Op z'n Flakkees gezeit zachte ^iObletnuinde lange,slanke koele fles! JONGE JENEVER de Genever met de zachte G! ff ff De krispentielje keuvel Ledenvergadering „de Motte 1 SL 3 k 5 6 7 8 3 Goblet, die heerlijk zachte jonge jenever van Wenneker, nu in zo'n lekker-lange fles. De uitzonderlijke, constante kwaliteit van Goblet nu in een nieuw, modemer jasje. Extra zachte, dubbele graanjenever als vanouds. Sinds 1693. Dus drink Goblet, en u vindt hem beslist hoe langer hoe lekkerder. Bijentelers zagen film „DE BIJ HOORT ERBIJ'' Zaalkorfbal van start landbouwvervoer tachograaf voor vraagt vrijsteying LandJbouwsciiap Abonneert U op ^yEiianden-nieuws'' EO-Radio in Dirksland op vrijdagavond 7 december 't Was un moai verslag dat Mevr. Soldaot schreef in Eil. Nieuws. „Un pluumtje waerd oor!" IVIar alleen heit ze vergete om dur bie te zetten dat ze een krispetielje keuvel op hadt. Mar dat wist ze musschien niet. Jae, ik zou het aok niet zoe goed wete, mar moeder droeg ter een. In as zu dan un nieuwen most hao gieng daer soms héél wat an voor of dat op mien un groaten indruk maekte. Mien zuster most die dan naoie, onder leiding van moeder dan. Jae, die zuster was dan oak nog mar zo'n meisje van un jaer or vuuftien - zestien. Dus evengoed achter ut naoimechien. Mar dat dieng die het niet zoe goed, 't was al van ouweren daotum! Dan gieng mien zuster mit het oljespuitje an de gang. Dan kan je het wel mit un natte vinger beloape, dur kwam ooi je an die keuvel. In dat was héél aarg oor! Want moeder most tie keuvel voor zoendags draege, dus dan mocht tun niet gewasse worre. Omdat moeder ut altled nogal druk had was ze dan zoe gerizzeleveerd dat zu mien zuster un groaten uutbran- der gaf. Van moeders kante bekeke was ut netuurlijk goed te begriepen. Ze most voor dur vier kinders de kost verdiene in ze wilde dur toch graeg maans van maeke. In hoe dat ze dat volbracht heit! 'k Neme der mun petje voor of oor. Ze heit der un lintje an verdiend, mar dat heit de koninglnne niet gewete. Jae, dat ha'k us un keertje tegen dur gezeid in wat dienk je dat ik voor antwoord kreeg? Leiijken snipschuettel, hoe durf je't te zagen, dat zal Wulemientje wel uut maeke! In dan mot je niet dinke dat het woord „Wulemientje" kleinerend uut- gesproke wier, nee mit dun hoagsten eerbied oor, want ze was oranje gezind van je welste oor. Nee, 'k had wel tegen 't zere béén getrapt. Zo, mun verhael heit wel een raoren draoi gemaekt, mar dat hei je as je ou- wer wordt, je begint over un verslag in eindigt op tun kwispentieljen keuvel van je moeder. Mar dat vind ik niet zoe aarg oor, want ondertussen las ik in Eil. Nieuws dat ouwe menheersenaers- of flakkeeënaers hoe je 't noeme wil best wel us in de krante kanne schrieve. Noe doe ik het dan mar. In musschien kan je dan geliek us voor mien kieke in 't woor deboek dat pas klaer gekomme is of ter A.s. dinsdag 27 november houdt de amateur-archeologenver. „de Motte" haar ledenvergadering in „de Hoek steen", te Middelhamis, Ring 15, s' a- vonds om half acht. Na afhandeling van het huishoudelijk gedeelte zal er door dhr. A. v.d. Zwan een lezing met dia's worden gehouden over „de bouwgeschiedenis van de toren van de Ned. Herv. Kerk van Sommels- dijk. Ieder is er welkom; de toegang is vrij. "krispetielje keuvel" in voor komt. In dat is dan mJen verhael. Musschien wil u het voor mien corrigeren, want al bin ik ongeveer 35 jaer weg, „Ik spreek het nog als vroeger oor, mar schrieven vind ik héél moeilijk. Un Zaendamse Menheersenaer, 't LEVEN VROEGER SPEULEN Natuurlijk speulende wiele as kind. Wie niet speult, zei m'n moeder altied, is niet gezond, die tier niet. Speule dat hoart bie 'n kind. Ja, as je noe mar niet dienkt dat daer veul speulgoed voor noadig is. Dat dienkt m'n tegenwoordig. Schatten wor re d'r an uuigegeve! Mar da was in mien jongen tied wel aores. Wat dat betreft was 't krek eender as mit boeken. Die hadde we bienae niet. Mar toch lazze we! Of 't! Speulgoed stikken speulgoed warre te tellen op de viengers van ene hand Mar toch speule deem'n. Of 't! Wat kreeg je dan voor speulgoed? Dat za 'k es gauw opsomme. Een paeretje, of 'n beertje of 'n hond je of 'n poesje. Een balletje of wat. Een doze mit beplakte blokken, die je naer 'n plaete goed legge mos. Een bouwdoosje. Wat kleine knikkers. Een bolket. Een hoepel. Kegels. De meisjes apart: 'n poppe, die al of niet slaepe kon. Kraelen om te riegen. BorduurspuUetj es. Vlechtwerkj es En alles mondjesmaete. Oak wel bie maensen die 't wat bre- jer hadde. De soberheid was bie zukke 'n kwesje van maetlgheid! Die schaerste an gekrege speulgoed liet ruumte voor de ontwikkeling van eigen initiatief! Zo knikkerden we, mit kleine knik kers (murpels wel genoemd) en mit bolket. We kaonisten mit stikken steen. (We kotenden: 'n aore naem voor: kaonisen?) We dee boampje verwisselen, speul- den kriegertje, vos kom uut je hol, katte en muus, speulende paeretje ('n toam stroppenden we zelf deur 'n klosse mit moai brad), we deje petje balie, soms centje goaie (schreefje goaie 't zelfde?), kruus of munt (kwam d'n dien der anstappe of de bovenmeester dan namme we de centen vlug op: op de publieke wegt mog je niet speule om geld). In huus wier domineetje, gan- zebord mit dobbelstenen gespeuld; om keekjes, ronde in kleine, we hadde 'n tauter (schommel), riengen, 'n rekstok; als 't hoai in den tas was angetrapt, dee m'n daerop kraoiewippe. Op Melissant speulenden we: diekje ofdouwe. Degene die op de rand van de diekhelling stieng, mos probere een uut de kroo boven op den diek mee naar meleegte te trekken of, kwam en te vallen, dan te sleuren. Waer je 'm mar beet kon kriege, al was 't an z'n haer, je mog 'm buit zien te maeke. Was 'n ommeleegte dan mos de mee- getrokkene mee gaen trekke. Het spel durende zo lange tot den lesten van den Beste jongelui. Het is reeds echt novemberweer; de storm ging weer eens echt te keer, en 't heeft ook al wat gevroren. Zo hier en daar de wegen glad, en zij die waren steeds op pad kon dat maar niet bekoren. Maar dat is nog maar een begin; want we gaan zo de winter in, en wat ons staat te wachten; dat weten wij toch immers niet. Dat alles ligt in het verschiet. Maar 't zijn reeds koude nachten. De dagen, nu reeds sterk gekort, ze wijzen ons dat 't winter wordt, met mist en koude regen. Soms hagel, sneeuw en noem maar op. Dat is de winter op en top. Maar we kunnen er wel tegen; mits d' energie niet wordt beperkt, en de „centrale" maar goed werkt, dan mag 't gerust wat vriezen. Dan is de winter soms wel fijn. Maar je moet niet verkouden zijn, leuk is het niet, dat niezen! Je hoort 't nu bijna overal. Je neus gelijkt een waterval die maar niet op wil drogen. Je slikt van alles voor de hoest, en buurman zegt „hou je wat koest" het loopt mij uit m'n ogen. Maar 't is een Nederlandse kwaal, we lijden daaraan allemaal. Wie zal die kwaal niet kennen? Als je soms ook wat hoesten moet, dan neem je „stophoest", dat werkt goed 'of zou j' aan hoesten wennen? NOVEMBERRAADSEL 4 8. koning van het 2-stammenrijk 9. letter De middelste letters vertikaal geven een spreuk of spreekwoord te lezen. JARIGEN We hebben deze week drie jarigen te vermelden. Het is wel een beetje vroeg maar dan hebben jullie de tijd om een kaart te sturen. Dat is natuurlijk niet verplicht, maar wel leuk. Kom je pas achter als je zelf mooie kaarten ont vangt. De eerste die jarig is, is een raadsel vriendin die pas mee gaat doen; ver volgens twee van onze vrienden, die, net als vorig jaar, ook nu weer op de zelfde dag jarig zijn. Hier volgen de namen en adressen: 25 november: Lianne Murre, Jasmijn straat 5, 4461 NN Goes. 29 november: Jaap Joppe, Wilhelmina laan 3, 3247 AS Dirksland. 1. letter 2. Hebreeuwse vroedvrouw in Egypte 3. één der kleine profeten 4. zangterm o.a. psalm 8 5. oorlogskerkhof in Zuid-Limburg 6. vader van Simson 7. koning van het 10-stammenrijk 29 november: Jaap Struijk, Fortstraat 16, 3249 AD Herkingen. Alle drie van harte gefeliciteerd met deze blijden dag, mede namens alle raadselvrienden en vriendinnen. Wij wensen hen toe dat de Heere hen geven mag dat zij deze dag nog vele jaren mogen herdenken. Hopen ook dat onze deelnemers hen ook niet vergeten zul len. Ook de ouders onze hartelijke ge lukwensen. OPSTELLEN Ja, die opstellen. Deze voldeden niet aan de eis die aan een opstel gesteld kan worden. Het waren inderdaad wel leuke verslagen, en we zijn blij dat er een aantal aan hebben meegedaan. Daarom willen wij hen niet teleurstel len, maar de deelnemers krijgen allen diek gehaeld was. Een spel zonder mate- riaol, waerbie meermaelen 'n bloese of jasje inschorende. Gieng je 'n moeder klaege over de schae dan kreeg je nul op 't rekest. Een roe, opwindend spel, dat letterlijk hete, vierroje hoaien (hoof den) maekende. Iets minder wild mar toch wild gieng 't soldaetje speule er naer toe, mit eigen gemaekte waepenen. Vliegere wier er oak gedae. En dan: 't proppe-schieten (proppen van nat gemaekt krantepepier) mit de uut 'n vleertak gemaekte proppeschieter. Bellen blaezen wier oak gedae. We hoepelden over 't hele durp heen, soms in 'n lange reke achter mekaore. De meisjes deeje touwtje springe. Gezaemenlijk deeje jongers en meis jes haesje over. De meisjes hiltekenden 'n rustig spelletje mit kleine steentjes. Bie huus in 't hof maekten we soms „'n papiere zoldertje". Papier kwam er niet an te pas, mar 'n zoldertje van takken en wat aerde en gras er over die de gegraven pit er onder camou- flerenden, zakkende as 'n stik papier in mekaore as je er op stappende in d'r deur zakkende. Naest dit fopspelletje wier er oak blindemannetje gespeuld. In huus speulende we de boven ge noemde spelletjes. In de winter wier er gedamd; wiere er raesels opgegeve; nam heel 't gezin mee an: 'k Zieje, 'k zieje wat joe niet ziet, waer ammar gerope wier of je waerm of koud was. De meisjes bordurende, vlechtende, rege kraelekettings; jongers en meisjes bouwden mit de spullen van de bouw- doze, of leien de blokken van de blok- kedoze volgens de plaete die er bie hoarende. De iespret omvattende: schaersenrieje stikkersleetje rieje, schosje loape. Was er sneeuw dan was 't wassen van me kaore 'n waermmaekend spel. Seumers gienge we boaje, boompje (bodem) krauwe of echt zwemme. Zo noemende ik wat speulen uut m'n geheugen. Wat hao wiele, noe ouwere gene- raosje gespeuld toen we klein warre. Het spel-element, de ontspanning, ontbrak bie de ouwere van toen oak niet. Ze speulende nog al es 'n potje mit de kinders mee. En mit de raesels en 'k zieje, 'k zieje wat joe niet ziet, deeje ze altied m^ee. In inkele dammen de of speulende domineetje of ganzebord Soms gienge z'n aevendje stoppe (kort aevene, de aevend korte). 't Jonge volk gieng wel es wintemeve. Voor den tram er was, gieng 'n jonge jóön wel op 'n los paerd, dat 'n dan van den boer, bie wie 'n waerkende, hao mog. Oak pofte m'n poters en dan wier wat m'n wel mit 'n groat woord noemt 't poterbal, gehouwe. Er bestong dan 'n soort geweunterecht dat de gepofte po ters weggehaeld wiere as m'n er de kans toe zag (Zie 't stik je van mevr Soldaat-Poortvliet). Zoas je merkt, 't was niet alles strek- ke ernst wat de klokke sloeg. Dat was wel 't geval as er iemand op bezoek kwam om over 't goeie te praeten. Bie de groate maensen mos dan alles wieke voor de geestelijke dingen. En m'n vond 't fijn as groateie kinders daer oak al naer luusterden. Vergeleken bie 't gees telijke was spel toch mar ijdelheid. Mar jae, van de jeugd kon je oak al niet aores verwachte; üi inkele uutge- zonderd en men vergende 't oak niet van de groate kinders. Alles op z'n tied, da's 't beste! Opmerkingen: 1. Murpele mit murpels, spelen met stenen knikkers, v. Dale: gew. mar- mel marmeren of albasten knikker. 2. Kaart, spel, dansen, toneelspel, bios coop wiere algemeen veroordeeld in Christelijke kring. 3. Schaetsen-rieë von m'n niet passend voor 'n dominee, evenmin as gae zwemme. Een bekeerd maens zou je niet gauw op 't les zieë, zeker niet op de iesbaene. Op de iesbaene had de sommige liever d'r kinders oak niet. Evenmin onder 't publiek rond de meziektente as daer gespeuld wier en vooral as m'n daer hossende mit mekaore. 4. In 't algemeen had m'n deze maet- staf voor plaesen van algemeen ver- maek: Ka je daer Christus ont moete? 5. Bie de spelen mot ik oak nog noeme: speulrieë. 50 punten extra, dan wordt toch hun moeite beloond. We hopen in de nabije toekomst nog wel iets te doen; wat en hoe daar horen jullie nog wel van. BRIEFWISSELING Marga v. d. Doel - Nieuwe Tongt. Dat is niet zo fijn om de „rilbibber" te heb ben. Ergens is er een goede kant aan, want nu dacht je aan oom Ko. Toch wel erg hoor dat je zo opziet om een briefje te schrijven. Maar dat leert wel Marga! Flink om je zusje in het bad te doen, maar het is wel opletten. Van harte beterschap hoor! Elly Voortman - Ouddorp. Je vader kan wel een verbouwing uitvoeren om al je spulletjes te kunnen bergen. Het is me dan wel de moeite hoor. Ze heb ben je echt niet vergeten. De dia-avon den zijn dus wel geslaagd. Leuk hoor dat er zoveel belangstelling voor was. Ik dacht dat dat boek pas is uitgekomen of heb ik het mis? Lianne Murre - Goes. Oom Ko vind het heel fijn dat je ook mee gaat doen Lianne. Dus alweer een Zeeuw erbij, erg leuk hoor. Een gezellig klubje heb ben jullie zeg. Nog twee zussen en twee broers, lijkt me heel erg leuk. Je gaat dus op orgelles en op het kinderkoor; je bent wel ondernemend Lianne. Later hoop ik nog wel meer nieuws van je te horen. Groetjes hoor! Lucretia v. d. Welle - 's Gravendeel." Ja, je maakt weleens een slippertje Lucretia, maar het is niet pijnlijk. Je bent wel een echte dierenvriendin. Oom^ Ko wil wel een pen van je kopen, maar dan moet je die afleveren in Som- meisdij k en zoveel winst zal er wel niet op te maken zijn. Fijn dat je om oom Ko hebt gedacht. Connie Nieuwenhuize - Yerseke. Er zitten inderdaad wel wat fouten in, maar het kan ook niet ineens goed zijn Con nie. Je hebt nog maar een paar lessen gehad. Het is wel zaak om thuis goed te oefenen. Want daar moet je het toch mee leren. Maar je moet het ook blij ven doen, anders ga je ook weer ach teruit. Doe maar goed je best Connie! An ja Mierop - Ouddorp. Hartelijk dank voor de gegevens over het vogel- boek Anja. Je hebt een mooie vogel getekend. Oom Ko kent niet zoveel vogels, maar zou er graag meer van weten, vandaar dus die vraag. Dus Miekie en Maartje liggen samen te spin nen. Zou ik wel eens willen zien en ho ren. Ken jij het ook Anja? Marina van Rossum - Melissant. Die boeken blijven mooi Marina. Al heb je ze al een keer gelezen, dan grijp je er toch weer naar. Er zijn nu blaren genoeg om te drogen, maar je zal wel bepaalde blaren op het oog hebben. Je hebt weer een leuke tekening gemaakt zeg. Er zijn heel wat dierenliefhebbers/ sters in onze raadselklub. Mijn dank voor de tekening Marina! ALLEMAAL Er zijn nog wel meer brieven te be antwoorden, maar die houden we nog even in voorraad, want er komen nog meer weken. En dan moet er ook weer wat zijn. Allemaal de hartelijke groe ten van jullie oom Ko. Vrijdag j.l. hield de afdeling Goe- ree en Overflakkee van de Ned. Ver. tot bevordering der Bijenteelt voor leden en introducees een zeer geslaagde film avond in de Eleosschool te Sommels- dijk. Het (actieve) bestuur had beslag we ten te leggen op de nieuwste film over de bijencultuur met als titel „De bij hoort erbij". Het is bijna onvoorstel baar wat men met de hedendaagse filmtechniek aan beeld en beweging weet vast te leggen. Zo zag het groei end aantal leden en donateurs van de af deling, de meest essentiële gebeurte nissen in de bijenkast. Hoe de koningin wordt verzorgd, hoe en hoeveel eitjes zij legt; hoe de ontwikkeling is van eit je tot larve, van larve tot pop en dan de geboorte van werksters, darren of koninginnen. Ook het gevecht van 2 koninginnen werd bijzonder goed ge toond. Verder het natuurlijke zwermen en het maken van een kunstzwerm. Het controleren van de bijen. Vanzelfspre kend ook het oogsten van de honing. En tenslotte het voederen of inwinteren in september. Spoedig daarna (en dat is nu waarde lezer) is er in het bijenle- ven rust gekomen. Geen winterslaap maar rust en zij weten zich in volledige harmonische gemeenschap gedurende de winter elkaar op temperatuur te hou den, ongeacht de buitentemperatuur. Zaterdag j.l. ging de zaalkorfbalkom- petitie van start. In ID moest DBGC aantreden tegen Albatros 2 een zeer zware opgave voor de Oude Tongenaren. Good-Luck 1 komt uit in 3G, zij moes ten op bezoek bij ADO 5 het ziet er naar uit dat het voor de Good-Luckers een makkelijke kompetitie wordt. Albatros 2 DBGC 1 In deze moeilijke uitwedstrijd had trainer Cees Dalm gekozen voor een sterke verdediging, dit bleek rseultaat op te leveren. Door het goed onderschep pen in de defensie kreeg Longin Löfner een kans wat 0-1 betekende. Op wat gelukkige wijze kwam de thuisclub op 1 - 1, waarna zij zelfs uit liepen tot 3 - 1. De geginopstelling kon nu proberen iets aan de achterstand te doen, op slag van rust lukte dit via Anja Pollemans. 3 12. De tweede helft speelde DBGC een goede partij en nadat Dineke Lambert wegens een blessure werd vervangen door Lia Löfner kreeg de ploeg wat meer stootkracht. Door een strafworp werd het 3-3, waarna Lida Sala haar ploeg verdiend op voorsprong schoot. In de slotfase kwam Albatros nog op gelijke hoogtt, eindstand 4-4. De uitwedsrijd van Good-Luck 1 te gen ADO 5 werd zoals verwacht een ruime overwinning. De ploeg van trainer de Jong won met 12 - 0. Mede door het steunende werk van aanvoerder Wim Snijder kwamen zij tot deze hoge score. De doelpunten werden gemaakt door: Sandra Vermeulen 3x, Marjo de Zout 3x, Rob Rosselt 3x, lemke Huizer 2x en Ria van Oudenaren lx. Zaterdag a.s. speelt DBGC thuis te gen GKV 4, aanvang 21.00 uur. Het is wenselijk dat het landbouw- vervoer ook na 1 januari 1980 wordt vrijgesteld van de tachograaf-plicht. Het gaat hierbij om motorvoertuigen die gebruikt worden voor transport naar en van veilingen en zuivel-fabrie- ken. Het Landbouwschap heeft deze wens op 13 november 1979 neergelegd in een brief aan de minister van Landbouw. De bovengenoemde voertuigen waren tot 1 juli 1979 vrijgesteld van de tacho graaf-plicht. De tachograaf registreert de dienst- en rusttijden van de beman ning van het voertuig. Op aandrang van het bedrijfsleven is de ontheffing ver lengd tot 1 januari 1980, zij het hier voor een aanvrage moest worden inge diend. Het Landbouwschap heeft de mi nister van Landbouw gevraagd de vrij stelling van de tachograaf voor land- bouwvervoer vanaf 1 januari aanstaan de opnieuw vrij te stellen. De vrijstel ling zou voor bedoelde voertuigen moe ten gelden ongeacht het bouwjaar. In de oorspronkelijke ontheffingsregeling werden motorvoertuigen genoemd met een bouwjaar van vóór 1 januari 1975. Vrijdagavond 7 december a.s. hoopt de Evangelische Omroep in Dirksland te komen om radio-opnamen te maken voor het programma „Laat ons de rust dag wijden". Deze opnamen zullen wor den gemaakt in de Hervormde Kerk aan de Ring. De aanvang is 20.00 uur. Alle belangstellenden zijn van harte welkom en de toegang is vrij. Sprekers op deze EO-avond zullen zijn: Ds. M. v.d. Linden en Ds. D. Dek ker, beiden uit Dirksland. Daarnaast zal ook veel aandacht besteed worden aan koor- en samenzang. Muzikale me dewerking wordt verleend door het Chr Gemengde Koor „Canto Voluntas" te Herkingen, de Chr. Gemengde Zangver eniging „Hart en Stem" te Ouddorp, het Christelijk Gemengd Koor „Soli Deo Gloria" te Stellendam, Frans van Til burg, orgel en Jan van den Driest, diri gent bij koor- en samenzang. De uitzending van deze radio-opna men zal plaats vinden op zaterdagavond 15 december a.s. om 21.45 uur via Hil versum 2. Na de pauze, met traditionele verlo ting en met fraaie prijzen van de even traditionele middenstand, werd nog een film over het leven van de IMMEN ver toond. De Bijenstad, Deze was meer van professioneel gehalte. Veel onder zoek IS o.a. verricht door prof. von Fnsch waarvan vele in de praktijk te zien waren. Boeiend was vooral het suikerwater (voer) die op onderlinge afstand van elkaar waren geplaatst. De bijen bepaalden zich tot het schoteltje wat door een van hun volksgenoten was gevonden en gingen niet naar de andere schoteltjes ofschoon deze met dezelfde suikeroplossing waren gevuld. Er moest dus een vorm van overdracht het doorgeven van een boodschap, be staan. En ook dat werd met gemerkte bijen aangetoond. Wat een onderzoek, wat een geduld. Mooi waren de opna men van drachtplanten en drachtvelden zoals de velden koolzaad of heidevelden Deze film gaf een overzicht van het on derlinge gedrag der bijen in één en het zelfde volk en het „onderlinge" gedrag van mensen die nog steeds een voorbeeld kimnen nemen aan de boeiende, nuttige en vlijtige diertjes der Schepping.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 6