Op z'n Flakkees gezeit (Tichtgewicht W. Rikken hv. ,€233 nu nog VOORDELIGER I 0tfr:^« et^ DIRKSLAND met vrije arm t l t t t eiektroteohniseh installatiebedryf ff ff 'T LEVEN VROEGER Van wie bei j' er een? ,,De beminden om der vaoderen wil'' Volleybal model KAYSER 69 jS49r NU asm Lvraj GEMEENTE GOEDEREEDE Bekendmaking wet ABOB gemeente Goedereede GEIVIEENTE GOEDEREEDE rf*<^« Damesfaponnen v/a 7S^ Damespakjes v/a 50^ Damesrokken v/a 3S^ Damestruitles v/a 30,- Vlotte damesjacks v/a 75,- Herenkostuums v/a 95,- UW MODEHUIS BIJRIJDER elektrotechnische installaties installatiebedrijf Postbus 3S, - D I R K S L A N D delicatessen Voor de kerstdagen kunt TJ nu alvast het beste bestellen. U weet dan zeker dat U eerste kwaliteit specialiteiten op tijd in huis hebt. U kunt bellen 01877 - 1968 ('s avonds 2409) en we bezorgen het gratis bij U thuis BOUT: O Kuikenpoten, per 4 6,95 O Kuikensnitzels, per 5 9,50 O Kuikensnitzels, gepaneerd per 6 9,95 O Mesthaantjes, 1, 2 en 3 kg 6,95 O Kalkoenen 2,5 kg, per kg12,— O Kalkoendijen, per kg 12,95 O Kalkoenhaas, per kg 18,95 O Kalkoenpoten, per kg 6,95 O Verder biefstuk, varkens- en kipro'llades, varkenshaas, tournedos etc. PUDDINGSPECIALITEITEN O Chipolatapudding 500 cc 3,50 O Baveroises 5 smaken 500 cc3,50 O Irish-Coffee-baveroise 500 cc 3,50 O Advocaat baveroise 500 cc3,50 O Marasquinsaus 125 cc 1,65 O Chipolatatulband 1000 cc 8,95 U kunt aanstrepen wat U wenst, vul duidelijk uw naam en adres in, stuur het formulier op, bel het door of geef het aan de verkoper, die met de kaaswagen bij U komt. Wij zorgen dan voor de rest. Bestellingen dienen uiterlijk 20 december binnen te zijn. IJSSPECIALITEITEN O 2-literbak roomijs 6,95 O Literbak roomijs (6 smaken) 4,50 O Literbak roomijs met advocaat4,50 O Literbak roomijs met amarenen 4,50 O Literbak roomijs met rum en rozijnen4,50 O IJstaart Capri (4-6 personen) 6,95 O IJstaart Sorrento (8 - 10 personen) 10,95 O Kerstijstaart (10 - 12 personen) 11,95 O Kerstijstaart (16 - 20 personen) 16,95 BIJ DE KOFFIE O Schwarzwalder- kirschtaart 10,95 O Slagroomtaart 10,95 O Hazehaoot-slaigroomtaart 10,95 O Hazelnoot-mokkataart 9,95 O Citroentaart 9,95 O Sinaasappeltaart 9,95 O Advocaattaart 9,95 O Aardbeientaart 9,95 O Mokkaslagroomtaart 9,95 Naam Adres Woonplaats Telefoon KORFBAL Bladz. 2 .JIILANDEN-NIEOWS" Dinsdag, 11 december 1979, Dat vroege ze in den tram al gauw an je, twint den tram z'n traege gang ree naer de plekke van je bestemming. In meestal zeije ze dan as je mar iemand genoemd iiad van je femielje: „O, die ken ik wel". Die hadde ze dan daer of daer ontmoet. En 't wezen van zo iemand lei dan al gauw in joe. Dichte wiste ze dan iieel wat maensen an mekoare te praeten. Och, de waereld is raar klein. En op stik van zaeken binne we, as je 't uut gaet zoeke, in de voarte heel dichte femielje van mekoare. En wat je dan oak vaek hoarende, niet de „van" (de achtemaem), mar andudingen as: die van die van die. Zo dus joe bint nog femielje van Oai van Miete van Bette van Oai. Jao... weet je waer ik me dichte over verwonderende, dat in zo'n anduïng iemand meermaelen de zeune van de moeder in niet de zeune van de vaader wier genoemd. Was dat omdat de moe der dominerende in 't gezin van zo één tzie deur d'r persoonlijkheid, tzie om dat de vaoder vroeg stierf, in de moeder voor alles kwam te sten? Nae die anduïng kwam er nog el es heel wat los over of in verband mit die persoon. In 't gesprek, ingeleid mit: „Van wie bei j' er een?", wier dichte voort gezet over oare onderwerpen, niet zel den oak over geestelijke diengen. Dan gaf 't vat wel uut, wat 't in had. Meest wiere de geesten wel openbaer. Soms was er totaol geen ansluting in stoatende je op 'n mure. Je mos 'n klove constatere, al zat je vlak bie of tegenover mekaore. In zo'n geval gieng je op dót sjapieter niet vaorder deur, mar wier er over ies aores gepraet. Want stille tegenover of neffen mekaore zitte da dee je niet gauw. Opmerking: Vaek'wier de tramreis voortgezet op boat in tram van Hellevoet tot Rotter dam in 't gesprek oak. dat warre de Joden. Ze kwamme bie ons thuus nog al es over de vloere. (Er hoevende noait ie mand an de deure te bluve staen.) De slaeger was 'n Jood uut Sommer- diek. Veul kwam-en niet an. Want in november slachtende w' 'n groat vaerke in daer etende we van tot in juni. Mar in die zeumermaenden was er wel es 'n stikje vleis noadig. Mos je 'n nieuw pak hao, Cohen uut Dirksland mit z'n krujer kwam en je kon in huus passé om te zieë wat ge schikt was. Dan wier er 'n praetje ge- maekt; soms zelfs over de godsdienst, mar dat gieng niet zo diep. Was er 'n nieuwe pette noadig, de pettejood was 't aer mit z'n petten. Mar 't meest kwamme over de vloere de Polakken: Aebram en Moos herinner ik me nog. Van alles kon je 'r kriege. Stene goed (kommetjes en schutteltjes) kocht m'n moeder nog al es an de karre, want in 'n huushouwen sneuvelde er wel es wat. In M'nheerse weunenden de meeste. Daer had je 'n Joodse goudsmid, 'n Jood se naoimesienevaent (dat vaent is heel geweun in 't Flakkees: 'n kasjesvaent; 'n kousevaent; de vaenters, de mannen; die vaent van mien...), 'n Joodse loge menthouwer. De synagoge was daer. Tussen de rabijn Slager en mhr Van der Waol van de Bosseschool is er in de Maas- en Scheldebode nog es 'n hele discussie geweest. Zo was er toen oak al zoies as 'n gesprek tussen Jood en Christen. De Joden wiere beschouwd as de be minden om der vaoderen wil, overeen komstig Rom 11. De sympathie voor de Joden is op Flakkee niet pas nae den oorlog ontstae en ze kwam niet op uut 'n schuldgevoel over wat „de kerk" de Joden angedae had. Men voelende zo'n schuld niet, want in 't verleden was Neerland 'n toevluchtsoord voor Joden geweest en de kaerke had over 't alge meen het Joodse volk as Gods ouwe uutverkoren volk gezieë, mit de belofte van herstel. Men deed niks óf van de schuld der Joden in de verwerping van de Messias mar men wist dat 'n maens van nature niks beter is dan de Joden: hie is 'n viand van de vrieë genaode en ver- waerpt net zo goed Christus. Daerom zal 'n maens, die z'n eige kent noait vieandig gezind kenne weze tegen de Joden, omdat ze Jezus gekrusigd hao. De verstandhouding met hun was dan oak heel goed. As men zei van iemand: 't Is een echte Jood, bedoelende men dat niet verachtelijk mar dacht men an de handigheid van de Joodse koapman. Wanneer men nieuw ellegoed gekocht had in men dat niet gieng draege vóór dat 't Jodevet er uut was, zat daer oak niks minachtends in. Het papje dat in 'n nieuwe goed gedae was om stevig in glanzend bie de verkoop te weze, mos er uutgedae worre om lekkerder an 't lief te zitte in omdat dit gebeurende direkt naedat 't, in veul gevallen, bie 'n Jood gekocht was, zal m'n 't Jodevet genoemd hao. Wier in M'nheerse saeterdagsochens in tussenschoft op het land as extraatje 'n Jodebakje: kofje mit kekau (cacao) er deur geschenke dan herinnerde dat dienk ik an 't feestelijke van de zaeter- dag, die voor de Joden sabbat was. An 't Jiddisch is ontleend het woord kalletje: 'n meisje (kalle is van 'n woord dat bruid betekent). 't Spreken over de zaeterdagaevend as voorbereiding voor de sabbat (waer- op m'n 'n hekel had an druk feestgewoel in men zich al netjes ankledende) her innert meugelijk an de in 't Nieuwe Testament vermelde voorbereiding van de sabbat. En zou de scheiding tussen mannen en vrouwen in de kaerke soms teruggaen op de scheiding van beide in de voorhof van de tempel en in de synagoge. Dan zouwe er in de Flakkeese Christenen nog Joodse trekken gezete hao. An de levendigheid in de synagoge is ontleend: 't Liekent wel 'n Jodekaerke Het goede zicht op de Joden betekende niet dat m'n hun bekering niet naodig achtte. ledere Kossemisse wier er in de Griffermeerde Kaerke gekoUekteerd voor de zending onder de Joden. Wat sprak 't ons an as de Jodenzendeling Van Nes optrad. De bekeringswegen van Saolomon Duus en Saora Diamant wiere mit groate belangstelling geeze. Wei wist niet van de bekeerde Jood Da Costa? Capadose, Van Ronkel, Ds. Kropveld warre an sommige bekend. Ds. Kropveld preekte eens te Melissant en toen sloeg de tilbury, waer hie in zat om. Gelokkig kwam-en er ongedeerd of. Ik kwam allied onder den indruk, as ik langs het Joodse kaerkhof ('n aende van de kaerke of, dus eigenlijk geen kaerkhof) van Goeree reed en daer de Hebreeuwse letters zag stae. 'n Ontroe- rens getuigenis van de verstrooiing van dit volk over de ganse waereld. Buten 't beloofde land... op dat eiland in 't vaore Westen! En nog meer greep 't iedere Flakkee- enaer an, dat de Flakkeese Joden meren deels slachtoffer van Hitler wiere. Oak zie, die in Hitler zagge 'n roede van Gods toom, over Joden en Christenheid wegens hun ofval, geloavende dat Hitler zich uut eige boaze haet an Gods ouwe volk vergreep. In Eilandennieuws stieng indetied 'n serie over de Flakkeese Joden. Diep ge schokt wordt 'n maens as-en dat leest en die Joden voor z'n ziet die-en voor den oorlog meemaekende. In as ik in 't schoollokaol van de Joodse synagoge es kaerkende, kwam 't feit dat hier de Jodenkinders saemekwamme me weer levendig voor de geest. Ik voor mien dinke dichte an Romei nen elve, waer staet dat sommige takken ofgebroke wiere (Joden) en dat wiele (heidenen) ingeënt wiere in dat we op onszelf motte toezieë dat we oak niet ofgebroke worre, in: dat de Joden op nieuw zalle worre ingeënt. En in ouwe schrievers o.a. a Braekel, zo geliefd op Flakkee, ka-je leze van dat herstel. Want dat geloaf in de bekering van de Joden is niet van vandaege of gistere is geen nieuwe leer, mar is onderdeel van de ouwe waerheid, die op Flaklïee nog gekend wordt. Aantekeningen 1. Waerom ze iemand die voor 'e eerst een bril op had, brillejood toeschreeu wende, weet ik neit. 2. 't Werk van Flavius Josefus over de geschiedenis van de Joden wiere wel geleze. INTERMEZZO DAMES ENHEREN TREKKEN MET 3 - 2 AAN HET KORSTE EIND. Zowel de dames als de heren hebben in een marathonpartij van ongeveer twee uur een 3-2 nederlaag geleden. Bij de dames zag Morres uit Hulst de lange reis beloond met twee punten. Daar zag het aanvankelijk niet naar uit Veel krachtverschil was er niet. De kwaliteiten van beide verdedigingen waren goed opgewassen tegen de meest al niet onhoudbare aanvallen, zodat er veel lange rallies waren. Na drie sets had Intermezzo met de setstanden 15-11, 13 - 15 en 15 - 12 een 2-1 voorsprong opgebouwd. Halverwege de vierde set stokte het ritme bij de thuisploeg. Met 8-15 werd deze set verloren. In de 5e set nam Intermezzo aanvankelijk een voorsprong maar Morres kwam terug en liep na de wisseling van veldhelft uit naar 12 - 8. Het werd nog 12 - 10 maar uiteindelijk werd de eindstand 15 - 10 voor Morres dat door deze zege Intermezzo van de vierde naar de vijf de plaats verwees. In vorige seizoenen stond de komst van Sliedrecht Sport naar Middelhamis garant voor een boeiende pot Volleybal en ook dit keer was dit het geval. De DIRKSLAND Kerstavond N.C.V.B.: De N.C.V.B. afd. Dirksland hoopt op D.V. woensdag 12 december haar Kerstavond te hou den in „Onder de Wiek". Aanvang half 8. Gasten hartelijk welkom. Intermezzo-heren namen in de Ie set vrij snel het initiatief en liepen uit via 8-3 naar 13 - 9. Deze voorsprong had de ploeg nooit meer uit handen mogen geven, maar niettemin werd het 13 - 15 voor de gasten. De 2e set bood een ge lijkmatiger scorebeeld maar opnieuw slaagde Intermezzo er niet in de beslis sende klappen te geven en weer werd het 13 - 15. Niet aangeslagen door deze tegenslagen hervond de ploeg zichzelf en werden de 3e en 4e set met duidelijke cijfers in winst omgezet, 15 - 9 en 15-10. Na bijna twee uur volleybal moest een 5e set de beslissing brengen. Hierin liep Sliedrecht Sport uit naar een voor sprong van 12 - 5. Intermezzo liep dit nog in tot 14 - 10, maar de laatste zes punten kwamen niet meer uit de vermoeide handen. De nummer drie van de promotieklasse zegevierde met 15 - 10 en 3 - 2. Van de 2e teams zegevierde het 2e damesteam na een serie nederlagen nu met 3-0 tegen Volley Quick. Het werd een regelmatige zege waarbij de tegen stand steeds iets toenam. Setstanden 15 - 9, 15 - 11 en 15 - IZ. Ruim anderhalf uur hadden Inter mezzo 2 en de heren van Ibis nodig om op een eerlijke puntendeling uit te ko men. Tegen de koploper nam Heren 2 twee maal een voorsprong maar beide malen had Ibis voldoende kwaliteiten in huis om een hard werkend Heren 2 de voet dwars te zetten, setstanden 15 - 8, 8 - 15, 15 - 6 en 11 - 15. Enkele uitslagen: Dames 3 Vovero 2 1-3; Meisjes A Vovera 1-3; Meisjes B Vovero 3 3-1; Meisjes C Vovero 3-0; Heren 3 Vovero 3 3-0; Heren 4 Spivo 6 3-0; Heren 5 Spivo 5 3-1; Heren 6 Ibis 6 0-3; Jongens Al Molenwiek 3-1; Jongens A2 Schovocomba 2 0-3; Jongens A3 SVH 3-1. Korte Meestraat 17 Bergen op Zoom: teL 01610-3 58 78 Soosenclaal: Nieuwd IM^rkt 48 teL 016S0-;3SS46 I Vraagt gratis tolders! Besluiten genomen in de vergadering van bur gemeester en wethouders dd. 3 december 1979. Verleende bouwvergunningen: a. aan het bestuur van de Ver. „Het Groene Kruis" voor het verbouwen van het wijkge- bouw op het perceel Charbonstraat 11 te Goedereede; b. aan A. C. van Es voor het bouwen van een berging op het perceel Voorstraat 75 te Stel- lendam; c. aan de Woningbouwvereninging „Beter Wo nen" voor het bouwen van 11 woningwetwo ningen in het bestemmingsplan „Nieuwe Oostdijk" te Goedereede; d. aan J. van Mourik voor het vergroten van de zomerwoning op het perceel Prinsenhof 32 te Ouddorp; e. aan J. van der Wende voor het verbouwen van de woning Goereesev/eg 1 te Goedereede. Tevens zijn vergunningen verleend voor het in- gebruiknemen van woonruimte. De stukken van bovenvermelde vergunningen liggen voor U ter inzage op de gemeentesecretarie. De natuurlijke of rechtspersonen, die door één der bovenvermelde beschikkingen rechtstreeks in hun belang zijn getroffen, kunnen daartegen bij burgemeester en wethouders van Goedereede een gemotiveerd bezwaarschrift indienen binnen 30 dagen na deze bekendmaking. ONTWERP-BESTEMMINGSPLAN „DUINLUST NA 4E HERZIENING". De burgemeester van Goedereede maakt bekend dat ter voldoening aan het bepaalde in artikel 23 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening in gaande 14 december 1979 gedurende een maand ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage ligt het ontwerp-bestemmingsplan „Duinlust na 4e herziening". Gedurende deze termijn van een maand kan een ieder tegen genoemd ontwerp-be- stemmingsplan bezwaren indienen bij de ge meenteraad. Goedereede, 7 december 1979. De burgemeester voornoemd, G. van Velzen. BRABER 'S0M GEVRAAGD: Drankenhandel Lijnbaan 34 ,,de Kampioen BV" Brielle Voor aanmelding of nadere informatie dhr. Verhoef, tel:- 01810 - 2103 of 2104 of 4422. F. voor: nieuwbouw reparatie onderhoud vah: kiooslerweg 19, schuddebeurs - postbus 81, zleril<zee, telefoon (01110) 3635 Den Hertog VEKDIENDE OVERWINNING GOOD-LUCK Good-Luck 1 moest zaterdag in Mid delhamis aantreden tegen VIOS 2. Bei de ploegen waren nog ongeslagen, het werd een sportieve wedstrijd die door Good-Luck verdiend werd gewonnen. DBGC 2 speelde tegen PKC 9, de Ou de Tongenaren verloren met 4-7. Good-Luck 2 speelde tegen Vrienden- schaar 4 zij wisten in de slotfase met 6 - 5 te winnen. Good-Luck 3 verloor met 5-0, terwijl Good-Luck 4 met 8-2 verloor. Sensa tie was er bij Good-Luck 5, zij wonnen met 7-5 van Brouwershaven 1, de scheidsrechter moest enkele malen de strijd staken vanwege het ruwe spel van de gasten. Good-Luck 1 VIOS 2. De thuisclub probeerde met snelle komtalnaties de defensie van VIOS te ontregelen, ondanks dat had VIOS maar een klein kansje nodig om op voor sprong te komen. 0-1. Ondanks de voorsprong had de ploeg van Leen van Antwerpen het erg moei lijk. Door een afstandchot van Lenie Jongejan werd het weer gelijk. Na een schoot 2 - 1 in. De roodwitten waren iets sterker en via lemke Huizer en Wim Snijder lie pen zij uit tot 4 - 1. Op slag van rust kwam VIOS dichterbij door een straf- worp 4-2. Na de thee wist VIOS het tempo bij Good-Luck te breken, waardoor zij zelf een kans kregen, wat 4-3 inhield. Ria van Oudenaren zorgde voor 5-3. waarna VIOS het initiatief overnam. De Nnmansdorpers zagen nu kans door twee gave treffers weer op gelijke hoogte te komen. 5-5. enEven leek het erop dat de VlOS-ploeg een stunt zou uithalen, echter Ria van Oudenaren wist te voorkomen door be- kwartier kwam Marjo de Zout vrij en heerst een doorloper te verzilveren, wat Good-Luck weer op voorsprong bracht. In de slotfase was het verzet bij VIOS gebroken. lemke Huizer schoot nog 7 - 5 in, waarna Wim Snijder in de laatste mi nuut de eindstand op 8 - 5 bepaalde. Deze zeer aantrekkelijke wedstrijd werd door scheidsrechter Pers uitste kend gefloten. THOLEN i— Bisamratten: Op het eiland Tholen werden er in november 47 bisamratten gevangen en 12 op St. Philipsland. De heer J. Meijll uit Poortvliet, rijks- rattevanger, vond het een goed resul taat.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 6