Urker zangers komen naar Oude Tonge Middelharnisse soldaat naar Libanon Sohaaistiefhebbers staan weer ntassaai op de ijzers i ^l-H^ ili^^^^Kii-' S2e Jaargang Vrijdag 18 januari 1980 No. 4859 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavottd MINISTER BEANTWOORDT VRAGEN M.B.T. AANLEG RIJKSWEG BIJ OUDDORP INGEZONDEN Ook wei andere jongeren Gemeentelijke bijdrage aula en mortuarium Nieuwe Tonge door GS nog niet goedgekeurd BEZOEKT ONZE Automobielen-verkoophal OOK OP VBIJDAGAVOND GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 iVIIDDELHARNIS TELEFOON 01870-2043 OUD PLATENAAR IVIET PENSIOEN Dhr. P. JORDAAN nam afscheid bij de Agrarische Sociale Fondsen Was vele jaren correspondent van ons blad Oud-burgemeester van Stad aan 't Haringvliet met pensioen OOLTGENSPLAAT - ACHTHUIZEN - LANGSTRAAT. Scliolen deden liun best voor Nicaragua POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelhamis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 9,50 PER KWARTAAL. ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tariet Minister Tuinman van Verkeer en Waterstaat heeft dezer dagen de vra gen beantwoord die Iiem door het Twee de Kamer-Iid dhr. Eversdyk (CDA) wa ren gesteld n.a.v. de aanbesteding van het grondwerk van een deel van R^'ks- weg 57, t.w. het gedeelte van Ouddorp naar de Punt. Uit de beantwoording bl^kt dat de Minister niet bereid is de aanleg nog verder uit te stellen. De aanbesteding heeft inmiddels op 11 december vorig jaar plaatsgehad. Vraagsteller had de Minister gevraagd hoe de aanbesteding kon worden ge rijmd met wat in het Structuurschema Verkeer en Vervoer over dit wegvak wordt vermeld. De Minister antwoordde daarop het volgende: Het tracé van dit weggedeelte is op 9 januari 1970 vastgesteld door de toen malige minister van Verkeer en Water staat. Al spoedig bleek dat het ten zui den van Ouddorp gelegen gedeelte De Punt-Ouddorp en het buitendijkse ge deelte Ouddorp-Stellendam een verschil lende urgentie hebben, zodat een gefa seerde aanleg zinvol is. Het tracégedeelte ten zuiden van Oud. dorp is opgenomen in onherroepelijk geworden bestemmingsplannen. In het kader van de desbetreffende procedure zijn bij de Kroon bezwaren ingediend, onder meer op grond van argumenten met betrekking tot natuur en landschap, welke bezwaren ongegrond zijn ver klaard. In het Structuurschema Verkeer en Vervoer is aangegeven dat het tracé van het gedeelte Stellendam-Ouddorp van rijksweg 57 op Goeree wordt her overwogen en dat bij Ouddorp wordt gedacht aan een zuidelijke rondweg. Het tracé van de aan te leggen weg Geachte Redactie, Mag ik een klein plaatsje in uw blad, om iets anders te melden dan diefstal, inbraak en vernielingen, begaan door jonge mensen? Eind. nov. kwam ik bij avond, door een slippartij met de auto, in een sloot terecht. Daar het portier schuin boven me lag, kon ik er niet uit. Na ongeveer 7 minuten werd er op het raampje ge klopt en twee jongemannen vroegen: „Bent u gewond?" „Nee," zei ik en ze trokken me eruit en brachten me met hun eigen auto'tje naar de plaats waar ik zijn moest. Toen ik hen bedankte en vroeg hoe ze heetten, zeiden ze: „O, dat doet er niet toe, graag gedaan hoor!" Zulke jongemensen zijn er dus ook, en het is hartverwarmend hen te mogen ontmoeten. Nog eens: Reuze bedankt jongens! E. K. loopt door enkele waardevolle inlagen en door de Preekhilpolder. Het boven bedoelde structuurschema dat de aan leg van een zuidelijke rondweg voor staat moet nog door de Kamer be handeld worden, reden waarom dhr. Eversdijk vroeg of de Minister met zijn besluit tot aanbesteding niet vindt dat daarmee de beslissingsruimte van de Kamer wordt ingeperkt. Het antwoord van de Minister: Naar aanleiding van de in de vaste Commissie voor Verkeer en Waterstaat gestelde vragen, laatstelijk in februari 1978, is door mijn ambtsvoorganger en mij tot uitdrukking gebracht dat het voornemen bestond om dit relatief klei ne werk in uitvoering te nemen, gezien de vele problemen die de huidige ver keerssituatie geeft voor Ouddorp en het waterwingebled in verband met het ver voer van gevaarlijke stoffen. Het Colle ge van Gedeputeerde Staten van Zuid Holland en de betrokken gemeenten heb ben eveneens herhaaldelijk aangedron gen op een spoedige aanleg. De provin cie Zuid Holland bereidt de aanleg voor van een aansluitend gedeelte van de omlegging Ouddorp, om deze met de bestaande provinciale weg S 47 te ver binden. „Is de Minister bereid, met de uitvoe ring van dit deel van rijksweg 57 te wachten tot een beslissing op grond van de aangekondigde nieuwe tracéstudie is opgenomen?" was een laatste vraag van dhr. Eversdijk, waarop Min. Tuijn- man antwoord: Neen, de gunning van grondwerken voor een enkelbaans autoweg tussen De Punt-Ouddorp zal een dezer dagen plaatsvinden. Voor met gedeelte Ouddorp-Stellen dam zal de in het Structuurschema Ver keer en Vervoer aangekondigde nieuwe tracéstudie en de daarop volgende pro cedure moeten hebben plaatsgevonden, alvorens tot aanleg kan worden overge gaan. Alhoewel het betreffende raadsbesluit al van 6 september dateert hebben Ge deputeerde Staten nog geen goedkeu ring gehecht ^an het besluit van de meerderheid van de raad van Middel hamis een subsidie van 92.000,be schikbaar te stellen aan de Herv. Kerk van Nieuwe Tonge, t.b.v. de bouw van een aula met mortuarium in het nieuwe Ver. gebouw. G.S. hebben hun beslissing nog aan gehouden, aan welke opstelling de vra gen van twee PvdA Statenleden wel licht niet vreemd zullen zijn. Deze heb ben GS erop gewezen dat aan het ge bruik van de aula de voorwaarde ver bonden wordt dat het gebruik een eer baar karakter dient te hebben, voor de vraagstellers aanleiding om GS instem ming te vragen met hun mening dat aan de term „eerbaarheid" niet een zo danige uitleg mag worden gegeven dat een of meer uevolkingsgroepen uitge sloten zouden worden van het gebruik van de aula. Ook wezen de vraagstellers mevr. Mastik-Sonneveldt te R'dam en J. W. J. Wolf te Goedereede op het ontbreken van een overzicht van de totale kosten van het bouwproject, noch over de ex ploitatie, waarin ze de vraag voegden of GS in een en ander geen aanleiding zien aan dit raadsbesluit goedkeuring te onthouden. Gedeputeerde Staten hebben de vraagstellers thans bericht dat zij de ge meenteraad van Middelhamis een her overweging van de genomen beslissing in overweging hebben gegeven. GS hebben daarvoor meerdere argu menten aangevoerd, verklaard in een aan de raad gericht schrijven. Zo vragen zij zich af of het verlenen van een gem. subsidie wel noodzakelijk moet worden geacht bij aanwezigheid van een gemeentelijke aula op de be graafplaats en straks de mogelijk heid om in Middelhamis, waar de aula zal worden vergroot secties en identi ficaties plaats te doen vinden. GS ne men daarbij ook het aantal sterfgeval len in Nieuwe Tonge in aanmerking, 25 30 per jaar. Wijzend op de vanwege de beheerder gestelde voorwaarden voor het gebruik van de accomodatie menen GS dat de gemeente, wanneer zodanig wordt me degewerkt als is besloten, noodzakelij kerwijs medezeggenschap zal dienen te hebben, zowel t.a.v. het gebruik als t.a.v. de hoogte van de te heffen tarie ven. GS verzoeken de raad dan ook het genomen besluit in nadere overweging te nemen, dan wel de nodige voorwaar den t.a.v. het gebruik en de tarieven te stellen. Op D.V. 16 febmari 1980 geeft het Chr. Urker Visserskoor „Crescendo" o.l.v. Meindert Kramer met als solisten Lammy de Bruin sopraan en Klaas Bak ker bariton een uitvoering in de Ned. Herv. Kerk te Oude Tonge. De organist is Henk van Putten. De kerk is geopend om 17.45 uur en het concert begint om 18.30 uur. De avond wordt gehouden t.b.v. Stich ting Oost Europa t.b.v. hulp aan chris tenen achter het ijzeren gordijn. Let op de advertentie in het Eilemden Nieuws van 22 januari 1980. Het programma/toegangsbewijs kunt U bestellen door 7,p.p. over te ma- kenop bankrek. no. 35.22.07.086 Rabo bank Oude Tonge t.n.v. Mw. D. van Zanten-Kattestaart. Uw toegangsbewijs kunt U dan op de avond van de uitvoe ring afhalen na 17.45 uur in het nieuwe verenigingsgebouw tegenover de N.H. kerk te Oude Tonge. j S!£nïS3!S'S<S55>S'5'SSÏJ^S'S>3'S<S^^ De MiddeUiamisse dienstplichtige Johan van Groningen (19) was nog maar een maand onder de wapenen toen hq zich, gelokt door het avon tuur, als vrywilliger voor Libanon meldde. Er ging toen nog geen meisje aan zyn zq, maar in het voorbye half jaar raakte hy wel verkikkerd op de 19 jarige Corrie Jongejan. De geplaatste handtekening blqft evenwel van kracht en dinsdagnacht kiest Johan met 70 van zijn maten het lucht ruim op weg naar het Unifil bataljon in Libanon, zqn Corrie treurend achterlatend Johan wordt er bij de verzorgingscompagnie ingedeeld als chauffeur. Hij kreeg in de voorbereidingstijd een gedegen chauffeursopleiding, maar de Libanon gangers werden ook geïnstrueerd over alle mogelijke wapens die door de ginds elkaar bestrijdende groepen worden gebruikt, de mijnen die er worden gelegd, het leggen van versperringen en ze gin gen op bivak in een gebied waarin de omstandigheden in Libanon wer den nagebootst. De mannen zijn er derhalve klaar voor en de meesten zien verlangend uit naar het moment dat him vliegtuig los komt van de koude Hollandse grond. Toen vorige week vrijdag ruim honderd militai ren te horen kregen dat hun uitzending naar Libanon werd afgelast, heeft dat sommigen zelfs tranen gekost! Johan heeft er dan ook geen enkele moeite mee; hij heeft zijn voorbe reidingen getroffen en wil er in Libanon best een half jaar tegenaan. In die periode krijgt hij tweemaal veertien dagen verlof en Corrie mag stellig op zijn overkomst rekenen. Maandag vertrekt hij naar de kazerne in Assen waar de blauwe baret zal worden uitgereikt en vanwaar ze dins dag naar Schiphol vertrekken. Flakkee heeft dan ook een Unifil soldaat in het verre Libanon; hij mag van de beste wensen van het thuis front verzekerd zijn! ^:.^^^^^!^^^^^^^J^£^fi55£i£^^£^^^5£S;S5S5SS55i5i5iS^)^ï5^^5S555SÊ5S^^;5555^Ê5SS^^^)^)^^^^^^^^^)^!^^^^^J^^^^^^^^^^^^^^^ Sinds enkele dagen hebben de schaats liefhebbers weer massaal de ijzers on dergebonden. De omstandigheden waar onder kan worden geschaatst zijn dan ook optimaal; een goede baan, dankzij de zorgen van de Verenigingen, geen snijdende oostenwind en een tempera tuur die zich vlak onder het vriespunt bevindt, factoren die jong en oud naar buiten lokken. Heerlijk ontspannen zwieren ze over de baan, met geen an dere zorg dan op de been te blijven. Op de ijsbaan zijn we weer een vro lijk volkje dat gemakkelijk contacten legt en dat nog weet te genieten terwijl we dat bijna hadden afgeleerd. Moge het daarom nog maar een poos je vriezen tot vermaak van de vele hon derden, 't blijkt voor de gemoederen heilzaam te ziJn. In Middelhamis knipten we een paar plaatjes die laten zien dat de ijspret een brok volksvermaak van de eerste orde is. Alleen de accomodatie waarin een consuptie kan worden gekocht en die waar de kaartjescontrole gevestigd is, is allerprimitiefst. Het verenigingsbestuur ijvert naar Van het kleingoed links tol de ver-gevorderden midden op de baan weten te genieten. een meer geschikte ruimte in de aan schaf waarvan een financieel zetje in de rug door de gemeente die immers zoveel geld in de sport stopt best op prijs zou worden gesteld. Ook de warme worst vond gretig aftrek. GOUDA - OOLTGENSPLAAT Vrijdag 11 januari j.l. vond in verband met het bereiken van de pensioen ge rechtigde leeftyd het afscheid plaats van dhr. P. Jordaan als medewerker van de Agrarische Sociale Fondsen te Gouda. Op de gehouden afscheidsbij eenkomst werd dhr. Jordaan, die vergezeld was van zijn echtgenote en kinderen, het eerst toegesproken door de directeur van het kantoor Gouda dhr. Overmars, deze resumeerde de levensloop van dhr. Jordaan en bracht hem dank voor de wijze waarop hij die ruim 27 jaren zijn werkzaamheden in de Sociale verzeke ring had verricht en bood hem als dank een couvert met inhoud aan. Namens de Medische dienst werd het woord gevoerd door dr. Sicherer, die dhr. Jordaan prees voor zijn hulpvaar digheid en trouwe plichtbetrachting. Namens het Hoofdbestuur en Directie voerde dhr. Boersma het woord, die het genoegen heeft gehad enkele jaren met dhr. Jordaan te hebben mogen samen werken, dit tot volle tevredenheid. Hij bood hem als dank een boekwerk aan. Namens het personeel werd het woord gevoerd door dhr. van Reijden, die zijn toespraak vergezeld deed gaan van een gedicht op Flakkee, een aantal geschen ken bonnen en mevr. Jordaan enkele bloemstukken aanbood. Nadat men nog geruime tyd onder het nuttigen van een drankje bijeen bleef, dankte aan het slot dhr. Jordaan voor de woorden tot hem gericht en de ont vangen cadeaux. Onder de genodigden was ook nog een oud-Platenaar aanwezig, n.l. de 77 jarige hr. A. de Vries met wie dhr. Jor daan vele jaren o.a. bij de Distributie- dienst te Ooltgensplaat en later op het kantoor in Gouda heeft samen gewerkt. I Geen onbekende. Vermeld zü> dat dhr. Jordaan z\jn loop baan begon als typograaf in 1929 b\j de firma M. Breur en Zonen, tot 1934 toen dit bedrijf werd opgeheven. Vervolgens werd hy in de crisis jaren controleur der steunverlening en in 1936 hulpbesteller bü de P.X.T., te samen met Toon Hokke en wfllen T. C. Remus. Piet, Toon en Xeun. (P.T.T.) In 1942 nam hy ontslag in verband met te werkstelling in Duitsland en kwam toen in dienst van de Distributie kring Oost Flakkee onder leiding van dhr. de Vries, waar h^ werkzaam bleei tot de opheffing. In 1952 vertrok hij naar Gouda naar de toenmalige bedryfsvereniging „Het Platteland." Maar in 1953 heeft hjy nog 2 maanden zijn krachten gegeven aan een spoedige terugkeer en herstel van het normale leven in het rampgebied van Ooltgens plaat. Dhr. Jordaan was correspondent van het A.N.P. en enkele dagbladen en ook van ons blad „Eilanden Nieuws", welke werkzaamheden na ziJn vertrek naar Gouda door de heer P. in 't Veld zijn overgenomen. In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd op 22 fe bruari a.s., is aan de heer A. Brinkman eervol ontslag verleend als burgemees ter van de gemeente Hardinxveld. De heer Brinkman is ook een tijd de eerste burger van Stad aan 't Haring vliet geweest. De oproep van het Jeugd Rode Kruis voor het zwaar getroffen Nicaragua heeft in de afdeling Ooltgensplaat weer klank gevonden. De dames van het Jeugd Rode Kruis hebben de scholen bezocht en kregen van het personeel de volle medewer king. Aan de aktie, die men zou kunnen noemen „kinderen voor kinderen" na men deel de Openbare Basisschool „De Bijenkorf" en de Chr. Basisschool „De Hoeksteen", beiden te Ooltgensplaat en de R.K. Basisschool „St. Jozef" te Acht- huizen. In totaal brachten de leerlingen 100 sets leermiddelen bijeen, bestaande uit: 49 sets potloden a 12 stuks; 4 sets puntenslijpers a 10 stuks; 2 sets linialen a 10 stuks; 6 sets gum a 10 stuks; 18 sets kleurpotloden a 12 stuks; 1 set schetsboeken (groot) a 5 stuks; 3 sets kladblocs a 10 stuks; 13 sets schriften a 10 stuks; 4 sets ballpoints a 12 stuks. Bovendien werd door de jeugd nog 250,meegebracht, dat ook voor het onderwijs in Nicaragua zal worden be stemd. Bij de sets potloden was een schen king van 300 stuks potloden inbegrepen van een oud-zakenman. De spontaniteit van de jongelui werd beloond met een sticker van het Rode Kruis. Namens het hoofdbestuur en de plaat selijke afdeling van het Jeugd Rode Kruis wordt het personeel en de leer lingen heel hartelijk dank gezegd voor het bereikte resultaat. Alles is inmiddels ingepakt en verzon den.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1