Overdenking Verhuisd uit de kerken Ingezonden VOS-vrouwen uit Goeree laten zich horen op de openbare basisschool Kerstboom verbranding Kinderen in Stad, opgelet uit de Heilige Schrift Vrijdag 28 december 1979 No. 4854 L' NIEUWS Leerzaam projekt 4e Wad EiiAHDEn - niEuws NED. HERV. KERK. Beroepen te: Hardinxveld P. Breu- gem te Bameveld. Bedankt voor: Middelhamis (derde maal) A. van Brummelen te Huizen; Garijp R. C. Cuperus ziekenhuispredi kant te Bennekom; Dinteloord M. Plet te te Nieuwpoort; Zetten M. v. d. Ak ker te Rijssen. Jubilea: Op 5 Januari is dr. H. Bout em. pred. te Huizen, 50 jaar predikant. Hij begon zijn ambtelijke loopbaan te Leerbroek, vanwaar hij naar Genemui den vertrok. Daarna was hij jaren zie kenhuispredikant te Amersfoort, in wel ke periode hij ook promoveerde om ver volgens predikant te worden te Utrecht. Daar werd hem in 1970 emeritaat ver leend. Dr. Bout is gedurende lange tijd hoofdbestuurslid en met name secre taris van de GerefBond geweest. Ds. A. de Leeuw em. pred. te Maam staat 45 jaar in het ambt. Hij werd in 1934 predikant te Willige Landerak en stond vervolgens te Polsbroek en Bos koop, waar hij in 1974 met emeritaat ging. Ds. R. T. Huizinga te Nieuwe Pekela staat 25 jaar in het ambt. Hij diende de gemeenten van Nieuw Beyerland; 's Grevelduin CapeUe; Elspeet en sinds 1977 Nieuwe Pekela. Overleden: In het jaar 1979 overle den o.m. de volgende predikanten: Ds. W. Kranendonk in de leeftijd van 87 jaar; Ds. A. Wisgerhof, oud 70 jaar; Ds. A. O. Zijlstra, oud 53 jaar; Ds. J. H. v. d. Wal, oud 91 jaar. Emeritaat: De volgende predikan ten gingen met emeritaat: Ds. P. van Galen te Klundert; Ds. A. Lindenburg te Ter Aa; Ds. A. J. Wijnmalen te Maartensdijk; Ds. J. W. de Brijun te Harderwijk; Ds. G. v. d. Kamp te Nes en Wierum en Ds. J. Poort, legerpredi kant. Kandidaten: 22 kandidaten namen een eerste gemeente beroep aan. Hier van waren er niet minder dan vier bij, die op Flakkee hun eerste standplaats vonden: n.l. Ds. Aangeenbrug te Goe- dereede; Ds. A. Vos te Den Bommel; Ds. P. de Jager te Oude Tonge en Ds. D. Dekker te Dirksland. GEREF. KERKEN Beroepen te: Emmen L. Koffeman te Kamerik. Aangenomen naar: Giessendam F. de Jonge te Dokkum; Gouw (als miss. pred.) H. Vijver te Oegstgeest; Workum (als miss. pred.) J. Dijkstra te Oegst geest. Bedankt voor: Heerenveen M. Kers ten te Scheveningen. In 1979: overleden er in de Gere formeerde Kerken 15 predikanten. Er gingen er 20 met emeritaat. Niet minder dan 40 kandidaten gingen naar een eerste gemeente. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te: Axel P. v. d. Laan te Lelystad; Waardhuizen; Gormchem en Maassluis kand. H. Folkerts; Drachten THOLEN Onderhoud provinciale wegen: Bij de aanbesteding door de provinciale waterstaat voor het onderhoud van de provinciale wegen op het eiland Tho- len en op Sint Philipsland was wegen bouwbedrijf H. W. Z. uit Bergen op Zoom de laagste inschrijfster met een bedrag van 148.800,— (excl. b.t.w.) Geslaagd: Mej. Annelies van Dijke slaagde dezer dagen aan de stichting Besselaarshof te Bergen op Zoom voor kraamverzorgster. Afscheid politie: Na 30 jaar trouwe dienst heeft reserve wachtmeester Ie klas L. Soomen afscheid genomen van het korps Rijkspolitie. (als miss. pred.) H. Jagersma te Driese palen. In 1979: gingen in deze kerken 8 predikanten met emeritaat, terwijl er '9 kandidaten hun eerste gemeente gingen dienen. Er overleden in deze kerken geen predikanten. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te: Ermelo R. van Beek te Baam en H. de Graaf te 's Gravenzande. Beroepen te: Apeldoorn-Z W. Quist te Rijswijk. Benoemd als: adj. directeur Chr. Scholengemeenschap te Lelystad A. Broersma aldaar, die deze benoeming aannam. Bedankt voor: Elburg L. v. d. Mey te MiddeUiamis. Overleden: In 1979 overleden in de ze kerken de predikanten Ds. L. S. den Boer te 's Gravenhage (80 jaar); D. Biesma te Lisse (72 jaar); Ds. J. Hovius oud hoogleraar aan de Theol. Hoge School te Apeldoorn in de leeftijd van 78 jaar. Emeritaat: Twee predikanten gin gen met emeritaat n.l. Ds. H. van Leeu wen te Elburg en Ds. R. Kok te Nijkerk. Vermeldenswaard is, dat deze laatste de leeftijd heeft bereikt van 89 jaar als dienstdoend predikant. 13 kandidaten deden intrede in hun eerste gemeente. GEREF GEMEENTEN Beroepen te:Brakel J. Koster te Bar- neveld; Nieuwerkerk A. Hoogerland te Krabbendijke; Enschede en Amsterdam A. Moerkerken te N. Beyerland; Hoog vliet B. Reinders te Hardinxveld; Ca- pelle a/d IJssel J. van Haaren te A- mersfoort; Wageningën en Waarde M. Kleppe te Woerden. Bedankt voor: UnionvUle M. Klep pe te Woerden; HUversum J. Mol te Rijssen; Westkapelle W. Hage te Rot terdam. Aangenomen naar: Kruiningen W. Hage te Rotterdam-W. In 1979: Overleden geen predikan ten en gingen er niet met emeritaat. Drie kandidaten namen een beroep aan n.l. M. Golverdingen naar 's Gra venzande; A. V. d. Heiden naar Enkhui- zen en J. de Pater naar Krimpen aan de IJssel. OUD GEREF. GEMEENTEN In 1979: oeverleed in deze gemeen ten Ds. H. Willink, nog altijd dienst doend predikant te Doetinchem. Na de reactie van dhr Visser op de algemene beschouwingen van de ge meente Goedereede gelezen te hebben, voelen wij ons geroepen ora u als lezers wat andere informatie over emancipatie te geven over hoe wij de Vos-cursus vonden en wat wij daar geleerd hebben. Wij willen u via dit artikeltje laten zien, dat wij als vrouwen niet te ver gelijken zijn met de vrouwen uit de oorlog of tijdens de ramp. Wij staan middenin de maatschappij, maar we hebben er nu pas oog voor gekregen. Met onze vriendinnen en buurvrouwen vroeger praatten we over o.a. kinderen, huishouden, winkels en andere mensen. Maar nu na ieders me ning gehoord te hebben over aktuele maatschappelijke zaken, staan wij be wuster in de maatschappij. Wij voelen ons nu meer betrokken bij het pohtieke gebeuren in onze gemeente en in ons land. Daarnaast leerden wij ook bewus ter voeding te kiezen voor ons gezin en bekijken we de reklame wat kritischer. Ieder zei ook haar mening over drugs en verslaving, dit kwam ter sprake op de avond over gezondheidszorg. Dit is zomaar een greep uit de onderwerpen die wij behandeld hebben. Er was volop gelegenheid je te uiten en alle meningen werden gerespecteerd. Door goed te luisteren hebben we ontzettend veel van elkaar geleerd. Dit alles werd begeleid door drie vrouwen, die er bijzonder vakkundig en bekwaam voor zorgden dat iedereen aan het woord kwam. Daarnaast verschaften zij ons met me dewerking van de Vos-werkgroep de informatie over de verschillende onder werpen. Door de gesprekken die wij gevoerd hebben is er een hechte band ontstaan en wij vinden het jajmmer dat de cur sus afgelopen is. Op een van de avon den spraken wij over vorming en toen kwam de Open School ter sprake. Wij sym.pathiseren met de Open School om dat daar individlieel een vak gekozen kan worden en men een eigen leertempo aan kan hoiuden. Dit is erg belangrijk want naast het huishouden en kinderen opvoeden is niet iedere vrouw in staat om een opleiding met een volledig vak kenpakket te volgen. Vroeger hadden de vrouwen een groot huishouden en geen tijd om zich te verdiepen in de maatsohappelijke zaken of om. te stude ren. Deze tendens ligt in deze tijd anders door de meestal kleine gezin nen en de welvaart, waarin onze maat schappij verkeert. En vanuit die wel vaart vinden wij Vos-vrouwen 'dat het gezegde bovenemancipatie niet van toe passing is. We hebben nu mondjesmaat lesmaterialen gehad vanwege de gerin ge subsidie. En als we dan in de ramp en in de oorlog mee mogen doen, dan willen we ook graag meedoen op het. gebied van vorming en scholing. Was getekend: Miriam, Irene, Cisika, Thea, Fransje, Mary, Hanneke, Monika, Annemarie, Joke, Connie, Hennie, WUly, Atie. Onder leiding van de onderwijzer, de heer J. Uil heeft de vijfde klas der school, die uiteraard na de zonaervakan- tie de zesde klas werd, in het jaar 1979 vanaf januari tot en met december aan een projekt, uitgaande van de Zuidelij ke Landbouw Maatschappij (Z.L.M.) dat zich ten doel stelde de leerlingen van genoemde klassen wat meer vertrouwd te maken met wat er alzo gebeurt op een landbouwbedrijf. Zulks onder het motto: „DE BOER OP". Men kreeg de volledige medewerking van de land bouwer Jaap Schoof alhier woonachtig op de boerderij „'t Is Niet Andters", aan de Hoge Zandweg. De heer Schoof was zo vriendelijk in het afgelopen voor jaar zelf naar de school te komen om de kinderen van één en ander op de hoogte te stellen, van het doen en laten op de hofstede en in de landbouw in het algemeen, waarbij gelegenheid werd gegeven vragen te stellen. Aangezien de heer Schoof bij zijn werkzaamheden als landbouwer ook schapenhouder is werden de leerlingen ook hierover ge- informeerd. Men kon zelfs deze zomer getuigen zijn van het schapenscheren, hetgeen zeer in de smaak viel. Verder teelt de heer Schoof ook witlof, waar toe hij dit jaar een moderne loods heeft gebouwd. Ook met deze teelt werden de kinderen vertrouwd gemaakt en konden ze zelf daadwerkelijk daaraan deelnemen. Ze kregen n.l. van de heer Schoof wat witlofzaad dat ze zelf in Yaxn tuintje konden zaaien en waarvan ze nu de gewo^nnen witlofwortels in de loods bij de heer Schoof mochten bren gen om deze daar door te laten groeien Het ziet er naar uit dat de leerlingen binnenkort hun. eigen geteelde witlof zullen kimnen verorberen. Al met al een leerzaam projekt dat vooral in onze agrarische streek zeer belangwekkend en leerzaam is. Allen die hiermee be hulpzaam waren past een dankwoord. Evenals vorig jaar is er ook dit jaar een kerstboomverbranding op 2 januari. Er zal een traktor met aanhanger door het dorp rijden. De kinderen van Stad kunnen dan de kerstbomen op de wagen laden. Aan de bewoners van Stad vra gen we of ze hun kerstboom om ±2 uur buiten willen zetten, zodat de kinderen ze mee kunnen nemen. De traktor ver trekt om half 3 vanaf de Weel, waar dan natuurlijk ook een paar kinderen moeten staan om mee te helpen. Vandaar rijden we via een bepaalde route naar het braakliggend terrein aan de Vrouwtjesweg. (waar de nieuwe school komt.) De traktor rijdt de volgende route: Molendijk oneven nummers; Bom- melse dijk; Boomgaarddreef; Orai>je- laan; Zweedsestraat; Achterdijk via de haven naar de Zeedijk; Voorstraat; Vrouwtjesweg; Wittenhorststr.; Bronck horststraat; J. van Halfwassenstraat; Van Brienenstraat; Vrouwtjesweg; Ze venster; Achterdijk; Molendijk even nummers; Dijkhof; Lieve Vrouwepol- dersedijk, en dan op naar de kerstboom verbranding. Dorpsgroep Stad aan het Haringvliet. Beste meisjes en jongens, we gaan nu nog even verder over het extra raadsel van november. De vorige week schre ven we dat niet aUen hebben meege daan en dat we dat erg jammer von den. Want het is bij velen wei in de smaak gevallen. Zo ontving oom, Ko ook nog inzendingen van „niet raadsel- vrienden". Helaas kunnen we die niet belonen omdat zij dus niets aan de be haalde punten hebben. Het was alleen bestemd voor vaste klanten. Maar toch kreeg oom Ko een brief waarin men schreef: „is voor herhaling vatbaar", en dat alleen omdat men er zoveel puz zelgenot aan heeft beleefd. Veel woor den heeft oom Ko moeten schrappen. Er waren veel dubbele woorden, met twee K's, twee N's, twee E's enzovoort. Er waren zelfs woorden met een O en een A, letters die dus helemaal niet in het woord „luistervink" voorkomen. Maar ondanks dat alles was het een leuke bezigheid. We hopen zoiets nog eens te doen. Hieronder een lijst van de behaalde punten. Er zaten er meer dan 300 in. Precies weet oom Ko het ook niet! Berend de Boer 155 Liesbeth Boshoven Wim Boshoven 120 Jan V. d. Doel ti Marga v. d. Doel 206 Annette Harinck 100 Carolien Harinck 100 Francina Huijsen 291 Erika Huizer 190 Anja Joppe 47 Jaap Joppe 141 Klazina Joppe 51 Jan Keyzer 197 José Koppenaal 96 Anja Mierop 120 Lianne Murre 132 Connie Nieuwenhuize 146 Cora van Rossum 122 Willy Sinke 111 Jaap Struijk 240 Ingrid Tuinenburg 104 Corirve Vader 128 Annemarie de Visser 101 Marleen de Visser 130 Addy v. d. Velde 217 Conja V. d. Velde 223 Licia V. d. Velde 223 Marjoleen de Visser 244 Elly Voortman 179 Anne v. d. Welle 166 Leen van Wezel 153 DECEMBERRAADSEL 4 de hoogte van de ark was el (Gen.) de spijze van Salomo voor één dag was kor (1 Kon.) Jakob gaf als geschenk voor Ezau koeien (Gen.) op het tentkleed moest men maken lussen (Ex.) Abigail nam rozijnkoeken (1 Sam.) toen Abraham stierf was hij jaar (Gen.) Jozua zag bij de buit aan zilver sikkelen (Jozua) van Abner sneuvelden mannen (2 Sam. 2) Chonanja en zijn broeders gaven runderen (2 Kron. 35) zij offerden ter inwijding lammeren (Ezra 6) Azaria, de priester ging hem na met priesters (2 Kron. 26) Ziba nu had zonen (2 Sam. 9) Oom Ko wenst jullie een igezegendi Gevraagd alle getallen! Er zal met Nieuwjaar weer veel wor den gewenst, maar meestal is het slechts een vorm. Wij kunnen in de toekomst niet zien en wij weten niet wat er voor ons klaar hgt. Ik hoop dat de Heere ons nabij mag zijn, niet alleen voor ons lichaam, maar ook voor O'nze ziel. Hij alleen bestuurt ons leven en Hij staat boven de tijd. Ons leven is in Gods hand. De Heere weet alleen wanneer ons leven eindigen zal. Mo^cht het zo zijn dat wij dicht bij Hem mochten leven en Hem zoeken terwijl Hij te vinden is. Dat Hij ons Zijn rijke genade mocht verlenen voor tijd en eeuwigheid Als we zo het nieuwe jaar mogen in gaan, dan is er verwachting. Hier volgt nog een gedicht van J. L. ten Kaïte OUDEJAARSAVOND-BEDE O, mooht dit jaar, dat henenvliedt. Een jubeljaar mij wezen. Dat, eer het wegzinkt in het niet. De zalige verlossing biedt Uit al mijn duizend vrezen. Dat zonde 's jongste boeien slaakt En eind'lijk mij een vrijman nmakt. Te lang mijn zorg aan 't sitof .gewijd. In d' ijd'len dienst der zinnen! Wijk, wereld, wijk, nog is het tijid: Ik weet dat gij onmachtig zijt. Helpt God mij overwinnen. Schenk mij Uw geest die woederen doet Die wijsheid geeft en heldenmoed. Een jaar opnieuw van dag tot dag. Van uur tot ogenblikken, Lieit Gij niet af, met tere lach. Die ik van liefde stralen zag. Mijn ziele te verkwikken. Gij hebt geroepen en gered! Hoe vaak verhoordfe Gij 't gebed! Volbreng dan ook in mij Uw kracht. De heilkracht aller vromen! Herschep dit hart dat U verwacht En laat na deze winternacht Mijn zielelente komen! Al d' oude ellende ga voorbij Dat alles nieuw en heilig zij! De doodsklok van het oude jaar. Geluid aan 's hemels poorte Och, of zij rein en zilverklaar Voor mij o God, de feestklok waar' Der Godd'lijke geboorte. Voor 't leven dat, door U bereid. Niet sterven kan in eeuwigheid! BRIEFWISSELING José Koppenaal - Ooltgensplaat. Dat heb ik inderdaad in de krant gelezen José. Tegenwoordig is er niets meer veilig. Maar het is wel erg hoor. Leuk dat je een korrespondentie-vriendin in Zuid-Afrika hebt. Schrijft zeker ook in die taal? Het ingezonden raadsel zal je binnenkort wel zien. Hartelijk dank hoor! Op school een beetje er aan trekken José. Jaap Struijk - Herkingen. Je hebt een goede verjaardag gehad begrijp ik. Voor lopig kan je weer vooruit. Je kan enorm veel doen met Lego. Het is dan ook een waardevol bezit Jaap. Maar z-uinig op zijn hoor. Hoe staat het met de bijlessen op school? Heb je je rapport al gehad? Eens schrijven wat voor cij fers je hebt behaald. Marga v. d. Doel - Nieuwe Tonge. Dank voor je gezellige brief Marga. Je gaat dtis ook noig op de meisjesvereni ging? Daar kan je inderdaad veel leren als er een goede leiding is. Ik zou dat klub-boek weleens willen inzien. Wat daar allemaal in kan staan. Hoe is het gegaan met de inleiding die je maken moest? Hoor ik nog wel hé. Jaap Joppe - Dirksland. Ik heb het er maar op gewaagd Jaap al was het een foto van een jaar geleden. Leuk dat je zoveel kaarten hebt gehad op je verjaardag. Veel „leesvoer" gekregen; maar daar zal je niet zoveel tijd voor hebben. Het begin is heel goed, zo vol houden maar. Wat de verjaardag van oom Ko betreft, daar zijn ze nu alle maal nieuwsgierig naar. Reken het zelf maar uit. Je eigen geboortedatum min 25 - 10 - 44. Succes! Marjoleen de Visser - Middelhamis. Wat een keurig geschreven brief Mar joleen. De tijd gaat zeker heel snel, want het is al winter. Een beetje vorst is wel fijn, maar als de weg dan maar schoon blijft. De vorige winter was het maar glad hoor, en dan valt het met mee. Het was dus weer blokfluiten op bet schoolkerstfeest. Dat kan erg mooi zijn. Ben erg benieuwd naar je rapport. Jan V. d. Doel - Nieuwe Tonge. Het waren nu vijf raadsels Jan, en dan lijkt het of er heel wat meer zijn. Dat is heel mooi spul Jan, die meccano, kan je fijn mee bouwen hé. Dat boek dat je hebt gekocht ken ik niet hoor maar het zal best mooi zijn. Je rapport is zeker goed, nu je best maar blijven doen hoor! Dat doet pijn Jan ooront steking! Maar voorzichtig zijn hoor! Anja Joppe - Dirksland. Dat zijn ze ker lïeel mooie cijfers Anja! Nu maar zorgen dat het niet minder wordt! Nu begrijp ik wat je bedoelde met die trekpop; dan heb ik vast wel eens zo'n pop gezien. Je vond de raadsels erg gemakkelijk? Zullen we dan eens een héél erge moeilijke maken Anje? Doen we nog eens; voor één keertje dan maar hé. Klazina Joppe - Dirksland. Mooie boeken Klazien, oom Ko heeft ze ook. Je spaart dus postzegels? Heb je er al veel of ben je pas begonnen? De ge schiedenis van Paulina van Weel kent oom Ko wel. Leuk hé van die bonnen. Een keurig rapport hoor, hier en daar nog een beetje bijschaven, dan sta je aan de kop. Hartelijk dank voor de pasfoto hoor. Ik vond het erg leuk! Willy Sinke - Waarde. Met oom Ko gaat het heel goed Willy, maar wel een beetje verkouden zoals de meeste men sen om deze tijd van het jaar. Fijn dat het op school zo goed gaat. Je bent_ al een beetje ingeburgerd zeker. Misschien heb je het al gezien Wily, zo niet, kijk dan eens in Esther 2 3. Heb je al een rapport gehad? Groetjes hoor! Bea van Oorschot - Den Bommel. Hartelijk dank voor de goede wensen Bea, en zeker niet te vergeten voor je lange brief. Daar stond heel wat in zeg Het zou een krantenpagina vullen. Leuk hé, met die Anco! Je moet bij oom Ko V morgens vroeg ook niet zingend bin nenkomen hoor. Kan me Anco best be grijpen... Het is teveel om overal op in te gaan, dat laat de toegestane ruim te niet toe. Nogmaals hartelijk dank, de groeten aan Anco en de verdere huisgenoten! ALLEMAAL Dit is dan het laatste Jeugdhoekje in het jaar 1979. Het jaar is weer voorbij gesneld. Het is mij een genoegen ge weest met julhe te kotrresponderen en we zullen hopen dat we ook in het jaar dat nu voor ons ligt ons werk met blij moedigheid zullen mogen doen. Het is met de aanvang van het nieuwe jaar een geschikt ogenblik om met o-ns Jeugd hoekje te gaan mee doen. Wij willen alle kinderen die kunnen lezen en schrij ven, opwekken om. het ook eens te pro beren. Er is veel mee te leren en er zijn veel en mooie prijzen mee te win nen. Misschien ook een taak voor de ouders om er hun schoiuders eens onder te zettten? Bij voorbaat onze hartelijke dank en in afwachting, hoogachtend. Oom Ko. SINT MAARTENSDIJK Afscheid politie: De reserve wacht meester Ie klas M. J. Wesdorp nam na 30 jaar trouwe dienst afscheid van het korps rijkspolitie. OUDE JAAR 1979 EEN GELOOFSGETUIGENIS BIJ HET AFSCHEID. En Jozef zeide tot zgn broe ders; „Ik sterf; maar God zal u gewisseiyk bezoeken. Genesis 50 24. Afscheid? Dat leert ons dat wij iets moeten loslaten. Het vrijst op het ster vende leven van de levende mens. Zo leren wij onze dagen tellen. Dat wil niet zeggen er steeds weer bij tellen, maar de moed hebben om al te tellen. Wij heb ben geen blijvende stad. Wij gedenken op oudejaarsavond het voorbij gaan van een stervend jaar. Wij zien bij de terugblik de afbraak op alle terreinen van het leven. Normen en zeden vast gesteld naar het onveranderlijke Woord van God worden door de geest der re volutie aangetast. Het normatief gezag van de Heilige Schrift is door velen verworpen. Afscheid? Voor velen was het dit jaar een afscheid nemen van veel dat lief en dierbaar was. De dood scheidde de dierbaarste betrekkingen. Het was een prediking van de waarheid van ons le ven. Mens bereid uw huis, want ook gij gaat sterven. Toch lezen wij van Jozef bij dit alles een treffend geloofsgetuigenis. Jozef de oudste van Rachel gaat afscheid nemen. Om hem heen staan zijn broeders. Hij weet dat ook hij zal heengaan in de weg van alle vlees. Jozefs leven was een strijdend leven geweest. De Heere heeft door het onmogelijke heen Zijn belof ten vervuld. Hij heeft een kroon gedra gen en werd met purper bekleed. Maar dit alles moet hij afleggen als de dood komt. Hij heeft als een vreemdeling in Egypte geleefd en mag nu zijn reisstaf neerzetten om in te gaan waar geen in woner meer zeggen zal ik ben ziek. Daar rusten de vermoeiden van kracht en houdt de drijver op. Hij mag de toekomst zien voor zich zelf maar ook voor gans Israël. De Heere heeft immers aan Abraham toegezegd het land der beloften. Al verkeert Israël nu in Egypte, ze zullen door de almachtige en krachtige hand Gods worden uitgeleid en ge bracht in het land der vaderen. Door het geloof mag Jozef op zijn sterfbed, temidden van de vergankelijkheid van het leven zien op de onvergankelijke toezegging des Heeren. Daarom spreekt hij: „God zal u gewisselijk bezoeken." Hij ziet voor het vreemdeUngsvolk een zekere toekomst. De Heere zal het volk doen optrekken uit het land van Egypte, tot het land wat aan Abraham, Izak en Jacob was beloofd. Wij staan nu stU bij het wegsterven de jaar. 'Is er bij het afscheid een blik naar de toekomst? De omstandigheden kunnen moedbenemend zijn. Veel twij felingen kunnen het hart vervullen maar Gods toezeggingen worden ver vuld. Jozef kan gerust de doodsjordaan binnen gaan. Hij kan sterven en mag sterven. Bovenal hoopvol sterven. Niet alleen voor Zijn persoonlijk leven, maar hij weet dat bij het afscheid van aUes de Heere Zijn heilig doel zal bereiken. Want God heeft Zfln getuigenis ge geven Aan Jacobs huis; eeni wet, om naar te leven, Die Israël zijn nageslacht moet leren, Opdat men nooit haar kennis moog' ontberen; God vordert, dat de naneef, eeuwen, lang. Van kind tot kind, dit onderwijs ontvang. NIEUWJAAR 1980. DE LEVENSVERWACHTING Die overwint. Ik zal hen geven te eten van de boom des Le vens. Openbaring 2 7. Verwachting is een geladen woord. Het houdt een belofte in. Het ziet op de toekomst. Wat zullen velen van het nieuwe jaar verwachten wat nimmer komen zal. Hoeveel plannen zullen blij ken nooit vervuld te worden. Toch is er een verwachting, die zeker vervuld zal worden. Dat is de ware levensver wachting. Van deze levensverwachting is gesproken in de brief van Efeze. De zekere vervulling is vast in Hem, Die deze heeft geboodschapt. Dat is Hij, Die de zeven sterren in Zijn hand houdt. Die in het midden van de zeven gouden kandelaren wandelt. Aan de ware verwachting is strijd verbonden. De belofte gaat in vervulling na de strijd. De overwinning is niet on zeker. De koning van de kerk wekt Zijn geestelijke onderdanen tot deze strijd op. Hij weet dat ze vaak de moed en de kracht missen. Het hart kan zo versla gen zijn en de handen slap. Daarom roept Hij het him toe: „Die overwint". Het is een zekere waarheid dat de mens der zonde zijn wapens richt naar de le vende God. Doch dat zal blijken een ijdel pogen te zijn. De strijd waarover de gemeente van Efeze onderwijs ont vangt is de strijd van de ware gemeente des Heeren. Zij hebben de wapens tegen God moe ten neerleggen. Zij hebben de strijd te- - gen God moeten opgeven. Zij zijn door genade aan de zijde des Heeren geko men. De strijd tegen de driehoofdige vijand is toen begonnen. De satan, de wereld en het eigen vlees strijden tegen het leven der genade. De Heere roept op om te strijden tot het einde toe. Nimmer zal op de aarde de vijand de wapens neerleggen. Tot de dood toe zal de strijd doorgaan. Dat leert ons dat bij de aan vang van het nieuwe jaar het jaarge tal wel verandert, maar de strijd niet. Toch is dit geen moedeloos wekkende boodschap. Ze bevat een belofte voor de toe komst. De Heere belooft de strijders de vrucht van de levensboom. Het wijst naar de staat der rechtheid. Daar stond de boom in de hof des Heeren. Daar o- penbaarde de Heere het onverliesbare leven in de volle gemeenschap met God. Daar was het vrije gebruik, maar ook een geboden gebruik. Het gebruik van de vrucht was tot bevestiging van Gods beloften. Door de val van de mens werd het een bewaakte boom. De zonde sloot door recht het gebruik af. De vrucht van de levensboom is een beloofde vrucht. Het ziet op de ware levensboom Christus. Hij verwierf het leven en in Hem wordt het ook geschonken. Door het geloof wordt aan een strijdende, naar Hem hongerende en dorstende kerk de vrucht gewezen. Ook het ge nieten van de vrucht geeft aanvankelijk verzadiging. Het belooft de volkomen verzadiging in de grote toekomst. Deze wetenschap voor de toekomst deed de dichter zingen. Gq maakt eerlang mij 't levenspad bekend. Waarvan in druk, 't vooruitzicht mij verheugde; Uw aangezicht, in gunst tot mij ge wend. Schenkt mij in 't kort verzadigmg van vreugde; De lieflijkheen van 't zalig hemel- leven Zal eeuwiglyk Uw rechterhand mij geven. Ds. P. Blok. $S5S!SSS^!SS:S!SSSSS5SSÏ5SS5SS^^ Ik woon in een dorp te midden van mensen Die aan de grens van het leven reeds staan. Als oud're heeft men niet veel meer te wensen Dan straks behouden binnen te gaan. Ik woon in een dorp en ik heb AOW pensioen Ik ben maar alleeri en soms komen er vragen. Kan ik hier voor mijn Meester iets doen? Wat zal het zijn? Hoe vul ik mijn dagen? Ik woon in een dorp en soms kijk ik naar boven. Ik denk dan aan hen die mij voor zijn gegaan. Dan buig ik mijn hoofd en kan ik Hem loven! Dat ik ook die weg heb leren verstaan. Ik woon in een wereld vol vreemde dingen Van vindingen en ruimte vaart. Maar diep in mijn hart kan ik toch zingen Dat Hij mij behoed en veilig bewaart. Ik woon in een wereld waar jongeren vragend zich richten Naar landen waar steeds de oorlog nog woedt. Waarom komen er geen betere berichten. Van vrede en eenheid, zoals het toch moet? Ik kan op die vragen geen antwoord geven, Maar ik klem mij maar vaster aan Hem. Dan heb ik vrede en vreugd in mijn leven; Als ik maar luister alleen naar Zijn stem. E. Hokke-Molenaar OOLTGENSPLAAT UITSLAG VERLOTING POSTDUIVENVER. „DE ZWALUW." Ie prijs nr. 1619; 2e prijs nr. 911; 3e prijs nr. 1588; 4e prijs nr. 1852; 5e prijs nr. 1635; 6e prijs nr. 1869; 7e prijs nr. 643; 8e prijs nr. 1660; 9e prijs nr. 877; 10e prijs nr. 193. THOLEN Met tractor in de slip: In het be stemmingsplan Buitenzorg is A. J. J. uit Poortvliet met zijn tractor en aanhang wagen geslipt. Er werden twee gepar keerde auto's en een bouwkeet bescha digd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 13