Vereniging Het Groene Krnis lirijgt nieuw wiiitgebouw Goerees' nieuwe groeps commandant gisteren geïnstaüeerd Zeehond Dinsdag 15 januari 1980 No. 4858 CHR. STRKFTKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUm-HOLLAJMDSE EN ZEEUWSE EELANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond OOLTGENSPLAAT: Burgemeester v. d. Harst sloeg eerste paal Raad Middelharnis 5 NOODGEBOUWEN WORDEN INGERICHT VOOR GEBRUIK DOOR „HET DIEKHUUS'' Winterconcert Sempre Crescendo ,,Amicitia'' Dirksland tweemaal winteruitvoering Wmr. I. V. d. Steen- hoven naar Oostvoorne Nieuwe Tongse won vakantietrip door Amerika per vliegtuig afgevoerd Werkloosheid op Flakkee flink gestegen Benzinedief aangehouden Dlefstal uit flat Dienstencentrum- nieuws Poging tot inbraak Euro-Discount EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN 'ifiCfSSH! POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870-3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelharnis Refc no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 9,50 PER KWARTAAÏ. ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. By oaatract speciaal tarief. Na enkele jaren van voorbereiding en aktiviteiten van het bestuur is het dan zover dat de afdeling „Ooltgensplaat" van de Zuid-Hollandse Vereniging „Het Groene Kruis" van het najaar een nieuw wijkgebouw in gebruik kan ne men, waarvan j.l. maandagmiddag de eerste paal door burgemeester W. M. V. d. Harst geslagen is. In maart 1979 kwam er een verzoek van het bestuur aan de Raad van Oost-> llakkee om medewerking te verlenen voor de bouw van een nieuw wijkge bouw. Het huidige gebouw aan de Nieuwstraat van 1911 voidoet niet meer aan de gestelde eisen. Verbetering oif het verbouwen is mede gezien de toege stane bouwwijze in het verleden niet goed m,ogelijk en na een onderzoek of het Verenigingsgebouw „'t Centrum" onderdak kon verschaffen is het uitein- dielijk toch tot een besluit gekomen voor een nieuwe nederzetting. De raad verleende medewerking door het besluit garantie te verlenen voor een geldlening groot 600.000,—. Gemeentewerken ontwierp bestek De dienst Gemeentewerken Oostflak- kee maakte bestek en tekening voor dit nieuwe wijkgebouw, dat zal verrijzen op een speelterreln Prunuslaan - hoek LLndenlaan. Het ontwerp is van de heer J. D. Wijnhoff, werkzaam bij de Tech nische dienst, die bij de bouw ook de verdere begeleiding in handen heeft. De aannemers komen uit eigen gemeen te. De hoofdaannemer, de firma Van der Welle-van Drongelen maakt het metselwerk, de firma L. C. Dorsman het timmerwerk, de firma J. van Maas tricht de centrale verwarming en het sanitair, de firma M. Kreeft het schil derwerk en nog enkele andere aanne mers meer. Het ontwerp (zie foto van de voor gevel) ziet er keurig uit en is vanzelf aangepast aan de nieuwbouwwijk, waar in dit gebouw een plaats heeft gekregen Indeling De indeling bestaat uit een artsen kamer, grenzende aan de kamer van de wijkverpleegkundige, een boxenkamer met speelhoek, een flinke wachtruimte, hal met garderobe, een magazijn van 36 m2 met een werkkast, naast de spoel- ruimte en keuken zijn de toiletten (met peuter- en invaUdetoüet) uitkomende in de hal aangebracht. De verdieping be staat voor het grootste deel uit een berg zolder met een c.v.-ruimte, etc. Sprekers Voor de officiële handeling op het bouwterrein sprak de voorzitter van de afdeling, dhr J. J. Brinkman enkele woorden van welkom tot de vele aan wezigen Hij dankte de burgemeester en het gemeentebestuur voor hun spon tane medewerking en verzocht vervol gens aan de heer van der Harst de eer ste paal van de 64 de grond in te slaan. Hierna begaf het gezelschap zich naar het Ver.gebouw „'t Centrum" waar nog enkele toespraken werden gehouden, o.a. door de burgemeester; de heer Adr. de Vos, penningmeester van de afde- Ung; de aannemer dhr W. A. v. d. Wel le (die op 28 december 1979 de opdracht kreeg en derhalve a la minuut met de bouw is begonnen) en als laatste spre ker, 'de architect dhr Wijnhoff. Deze aanwinst voor de gemeente zal zeer zeker door de dorpsgemeenschap van Ooltgensplaat als een positieve daad op medisch terrein worden gekenmerkt. HERKINGEN Ophalen oud papier Morgen (woensdag) hoopt men weer oud papier op te halen t.b.v. de Joh. Frisoschool. Er wordt gestart om 6 uur bij de school. WUt u het weer gebundeld gereed zetten s.v.p.? Vriendelijk dank. De voorgevel van het nieuwe Wijkgebouw te Ooltgensplaat, zoals de tekening weergeeft. Met het beschikbaar krygen van de noodlokalen van de LTS, geplaatst op de hoek Kerkepad - West Achterweg te Middelharnis is „het Diekhuus", waar van het gebouw eind vorig jaar door brand verloren ging, een eind gehol pen. De raad van Middelharnis besloot in z\jn vergadering van donderdaga vond de lokaliteiten voor dat doel aan te kopen en lu-passant 97.000,te veteren voor de inrichting ervan. Het werd weliswaar als een hele pü ervaren, maar anderszij ds moest toch ook worden vastgesteld dat het noodge dwongen verblijf aldaar minstens enke le jaren zal duren zodat een wat ver dergaande inrichting verantwoord lijkt te zijn. Weth. Krijgsman bevestigde dat ook het College ernaar streeft zo snel moge lijk een nieuw Diekhuus te bouwen, zo mogelijk op de plaats waar het oude heeft gestaan. Dezer dagen zal er een gesprek plaats vinden met EMGO bestuurders over de mogelijkheid de naastgelegen panden aan te kopen. Een brief die erop gericht was de ge meentebesturen te bewegen de subsidië ring van de Bond tegen het vloeken stop te zetten, omdat deze Bond zich in opspraak zou heben gebracht kreeg bij het College geen voet aan de grond. De brief lag in de ingekomen stukken, „maar" zei dhr Kievit, „het sop is de kool niet waard". Dat vond ook de raad waarom geen gevolg werd gegeven aan het voorstel van dhr de Vries de subsidieverstrek king op te schorten in afwachting van een door het bestuur van de Bond te geven opheldering. Ook werd geen adhesie betuigd aan de motie van de gemeente Bloemendaal waarin stelling wordt genomen tegen het kennelijke voornemen de bevoegd heden van de gemeenten m.b.t. de or ganisatie van de gem. vrijwülige brand weer in handen van de Provincie te leggen. Meerderen uit de raad maakten dui delijk daar ook allerminst voor te voe len en het vrijwilligersschap hoog te zullen houden, maar op aanraden van de voorz. werd niet tot adhesiebetuiging overgegaan omdat de Ver. Ned. Ge meenten een en ander zal bepleiten. Het verlangde fietspad Middelhamis- Den Bommel Ujkt steeds meer op de achtergrond te geraken omdat duidelijk is dat de Provincie er geen geld voor heeft. Voor de fietsende jeugd blijft het der halve een hoogst bevaarlijke situatie. Dhr. G. C. Joppe meende daarom dat er ook een verbetering bereikt zou wor den wanneer de weg zou worden gere- coustrueerd en het leek hem goed het voortaan over die boeg te gooien nu er van de aanleg van een fietspad toch niets terecht lijkt te komen. Aan het begin van de vergadering heeft de raadsvoorz., loco burgemeester L. C. Kievit een korte nieuwjaarsrede uitgesproken, voornamelijk gevuld met een terugblik op het voorbije jaar. Pri mair drukte dhr Kievit zijn deernis uit met de getroffen nabestaanden van het ongeluk dat in de Nieuwjaarsnacht vier jonge levens kostte, de ouders en verde re familieleden de kracht toewensend het zware verlies te dragen. De goede wensen voor de heren raads leden werden beantwoord door de ja rige! nestor, dhr T. Arensman. Hij voorzag dat de raad in het nieuwe jaar nogal eens pas op de plaats zal moeten maken om de gunstige financiële po sitie van de gemeente niet in tegenover gestelde richting te doen uitlopen. Spreker hoopte dat de raad zij het ook in een verschillende politieke bena dering er samen naar zal streven de belangen van de gemeente Middelhar nis goed te behartigen, daarvoor van God de kracht ontvangend. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK met o.a. een optreden van het jeugd-orkest van Sempre. De Kon. fanfare Sempre Crescendo O.I.V. dirigent Jaap Jongejan geeft op 26 januari a.s. haar jaarlijkse winter-con cert in de Meerpaal op het terrein van Hemesseroord te Middelharnis. Het gehele programma is samenge steld uit muziek, welke uitsluitend wordt uitgevoerd door leden van Sem pre, want naast het fanfare-orkest zal ook de drumband van Sempre o.l.v. in structeur Cor Buskop, en het jeugd-or kest o.l.v. dirigent Jaap Jongejan op treden. De uit te voeren werken bij de diverse programma-onderdelen zijn o.a. Ra- venswood(mars) van Rimmer, Pique Dame(ouverture) van Suppé, The Jo- ker(trombone-solo door Rien de Waard) van Moss, The Elefant(mars) van Ord Hume, Introductie en Polonaise van Boedijn, High School Cadets(mars) van Sousa, Jamaican Folk Suite van Wal ters, en Jübelklange(mars) van Uebel. De aanvang van het concert is 19.30 uur, en de zaal is om 19.00 uur open. Toegang vrij. De muziekvereniging „Amicitia" houdt op de vrijdagen 18 en 25 januari haar jaarlijkse winteruitvoeringen, 's avonds half acht in het ver. gebouw „de Schakel". Wie plaats wil bespreken kan dat doen a.s. donderdagavond van half ze ven tot half acht in de hal van voor meld gebouw. De uitvoeringen zullen worden opge luisterd door de fanfare o.l.v. dhr. A. Fortuin; de majoretten o.l.v. J. Lodder; de drumband o.l.v. Chr. Knoop en de Miniretten o.l.v. G. Smit. OUDDORP Wachtmeester Ie klasse B. A. v. d. Steenhoven heeft afscheid genomen van de groep Goedereede van de Rijkspolitie in verband met zijn benoeming met terugwerkende kracht per 1 januari tot Postcommandant te Oostvoorne. Tegelijkertijd is dhr. v. d. Steenhoven bevorderd tot Opperwachtmeester. Toen de scheidende politieman gister middag aanwezig was bij de installatie van de nieuwe groepscommandant greep de burgemeester, dhr. van Velzen de gelegenheid een afscheidswoord tot dhr. v. d. Steenhoven te spreken. Dhr. van Velzen sprak daarin zijn erkentelijkheid uit voor de wijze waarop v. d. Steenhoven zijn functie heeft ver vuld. Nog maar kort in de gemeente had hij met een pistoolschot een tegenstan der geveld waarmee duidelijk was ge maakt dat er met v. d. Steenhoven niet te spotten viel. Ook was burg. van Velzen hem erken telijk voor zijn inbreng in de reddings brigade. Dhr. V. d. Steenhoven weet zich op weg naar Oostvoorne van Goerees' beste wensen verzegeld. De Nieuwe Tongse mevrouw Adrie Verkerke-Visser (zij is afkomstig uit Middelharnis) heeft gisteravond in het televisiespel Tele-Bingo (via welk geld wordt ingezameld voor de Olympische Spelen voor gehandicapten), dat werd uitgezonden vanuit Middelburg een pracht prijs gewonnen. Ze had zich ge plaatst als candidate voor de beschik bare nieuwe, auto, maar doordat ze de eerste van de drie te stellen vragen niet juist beantwoordde moest de pre sentatrice Mies Bouwman besluiten de bijna-winnares naar de troostprijzen te verwijzen. De juiste beantwoording van de daaraan verbonden vragen leverde mevr. Verkerke een complete kampeer uitrusting op! Daar was ze al zo content mee dat ze niet inging op het aanbod van deze prijs af te zien en alsnog een drietal nieuwe vragen voor het alsnog winnen van de auto op zich afgevuurd te krijgen, met het risico dat dat an dermaal zou mislukken. Mevr. Verker ke speelde op zeker en accepteerde de kampeer-uitrusting waaraan nog een prachtige prijs verbonden bleek. Met haar gezin mag ze a.s. zomer een drie- weekse kampeerreis langs de oostkust van de Ver. Staten maken, waarbij hen zelfs een kampeerbus ter beschikking staat. „Je bent een ontzettend verstan dige meid", zei de presentatrice tot mevr Verkerke die ook nog een nieuwe fiets en een camera meenam, naar Nie uwe Tonge. OUDDORP De politie van Ouddorp heeft zich zaterdagmiddag ontfermd over een zeehondje dat nabij de Punt op het strand was aange spoeld. Het dier had een nekwon- de en de politie begreep dat ver zorging nodig was om het diertje te redden. Het werd met de politiebus naar het Rotterdamse vUegveld Zes tienhoven gebracht vanwaar het per vliegtuig naar het vliegveld Eelde ging om vandaar per auto naar het zeehondenasiel te Pie- terbuuren (Gr) gebracht te wor den. Zondagochtend kwam het tele foontje van de beheerster dat de zeehond goed was aangekomen en dat de wonde weliswaar diep, maar niet levensgevaarlijk was. Wanneer het zeehondje opge knapt is zal het weer de vrijheid krijgen. Hij het is een mannetjeszee hond kreeg de naam van „de Punter", afgeleid van de plaats waar hij gevonden werd..., de Punt bij Ouddorp. THOLEN Benoeming. In de vacature van zuster J. Engelvaart, die wegens ziekte haar funktie moest neerleggen, is per 1 januari j.l. tot directrice van het rust huis Ten Anker benoemd Zr. Koole uit Axel. In 1979 werd het directrice schap waargenomen door zr. E. de Korte. In de decembermaand van vorig jaar is de werkloosheid ten opzichte van de novembermaand flink gestegen t.w. van 216 in november tot 330 in december, dat betekent resp. 2,9 en 4,5% van de mnl. beroepsbevolking. In de overige gebieden van het gewest Spijkenisse is het werkloosheidscijfer heel wat geringer; in Spijkenisse 2,15''/o en in Oud Beyerland l,3"/o van de mnl. beroepsbevolking, waartegen het Flak- keese cijfer schril afsteekt. Onder de 330 werkloze mannen be vinden zich 33 jongeren t/m 18 jaar. De onderverdeling is als volgt: Bouwvakkers 104; metaalbewerkers 34; landbouwpersoneel 37handelsperso neel 7; transportpersoneel 29; kantoor/ onderwijzend personeel 22; losse arbei ders 51; overige beroepen 46. De geregistreerde vraag naar mnl. werknemers is gering, slechts 87; er is vraag naar o.a. 21 bouwvakkers; 30 me taalbewerkers. Bij de vrouwen nam de werkloosheid iets af; van 152 in november tot 146 in december; de geregistreerde vraag naar vrl. werkkrachten is gering, slechts 8. DIRKSLAND Op aanwijzing van enkele bewoners van de Serviceflat „Vroonlande" heeft de politie de jongeman aan kunnen hou den die in de nacht van vrijdag op za terdag benzine had overgeheveld uit een bij de flat geparkeerd staande auto. Uit het daarna gevolgde verhoor is gebleken dat de jongeman hetzelfde kunstje al minstens tien keer eerder had uitgevoerd, vnl. in de week-ends wan neer hij uit Den Haag, waar hij studeert, thuis kwam. Ook heeft hij bekend vorig jaar te hebben ingebroken in het zwembad „de Gooye" waar hij stereo-apparatuur ont vreemde. De jongeman J. W. de V. is ingesloten en zal dezer dagen worden voorgeleid. -O- Uit een van de appartementen van de serviceflat „Vroonlande" is een an tieke zwart marmeren pendule ont vreemd. De flat stond al enige tijd leeg. Woensdag 23 januari a.s. komt mw. Drenthe uit Middelharnis vertellen over haar reis naar Indonesië. Zij zal hierbij ook dia's vertonen met wat Indonesische muziek op de achter grond. Na afloop kunt u vragen stellen. U bent allen van harte welkom en in dien u slecht ter been bent bel dan 3366 en wij zorgen voor vervoer. Aanvang 14.00 uur. Wanneer de gisteren, ter gelegenheid van zgn installatie, geuite wensen in vervulling gaan, dan krijgt Goerees' nieuwe groepscommandant ad,iudant J. J. Verschoore in de komende 6,5 jaar die hem nog van zyn pensioen scheiden louter rozen op zijn pad. Wanneer ech ter ook de geuite vrees bewaarheid wordt dan zal de criminaliteit stijgen en ook aan het Goereese niet voorby- gaan, zodat de adjudant ook maar wat doornen moet verwachten. Echter staat hem een hechte groep terzyde met hulp waarvan 't waariyk wel zal lukken...! De nieuwe groepscommandant mag ook rekenen op alle medewerking van de zijde van het gemeentebestuur, zoals burg. van Velzen liet weten in de wel komstwoorden die hij sprak. Daarin liet hij niet na dhr. en mevr. Verschoore te wijzen op het vele schoons dat de ge meente te bieden heeft, zoals duin en strand waarvan zij liefhebbers zijn. Anderzijds geeft de aantrekkelijkheid van de gemeente de politie ook bemoei enissen met de vele recreanten en de bezoekerspunten, zoals de Delta-Expo, de Delta-Flora en zeker ook de vele re creatieterreinen waarbij de politie, dank zij het feit dat de criminaliteit zeker niet hoog is, overwegend fungeert als informatiebron en derhalve werk maakt van haar dienstverlenende taak. Voor de adjudant was er de toezeg ging tot een goede samenwerking met het gemeentebestuur, voor mevr. Ver schoore was er ter verwelkoming een prachtig bloemstuk. De districtscommandant Kolonel Wameke, welbekend met de persoon en de staat van dienst van adjudant Ver schoore durfde nu al, bij het begin van de Goereese periode, vast te stellen dat de benoeming van adjudant Verschoore een goede keus is geweest. „Het wordt de kroon op Uw werk!" zo zag de Kolo nel vooruit op de 6,5 jaar die adjudant Verschoore nog scheiden van de pen sioengerechtigde leeftijd (60). Geboren in Sluis was dhr. Verschoore eerst geplaatst in Oostburg, waarna hij achtereenvolgens dienst deed in Hoofd plaat, Zoetermeer, Vierpolders, Oost- In de nacht van vrijdag op zaterdag is getracht binnen te dringen in het winkelpand van Euro-Discount aan de Stationsweg. Waarschijnlijk zijn de in dringers afgeschrokken door het in werking treden van de fel loeiende alarmsirene, waarom het bij een pogen is gebleven. Er wordt dan ook niets vermist. Ouddorp: donderdagavond 7.30 uur ds. P. Blok. Stad aan 't Haringvliet: woensdag avond 7.30 uur student J. J. Tanis. Ooltgensplaat: woensdagavond 7.30 uur ds. P. Blok. Adjudant Verschoore achter het bureau waaraan hij nog 6,5 jaar hoopt te werken. voorne en tenslotte Brielle waar hij vervangend groepscommandant was. De districtscommandant kon de groep Goe dereede presenteren als een fijne, over zichtelijke groep, gevestigd in een nieuw groepskantoor en bestaand uit mensen die een uitstekende onderlinge saam horigheid hebben opgebouwd. De kolo nel hoopte en verwachtte dat de nieuwe groepscommandant aan dat verworvene, waarin de vroegere groepscommandant dhr. V. d. Velde een groot aandeel had, verder zal bouwen: „We gaan zo zei de kolonel een andere tijd binnen. We moeten bepaal de vormen van verzet verwachten tegen de teruggang van de economie en dat zouden ook grotere vormen van crimi naliteit kunnen zyn. Helaas moeten we veronderstellen dat zich dat al binnen de eerstkomende 6,5 jaar aan zal die nen". Eerlijkheid, vertrouwen en het af stand nemen bij het nemen van bepaal de beslissingen zullen de nieuwe groeps commandant helpen zijn taak te ver vullen, anderzijds zal er de bereidheid tot zelfcritiek en zelfcorrectie moeten zijn alsmede een zekere mate van on baatzuchtigheid om de groep optimaal te doen fungeren. „Met mensen werken is geen eenvou dige zaak, maar moge U bereiken wat een metselaar met cement en stenen be reikt, het neerzetten van een hecht ge bouw waarop te stexmen valt!" zo wens te kolonel Wameke adjudant Verschoo re gaarne toe. Hij maakte ook van de gelegenheid gebruik een dankwoord te spreken tot Opperwmr. v. d. Have die in de vakante periode van 3 maanden als waarnemend groepscommandant heeft gefungeerd met de wijze waarop de adjudant hem graag complimenteerde. Gemeentesecretaris Vogelaar bood de nieuwe groepscommandant eveneens zijn beste wensen aan, mede namens het gemeentepersoneel met wie de adjudant in de komende tijd veelvuldige contac ten zal hebben. De heren waren meegekomen naar de installatie plechtigheid wat dhr Voge laar de mogehjkheid gaf hen lijfelijk voor te stellen. „Samen zijn wij als de gemeente en als politie bezig met hetzelfde doel, het aanvaardbaar maken van het gezag, niet alleen door op de wet te wijzen maar ook in het menselijk vlak," aldus dhr Vogelaar. Nadat opper v. d. Have een vriende lijk welkomstwoord had gesproken en de adjudant had verzekerd van de volle medewerking van de groep was het laatste woord aan de adjudant, erken telijk als hij was voor de ervaren goe de ontvangst. „Ik aanvaard de verant woordelijke opdracht en ik zal mijn uiterste best doen daarin te slagen!" waren de kernwoorden van Goerees' nieuwe groepscom.mandant. Hij maakte duidelijk zeker open te zullen staan voor kritiek, mits die maar opbouwend is en vol vertrouwen oogde de adjudant naar de toekomst: „deze wijze van ontvangst doet ons het beste verwachten".

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1