Goedereede in oude ansichten 40 -MST ff t 52e jaartganig Vrijdag 7 december 1979 No. 4849 CSHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEKRDE GRONDSLAG VOOR DE ZUm-HOULANDSE EN 2iEEUWSE EILAJMDEIN Verschifta tweemaal per toeekdinsdag- en vrijdagavond KERSTCONCERT IN MIDDELHARNIS Nog enkele stuks nieuwe Mercedes - Benz diesels leverbaar voor de huidige prijs. Dus nu nog 5% voordeel; reserveer hem snel bij de dealer. LIES VAN DER VELDE SOMMELSDIJK Vuilstortplaats bij Stellendam gaat dicht X BEZOEKT ONZE I GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 Automobielen-verkoophal i OOK OP VRIJDAGAVOND I MIDDELHARNIS t TELEFOON 01870-2043 «♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦«♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦«♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦4r „Hart en Stem'' houdt open avond Benoeming nieuwe direkteur Gem. Werken Kerstmiddag Plattelandsvrouwen Goedereede - Ouddorp Misschien historische tram op Schouwen Brandstof uit landbouw- produkten Vers van de pers ff Appelimporten drastisch beperken Voordeeitje van het Waterschap Fiakkee niEuws POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelharnis Refc no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 8,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Op 15 december a.s. hoopt, onder auspiciën van de Stichting Kerkconcer- ten Goeree-Overflakkee, de Chr. Ora toriumvereniging „Middelharnis" haar traditioneel kerstconcert uit te voeren. Voor de begeleiding is dit jaar geko zen voor een barokensemble,o.Lv. Mar tin Sonneveld. De oratoriumvereniging zal dit con cert laten leiden door twee dirigen ten t.w. Jan van Dijk en Rlnus Verha- ge. Het concert begint met een orgelwerk van Dietrich Buxtetude, gespeeld door Jan van Dijk op het grote orgel. Daarna wordt de cantate „Das neuge- bor'ne Kindelein" van Dietrich Buxte- hude (1637-1707) uitgevoerd. Deze com ponist, die het grootste gedeelte van zijn leven in Lübeck doorbracht heeft vele orgelwerken en kerkcantates nagelaten. Hij heeft zeer veel invloed gehad op Johann Sebastiaan Bach, die hem be wonderde als een groot componist. De cantate zelf is een ware lofzang op het pas geboren Kindeke waarvan de enge len zingen omdat het „des mensen toe verlaat" is. Vervolgens Magnificat van Joh. Pa- chelbel, welke leefde van 1653 tot 1706 in Neurenberg in Zuid Duitsland. Hij wordt beschouwd als een schakel tussen Froberger en J. S. Bach. Zoals U bekend zal zijn is het latijnse woord Magnificat het eerste woord van de lofzang van Maria. „Mijn ziel maakt groot de Heer, zo begint deze prachtige compositie. De bovenstaande werken worden ge dirigeerd door de nieuwe dirigent van de Chr. Oratoriumvereniging: Rinus Verhage. Het derde door het koor uit te voeren werk is weer van geheel andere aard. Het is de Messe de Minuit (de Kerst- Mis dus) van de Franse componist Mare Antoine Charpentier, die leefde van 1637 tot 1704. Deze componist is eigenlijk alleen be kend bij de grote massa (ook al weet men dat meestal niet) door de z.g. Eu rovisie mars welke ten gehore wordt ge bracht bij elke Eurovisie uitzending. In wezen is het echter overgenomen uit een Te Deum van Charpentier. De Messe de Minuit begint, zoals ge bruikelijk, met het Kyrie eleison (Heer, ontferm U) en wordt vervolgd met het Gloria in Excelsis Deo (Ere zij God in den hoge). Daarna volgt de geloofsbe lijdenis (Credo). Voor de goede luiste^ raar zal het duidelijk worden dat deze componist op een werkelijk geniale ma nier de woorden in muziek vertaald heeft. Hij doet dat met bestaande volks melodieën, welke in die tijd in Frank rijk erg bekend waren. Na het Sanctus en het Benedictus volgt het Agnus Dei (Lam Gods); een werkelijk zeer mooi en ingetogen stuk muziek. De uitvoering van deze mis staat on der leiding van de scheidende dirigent Jan van Dijk, die dit koor in een tien tal jaren op een niveau heeft gebracht van ongedachte klasse. Het barokensemble „FlorUegium Mu- sicum" speelt op oude instrumenten, waaronder barokviolen en traverso's. Het wordt geleid door Martin Sonne veld. In het programma zijn twee solostuk ken opgenomen t.w. het concert in a moU van Joh. Seb. Bach, voor klave cimbel, traverso, viool en orkest en een sonate voor drie violen, klavecimbel en cello van Giovanni Gabrieli, een Itali aans componist uit de barok, die leefde van 1555 tot 1612. Het concert vindt plaats op 15 decem ber a.s. in de Grote Kerk te Middelhar nis. Het vangt aan om 20.00 uur. De kerk is om 19.30 uur open. Toegangs- kaarten ad. 7,50 voor volwassenen en 5,voor scholieren zijn vanaf 8 de cember a.s. verkrijgbaar bij de leden van het koor en bij de voorverkoop a- dressen: Boekhandel Ariese en Muziek- handel Bernard in MiddeUiamis. Voor de liefhebbers van goede koor muziek kunnen wij dit concert van har te aanbevelen. Dorpsweg. 28-34 Tel. 01870-4436 Met ingang van 14 december 1979 zal de voormalige vuilnisstortplaats in de Woutrinapolder niet meer zijn openge steld. Inwoners der gemeente, die grofvuil, wat niet door de reinigingsdienst wordt meegenomen, na die datum willen af voeren kunnen dat slechts doen op de volgende voorwaarden: Ie. tenminste een dag van te voren wordt overleg gepleegd met gemeen tewerken; 2e. de af te voeren hoeveelheid bedraagt ten hoogste drie kubieke meter; 3e. het stortingsrecht bedraagt 15, per kubieke meter of een gedeelte daarvan 4e. het stortingsrecht wordt terplaatse voldaan; 5e. deze regeling geldt uitsluitend voor partikulieren. Wanneer grotere hoeveelheden vuil moeten worden afgevoerd dan dient dit door belanghebbenden zelf te worden geregeld middels bij derden te huren containers en/of afzetbakken (o.a. fa. Mackloet telefoon 01870 - 3872 of fa. Boon telefoon 01180 - 38040). SOMMELSDIJK A.s. zaterdag wordt weer oud papier en lorren opgehaald, waarvan de baten bestemd zijn voor de restauratie van de Ned. Herv. Kerk. Zet u het weer gebundeld neer a.u.b.? In de nieuwbouw. (De rest. commisie). OUDDORP A.s. maandagavond 10 dec. houdt het Chr. Gem. Koor „Hart en Stem" te Oud- dorp een „open avond" waarop nader met het koor en de goede sfeer die er heerst kermis kan worden gemaakt. De open avond van 8 tot 10 uur in het verenigingsgebouw is vooral ook be doeld voor hen die zich best als nieuw lid zouden vwUen opgeven maar die door welke omstandigheden dan ook nog niet zover gekomen zijn. Maandagavond vindt de generale re petitie plaats voor de kerstzangavond die op 17 december gehouden zal wor den. Het bestuur van „Hart en Stem" hoopt van harte dat velen aan de uitnodiging gevolg zullen geven en zullen besluiten het koor met him stem te versterken. OOLTGENSPLAAT Oudpapier voor de drumband: He den zaterdag 8 december zal door de le den van de drumband weer oudpapier worden opgehaald. Men wordt verzocht alles (liefst gebundeld) zo vroegtijdig mogelijk gereed te zetten. De ophaaldienst start om 9 uur. DEN BOMMEL VVN constateerde veel gebreken bQ kinderfietsen. De vereniging Veilig Verkeer Neder land, afdeling Oostflakkee heeft te Den Bommel bij de beide lagere scholen een fietsencontrole gehouden. Van de 130 gecontroleerde „karrretjes" bleek maar 10»/o in orde te zijn!! De veel voorkomende fouten waren o.a.: het ontbreken van een bel, of de bel werkte niet; reflector voor rijksnorm ontbreekt; verlichting werkte niet; achterspat- bord niet helder wit; pedalen zonder reflector, enz. VVN, afdeling Overflakkee raadt de ouders van de Bommelse kinderen aan, die fietsen waaraan iets ontbreekt te laten herstellen. VOORAL VOOR DE VEILIGHEID VAN DE BERIJDERS IS EEN GOEDE FIETS VAN GROOT BELANG. MIDDELHARNIS De huidige directeur Gemeentewer ken te MiddeUiamis, dhr. A. Scherpe- nisse hoopt volgend jaar mei met pen sioen te gaan. De gemeenteraad zal worden voor gesteld per die datum dhr. A. A. C. de Wit als de opvolger van dhr. Scherpe- nisse te benoemen. Dhr. de Wit is sinds augustus 1961 werkzaam bij de dienst; hij is in het bezit van de diploma's HTS weg- en water bouw en „cultuurtech niek B". De afdeling Goedereede-Ouddorp van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen hoopt ook dit jaar weer haar traditionele kerstfeestviering met be jaarden en mindervaliden te houden. De bijeenkomst is gepland op dinsdag 18 december in het verenigingsgebouw te Ouddorp en begint om half drie. Voor de anderen die normaliter veelal aan huis gebonden zijn zal het ongetwijfeld weer een fijne middag worden. Zal „de tram" op Schouwen Duive- land weer herleven? Ja, als het aan de Stichting Rijdend Tram Museum (R.T.M.) ligt, een stich ting uit Hellevoetsluis, die in het bezit is van een aantal stoomlocomotieven, motorwagens en rijtuigen van de oude R.T.M. (Rotterdamse Tramweg Maat schappij), vooral bij ouderen op onze eUanüen wel bekend. Maar dan alleen als toeristische at tractie, in de Schouwse Westhoek op het oude baanvak, Renesse-Haamstede. Er schuilt echter wel een addertje on der het gras en dat is de subsidie, die men hoopt te krijgen van het Gemeen tebestuur van Wester Schouwen over wiens grondgebied, de tram gaat rij den, en van het bedrijfsleven in de Westhoek. Ook denkt genoemde Stichting aan een tramdienst op de Maasvlakte. OUDDORP Trekkingslijst van de grote verloting van P. V. „De Trekvogels" op 30 nov. 1979. 1ste prijs no. 1232; 2de prijs no. 2352 3de prijs no. 1120; 4de prijs no. 2441 5de prijs no. 1246; 6de prijs no. 1168 7de prijs no. 1918; 8ste prijs no. 1133 9de prijs no. 1065; 10de prijs no. 1455 11de prijs no. 1850; 12de prijs no. 2299 13de prijs no. 1291; 14de prijs no. 1617, 15de prijs no. 1420; 16de prijs no. 1496. Prijzen afhalen bijP. Mierop, Marij- keweg 15 te Ouddorp. POORTVLIET Beroep aangenomen: Ds. Tj. de Jong, eervol ontheven predikant 1.1. verbonden aan de Rhodesiazending, wo nende te Doomspijk, heeft het beroep naar de Hervormde gemeente te Poort- vliet aangenomen. De Nederlandse landbouw heeft meer dan gewone belangstelling, voor de be richten, die van tijd tot tijd in de pers verschijnen, over het vervangen van aardolie, door een brandstof gemaakt uit of afgeleid van agrarische produc ten, die in sommige landen al wordt toegepast. Ook op hoger niveau in agrarische kringen schenkt men er aandacht aan en de voorzitter van het Koninklijk Ne derlands Landbouw Comité ir. D. Lu- teyn noemde deze mogelijkheid ook op de maandag in Goes gehouden algeme ne vergadering van de Zuidelijke Land bouw maatschappij. Maar de olieprijs zal nog wel meer moeten verdubbelen eer het lonend wordt de fabricage van motorbramdstof uit landbouwproducten ter vervanging van aardolie ter hand te nemen. Maar het tendeert wel in deze rich ting aldus ir. Luteyn die wees op de toe nemende belangstelling van oliecon cerns en andere multi nationals voor agrarische bedrijven, waarin nu al hier en daar geweldige bedragen in worden geïnvesteerd. De toekomstige rol van de landbouw bij de grondstoffen en ener gie voorziening is misschien dichter bij, dan menigeen denkt en voor de land bouw zou dit een goede zaak zijn. De afzet problemen zouden daarmee in een klap, zijn verdwenen. Nu zijn het alleen de fabrieksaard appelen 70.000 ha.) die een rol spe len bij de leveringen van de landbouw aan de industrie. Vroeger had men ook nog het vlas, maar eerst door de dumping door Rus land en later door de fabricage van synthetische vezels, is de verbouw van het vlas, vroeger een voornaam product in Zuid Westelijk Nederland bijna ge heel verdwenen. In geheel Nederland wordt nog maar hoogstens 5000 ha. vlas verbouwd. Het is zover gekomen dat ook het stadje Goedereede kan bogen op het I bezit van een eigen „ansichtenboekje" waarin een groot deel van de stadsge schiedenis is vervat. Het kwam tot stand dank zq het nyvere speur- en verza melwerk van dhr. J. Grinwls P. K. Jzn. uit Ouddorp die als een van Ouddorps goede zonen vroeger de Goereeërs wel licht met de klomp te lyf is geweest wanneer ze zich in het Ouddorpse waagde, maar nu, op latere leeftyd zo veel sympathie voor het stadje en „des- zelfs inwoners" heeft dat het hem niet moeiiyk viel er een fleurig ansichten boekje over samen te stellen. Het was overigens geen geringe op dracht waarvoor dhr. Grinwis zich ge plaatst zag. Het stadje was nu eenmaal niet groot en de ansichten die ooit in om loop zijn geweest gaven steevast een beeld van de toren, de Markt en de Noord- en Zuidzijde Haven waarmee de keus uitermate beperkt bleef. Er moest dan ook veelvuldig een beroep worden gedaan op particulieren die ou de dorpsgezichten en familiefoto's in hun bezit hadden en dat werd niet tevergeefs gedaan, getuige de veelheid van heel interessante foto's van huis en haard en van deugdzame jonge- dochters uit een periode waarin het nog mogelijk was zelfs niet langs de kant maar midden op de Mariadijk de koeien te melken. Op 't gemakje want wie zou er in het Goeree van toen haast hebben gehad...? Niemand naar het lijkt. De grootste snelheid werd behaald door de zware landbouwpaarden die de wagens rate lend over de bestrating trokken. De straten werden voorts bevolkt door een De Europese Gemeenschap dient de invoer van appelen uit landen van het Zuidelijk Halfrond drastisch te beperken. De grote fruitoogst in Europa leidt opnieuw tot slechte inkomens in de fruitteelt. Het is dan ook onverantwoord appels in te voeren in hoeveelheden zoals tot nu toe isge beurd. Het Landbouwschap vraagt minister Van der Stee om in Brussel aan te drin gen op een vergaande beperking van de EG-appelimporten uit het Zuidelijk Halfrond. Deze vraag is in een brief van 29 november j.l. neergelegd. Het Landbouwschap wijst op de grote appeloogst in Europa, die voor dit sei zoen geraamd wordt op 6,8 miljoen ton. De lage appelprijzen leiden opmeuw tot zeer slechte inkomens in de fruitteelt. Het afgelopen jaar zijn 308.000 ton appels uit het Zuidelijk Halfrond inge voerd. Dat is volgens het Landbouw schap een onverantwoorde hoeveelheid die in 1980 zodanig teruggebracht moet worden dat de 240.000 ton absoluut niet mag worden overschreden. Het Landbouwschap vraagt tevens een spreiding van de appelinvoer en I wel zodanig dat de appelen vóór medio i augustus 1980 dan wordt immers de i nieuwe appeloogst aangevoerd afge- I zet zijn. De in 1979 verbeterde kwali- I teitscontrole, vooral met betrekking tot de rijpheid, dient voor het komende I jaar voortgezet en verscherpt te wor- I den. enkele fietser, wat straathondjes en giocpjes jOxigens en meisjes waarvan je er enkele op verscheidene foto's tegen komt doordat ze, wanneer de fotograaf in 't stadje was van straat naar straat holden om zoveel mogelijk te worden „geportretteerd". Aan de gezichten van de meeste gefotografeerden is wel te zien dat er zeer aandachtig naar het vogeltje gekeken werd wanneer de fo tograaf onder de zwarte doek verdween teneinde het schot te lossen. „Goedereede in oude ansichten" werd, evenals de ansichtenboekjes van ande re dorpen, uitgegeven door de Europese Bibliotheek te Zaltbommel, in samen werking met de Zeeuwse Boekhandel te Zierikzee. Dat betekent dat aan de vervaardiging een grote ervaring ten grondslag ligt die ook terug te vinden is in de kwaliteit van de afdrukken. Van vergeelde plaatjes weet men met knap vakmanschap nog een mooi door- tekende afdruk te maken! Het boekje kost 32,90 en is in de boekhandel te koop. De oplage is beperkt gehouden zodat het raadzaam is er snel bij te zijn wanneer men een exemplaar wU bezit ten. Na de inleiding waarin al een indruk wordt gegeven van het Goereese leven van toen en van de oudere geschiedenis kan men aan de hand van de foto's een wandeling door het stadje maken, over de markt en over de stenen brug, in welke omgeving altijd wel bedrijvig heid heerste door de aanwezigheid van hotel „de Gouden Leeuw" en smederij van Wijk waar de paarden buiten wer den beslagen. In de haven de blazers van de vissers en enkele beurtschepen die alle mogelijke zaken aan en afvoer- Ecn pracht foto van de haven en omgeving zoals het er in de beginjaren van deze eeuw heeft uitgezien. den. Men kan een kijkje nemen op het Bek-af en terugkeren naar het hart van de stad waar de historische domtoren domineert. Pracht foto's zijn er van de omliggende straten, de Pieterstraat en de Kerkstraat en er zijn mooie foto's opgenomen van schoolklassen en mu ziek- en zangverenigingen. Het' blijkt dat Goeree Havenhoofd ooit een man nenkoor heeft gehad, voornamelijk be staand uit vissers. Jammer dat zo'n koor verdwenen is. Er zijn ook plaatjes van buiten het stadje opgenomen, o.m. van de tram halte en van de Joodse begraafplaats waarvan de poort als opschrift heeft: „Rustplaats der levenden". Voorts be vat het boekje foto's van oud inwoners zoals Gerrit Tanis en Ant van Thijs die bijna honderd jaar geworden is. Een mooie foto van de gemeenteraad voor de gem. herindeling. Natuurlijk werd Goe ree Havenhoofd niet vergeten en zelfs heeft de samensteller gedacht aan het oude Stadswijck, de boerderij dicht te gen de Zuiddij k aan waar vroeger hele reigercolonies hebben gehuisd. De fi guur die altijd opduikt wanneer het o- ver Goerees' historie gaat is de latere Paus Adriaan VI die in 1492 pastoor in Goedereede moet zijn geweest. Ook in het ansichtenboekje heeft hij een plaats gekregen temidden van de velen die samen de geschiedenis van het stadje hebben gemaakt. OOLTGENSPLAAT Oud-inwoner overleden: Op de leef tijd van 81 jaar overleed dinsdagavond 4 december in het Willem Alexander- ziekenhuis te 's-Hertogenbosch, de heer Pieter Pieterse, echtgenoot van mevr. M. T. Kagchelland, wonende Catharina- straat 24 te Vlijmen (N.Br.). De familie verhuisde na deramp met de fa. N.V. v/h A. Hobbel, zaadteelt en zaadhandel naar deze gemeente. De heer Pieterse was bij genoemde firma werkzaam. Za terdag zal de begrafenis plaats hebben op de Prot. Begraafplaats, aldaar. THOLEN Veroordeling dodelijk ongeval: Voorhet veroorzaken van een dodelijk ongeval op 19 okt. vorig jaar werd te gen C. V. uit Oud Gastel vrijdag door de rechtbank te Middelburg een boete van 3.000,geëist en twee jaar ont zegging rijbevoegdheid. V. reed die ongeluksdag met een vrachtauto op de Nieuwe Postweg en kwam om onverklaarbare reden op de linker weghelft. Het gevolg was een botsing met twee personenauto's waar bij twee mesen werden gedood. Uitspraak op 12 december a.s. Nieuw fotoboekje over Tholen: De archivaris van de gemeente Tholen, de heer J. Zuurdeeg, heeft een fotoboekje over Tholen geschreven, getiteld: „Tho len voorheen en thans". Het gaat hier om een verzameling oude foto's van Tholen en foto's van de huidige toestand. De eerste exemplaren van dit boek werk werden vrijdag uitgereikt aan burgemeester E. Baerends en aan de heer J. Hübron, voorzitter stadsherstel Tholen. Het Waterschap Fiakkee gaat de flak- keese ingelanden volgend jaar een voor deeltje bezorgen van ruim dertig gul den per gezin. Dijkgraaf en heemraden gaan de Ver. Vergadering voorstellen de verontreinigingheffing voor 1980 van het huidige tarief van 28,per inwo ner -equivalent naar 11,per i.e. te rug te brengen. Elk gezin wordt aan geslagen voor 3,5 inwoner equivalenten. De lagere heffing wordt mogelijk ge maakt door het Zuiveringsbeheer te verlichten met 363.000,— uit de saldi reserve, welke reserve tot stand kwam doordat in de afgelopen jaren een te ho ge heffing werd gevorderd. Dat kwam omdat werd uitgegaan van de exploi tatie van de zuiveringsinstallaties te Middelharnis en Oude Tonge. Door op getreden vertragingen zal het wel me dio 1981 worden vooral de installaties gereed zijn, waarom Dijkgraaf en -ra den het juist achter het teveel betaalde aan de ingelanden ten goede te laten komen, wat tot een verlaging van ƒ11, per i.e. aanleiding geeft. De Verenigde Vergadering krijgt het voorstel in zijn vergadering van 20 december voorge legd. De omslag per ha. zal evenmin be hoeven te worden verhoogd, voorgesteld zal worden die op 138,per ha. te handhaven.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 1