deze week in de aanbieding VOOR SEL^TGEMAIW I technieken i DD makelaarskantoor tamboer b.v. OUDDORPS BOUWBEDRIJF legt zich toe op isolatie van woningen Hoofdbestuur C.B.T.B. West-Nederland diskyssieerde over ^yBeheersregelingen'" Onze bekende kwaliteit TERLENKA KLEUREN middengrijs, groen, donkerbruin, camel IViaten 48 t/m 58; ook grote buikmaten HAAST UÜ MIDDELHARNIS X Is het Kruiswerk er alleen voor bejaarden Abonneert U op „Eilanden-nieuws'' I Aanbiedingen bij I HUiSVLiJTHUiS „V. d. KAMP'' I DUBBELE RING 18-30 SOMMELSDIJK I Voor alle I handvaardlghelds- I BOEKEN I GEREEDSCHAPPEN I MATERIALEN I Komt U eens kijken I TOT 30% KORTING I MAANDAG EN DONDERDAG GESLOTEN Heestertakken in de kamer TE KOOPI SOlVliVIELSDIJK I Eenvoudig woonhuis Schoolpad 5 Komt geheel voor subsidie in aanmerking bij evt. verbouwing Ind.: gang, woonkamer, achterkamer, keuken. Verd.open zolder. 1 Vraagprijs 51.500,— k.k. OUDDORP I a Rekreatiebungalow Kastanje 12 op de Klepperstee Stenen rekreatiebungalow op korte afstand van het strand. Ind.gang, badkamer, woonkamer met open keuken, 2 slaapk. Verd.Vide 1 Inol. inventaris voor 6 personen Vraagprijs 117.500,— k.k. OOLTGENSPLAAT Eengezinswoning Weespad 58 i Woonhuis met tuin en schuur. 1 Ind.gang, toiilet, woonkamer, open keuken, achterportaal. Ie verd.overloop, douche, 3 slaapkamers. 2e verd.vliering Vraagprijs 135.000,— k.k. Oplevering medio juni 1980 1 s Lindenlaan 3 Middelharnis 01870 - 3477 privé Bladz. 2 „EILANDEN-NIEüWS" Vrijdag, 18 januari 1^80. De Ouddorpse Maart Klooster, direc teur van Klooster's Bouwbedrijf b.v. Is zó overtuigd van het nut van het isole ren van woningen en gebouwen en de groeiende belangstelling daarvoor dat hij niet heeft geaarzeld een kapitale in vestering te plegen om die isolaties uit te kunnen voeren. Hij werd eilandel\jk dealer van Iso- plan, overigens niet van de ene dag op de andere, omdat dit gerenommeerde bedryf hoge eisen stelt aan het lande lijke dealemet, waarom aan de erken ning een grondige instructie vooraf ging. Daarbij kwam dhr. Klooster met zóveel informatie in aanraking dat hij nut en noodzaak van het isoleren nu welgemotiveerd weet te „verkopen". Een snerpende vrieswind is eigenlijk zijn beste hulp, want wanneer die zich laat gelden zou ieder op slag zijn wo ning geïsoleerd willen hebben. ,De gasmeter verorbert een dubbele portie waarvan de rekening later wordt gepresenteerd en de Hollandse Inborst beschuldigt de huizenbezitter ervan dat hij toch waarlijk verstandiger had kun nen zijn. Het tijdig aanbrengen van een zich zelf terugverdienende isolatie laat zich dan ook „warm" aanbevelen! Maar 't hoeft niet persé noodweer te zijn om van de aangebrachte isolatie profijt te-hebben, immers is het onder alle omstandigheden zo dat een deel van de warmte van binnen nutteloos naar buiten verdwijnt. Dhr. 'Klooster becijfert aan de hand van elders opgedane vergelijkingscijfers dat de gemiddelde woning door het aan brengen van isolatie jaarlijks een be sparing aan gas van ruim vijfhonderd gulden mag verwachten. De besparing wordt verondersteld 10 m^ gas per m^ oppervalkate van de woning te zijn, zo dat men zelf de besparing vrij nauw keurig kan berekenen. De kosten van het isoleren variëren van 16,tot 20,per m^ opervlak- te, zodat men ook deze kosten vrij nauwkeurig kan berekenen. De Overheid is zo vriendelijk een niet onaantrekkelijke subsidie beschikbaar te stellen. Er moet bij het benaderen van de prijs nog wel rekening gehou den worden met het aanbrengen van isolerend glas, en de isolatie van dak en vloeren, wanneer men de isolatie daarmee tenminste wil completteren. Dhr. Klooster heeft het overigens vrij snel voor U uitgerekend en hij is daar toe graag bereid. Voor het aanbrengen van de isolatie, een glaswol dat niet rot of verteert en dus eindeloos lang blijft functioneren, staat hem een dure aanhanger ter be schikking. Van daaruit wordt de vul stof onder een druk van 3,5 atmosfeer via twee slangen naar buiten geperst. Een groot pluspunt van het isolatie systeem van Isoplan is dat de isoleerder geen hele stenen uit de muur hoeft te boren of beitelen. In de woning wordt in de gemetselde voegen een gaten patroon geboord; de gaten hebben een doorsnee van 20 mm. Met een soort hand-fietspompje wordt later het gaatje weer met cement dicht- gespoten en er is nauwelijks iets van te zien! Zelf heeft de firma Klooster de mid delen om het gedane werk te controle ren, maar dat wordt ook regelmatig ge daan door het BKS, Bureau Kwaliteits beheersing Spouvratiuurvulling. Kloosters Bouwbedrijf verzorgt ook de plaatsing van kunststofkozijnen, voornamelijk bij renovatie van oud bouw, maar zeker ook in nieuwbouw woningen wanneer daartoe opdrachten worden verstrekt. Elders In dit blad is een advertentie opgenomen waarin het adres van het Bouwbedrijf wordt vermeld. Morgen, zaterdag hoopt dhr. Klooster zijn eigen woning, Dorpsweg 41 van iso latie te voorzien zodat men hem dan in de praktijk bezig kan zien. Tijdens de vergadering van het hoofd bestuur is zeer uitgebreid gesproken over beheersregelingen en wat daar al zo aan vast zit. De sekretaris grondgebruik van de Ned. C.B.T.B. de heer ir. H. van 't Land hield een korte inleiding, waarin hij een schets gaf van de problematiek. In de relatienota (over de relatie tus sen landbouw en natuur- en land schapsbehoud) werden een aantal be leidsvoornemens aangekondigd, met na me gericht op de wijziging van bepaalde terreinen tot beheersgebied of reser vaatgebied en de mogelijkheden om. in die gebieden beheers- of onderhouds- overeenkomsten te sluiten. Ter realisering van deze beleidsvoor nemens is een aantal besluiten nodig over vaststelling van: grootte van de relatiegebieden de verantwoordelijkheid voor het beleid een procedure tot aanwijzing van de gebieden de procedure van opstelling van een beheers- of onderhoudsplan, de ver plichtingen en vergoedingen. Over de oppervlakte kultuurgrond die als relatienotagebied wordt aangewezen stelt de nota dat zowel 100.000 ha als beheersgebied als 100.000 ha als reser vaat zal worden aangewezen. Tot nu toe is 100.000 ha .verdeeld", waarvan 2/3 beheersgebied en 1/3 re servaat. De uitvoering van het beleid moet tot stand komen in een samenwerking van de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening (VRO), van Land bouw en CRM. De aanwijzing van de gebieden gebeurt door de minister van VRO in overleg met de Provinciale Be sturen. De uiteindelijke beheersovereenkoms ten worden afgekondigd door de minis ter van Landbouw, in casu het bestuur van SBL in overleg met de adviescom missie in elke provincie. De onder- houdsovereenkomsten moeten In princi pe door de minister van CRM worden afgekondigd, maar dat is nog niet ge beurd. De aanwijzing van gebieden heeft plaats in twee fasen: de globale aanwijzing (minister VRO met Prov. Besturen) de konkrete begrenzing (met de mo gelijkheid van inspraak vastgesteld door de minister van VRO en het Prov. Bestuur en in ruilverkave- lingsgebieden door het Prov. Be stuur en de CCC). In het ontwerpbeheersplan worden voorstellen gedaan over verplichtingen en vergoedingen. Met name over de ver plichtingen is momenteel een stevige diskussie gaande die zich toespitst op de invulling van het basisbeheer, en dan vooral het noemen van maai- en/of be- weidingsdata in het basisbeheer of In aanvullend beheer. Van natuurbeschermingszijde worden hierin zwaardere eisen gesteld dan de landbouw voor een verantwoorde be drijfsvoering wenselijk acht. Vervol gens zette de heer Van Land de stel- lingname van de C.B.T.B. uiteen. Deze stellingname is met name verwoord door de werkgroep Beheersregelingen van de Ned. C.B.T.B. waarin alle men sen zitting hebben die m den lande te maken hebben met beheersregelingen. In deze stellingname wordt enige ruimte gehouden voor het aksepteren van data In het basisbeheer.. Door te stellen dat het basisbeheer in beheers gebieden moet aansluiten bij het huidi ge landbouwkundig gebruik (gemiddel de over voorgaande jaren) wordt een kader geschapen dat voor ieder gebied ingevuld zal moeten worden. Op deze wijze wordt ook voorkomen dat van bepaalde beslissingen een pre cedentwerking zal uitgaan, doordat niet met een starre datum wordt gewerkt. De heer Van 't Land stelde dat we ze ker moeten zien te voorkomen dat de 2e fase (weer lOO.OOOha) via de planologie (bestemmingsplannen) geregeld zal wor den, zodat allerlei verplichtingen wor den opgelegd, met slechts zeer beperkte eigen inbreng. Bij beheersregelingen is er nog spra ke van enige vrijwilligheid, m ieder ge val is er de mogelijkheid om een rede lijke vergoeding te ontvangen. Hij stel de dat het voor de landbouw van belang is dat de procedure van beheersrege lingen slaagt. „Als er geen beheersregelingen zou den komen zou de ontwikkeling van be drijven waarschijnlijk nog veel moeilij ker worden met zelfs de mogehjkheid dat in een aantal gebieden helemaal geen landbouw meer mogelijk zal zijn", aldus de heer Van 't Land. In de diskussie die volgde werden di verse aspekten van de zaak besproken. Gekonstateerd werd dat in pachtkon- trakteri (niet met CRM) soms ook eisen worden gesteld die m de richting gaan van beheersverplichtingen. Als daarte genover geen enkele vergoeding bestaat kan zo'n kontrakt niet worden geak- septeerd. In de diskussie bleek dat er tussen de verschillende gebieden in de verschil lende provincies grote verschillen voor komen. De Hoofd-Ingenieurs- Direkteur van Noord Holland, Zuid Holland en Zeeland konden de aanwezigen hier over uitgebreid informeren. Gekonstateerd werd dat op dit mo ment iedere regeling, die tot stand komt, invloed heeft op de volgende. Met na druk werd gesteld dat deze gang van zaken onjuist is. Ieder gebied heeft zijn eigen kenmer ken en elke overeenkomst is gebonden aan een bepaald gebied. Om hierover meer duidelijkheid te verkrijgen is binnen C.B.T.B.-verband de werkgroep beheersregelingen in het leven geroepen om landelijk een betere coördinatie te realiseren. De heer Van 't Land stelde dat boeren die bij be heersregelingen zijn of worden betrok ken goed worden geïnformeerd over wat de konsekwenties zijn van dergelijke re gelingen. „De boer is geen parkwachter, boven dien moeten we ook de mening van de toekomstige boeren weten, tenslotte moeten zij ook In de toekomst de moge lijkheden hebben om een redelijk inko men te verwerven". Algemene werd gewezen op het be lang om goed kontakt te hebben met de natuur- en milieuorganisatie, zowel de partikuliere als de overheidsorganisa ties. Met vreugde werd gekonstateerd dat met name met de partikuliere organisa ties reeds goed kontakt is, bij de over heidsorganisaties verloopt dat nog erg stroef. Gekonkludeerd werd dat er een uniform beleid moet komen inzake de beheersregelingen. Daarvoor is nodig dat er duidelijkheid wordt geschapen in de verschillende standpunten. Voor het bestuur van de Stichting Beheer Landbouwgronden ligt hier een belangrijke taak. Duidelijk moet in ieder geval zijn dat streekplannen en bestemmingsplannen geen middel mogen zijn om beleid ten aanzien van beheerszaken te regelen. Tachtiger jaren. In zijn openingswoord stond voorzit ter Blokland stil bij het achterliggende decennium en de verwachtingen die we daaruit mogen putten voor de tachtiger jaren. „De zeventiger jaren zijn we ingegaan met een toenemende polarisatie als ge volg van een aanscherping van de be langen. Gelukkig is in vergelijking met toen deze polarisatie wat minder scherp geworden. Onder invloed daarvan is het begrip macht van wat mindere beteke-r nis geworden. We hebben te maken ge kregen, in feite voor het eerst sinds de 2e Wereldoorlog, met het begrip mati ging. De tachtiger jaren zullen, zeker aan vankelijk dit matigingsstempel blijven houden. De toenemende schaarste van middelen vraagt om een voortdurende Broekenweek HERENPANTflLONS 45," Vroeg of laat komen we allemaal met het Kruiswerk in aanraking. De meeste mensen zelfs al héél vroeg. Al vóór hun geboorte. Dat klinkt wonderlijker dan het is. Het kruiswerk is bijzonder actief voor aanstaande ouders. Enzo worden aanstaande kinderen vanzelf met zor gen omringd. Wat doet het Kruiswerk als er een kindje komt? Adviezen van de wijkverpleegster Van haar krijgt de aanstaande moe der voorlichting en allerlei tips. Zo no dig komt zij op huisbezoek om persoon lijk problemen te bespreken. De wijk verpleegster is een specialiste op haar gebied dank zij SVa jaar opleiding en veel ervaring. Bijeenkomsten voor aanstaande moeders of ouders. In veel plaatsen kan men een „moe dercursus" bijwonen of met zijn tweeën naar een „gespreksgroep a.s. ouders" gaan. Men leert van wat de arts en de. diëtist vertellen en ook van eikaars er varingen en problemen. Zwangerschapsgymnastiek. Wordt ook in tal van plaatsen gege ven. De aanstaandemoeder ontwikkelt goede ademhalings- en bewegingstech nieken. Wat een vlot verloop van de be valling bevordert en bijdraagt tot het behoud van een goed figuur. Voedingsvoorlichting. Wie met het oog op de bevalling moet afslanken of een zoutarm dieet moet volgen, kan raad vragen aan de wijk verpleegster. Ook kan men her en der in het land naar het spreekuur van een Kruiswerk-diëtiste. Kraamzorg. Vindt de bevalling thuis plaats, dan staat een kraamverzorgster van het Kruiswerk de arts of vroedvrouw ter zijde. De kraamverzorgster blijft een aantal dagen in het gezin om moeder en baby te verzorgen en om de huishouding draaiende te houden. Heeft men wijk-kraamzorg, dan komt de kraamverzorgster enkele malen per dag om alleen moeder en kind te ver zorgen. Ook na poliklinische bevalling zorgt het Kruiswerk voor kraamzorg. Uitleen verpleegmateriaal. Zijn er speciale klossen nodig om het bed voor de bevalling op te vijzelen of bestaat er behoefte aan een ander ver pleegmateriaal, dan kan men dit lenen. PKU-prik. Voordat de baby veertien dagen is, worden enkele druppels bloed aan zijn hieltje onttrokken om na te gaan of de kleine ook lijdt aan een zeldzame aange boren ziekte. Ook krijgt de kersverse moeder na de geboorte nog de nodige" adviezen en voorlichting van de wijkverpleegster. Je zou bijna denken dat het Kruis werk er alleen voor aanstaande en jonge ouders is. Maar zieken thuis, veel ge zonden en oudere mensen weten wel beter. Het lidmaatschap van de kruisvereni ging... daar kun je als verstandig mens niet omheen. KRUISWERK: samen zorgen voor uw gezondheid. bezinning over eerlijke verdeling ervan. Ook in de landbouw zullen de beleids- diskussies daarop gericht moeten zijn", aldus voorziter F. W. Blokland. THOLEN Sociaal-culturele wensen: In de vergadering van 21 januari dient de ge meenteraad van Tholen zich uit te spre ken over wensen inzake sociaal-cultu rele wensen op het eiland Tholen. Men wil uitbreiding van het vereni gingsleven en sociëteiten, alsmede uit breiding of aanleg van speelterreinen voor de jeugd. Inwilliging wensen sportcommissie. Maandagavond deelde de heer L. Guyt, directeur gemeentelijke ontwik keling Tholen, in hét gemeentehuis te St. Maartensdijk mede, dat alle wensen van de sportcommisie kunnen worden ingewilligd. Betreffende het ontweip sporthal/ge meenschapscentrum aan de Zoekweg te Tholen komen enkele veranderingen op verzoek van het ministerie van onder wijs, de Nederlandse Sportfederatie en de beheerscommissie. Voorzitter C. J. Moerland verwacht, dat men over eén maand met de bouw kan gaan beginnen. De sportcommissie kon zich verenigen met een verhoging van SVa'/o van de zwembadtarieven, het gebruik vEin gym nastieklokalen en sportvelden. Het sportveld St. Analand krijgt een nieuw trainingsgedeelte. Het bestaande trainigsveld wordt dan parkeerruimte. Voor de tennisaccomodatie te Oud Vossemeer is inmiddels grond aange kocht. SINT - ANNALAND KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG 20 JANUARI 1980. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur en sav. 6 uur ds. M. D. Geuze. (sav. bevestiging ambtsdragers. 23 januari: sav. 7.30 uur ds. L. Quist uit Opheusden. (Voor de mannenvereni- ging). Geref. Gemeente: v.m. 9.30, nam. 2 uur en sav. 6 uur ds. H. Rijksen uit Zoe- termeer. 24 januari: sav. 7.30 uur ds. H. Hof man van Rotterdam-Zuid. Geref. Gemeente In Ned.: v.m. 9.45 uur, nam. 2.15 uur en sav. 6.15 uur lees- dienst. Uienveiling: van dinsdag 15 januari 1980. Uien, maat veertig opwaarts, Klasse twee N.L.: 47,70. Uien drielingen, maat dertig/veertig opwaarts, Klasse twee N.L.: 42,90. Uienprijs per kilogram. Aanvoer: 73 ton. NONNENHUIS WORDT GERESTAUREERD. Het in de Voorstraat staande zoge naamde „Nonnenhuis" wordt momen teel gerestaureerd. De voorgevel staat ongeveer een halve meter uit het lood. Aan de binnenzijde wordt nu een nieuwe muur gemetseld. Met ankers wordt de hellende muur aan de nieuwe muur bevestigd om voorovervallen te voorkomen. Ook het dak wordt ver nieuwd. Eén en ander wordt uitgevoerd door het aannemersbedrijf van de Firma Moerland en Zonen B.V. uit Sint - An- naland. Voor genoemd pand staat momenteel een houten stelling. Het zogenaamde „Nonnen'uus" was het enige pand In Sint - Annaland, dat bij de grote brand in 1692, waarbij na genoeg geheel het dorp in vlammen op ging, gespaard bleef. Boven de ingang staat het volgende opschrift: Godt heeft den vrome leyf tot allen tyden Nochtans oefent hy haer doer druyck en lide Daerom lanckmoedich weest waet u geschiet Wreekt nimmermeer u selven nyet De wraecke compt Godt toe boven op syn leere lek salt vergelden spreeck de Heere. te illlll!ll!llllll!llllllllliHI!HIIIIII{|||llllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll{|||||||llllllll^ De tijd is weer aangebroken om hees tertakken in bloei te trekken. Er zijn verschillende soorten welke hiervoor in aanmerking komen o.a. seringen, for- syth ia,sierkers, prunus, elzekatjes, wil gekatjes, enz. Wat kan men ervan genieten, wan neer in de kamer de knoppen opengaan terwijl buiten nog alles dor en koud Is. Steeds meer mensen komen tot de ontdekking, dat evenals mens en dier ook de bloemen en takken van water alleen niet kunnen leven. Afgesneden bloemen en takken zijn echte fijnproevers en stellen hoge eisen aan het menu. Al enkele jaren is onder de naam Heester-Chrysal een snijbloemenvoed- sel geïntroduceerd waarop Mimosa en andere afgesneden heestertakken, zoals sering, forsythia, sterkers, prunus en hamamelis in de kamer prachtig in bloei komen. Dankzij dit snijbloemenvoedsel komen de heestertakken tot een optimale ont wikkeling. Men moet zich wel aan de gebruiksaanwijzing houden, n.l. 1 zakje Heester-Chrysal in één liter water op lossen. Zo bereikt men een buitengewoon goed resultaat. UdNBMJ S lllllllllllilllllllllllllillllllllllllillllllllllllillllll

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 10