eiiaijdeu fiiEUWs heeft voor 1980 geen begrotingszorgen Den Engelsman en van Driel 10% korting „Onder de Oranjevlag" uit de kerken 2e blad Dinsdag 20 november 1979 No. 4844 ir Riante post onvoorziene van ruim HALF IVIIUOEN K L E D I N G RA A G A ZIJ N Voorstraat 15 - ST. AMVALAND - tel. 01665 - 2490 b.g.g. 2731 Vanaf heden t/m zaterdag 24 november op ALLE KONFEKTIE EN IVIANUFACTUREN PROFITEERT van deze gelegenheid! Nog een grote voorraad MANTELS, JAPONNEN, PAKJES, OVERGOOIERS, ROKKEN, BLOUSEN en REGENMAJNTTELS HERBNKOSTUUMS en KOMBINATIES, REGENJASSEN, enz. enz. Tevens Uw adres voor GEDEKTE KLEDING EN ROUWKLEDING NIEUWS VERVOLGVERHAAL Raad Oostflakkee De heren raadsleden van Oostflakkee hebben zich bq het uitspreken van de algemene beschouwingen t.g.v. de be handeling van de gemeentebegroting j.l. donderdagmiddag nauwelijks „ver mand" ver buiten de gemeente grenzen te blikken. Algemeen was het besef ge noeg te hebben aan het eigen gemeente lijk kwaad en aldus verwijlden de ge dachten dicht bij huis. De raad deed dat in het kennelijke besef daarbuiten wei-, nig invloed te kunnen laten gelden, zo als dat door dhr. Moerenhout werd ver woord. Een enkel raadslid was al blij heelhuids het vergadertoneel te hebben bereikt Het was dhr. Troost (PvdA) die geen geheim maakte van zijn ergernis over de mateloze vervuiling van de stoepen langs de Molendijk. „Zoals ik vroeger op school deed, zó heb ik moeten hinke len en springen", liet hij weten, doelend op de verontreinigingen die door de plaatselijke hondjes wordden gepleegd. Overigens ook nu geen oplossing voor dit kwaad, maar de bespreking demon streerde wel dat de raad ook in eigen keuken orde op zaken wilde stellen. De hondentoiletten die in de onderscheide ne dorpen zijn geplaatst, zullen weer worden opgeruimd omdat de hondjes, c.q. hun bazen andere plaatsen verkie zen. Overigens blijft het College open staan voor suggesties, zoals er trouwens al enkele werden gelanceerd. Een groot plakkaat op de vuilniswagen dat „het" in de goot moet en stoeptegels waar dat op geschreven staat, maar zo lang de honden niet kunnen lezen zal dat weinig effect sorteren, zo werd wijsgerig opgemerkt... En tja... Woord en weerwoord wisselden el kaar af in de gehouden beschouwingen. Waar dhr. de Geoij (WD) zijn teleur^ stelling uitsprak over het feit dat de SGP fractie in de raad haar principes nog steeds niet heeft losgelaten en an- derer afwijkende levenshouding niet respekteert, kwam van dhr Breeman (SGP) de dankbare erkenning jegens God als SGP partij nog te mogen be staan, „Wij mogen temidden van alle beslommeringen onze twee zetels nog bezetten, niet omdat we daar recht of aanspraak op hebben, maar alleen door de goedertierenheden des Heeren", stel de dhr. Breeman vast, erop wijzend hoe veelvuldig satan en zijn trawanten al menig boog en schild en vurige pijlen op de SGP hebben verspild. Overigens liet dhr. de Geoij zich ken nen als „de-kwaadste-niet", zoals hij de wens uitsprak op een voortgaand goed samenspel waarin de raad het on derling niet altijd eens zal zijn, „maar" zei dhr. de Geoij, „laten we troost zoe ken bij de gedachte dat het de botsing van ideëen is die de waarheid naar vo ren brengt". Waar vrijwel alle raadsleden het wel over eens waren w^as de behoefte aan meer en beter betaalbare woningen. Het verlangen daartoe was in de meeste beschouwingen te beluisteren. Dhr. Moerenhout poneerde zijn stelling dat het College en de woningb. corp. hun beleid erop af moeten stemmen dat de woningbehoeften in eigen dorp kunnen worden opgevangen. „Schrikbarend hoog", zei dhr. Breeman (SGP) over de huidige huurprijzen en ook hij infor meerde naar een mogelijkheid w^at een voudiger en doelmatiger te bouwen, ■waardoor de woningen ook weer voor de gewone werkman betaalbaar zouden worden. Dhr. Breeman meende dat het gepleegde woningbehoefte - onderzoek daarbij wellicht van dienst zou kunnen zijn. In de beschouwing van de PvdA, uitgesproken door dhr. G. Poortvliet bleek overigens dat dat onderzoek voor deze fractie niet gebracht heeft wat ervan verwacht werd. Daar om meende dhr. Poortvliet dat er een duidelijker beleid moet komen dat voor Ooltgensplaat, Den Bommel en Acht- huizen meer woningen brengt, waarbij, zo dacht dhr. Poortvliet, Oude Tonge iets in zou moeten leveren volgens de eerder vastgestelde normen. Van WD zijde werd het betreurd dat de bestaande woningbouwverenigingen kennelijk nog steeds niet inzien dat door een samengaan een meer efficiën te organisatie kan worden bereikt. Dat zelfs de meningen van de bestu ren van de diverse woningbouwvereni gingen erg sterk uiteenlopen v^erd aan gestipt door dhr. Moerenhout. Hij meende dat het een plicht van het Col lege is te proberen met de besturen re gelmatig overleg te plegen om meer tot een eensluidend en gericht beleid te ko men. „Het zou zelfs te wensen zijn om de woningbouw eilandelijk aan te pak ken", aldus beschouwde dhr. Moeren hout. Het welzijn bleef evenmin onbe'spro- ken, temeer omdat in het verloop van de vergadering zou worden voorgesteld een Welzijnscommissie in het leven te roepen. Dhr. L. Hokke, PCP vertegen woordiger gaf zijn kijk die het zeker waard is doorgegeven te worden: Wijzend op de grote bedragen waar mee sport en spel worden gesubsidieerd vroeg dhr. Hokke zich af of er m.b.t. de sportbeoefening nog gesproken kan wor den van een nuttige en aangename tijd vulling. De ervaringen roepen bij dhr. Hokke reserves óp om sport en ontspan ning en de kostbare gelegenheid daar toe tot het maximale op te voeren. Na te hebben getekend hoe de sfeer steeds grimmiger wordt, zowel binnen als bui ten de spellijnen zei dhr. Hokke: „...men spreekt en denkt in dezen zo makkelijk over subsidie omdat het Rijk meestal SO'/o vergoedt. Maar het Rijk, dat zijn we zelf en suDsidie is en blijft belasting, direct bij aanslag, of indirect opgebracht. Ook voor de gemeenten zijn het forse bedragen en steeds weer tre den er nieuwe subsidiedes of uitbrei dingen ervan naar voren en worden de eisen steeds hoger opgeschroefd met toenemende lasten als gevolg". Bedenkingen maakte dhr. Hokke ook bekend tegen sommiger wijze van op vang van de jeugd. In de toegezonden „Wegwijzer" las dhr. Hokke dat ook het jongste kind er wel eens behoefte aan heeft eens vrij-af te hebben van de moederlijke zorg. „Een handleiding als „aan nioeders hand tot Jezus" spreekt ons heel wat meer aan!" maakte dhr. Hokke bekend en hij vroeg zich af of de passage in „de wegwijzer" wellicht ge zien moet worden als een eerste aan sporing om. het jonge kind los te maken van zijn ouders? In de beschouwing van dhr. Geoij (WD) werd aan het welzijn eveneens grote aandacht besteed. „Er is onze fractie veel aan gelegen dat het welzijn die aandacht krijgt die het verdient" maakte dhr. Geoij duidelijk. Voor dhr. de Geoij was het een duidelijke zaak dat het bedrijven van welzijnswerk zonder vrijwilligers geen haalbare zaak is en hij meende dan ook dat vange meentewege zowel steun moet worden verleend aan de gebruikers van het welzijn als aan de vrijwillige hulp krachten. Daarbij doelde hij o.m. op het verschaffen van goede accomodatie die hier en daar nogal te wensen overlaat zoals het jeugdhuis te Oude Tonge en de peuterspeelzaal te Ooltgensplaat. Het begrip welzijn kwam ook te pas in de beschouwing van de PvdA, zij het ook dat daarin voornamelijk critiek werd geuit op o.m. het bestuur van het Ver. gebouw 't Centrum te Ooltgens plaat dat er kennelijk niet van wil we ten -er zelfs niet over wU praten- aan het gebouw een lokaliteit te bouwen waarin het jeugd- en jongerenwerk plaats zou kunnen vinden. Het was voor de heer Poortvliet voorts de vraag wat de stimulerende werking blijkt te zijn van de deelname van Oostflakkee aan de regionale Stichting Jeugdwerk Goeree Overflakkee. Zelf constateerde dhr. Poortvliet dat het resultaat t.o.v. de eigen Stichting Sociaal Cultureel Vormingswerk Oostflakkee nihil is. Spr. pleitte daarom voor een open gesprek met de eigen Stichting, wat z.i. zou moeten resulteren in het aanzwengelen van argumenten tegenover CRM dat de behoefte bestaat aan een DOE'STICH- TING en dat al het adviserende en on dersteunende gedoe niet die feitelijk heid oplevert die noodzakelijk is. Een levensbeschouwelijke kijk werd ook gegeven door de SGP fractie waarin dhr. Breeman signaleerde dat de mens zich -inplaats van terug te keren tot God- uitleeft in zonde en ongerechtig heid. Gods dag wordt niet meer geacht en men leeft zich uit in sport en spel wat door de Overheid, c.q. het gemeen tebestuur wordt gesubsideerd. AUer- wege maakt men zich op om in sex en drankzucht-zich op te offeren aan de molochet der wereld" zo betreurde het dhr. Breeman. Hij riep daarom op tot een retour naar de Heere Zebaoth, „Daarvoor-zo zei hij- hoeft de klok geen 100 jaar te worden teruggezet, maar het is heden de tijd. Zo gij Zijn stem dan heden hoort, verhardt u niet maar laat u leiden." zo riep dhr. Bree man op. Dhr. Breeman nam zich voor als SGP vertegenwoordiger de Overheid te blijven wijzen op haar taak als Gods dienaresse en haar plicht te handelen naar het onfeilbare Woord van God. „Alhoewel op menig punt achteruitge zet en doodgezwegen, veracht en ver guisd, bestaat de SGP nog weldegelijk en wij achten het een voorrecht en eer om om Zijns Naams wille smaadheid te mogen dragen", aldus dhr. Breeman. Het zou hem lief zijn wanneer eens flink gesnoeid werd in de subsidies voor sport en cultuur. Dhr. Breeman sneed o.m. de verkeersproblemen aan waarmee de Zuiddijk te Oude Tonge, met name in de zomerweek-ends en op de eerste dag der week te maken heeft. Spr.' vond het niet verantwoord deze situatie te laten voortduren en weg te kruipen achter een verkeerscommissie. Ras :optimisten moeten de heren raadsleden zijn omdat met zoveel „nie ten" de lust om weer nieuwe verlangens te produceren hen nog immer niet is vergaan. De „nieten" - het uitblijven van gewenste actie op zaken die in de vorige bschouwingen werden aange sneden - werden in veelvoud geprodu ceerd door o.m. dhr de Goeij (VVD) en ook dhr Poortvliet (PvdA) demonstreer de duidelijk geen hoge muts op te hebben over de beleidsvoornemens die uit de vragenstellerij van toen voort hadden moeten komen. Dat betrok dhr Poort vliet o.m. op de openbaarheid van de B en W beslissingen, de uitgave van een gemeenteblad en vele andere zaken. 'Desniettemin volgden weer klinkende beschouwingen kennelijk in hope dat er ditmaal beter naar geluisterd zal wor den. Beantwoording door B en W Zo veelvuldig waren de vragen dat het College geruime tijd in beraad ging om antwoorden daarop te kunnen produ ceren. Het was een niet geringe taak die burg. v. d. Harst geheel voor zijn rekening nam. Het College bleek ove rigens voor een groot deel mee te kunnen voelen met 's raads ongenoegen over een aantal zaken: „het College heeft het zelfde gevoel van onbehagen en onge duld", liet hij weten: „we leven in een tijd dat alles menigvuldig moet worden voorbereid en onderzocht en daar blijft het nog niet bij. Het zijn ook de goed keuringen, de raadplegingen en de me ningen van hogere instanties die het geduld van CoUege en raad zeer op de proef stellen". Temeer verheugend vond de voorz het de raad te kunnen verzekeren dat het College aan 9Wo van alle gehoorde verwijten snellijk tegemoet zou kunnen komen...! Niet echter op het punt van de ge vraagde openheid van B en W beslissin gen omdat er geen duidelijke scheids lijn te geven is tussen wat zich wel en wat zich niet voor openbaarheid leent. Tal van zaken die door het College voor kennisgeving worden aangenomen zou den weer moeten weergegeven en dat zou veel werk vereisen. Overigens ver klaarde het College zeker niet afwijzend te staan tegenover een grotere openheid zeker ook terwille van de frakties die niet in het College zijn vertegen woordigd maar over de manier waar op zal nog verder gepuzzeld moeten worden. „Het is plezierig te jongleren met het begrip openheid" maar het is heel wat moeilijker daar gestalte aan te geven", aldus de voorzitter. Overigens ,zal de komende Wet op de Openbaarheid wellicht meer richtlijnen daaromtrent bevatten. M.b.t. de gewenste aanleg van een terrein voor DBGC te Oude Tonge her innerde de voorz. aan de plannen dit in het recreatieplan aldaar op te nemen. Met de uitvoerders daarvan werden „voorspoedige besprekingen" gehouden die evenwel sinds maanden zijn gestag neerd. De voorz stelde zich voor de betreffende exploitatiemij die de aan leg V. de velden zou verzorgen met een tijdslimiet te confronteren en ze res pijt te geven tot 1980. Mocht de reali sering van de nog te bouwen 150 wo ningen dan niet zijn aangepakt (en tege lijkertijd daarmee de realisering van de velden) dan lijkt het de voorz toe de raad voor te moeten stellen dit plan- gedeelte eruit te- lichten, zij het dan ook dat er veel tevergeefs werk zal zijn gemaakt. Of er door het Rijk in het kader van de Deltawet een subsidie zal worden verstrekt voor een nieuw (en dan over dekt) zwembad is op dit moment nog niet duidelijk omdat er nog geen uit spraak over is gedaan. Pas wanneer de uitslag van het volgende week te houden gesprek hierover duidelijk is, zou het zinvol zijn de bevolking te vragen in hoeverre de bereidheid be staat in de bouw van een overdekt bad een bijdrage te leveren. De exploitatie kosten moeten op rond een half miljoen per jaar worden gerekend. Een soortgelijk antwoord moest de voorz geven op de vragen die tendeerden in de richting van een recreatieve toe komst voor de havens. Zolang de ge meente nog geen afrekening heeft ge maakt met het Rijk in het kader van de aanpassingswet Deltawerken is die be stemming nog taboe omdat het Rijk nu eenmaal geen recreatiehavens betaalt. M.b.t. de Sluissehaven wees de voorz op het daar heersende grote getijde- verschil dat verhindert dat de gemeente er enigerlei verantwoordelijkheid zou kunnen dragen. Er komt waarschijnlijk een bord dat gebruikers van de haven erop attendeert dat elke aansprakelijk heid van de gemeente wordt uitgesloten. ,-*^*^»^*^»'»^»'*^<k'*'^^»'*'^^*-'^'»-'^'»^ Aan het woningbehoefteonderzoek zo als dat is gepleegd kan weinig concreets worden ontleend. Het zal overigens nog door de raad in bespreking worden ge nomen. Voorts beantwoordde de voorz de vra gen die waren gesteld m.b.t. de evt. aansluiting op kabel t.v. Er wordt daar naar een onderzoek ingesteld. De wo ningbouwvereniging beijveren zich haar woningen te isoleren en voor de bezit ters van particuliere woningen bestaan subsidiemogelijkheden om dat te doen. Op de vraag van dhr Poortvliet wat de stimulerende werking is geweest van deelname in de Stichting Jeugdwerk Goeree-Overflakkee kon de voorzitter geen concreet antwoord geven omdat van de bezigheden en de invloed daar van niet steeds verslag wordt gedaan. Het doel van de deelname was voor de verenigingen de gelegenheid te schep pen gebruik te maken v. d. adviezen van de Stichting. Weinig concreet kon de voorz. ook zijn op het gebied v. een ver betering van de Verenigingsgeb. - ac comodatie en hij moest dan ook volstaan met de mededeling dat een en ander een lange procedure vereist. Op het gebied van de Volwassenen educatie (o.m. het Open Schoolwerk) is het zo moest de voorz constateren een chaotische toestand en dat leek hem zo verwonderlijk niet. „In de Grondwet staat dat het onderwijs een zaak van niet aflatende zorg voor de Overheid moet zijn, terwijl het open schoolwerk zomaar in het wilde weg in de maatschappij is geworpen. Het is ook de mensen die bij de organisatie ervan betrokken zijn een voortdurende zorg en voor de gemeenten is het de vraag hoe in een dergelijke chaos te moeten stimuleren zolang er geen wet telijke richtlijnen bestaan. Overigens kon de voorz de verstandhouding met het Open schoolwerk goed noemen, „we proberen er wel iets van te maken." Het schoolzwemmen kan per januari 1980 van de grond komen, te beginnen met de 4e, 5e en 6e klassen van de lage re scholen en volgend jaar de 3e en 4e. Het gaat om kinderen die niet in het bezit zijn van het zwemdiploma A. De zwemlessen vallen buiten de schooluren en zullen waarschijnlijk in het bad te Dirksland moeten worden gevolgd. De kosten ervan komen op rekening var de ouders, het vervoer per bus zal door de gemeente worden betaald. Het zal de gemeente op plm. 25.000,per jaar komen te staan. Een permanent gebouw voor de MAVO te Oude Tonge was veler wens, maar de raadsvoorzitter zag vooralsnog weinig perspectieven daartoe. Het lukt nog steeds niet de wenselijkheid op het scholenbouwplan genoteerd te krijgen. De voorz. herinnerde aan een eerder door dhr. Quist gestelde vraag of het mogelijk zou zijn het schoolgeb. aan het Rijk over te dragen. Momenteel wordt daarover informatie ingewonnen. De voorz maakte duidelijk er alleen maar voor te voelen wanneer daarmee de komst van een permanent gebouw ge waarborgd zou worden en wanneer de zekerheid zou bestaan dat de school niet uit Oude Tonge weg zou gaan. Meerde ren uit de raad conformeerden zich aan de opstelling dat de MAVO voor Oude Tonge behouden moet blijven en dat het zelfs geen dependance van de Rijks scholengemeenschap te Middelhamis moet worden, een consequentie die waar schijnlijk zou vastzitten aan de overna me van de school door het Rijk. De suggestie van dhr Poortvliet dat de Minister maar een briefje moest krij gen waarop de gemeente Oostflakkee te kennen geeft met de suggestie tot overdracht aan het Rijk op de verkeerde weg te zijn viel bij de voorz niet in goede aarde. B en W worden veronder stelt uitvoering te geven aan de beslui ten van de raad waarvan een onderzoek naar de consequenties van een evt. overname er een waa, In de aula van de begraafplaats te Ooltgensplaat wordt kennelijk heel wat kou geleden. Uit de toelichting bleek dat er verwarming ontbreekt en dat de begrafenisbedienaar, wanneer het erg koud is, voor een rouwplechtigheid met eigen elektrische kachels de aula pro beert wat te verwarmen. „Het is een aanklacht tegen een gemeente die zo veel aan sportvoorzieningen uitgeeft!" merkte dhr van Dam op. Bij de hoofdstuksgewijze behandeling die volgde werden nog tal van opmer kingen gemaakt. De PvdA fractie ver klaarde zich andermaal tegen de bij drage BB en de SGP fractie liet weten tegen elke subsidieverlening aan de zondagsportbeoefening te zijn, twee er kende standpunten overigens. Ernstige kritiek liet,dhr Poortvliet horen op het beleid van het bestuur van de Stichting LOS te Oude Tonge en de bezwaren van dhr Poortvliet gin gen zo ver dat hij en de meesten van zijn fractiegenoten zich tegen de begro tingspost verklaarden. Dhr Poortvliet vertegenwoordigt de gemeente In ge noemd bestuur waarom hij het zijn NED. HEEV. KERK Beroepen te: Poortvliet T. de Jong Wonende te Doomspijk. Ochten G. Voor dijk te Oldebroek. 's-Grevelduin-Capel- le S. V. Assenbergh te Nijkerk. Stolwijk A. V. d. Beek te Genemmden. Aangenomen naar: Polsbroek kand J. V. Daalen te Zeist. Kinderdijk kand D. Looyen te Zeist. Windesheim H. Smit predikant van de Jeugdbonden te Utrecht. Oudewater kand. D. v. d. Lin den te Rotterdam. Alblasserdam W. Gerritsen te De Lier. Als predikant van de I.Z.B. L. Westland te Dinteloord. Bedankt voor: Waardenburg kand. P. de Jong te Laar (Did). Akkerwoude J. V. 't Ende te Groningen. Minnertsga R. Cuperus ziekenhuispredikant te Ben- nekom. Zetten kand. J. v. Daalen te Zeist. Kamerik, Lienen en Zalk kand. D. Looyen te Zeist. Kamperveen: Na bevestiging door Ds. H. Veldhuizen te Alblasserdam met 2 Kon. 6 1 deed kand. A. Boon intrede met Romeinen 10 8b en 9. GEREF. KERKEN Beroepen te: Bergum H. de Mooy te Buitenpost. Borne J. Meyer te Erica. Bierum kand. W. v. d. Hoek te Kampen. Workum Drs. G. Toenbeek te Gramsber- gen. Meppel J. Arensman te Kamperland Oudega A. Koeman te Boeckhout (Bel gië). GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te: Harderwijk H. Bouw- kamp te Gramsbergen. Bnmssum H. Strating wonende te Langerak. Katwijk T. Huttenga te Ferwerd. Bedankt voor: Zuidhom J. Geersing te Hengelo. Zoetermeer B. Kamphuis te Vlissingen. NED. GEREF. KERKEN Beroepen te: Oegstgeest kand. G. de Lange te Middelstum. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar: Schiedam kand J. Boiten te Zeist. Bedankt voor: Naarden, Rotterdam-w en Zuidland kand. J. Boiten te Zeist. Katwqk aan Zee: In deze kerk zijn ernstige moeilijkheden gerezen. Men wilde in de vakature van Ds. H. v. d. Ent, die vorig jaar naar Dordrecht ver trok (waar een confUct was ontstaan door het uittreden van Ds. Pronk, die naar de Oud Geref. Gem. overging), thans beroepen Ds. K. v. d. Belt. Deze is in 1927 geboren en werd in 1962 pre dikant bij de Vrijgemaakte Gerefor meerden te Twijzel. Met een gedeelte van zijn gemeente werd hij daar in 1967 zelfstandig onder de naam van Vrije Gereformeerde Kerk. In 1973 vertrok hij naar Clifton (Free Ref. Church. Ds. V. d. Belt behoort dus niet tot de Chr. Geref. Kerken. Het merendeel van de kerkeraad weigerde, maar een groep van de gemeente wilde dit doorzetten, ondanks een uitspraak van de classis in deze. Inmiddels was door de kerke- raad Ds. D. Slagboom uit Barendrecht beroepen en deze heeft dit beroep ook aangenomen. Acht en zeventig mans- lidmaten en hun gezinnen hebben zich thans afgesplitst en Ds. v. d. Belt be roepen. Deze heeft dat beroep eveneens aanvaard. Er is reeds huisvesting voor hem en zijn gezin en een zaal is ge huurd. Waarschijnlijk zal hij nog dit jaar zich aan deze nieuwe groep ver binden. Ook Ds. Slagboom staat op het punt om naar Katwijk te vertrekken. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Randburg (Z.-Afrika) C. V. d. Poel te Yerseke. Capelle a.d. IJssel J. Mol te Rijssen. Aalburg J. Koster te Bameveld. Puttershoek W. Hage te Rotterdam-W. Bedankt voor: Borssele P. Blok te Dirksland. Rotterdam-IJsselmonde A. Moerkerken te N. Beijerland. Klaas waal W. Hage te Rotterdam-W. Tricht J. v. Haaren te Amersfoort. plicht meende de raad van zijn beden kingen in kermis te stellen. Dhr Poort vliet vond de controle op het functione ren van het bestuur onvoldoende. Hij schroomde niet te veronderstellen dat de Stichting LOS overbodig genoemd zou kunnen worden. Een voetbalver als DBGC die problemen heeft passeert de Stichting LOS en richt zich rechtstreeks tot de gemeente en spr. was ervan over tuigd dat de gebruikers van de accomo- daties te Oude Tonge het met LOS niet meer zien zitten. „We zullen niet aarzelen over deze ernstige kritiek met de Stichting LOS contact op te nemen!" verklaarde de voorz. De statuten zullen er op nage slagen worden in hoeverre deze kritiek tot ingrijpende maatregelen zou moeten leiden. We zullen er ons met grote zorg vuldigheid kritisch in verdiepen, zegde de voorz toe. De begroting werd na een uitvoerige behandeling tenslotte onveranderd vast gesteld met een niet onaantrekkelijke post Onvoorzien van 530.000, door L. Penning Uitgeverij W. M. den Hertog 58 „Dierbare moeder! Gij zult wel zeer bedroefd zijn, omdat die Jan Pietersen u zo wreed heeft bedrogen. Trek het u niet te sterk aan mijn ziel is behou den, en morgen vroeg ben ik bij Chris tus, onze Heere! Goede nacht, beste va der! Ik dank u voor al uw liefde, die ik mocht genieten, en ik hoop te sterven als een dappere Nederlandse jongen! Goede nacht beste moeder! Ik omarm u, liefste moederik leg in de geest mijn armen om uw hals, om een laatst af scheid te nemen. Kees, Hannes, Klaar- tje goede nacht, Ueve broers! goede nacht, beste zuster! Deelt mijn kleine bezittingen onder elkander, opdat gij nog een herinnering van mij hebt! Voor vader heb ik mijn geldbeurs bestemd. Groet mijn vrienden en kennissen! Gaarne was ik nog blijven leven, want ik ben nog zo jong; maar wat de Heere doet, is welgedaan. Ik hoor de dakgoot druppen het schijnt, dat de dooi zal doorgaan. De Roomse geestehjke zal zo goed zijn, u deze brief ter hand te stellen. Ik zal deze nacht wakend door brengen, en als gij dit schrijven ont vangt, is alles voorbij. „Zo verblijf ik dan in een eeuwige en onveranderlijke liefde. Uw Zoon en Broer Andries." Hij las de brief over; een paar grote tranen vielen neer op het schrift, en maakten enige woorden onduidelijk. Toen nam hij de pen opnieuw, om de half uitgewiste letters duidehjker te maken. Hij stutte het hoofd met de handen, en als in een visioen ging zijn leven aan zijn geestesoog voorbij. Hij zag alles met een zeldzame helderheid van af zijn prilste jeugd. Hier voor dit pakhuis had hij vroeger met de jongens van de veldwachter getold en geknikkerd; daar onder het schavot had hij uitkruipertje gespeeld, voordat de school begon; ginds op de Rijn hadden ze des Zater- dagsnamiddags, als er geen school was, geroeid. Hij zag alles. Hij herinnerde zich al les. En klaar als de middag stond hem dat Gelderse torenhok voor de aan dacht, toen de machtige hand des Hee ren hem greep. Want God de Heere, die leeuwenharten in lammeren verandert, verandert lammeren in leeuwenharten. En zulk een leeuwenhart was Andries geworden door de wonderbare kracht van Christus, naar Wiens beeld hij was veranderd. Als speurder had hij veel en kloek werk gedaan. In de kleding van beestenkoper had hij tussen de menigte gestaan voor het plein van het Zeister kasteel, toen de prachtige blauwzijden tenten, met wit te leliën bezaaid, in een halve cirkel werden opgeslagen. Op een verheven heid stond de koninklijke tent, met de vergulde kroon in de fiere standaard van Frankrijk. Hij was over ijzeren ras- terwerk gesprongen, tussen de tenten door, en was tot op vijf pas genaderd van de Zonnekoning. De vier-en-der- tig-jarige Koning met het trotse, heerszuchtige gelaat had daar in de vor stelijke; half opengeslagen tent gezeten in een leuningstoel, het gelaat naar bui ten gekeerd. En Andries wist het zich nogzo levendig te herinneren, alsof het daar straks was geschied, dat de Koning een half verwonderde, half kwade blik op de vrijpostige indringer had gewor pen, terwijl de veekoopman vlug over het rasterwerk was verdwenen, voordat een gendarme hem had kunnen oppak ken. Hij had de vorstelijke pracht van het Franse Hof gezien. Meer dan driehon derd hovelingen, de hoeden eerbiedig in de rechterhand, hadden een levende haag gevormd van de rijweg tot aan de Koningstent, terwijl de garde in haar schitterende uniformen van blauwe jas sen en met zilverbelegsel versierde mouwen, haar kostbare hoeden en met witte banden versierde vesten in onbe rispelijke orde stond aangetreden. Toen was daar een karos genaderd, met vier paarden bespannen, en het volk had gefluisterd: „Dat is mijnheer de Groot, die namens de Staten-Gene- raal over vrede komt onderhandelen." Andries was te Utrecht geweest. Hij had de baldadigheden der Franse mus ketiers op de Neude gezien; hij was er getuige van geweest, hoe een opgepakte deserteur werd doodgeschoten. Hij was, met de mars op de rug, dwars door de vijandelijke hniën heen- geslopen. Hij had op bevel van de Prins een tocht gemaakt naar Gelderland, om de volksgeest waar te nemen, en had een geheim bezoek gebracht aan de wakkere dorpsschout, die uit de gevan genis was ontslagen, en thans als amb teloos burger de dorpers troostte met de hoop op betere dagen. Hij was Gelderland doorgetrokken van het Zuiden tot het Noorden, had Harderwijk, waar onze Driekleur nog wapperde, bereikt, en was van daar op een botter naar Amsterdam gezeild, om de Prins de gewichtigste inlichtingen te verstrekken. Doch dat was .voorbij. En de uiterste punten van de cirkel, die men een men senleven noemt, hadden elkander bijna bereikt. Het was toch een harde zaak! Nog zo jong zo bitter jong zeventien jaar! én dan te moeten sterven aan die verachtelijke galg, waaronder hij vier jaar geleden nog met de jongens had gestoeid! Hij stond op, en staarde door de klei ne ruiten naar buiten. Het was een donkere nacht; zware wolken jachtten langs de hemel, terwijl de donkerte werd verlicht door de brandende puinhopen van Bodegraven. Ver in 't rond zag men de vlammen oplaaien. De eenzame boerenhoeven brandden; de watermolens, die zich bo ven de onmetelijke ijsvelden verhieven, brandden. Hun schepraderen sloegen vonken; hun wieken,door de vang ge gaan, maalden in razende haast, met vlammende roeden. Alles brandde. De Rijnbrug brandde; de scheepstimmerwerf van zijn vader ■brandde. Het vuur sloeg over op de schuiten, en zij lagen daar, hopeloos be kneld tusseri het ijs, met brandende zei len en vlammende wimpels: onder die donkere, nachtelijke hemel, onder die droeve wolken, die weeklaagden over zulk een verwoesting... Andries was weer geboeid. Te twaalf uur in de nacht had Jan Pietersen ver nomen, dat de jongen van zijn hand- kluisters was bevrijd, en hij had de on derofficier met de ongenade van de op perbevelhebber bedreigd, indien de ge vangene niet onmiddellijk de handen opnieuw werden geboeid. En Andries zat daar stil in droeve gepeinzen met een wenend hart... Moeder Dirksen zat ook nog op de zelfde plek. De oude Benjemin had haar reeds in de avond verlaten, uren gele den, en was niet teruggekeerd. De haard was uitgedoofd; de kaars was afgebrand. En zij zat daar in de duisternis met strakke blik, met die eentonige uitroep op haar bevende lip pen: „O mijn God waarom hebt Gij dat kunnen toelaten!" HOOFDSTUK XXVI Een half uur had Benjamin in doffe gepeinzen bij de ongelukkige moeder neergezeten, toen hij ineens was onge- rezen en met driftige stem had geroe pen: „Waar is baas Dirksen?" „Aan de Gouwse Sluis," had de huis vrouw geantwoord. „Bij de gewapende macht van graaf van Koningsmarck?" „Ja zo is 't." "Toen had de oude Benjamin enige o- genblikken star voor zich uitgekeken. In dat vindingrijke, schrandere brein was een nieuw, geweldig plan geboren, en hij was opgesprongen in de onrust van zijn geest, om het uiterste tot de redding van de jonge Dirksen te be proeven.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 5