Flakkeese boeren kregen vage perspectieven voorgeschoteld „De roep om méér zal moeten verstommen!" Meisje in de auto-veriioop l t CHR. STEIEEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond LEZING over „boer en bedrijf, nu en in de toekomst" GEIVIEENTE OOSTFLAKKEE BEKEIMDMAKING Met inigang van 18 januari 1980 zal het ALARIVINUIVIIVIER van de BRANDWEEK in OOSTFLAKKEE worden 078-133333 Hiermee vervallen ALLE bestaande alarmnummers voor de brandweer in Achithuizen, Den Bommel, Ooltgensplaat en Oude- Tonge. In de loop van volgende week zullen de inwoners van Oostflakkee over brand en brandmelding een vouwblad ontvan gen. Het Gemeentebestuur van Oostflakkee, de burgemeester, W. M. van der Harst de secretaris, J. L. Vetter. Verzoek Waterscliap Flalclcee gehonoreerd IVIEERDERE DIJKEN N VAN PREDIKAAT 2e WATERKERING ONTHEVEN Jaarvergadering Toogdag van de CPJO Zuid - Holland Nieuwe zaak op Westdijk IVliddelharnis Tweede-graads verbranding bij kerstboom verbranding Dierenarts Tjebbes naar IVliddelharnis Bevolking Goeree in '79 met 261 gestegen vooraBeztSterh&di 3 jaai VOLLEDIGE GARANTIE voor HETZELFDE GELD Voorzitter van As van Kamer v. Koophandel: Automobielen-verkoophal i OOK OP VEWDAGAVOND X BEZOEKT ONZE t LANGEWEG 113 MIDDELHARNIS I TELEFOON 01870 - 2043 ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦«♦♦♦♦♦♦♦♦♦««♦♦♦«♦««♦♦♦«««««««««.«««««««««««tl GARAGE KNöPS Dhr. IVI. Peekstok wordt brandweer commandant IVliddelharnis Nog wat ongebruikelijk maar toch wij zoeken er een Overigens niet de eerste de beste, leest u maar G.IVI. dealer GARAGE KNöPS t.a.v. dhr. Breen langeweg ns POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870-3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelhamis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 9,50 PER KWARTAAI.' ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal taxiet De flakkeese agrariërs die dinsdag middag in „de Schakel" te Dirksland de Jaarvergadering van de Ver. voor Bedrijfsvoorlichting Goeree Overflak- kee bijvtroonden zyn daar getuige ge weest van een overigens dapper ge speeld schijngevecht tegen de wer kelijkheid, gevoerd door dr. ir. L. C. Zachariasse, hoofd sectie akerbouw en prognosese van het LEI. Die „ontmas kering" zou achterwege gebleven zijn als niet de voorz. van de Ver. dhr. J. A. van Nieuwenhuyzen het stilzwijgen van de vergadering als instemming met het gesprokene had uitgelegd. Dat bracht dhr. C. Stehouwer op de been; hij veeg de alle schone schijn van tafeL..... Dhr. Stehouwer ziet zich niet in z'n eentje zijn jaarlijkse aardappeloogst sorteren en hij ziet zich op de kwaaie grond nog geen orchiedeën telen, zaken waaruit naar de mening van dhr. Za chariasse voordeeltjes te halen zouden zijn. Maar eerst was er de terugblik op het voorbije jaar door de voorzitter; een redelijk opwekkend geluid nu dhr. van Nieuwenhuijzen het kon hebben over aardappelprijzen van 30 a 35 cent en uien van 20 a 25 cent, bedragen die positief afsteken tegen die welke op de vorige Jaarvergadering golden! „Het ziet er redelijk goed uit!" kon dhr. van Nieuwenhuijzen dan ook vaststellen, daaraan de hoop toevoegend dat de redelijke prijzen van nu geen aanleiding zullen geven tot aanzienlijk grotere are alen in het a.s. seizoen waarna de prijs zich andermaal ongunstig zou kunnen ontwikkelen, zoals de praktijk dat bij herhaling heeft laten zien. Het redelijke goede jaar volgde op een voorjaar waar in „tussen de buien door" moest worden gewerkt tengevolge van de niet aflaten de regenval, waardoor hier en daar zelfs percelen moesten worden overge- zaaid. Toen het eenmaal tijd van oog sten was werd alle mechanisatie en over- mechanisatie aangewend en was de graanoogst in tien dagen binnen. In aardappelen en uien kwamen nogal wat rooibeschadigingen voor, waarom dhr. van Nieuwenhuijzen opriep toch vooral de meeste aandacht aan de goede kwa liteit te blijven besteden omdat het leve ren van kwaliteit een eerste vereiste is ter handhaving en versterking van de concurrentiepositie. Spr. dankte in zijn openingswoord ook de drie voorlichters die op Flakkee werkzaam zijn. Het le dental van de Ver. loopt iets terug ten gevolge van het beëindigen en de over name van bedrijven. Dat nam overigens niet weg dat de zaal van „de Schakel" nu rijkelijk ge vuld was met belangstellenden. Zo in... 't begin van het nieuwe jaar bleken de heren best gevoelig voor het thema dat besproken zou worden. Thuis is alleen de koffiedik voorhanden om in de toekomst te blikken, maar bij een in leider van het formaat van dhr. Zacha riasse achtten ze zich aan een beter adres. Met wat fantasie en profetie sprokkelde dhr. Zachariasse een be schouwing bij elkaar waaioiit de heren konden beluisteren dat het moede hoofd nog geenszins in de schoot hoeft maar dat er best nog perspectieven zijn, al zwakte dhr. Zachariasse die kansen eer lijkheidshalve wel wat af tot „enige, maar niet algemeen geldende mogelijk heden..." Dhr. Zachariasse gaf in zijn betoog kijk op de waarschijnlijke ontwikke ling van de vraag naar landbouwpro ducten, waaruit de conclusie moge zijn dat daar weinig perspectief in zit. De vraag is afhankelijk van het aantal ma gen en de koopkracht van de consu menten. Een grote vermenigvuldiging van „magen" zit er niet in als tenmin ste de prognoses gelijk hebben wanneer zij een terugloop van de bevolking voor zien, mede tengevolge van een teruglo pend geboortecijfer. Ook m.b.t. de koop kracht mag men zich geen illusies ma ken, terwijl ook een tendens duidelijk is die erop wijst dat de smaak wordt verlegd van meer zetmeelrijk naar meer eiwitrijk-voer!',,^1. Van levensbelang achtte dhr. Zacha riasse het daarom dat de EEG een open binnenmarkt houdt, temeer omdat de Nederlandse landbouw meer produceert dan voor binnenlands gebruik nodig is en daarom bijzonder export gericht is. „Bij een open concurrentie heeft Neder land beslist enige belangrijke ijzers in het vuur", bezag dhr. Zachariasse. Enig perspectief zou er in de toekomst misschien kunnen zlten in afzet naar de Al enkele jaren geleden heeft het Wa terschap Flakkee aan GS verzocht en kele binnendyken te ontlasten van het predikaat „tweede binnenwaterkering", een en ander op verzoek van de voorbe reiders van de ruilverkaveling „Flak kee". Voor hen zou het gemakkelijker werken zijn omdat de functie van twee de waterkering veel beperkingen oplegt aan het graven in- en bebouwen van zulke dflken. Met name levert die sta tus ook problemen wanneer de tweede waterkeringen deel uitmaken van de bebouwde kommen, zoals dat in Mid- delhamis-Sommelsdijk het geval is. Rijkswaterstaat en Provinciale Wa terstaat hebben GS steeds afgeraden aan het verzoek gevolg te gevön, maar j.l. maandag werd niettemin een verrassende uitspraak gedaan, nadat ten overstaan van de Statencommissie voor Waterhuishouding en Waterschappen van de zijde van het Waterschap Flak kee het verzoek nog eens met kracht van argumenten was omkleed. Toen werd gewezen op de hoogte van de eer ste waterkeringen aan de noordzijde van het eiland, van 5 tot 5.75 NAP. Tegenover de verdediging van de beide Waterstaten dat er via Spui en Nieuwe Waterweg nog een getijdebeweging in het Haringvliet mogelijk is, werd ge steld dat het Haringvlietpeil sinds de af sluiting van deze zee-arm nimmer hoger is geweest dan 1.47 mtr. -I- NAP. De Statencommissie bleek gevoelig voor deze argumenten van flakkeese zijde, waarvan vrij zeker het gevolg zal zijn dat GS het verzoek van het Water schap Flakkee zullen honoreren. De dijk vanaf het trafo-station te Middel hamis, via Stad, Den Bommel, Zuid-Zij de, Achthuizen, Ooltgensplaat zal als tweede binnenwaterkering vervallen, onder die voorwaarde dat de dijk niet dieper dan 2.50 NAP mag worden af gegraven. Wel blijft een tweede water kering tot stand bij de van Pallantpol- der en rondom de havens van Middel hamis, Stad, Ooltgensplaat en Oude- Tonge en vanaf Middelhamis haven in de richting van Stellendam. De Haven- dijk te Middelhamis-Sommelsdijk is niet langer tweede binnenwaterkering; die werd verlegd naar de dijk van de Westplaat. huidige onderontwikkelde landen, wan neer daar de koopkracht toe zou ne men. Echter is er ook een toenemende druk op de rijke landen zich niet al te protectionistisch op te stellen ter be scherming van de eigen landbouw en ook producten uit de ontwikkelingslan den toe te laten. Naarmate hier door in leider verder op werd doorgeborduurd, zwakte het perspectief af en moest de conclusie zijn dat een en ander niet tot veel meer vraag zal leiden. Toch had dhr. Zachariasse nog wel iedeën over het „winnen van de slag", waarvan hij er zelfs een zes-tal wist te noemen, primair is dat productie verbetering. Om die te bereiken is het van belang meer zorg te dragen voor de structuur van de grond en ervoor te zorgen dat b.v. door drainage de grond uitschieters in het weer op kan vangen en te zorgen voor voldoende organische stoffen in de grond. De opbrengst per ha in het ZW zeekleigebied Ujkt te zijn achtergebleven bij die In het Noordelijk kleigebied, maar uit de bespreking bleek dat die lezing niet geheel juist is. Het Noordelijk kleigebied steeg terwijl het ZW kleigebied op niveau bleef; bij de overige zeekleigebieden steekt Flak kee zeker niet ongunstig af. Voorts noemde spreker als mogelijk heden de vergroting van de oppervlakte van het bedrijf en samenwerking en/of werk door derden. Voorts productivie- teltsverbeterlng, kilogram-opbrengstver hoging en rationeler gebruik van pro ductiemiddelen, een intensiever grond gebruik en evt. de introductie van nieu we teelten. Besteding of algemene uren (uren die niet aan de gewassen worden besteed), de Introductie van een nieuwe, niet grondbonden productietak en ver betering van de ondernemers bekwaam heid. Mooi gezegd, maar al snel werd duidelijk dat het weinigen gegeven is op een van deze mogelijkheden in te spre ken. Niettemin meende dhr. Zachariasse dat er voor de akkerbouwer zo'n negen tig gulden meer per ha te verdienen of minder uit te geven valt, wanneer hij b.v. zijn eigen aardappellen sorteert en daarmee 2 cent per kg meer zal kunnen ontvangen of wanneer hij zelf verbou wingen en aanpassingen ter hand neemt en zijn eigen machines repareert. Zo waren er nog tal van suggesties, maar de vergadering leek er niet kapot van. Dhr. Zachariasse noemde ook nog de kweek van orchideeën of de teelt van witlof tot de mogelijkheden. Tijdens de discussie lieten enkelen uit de vergadering blijken niet uit de voe ten te kunnen met de suggesties van dhr. Zachariasse. Dhr. Westdorp trok de logische conclusie dat de verhoging van de kg opbrengst zoals die door dhr. Zachariasse wordt vastgesteld tot een grotere productie zal leiden, terwijl juist een groot productie de prijzen zal druk ken. Dhr. Westdorp betrok dat o.m. op de aardappelteelt. Toch meende dhr. Zachariasse dat een markt als de Engelse wellicht toch meer perspectieven gaat bieden. Het leek hem toe dat de landbouwers daar tengevolge van de loonontwikkelingen zullen gaan streven naar minder inten sieve teelten, zoals die van graan waar door er meer kansen zouden komen voor de Nederlandse aardappel. Met de aard appelprijzen is het zo vertelde dhr. Zachariasse sinds 1955 eenzelfde weg gegaan; om de drie jaar is er sprake van een goede prijs. Het volgende jaar zakt de prijs tengevolge van de grotere pro ductie; het daarop volgende jaar wordt het door velen nog geprobeerd waarom de prijs meer zakt om in het vierde jaar weer stevig aan te trekken omdat veel telers er dan niet meer op rekenen dat het ooit nog beter wordt en voor een jaar de aardappelteelt vergeten. Ook bij andere gewassen is een' dergelijke ontwikkeling terug te vinden en het leek dhr. Zachariasse toe dat het akker bouwbedrijf steeds meer een zaak van maat-werk zal worden. Dhr. Zachariasse was desgevraagd niet erg optimistisch over de toekomst van het agrarisch loonbedrijf. Hij be zag dat de tchnische ontwikkeling van landbouviTnachines zich niet meer in die mate zal voortzetten als de voorbije jaren het geval was. Bestaande machi nes zullen derhalve veel minder snel verouderd zijn waaruit volgt dat de af schrijvingen van machines in particu lier bezit of in bezit van een combinatie veel minder hoog zal behoeven te zijn. Voor kleinere combinaties wordt het derhalve interessanter het werk met ei gen materiaal te doen zodat het dhr. Zachariasse toeleek dat in de toekomst de loonwerker er minder frequent aan te pas zal komen. Aan het eind van de middag was het dhr. M. Rooij te Dirksland die zijn on genoegen kenbaar maakte over de wei nige voorlichting die de grondeigenaren hebben gekregen over de op handen zijnde concentratie van de beide water schappen op het eiland. Graag zou hij als ingeland en naar dhr. Rooij wist velen met hem beschikken over meer informatie. Hij wekte de vergade ring op gebruik te maken van de moge lijkheid bezwaar aan te tekenen tegen de voorgenomen concentratie en daar mee haast te maken omdat de tijd dringt. De Christelijke Plattelands Jongeren Organisatie Zuid Holland organiseert haar toogdag op D.V. zaterdag 19 janu ari a.s., dit jaar te Maasland in „'t Tref punt" (Kerkepad 12). Op deze feestdag zal het thema „Res- pekt voor het leven" centraal staan. Twee inleiders zullen kort op het the ma ingaan. Dit zijn: ds. J.J. Poort uit Oisterwijk, tot voor kort legerpredikant, en mr. J. de Ruiter, Minister van Justi tie. Op deze inleiding zal een forum-dis cussie volgen: Naast de 2 inleiders zal dhr. J.C. Her man, direkteur van een Jeugdhuis te Rotterdam, tevens plaats nemen in het forum. Iedereen, maar dan ook iedereen is er hartelijk welkom. Het winkelcentrum van Middelhamis zal in aprU a.s. weer gecompletteerd worden met een zaak in porcelein, glas en (eigentijdse) geschenken. Sinds de opheffing van de op deze branche ge richte bedrijven van de fa's Vroeginde- weij en Nieuwland was er een gat in de ze markt gevallen, waaraan mevr. Vis- ser-Meijer uit de Doetinchemsestraat iets gaat doen. In het winkelpand dat door Dirk Verkerke ontruimd wordt, gaat zij een speciaalzaak beginnen in voornoemde artikelen, mooi porcelein, waaronder serviezen, een fraaie collec tie glasserviezen en geschenartikelen, kortom een zaak waarvan de inhoud velen aan zal spreken. OUDDORP Bij het stoken van een aantal kerst bomen, woensdagmiddag nabij het bus station, is de 10 jarige Marco Grinwis Joh. zn. uit de Beatrixweg vrij ernstig aan beide benen verbrand. De vlammen sloegen onder zijn broekspijpen en richt ten tot aan zijn knieën tweede graads brandwonden aan toen het ventje een flesje benzine op het vuur gooide. Hij had zelf de tegenwoordigheid van geest om in een grote plas water te duiken en zo zijn brandende broek te doven. i—w«0 ■■■liiiiij Door dierenarts Tjebbes is de woning met praktijkruimte van tandarts Syp- kens te Middelhamis aangekocht. Wanneer de fam. Sypkens over enkele maanden haar nieuwe woning in Som melsdijk gaat betrekken verhuist de fam. Tjebbes naar de woning op de hoek Pr.Hendrikstraat-Hoflaan, waar ook de praktijk gevestigd gaat worden. De bevolking van Goedereede is in 1979 met 261 zielen toegenomen tot een straal vanlO.028 per 31 dec. j.l. Op 1 jan. 1979 bedroeg het inwonertal nog 9767. Er werden 166 kinderen geboren, er overleden 89 mensen, er kwamen voorts 381 personen van elders in de gemeente en er vertrokken er 197. VINGERLING 3 - MIDDELHARNIS -TEL. 01870 -2518 Radio - Televisie - Afspeelapparatuur - Elektrische Huishoudelijke apparaten - Electrotechnisch bureau De voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Dordrecht en Omstre ken, dhr. L.C. van As heeft zgn gasten op de woensdag gehouden Nieuwjaars receptie andermaal op een diepzinnige Nieuwjaarsbeschouwing vergast. Al hoewel dhr. van As niet om de werke lijkheid heenkon en een stevig aantal „knelpunten in de econnomische sfeer" ter sprake bracht, waren er toch ook hoopvolle passages in zijn rede, voor de verwerkelijking waarvan hö evenwel het voorbehoud maakte dat de roep om méér zal dienen te verstommen. De stand van zaken in eigen regio be schouwend stelde dhr. van As vast dat de regio zich in een bevoorrechte posi tie bevindt in verhouding tot de grote steden en vele andere delen van het land. Er is sprake van een laag werk loosheidspercentage, een verheugende groei van de export, de vestiging van verschillende bedrijven, een goede en stimulerende samenwerking tussen on dernemers lokaal, regionaal en in be drijfstak-verband en korte communi catielijnen met de gemeentebesturen. „In een tijd van schaalvergroting en concentraties mogen wij ons verheugen over een relatief groot aantal kleine en middelgrote ondernemingen die flex ibel, springlevend en actief zijn en over gemeentebesturen en hun ambtelijke medewerkers die oog hebben voor de belangen van het bedrijfsleven en die met realiteitszin, nuchterheid en begrip voor de ander meewerken aan de oplos sing van gerezen problemen". De reeks knelpunten die dhr. van As noemde mochten zo benadrukte hij geen afbreuk doen aan de sfeer van samen werking die met ondernemers, werk nemers en overheden is gecreëerd. De nog voelbare gevolgen van de oliecrisis, de concurrentie uit het Verre Oosten, de hoge rentestand (waarvan kennelijk niet de geldgevers maar wel de geldnemers te lijden hebben), de subsidiepolitiek van de Overheid, de onevenwichtigheid op de geldmarkt en dichter bij huis de verkeerssituatie bij de Heinenoordtunnel en de voor het be drijfsleven ongunstige electriciteitsta- rieven op Goeree Overflakkee waren enkele van de knelpunten die dhr. van As opsomde. Het deed hem goed dat het relevante deel daarvan is opgenomen in een overzicht t.b.v. Gedeputeerde Sta ten in het kader van een periodieke rapportage over de sociaal-economische ontwikkeling in de Provincie. Er was veel waarover dhr. van As zijn zorg te kennen gaf, maar hij besloot zijn laatste Nieuwjaarswens toch niet in mineur. Vrees was er voor een ont wrichting van de monetaire verhoudin gen van de westelijke landen tengevolge van de enorme geldstromen naar de olie-landen, de ongunstige ontwikkeling van de betalingsbalans en de ongunsti ge ontwikkeling van de wereldhandel, „maar", zei dhr. van As: „als wij in ge zamenlijke verantwoordelijkheid voors hands tot matiging bereid zijn zullen wij de tachtiger jaren met vertrouwen te gemoet kunnen gaan". „Gelet op onze verworvenheden en de situatie waarin wij ons internationaal bevinden met de roep om „meer" verstommen, zo zei dhr. van As, om dat ook te laten gelden voor de Overheid m.b.t. -de collectieve sector. „Alleen het behouden van ons huidige welvaartspeil verdient ons al ler inzet". B en W van Middelahmis hebben dhr. M. Peekstok te Sommelsdijk benoemd als opvolger van dhr. A. Scherpenisse, de huidige directeur Gem. Werken en Brandweercommandant van de gem. Middelhamis. Dhr. Scherpenisse hoopt per 1 mei a.s. afscheid te nemen op wel ke datum de benoeming van dhr. Peek stok van kracht wordt. Dhr. Peekstok is thans nog plaatsvervangend comman dant. Per 1 mei zal hij fuU-time in gemeen te dienst treden; het commandantschap wordt per die datum een dagtaak. waarbij de opdracht v. de commandant wordt verder te werken aan de uitbouw van de regionalisatie en de daaraan verbonden tchnische hulpverlening. Dhr Peekstok is een brandweerman in op- tima-forma, hij is al bijna dertig jaar aan de brandweer verbonden. Inmill. dienst volgde hij een opleiding op de Luchtmacht brandweerschool en door de jaren heen heeft hij zich steeds verder bekwaamd. O.m. heeft hij zitting in wedstrijdcommité's en wordt hij meermalen als jurylid gevraagd. SINT MAARTENSDIJK PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG 13 JANUARI 1980. Ned. Herv. Gem.: 9.30 en 14.30 uur ds. J. G. van Loon. Oud. Ger. Gem.: 3 x lezen. Ger. Gem. in Ned.: 3 x lezen. Ze moet de twintig hebben bereikt of net zijn gepasseerd. In onze nieuw te bouwen showroom moet ze zowel representatieve gastvrouw als verkoopster kunnen zijn. Dat houdt in dat ze met interesse over „de auto" kan praten. Ze moet dan ook welbe spraakt maar zeker niet loslippig zijn. Een HAVO opleiding is gewenst i.v.m. het administratieve werk dat ook op haar weg ligt. Als het werk eens een uurtje meer vraagt moet ze niet kribbig doen. U begrijpt het al, ze moet de charme, de degelijkheid en de betrouwbaarheid hebben van het produkt dat ze gaat vertegenwoordigen! Daar gaat natuurlijk een inwerkperiode aan vooraf. Wie het aan meent te kunnen schroime niet en schrijve aan: MIDDELHARNIS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1