EIIAHDEII - HIEUWS Raad Middelharnis koopt 5 ha grond als ruilobiect De Fransche koopmanszoon ie Principebesluit tot sticiiting 2e openbare schooi te Som meisdij ie Volieybal uit de Icerlcen „Elvi'' wijict uit Zeeland Tei. van liet Icraamcentrum 01887 - 1275 De Greveiingensiuis Abonnementsgeld 2e blad Dinsdag 15 januari 1980 No. 4858 INTERIVIEZZO NIEUWS GEREF. KERKEN WEGENS FUSIE t WORDTHET VOLGENDE VERANDERT: j Kraamcentrum Goeree-Overflakkee en Voorne-Putten wordt KRAAIVICENTRUiVI „HARINGVLIET'' Telefonisch inschrijven is NDET meer mogelijk, met ingang van 1 - 2 - 1980. Voor aanvraag van kraamhulp kunt U op de volgende spreekuren terecht. Ooltgensplaat Den Bommel Stad aan 't Haringvliet 2e woensdag v. d. mnd. Achthuizen Oude Tonge Nieuwe Tonge Dirksland MeUssant Herkingen Ouddorp Goedereede SteUendam Ie donderdag v. d. mnd. 2e maandag v. d. mnd. 2e donderdag v. d. mnd. 10.00—-10.30 uur 10.40—11.00 uur 11.15—11.45 uur 10.00—10.30 uur 10.40—11.00 uur 11.15—11.45 uur 10.00—10.30 uur 10.40—11.00 uur 11.15—11.45 uur 10.00—10.30 uur 10.40—11.00 uur 11.15—11.45 uur Deze spreekuren worden gehouden in de plaatselijke GROEME KRUIS gebouwen. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK: Ie en 3e woensdag v. d. mnd. 10.3011.00 uur Kraamcentrum Langeweg 41, Sommelsdijk. WIJ EUIMEN OP ALLES VOOR DE HALVE PRIJS 't KINDERWINKELTJE N.Z. Haven 17 GOEDEREEDE Tel. 01879 - 1929 De opruiming begint donderdag 17 januari 1980. luiuiiiuiiuiiiiiiiiiuiiuuuuiyiiuinuiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiüiuiiuiiiiiiiHiiiiiiHii VERVOLGVERHAAL Het tqdens de j.I. donderdagavond ge nomen raadsbesluit tot aankoop van ruim 5 ha landbouwgrond van Ir. J. B. Mü's heeft het zonder de instemming v. de SGP fractie en van dhr Hoogzand moeten stellen. Zg meenden dat de aankoop van deze grond te weinig doel gericht is terwfll ze de prys van 41.800,(incl. drainage) per ha ook aan de pittige kant vonden zeker nu de prijzen voor landbouwgronden in dalen de lijn zijn, althans, zo werd door dhr Hoogzand nog aangenomen maar door weer anderen ontkend. De grond ligt aan de Middelweg te Middelharnis en wordt door het College uitermate geschikt geacht om als ruil object te dienen bij de verwerving van grond voor het verwezenlijken van be stemmingsplannen. Van de zijde van de WD en de AR/CH fractie kwam in stemming met het voorstel, zij het ook dat het College werd geraden de grond wanneer eenmaal in gemeentelijk bezit zo snel mogelijk te ruilen zodat de ren telast aan een te realiseren bestem mingsplan kan worden toegekend. Het leek dhr J. H. Koppelaar (SGP) nogal voorbarig omdat het z.i. nog ja ren zou kunnen duren vooraleer de grond werkelijk nodig zou zijn. „Het zou zelfs onszettend lang kunnen zijn en elk jaar is er een renteverlies van 9 a 10°/o" waarschuwde dhr Koppelaar. Evenzo dacht dhr Hoogzand erover, temeer omdat voor de uitbreiding in S'dijk Zuid alle grond in eigendom is en er voor het plan Staver eerst een in ventarisatie zou moeten volgen. „Zolang we nog geen concrete nieuwe plannen hebben is het maken van zo'n haast nog niet geboden", meende dhr. Hoogzand, temeer vond hij dat omdat een verlaging van de grondprijs z.i. tot de reële mogelijkheden behoort. Weth. Kievit verdedigde het voorstel evenwel met verve: „Ik weiger te be werken dat de woningbouw weer stil zou komen te liggen door gebrek aan bouwgrond. Het aankoopbeleid van ver vangende grond is in het verleden niet vooruitstrevend genoeg geweest. Het is een goede zaak om grond voor handen te hebben omdat in veel geval len vervangende grond verlangd wordt". Wat geniepig vroeg dhr. v. d. Kette rij hoe het zo kwam dat de PvdA nu met zo'n betrekkelijk hoge grondprijs instemde terwijl ze toch kennis heb ben van de Wet vervreemding land bouwgronden: „Ach", zet dhr Kievit (PvdA). We be seffen dat we nog steeds in een kapita listische maatschappij leven waarin je kapitalistisch moet handelen om niet in no-time van de aardbodem verdwenen te zijn." De grond werd aangekocht. Straatnaamgeving. Naar voorstel van B en W werden namen gegeven aan enkele nieuwe stra ten in Sommelsdijk-Zuid I, t.w. Specht, Sperwer en Koekoek. De nieuwe weg nabij het Industrieterrein krijgt de naam Edison en de weg die parallel loopt aan de Oosthavendijk wordt Huy- gens genaamd. De voormalige Nieuw straat te Sommels dijk waar 13 bejaar denwoningen zullen worden gebouwd krijgt de naam van Dijkershof. Het J. H. Dijkershof, had dhr Hoog zand liever gewild, volledigheidshalve en ook om geen verwarring met het Dijkhof te Stad aan 't Haringvliet te be werkstelligen. Dhr. Hoogzand dacht met waardering en genegenheid terug aan de figuur wethouders Dijkers en de vemoeming van de nieuwe straat naar dhr. Dijkers achtte hij dan ook een goedhartige hommage te zijn. Toch voorzag dhr. Hoogzand dat een naamgeving als deze precedenten zal scheppen, omdat er o.a. in Sommelsdijk meer mannen met een grote verdienste zijn geweest, zoals Jan de Blok, Jan Ie Comte en Jan Knape Mzn die later, zo hoopte dhr Hoogzand wellicht ook nog eens zullen worden vernoemd. De suggestie de nieuwe straat het Dijkershof te noemen was gedaan door het bestuur van de Woningbouwvereni ging, van welke Ver. dhr. Dijkers vele jaren lang voorzitter is geweest. Overigens zal het het „Dijkershof" worden, zonder toevoeging van de voor namen, dat op verzoek van de PTT die prijs stelt op zo kort mogelijke straat namen. Nieuwe hoofdleidster Kwettemest. Tot hoofdleidster van de openbare kleuterschool „Het Kwettemest" te Som meisdijk werd benoemd mevr. J. Groe nendijk-Hartman te Westenschouwen.. Sinds november 1978 heeft ze de hoofdleidster mevr. Paap vervangen die door ziekte verhinderd is geweest haar werk te doen. B en W en met hen de Inspecteur van het kleuteronderwijs vonden het geheel voor de hand Uggen dat mevr. Groenen dijk de opengevallen plaats zou inne men omdat zij haar werk zeer tot te vredenheid heeft gedaan. Er werd dan ook geen advertentie ge plaatst, maar dat bleek maar weinig naar de zin van dhr. de Vries die ver klaarde een open sollicitatie voor te staan. Het zat dhr. de Vries nog minder lekker toen de raadsvoorz. duideUjk maakte dat mevr. Groenendijk het hoofdschap al in het vooruitzicht was gesteld toen ze op de school haar werk begon. „Ik ontraad u om dat ooit nog eens te doen; het is nog altijd de raad die be noemt!" stelde dhr. de Vries wat grim mig vast. Ook dhr T. Arensman had wat beden kingen die ook wel wezen in de richting van een open sollicitatie. Misschien zou hij toch de voorkeur gegeven hebben aan een jonge kracht waarvan er ve len werkloos zijn dan aan een gehuw de vrouw, maar al snel werd dhr Arens man duidelijk gemaakt dat het bijkans onzindelijk is om in deze tijd van eman cipatie zo te denken. „We zijn jaren bezig geweest de vrouw in het arbeidsproces te betrek ken en zouden we hen nu, nu de econo mie wat terugdraait maar weer terug moeten wijzen?" was een bitste opmer king van dhr P. Tiggelman. Mevr. Groenendijk werd benoemd met 14 stemmen, één had blanco ge stemd. Scholen. Over het onderwijs was deze avond trouwens heel wat meer te doen. De raad besloot in principe tot de bouw van een tweede openbare basisschool te Som melsdijk nu de prognoses vertellen dat het leerlingental de eerstvolgende jaren nog steeds zal stijgen. Al jaren lang is het voor de J. C. van Gentschool passen en meten, meerdere lokalen en nog eens zullen twee nieuwe lokalen zijn al gebouwd en nog eens zul len twee nieuwe lokalen nodig zijn maar daarmee zal de grens zijn bereikt. Ter wille van de integratie zou daarin t.z.t. de kleuterschool kunnen worden onder gebracht. De raad erkende geheel dat aan een tweede school moet worden gedacht en de besluitvorming leverde dan ook geen moeilijkheden. Waar en wanneer de nieuwe school gebouwd zal worden zal nog nader moe ten worden bezien. M.b.t. de schoolvoorziening op Stad ging de raad accoord met de medede ling van het College dat twee mogelijk heden m.b.t. het openbaar onderwijs nog nader worden uitgediept, óf nieuw bouw óf verbouw van het huidige school gebouw. Desgevraagt verklaarde dè raadsvoorzitter dat de gegevens over 3 4 maanden beschikbaar zijn op grond Thuiswedstrijden tegen laaggeklas seerde tegenstanders hebben zowel de dames als de heren van Intermezzo 3-1 winst opgeleverd. Van hoogstaand vol leybal was ditmaal niet te genieten. De dames lieten na gemakkelijke winst in de Ie set een steek vallen door de 2e set met 13 - 15 te verliezen. Met 15-0 en 15 - 7 werd deze fout hersteld. Tegenstander Bermi/VIG moest hier door puntloos terug naar Roosendaal. De heren liepen tegen Viano 2 uit Rotterdam via 15 - 7 en 15 - 12 uit naar 2 - 0. De gasten profiteerden van zwak Intermezzospel in de 3e set door deze met 15 - 9 te winnen. De inzinking van de thuisploeg duurde maar één set. De 4e set werd duidelijk met 15-7 gewon nen, waardoor de ploeg na 12 wedstrij den met 20 punten op een goede zesde plaats in de promotieklasse staat. Heren 3 lieten het afweten tegen Ibis 2. Na 3 - O winst eerder in de uitwed strijd werd nu kansloos met dezelfde cijfers verloren doordat men te veel fou ten maakte. Heren 4 begon goed tegen Sparta/H 2, maar na twee gewonnen sets ging men bijna in de fout. Aan het eind van de 3e set moesten alle zeilen worden bijgezet om dreigend setverlies te voorkomen, 3-0. Heren 5, dat vorige week uit tegen HoUemare 3 gelijkspeelde kwam nu te gen dezelfde ploeg tot 3 - O winst met de cijfers 15 - 3, 15 - 1 en 15 - 2. Het zes de herenteam, dat de eerste competitie helft puntloos was gebleven opende de tweede competitiehelft met 2-2 tegen Ibis 5. Het eerste competitiepunten was mede te danken aan de inbreng van drie hardwerkende junioren/invallers. Setstanden waren 10 - 15,15 - 12,15 - 12 en 11 - 15. Jongens Al zag geen kans tegen het een punt hoger geklasseerde Smit Slik kerveer tot resultaat te komen. Het was een lange wedstrijd met wisselende kansen. Na een zwakke opening, 10 - 15 en 6 - 15 verlies, kwam Intermezzo met 15-4 sterk terug, maar de spannende 4e set werd met 13 - 15 verloren, 1-3 verlies dus. Jongens As behaalde een fraaie over winning op Delta. Anderhalf uur hard zwoegen werd beloond met 3-1 winst na setstanden van 15 - 12,16 - 14, 10 - 15 en 15 - 12. Jongens A2 behaalde een fraaie over- partij tegen YUM. Ook hier was het sco reverloop zeer wisselend. Na setstanden van 15 - 8, 5 - 15 en 8 - 15 lukte het A3 netniet de 4e set te winnen. Het werd 14 - 16, waardoor YUM met 3-1 won. Na een goede start tegen Setpoint viel meisjes Al wat terug. Het werd uiteindelijk 3-1 via setstanden 15 - 1, 10 - 15, 15 - 11 en 15 - 10. Bij de mini's was er winst voor jon gens E, 3 - O tegen DDL, en verlies voor meisjes D, O - 3 tegen hetzelfde DDL. THOLEN Bisamratten. Op het eüand Tholen werden er in december j.I. 19 bisamrat ten gevangen en op St. PhiUpsland 2. De totale vangst in 1979 bedroeg 456 ratten. Rijkspolitie. Per 1 januari is wacht meester B. Poppe uit Oost Soubtirg bij de groep Tholen van de rijkspolitie in dienst getreden. Diensten in Ten Anker. Woensdag 16 januari n.m. ds. Th. v. d. Heijden. Woensdag 23 januari n.m. ds. J. G. van Loon. waarvan dan een besUsing kan worden genomen. Het leek de voorz. niet persé gewenst dat Stad over een openbare kleuter school gaat beschikken omdat er anders nooit van een geïntegreerd openbaar onderwijs sprake zou kunnen zijn, zo als dhr. P. Tigelman veronderstelde. Het Stadse „recruteringsveld" is te klein om twee kleuterscholen in stand te houden; geen van beiden zou dan levenskansen hebben. Een derde mededeling van het Colle ge m.b.t. het onderwijs was dat het Col lege GS een verklaring van goedkeu ring voor de bouw van een vervangende openbare lagere school te Middelharnis heeft gevraagd. Lening Dorpsgemeenschap Nieuwe Tonge. De hele avond lang had dhr Jan Huijssen op de publieke tribune ver toefd om getuige te zijn van de bespre king van het voorstel aan de Stichting Dorpsgemeenschap Nieuwe Tonge een lening van 8.000,te verstrekken voor de inrichting van de koffiekamer in „Ons Dorpshuis". Het mocht best van de raad, alleen dhr. Koppelaar waarschuwde ertegen als gemeente geen bank van lening te worden voor allerlei instellingen die wat aan willen schaffen. NED. HERV. KERK Beroepen te: Middelharnis J. West land te Amersfoort; Genemuiden J. Westland te Amersfoort; Papendrecht J. Smit te Hilversum; Vriezenveen R. Cuperus, ziekenhuispredikant te Benne- kom. Bedankt voor: Hardinxveld P. Breu gem te Bameveld. Urk: Sinds enkele jaren bestaan er in Urk twee Hervormd-Gereformeerde groepen „Elim" (de oudste) en „De Bron". Er worden thans pogingen gedaan deze twee te combineren. Daartoe heeft het moderamen der synode een voorstel gedaan om een kerkeraad te benoemen, welke bestaat uit 2 leden van „Elim" en 5 van buiten Urk. Dezen zouden dan worden aangewe zen door de classis Kampen. In mei zou er dan een stemming moeten worden gehouden hoe voortaan de ambtsdra gers gekozen dienen te worden. Of bei de groepen hiermede instemmen, is op dit ogenblik niet bekend. Beroepen te: Groningen G. Jans te Appingedam. Aangenomen naar: Oss L.Koffeman te Kamerik; Wageningen P. Steenhuis te N. Leusen. Bedankt voor: Ommen L. Koffeman te Kamerik. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Bedankt voor: Giessendam C. Bijl te Groningen; Zuidlaren H. Bouwkamp te Gramsbergen. Emeritaat: Ds. F. v. d. Bos te Maas sluis gaat met emeritaat. Hij werd in 1915 geboren en werd in 1954 predikant te Avereest. Daarna diende hij de ker ken van Goes; Scheemda; Nieuw Lek- kerland en Maassluis. Ook ds. D. Modderaar gaat met eme ritaat, wegens het bereiken der 65 jari ge leeftijd. Hij werd in 1943 predikant te Twijzelerheide en stond daarna te Oude Pekela; Appingedam; Rotterdam; Voorschoten en Waddinxveen. Overleden: Op 84 jarige leeftijd is overleden ds. A. Krabbe em. pred. te Scheveningen. Hij was predikant te Mij drecht waar hij in 1926 werd bevestigd en in Hillegom, waar hij van 1930 - 1965 stond. Wegeningen: Wegens vertrek naar Schildwolde nam ds. M. Oosterhuis af scheid met een prediking over 2 Kon. 6 vers 15-17. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te: Hoogeveen H. v. Mul- ligen te Utrecht; Middelburg R. v. Beek te Baam; Veenendaal (Bethelgemeente) M. de Boer te Emmeloord; Alblasserdam H. Brandsma te Drachten; Leiden J. Jonkman te Almelo; Gorinchem R. van Beek te Baam; Veenendaal (Pniël-ge- meente) J. Westerink te Urk. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Poortvliet C. Wisse te Kootwijk; Vlissingen R. Bogaard te Lei den; Ridderkerk C. v. d. Poel te Yerseke. Bedankt voor: Hoogvliet B. Rein- ders te Hardinxveld; Brakel en Terwol- de J. Koster te Bameveld; Waarde J. Kleppe te Woerden. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen te: Bruinisse M. van Beek te Opheusden; Vlaardingen J. de Groot te Rijssen. Bedankt voor: Paterson A. v. Straa- len te Bameveld. „Elvi"-confectie,een fabriek van da mes bovenkleding in het z.g. betere genre gaat haar z.g. buitenvestingen sluiten; dat betekent sluiting van de ateliers te Nieuwerkerk met 17, Sint Maartensdijk met 47 en Halsteren even eens met 47 werkneemsters. Slechts enkele werkneemsters hiervan zidlen in het hoofdbedrijf te Steenbergen wor den ingeschakeld. Elvi heeft plm 300 werknemers in dienst, meest vrouwen van wie er nu plm 110 op straat komen te staan, terwijl ook in Steenbergen zelf nog wel een reorganisatie zal worden doorgevoerd, waardoor ook daar nog ontslagen zullen vaUen. De oorzaak zou de concurrentie van Westdmtse zijde zijn, de kleding komt op de Nederlandse markt, maar voorna melijk wordt voor de export gewerkt met België, Frankrijk, de Scandinavi sche landen en West Duitsland als voor naamste afnemers. Met de bonden is overleg gevoerd en ook het personeel is ingelicht. Van vak bondszij de bleek begrip te bestaan voor de te betreuren maatregel. OPRÜIMiNG De recreatievaart op de Grevelingen neemt nog steeds toe en de Grevelin- gensluis was ook vorig jaar weer de drukste sluis voor de recreatievaart in Zeeland. In 1979 passeerden 37.545 pleziervaar tuigen deze schutsluis tvissen het Zijpe resp. de Noord Grevelingen en het Gre- veUngenmeer; in 1978 passeerden 35.432 pleziervaartuigen en in 1977 28.310. De beroepsvaart vermindert al voe ren ook dit najaar de bietenschepen die te Brouwershaven werden geladen, weer door de sluis op weg naar Put- tershoek, Dinteloord of Steenbergen. In totaal werden 2627 beroepsvaartui gen geschut, in 1978 2657 en in 1957 nog 3112. In totaal passeerden in 1979 40.172 vaartuigen, in 1978 waren dat er 38.089 en in 1977 31.412. In 1976 bleef men met 29.741 net onder de 30.000, in 1970 toen de recreatievaart nog tot ontwikkeling moest komen 16.773. We herinneren eraan dat voor het nieuwe jaar het abonne mentsgeld is vastgesteld op 38,- voor het hele jaar. Mogelijkhe den om dit bedrag over te maken zijn: storting via ons gironummer 167930 of via ons banknummer 34.20.01.108. Waarvoor bij hartelijke dank. voorbaat onze Administratie Eilanden Nieuws OOLTGENSPLAAT Bijhelkring. Heden dinsdagavond om 8 uiir komt in „Elthato", o.l.v. ds. T. W. van Bennekom de bijbelkring bij een. Behandeld zal worden Art. 18 van de NGB. Jaarvergadering Vrijwillige Brandweer Het Vrijwillige Brandweerkorps „Ooltgensplaat" is voornemens op vrij dag 18 januari a.s. in jaarvergadering bijeen te komen. Die vergadering wordt gehouden in Hotel „Hobbel" en begint om 19.30 uur. Na behandeling van de gebruikelijke (jaar)verslagen zal na de peuze bespreking plaats hebben over de reis 1980 en een bestuursverkiezing worden gehouden. Aftredend zijn de heren Abr. Dmm (herkiesbaar) en C. van der Wellle (niet herkiesbaar). Vrijstelling dienstplicht. De minis ter van defensie heeft voorgoed vrijstel ling van de dienstplicht verleend we gens broederdienst aan Hendriekus J. M. van Kouteren te Achthuizen. POORTVLIET Beroepen. De kerkeraad van de Geref. Gemeente heeft een beroep uit- geracht op ds. C. Wisse te Kootwijker- broek. THOLEN Stijging imvonertal. Op 31 decem ber 1978 bedroeg het inwonertal van Tholen 18221, te weten 9115 mannen en 9106 vrouwen. Op 31 december 1979 was het inwonertal gestegen tot 18457 en wel 9218 mannen en 9239 vrouwen. Een toename dus van 236 personen. In 1979 werden er 143 jongens en 147 meisjes geboren, door vestiging van 333 mannen en 339 vrouwen werd het aan tal nog hoger. Het totaal werd echter verminderd door overlijden van 92 mannen en 78 vrouwen en het vertrek naar elders van 281 mannen en 275 vrouwen. Er werden 116 huwelijken voltrokken en 10 echtscheidingen ingeschreven. door Joh's Staal 11 Eens moest hij van daar naar ons land toe en toen hij zijn zaken gedaan had, wou hij weer terug, 't Begon reeds avond te worden, toen hij aan een schipper aan de Groningse kust vroeg, of die hem nog naar zijn eüand wou brengen met een roeibootje. 't Zou verstandiger geweest zijn, als hij maar tot de andere dag gewacht had, maar hij was langer van huis geweest, dan hij eerst van plan was en hij ver langde erg naar huis terug. Nu, de schipper liet zich overhalen om hem er heen te roeien, maar er wa ren zoveel kleine eilandjes, de jonge man moest zelf maar zeggen, waar hij wezen moest. Dat zou hij wel doen, want hij was er heel goed bekend. Zo roeide de schipper dan met flinke sla gen het bootje naar 't Noorden. Eindelijk riep de passagier: „Daar heb je mijn eiland, hier moet je me af zetten." 't Was intussen al een beetje donker geworden en de schipper zei: „Weet je 't wel goed, want ik zie hele maal geen huis op dat eiland." „O, ja, 'k weet het best," antwoordde de jonge man. „Onze boerderij ilgt ach ter die hoogte. Laat me hier maar af, ik zal de weg wel vinden." Hij betaalde toen de schipper en sprong op het strand. Vrolijk riep hij hem nog een gelukkige terugreis toe en spoedde zich toen voort op het eiland. Hij hoorde de riemen weer klotsen in het water en snelvoer de boot weer terug naar de Groningse kust De afgestapte passagier haastte zich nu over het strand om zijn huis te be reiken. Maar hoe vreemd keek hij op, toen hij verder lopende, geen huis zag en eindelijk aan de andere kant weer voor de zee stond. Toen ging hem een vreselijk licht op. Bij de eilandjes liggen ook verschillen de zandbanken. Die komen bij ebbe of laag water bloot en lijken dan net ei landen, maar bij opkomende vloed lo pen ze weer geheel onder en dan is er niets te van te zien. Nu had hij, doar de avondschemering misleid, een van die zandbanken voor zijn eiland aangezien. Het hielp niet, of hij al schreeuwde, want het geruis der zee overstemde zijn geluid en er was geen boot op uren in de omtrek. Het vreselijkste van alles was, dat de vloed opkwam en hij zeker wist, dat straks het eiland onderlopen zou en hij door het water zou worden meegesleurd om jammerlijk te verdrin ken. Nu dacht hij aan zijn geliefden thuis, die op hem zaten te wachten; zijn hart was ontroerd en hij beefde, daar hij de dood vlak voor ogen zag. Toen boog hij zich neer, beleed zijn zonden en beval zijn ziel in Gods genade aan. Dit alles zouden we niet geweten heb ben, maar toen de ongelukkige zag, dat er geen hulp meer was, heeft hij in 't donker op 't gevoel af een brief geschre ven aan zijn vrouw. Hij schreef die in zijn zakboek. De volgende dag is zijn lijk gevonden en ook het zakboekje met de aanteke ningen. Zo meende die man op de goede weg te zijn, hij merkte zijn dwaling te laat en kwam jammerlijk om." Ademloos hadden de jongens gexuis- terd; toen zei de boer: „Nu wou ik jul lie niet akelig maken, maar ik wou je toch eens waarschuwen. Als je jong bent, lijkt het leven zo lang, of er nooit een eind aan komt, maar als je zo oud bent als ik, dan weet je wel beter, 't Le ven gaat gauw voorbij en nu moeten we weten, waar we aanlanden als 't le ven aan 't eind is. We wUlen allen wel graag naar de hemel, maar dan moeten we ook op de rechte weg zijn, of we ko men er niet. 't Zou toch vreselijk zijn om zich te bedriegen, net als die man van wie ik zo net verteld heb. Daarom moet je een goede gids nemen„ jongens, en dat is Gods Woord, onze Bijbel. Daarvan staat: „Uw Woord is een lamp voor mijn voet en een licht voor mijn pad." Verzuim toch niet in dat Woord te lezen, jongens, want het wijst je de weg naar de hemel. Een mens, die naar de hemel reist, zou je een pelgrim kunnen noemen, maar dan is de Bijbel „de lamp van de pelgrim." De boer hield op en de jongens keken stU voor zich bij die ernstige toespraak. Toen veranderde de boer zijn toon en hij zei tegen zijn vrouw: „Schenk de jonge lui nog eens een glas melk in, want het wordt donker, we mogen ze niet langer ophouden." De jongens maakten enige tegenwer ping, want het werd veel te laat, zeiden ze. Maar de boer zei: „Wees maar ge rust, ik breng je wel even weg." Toen deed hij de deur open en riep: „Arie, zet de bruin eens voor de wagen, 'k moet even naar 't dorp." Een ogenblik later zei de boer: „Nou jongens, nu maar allemaal op de wagen, dan breng ik jullie tot bij Bodegraven." Dat was een verrassing; deb oerin wilde voor de melk ook geen geld hebben, zo dat de jongens aan alle kanten goed af waren en toen ze na een poosje bij de ingang van 't dorp uitstapten, kwam er aan 't bedanken geen eind. Piet Muyswinkel, die nog naar Zwam- merdam moest, nam nu haastig afscheid en spoedde zich naar huis. Ook de an dere jongens gingen ieder naar zijn ei gen huis en ten slotte bleven Hendrik Gerritsen en Jakob Hanapier alleen over. Jakob zei niet veel; hij dacht over de lamp van de pelgrim en dat was het boek, dat Katholieken niet lezen moch ten, al lieten ze het oogluikend van de Roomse kinderen op Gereformeerde scholen wel toe, omdat ze dat moeüijk veranderen konden. Dat was het boek der Hugenoten, waarvoor ze naar bran- stapel en galeien moesten. Hij wilde er nu evenwel niet over spreken en om zijn gedachten een andere loop te geven, zei hij: „Onderweg hoorde ik Bram Vier- ling zeggen, dat hij in de Christenreize gelezen had en dat dit zo'n eigenaardig boekje was. Ken je dat ook?" „Ja, Vader heeft het boekje, 't Is nu voor ruim twintig jaar in 't Engels ge schreven en al heel gauw is 't in het Hollands vertaald. Het wordt nu al veel gelezen in ons land." „Maar waar gaat het dan over?" „'t Is net als een verhaal en dan is er een man, die de weg naar de hemel zoekt en een ander wijst hem die weg en dan is 't net, of de man een heuse reis doet. Allerlei avonturen heeft hij dan op die weg en ten slotte komt hij in de hemelstad. Maar je begrijpt wel, dat het niet eigenlijk moet opgevat worden, 't is allemaal beeldspraak." „Zou ik dat kunnen begrijpen?" „Nou, aUes wel niet, want sommige dingen zijn nogal moeilijk, maar je kunt er toch wel wat van begrijpen; ik vind het ten minste nog wel een merkwaar dig boekje, ik mag er wel eens graag in lezen." „Dus jullie hebt het ook?" „Zeker, en als je 't eens lezen wil, kan ik het maandag wel voor je meebren gen." „Heel graag, nu, tot maandag dan." VI EENS CHRISTENS REIZE Zodra Jakob 's maandagsavonds gele genheid had, begon hij in het boekje van „Eens Christens reize" te lezen. Toen hij las van het boek, dat de Chris ten in de hand had, dacht hij: „Is dat de lamp van de pelgrim?" Toen hij las hoe Christen de stad Ver derf ontvluchtte op aanwijzen van Evangelist, had hij wel met hem op reis willen gaan. Het boekje beviel hem buitengewoon. Hij kon bijna niet ophouden met lezen. Maar één ding trof hem toch bijzonder. Het was de angstige toestand van Chris ten, die vreesde door een overhangende berg verpletterd te worden. Niet alles was hem duidelijk, maar hij begreep er toch wel iets van. Daarom trof hem de uitspraak van Evangelist: „Gij kunt door de werken der Wet niet gerecht vaardigd worden." wordt vervolgd

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 5