eiiahdeu - hieuws Raad Dirksland toont zich - over begrotingspositie - be paald niet ontevreden „Onder de Oranjevlag" 2e blad Dinsdag 27 november 1979 No. 4846 „Met Onvoorziene van 4 ton is een flinice ruit in te gooien'' IVieer woningbouw is aigemene wens Bijeenicomst in Diricsland uitgaande van de Sticliting „in de Reclite Straat'' VERVOLGVERHAAL ,,HART EN STEIVI" lieeft plaats voor lieren-leden De gemeenteraad van Dirksland kan niet verweten worden dat voor de be handeling van de gemeentebegroting 1980 te weinig tijd zou zyn genomen. Donderdagmorgen negen uiir zetten de lieren zich aan de vergadertafel om, met een onderbreking voor de lunchpauze, door te gaan tot in de late middaguren. Toen was het gemeentelyk huishoud- boek dan ook uit en te na doorgenomen en volgde de vaststelling met een post Onvoorziene van ruim vierhonderddui-, zend gulden. Voor de hooldstuksgewijze behandeling had de raad minder tyd nodig, enigermate tot verbazing van buregemeester Bos, maar het was dhr T. van Prooien die de voorzitter uit de droom hielp. „Dat hoa m'n onder d'n eten ofgesproke", zei dhr van Prooijen, teruggrijpend op de broodmaaltijd die in de Schakel was gebfuikt. Daarna was er nog even tijd om de gemeente-toren te beklimmen en om vanaf dat hoge punt op een deel van de gemeente neer te zien. 't Was voor de meeste raadsleden overigens een hele klim geweest die wel wat van de krach ten had gevraagd. Aan de bewering van burg Bos dat dat juist de bedoeling was geweest mocht evenwel geen te grote waarde worden gehecht, 't Bleek trouwens toch niet geholpen te hebben. Onderstaand een weergave van de meest aansprekende onderdelen van de gehouden algemene beschouwingen. Alhoewel dhr J. L. Poortvliet (WD) te kennen gaf „met voldoening" kennis te hebben genomen van de aanzienlijke post Onvoorziene, toch filosofeerde hij in zijn beschouwing al wat over de toekomst waarin trendmatige verhoging van gem. belastingen moeilijk ontkoom- baar zullen zijn. Dhr Poortvliet hoopt evenwel dat B en W dat niet zullen zoeken in een verhoging van de Onroe rend Goed belasting waarvan hij de hoogte toch al zodanig vindt dat hij een voorstel tot verhoging als onaanvaard baar zou verwerpen. Bevordering van de financiële positie moet dan ook volgens dhr Poortvliet gezocht wor den in een ontwikkeling van de groei van de gemeente, in casu de bouw van meer woningen met dientengevolge een groter inwonertal. „Dat kan aldus dhr Poortvliet bereikt worden door particuliere activiteiten te stimuleren in plaats van die af te remmen, zoals in het verleden is gebeurd in plan Noord en Molenboezemweiden." Gedachtig aan de beperkingen in het Prov. best. plan Zuid-Holland Zuid was sprekers hoop gevestigd op indeling bij de provincie Zeeland, wanneer het tot een Prov. herindeling zal komen: „als nieuw gebied in die provincie krijgen we misschien meer aandacht dan we ooit genoten hebben", durfde dhr Poort vliet te veronderstellen. Overigens ge loofde dhr Poortvliet niet dat de be slissing daaromtrent al dichtbij is. Voorts liet spr. zijn blik gaan over het gemeentelijk erf, zoals de waar schijnlijke bouw van een sportcomplex een voorziening die z.i. dienstig zou kunnen zijn aan de ontwikkeUng van de gemeente. Meer woningbouw, meer voorzieningen waardoor zonder be lastingverhoging de inkomsten stij gen, het zal volgens dhr Poortvliet een gunstige uitwerking hebben op de in vesteringsplannen binnen de gemeente en meer mogelijkheden geven voor de herleving bij de Middenstand en stimu lering van het Verenigingsleven. Roos in de vuist De PvdA fractie had van zijn be schouwing een bijna boekwerkje ge maakt, compleet met op de omslag, de rode roos in de vuist, gekleurd en wel. door L. Penning Uitgeverij W. M. den Hertog 60 Tien minuten later stonden reeds honderd vrijwilligers gereed, om de tocht te aanvaarden. „Het zijn er te veel!" zei de luitenant: „maar we zullen 't zo laten voor waarts!" Het sloeg half drie van de toren te Alphen aan de Rijn. De regen had opge houden; hier en daar blonk tussen, de gescheurde wolken een eenzame ster. De watervogels sloegen verschrikt hun vleugels uit bij het zeldzame ge rucht, dat de nachtelijke stilte verbrak. Arme ballingen, van huis en hof ver dreven, staarden van de dijk met ang stige verbazing naar die reusachtige schaduw op de ijsvlakte. En voorbij voorbij stormde de wacht der Holland se waterlinie! De beide soldaten, die Andries be waakten, zouden de nacht verschrlk- Overigens zo maakte dhr Eshuis al snel duidelijk het bedrijven van politiek op gemeente-niveau is geen tijdverdrijf voor de enkeling, maar het is, integendeel, bittere ernst en als zodanig moest kennelijk ook de voor noemde illustratie worden opgevat. Zijn beschouwing toespitsend op de verlan gens voor het komende begrotingsjaar meende dhr Eshuis dat er met een post Onvoorziene van 4 ton „een aardige ruit kan worden ingegooid", door hem ver taald als de mogelijkheid tot intensive ring van bestaande of nieuwe zaken. Puntsgewijs stipte dhr Eshuis een aan tal verlangens aan, die varieerden van de aanschaf van een nieuwe boekhoud machine tot de opstelling van een eva- cuatieplan, met name ook voor het ziekenhuis en de omgeving i.v.m. de ligging langs een route waarover ge vaarlijke stoffen worden vervoerd. Ook het in de gemeente aanwezige LPG- station dient steeds in de aandacht te blijven. Het Volkshuisvestingsbeleid gaf dhr Eshuis heel wat stof tot spreken, waar uit duidelijk werd dat de PvdA fractie wenst te blijven streven naar het zoveel mogelijk realiseren van woningwetwo ningen. Ook vond hij dat de realisering van premie huur- en koopwoningen met klem moet worden bevorderd ge zien de krapte op de woningmarkt. Redelijkerwijs mag worden verwacht dat dit soort woningen een duidelijk doorstromingseffect teweeg brengt. Onder het hoofdstuk „Openbare Wer ken" waaronder ook het beheer van de begraafplaatsen ressorteert vroeg dhr Eshuis het college na te gaan of er mogelijliheden zijn regionaal of inter gemeentelijk een crematorium te stich ten. Ook het onderwijs kreeg de aan dacht van de PvdA fractie, als zijnde „een belangrijke hoeksteen voor het instandhouden en uitbouwen van het totale welzijn. Echter mist dhr Eshuis een openbare school op Herkingen waar om hij het college vroeg niets na te la ten dat onderwijs op Herkingen spoedig te realiseren. In het verloop van zijn beschouwing maakte dhr Eshuis duidelijk het niet op projectontwikkelaars begrepen te hebben, hetgeen hij minder liet gelden voor de Raamgroep Schiedam die voor nemens is een sportcomplex te Dirks land te bouwen. Sprekend over de acties van projectontwikkelaars noemde dhr Eshuis de bouw van tweede woningen niet persé bedenkelijk als maar de wo ningen voor de man met de kleine beurs betaalbaar zijn. Na een groot aantal zaken te hebben aangestipt sprak dhr Eshuis nog zijn zorg uit over de werkloosheid met hef verzoek een aktief vestigingsbeleid voor schone en milieuvriendelijke in dustrie te voeren. Tenslotte verklaarde dhr Eshuis veel te voelen voor een renovatieplan voor de Voorstraat te Dirksland welke een bijdrage zou kun nen zijn aan het opbloeien van de ge meente. Betere accomodatie Gem.huis In de begrotingscijfers las dhr v. d. Velde, de CDA beschouwing uitsprekend dat de kosten verhoging voor het dienstjaar 1980 niet onder de S'/o norm zijn gebleven, maar desniettemin constateerde dhr v. d. Velde dat de gemeente met de be reikte beperking toch op de goede weg is. Na een beschouwing te hebben ge geven op openbare veiligheid, waaronder de brandweerorganisatie kwam dhr v. d.' Velde tot het hoofdstuk Volkshuis vesting waar z.i. overigens de grootste problemen zijn opgelost, nu in Dirks land, dankzij een slagvaardig beleid nu keiijk lang hebben gevonden, indien er geen kaarten en dobbelstenen ter hun ner beschikking waren geweest. Nu wa ren zij weer aan het dobbelen. Hun zak ken waren vol gouden en zilveren Hol landse munten, die ze de ongelukkige ingezetenen van Zwammerdam èn Bo degraven hadden afgeperst, en die buit werd thans verdobbeld. En Charles was bij dat spel al heel gelukkig, want hij won aldoor, en Corueille had niets meer over dan een gouden oorijzer. Het werd op zijn waarde geschat; op nieuw rolden de dobbelstenen, en op nieuw was Comeille de verliezende par- „'t Is misère!" zei hij, en oprijzend, zocht hij zijn zakken na, of er nog een goud- of zilverstuk was overgeschoten. Maar hij vond niets. „Platzak!" zei hij: „ook een mooie boel!" Maar toen viel zijn oog op de gevan gene, en onbeschaamd, zonder een woord ter opheldering, zocht hij diens zakken af. „Vind je nog iets?" vroeg Charles. „Niet veel bijzonders," antwoordde Comeille op minachtende toon: „maar daar ontdek ik nog een geldbeurs." „Ik had die beurs tot een herinnering voor mijn vader bestemd," zei Andries. „Volstrekt onnodig," meende Cor- neUle. „Zit er nog geld in?" vroeg Charles. „Bah 't is niet de moeite waard. spoedig zal kunnen worden begonnen, het betreurend dat er over het aan- vangstijdstip van de bouw in Herkingen nog enige onduidelijkheid is. M.b.t. Openbare Werken voorzag dhr v. d. Velde de noodzaak het verzorgings niveau uit te breiden, b.v. bij het tot standkomen van bestemmingsplannen waarbij het milieu in de vorm van groen voorzieningen steeds meer aandacht vraagt. Als „nieuw taak" zag dhr v. d. Velde ook het bevorderen van de ver betering van de Geldersedijk door bij de diverse instanties op de noodzaak daarvan aan te dringen. Dhr V. d. Velde maakte het fractie standpunt duidelijk dat er m.b.t. de huisvesting van het gemeentelijk appa raat snel iets moet gaan gebeuren, meer dan telkenjare een bedrag te reserveren Spr. wees daarbij op de consequentie dat de bouw jaarlijks aanzienlijk duur der wordt. Spr. bleek de oplossing niet in een totale nieuwbouw te zoeken, maar in verbouw van het bestaande gemeentehuis, aangevuld met een stukje nieuwbouw,waarmee een accomodatie zou kunnen ontstaan die voor de ko mende 30 jaar toereikend zou kunnen zijn. „Zeker niet goedkoop, maar wel 1,5 miljoen goedkoper dan totale nieuw bouw", voorzag dhr v. d. Velde. Bij het noemen van een groot aantal zaken kwam dhr v. d. Velde ook terecht bij de haven van Herkingen. Spr juichte het toe dat ook de Spuikom zal worden verbeterd, zodat die 's winters als ijs baan en zomers als speelplaats voor de jeugd zou kunnen dienen. Voorals nog bleek dhr v. d. Velde minder enthou siast over de bouw van een sportcom plex te Dirksland door de Raamgroep Schiedam zolang niet alle problemen zijn opgelost. Tenslotte riep dhr v. d. Velde het college op de nog onbenutte belastingruimte vooralsnog niet uit te buiten omdat de gemeente Dirksland toch al niet tot de goedkoopsten kan worden gerekend. Gezond evenwicht te houden Uit de beschouwing van de SGP frac tie, uitgesproken door dhr J. Struijk, bleek nogal wat voldoening over wat in het bijna voorbije jaar tot stand is gekomen. Om een gezond financieel evenwicht in stand te houden en schok effecten te voorkomen verklaarde dhr Struijk zich voorstander van een trend matige bijstelling van belastingen. Heel anders dan de voorgaande spre kers hadden betoogd ontraadde dhr Struijk dat aan het huidige gemeente huis nog„gedokterd" zal worden. „De huisvesting is primitief en representief nauwelijks voldoende", zo constateerde dhr Struijk, hopend dat de ingestelde werkgroep niet te veel van mening zal verschillen en tot het advies zal komen dat totale nieuwbouw verre de voor keur verdient. Sprekend over het pimt Openbare Veiligheid meende dhr Struijk dat de gemeente op de openbare ver lichting zou kunnen bezuinigen daarin anderen het goede voorbeeld gevend. Spr. verklaarde het hogelijk te betreu ren dat de raadsmeerderheid medewer king heeft verleend tot de bouw van een sportcomplex dat ook zondags geopend zal zijn. Daarmee zal de zondagsrust in onze gemeente zijn opgezegd, voorzag dhr Struijk; wetend als gemeentebe stuur (der) de taak te hebben te waken voor zowel de stoffelijke als de geeste lijke belangen van de gemeentenaren. „Diebestaan niet in het beoefenen van allerlei sporten op de dag des Heeren, maarveel meer om die tegen te staan", zo argumenteerde dhr. Struijk. Niet alleen principiële ook finan ciële bedenkingen had dhr Struijk tegen het sportcomplex waarvan ook de ge meentelijke Verenigingen gebruik zul len maken. Spr. durfde te veronderstel len dat de huren dermate hoog zullen zijn dat de verenigingen bij de gemeente aan zullen moeten kloppen. Die zorg strekte dhr Struijk ook uit over het gem. zwembad dat jaarlijks al 170.000,kost en meer zal gaan kosten wanneer andere zwembaden op het eüand zullen zijn gerealiseerd. Traditioneel sprak dhr Struijk het „tegen" van zijn fractie uit ovct sub sidies aan het Humanistisch tnuistront de Culturele raad voor Zuid-HoUand en de voetbalver. Dirksland, terwijl ook de subsidieverlening aan de Muziekver. „Amicitia" in de toekomst opnieuw zal worden bezien. „De muziekver. kan tot op zekere hoogte onze waardering weg dragen, echter niet de activiteiten die zij ontwikkelen", verduidelijkte dhr Struijk. Een uitgebreide beschouwing gaf dhr Struijk ten beste over de mogelijke Prov. herindeling, daarbij zijn blijdschap uitsprekend over het voornemen van de Minister Goeree-Overflakkee aan Zeeland toe te voegen; volgens dhr Struijk de beste keus omdat z.i. van het Zeeuws Prov bestuur een meer verant woorde bestuurlijke behartiging van de regionale belangen mag worden ver wacht. „Ook qua politieke structuur past Goeree-Overflakkee meer bij Zee land dan bij Rijnmond", zo constateerde dhr Struijk aan de hand van beschik bare cijfers. Hij besloot met de wens dat college Maar enfin ik kan mijn geluk nog eens beproeven." De beurs met de inhoud werd door Comeille geschat. Charles noemde de waardebepaling gruwelijk overdreven, maar Comeille, die door zijn verlies reeds in een geprikkelde stemming was geraakt, zei op heftige toon, dat het kostbare gouden oorijzer de helft te laag was geraamd, en om geen twist te krijgen, berustte Charles er in. Hij nam de drie smerige dobbelstenen en ze rolden over de blauwe vloertegels. „Vier en zes en twee maakt twaalf o- gen nu jiJ!" Comeille nam de dobbelstenen op en wierp. Toen stond hij op met een woe dend gebaar. „Drie envijf en een maakt negen o- gen," zei Charles. En met een onverschillig gebaar streek hij de geldbeurs tot zich. Andries ging naar het raam, en staar de in de duistere nacht. En juist wilde hij weer naar zijn plaats terugkeren, toen daar voor dat raam aan de ach tergevel van het gebouw een gelaat zichtbaar werd. Hij keek opnieuw thans was het verdwenen. En hij dacht aan gezichts bedrog. Maar geen tien seconden later verscheen een ander gelaat voor dat raam, enzo dit het gelaat van een troon- engel was geweest, zou zijn ontroering niet groter hebben kvmnen zijn An dries had zijn vader gezien. en raad in het komende begrotingsjaar Gods Woord en Wet als richtsnoer zullen aanvaarden, ieder de kracht en wijsheid toewensend In de verantwoor delijke en moeilijke bestuurUjke taak. Beantwoording door het college Nadat de raad enkele uren geschorst was om B en W de gelegenheid te geven tot beraad en hen en de raad de tijd te geven de broodmaaltijd te nuttigen zette het college zich 's middags 2' uur aan de beantwoording. De voorz burg Bos begon die met de raad dank te be tuigen voor de gehoorde woorden van waardering van het coUege-beleid en de gemeentelijke medewerkers. Elk van de heren wethouders nam een deel van de beantwoording voor zijn rekening Ook in het weergeven van de beant woording moesten we ons terwille van de beschikbaarheid van ruimte beper kingen opleggen en slechts volstaan met de weergave van die antwoorden die werkelijk relevant zijn. Burg Bos verklaarde de zorg voor uitbreiding van de begraafgelegenheid te Melissant met meerderen uit de raad te delen; er wordt ook aan gewerkt. Van het Dirkslandse college zijn even wel geen initiatieven te verwachten om intergemeentelijk tot de bouw van een crematorium te komen. Los daarvan verklaarde burg Bos dat het gewenst zou zijn wel meer structuur te brengen op het gebied van intergemeentelijke regelingen. M.b.t. het verlangen naar een open bare basisschool te Herkingen wees burg Bos op de inhoud van de onder wijswet. Wanneer er in Herkingen be hoefte is aan openbaar onderwijs dan wijst die Wet de weg. Het college is er niet van overtuigd dat het gemeente bestuur tot de stichting van Openbaar onderwijs initiatieven zou moeten on dernemen. Onderwijskundig geredeneerd zou de komst van zo'n school afbreuk doen aan de huidige school, al bena- dmkte de voorz dat dat de vrijheid van onderwijs volstrekt onverlet laat; de stichting van een openbare school is echter veeleer een zaak van particulier initiatief. Voor de renovatie van de Voorstraat te Dirksland is een plan in voorberei ding. De voorz achtte het niet wijs t.o.v. het gemeentehuis al keiharde standpun ten in te nemen kort nadat een com missie is ingesteld die de mogelijkhe den gaat onderzoeken. Het nu al inne men van een standpunt leek de voorz. te getuigen van weinig vertrouwen in de voornoemde commissie. Dhr Bos begreep dat de bedenkingen van dhr Struijk tegen een verdere sub sidiering van „Amicitia" betrekking had op het gehouden lunapark. De voorz wilde niet in dat beleid treden omdal het geheel een zaak is van het bestuur van die Vereniging. Spr. raadde de raad overigens zich te onthouden van een o- vertrokken beeld van wat lunapark werd genoemd. Het was niet meer dan een grote kinderspeelgelegenheid. „We hebben zelf op een dagje-uit ook wel gekegeld", zou dhr. de Bonte daar later aan toevoegen. Dat sommiger zorg voor de levens beschouwelijke aspecten de PvdA hier en daa.r slecht valt leek weth van Rossum wat onlogisch: „We zijn in een politiek bedrijf bezig; als in de gem. raad geen politiek meer bedreven mag worden, kunnen we de raad beter af schaffen en een directeur benoemen", voerde dhr van Rossum aan; de PvdA herinnerend aan het feit dat ze hier en daar zelf ook weinig tolerantie tentoon stelt. M.b.t. de gemaakte opmerkingen over de Volkshuisvesting en de kritische noot over het uitblijven van de bouw in Herkingen verklaarde weth v Rossum dat er nog wat kleine moeilkheden zijn die de bouw nog in de weg staan; zo nodig zal de aandacht op een ander plan gaan worden gericht. Per gebied in het Grevelingenbekken zijn commissies ingesteld die de toekom stige voorzieningen bestuderen. Op het Dirkslandse gebied worden kleinschali ge voorsdeningen verondersteld zoals fiets- en wandelpaden. Op de wens naar een bejaardenver zorgingshuis wees dhr van Rossum erop dat de stichting ervan vrijwel altijd een meerjarenplan is. Er is bovendien een beddenstop die de realisering nog moeilijker maakt. Hij zegde de raad toe dat de vinger aan de pols zal wor den gehouden. Alert zullen B en W ook zijn op het bereiken van besparingen, echter mag de raad niet verwachten dat het college een lantaam-palen-rooi-actie gaat be ginnen. Wel zal er contact met de Ener- giemij. worden opgenomen om te bezien waar besparingen mogelijk zijn. Weth de Bonte zag zich tenslotte naar zijn idee voor nog wat „kruimelwerk" geplaatst. Hij vond het overigens zo kwalijk niet dat de partijen eenmaal „Wat heb je?" riep Comeille op bar se toon: „wat zie je daar aan het raaJïi?" Het verlies bij het dobbelspel had hem hem uitermate verbitterd, want hij bezat een schraapzuchtige natuur. Maar er was niets te ontdekken, en Charles lachte om het geval. Maar aan dat achterraam dreigde ook niet het gevaar. Er werd een vreselijk gestommel vlak bij het gebouw verno men en gesmoorde kreten als van men sen, wie de keel wordt toegeknepen. En in dat ogenblik werd het paneel der deur ingetrapt. Charles keek verbaasd op, en Cor- neille sprong met een zware vloek naar voren. Zijn eerste gedachte was, de gevan gene voor alle zekerheid te doden, doch baas Dirksen was hem te vlug af, en hij stortte neer, met de dodelijke piekstoot in de borst. De luitenant, die de Hollanders aan voerde, was een kranige aanvoerder, en had kordate maatregelen genomen. Charles, die door een raam wilde ont vluchten, ontdekte tot zijn schrik, dat het gehele gebouw was omsingeld, en smeekte om zijn leven. Hij werd krijgs gevangen gemaakt en met de dood be dreigd, indien hij een kik durfde geven. En voor de deur lagen de ontzielde lij ken der vier musketiers, die de wacht vormden. Baas Dirksen en Andries waren bei den diep ontroerd, en de baas was juist Het comité Goeree-Overflakkee van de stichting „In de Rechte Straat" be legt op D.V. donderdag 29 november a.s. een bijeenkomst in het kerkgebouw van de Ned. Herv. Gemeente te Dirksland. De büeenkomst begint 's avonds om half acht en zal worden geopend door ds. M. van der Linden, Hervormd pre dikant te Dirksland. Spreker is drs. A. de Reaver, Hervormd predikant te Ca- pelle aan de IJssel, o.a. bekend vanwege het lid-zijn van het hoofdbestuur van de Gereformeerde Bond. Drs. de Reu ver hoopt te spreken over „Het gebed". De bijeenkomst zal worden gesloten door ds. D. Dekker, eveneens Hervormd predikant in Dirksland. Medewerking wordt verleend door het zangkoor „Sursum Corda" uit Dirks land o.l.v. de heer Jaap Zuidgeest. Het kerkgebouw zal reeds om half zeven zijn geopend met het oog op de bij de ingang opgestelde boekentafel. Een groot assortiment boeken is aanwe zig, zoals: Bijbelse dagboeken, theolo gische werken, preken, meditaties, kin derbijbels, leesboeken voor ouderen en kinder- en jeugdboeken. Een boekenlijst waarop de titels met prijzen staan ver meld, wordt U bij 'binnenkomst uitge reikt. De baten voortvloeiende uit de verkoop zijn geheel ten bate van de landelijke Stichting „In de Rechte Straat". Aan de boekenlijst is een formulier gehecht waarop U zich kunt opgeven als abonnee voor het gelijknanuge maandblad „In de Rechte Straat". Hierin wordt U gainformeerd over de voortgang van het werk van de Stich ting dat in 1958 door de ex-priester, de nu bekende predikant ds. H. J. Hegger, ter hand werd genomen. Een van de doelstellingen van de Stichting is o.a. het verstrekken van voorlichting over het rooms-katholicisme en de verkon diging onder hen dat men enkel uit genade, door het geloof kan zaUg wor den. Begon men in 1958 heel bescheiden met een drie-maands gestencild blaadje intussen is dat uitgegroeid tot een in twee kleuren gedrukt en geïllustreerd maandblad. Velen lezen dit maandblad vanwege de opbouwende artikelen over het geestelijk leven. De inhoud draagt een sterk getuigend en persoonlijk ka rakter. Daarom zouden wij U willen vragen om eens een abonnement voor één jaar op proef te nemen. Een jaar abonnement kost 19, Tijdens de samenkomst op D.V. don derdag 29 november zal de kollekte bestemd zijn voor financiële steun aan het werk dat door de Stichting „In de Rechte Straat" in binnen- en buitenland wordt verricht. Momenteel wordt nu financiële steun met name gevraagd voor het verstrek ken van 200.000 stuks Nieuwe Testa menten voor schoolkinderen in Brazi lië. Elk Nieuw Testament kost 2,63. Bij elkaar is met deze aktie dus ten bedrag gemoeid van 526.000,Het R.D. van dinsdag 20 november j.l. ver meldde dat tot heden 127.819,— voor dit zo uitermate belangrijk project was binnengekomen. Dat betekent een Nieuw Testament voor bijna 50.000 schoolkin deren. Echter ook, dat voor de overige 150.000 kinderen er momenteel nog geen geldmiddelen beschikbaar zijn om een N. T. te overhandigen. Daarom hopen wij dat vanuit de kollekte in Dirksland vele N. T. kunnen worden betaald. per jaar in een gewichtige beschouwing hun politiek tentoonstellen en daarmee wat „parlementje spelen". De hoofdstuksgewijze behandeling van de begroting en de bijvoegsels le verden geen problemen, al deed dhr van Prooijen nog even moeilijk over de subsidie aan de Bond tegen het Vloe ken. „Ik heb dertig jaar lang vóór sub sidiering van deze Bond gestemd, maar nu heb ik mijn grote twijfels!" gaf dhr van Prooijen te kennen, waarbij hij zich baseerde op de inhoud van een persartikel waaruit zou moeten blijken dat genoemde Bond een neo-fascistisch karakter heeft. Burg. Bos praatte hem zij het met de nodige moeite de waarheid van die bewering enigermate uit het hoofd omdat, zo zei de voorz., aan de uitlatingen van een spreker voor de Bond niet het karakter van de Bond geschat mag worden. De voorz kon me dedeling doen van de ontvangst van een schrijven van genoemde Bond waar van de inhoud aan de raad zal worden meegedeeld. Dhr van Prooijen ging er mee accoord alsdan zijn standpunt te bepalen en thans, voor de 31e keer maar weer „ja" te zeggen tegen de voor gestelde subsidie. Door dhr Poortvliet (WD) werd de mededeling van SGP zijde dat ze tegen enkele subsidies zijn, o.a. die voor het Humanistisch Thuis front „jongenswerk" genoemd waar voor hij weinig waardering had. bezig, de boeien van zijn zoon te slaken, toen de gebogen gestalte van de oude marskramer zichtbaar werd. „O Benjamin," zei de vader: „hoe zal ik u mijn dankbaarheid bewijzen?" „Tut,tut," was het antwoord: „dat komt later. En zie je jongen in veilig heid te brengen, want al zijn de meeste Fransen stomdronken, daar schieten er nog genoeg over, om jullie allemaal om zeep te brengen daar heb je de lui tenant al!" „Vooruit mannen!" riep de luitenant: „aanstonds wordt er alarm geblazen, en we moeten ons de terugtocht niet laten afsnijden!" „En ik dan?" vroeg Benjamin. „Gij kunt meegaan." Maar daarvan wilde de marskramer tot grote verbazing van de officier niets weten. Hij weigerde hardnekkig en zei: „Ik dank u ik heb daar straks erva ren, dat de lucht aan de Gouwse Sluis niet deugt voor mijn longen." „Best man dan blijf je maar hoor! En de buit, die we in de wijde rovers- zakken van de gevangen bandiet von den, is voor jou, mits geen rechtmatige eigenaar opdaagt." „Nog al gekker!" barstte de oude marskramer uit: „o, wat zijn jullie on nozele lieden! Snapt ge dan niet, luite nant, dat ik voor de haaien ben, zo de Fransen mij op den lijve onderzoeken? Doet me gauw de boeien aan! nog een Nogmaals hartelijk aanbevolen! Het comité Goeree-Overflakkee van de Stichting „In de Rechte Straat" streeft naar het beleggen van bijeenkomsten over de verschilende plaatsen van de regio, dit om meerdere bekendheid aan de doelstelUngen te geven. De laatste jaren werden bijeenkomsten belegd in: Ooltgensplaat, Oude Tonge, Nieuwe Tonge, Middelhamis en Goedereede. Dit keer dus in Dirksland. Uiteraard hopen wij op deze avond ook velen uit andere omliggende plaatsen te mogen ontmoeten. Het belooft een uiterst leer zame avond te worden gezien het pas torale onderwerp waarover drs. de Reu ver met ons wil spreken. Het is onze innige wens en bede dat de Heere ons een goede en gezegende avond wil ge ven. U komt toch ook? Het comité Goeree-Overflakkee Stichting „In de Rechte Straat" OUDDORP Het Chritelök Gemengd koor „Hart en Stem" te Ouddorp is een koor met 70 leden. Het staat onder leiding van de jonge ambitieuze dirigent Jan Bezuren uit Ouddorp. Als vaste begeleider is aan het koor verbonden de musicus Piet Westhoeve, eveneens uit Ouddorp. Het behoeft voor de kenners van beiae musici geen be toog dat leiding en begeleiding in voor treffelijke handen is. Eén dezer dagen bestaat de mogelijk heid, dat u, geachte lezer, bezocht wordt door een lid v£in het koor,met de bedoe ling meer heren-leden op het koor te plaatsen. Wie komen hier nu voor in aanmerking? Eigenlijk iedereen die kan zingen, maar in het bijzonder is dit be richt bestemd voor de oud-leden van het koor, mensen die in het verleden om de een of andere reden moesten af haken als lid. Maar ook voor U, niet autochtone inwoners van Ouddorp, U die elders lid was van een Christelijk koor, maar van het bestaan van „Hart en Stem" nog niet afweet. En dan voor U, die het zingen niet laten kunt, u die een warm hart draagt voor de Christe lijke koorzang. U die de beslissing om lid te worden steeds maar op de lange baan schuift. Ook u, die niet bezocht wordt, omdat we u niet kennen wilt natuurlijk graag meer weten betreffende het koor. Het repertoire is gevarieerd, maar uiter aard Geestelijke muziek. Hierbij nemen de zg. „Oude Meesters" de grootste plaats in, maar ook wordt aandacht ge schonken aan het werk van hedendaag se componisten. Het is vooral de laat ste tijd dat het koor veelvuldig uitvoe ringen geeft, zowel in samenwerking met andere koren, dan wel bij het ver zorgen van eigen concerten. De weke lijkse repetitie is op maandag van 20.00 tot 22.00 uur in het verenigingsgebouw te Ouddorp. Om u in de gelegenheid te stellen met het koor kennis te maken is er een open avond op maandag 10 de cember van 20.00 tot 22.00 uur. Op de ze avond is de generale repetitie voor de jaarlijkse Kerstzangavond die ge houden wordt op 17 dec. in het vereni gingsgebouw. Graag tot ziens!!! U, die niet bezocht wordt door een der leden, (gewoon omdat we u niet kennen), maar toch geïnteresseert bent kunt altijd voor inlichtingen terecht bij de volgende contact personen: Mevr. Tanis-Roffel, Weststraat 12, tel. 01878 - 1346. Mej. van Splunter, Dirkdoensweg 5, tel. 01878 - 1465. Dhr. J. Breen, Stelleweg 2, tel. 01878 - 2247. Mej. K. Pijl, Hazersweg 38. Mej. Moerkerke, Wittestraat, tel. 01878 - 2848. Mevr. Grinwis-Tanis, Spreeuwenstein 5, tel. 01878 - 2277. Dhr. J. Vlietland, Hofdijksweg 22A. THOLEN Verdrukte kerk in Rusland: Don derdag 29 november a.s. wordt er door de stichting een bijeenkomst belegd in de Ned. Herv. Kerk te Tholen. De uit Rusland afkomstige baptisten evange list Jacob Esau zal dan spreken over de Kerk in de Sovjet Unie. De bijeenkomst wordt geopend door ds. D.J. Budding uit Scherpenisse en gesloten door ds. G. Mouw uit Tholen. Het Chr. Mannenkoor „Rehoboth" zal medewerking verlenen. Kerkdiensten Ten Anker: Woens dag 28 nov. n.m. ds. A.G. v.d. Stoel, Ber gen op Zoom. Woensdag 5 dec. n.m. ds. L. Wüll- schleger, "Tholen. beetje steviger dan daar straks, en legt me daar in die hoek!" „Ook een prop in de mond?" „Neen, dat niet ik moet toch kim- nen schreeuwen en klagen!" Aan Benjamins's verlangen werd vol daan en het was hoog tijd, want er werd reeds alarm geblazen. En toen een pa trouille de noodkerk binnentrad, von den ze de gevangene niet meer, hoe ze ook zochten, maar wel lag er het lijk van Comeille, terwijl uit een duistere hoek het klagelijk gekerm van de ge boeide Benjamin weerklonk. Woedend was generaal Luxemburg, toen hem de vermetele aanslag der Hol landers ^ter ore kwam, en nog woeden der was hij, dat het opzet gelukt was. De geschiedenis, door de oude Benja min opgedist, beschouwde hij van a tot z verzonnen, en hij vermoedde, dat een geheime jaloesie tegen collega Pieter- sen de marskramer parten had ge speeld. Maar dat nam niet weg, dat het een echt schelmstuk was, en de verra der zou het duur moeten betalen. Ben jamin was al vast in de ijzers gelegd, en de generaal zwoer bij alle heiligen de oude Jood aan een knotwilg te zul len laten ophangen: tot een spijs voor de bonte kraaien. wordt vervolgd

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 5