2800 ligplaatsen erbij in komende vijf jaar hwbreéhtse 52e jaargani; Vrijdag 30 november 1979 No. 4847 CHR. STREEKBLAD OOP GEREFOEMEERDB GRONDSLAG VOOR DB ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt hoeenuud per toeekdinsdag' en vrijdagavond HARINGVLIETPLAN stichting van een Recreatiesciiap voorgesteld voor tüHe Ziékahadl 3 jaar VOLLEDIGE GARANTIE voor HETZELFDE GELD 22 kanalen in 27 IVIHZ-banci per 3 maart vrij voor zend amateurs Aangepaste kericdienst HEDEN ORGELSHOW in Ver. gebouw „Vita Nova" van Aerssenstraat 5 Sommelsdijk VKIJDAG EN ZATERDAG VflN OER GRAIIF orgels - piano's Kerstconcert te iVliddeliiarnis Schipper Warrens nam afsciieid van Visserij inspectie Ds. W. L. Tukker 40 jaar in liet ambt Ook in de winter iiebben uw planten voedsel nodig Dam- en Schaak- ver. „Ontspanning" te Ouddorp RIJKSWEG 57 DOOR OUDDORPSE INLAGEN LANDSCHAP VAN GOEREE STEEDS IVIEER AANGETAST SNEEUWKETTINGEN: OiNMISBAAR als U straks naar de wintersport gaat KOOP of HUUR ze bij GARAGE KNöPS MIDDELHARIVIS tel. 2222 Doe het, terwille van Uw veiligheid; RESERVEER ZE Nüü Dijken op Schouwen op Delta-hoogte POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redacüe) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Ral>Q Middelhamis Rek. no. 34 20 01108 ABONNEMENTSPRIJS 8,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. In het Provinciehuis te Den Haag heeft de Werkconunissie Recreatieplan Haringvliet j.l. dinsdagmiddag haar werkstulc, het Basisplan voor recreatie en natuurbeheer in het Haringvliet ge presenteerd. Het plan is een herziening vaji het oorspronkelyk plan uit 1972, een herziening die tot stand kwam op initiatief van burg. W. M. v.d. Harst van Oosttlakkee n.a.v. de veranderde visies en omstandigheden. Het Haring- vlietplan onderging eenzelfde behanae- Ung als de Inribhtingschets voor de Gre- velingen; van „recreatie" werd het ac cent meer naar „natuur" verschoven. In het oosten en westen moet de re creatie de meeste aandacht krijgen, in het middengebied wordt de aandacht vooral gericht op het natuurbeheer, me de door de ligging aldaar van gebieden die door de Overheid als Staatsnatuur- reservaten zijn aangewezen. In het hoofdstuk waarin het gaat over de wensen m.b.t. de recreatie wordt de oeverrecreatie weliswaar niet voorbij gezien, maar de meeste aandacht wordt gegeven aan de watersport waarin aldus het rapport weer categoriën te onderkennen zijn,de watersporter en de waterrecreant. De waterrecreant onder gaat de waterrecreatie vrij passief, hij stelt hoge eisen aan het comfort van zijn boot en aan de inrichting van zijn omgeving. De watersporter daarentegen is meer de sportieve vaarder die be hoefte heeft aan min of meer avontuur lijke activiteiten. Naar aanleiding van dat onderscheid leggen de samenstel lers van het rapport de kernvraag neer of het Haringvlietplan tegemoet moet komen aan de wensen van de waterre creanten (met wijziging van de aard van het gebied door b.v. een plassengebied te imiteren) of aan de verlangens van de watersporters die zich op het Ha ringvliet zoals dat er nu uitziet uitste kend vermaken! Wanneer het huidige karakter zou worden uitgebuit zou dat wellicht betekenen dat watersporters van elders naar het Haringvliet zouden komen en in eigen omgeving plaats voor anderen (waterrecreanten wellicht) vrij zouden maken. De samenstellers van het rapport stellen de samenwer kende instamties in het Haringvliet-o- verleg voor uit deze twee alternatieven een keus te maken dan wel een kom- promis te verlüezen. Uit het rapport „Openluchtrecreatie in Zuid-Holland" citeren de opstellers van het Haringvlietplan de verwachting dat de trek naar gebieden met de kwa liteiten rust en stilte, zuivere lucht en water, toe zal nemen. Het zijn kwali teiten waaraan het Haringvliet beant woordt en meer aandacht voor de wa tersporters wordt dan ook wenselijk geacht, zeker wanneer men zich tot taak zou stellen een doorstroming van grotere boten van elders naar het Ha ringvliet te bevorderen. In het plan wordt de aanwezigheid van 5000 lig plaatsen in havens en 1000 afmeerplaat sen elders optimaal geacht; het geen zou betekenen dat er op langere termijn 2800 ligplaatsen zouden moeten worden gecreëerd, zomede de genoemde af meerplaatsen. In Stellendam lijkt een jachthaven voor zeegaande jachten op zijn plaats, die zich qua sfeer en inrichting dient te onderscheiden van de andere. Wanneer het in het plan gaat over de situering van de havenuitbreidingen dan wordt i.v.m. de bereikbaarheid over land een rol toegedacht aan Hellevoetsluis, Numansdorp, Stellen- dam, Middeliiamis en, in mindere mate aan Stad aan 't Haringvliet en Den Bommel. Hellevoetsluis, Numansdorp, Middelhamis en (enigszins) Stellendam worden het meest geschikt geacht. Voor de sportvisserij wordt de aan leg van 200 visboot plaatsen gewenst geachtji waarvan enkele tientallen op korte termijn in Hellevoetsluis, Stad aan 't Haringvliet, Den Bommel, Stel lendam en de kleine kernen langs het Vuile Gat. Het plan stelt zich van de toekomst van de flakkeese havens het volgende voor: De haven van Den Bommel gering uitbreiden aan de oost-zijde. In de hui dige haven kunnen nog steigers voor vaste-c.q. passantenplaatsen worden toegevoegd, ingrepen die kunnen wor- dengepleegd zonder invloed op natuur waarden en zonder gevolgen voor de kern. In de haven van Stad aan 't Haring vliet zouden in het oostelijk deel nog enkele tientallen honderd ligplaatsen VINGERLING 3 - MIDDELHARNIS -TEL. 01870-2518 Radio - Televisie Afspeelapparatuur - Elektrische Huishoudelijke apparaten - Electrotechnisch bureau Op 3 maart 1980 wordt MARC (Mach tigingsregeling voor Algemene Radio communicatie) ingevoerd. Vanaf die da tum kunnen Nederlanders van 14 jaar of ouder, die beschikken over een MARC-machtiging en in het bezit zijn van een PTT - typegoedgekeurde MARCH-zend/ontvanger, met elkaar communiceren over 22 kanalen in de 27 MHz-band, mits met gebruikmaking van frequentie-modulatie (FM) 'en met een uitgangsvermogen van 0,5 Watt. De MARC-machtiging, die een jaar geldig is, kan men bij alle Nederlandse postkantoren aanvragen. Zo'n machti ging kost 35,per jaar. Verlenging vindt plaats door middel van de toe te zenden stortings-acceptgirokaart of, in dien gewenst, door automatische af schrijving. 6 MARC-apparaten zijn inmiddels typegoedgekeurd en er zijn nog 36 appa raten waarvoor keuring is aangevraagd. Het voorstel voor wetswijziging, nodig om het bezit/gebruik van typygoedge- keurde MARC-apparaten zonder machti ging als overtreding inplaats van mis drijf aan te merken, is in vergevorderde voorbereiding. Overleg met het minis terie van Justitie is reeds gaande. De noodzakelijke regelingen voor grensoverschrijding met 27 MHz-zend- apparatuur Nederland uit met MARC en Nederland in met in het buitenland gemachtigde zendapparatuur zijn nog onderwerp van overleg met de Belgische en West-Duitse administra ties. Vanwege de complexe verhoudin gen van de diverse nationale regelingen en uitvoeringsmaatregelen is hiermee nog geen afgerond resultaat bereikt. De commissie van voorbereiding van Bijzondere Kerkdiensten voor geestelijk gehandicapten vestigt er uw aandacht op, dat er weer een Bijzondere Kerk dienst wordt gehouden op zondag, 2 december a.s. De dienst wordt gehouden in de Ge reformeerde Kerk, Langeweg/hoek Ju- lianaweg te Middelhamis en begint om 2.45 uur. In deze dienst hoopt voor te gaan Ds. A. v/d Waal, Gereformeerd predikant te Middelhamis. Deze kerkdienst is in de eerste plaats bestemd voor hen die gehandicapt zijn maar hèt betekend niet, dat zij, die zich er over mogen verblijden, dat ze niet gehandicapt zijn, van zo'n kerkdienst niet rijk en verrijkt zouden kunnen thuiskomen. Graag willen wij u in o- verweging geven deze kerkdiensten eens bij te wonen. In de eerste plaats zoudt u door uw aanwezigheid deze diensten tot een feest kunnen maken voor degenen voor wie hij in eerste instantie bedoeld is. In de tweede plaats zou het tot rijkie zegen voor u zelf kunnen zijn. U bent dus allen hartelijk welkom. THOLEN Judo: In de gemeentelijke gymzaal aan de Zoekweg zal er woensdag 28 no vember Judowedstrijden worden ge houden door de Eerste Judo Club Tho- len. Aan deze wedstrijden nemen deel Budo en Sportvereniging Halsteren, Garami uit Heerlen, Hivo uit Nieuw Vossemeer en Za-Zen uit Berendrecht, (België). BRTJINISSE, Korkstrnat 11, (el. 01113 13T9. FLUalen In Capelle a d U!U«I, WnddiiuvecD, Mouter en Scberpeniub kunnen worden gecreëerd als de opge legde binnenschepen naar elders (b.v. de buitenhaven van Middelhamis) zou den gaan. In de kom van de dijk, ten westen van de havenmond kan een jachthaven worden aangelegd voor mi nimaal honderd boten. M.b.t. Middelhamis pleit het plan voor een groei van het aantal ligplaat sen, o.m. door het reconstrueren van het havenkanaal van Sommelsdijk waarin zo'n 100 jachtplaatsen een ligplaats zou den kunnen vinden. Een andere moge lijkheid zou zijn het aanleggen van een havenkom ten noorden van de kern aan de westoever van het kanaal. In de buitenhaven van Middelhamis zouden 150 jachten een plaats kun nen vinden. De aanleg van passanten- plaatsen is gewenst. Oostelijk van de havenmond zou in een daar aanwezige kom van de dijk een grote nieuwe ha ven kunnen worden gecreëerd die een te grote druk op de kern kan voorko men. Er zou ruimte voor 400 boten kun nen worden gemaakt. Bij Stellendam zal een jachthaven voor 300 jachten worden gerealiseerd. De aanleg van 50 a 100 ligplaatsen voor zee jachten en een eenvoudig verkoop punt voor zeejachten behoren tot de mogelijkheden. Een nader onderzoek naar het gebruik van de zuid-oosthoek van de visserij- en industriehaven is aldus het plan vereist. De gorzen worden overal vrijgehou den van betreding, ook het fraaiste buitengors, van Den Bommel naar Stad aan 't Haringvliet dat gevrijwaard dient te blijven van recreatie en van jacht. Bij de voormalige mond van het kanaal van Dirksland vindt thans wat oever recreatie plaats en het rapport pleit voor regulering daarvan in de zin van: scheiding van de sportvisserij en de an dere vormen, en voorts het maken van enkele eenvoudige voorzieningen voor dagrecreatie. Bij de in het plan voorgestelde plan ning dan vallen voor de eerstkomende vijf jaar o.m. Den Bommel en Stad aan 't Haringvliet af. In de eerste fase tot 1985 wordt gedacht aan de realise ring van o.m. de uitbreidingen te Mid delhamis (200 ligplaatsen) Stellendam 350 a 400 en ca. 80 in Stad aan 't Haring vliet. Het overige genoemde staat voor realisering na 1985 te boek. De werk groep zal er naar streven dat voor 1985 aanlegsteigers zullen zijn gebouwd bij de havenmonding van Dirksland en Stad aan 't Haringvliet (beide met oe ververbinding) en ten oosten van Den Bommel tuusen de Bommelse Gorzen en het vensjagersplaatje zonder oever verbinding. Het plan, inclusief een schema van de te verwachten investeringen, wordt ter bespreking aangeboden aan de betrok ken gemeenteraden, de Rijnmond Raad en de Provinciale Staten. Ook belangen groepen en instanties krijgen het ter be oordeling toegezonden. Er komen voorts hoorzittingen waarop de visie van be woners en watersporters zal worden ge hoord. Het ligt in de bedoeling om, ten einde tot realisering van de plannen te komen, een gemeenschappelijke rege ling tussen Rijnmond, de Prov. Zuid- Holland en de betrokken gemeenten te komen. Op 15 december a.s. zal er in de Grote Kerk te Middelhamis een concert gege ven worden dat in het teken staat van het al snel naderbij komend Kerstfeest. Medewerking verlenen: De Chr. Oratoriumvereniging „Middelhamis" o. l.v. Jan van Dijk en Rinus Verhage en een kamerorkest. Het belooft een zeer boeiend en aan trekkelijk concert te worden. Nadere informatie over het program ma e.d. volgt in de editie van volgende week. Wij adviseren U wel alvast deze avond vrij te houden voor dit concert dat om 20.00 uur begint. De organisatie berust bij de Stichting Kerkconcerten Goeree-Overflakkee. Na 34 jarige dienst was het tijdstip van afscheid nemen van de dienst vrij dag 23 november aangebroken voor de sclüpper van het Visserij-inspectievaar tuig Kokhaan de heer P. A. Warrens. Schipper Warrens kwam in 1946 op het vaartuig van wat toen nog heette de Visserijpolitie, „Sperwer" en deed dienst als matroos op de Westerschelde. In 1952 werd hij bevorderd tot schipper en nam dienst op De Meeuw, toentertijd te Yerseke gestationeerd. In 1953 werd De Meeuw verwisseld voor de Valk en kreeg Warrens Zierüczee als standplaats waar hij sindsdien onafgebroken woon de. Directie, collega's en vertegenwoor digers van de vissers zorgden er voor, dat deze dag niet ongemerkt voorbij ging en in de Zeeuwse Herberghe werd een drukbezochte receptie gehouden. Een der eersten die zich daar aandiende voor het aanbieden van een grote fruit mand was Sint Nicolaas, omdat De Valk vele jaren het schip was geweest waarmee de Sint het havenkanaal van Zierikzee kwam afvaren om een bezoek aan het oude stadje te brengen. Namens Directie Visserijen verwoord de de heer A. Schoonenberg de waar dering voor de scheidende functionaris; voor de vissers deed dat de heer Ben W. Schot, voorzitter van de Vissersver eniging Helpt Elkander, namens de collega's de heer H. van 't Veer, die de heer Warrens als schipper van de Kokhaan opvolgt. Natuurlijk hadden allen wat meegebracht als aandenken van deze dag, een envelop met inhoud een kadobon en een boekwerk over de Oosterschelde. In een daarvoor georganiseerde dank dienst hoopt Ds. W. L. Tukker te Ame- muiden op maandag 10 december het feit te herdenken, dat hij voor 40 jaar, dus in 1939, in het ambt van predikant werd bevestigd. Dat gebeurde in Hei en Boeicop, welke eerste standplaats in 1942 werd verwisseld voor Elburg. Achtereenvolgens stond Ds. Tuliker in Bleskensgraaf (1946), Delft (1948), Rot terdam (1955), Katwijk aan Zee (1959), Zwolle (1964) en Groot Ammers (1969). In 1976 kwam Ds. Tukker naar Sir- jansland, welke plaats in 1978 ver wisseld werd voor Wassenaar, terwijl sedert kort bijstand in het Pastoraat verleend wordt door Ds. Tukker in Amemuiden. Ds. Tukker werd in zijn 40-jarige loopbaan, die de laatste jaren enkele keren door een hartstoomis werd on derbroken, een zeer bekende figuur in de Ned. Herv. Kerk, die hij met hart en ziel diende. Hij was in de zestiger jaren Visitator onder meer voorzitter van de Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk. Het is opmerkelijk, dat vooral in de wintermaanden, in tegenstelling tot het voorjaor en de zomer, de planten voor wat voeding betreft dikwijls worden vergeten. Men denkt dat in de winter de kamer planten geen voeding nodig hebben om dat het rusttijd is en de groei dan stU staat. Dit geld echter alleen voor som mige kamerplanten zoals b.v. de cactus. Andere planten, zoals bijvoorbeeld winterbloeiende planten als Cyclamen, Azalia, Begonia, etc. hebben dan juist veel behoefte aan voeding. Ditzelfde geldt voor praktisch alle bladplanten (Ficus, Phüodendron, Hedera, etc), wat in feite tropische planten zijn en geen rustperiode kennen. Plantenvoedsel moet zuiver zijn en volledig oplossen, zoals b.v. bij Pokon het geval is. Het moet een hoge voedselkoncentra- tie bevatten, waardoor het voordelig wordt in htt gebruik. Het bemesten met een goed planten voedsel is goedkoop, het resultaat is al tijd goed: mooie planten en veel bloe men. Uitslagen 26 november 1979. DAMMEN: A. Meijer - L. Grinwis 2-0 C. Mierop - K. Tanis 1-1 K. Westhoeve - G. Tanis 2-0 J. Moerkerk - J. Visbeen 0-2 C. Tanis - C. Akershoek 2-0 H. Tanis - L. Moerkerk 0-2 P. van Dam - J. ten Hove 1-1 SCHAKEN: J. Tanis - C. Orgers 1-0 E. Santifort - J. Soeteman 0-1 M. Breen - N. A. L. v. Doom 1-0 J. Meijer - J. W. J. Breve 0-1 Op 11 december is het zover dat de aanleg van een gedeelte van de Dam- menweg, n.l. het stuk van de Ouddorp- se haven tot de Punt van Goeree wordt aanbesteed. Deze w«g tast de Inlagen bq Ouddorp ernstig aan en bovendien een van de oudste gedeelten van het Eiland: De Preekhilpolder. Medewerkers van de Vereniging voor Natuur en Landschapsbescherming Goe ree Overflakkee (250 leden) zijn zeer verontrust over deze ontwikkelingen, zoals z\j in dit artikel laten weten. Want, zo vraagt men zich af: waar is het nu allemaal voor nodig? Er is toch een goede rondweg om het dorp naar de Brouwersdam? Bovendien gaat het alleen maar om het recreatieverkeer van Ouddorp naar Rotterdam (of is de Gemeente Goede- reede soms bang voor sluipverkeer naar Zeeland of vervoer van gevaarlijke stof fen?) Het ligt immers niet in de bedoeling Rijksweg 57 ooit het karakter van een snelweg te geven. Dit blijkt o.a. uit de Structuurnota Verkeer en Vervoer van de ministers van Verkeer en Waterstaat en Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening, welke op 26 juni 1979 het licht zag. Ook blijkt uit deze nota dat de RW 57, als zodanig, wel op de lijst van aan te leg gen wegen voorkomt, maar dat voor gesteld wordt wel eerst een studie te beginnen naar het minst schadelijke tracé. Van een dergelijke studie is niets bekend. Wel is, bij monde van Gedeputeerde Buijsert op donderdag 15 november j.l. op een hoorzitting voor het streekplan Zuid Hollan Zuid, meegedeeld dat Ge deputeerde Staten het beschermen van de resterende natuurwaarden op Goe ree Overflakkee zeer de moeite waard vinden. Er zouden volgens hem geen doorgaande wegen mogen worden aan gelegd in kwetsbare gebieden. Ook recreatieve ontwikkelingen zou den verre van natuurwetenschappelijk waardevolle gebieden moeten worden gehouden. Een en ander kan men ook terugvin den in de nota Beleidsstrategie van Ge deputeerde Staten over dit gebied. Tevens werd door de heer Buijsert meegedeeld dat de recreatieve ontwik kelingen op Goeree Overflakkee moe ten worden afgeremd. Tevens ligt er een uitspraak van Pro- viinciale Staten van Zeeland, dat die hele dammenweg over Schouwen Noord-Beveland en Walcheren een hoogst ongelukkige zaak is en voorlopig (dat wil zeggen voor 1990) zeker niet in uitvoering dient te worden genomen. Waarom op Goeree dan juist wel, ter wijl men elders van deze zaak wil af stappen? Als je ziet, verzucht een van de leden van de Natuurvereniging, wat hier de afgelopen 10 jaar allemaal is veranderd en hoe het landschap op de schop is ge nomen, dan verbaas je je erover dat je Goeree nog terug kent. Deltawerken, recreatie, duinverzwa ring, ruilverkaveling en wegenaanleg hebben zo'n hoge tol van het landschap geëist, dat het hoog tijd wordt dat we eens wat zuiniger worden op wat we nog over hebben. Jammer genoeg denkt de Gemeente Goedereede niet met ons mee, maar wat meer begrip van haar zijde voor natuur en landschap is dringend gewenst. Als je de zaak financieel bekijkt, zegt een van de leden en dan weet dat die nieuwe weg zo,n 30 miljoen gaat kosten en dat bovendien de verharding van het wegdek financieel nog niet rond is, dan vraag je je toch af waar ze mee bezig zijn. Denk nou alleen eens aan de voorge nomen aanleg van de weg Stellendam Melissant: een enorm zandbed dwars door de polder met een betonnen via duct waarin 's nachts het neonlicht brandt en waarvoor? Ten koste van de natuur. Die weg zal er nooit komen, want er is geen geld voor! Komen we even terug op de dammen weg langs de zuidkant van Goeree. Hierbij gaat nogal wat natuur ver loren. De inlagen vormen niet alleen bota nisch en door het voorkomen van de zeldzame Noordse woelmuis een zeld zaam milieu. De inlagen zijn als het ware kleine vogelreservaatjes (ca. 20 broedvogel soorten). Ze herbergen o.a. de grootste aantal len Kleine karekieten. Rietgorzen en Rietzangers van Goeree. Tevens broeden er zeldzame soorten als Roerdomp, Waterral, Baardmannet je, Zomertaling, Grote kareldet en Kluut. Tenslotte zijn de Inlagen waardevol als fourageergebied voor vogels als Bruine kiekendief, Visdief, Dwergstem, Zwaluwen en Eenden. Bijna nergens in Nederland wordt zo'n afwisseling in landschappen gevon den en broeden zoveel soorten vogels als langs de zuidkant van Goeree. In de Inlagen en de Preekhilpolders zijn de afgelopen 2 jaar 150 verschillen de soorten vogels waargenomen. Het betreft hier ook zeldzame soorten als Draaihals, Kerkuil, Bosruiter, Sneeuwgans en Ruigpootbuizerd. De Inlagen en de Preekhilpolder op Goeree hebben daarom een grote na tuurwetenschappelijke waarde, die bij uitvoering van rijksweg 57 de nu nog zo rustige zuidkant totaal van karakter |jal veranderen. De vereniging is dan ook van mening dat dit wegtracé in heroverweging dient te worden genomen. In het streekplan Zuid-Holland-Zuid is als doelstelling aangenomen, dat waarden van Natuur en Landschap die nen worden veilig gesteld. De Natuurvereniging vraagt zich dan wel af met welke aspecten rekening wordt gehouden. Zö dringt dan ook aan op uitstel van de grondwerken voor deze weg en op heroverweging van het tracé en wel op die wijze dat met de waarden van Na tuur enLandschap meer rekening wordt gehouden dan thans. Vereninging voor Natuur en Landschapsbescherming Goeree Overflakkee. Het eiland Schouwen-Duiveland is thans door het op Delta-hoogte bren gen van de zeeweringen in zijn geheel tegen stormvloeden beveUigd. Men is thans bezig met het afwerken van het laatste dijkvak aan de Zuidhoek en de Gouweveer polder bij Zierikzee. De oplevering van dit laatste stuk zal officieel plaats vinden op 18 januari 1980 in tegenwoordigheid van de Mi nister van Verkeer en Waterstaat, Ir. D. S. Tuinman. In 1976 begon men met de beveiliging door ophoging van de dijken en de eerste oplevering toen, van het eerst gereed gekomen dijkvak bij Borren- damme op 14 juli 1976 was ook de toenmalige Minister van Waterstaat Ir. I Th. Westerterp aanwezig.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 1