zoet-zout 52e jaargaiiig Vrijdag 4 januari 1980 No. 4855 GEIR. STR.KKKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOULANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond MIDDELHARNIS: AUTO-ONGELUK IN NIEUWJAARSNACHT KOSTTE VIER JONGE LEVENS GEMEENTE MIDDELHARNIS Burgemeester en wethouders van Middelharnis maken aan de inwoners dier gemeente bekend, dat zij ten gemeentehuize een NIEUWJAARSRECEPTIE zullen houden op maandag 7 januari 1980 van 19 tot 21 uur. Middethamis, 21 december 1979. Burgemeester en wethouders van Middelharnis, L. C. Kievit, looo-burgemeester J. W. van Bodegraven, secretaris Mevrouw F. V. Drenth-Tichelaar overleden Brochure Grevelingen WIJ WENSEN U een VOORSPOEDIG maar bovenal een GEZOND 1980 WIJ DANKEN U voor het in ons gestelde VERTROUWEN Want het was dank zij U een GOED JAAR voor TOYOTA en MERCEDES BE3NZ LIES V. d. VELDE Dorpsweg 38-34 S OM ME L SD IJ K Bejaarde vrouw (82) bij ongeval gedood Oud-inwoner overleden Boer en bedrijf, nu en in de toelcomst Avondspreekuur Arbeidsbureau vervalt EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN Hulpbad meester gemolesteerd OUD PAPIER voor weesiiuis in Locjakar VERLICHTTEN DE NiEUWJAARSNACHT Volleybal INTERMEZZO in de IVIeerpaal Diploma-zwemmen te Zierikzee BEZOEKT ONZE Automobielen-verkoophal OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS TELEFOON 01870-2043 t LANGEWEG 113 -...^^., „.„.„- Dit mag gevangen worden Nieuwe opperwmr. Sclio®linbraken in Stellendam opgelost Wmr. Nieuwenhuyse vertrekt AboüEieert U op „Eilanden-nieuws'' POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel'. (0187Ö) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870-3392 Giro 167930 Bank Raba Middelharnis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 9,50 PER KWARTAAÏ. ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarlel Het nieuwe jaar was nog slechts en kele uren oud toen zich in Middelharnis een autobotsing voordeed waarvan de gevolgen een diep verdriet binnen een viertal families brachten. Vier jonge mensen verloren het leven toen de auto waarin ze reden met hoge snelheid achter op een geparkeerd staande diep- lader reed en op dat ruim dertig ton wegende gevaarte te pletter sloeg. De dieplader, eigendom van slopersbedrijf van Groningen stond ter hoogte van het kantoor van de woningbouwver. „Mid delharnis", op de parallelweg van de Langeweg. Het jongste slachtoffer is de 20-jarige Edith van den Ouden uit Sommelsdijk, enige dochter uit het twee kinderen tellende gezin van boekhouder P. van den Ouden. Het meisje studeerde voor huishoudkundige in Delft. Al geruime tijd was zij bevriend met de 25-jarige zwakzinnigenverpleger Charl van Eg- mond, afkomstig mt Tholen maar wo nend in de Kaaidreef te MiddeUiamis, l.v.m. zijn werk op „Hemesseroord". Samen hebben zij de jaarwisseling ge vierd bij de ouders van Edith op de Sommelsdijkse Voorstraat, vanwaar ze toen nog vertrokken zijn om enkele kennissen een bezoekje te brengen. Daaronder behoorde ook het echt paar Joh. van der Weijden - Lijntje v. d. Weijden-Knöps, sinds enkele maan den brfieerders van de bar „de Boeka nier" op het Vingerling te Middelharnis. Voor die tijd exploiteerden zij café de Koning te Oude Tonge. Mevr. v. d Weij den (30) is uit die plaats afkomstig. Haar man, de eveneens 30-jarige Joh. van der Weijden is afkomstig uit Haar lem. Om kwart voor één heeft mevr van der Weijden nog naar het echtpaar de Koning te Oude Tonge gebeld, het gezin waarin ze jarenlang werkzaarh is geweest. Mevr. de Koning heeft nog ge waarschuwd thuis te blijven omdat het erop leek dat het glad zou worden, maar het ongeluk heeft geleerd dat het echtpaar v. d. Weijden, samen met bo vengenoemde jongelui toch nog Oip stap is g^aan. Overigens heeft gladheid bij het gebeurde geen rol gespeeld; wel is de snelheid erg hoog geweest. Aanvankelijk was het onbdkend waar ze geweest zijn, maar woensdagaohtend werd duidelijk dat dat bij de familie Seilhouwer aan de Vroonwag te Mid delharnis (even voorbij boerderij Lan- gendam de weg links) is geweest. Dat verklaart ook hun rijden op de parallel weg. Het ongeluk gebeurde om 03.15 uur De poütie die in de brandweerkazerne nog even napraatte over de activiteiten van de jeugd tijdens de jaarwisseling werd om die tijd opgeroepen naar de Langeweg te gaan. Omdat het niet dui delijk was dat het een verkeersongeval betrof ging ook de blusploeg van Mid delharnis op onderzoek. De brandweer mensen onder leiding van dhr M. Peek- stok hebben niet geaarzeld hun diensten aan te bieden bij het bergen van de Slachtoffers en het regelen van het ver keer. Achter het stuur van de volledig in elkaar gedrukte auto werd mevr. v. d. Weijden aangetroffen, zoadat het aanne melijk is dat zij de wagen heeft be stuurd. Eén van de inzittenden, Charl van Egmond die rechts achterin had gezeten was uit de wagen geslingerd. Allen waren vrijwel op slag dood. Een hond, een bouvier, heeft het ongeluk aanvankelijk overleefd. Het dier werd ernstig gewond door de dierenarts ver zorgd maar moest later worden afge maakt. De twee verloofden zullen van middag vrijdag worden gecre meerd; het echtpaar v. d. Weijden wordt vanmiddag in Oude Tonge ter aarde besteld. Het gebeurde heeft de hele Sommelsdijkse en Middelhamisse ge meenschap diep geschokt. OOLTGENSPLAAT - GIESSEN/ RIJSWIJK - EDE Ontroerende begrafenis op Oudejaarsdag In dfe hervormide pastorie te Giessen (N.Br.) overleed op de avond van twee de Kerstdag 1979 na een langdurige ziekte, op de leeftijd van 63 jaar, mevr. F. van Drenth-Tichelaar, echtgenote van ds. J. van Drenth, van 1951 tot 1962 predikant te Ooltgensplaat. De overle dene nam in de gemeenten waar haar man predikant was een grote plaats in bij de bevolking. Zowel te Waverveen, Ooltgensplaat, Ede en de tegenwoordige standplaats Giessen-Rijswijk deed zij naast haar echtgenoot veel werk, hoofd zakelijk onder de bejaarden, zieken en alleenstaanden. Behalve het organiseren en leiden van bejaardensamenkomsten gaf zij ook haar steun aan vrouwen- en meisjesverenigingen, etc. Mevrouw van Drenth zal door deze veelzijdige arbeid en haar hartelijke belangstelling als zodanig blijven voortleven in de hier boven genoemide gemeenten en bij velen daarbuiten. Onder grote belangstelling had op Ou dejaarsdag de begrafenis te Ede plaats Vooraf werd in de hervormde kerk van Giessen een rouwdienst gehouiden, die geleid werd door ds. T. D. van Soest van Rotterdam - Hillegersberg, een vriend van de familie van Drenth. Vooraf sprak ouderling de Feijter, ter wijl ds. van Drenth bedankte voor het ondervonden medeleven, speciaal tij dens de ziekte. Ds. van Soest sprak n.a.v. Psalm 90 de Oudejaarspsalm die wel in het bijzonder bij deze dienst paste. Ook de kerk van Rijswijk was via de kerktelefoon met de kerk van Giessen verbonden. In de aula op de begraafplaats te Ede hield ds. G. Spilt een korte dienst. Ook ds. G. Biesbroek sprak nog een kort woord, waarna ds. van Drenth hier ook de vele honderden aanwezigen hartelijk dankte voor het betoonde medeleven. Hij deed dit mede namens de kinderen. Een indnikwek- kende en ontroerende begrafenis-plech- tigheid werd hiermede afgesloten, die in het teken stond van Gode alleen de eer, dit volgens de wens van mevrouw van Drenth. Een van hen die deze daig Een aantal agrarische jongeren op Schouwen-Duiveland, georganiseerd in de RAK (Regionale Agrarische Kom missie) heeft aan ieder landbouwer op Schouwen-Duiveland een brochure toe gezonden, getiteld „Grevelingen zoet- zout". In dit 42 pagina's tellende boek werkje wordt gepleit voor het zoet wor den van de Grevelingen. Als het Gre- vellngenmeer zoet zou worden, zou dit mogelijkheden openen voor de land bouw op het eiland, om de produkten in droge tijden te beregenen. Dit zou een vermeerdering van de op brengst geven, maar daarnaast zouden euvels als „doorwas" en „blauw" bij consumptie-aardappelen verdwijnen. De brochure kwam tot stand met medewerking en in samenwerking met zes Wageningse studenten met als res pectieve studierichtingen: cultuur, bo- demtechniek, landbouwplantenteelt en bodemkunde. Verder werkten mee en kele akkerbouwers, een melkveehouder een grove tuinbouwteler en een fruit teler. Men wil een brede discussie op gang brengen in de gehele streek die uit eindelijk de landbouwbelangen naar voren moet brengen en die invloed wil uitoefenen op de besluitvorming in Den Haag. In 1985 valt die 'beslissing, tot dusver kwamen de belangen van de landbouw te weinig uit de verf, aldus' de landbouwjongeren, die hebben becij ferd dat voor het project zes miljoen kubieke meter zoet water nodig zijn, maar dat de opbrengst van de produk ten voor de agrarische bevolking vele miljoenen meer zou opbrengen. Blijft de Grevelingen zout, dan zullen een aantal boeren het op de duur niet kun nen bolwerken en hun' bedrijf moeten beëindigen. Gesproken wordt zelfs van eo'/o van de boerderijen. De brochure is onder meer aangebo den aan de Co-ramissaris der Komngin in Zeeland dr. C. Boertien. van zijn deelneming blijk gaf was de 86-jarige ds. S. Meijers uit Utrecht, die 33 jaar geleden het huwelijk van ds. en mevr. van Drenth kerkelijk bevestigde en o.a. ook ds. van Drenth te Ooltgens plaat in het ambt bevestigde. Illlllllllllllllllll DIRKSLAND: Een onbetekenend verkeersongelukje heeft zaterdagmiddag toch het leven gekost van de 82-jarige mevrouw C. A. Knops-Bazen, wonend aan de Gelderse- dijk. Vitaal als ze was, was mevr Knops m.et haar nO)g thuiswonende zoon G. Knops meergereden met de bedoeling naar Stellendam te rijden om daar, bij garage van Geest een rekening te beta len. Rijdend op de Kaai in Dirksland werd de aandacht van dhr Knops even van het verkeer afgeleid waardoor hij te laat opmerkte dat de voor hem rij dende auto's snelheid verminderden en stopten. De VW Polo' botste op de voor rijdende wagen, bestiiurd door de 18- jarige J. Westhoeve uit Middelharnis. Mevr. Knops sloeg door de botsing met haar hoofd tegen de voorruit waardoor ze een van de nekwervels heeft gebro ken. In het vlakbij gelegen ziekenhuis moest de dood worden geconstateerd. Mevr. Knops had wel een heupgordel gedragen maar die was ontoereikend gebleken. OOLTGENSPLAAT Op de leeftijd van 89 jaar overleed maandag 24 december 1979 in het zie kenhuis te Dirksland, mevrouw A. S. Boluyt, sinds juli 1972 weduwe van de heer C. J. Oostdijk, die te Axel over leed. Mevrouw Oostdijk was de laatste jaren woonachtig in het Rusthuis „De Goede Ree" te Sommelsdijk. De begra fenis heeft plaats gehad vrijdag 28 de cember j.l. te Middelharnis. Vooraf werd er een rouwdienst gehouden in de Geref. Kerk aldaar. De heer Oostdijk die zijn loopbaan als onderwijzer aan de Chr. Nat. School te Ooltgensplaat begon werd later kassier van de Coöp. Raiffeisenbank en admi nistrateur van de polder St. Adolfsland te Ooltgensplaat. Na pensionering heeft het echtpaar Oostdijk-Boluyt nog enkele jaren te Axel gewoond, de geboortstreek van de heer Oostdijk. LEZING TE DIRKSLAND: A.s. dinsdag zal 's middags om 2.00 uur in „dé Schakel" de jaarver gadering worden gehouden van de ver. voor Bedrijfsvoorlichting Goeree-Over- flakkee. Na de afhandeling van de huishoudelijke zaken zal door dr. ir. L. C. Zachariasse, hoofd van de sectie akkerbouw en proignoses van het LEI, worden gerefereerd over het onderwerp „Boer en bedrijf, nu en in de toekomst". De huidige personeelsbezetting op het arbeidsbureau Middelharnis heeft de directeur van het Gewestelijk Arbeids bureau te Spijkenisse (waaronder Mid delharnis ressorteert) moeten doen be sluiten, het avondspreekuur voorlopig te laten vervallen. Dit spreekuur, dat bedoeld is voor mensen die overdag i.v.m. hun werk situatie het arbeidsbureau niet kunnen bezoeken, wordt vervangen door de mo gelijkheid telefonisch een afspraak te maken voor een gesprek met de bemid delaar. Deze afspraak kan ook buiten de kan tooruren liggen. Het Arbeidsbureau Middelharnis is telefonisch bereikbaar van 08.15 - 12.30 uur en van 13.00 - 17.00 uur onder num mer 01870 - 2374 (vragen naar de heer van Brenkelen of de heer v. d. Pluym). Ouddorp. Dinsdagavond 7.30 uur ds. H. Ligtenberg. Nieuwe Tonge. Dinsdagavond 7.30 uur student J. J. Tanis. STELLENDAM: De in Nieuwerkerk werkzame hulp- badmeester Jan van Setèrs (toekomstig onderwijzer) is in de Nieuwjaarsnacht toen hij met zijn verloofde te voet de Voorstraat passeerde gemolesteerd door een viertal jongelui, waarvan er twee uit het dorp en twee van het woonwa genkamp afkomstig zijn. Het viertal was uit op wraak voor de manier waar op de badmeester tegen hen was opge treden toen hij vorige zomer in het bad te Stellendam dienst deed. Al enkele weken geleden was het tot een con flict gekom^en, maar in de Nieuwjaars nacht ging het andermaal mis. Dhr van Seters die de overmacht ziend zich aanvankelijk rustig hield moest wel van zich af tasten toen hem een bran dend rotje vlak voor het gezicht werd gehouden en zijn verloofde met vu\ir- werk werd bestookt. Er werden rake klappen uitgedeeld. De politie heeft een onderzoek ingesteld. OUDDORP: Op zaterdag 5 januari hopen wij als medewerkers van de Zenduigscommis- sie weer oud papier en lorren op te halen. En ook de kleding die u niet meer draagt is van harte welkom. Wilt u alles weervoor half negen aan de weg zetten? En dan- graag alles aan één kant van de weg en wel aan dezelfde kant waar u altijd het huisvuil neerzet; dit alles voor de beveiUging van de ophalers. De vorige opbrengst was: aan lorren en oud papier 1200, 2 giften a 100,— 200,— verkocht aan postzegels 110. oude stand 14677,77 Bandenvuren Totaal nu 16187,77 Alle spaarders en ook voor de giften wordt u hartelijk dank gezeigd. Wij ho*- T^en dat u in 1980 op de zelfde voet zult voortgaan met spsiren voor de zending, en dat de Hpere deze arbeid ook zal zeeenen in 1980. Wij vertrekken weer om half negen van de Duinkerkerweg 6. Een ieder die weer mee wil helpen is van harte wel kom. Zaterdag speelt Intermezzo' beker wedstrijden in sporthal „de Meerpaal" in Hemesseroord. Voor de nationale beker ontmoeten de dames AV '40 uit Delft, dat evenals Intermezzo in de 3e divisie uitkomt. Het 2e damesteam. komt binnen de lijnen voor de distriktsbeker tegen SNA uit Bleskensgraaf, dat één klasse hoger speelt dan Intermezzo 2, namelijk in de Ie klasse. Het zijn wed strijden in de eerste ronde van het be kerseizoen 1980. De dames 1 spelen om 14.00 uur en Dames 2 om 16.00 uur. Twee uur later komen de Intermezzo heren in het strijdperk. Zij spelen een uitwedstrijd tegen een bekende tegen stander, Sliedrecht Sport. Vanavond speelt het vijfde heren team in Zwartewaal de uitgestelde wed strijd tegen Hollemare 3. Volgende week zaterdag start de tweede helft van de com.petitie met thuiswedstrijden voor Intermezzo. Op zaterdag 22 december zwommen de volgende leerlingen uit het zwembad van Middelharnis voor hun A of B di ploma. 64 kandidaten slaagden hiervoor en twee werden afgewezen. Geslaagden voor A J. S. Schellevis-Breeman; N. Broos hoofd-Groen; A. Verduin-v. d. Linde; C. G. V. d. Tol-Isaacs; I. Winkels-v. d. Boogert; Nico Basen; Marjan Klink; Jolanda Nagtegaal; Mario Langendoen; José Voerman; Leon v. Es; Leendert Albrechts; Jaco Vogelaar; Arno Driesse; Erik Koppenaal; Daan Slinger; Ewald Hutink; Peter v. Heemst; Léon Taal; Antonius Vis; Aren Troost; Lennard Springvloed Dubbeld; Johnny v. Gro ningen; Martijn Möhlmann; Mamix v. d. SUk; Paul Jacobs; Margaret Jansen; Kitty V. Litsenberg; Jasqueline v. Ees teren; Karin v. Lente; Nicole Jordaan; Wenda v. Prooyen; Trudy Faasse; Jan netje V. Dis; Monique v. d. Gaag; Wiets- ke Hartman; Irma Terhaar; Francina Kievit; Jannetje Rook; Mariska FoUe- mans. Geslaagden voor B Aren Breen; Frans v. Nimwegen; Hui- ,bie Schellevis; Arnold v. Splunter; Leon V. Nimwegen; Jacob Looy; Wüliam v. d. Welle; Ruud- Jongejan; André Melis sant; Lineke v. Rij; Lizette Drooger; Co- rine Slui; Bertina v. Dam; Nancy de Boer; Helena Eggermond; Mireille Meijer; Janet v. Hulst; Geraldina Groe nendijk; Adrienne v. Voorthuizen; Fran cien V. Broekhoven; Patricia Vroegin- dewey; Adrianne Wielhouwer. Zij die in de Nieuwjaarsnacht met de handhaving van de openbare orde wa ren belast hebben op enkele uitzonde ringen na, niet al te zeer te klagen ge had over gepleegde uitspattingen. Op tal van plaatsen werd er weliswaar ste vig gestookt maar dat heeft niet tot gro te conflicten geleid, dankzij de toleran tie die werd gebruikt. Politie en brand weer hebben het goed in de hand we ten te houden, al zullen met name enke le burgers in Dirksland en Den Bommel daar wellicht anders over denken.... Traditioneel werd in Dirksland op de Heul een groot bandenvuur aangelegd dat een zwarte rook verspreidde die met een gunstig windje precies door de trechter wegtrok. Toch zal er in de om geving veel roet achtergebleven zijn die weer van ramen, gevels en stoepen weggeschrobd moest worden. De brand weer hield een oogje in het zeil en liet de jongelui begaan zolang dat niet on verantwoord ging worden. Ook toen een aanwezig raadslid eiste dat er acuut opgetreden zou worden werd dat nage laten om te voorkomen dat de jeugd uit represaille ander stookplaatsen aan zou leggen. Elders in het dorp werd nog op een vijftal plaatsen gestookt maar waar dat moeilijkheden opleverde en dreigde schade aan te richten, zoals op de hoek Schelpenpad - Boomvlietstraat werd daar snel een einde aan gemaakt. In Goedereede is het vrij .rustig ge bleven. In het stadje werd een oude auto in brand gestoken en in Ouddorp werden wat vreugdevuren aangelegd waar rondom wat rumoerige jeugd, maar de politie is zeker niet ontevreden over het verloop. In Middelharnis bleef het aanvanke lijk ook erg rustig. De politie patrouU- leerde in onopvallende wagens maar er was aanvankelijk niets te melden. Het stoken zou pas later beginnen toen de klok al één uur had aangekondigd. Zo als mocht worden verwacht werd op de Wurft te Sommelsdijk een stapel hout Voor het zoveelste jaar weer brand op de heul en weer gaat het verkeersbord eraan... aangestoken, gelegen naast het magazijn van de Noorder Glashandel. Het hout was afkomstig van kratten waarin het glas verpakt was geweest. Het vormde een ideale brandstof voor een stevige fik. Ook een al wat oudere caravan die in de buurt stond werd aangestoken. De brandweer was overigens snel ter plaatse. Ook de brandweer van Middel harnis had wat karweien, o.a. aan het Beneden Zandpad waar de jeugd zoda nig met vuur speelde dat het balkon van het bedrijfspand van „Delta Centrum" vlam vatte. De politie voerde ,daar een charge uit waarbij een van de omstan ders die' NB ^elf de brand gemeld had een gevoelige tik met de wapenstok op zijn hoofd kreeg. Tot laat in de nacht moest de brandweer paraat blijven. In Den Bommel liep het stoken goed uit de hand. Daar werd het stooksel, banden en hout, met een karrevracht gelijk aangevoerd. Vanaf de Kaai walm den vette rookwolken naar de bebou wing en door de hitte knapte een vitrine van de Rabobank. De brandweer moest daar te hulp worden geroepen. De poli tie zal proces-verbaal opmaken tegen de aanstichters wanneer zij in gebreke zul len blijven de schade die geleden is te vergoeden. In Oude Tonge bleef het vrij rustig, daar werden op de Kaai wat kerstbo men in brand gestoken. Ook de Plaat beleefde een vrij rustige jaarwisseling. Het meest kwalijke deed zich voor in Achthuizen waar een publieke telefoon cel totaal werd verwoest. Alle ruiten sneuvelden en de boeken werden weg gegooid en verbrand. Het moet de jeugd bijzonder kwalijk worden genomen, ter wijl anderen op de bres staan voor de ontwikkeling van deze kern zijn zij het die een verworvenheid als een telefoon cel geheel vernielen. De voor 1980 toegestane vangsten door de Nederlandse kottervloot op de ver schillende soorten vis bestaan uit de volgende quota: Tong 19.370 ton. Schol 126.700 ton, Ha ring 23.000 ton, Kabeljauw 226.100 ton, Schelvis 86.500 ton, Koolvis 164.880 ton, Wijting 138.500 ton, Makreel 350.000 ton. Sprot 400.000 ton. Horsmakreel 250.000 ton. Blauwe Wijting 580.000 ton. De Noordzee is een der belangrijkste vangstplaatsen voor deze vis, maar ha ring mag uitsluitend worden gevangen in de Ierse zee. West Ierland en de Por cupine bank en de Bantry baai. Bij de vangstplaats Noordzee wordt voor di verse vissoorten bijgevoegd „ten westen van Ierland." Makreel mag gevangen worden ten westen van Schotland, West Ierland en in het Engels Kanaal. OUDE TONGE Aan de groep Oude Tonge van de Rijkspolitie is recentelijk toegevoegd Opperwmr A. W. Poldervaart uit Ro zenburg. Dhr. Poldervaart krijgt de functie van vervangend groepscomman dant. Het blijken 4 knapen van 11 t/m 15 jaar te zijn die in de kerstvacantie in braken in een viertal scholen en daar wat klein geld en rookartikelen meena men. De politie heeft hen snel kunnen ach terhalen. Ze hadden een bezoek ge bracht aan de C.N. school, de Openbare lagere school, de kleuterschool „Klim op" en het ver. gebouw „het Haegse Huus." DIRKSLAND Wmr I, R. H. Nieuwenhuyse, sinds juli '71 ingedeeld bij de Post Dirksland van de Rijkspolitie zal binnenkort naar Yer- seke vertrekken alwaar hij wordt aan gesteld als Rayon-commandant in de rang van Opper-Wachtmeester.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1