Op z'n Rakkees gezeit States express warmtetechnisch installatiebedrijf VAN BLOOYS KUENOP REFORMATORISCHE GRONDSLAG BON ff Een rondje deur Menheerse ff KIJK DOE IDEE '80 Abonneert U op „Eilanden-nieuws'^ Oprichting Jeugdkoor voor: nieuwbouw reparatie onderhoud van: gas- en oliegestookte c.v.^installaties luchlverwarmings-inslallafies vloerverwarming - stralingsverwarming warmtepompen - zonnecollectoren installatiebedrijf lida.c.i. kloosterweg 19, schuddebeurs - postbus 81, 2ierik?ee (OlilO) 3635 Vraagt onze reisgids 1980 Opzenden aan: Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag, 11 januari 1980. 't Was wel un dikke krante, die un zaeterdag in de bus lei. Mun man zei teminste: „'k Magge wel un snipperdag neme. Hie heit liet niet gedae, wangt hie gaet liever in z'n schuurtje. Mar toch zal un héél 't Eilanden Nieuws wel geleze hae. Al is un, un rasechte zaendammer, 'k za aoltied tegen zun: „Daer lei je liefblad weer op de matte, in dan mot un toch meestal éérst kieke. Ik oak oor, mar ik kieke altied éérst wie d'r doad is, zei mun zeune dan. In das nog waer oak! Je bluuft toch oak graeg op te hoagte, dat kan je begriepe. Dus toen ik dan noe nieuwjaersdag niet zo'n drukte had van de kinders (die wazze ouwe-nieuwe weze liouwe) docht ik bie mun eige: „'k Gae Menheerse us deur." Na, op 't éérste blad lees 'k de goeie waansen van de redactje, in un nieuw- jaers receptie in Goeree in Dirksland in dan zie ik in passant un advertaansje van Huubrechtse van 't Vingerling. Jae die ha'k gekanne, die werkende vroeger bie Blokland, waer je een draedje kon kriege, in dan had Je radio. Jae, daer werkende Huubrechtse. Noe zal 't zun zeune of zoe wel weze, mar 'k zag hie mit Anna van Baole nog vó mun, ze ha oak nog in 't huus van Maerten Geerezu geweund op tu Voorstraete. As uk een bladzij voarder gae lees ik aweer een bekenden, die overlee is. Dat gaet altied mar deur. In dan dienk je! oak aweer weg! Mar boven die aferten- tie stong un berichtje van verontruste maansen, die un aksje gienge ondeme- me tegen 't hoofdbestuur van de N.C.V.B. Uu aksje das un groat woord oor daer bin ik aoltied un beetje benauwd van. Vooral ak tan leze van feministische theologie in vrouw eman- cipaosje. Wat un groate woorden in ik zei je dat ter un hoap as vrouwe we- zende gekraelit worre. Na maansen - das bie mien tegen 't zere béén getrapt oor. Musschien komt ut deur naun op voeding van alleen mar deur un moe der) dus fansels femmistisch al kon je toen dat woord nog niet Mar de omstandugheden brochte dat mee, in dat heit op mien groaten invloed gehad. Toch as ik aol die vrouwen bekieke in dun biebel, die oak un vinger in de papa hadde, dan dienk ik: ,,Mochte die 't wel in wiele noe niet?" laet het toch rustte. Ik docht dat toch wel un kost- baer fundament is dat de vrouwe vrie- gemaekt is deur de Zoon der maansen. In daer bin ik al bin uk nog zoe feminis tisch nooit in teleurgesteld. In van mien mag 't zoa bluuve. Das un tussendeurtje oor in 'k gae voarder deur Menheerse in dan kom 'k Martientje Viskil tegen in 'k leze dat ze weer vrom is uut het ziekenhuus. Gelokkig Murtientje, 'k hoope dat je weer maer opknapt, 'k zou ze wel nie meer kanne dienk ik,, mar 'k hae ze vroeger wel gekanne, Murtientje van Murtien Viskil zei moeder aoltied. Dan loap ik noe deur nae 'tweede blad in houwe dan „ouwe-nieuwe" mit tun ouwen melesantenaer, in 'k ■waanse dan oak hie of heur, al wat wenselijk is. Hardstikke goed oor. 'k Bin mit je langs aol die kaareken geweest. Mar dat waansen vond ik vroeger toch wel un goed waaruk. Alléén jammer da'k zoe weinig meutjes had. Noe gae'k diep graeve om bie 'd affertaansjes van Men heerse te kommen. O dan krieg ik eerst tie krante mit tie plaetjes. Het ies is zeker al staark, want tur binne un hoap maansen. op. Is tat op te vliegers, of niet? Mar in ieder geval leit ter niet zuvoel ies as in 1929, want 'k hae nog foto's daer héle baaregen ies in't Haeringvliet drieve, dat was nog wat aores. In dan staen uk ineens voor Sien die in juni in de Hervormde Kaareke was, Jae, daer bin 'k geweest, wat un belevenisse was tat, dat vergete 'k mun héle leven nie meer. Mar toen 'k 's aevends thuus- kwam in m'n man vroeg; „Hoe was het allmaal?" Zei ik: „Wat heb jij un oud wijf." „Nou, zei hij: „een beetje minder is ook goed! Jae, dat weet ik, maa alle mensen van mijn leeftijd die ik heb ge zien en gesproken, die waren oud, dus dat ben ik ook, wat wil je! Mar on danks die grote ontdekking, 't was een fijne dag. Oak kwam Jan Knaepe daer nog op de preekstoel, 'k had tur wel bewondering voor, dat tun nog andur- vende. In noe stong z'n foto in de kran te in onderlesten ha'k tan oak geleze dat un gestureve waes. Zoe gaet ut, 't eene geslacht komt, 't aore gaet. Noe slae 'k mar un hoap over, want al die wienkeliers kan ik niet zoe. Al leen lees 'k nog van C. Orgers uut Goe ree, as tat Kees is die mit Piet Brug- geman getrouwd is, jae die kan ik nog uut mun Zeeuwsen tied, 't leven maeki raore kronkels. In un entje voarderop Cees Lodder de kapper. Jae, die zie 'k wel vo mun, mar toen was ut nog mar zoen klein opneukertje. Hie komt uut Sommerdiek. Wie weet 'k komme 'n nog us tegen as ik in Flakkee komme. Gaarrit Zoon, de dirigent, jae zeker hie is welbekend. Dat riemt nog oak. In dan Hallo jongelui, jullie vakantie zit er ook weer op. Het is nu weer leren gebla zen. Dat is eventjes wennen, en dan gaat het toch weer als voorheen. Op tellen en aftrekken, delen en vermenig vuldigen. Voor we verder gaan wil ik jullie al len nog hartelijk danken voor de vele en goede gelukwensen. Veel kaarten mocht ik ontvangen, waarbij zeer ori ginele ontwerpen. Mijn hartelijke dank daarvoor. Er zijn inmiddels al veel brie ven en oplossingen binnengekomen, maar nog niet allemaal, zodat we nog even moeten wachten met de oplossin gen en de prijswinnaars. We gaan nu direkt maar aan de slag, want oom Ko heeft het nu vreselijk druk. Het raadsel dat nu geplaatst wordt werd ingezonden door José Koppenaal. Hartelijk dank José, het scheelt weer voor oom Ko. JANUARIRAADSEL 2 1. 2. 3. zoon van Naomi bekend woord uit Prediker prediker der gerechtigheid (2 Petr. 2) andere naam voor de berg Sinaï koning in Basan (Num. 21) hofmeester van koning Achab (1 Kon.) Hebreeuwse vroedvrouw in Egypte (Ex. 1) huisvrouw van Lappidoth (Rich.) vader van koning David land waar Israël werd verdrukt zoon van Abraham plaats waar Lot woonde schoondochter van Naomi dit feest werd ingesteld bij de uit tocht uit Egypte man van Bathseba De beginletters vormen een tekstge- gedeelte uit Psalm 39. 4. 5. 6. 7. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. Een JARIGE. Op 19 januari hoopt Jan Keyzer zijn geboortedag te herdenken. Wij wensen Jan van harte een goede verjaardag toe, en ook een fijne dag. Dat de Heere er nog vele jaren aan mag toevoegen is onze oprechte wens. Ook namens de raadselmakkers gefeliciteerd, en van zelf ook de andere huisgenoten. Het adres van Jan is Paulusweg 81, 3341 LZ Hendrik Ido Ambacht. BRIEFWISSELING Francina Huysen - Nieuwe Tonge: Ik was erg benieuwd naar je rapport Francien. Het mag er dan ook zijn hoor. Geweldig wat een getallen. Zo maar doorgaan hé. Wat een feesten heb je gevierd zeg. Eerst van school, daarna met de M.V. en toen nog eens met de Zondagsschool. Het zat wel goed merk ik. En nu maar typen Francien! Leonard de Visser - Middelhamis Dat is nog eens flink Leonard, dat je ook met ons hoekje gaat meedoen. Van harte welkom hoor, en we hopen dat je een even trouwe raadselmakker mag worden als je zuster. Je rapportcijfers mogen er ook zijn zeg. Je hebt wel je best gedaan, en nu blijven doen hé. Ja, aan 2040 zijn we nog niet toe, dus zal er wel iets fout zijn gegaan. Marjoleen de Visser - Middelharnis - De raportcijfers komen nu weer los Marjoleen. Maar zulke cijfers heb ik nog niet gezien, geweldig zeg. Dat hoeft echt niet beter hoor. Ook Kerstfeest ge vierd op school en de zondagsschool. Je bent dus weer wat boeken rijker ge worden. Hartelijk dank voor je keurige brief en allemaal de groeten hoor! Jan V. d. Doel - Nieuwe Tonge In iedere brief lees ik over het Kerst feest, Jan, en jij hebt natuurlijk ook Kerstfeest gevierd. Het was wel erg druk met al die vaders en moeders, oma's en opa's. Gezellig hé. Ook een mooi boek gehad, en een zak met snoep. Je was weer maar goed af Jan. Hartelijk dank voor het ingezonden raadsel, je zal wel zien wanneer het geplaatst wordt. Groetjes hoor! Corlne Vader - Nw St. Joosland Hartelijk dank voor je goede wensen Corine. Heb je veel oliebollen gegeten? Ik niet hoor, zomaar eens van geproefd. Je had dus nog logé's met de Kerst? Dat is wel eens leuk, maar een hond als logé' daar moet je mee de pad op. Hoe was het met je rapport? Daar lees ik niets van. Volgende keer dan maar hé, en dan niet vergeten hoor! Addy van de Velde - Yerseke Bij jullie zit het dus te regenen en te hagelen. Ik weet niet precies hoe dat bij ons gaat, maar nat is het wel geweest. Het viel zeker niet mee om zo lang op te blijven met oude jaar? Voor een keer tje gaat dat w^el maar het zou niet mee vallen om dat iedere week te doen Ad dy. Hartelijke groeten aan de gehele famiUe hoor. „Twee Gezusters" - Yerseke Hartelijk dank voor jullie gelukwen sen dames. We zullen hopen dat we nog vele jaren dit werk mogen doen. Het is wel een drukke bezigheid, maar wel een mooi werk. Jullie schreven dat ze met de „koenkelpot" liepen. Ik heb daar weleens over gelezen, maar het is hier niet bekend. Doen jullie daar ook aan mee of is het meer voor de kleintjes? Dat is wel moeilijk werk, dat puzzelen, vooral als er veel gras, water of lucht bij is. Het was toch wel leuk hè, met die luistervink. We hopen het nog wel eens te doen. Je schiet dan lekker op met de punten. De groeten aan alle v. d. Vel- de's! EUy Voortman - Ouddorp: Is de sla perigheid al wat over Elly. Natuurlijk te lang opgebleven. Gewoon op tijd naar bed, want dat is zeker nodig als je moet studeren. Je treft het niet dat je net op die verjaardag naar school moet, maar zaken gaan voor „complimenten" heb ik wel eens horen zeggen. Maar het is niet leuk, dat is beslist waar. Af gelopen week nog ziten lezen het ver slag van de gehouden dia-avonden. Dat is wel leuk in de smaak gevallen in Ouddorp. Had er best bij willen zijn. Allen de hartelijke groeten hoor! ALLEMAAL We gaan er voor deze keer een punt achter zetten. Hopend een volgende keer meer. Misschien kunnen we dan ook de prijswinnaars bekend maken. Allemaal de hartelijke groeten van jullie Oom Ko. kom ik zo zachtjes an bie 't vierde blad. In hei je 't oait zoe zout gegete... daer kom ik V.O.S. vrouwen uut Goeree te gen. Mirjam mit aol der vriendinnen, goed zoe oor. Je bint un V.O.S. cursus waerd. Jae, dat vossen is bekend terrein vo mien. Die ha'k u oak un paer mee- gemaekt. Mar 'k dienke dat het in Zaan dam meer gemingd is wat te leeftied betreft. A'k zoe us leze dan dienk uk, 't is aoUemaele jong klippergeschut, 'k wete niet of tat het klopt oor, mar an de naemen te lezen, docht 'k dat zoe mar. Wiele wazze mit z'n veertienen. D'r wazze dur van 21 tot 60 jaer in ikke dan mit mien 70 jaer dur tussen. Mar 't was fantastisch oor. Je neemt ter wat van mee. In noe slaek om in daer lees 'k Kei zers schoenhandel. Dat huus heit nog antrekkieng vo mun. Mar toen was het niet zo moai in zo groat, mar as ter net zoe gezellig toegaet as toen, magge ze niet moppere. 'k Stae nog al us op un foto mit mevrouw Keizer, mar toen was ze nog mar ixn „haopie van stropte" zoe azze wiele ze noemenden. Dan vaor- der, Fabbert in Cor Boeter, Teun Vroeg- indeweij, jae die stong onderlesten nog in Eil. Nieuws, 'k zag un stae, hie's net zoe oud as ik. Dries Knaepe, v. Splunte- re, nog un ouwen baes van mun broer. Driese allemaele vaarevers, mit voor mien bekende naemen, mar ik dienke dat het noe allemaele wel junioren bin ne. Everaers zun glas in Izak Ras, Koos Nelisse de slachter. Piet Kattestaert 'k gloave dat tie vroeger bie Janse schoen- maeker was. In dan kom ik Bram Koe le tegen, jae da's un heel bekende naem vo mun, mar dat was wel z'n opa dienk uk, Van Wezel, zeker van de fietsemae- ker op tun oostdiek. Piet Kranse, vroe ger van 't waeterwegje in Keesje Vis de smid. Witvliet, da's netuurlijk van onder an de Zandpad, jae die lieek je toen al niet over 't hoad, dus 'k dienke noe zeker niet In dan gae'k boven op tun diek in dan loap 'k tegen Belleveue op in da was vroeger Schippers, d'r was zoen mooie ronde hoage stoepe voor, daer kon je as kind wezende, zoe lekker op in of springe. Op tien diek gae 'k nog us pasjes bie Bolle voor de raem naede schoenen kieke, in dan gae 'k deur 't slop van Teun IButh nae de spuie zoe 't Nieuwepad op in dan kom ik bie 't straetje van Slis, want 'k dochte dat Han in Rien Boomsma daer weunende, die binne toch oak niet nieuw meer, mar ze houwe zeker kleur in fleur. Houwe zo oor! Dan gae'k nog pasjes bie Cor Esseling in Leen Peeman an in dan stop 'k ter toch mar mee. Alleen wil ik toch Sempre niet vurbie loape, want taer ha'k verlee jaer zoe van genote toen ze in Zaandam wazze. Toen 'k het in Eil. Nieuws las, za'k te gen mun man, mar daer mok nae toe in dat dee 'k tan oak. Om twee ure nae de „Speeldoas" op te Vine, van Gogh- weg. Wat un éénigen middag was tat. Toen 'k un kaertje gekocht had in m'n mangtel had afgegeven most 'k van de zenen eerst nae de W.C. Dur stong un deure ope in daer wou 'k mar inschiete, toen had ik pas erg dat het voorhèren was dus ik geliek vrom, want ter stong d'r net één in. Hie was zo vol vier be zig dat un 't geneens horende, dat ter één in kwarn. De aore deure stong op bezet in ik rnost wachtte, dat dee'k oak in sind kwam dat manmens dur uut, 'k za: Ah Gaarrit v. Lente. Hie verwon derd, kiekt nae mun in zeit: „Wie bin joe, want joe kan mien in je praet Men- heers, dus dan mok je kanne," 'k zei mun naem in't gieng daege bie Gaarrit, „Joon, Joon," zeit tun, „dat joe mun nog ken." Mar dat zou un verhael op z'n eige worre dus ik zal aol de handen daer naemen an vast zatte mar niet opnoeme, dat wordt te veul. Mar 'k hae bie Ver- nooys in z'n vrouwe gezete in bie un dochter van Betje Zaoyer uut te Nieuw- straete van Sommerdiek, in in plekke dat 'k nae de muziek geluuster hao, bin ik heel dun ouwen tied op gae zite haele. Machtig oor! Ze magge meer komme oor. Dan kan 'k toch goed maarekke dat ik nog zo chauvinistis binne as 'k weet niet wat, mar 'k had avast weer un hoap bekende gezieë. Mar noe lees 'k 't 5de blad nog deur in dan stuit ik op Piet Verhulst. Nou Piet Je bint wel veranderd oor, ik zie je nog loape over dun diek in je schil- dershemde, zoe helder as wat, daer za je moeder heel wat groene zeep op ge smeerd ha in d'r zeker 2x honderd stam pen op gegeven. Jae, dat kon ze daer in dat gezellige buurtje in de Rienk met z'n heldere gele straetjes. Mar 'k zie je dat ter wel een scheppende kracht in Je viengers zat Je heit heel wat maois geschilderd al was Je varaver. Mun Jongsten broer die doet ut oak 't is un fijne hobby oor. Jammer voor je dat Je oagen nie meer wille, want dan begin je niet veul meer. Jae, un maans tae- kelt of mar 't valt niet aoltied mee. Al leen zou 'k nog wel us wille wete wie je schoonvaoder was. 'k Zie un nog vo mien, mar 'k had ut ter nog over mit te Jongens of un dur een van Hein of van Simun Lambroek was, mar mun kwamme dur niet uut. Tot m'n zuster zei: „Je bint netuurlijk weer un ge slacht verkeerd, 't is un broer van Si mun in Hein. Jae, dat is zeker oak zoe. Je mot dienke ik bin uut het vistersge- slacht in toen het tan oak gieng over die reizen die ze dan maekende, jae, dat weet ik nog wel dat moeder dat oak ver- haelende. Dat noemende ze dan de Noordzeereizen, 'k geloave dat tie dor- tien weken durende in dat tie vrou wen dan elleke weke ƒ3,krege mar as ze dan thuus kwamme wier de vis ver kocht in dan deje ze omleg dan vienge ze as ze te minsten wat beschoeid hadde, nog wel un kittig caantje. Mar owee as te vangst slecht was, dan neep het wel. Jae, de vis werd duur betaald. Zoe wat heel mun vaoders famielje is verdronke. Toen mien vaoder verdronk toen nam de zéé ook mun grootvaoder in mun opa van moeders kante had toen 52 jaer ge- vaere in hie durfde nie meer nae zéé. In nog zei mun moeder: „wat was het toch un mooi leven, as ze thuus kwam me was 't aoltied weer nieuw. Mar ze wilde toch niet dat ter jongens nae zéé gienge, aores wazze die oak gae vaere. Mar noe gae't taer toch oak weer niet over beginne, want dan verdiep ik mun eige weer in dat boek da'k pas gekocht ha van „een zee te hoog". Jae, mun vao ders sloepe komt ter oak nog in voor in die sloepe daer opa op voer de MD 7 die in Noorwegen overvaere wier. Mun oome was toen voor 't eerste mee as kofjekokertje, mar hie is nooit meer meegegaen. Daer ha'k oak nog foto's Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Vvn vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie EUanden-nieuws, postbus S, IVliddelhamIs, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek voorden gepu bliceerd. ALGEN IN VIJVER. Ik heb veel last van algengroei in mijn vijver. Is dat te vernexpen door een keer het waier te verversen, ol moet ik het regelmatig laten doorstro men met een soort lontein en een af voerpijp? Auiwoord: In een tuinvijver ont staat de meeste algengroei doordat wa ter en planten beiae besmet zijn, èf door inspatiend regenwater. Aarde bevat bij na altijd algensporen, dus bij regenval brengt het aiiopend water meuwe spo ren naar de vijver, ook al ververst u regelmatig het aangetaste waier. Toch kunt u via een overloop en de toevoer van fris bron- of leidingwater wel be reiken dat de vijver heiderder wordt. Is dit te kostbaar, omdat u dan aan- en afvoerleidingen moet leggen, dan kunt u algentabeietten gebruiken. Ze zijn verkrijgbaar bij tuincentra en aqua riumzaken. Voor de vissen en water planten zijn ze onschadelijk. Ze onder drukken gegarandeerd de algengroei. KASTJE KIJKEN. Wij hebben nóóit televisie genomen. Nu kwam er een controleur van de omroep en die keek niet alleen in onze kamers, maar maakte óók alle kasten open. Mag dat zomaar? En waar kan ik mij beklagen? Antwoortt: Controle - ambtenaren van de dienst Omroepbijdragen van de PTT hebben recht van toegang tot de woningen en daarin bovendien te allen tijde tot aUe plaatsen, waar redelijker wijs kan worden aangenomen dat zich een radio- of televisie-ontvangüirich- ting kan bevinden. Wie normaal zijn omroepbijdrage betaalt, behoeft geen controle te verwachten. Adressen waar geen t.v. èn geen ra diotoestel staat zijn zeldzaam en worden daarom argwanender bekeken. En om dat de t.v. ook in afsluitbare kastjes wordt geleverd endoor velen zelf in een wandmeubel of andere kast wordt ge ïnstalleerd, moeten de opsporingsamb tenaren noodgedwongen wel in die kas ten kijken. U kunt zich dus niet bekla gen. Wel raden wij u aan, de controleur altijd naar zijn schriftelijke lastgeving te vragen, alvorens u zo'n onbekende in kamers en kasten laat rondsnuffelen! Voor vrijwillig(st)ers in het jeugd werk in Zuid Holland vindt op 2 februa ri 1980 van 10.00 uur tot 16.00 uur de programmabeurs Kijk Doe Idee '80 plaats. In het Nederlands Congresgebouw te Den Haag worden verschillende aktivi- teiten gepresenteerd, die voor jeugdver enigingen, klubs of groepen nuttig kim- nen zijn. Er wordt aandacht besteed aan han denarbeid, sport en spel, kokkerellen op de klub, volksdansen, schimmenspel, publiciteit met affiches maken, kinder theater, werken met muziek, natuur en milieu, zelf toneel spelen, program ma's maken met 12 - 16 jarigen, wer ken rond het thema „wonen", informa tief spel en Jezelf versieren. Verder is er volop informatie, die van belang is voor ieder die in het Jeugd werk aktief is. De bezoek(st)er hoeft het niet bij kij ken te laten, maar kan ook zelf aan ak- tiviteiten deelnemen. Het thema van de Kijk Doe Idee '80 is „kreatief zonder grenzen". In de gepresenteerde aktiviteiten wordt over grenzen van landen, kuitu ren, (voor)oordelen en werkelijkheid heengekeken. De toegang tot de beurs bedraagt 4,waarbij een boekje is inbegrepen. Voor meer inlichtingen of een folder kan men terecht bij: Het Centrum voor Jeugdwerk in Zuid Holland „Janzeu- ven". Jan van Nassaustraat 7, 2596 BL Den Haag, tel. 070 - 244736. De Kijk Doe Idee wordt georganiseerd door het Centrum voor Jeugdwerli in Zuid Holland „Janzeuven", onder aus piciën van de Provinciale organisaties voor jeugdwerk in Zuid Holland. Met name: Christelijk Jongeren Verbond in Zuid Holland. Scouting Zuid Holland. Prov. Geref. Centrum voor Jeugd- en Jongerenwerk Zuid Holland. Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Midden Holland. Herv. Geref. Jeugdbonden Zuid- Holland. Zuid Hollands Overleg Kindercen tra. Provinciale Jeugdraad Zuid Hol land. SINT - ANNALAND Uienveiling: van dinsdag 8 januari 1980. Uien, moat veertig opwaarts. Klasse twee N.L.: 47,50 - 49,10. Uien, drie- lingen, maat dertig/veertig opwaarts. Klasse twee N.L.: 41,90 - 42,80. Uien- prijs per kilogram. Aanvoer: 204 ton. van. Jae, 'k bin nog wel een visters- dochter oor. Mar daer laet ik het bie want ik kan nog uren deur gaen. Dus tot un aore keer. De Zaense Menheersenaer. TENTOONSTELLINGEN. Ik blijf graag op de hoogte, waar ex posities worden gehouden op 't gebied van mijn hobby. Sommige bladen pu bliceren wel vrij uitgebreide agenda's, maar niet helemaal volledig en ik kan mij niet op extra bladen abonneren, en die dagelijks napluizen. Antwoord: Er is tegenwoordig een Tentoonstellingagenda van de Staats drukkerij, die elke drie weken ver schijnt met alle exposities die er in ons land en in de belangrijkste steden van België, West Duitsland, Frankrijk en Groot Brittannië worden georganiseerd. Een abonnement kost ca. 19,per jaar en u kunt zich bij uw boekhandel opgeven. ECHT OF NAMAAK? Hierbij een stukje bont van mijn nieuwe mantel. Is 't echt bont, zoals de verkoper zei, of namaak, gelijk mijn man beweert? Antwoord: Volgens deskundigen is het van de huid van een schaap uit Af ghanistan. Een leek kan zich spoedig vergissen, maar u hebt een prima man tel gekocht en niets teveel betaald. HAZEL. Waarom zouden ze mijn vriendin Ha zel hebben genoemd? Antwoord: Sinds Britse Roman schrijvers in 19e-eeuwse boeken bloe men- en plantennamen aan hun per sonages toedichtten, geven veel Engel sen en Amerikanen zulke namen aan hun kinderen. Denk maar aan Daisy (madeliefje), Ivy (taxus). Marigold (goudsbloem) enz. Hazel staat voor on ze hazelaar en „hazel-eyed" betekent: met lichtbruine ogen. OOSTERLAND. De Hervormde Jeugdraad heeft het voornemen om hier ter plaatse een ge mengd jeugdkoor op te richten. Op maandag 28 Januari a.s. aanvangende half acht, zal een eerste bijeenkomst gehouden worden in de Voorkerk van de Ned. Herv. Gemeente alhier (Toren plein), teneinde één en ander onder ogen te zien, zoals b.v. repetitietijden en een globale reportoire beschouwing. Ieder een die 15 jaar en ouder is, is van harte welkom op deze bijeenkomst. Ook die personen, die liever niet willen zingen maar een instrument kunnen bespelen zijn welkom, b.v. een gitaar, fluit of enig ander instrument. De jeugdraad heeft na lang zoeken een dirigent/leider gevonden in de persoon van Hans van der Maas, die deze taak graag op zich wil nemen. Men hoopt dat een heleboel mensen dit initiatief aan zal spreken en op 28 januari in de „Voorkerk" present zal willen zijn. PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG 13 JANUARI 1980. Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds. J. Plan- te, 6.00 uur onbekend. Ger. Kerk: Gezamenlijke diensten met de kerk van Nieuwerkerk, in het kerkgebouw aldaar. Ger. Gemeente: 10.00, 2.30 en 6.30 uur leesdiensten. Oud. Ger. Gemeente: 9.30, 2.30 en 6.30 uur ds. A. van der Meer uit Rijssen. SINT -. ANNALAND Extra kerkdienst: Voor de Gerefor meerde Gemeente van Sint - Annaland hoopt D.V. op donderdag 10 januari a.s. des avonds om 19.30 uur (half acht) voor te gaan in de dienst des Woords ds. A. Moerkerken uit Nieuw Beyerland. KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG 13 JANUARI 1980. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur en sav. 6 uur ds. M. D. Geuze. Gereformeerde Gemeente: v.m. 9.30 uur, nam. 2 uur en sav. 6 uur ds. A. F. Honkoop van Rotterdam. Geref. Gem. in Ned.: v.m. 9.45 uur, nam. 2.15 uur en sav. 6.15 uurleesdienst. eunloo b.u. Bijna 25 Jaar organiseren wij de I.K. Vakantiereizen m.et als doelstelling: Uitrusten van de arbeid Bewonderen van „Gods" Schepping (de natuur) Ontvluchten van de dagelijkse sleur Ontmoeten van Geloofsgeno ten Het aanknopen van Vriend- Bootreizen van 7, 9, 10 en 12 dgn. op de Rijn Vliegreizen naar Israël en Zuid-Af rika Busreizen van 6 tot 14 dagen door geheel Europa met de luxe States Express „Silver- coach" Jongerenreizen maar ook 55- reizen Groepsreizen o.a. voor be jaardentehuizen e.a. schapsbanden Alle reizen met geestelijke begeleiding. Op zondag wordt niet gereisd maar houdt uw reisleider 2x gods dienstoefening. Stap eens over de drempel. Ook in 1980 kunt u nog verantwoord met vakantie gaan. Vul onderstaande bon in en u ontvangt per omgaande de gratis reisgids thuis. Naam Straatnaam Woonplaats En 80/2 Wenst het nieuwe reisprogramma 1980 REISBUREAU Interkerkelijke Vakantie Reizen Slaak 30, 3061 CS Rotterdam Telefoon (010) 11 53 39.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 6