Renaults AUTO-PESCH Op de kar naar bet gemeentehuis röï X V V Vr^ag 14 december 1079 No. 4851 I vo GHR. STREEKBUU) OP Omsi^lFORjyEEniDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLAMiSK EN ZEEUWSE BaLANDSM Vendiifnt tweemaal p^ vmk s dinsdag' m» wijdag/soet^ Kerstconcert 1979 te Dirksland Kerstfeest voor alle bejaarden Diverse direkt leverbaar Wie in een Renault stapt, start en wegrijdt jfrierkt meteen: dit is een auto met bijzondere kwaliteiten. Zuinig in gebruik, opvallend ruim en oomfortabel interieur. Perfecte isolatie. De Renault's zijn compleet uitgeruste wagens. Elen pittig wendbare auto maar ook een zuinige redswagen voor de lange afstand. Bovendien is het voor het eind van het jaar belasting-technisch geen onverstandige beshssing om een nieuwe auto te kopen. Diverse Renault's staan bij ons nu startklaar. Ze zijn verkrijgbaar vóór prijsverhoging. Levering eventueel in 1980 (onder voorbehoud van tussentijdse verkoop). Stap nu in een Renault want als u het niet doet, doet een ander het wel. KIES RENAULT. Een goede dealer bij de prijs inbegrepen. Informatie 8.00 - 20.00 uur OUDDORP 01878 Showroom Broekweg 8 1295 of 2011 3 jaar VOLLEDIGE GARANTIE voor HETZELFDE GELD Kerstvieringen te Stellendam Kerstzangavond Kerstviering C.N.S. Zweedse wet verbiedt kinderen een klap te geven Ng enkele stuks Mercedes - Benz diesels voor de huidige prijs leverbaar Reserveer hem nu voor 1980 bij de dealer LIES VAN DER VELDE SOMMELSDUK Kerstzangavond in Ouddorp Flakkeese „affekaot'' GEMEENTE GOEDEREEDE BEGROET DE 10.000STE INGEZETENE Automobielen-verkoophal OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS - MIDDELHARNIS t LANGEWEG 113 TELEFOON 01870-2043 f li MIDDELHARNIS WASSERIJ „DE RIVAL'' GAAT SLUITEN Kerstviering voor bejaarden Kerstsamenkomst in „EIthato'' POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redacüe en administratieLangeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redacüe) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rafaa Middelharnis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 8.50 PER KWARTAAL. ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per ram. Bij contract speciaal tarief. „o, KOM IMMANUëL" Deze eerste regel van een der te sin- sen kerstliederen, zal het hoofdthema zijn van het kerstconcert, welke zal worden gehouden in de sfeervolle laat gotische kerk van de Herv.' Gemeente te Dirksland op zaterdag 22 december a.s. Het is een goede gewoonte van vele gemeenten op ons eiland om in voorbereiding op het kerstfeest een dergelijk concert te geven. „Sursum Corda" heeft zich evenals verleden jaar van de medewerking ver zekerd van de Chr. Gem. zangver. V.Z.O.S. uit Oosterland. De leiding van beide koren berust bij de bezielende dirigent Jaap Zuidgeest, die ook de algehele leiding zal hebben. De koren zullen apart en gezamenlijk optreden. Tevens zal er solistische me dewerking worden verleend door de sopraan mevr. P. van Huizen uit Stel- lendam. Op het fraai gerestaureerde Lodewijk de XVI orgel zal Piet Westhoeve uit Ouddorp de koren begeleiden en tevens een orgelsolo geven. Deze op ons eiland bekende organist behoeft evenals de soliste mevr v. Huizen, geen nadere introductie. Ook het koperensemble van leden van de mxjziekver. „Amicitia", waarvan verleden jaar velen hebben ge noten, zal dit jaar weer zijn medewer king verlenen. Een en ander zal worden afgewisseld door samenzang. Deze bijeenkomst die vorige jaren op vele aanwezigen een diepe indruk heeft gemaakt, zal worden ingeleid en gesloten door ds D. Dekker. U bent allen hartelijk welkom op 22 december in de Herv. Kerk van Dirks land Als wij echter de belangstelling van verleden jaar in ogenschouw nemen dan behoeven er echt geen grote aan tallen bij te komen om de kerk van begin tot eind te vullen. De toegangsbewijzen a 3,zijn verkrijgbaar bij: D. Molenaar, Achterdorp 10, Dirksland Fa. Kievit, Voorstraat 26, Dirksland W. Nieuwland, Straatdijk 35, Dirksland. OOLTGENSPLAAT Alle bejaarden van Ooltgensplaat e.o. worden door de plaatselijke Zangvere niging „Advendo" en „JubUate" een kerstavond aangeboden op dinsdag 18 december des nam. 19.30 uur in de grote zaal van het ver. gebouw „'t Centrum". Deze samenkomst, die in samenwerking met de plaatselijke commissie bejaar- denwerk Ooltgensplaat" tot stand is gekomen krijgt medewerking van o.a. mevrouw Nanlohy, ds. T. W. van Ben- nekom, kand. J. H. Becker en de heren G. Bakker en P. van Putten (trompet ten). Vit«5Efl!NG 3-MIDDELHARNIS-TEL.01870-2518 Radio - Televisie - Afspeelapparatuur - Elektrische Huishoudelijke apparaten - Electrotechnisch bureau De Ned. Verg. v. Huisvrouwen, afd. Stellendam houdt de Kerstviering dins dag 18 december a.s. 's middags om 2 uur in het „Haegse Huis". Bejaarden en alleenstaanden die deze middag wil len bijwonen zijn hartelijk welkom. Op D.V. woensdag 19 december zal weer de traditionele Kerstzangavond gehouden worden in de Ned. Herv. Kerk te Stellendam. Aan deze avond wordt medegewerkt door de Chr. gem. Zang vereniging „Soli Deo Gloria" en het Chr. Kinderkoor „Zangvogeltjes". Als solisten treden op mevr P. v. Huizen- v. Dam, sopraan en mevr H. Kievit- Blokland, Eilt. Het orgel wordt bespeeld door dhr A. L. van 't Geloof. Er zal ook veel samenzang zijn. Het geheel staat onder leiding van dirigent C. C. V. d. Heuvel. De avond wordt geopend door ds. C. Oorschot en gesloten door kand. B. J. van Vreeswijk. Donderdag 20 december 's avonds om half acht hoopt de Christelijke Nati onale School met kinderen, ouders en belangstellenden het Kerstfeest te vie ren in de gemeenschapsruimte van „Het Spectrum", Schoolstraat 29. Mede werking wordt verleend door het Jeugd- orkest „de Hoop". Iedereen is van harte welkom. Het thema is: „Er is licht voor iedereen". k.^fc^»'^»'»'*' Sinds 1 juli jl. hebben Zweedse ouders niet langer het recht hun kinderen een pak slaag te geven een wet die dit bepaalt werd door het parlement met 259 tegen zes stemmen aangenomen. Het is een verfijning van vroegere wet geving zodat een verbod van „enige bestraffing die morele of lichamelijke smart, hoe gering en hoe tijdelijk ook, veroorzaakt" ook geldt als die bestraffing wordt uitgevoerd door de ouders van het kind of degene die de voogdij heeft.. De meerderheid voor was groot, maar in het debat werd de nieuwe wet ook wel schade lijk of nutteloos genoemd en één der parlementsleden noemde het volgens Forum „bescha mend" dat het parlement zich bezig hield met de vraag of kin deren een bestraffend woord of een klap moesten krijgen. De weinige voorbqgangers die woens dagmiddag de rustige straten van Dirks land bevolkten moesten, toen een zon derlinge stoet voorbytrok, wel drie keer kijken vooraleer ze hun ogen geloof den. Daar, achter op die kar, was dat nou een bed en lagen daar nou twee mensen op? Jawel, het bruidspaar van 't Hof- v. d. Wende had dat de origineelste manier gevonden om zich naar het gemeente huis te begeven waar hun huwelijk zou worden voltrokken, 't Was een gek idee van een van hun kennissen maar 't was zo gek niet of het werd uitgevoerd. Sa men trokken de echtelieden de dekens over zich en daar kon de rit beginnen, via enkele Dirkslandse straten, een en ander tot stomme verbazing van de voorbijgangers en van het secretarie- Verbazing stond op de gezichten van de omstanders te lezen toen het gery op de Voorstraat verscheen. personeel dat geen kar-, maar een glanzende taxi voor de deur verwacht had. Na de huwelijksvoltrekking werd in Hellevoetsluis gerecipieerd en daar werd nog een blokje omgereden. Dorpsweg 28-34' Tel. 01870-4436 Evenals de vorige jaren hoopt de Chr. Gem. Zangvereniging „Hart en stem" van Ouddorp in deze adventweken haar kerstzangavond te houden en wel maan dag 17 december in het ver. geb. Ook het jeugd en kinderkoor werken mee aan deze avond. De aanvang is om 8 uur. Deze avond staat onder leiding van de dirigent de heer Jan Bezuijen. De muzikale begeleiding wordt ver zorgd door de heer Piet Westhoeve. Ds. A. J. J. van Noord zal de meditatie ver zorgen en aan het einde van de avond deze met ons sluiten. We hebben u een mooi programma te bieden en hopen dan ook u die avond te mogen verwelkomen. Het koor kan op een heel mooi vere nigingsjaar terugzien en is dan ook blij u deze avond als afsluiting van dit jaar te kunnen bieden. Er was dit jaar een geweldige activi teit en enthousiasme onder de leden, dat heeft men kunnen merken, de afgelo pen weken, in de actie die we voerden. De actie die nog steeds loopt en waar mee we bij voorkeur heren-leden pro beren te werven. We zouden belangstellenden willen verzoeken de programma's, tevens en tree bewijs, zo veel mogelijk bij de voor verkoop adressen af te halen. Dit in verband met de drukte die ontstaat bij de kaartverkoop aan de zaalvan het ver. geb. Wanneer u dan al een kaart hebt kunt u veel sneller uw plaats in de zaal innemen. Drankenhandelaar Louw van der Velde uit Middelharnis is een vinding rijk man waar het gaat om de uitbrei ding van zijn assortiment flakkeese specialiteiten. Dat heeft al tot de pro- duktie geleid van de scheepsbitter „'t kofjekokertje" en tot kruukplaetjesli- keur die elk gretig aftrek vinden, maar de ideeën van dhr v. d. Veld waren daarmee niet uitgeput. Hij achterhaal de het oorspronkelijke recept aan de hand waarvan menig flakkeese huis vrouw al potten advocaat heeft ge maakt; een goedje waarvan de smaak uitstekend is maar waarvan de aard van de substantie wel eens wat te wen sen overliet. Dhr v. d. Velde heeft zowel smaak als samenstelling vervolmaakt zodat hij een heerlijke „affekaot" op fles kon doen. De advocaat is gemaakt op basis van brandewijn en heeft een alcoholpercentage van 14,5''/o. De „affe kaot" heeft een gezellig etiket meege kregen met een flakkeese „vrommes", getekend door Aai Boogerman. OOLTGENSPLAAT GEREFORMEERDE KERK KREEG ALS LEGAAT EEN BUNGALOW. De kommissie van Beheer, belast met de stoffelijke belangen van de Geref. Kerk hier ter plaatse kreeg van de exe- cuteur-testementair bericht, dat door wijlen de heer en mevrouw P. van Es- van den Tol bij hun uiterste wilsbe schikking aan genoemde kerk is gele gateerd, vrij van rechten en kosten, de bungalow Margrietstraat 4 te Ooltgens plaat, met erf en tuin. Aldus een bericht 1 in het „Centraal Weekblad" van j.l. 8 december. Met betrekking tot dit gele gateerde woonhuis zijn geen bepalingen gemaakt omtrent de wijze van gebruik van het gelegateerde. Deze laatste wilsbeschikking van me vrouw A. C. van Es-van den Tol, over leden 10 december 1978 en de heer P. van Es, overleden 5 november 1979 Mensen van elders die zich zon der een economische binding in Goe- dereede willen vestigen zullen ervaren hebben dat er tegen hun komst nogal wat reserves zijn, maar omgekeerd e- venredig was j.l. dinsdag de vreugd o- ver de geboorte van de 10.000 ste echt eigen ingezetene: Maria PhUippina E- lisabeth Maria van der Linde:- Burgemeester van Velzen spoedde zich dinsdagmiddag in gezelschap van de beide wethouders en de gemeente secretaris naar het adres Julianaweg 20 om daar het wichtje te aanschouwen en de ouders, het echtpaar L. v. d. Linde- Beks geluk te wensen. De vreugde van het gemeentebestuur werd ondersreept met de aanbieding van een spaarbank boekje waarop de gemeente 10.000 cen ten had gestort. De RABO had het be drag tot 200,— verdubbeld en met het bezit van een eigen spaarbankboekje mag de kleine Maria zich echt Oud- dorpse weten. Goedereede begroette de 9000 ste in mei 1975; de 8000 ste in mei 1969, resp. Burg. van Velzen overhandigt het spaarbankboekje, terwijl de 10.000 ste vredig een tukje doet in het predikantsgezin van Kooten te Goedereede en bij de fam. Vrekken te Ouddorp. Goeroes' inwonertal bedroeg op 1 november j.l. nog 9900 macir het aantal schoot drastisch omhoog door de ^omst van de 56 Vietnamese vluchte lingen. Inmiddels bedraagt het inwo nertal al weer 10005 waarmee Goede reede de op één na grootste gemeente van het eiland is. Middelhamis is de grootste met 14860, derde in grootte is Oostflakkee met 9186 inwoners en vier de is Dirksland met 6689 zielen; alles per 1 december j.l. Het bereiken van de 10.000 grens be tekent voor de gemeente Goedereede dat bij de volgende raadsverkiezingen in mei 1982 het raadscoUege van 13 tot 15 leden wordt vermeerderd. Wanneer bij de vorige verkiezingen 15 zetels te verdelen zouden zijn geweest dan zou den SGP en PCP elk een zetel meer dan het huidige aantal hebben gekregen. De enige wasserij op Goeree-Over- flakkee en Schouwen Duiveland, „de Rival" te Middelharnis, gaat per 4 jan. 1980 sluiten. Op die datum wordt de laatste stoom- afgeblazen en zal een eind komen aan het ruim 45-jarig bestaan van deze wasserij. Gezonüneidsreüenen hebben de huidige eigenaar, de 55-jari ge heer B. C. ten Braak tot deze maat regel genoopt. Het betekent ontslag voor de 8 personeelsleden van vne er tot dusver slechts één in geslaagd is een nieuwe werkkring te vinden. Wasserij „de Rival" werd in 1934 op gericht door dhr G. W. J. ten Braak, de vader van de huidige eigenaar. De eerste locatie was een bedrijfsruimte aan de Enunalaan, die in 1947 verruild werd voor de huidige accoraodatie, een aanzienlijk ruimere wasserij achter het gebouw „Patagonia" op de hoek Stene weg - Rottenburgseweg te Middelharnis Die naam is overigens ontleend aan het gebied in Zuid-Amerika waar de oor spronkelijke eigenaar van het riante pand, dhr Kot, schapenfokker was ge weest, voordat hij zich in 1938 in Mid delharnis vestigde en het woonhuis liet bouwen. „De Rival" telt op de eilanden Goeree- Overflakkee en Schouwen Duiveland een 14-tal depots en vele honderden regelmatige klanten. Zij worden be zocht door twee colporteurs, de heren Bakelaar en Schellevis, welke laatste m.i.v. januari concierge wordt aan de wordt vanzelf door de kerk in grote dank aanvaard. Het overleden echtpaar leefde altijd intens met de gemeente mee en laten bij velen een lege plaats achter. De heer Van Es is jaren ouder ling en ook voorzitter van de kerkeraad geweest. Zoals vermeld kreeg de plaat selijke afdeling van het Groene Kruis 2.000,uit deze nalatenschap. landbouwhuishoudschool „de Molen wiek" te Sommelsdijk. Momenteel zijn er onderhandelingen gaande met een wasserij-eigenaar van Voome Putten om het klantenbestand van de Rival over te nemen. Wanneer dat lukt zullen de klanten niet van de diensten van een wasserij verstoken blijven. De po tentiële nieuwe eigenaar zou in Mid delharnis een texclean-zaak willen be ginnen zoals hij er elders al meerdere exploiteert. De eigenaar, dhr ten Braak, vindt het overigens bijzonder spijtig dat hij noodzakelijkerwijs moet stoppen. Spij tig ook voor de personeelsleden die nu zonder werk zullen komen. Wasserij en hoofdgebouw alsmede de grote tuin zullen te koop worden aangeboden. NIEUWE TONGE Op woensdag 19 december om half 8 zal er in Ons Dorpshuis in Nieuwe Tonge weer kerstviering voor de be jaarden worden gehouden. Hieraan werken mee de Gem. zangver. Apollo en het kinderkoor Jong Apollo. U bent op deze avond allen hartelijk welkom. De maandelijkse samenkomst van de bejaarden in „Elthato" zal gehouden worden donderdag 20 december des nam. 2.30 uur. Deze middag staat geheel in het teken van het naderende Kerstfeest en uiteraard zijn ook hier alle bejaar den hartelijk welkom. KERKDIENST Dinsdag 18 december des nam. 7.30 uur zal voor de Geref. Gemeente voor gaan ds. H. Ligtenberg te Middelharnis.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 1