Nieuw Herv. Ver. gebouw te Nieuwe Tonge kreeg de naam Eiim M^i-L^ss 52e jaargang pf.lE BIBL/ö}^, november 1979 No. 4842 A CHR. STREEKBLlAD OP GEREÏFORMEERDB GRONDSLAG VOOR DB ZUID-HOLiiANDSE EIl ZEEUWSE FÏÏT.ANDEIN VerschifrU tweemaal per vxékdinsdag- en vrijdagavond Sommelsdijk: VELEN BEWEZEN JAN KNAPE BE LAATSTE EER De betoonde belangstelling en de gesproken woorden hebben gisteren, tijdens de gehouden rouwdienst, duidelijk vertolkt hoe zeer het heengaan van de bekende Jan Knape M.zn. uit Sommels dijk velen heeft bewogen. De velen die met hem zij aan zij in ve lerlei gelederen hebben gestaan brachten een saluut aan deze Sommelsdijkse zoon die zich veler dank waardig heeft gemaakt. Toch was het niet dat over hém de loftrompet gestoken werd Meerdere sprekers. Aan het graf werd naar wens van de overledene volstaan met een korte plechtigheid. Ds. v. d. Waal bad er het onze Vader waarmee daar werd geëindigd. Velen namen afscheid van een man die hen tot vriend geworden was. De brandweer had de overledene, haar oudste ere-lid plechtig uitgedragen. De streekoommissie Goeree-Overflakkee organiseert een DISCUSSIE-AVOND „NIEUW STREEKPLAN'' op DONDERDAG 15 NOVEMBER a.s. om 20.00 uur in „DE SCHAKEL", Beatrixlaan 31 te DIRKSLAJSTD. Gtedeputeerde Buijsert geeft een toeliohting op de zojuist gepu- bliceerdie nota Beleidssitrategie. Ei* wordt onder andere gespro ken over woningboiuw, pendei en werkgeleigenhoid, recreatie en het natuurlijk milieu. Omdat het over de ontwikkeling van uw streek igaat is Uw mening hierover belangrijk Voor meer informatie en een samenvatting van de nota kunt u bellen naar de Provinciale Raad voor de Ruimtelijike Oirdeninig, Verrijn Stuartlaan 17 in Rijsmjk, tel. 070 - 997770. Tot donderdag Film over Koningin Juliana 70 jaar INBRAAK IN WONING PRlDSKliEUETEN Opening werd een manifestatie van danlcbaarheid POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Raba Middelharnis Rek. no. 34 20 01108 -SWtÖBÏSii^Jig? ABONNEMENTSPRIJS 8,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mim. Bij contract speciaal tarief. „Wij steken mét hem de loftrom.pet over God, Zijn God", verklaarde de Gereformeerd predikant ds. A. v. d. Waal. „De God van Jan Knape was niet een zelf ontworpen God-, maar de God van Abraham, Izak en Jacob, ide God van de Bijbel" zo bezag ds. v. d. Waal, bekend als hij was met de overgave die de stervende heeft gepleegd:Wie Knape gekend heeft zal begrijpen dat dat niet zonder slag of stoot is gegaan; hard ging het soms toe tussen die twee maar zijn strijd is op een loflied uitgelopen", zO' mocht ds. getuigen. „We denken aan het goede wat God in Jan Knape gegeven heeft aan zijn vrouw, kinderen en kleinkinderen en allen die met zijn strijdbare persoonlijkheid te maken hebben gehad. Hij wós ie^mand en ging voor niets en niemand uit de weg, zelfs voor zijn ziekte niet en de intense ma nier van leven is hem tot het laatst bijgebleven. Bewust is hij met zijn sterven omgegaan zoals hij ook met zijn leven omging", zo had ds. ervaren en het had op hem. en degenen die hem omringden een diepe indruk ge maakt. Wijzend op het loflied in Ps. 103 waarin Zijn goedertierenheid over hen die Hem vrezen wordt geroemd verhaalde ds. dat God Jan Knape door zijn ziekte heengedragen heeft en bij hem was in het dal van de schaduwen des doods; redenen waarom Jan Knape geen kwaad vreesde". „Hij was in hart en nieren' Flakkeeënaar en Gereformeerd. Een Gere formeerde over welken ds. Poot (oud Herv. predikant van M'hamis) schreef dat ze zO' weinig van kermen weten en ze zeker weten dat ze naar de hemel gaan. Knape was er de man niet naar om te kermen maar hij heeft het gedaan in de stilte van de nacht om te ervaren dat de Heere Zioh over hem ontfermde". „De lof mag hst daaro^m winnen van het ver driet!" predikte ds, v. d. Waal, wijzend op de Goddelijke troost zoals nie mand die geven kan, een troost, die niet ophoudt maar is tot in eeuwigheid. Van de oud-burgemeesters die aanwezig waren burg. P. W. Hordijk; burgemeester C. Nieuwenhuijzen en burgemeester Joh. van Es, werd het woord gevoerd door oud-burg. Hordijk die in Knape een goede vriend verloor. In zijn Flakkeese periode had dhr. Hordijk de overledene leren kennen en waarderen als een markante en strijdbare figuur die zich in dienst van de gemeenschap wilde stellen en belangrijke posten bekleedde. Van daar uit zo had dhr. Hordijk ervaren kreeg dhr. Knape een groeiend inzicht in de vraagstukken van de Sommelsdijkse, en de flakkee se gemeenschap. Zijn aktie was steeds gericht op een bundeUng van krachten om de geconstateerde achterstanden weg te werken en hij werk te naar eigen inzicht, idealen en principes. Hij durfde positie te kiezen, zijn gelijk te zoeken en ervoor te vechten en hij was daardoor een dominerende en stimulerende figuur", zo herin nerde zich dhr. Hordijk, met name ook in herinnering roepend de manier waarop hij met de overige pioniers voorop had gelopen om een vaste oeververbinding te realiseren. Dto. Hoï'dijk herinnerde zich ook de pen van dhr. Knape, een scherp wapen soms maar ook het gereedschap waarmee hij zijn intenties uitste kend wist te verwoorden. „Hij was nim.mer alleen maar toeschouwer op het toneel van het flakkeese gebeuren maar hij heeft steeds richting en koers mee bepaald waar dat naogelijk was. Het was dhr. Hordijks innige wens dat de achterblijvende weduwe en haar kinderen troost zullen put ten uit het vertrouwen dat de overledene in zijn Hemelse Vader had. Namens het Gemeentebestuur van Middelharnis werd gesproken door looo-burgemeester dhr. L. C. Kievit. Dhr. Kievit gaf een resumé van de ambtelijke loopbaan van dhr. Knape -die in 1916 in Sommelsdijk was be gonnen. Hij werd toen onbezoldigd volontair om in januari 1947 tot ge meentesecretaris te warden benoemjd, een post die hy tot 1 februari 1965 bekleedde. Dhr. Kievit memoreerde de verdiensten van de overledene op velerlei terrein, met name ook zijn vele pennevruchten waarvan de schets van de Ouwe Kees, gepubliceerd in „Gebroken Dijken" een van de meest dierbare is. Spr. besloot met een hommage aan de overledene door van hem een sonnet voor te lezen. Namens de blusploeg Sommelsdijk werden woorden ter nagedachtenis gesproken door de bevelvoerder dhr. W. v. d. Ree, gevolgd door dhr. van Kampenhout die sprak namens de Landarbeidersvereniging en de Wo- ningbouwver. „Soiramelsdijk". „Hij was geen gemakkelijk heer; het einddbel moest en zou bereikt worden en wie hem daarbij in de weg stonden konden op een straffe te genwind rekenen", zo gedacht idhr. van Kampenhout de overledene voor wie hij een hoge achting kenbaar maakte. Ook dhr. van Kampenhout be sloot met treffende poëzie dat aldus eindigde: „Wij zijn jaloers op hem en God, want wij zijn zeer alleen gebleven". In het kader van de welzijnszorg heeft de kommissie een avond kunnen beleggen voor de bewoners van het verpleeghuis De Samaritaan en haar personeel waarop een film vertoond zal worden over H.M. de Koningin 70 jaar. Deze avond is gepland op 16 novem ber a.s. en vangt aan om 19.30 uur. Omdat deze film de bewoners en de Flakkeeërs zal aanspreken, heeft de kommissie gemeend ook mensen die belangstelling hebben voor deze film in de gelegenheid te stellen om deze avond bij te wonen. De toegangsprijs is voor de bewoners van Het Oudeland en De Goede Ree 5,en voor overige bezoekers 10, De kaarten zijn verkrijgbaar bij de receptie van De Samaritaan. OOLTGENSPLAAT Inwisselen vakantiebonnen. Vakan tiebonnen „Bouw" kunnen worden inge wisseld op vrijdag 16 nov des nam. van 7 tot 9 uur en zaterdag 17 nov. des nam. van 2 tot 5 uur bij C. van der Welle, Boomgaardpad 12, alhier. 40 en 45 jaar getrouwd Donderdag 8 november was het 45 jaar geleden dat het echtpaar J. D. Oosters-Buth, Boomgaardpad 10, in het huwelijk is getreden. Zaterdag 10 november j.l. waren twee echtparen 40 jaar getrouwd, n.l. W. van Oostende-van Nieuwaal, Kastanjestraat 14 en Joh. Huijer-van der Welle, Kerk- singel 22. Ze werden die dag gelijk op het raadhuis ontvangen met wederzijdse families. Alhoewel ze geen familie van elkaar zijn ging de voltrekking van hun huwelijk, nu 40 jaar geleden, in één plechtigheid door. Onze hartelijke gelukwensen aan deze drie bruidsparen. OOSTFLAKKEE Collecte ten behoeve van de Stichting Nationaal Fonds Sport Gehandicapten Van maandag 12 tot zaterdag 17 no vember wordt de landelijke collecte ge houden ten behoeve van de Stichting Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. Ook in de gemeente Oostflakkee zal dan voor dit doel gecollecteerd worden. Er moeten extra voorzieningen en aanpassingen getroffen worden, die schrikbarend veel geld kosten. Sport voor gehandicapten is erg duur. Vandaar weer het gerammel met de collectebussen. OUDE TONGE: In de woning van de Gebr. B. aan de Eisenhowerlaan in vrijdagavond inge- groken. De insluiper kwam binnen door de raamboompjes omhoog te hevelen. Uit de woning wordt een geldbedrag van 500,en o.m. een polshorloge vermist. DANKDAG woensdag 14 november OUDDORP Ned. Herv. Kerk 19.00 uur ds. Tj. de Jong MELISSANT Ned. Herv. Kerk 10.00 uur ds. G. van der End, Papendrecht, 19.00 uur ds. H. F. Klok Ger. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. J. van Haaren, Amersfoort. DIRKSLAND 10.00 uur ds. D. Dek ker, 19.00 uur ds. M. van der Linden, dankdagkollekte Ger. Gem. 10.00 en 19.00 uur ds. P. Blok. HERKINGEN Ned. Herv. Kerk 10.00 en 19.00 uur dhr. A. H. Veldhuizen. Ger Gem. 10.00 en 19.00 uur ds. A. Bac, Oostkapelle. SOMMELSDIJK Ned. Herv. Kerk 14.30 uur ds. G. C. de Jong, 19.30 uur ds. A. Beens, KoUektes Diakonie en Kerkvoogdij. DE SAMARITAAN 19.00 uur ds. J. T OriZRTIiCi.PT MIDDELHARNIS Ned. Herv. Kerk 15.00 uur ds. E. F. Vergunst, 19.30 uur ds. G. C. de Jong. Chr. Geref. Kerk 15.00 en 19.30 uur ds. L. W. van der Mey Geref. Gem. 9.30, 15.00 en 19.30 uur ds. Ligtenberg NIEUWE TONGE Ned. Herv. Kerk 14.30 en 19.30 uur ds. D. J. Budding, Scherpenisse. Dankdagkollekte Ger. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. E, Vene- ma. Drachten. OUDE TONGE dinsdag 13 november Ned. Herv. Kerk 14.30 uur ds. W. van Gorsel, bevest. kand. de Jager, 19.30 uur ds. P. de Jager (intrede) DankdagkolL aan de uitgang. Ger. Gem. 14.30 en 19,00 uur ds. Th. van Stuyvenberg, Meüskerke. STAD AAN 'T HARINGVLIET Ned. Herv. Kerk 19.00 uur ds. J. Wülemsen Dankstondkollekte DEN BOMMEL Geref. Kerk 19.30 uur dr. J. H. Becker, Ooltgensplaat Oogstkollekte. OOLTGENSPLAAT Ned. Herv. Kerk 19.00 uur (en NIET om 19.30 uur zo als vermeld in „de Zaaier") ds. T. W. van Bennekom, oogstkollekte Ge ref. Kerk 19.00 uur kand. J. H. Becker Oogstkollekte. LANGSTRAAT donderdag 15 novem ber Ned. Herv. Kerk 19.00 uur ds. T. W. van Bennekom, oogstkollekte. EXTRA KERKDIENSTEN GER. GEMEENTEN OOLTGENSPLAAT donderdag 15 november om 19.30 uiur ds. H. Ligten berg te Middelharnis. Voorbereiding Heilig Avondmaal. Hervormd Nieuwe Tonge heeft za terdagmiddag mogen aanschouwen waartoe haar offervaardigheid en de vele gehouden akties hebben geleid! Bij honderden konden ze ontvangen worden in het nieuwe Herv. Vereni gingsgebouw dat deze middag onder zeer grote belangstelling geopend zou worden en van een naam worden voorzien. Het gebeuren werd een mani festatie van dankbaarheid, omdat men wist het niet in eigen kracht te hebben gekund. Het werd door veler mond be leden; te groter de dankbaarheid te kunnen „legeren aan de wateren van dit Elim". „Elim" zo heet het gebouw, genoemd naar de oase waar het smachtende volk van Israël op haar barre woes- tijnrels heen werd geleid. Een ver kwikkende oase met twaalf waterfon- teinen en zeventig palmbomen. Alge meen was de bede dat het nieuwe ge bouw een gehjke functie zal mogen hebben en dienstig moge zijn aan de verheerlijking van Gods Naam en de uitbreiding van Zijn Koninkrijk. Al in zijn openingswoord legde pres. kerkvoogd dhr Vreeswijk deze wens neer, sprekend over het geestelijk fun dament waarop het nieuwe gebouw ge bouwd, moet zijn. Spr. legde daarin ook de bede neer, zoals door koning Salomo gebeden, dat des Heeren ogen open zouden zijnover dit huis, dag en nacht. het wordt een gebouw, waar blijdschap en droefheid elkaar zullen afwisselen", zo voorzag dhr Vreeswijk. Hij dacht o.m. aan de mogelijkheden er de jeugd te onderwijzen in het profe tisch Woord dat zeer vast is, zowel als de ouderen er zullen kunnen onderzoe- kenwat tot hxm vrede dienend is. Ook zullen er rouwplechtigheden in het ge bouw gehouden worden, omstandighe den waar naar dhr Vreeswijk hoop te de mens als een ontledigde en uitgeschudde zondaar een toevlucht zoekt tot Hem, de biddende Hoge priester." Wijzend op de kritiek die al is los gebarsten sprak dhr Vreeswijk de in nige hoop uit dat nu de stilte zal ko men om in dit gebouw de rust te vin den, en dat ervaren moge worden dat Hij Zijn zegen gebiedt, daar waar de liefde woont. Hij wekte de verenigin gen op tot een goed gebruik van het gebouw, hen voorleggend dat het om de inwoning des Heeren gaat. Dhr Vreeswijk besloot met de samenvat tende wens dat het voor ieder een „aan genaam verpozen" mag worden in het nieuwe gebouw dat in dankbaarheid wordt aanvaard. Dhr Vreeswijk paste dat ook toe op de rouwplechtigheden die er zullen worden gehouden, we tend dat het soms beter is te gaan in het klaaghuis dan in het huis des maal tij ds. De naam Achter het spreekgestoelte ging nog de naam schuil van het gebouw. Dhr Van Alphen, die de onthulling ervan inleiddde zag terug op de in de ge meente gehouden aktie die meer dan 60 suggesties had opgeleverd. De jeug dige Leo van Wagentngen en Johan Kom werden naar voren geroepen om dat de door hen ingezonden naam ge kozen was. Het bleek de naam Elim te zijn die na de onthulling zichtbaar werd. Het ontwerp ervan is gemaakt door dhr C. v. d. Put te Sommelsdijk. De letters, met een keramiek palmen- groepje zullen aan de buitengevel wor den aangebracht De gebeurtenissen volgden elkaar vervolgens snel op, want ook de sleutel moest nog overhandigd worden. Je roen van der Welle en Ina Slinger, resp. de jongste en de oudste leerlingen van de zondagschool droegen die aan om die aan >dhr Vreeswijk te overhan digen al moest die de sleutel wel uit een papieren bomengroep vissen. De geschiedenis Hoe het allemaal gekomen was werd verhaald door ouderling dhr. P. Vrees wijk, mede lid van de Bouwcommissie De kerkelijke archieven hadden ont huld dat al in vervlogen jaren gespro ken was over de bouw van een kerke lijk Verenigingsgebouw, maar de hui dige kerkeraad was in januari 1976 met de gedachte geconfronteerd. In febru ari daarop volgde een vergadering met de direct betrokkenen waarna men rijp werd voor niewbouw inplaats van de aanvankelijk nog gedachte ver bouwing door te zetten. Op 3 dec werd een voorlopige bouw commissie ingesteld waarna op 25 jan 1977 de gemeente werd ingelicht over de op stapel staande plannen. Men had toen al het oog laten vallen op de Tui nen als mogelijke plaats van vestiging. Dhr Vreeswijk verklaarde zich dankbaar voor de ontvangen medewerking, zo wel van de burgerlijke gemeente, als van de eigenaars van de tuinen en de Gen. Financiële Raad die een subsidie van 40.000,beschikbaar stelde. Op 2 dec 1977 kon de Gemeente kennis j nemen van de vrij definitieve plannen waarvan de kosten werden begroot op i ...3 kwartjes per kerkganger per week! Zeer erkentelijk betoonde dhr Vrees wijk zich ook over de gemeentelijke subsidie van ruim 92.000,voor de bouw en inrichting van de aula. Vorig jaar juli was de bouwvergunning ont vangen waarna in november de eerste paal de grond in ging. gevolgd door het leggen van de eerste steen, door ds. Vis ser, in maart 1979, een verlaat tijdstip tengevolge van de langdurige vorst periode. Dhr Vreeswijk besloot zijn over zicht met de wens dat het gebouw niet alleen maar mooi zal zijn, maar dat de Heere het zal zegenen opdat het gebruik ervan zal strekken tot ZiJn eer zodat het zal functioneren als een klein scha- keltje in het grote plan Gods. De overdracht Er diende vervolgens nog een ceremo nieel plaats te vinden, in de vorm van de overdracht van het gebouw door de Bouwcommissie aan de Pres. Kerkvoogd Het werd gedaan door dhr Kievit, in de goede hoop dat het gebouw aan alle te stellen eisen .zal voldoen. Geschenken Vervolgens kwam een stroom van sprekers en geschenken los waarvan onderstaand een opsomming. Mevr. Ko- revaar bood namens het Verjarings fonds een prachtig electronisch orgel aan, gevolgd door dhr Chr. Brooshoofd, die namens de Zondagschool een leze naar aanbood. Corine Kom en Rieneke van Zielst boden daarna, namens de meisjesclub „Mirjam", een klok aan. Ook mej. K. de Gast bood een gebor duurd schUderij aan, waarna het woord werd gevoerd door dhr L. C. Kievit namens het Gemeentebestuur. Peter Koppenaal bood namens de Jeugdver eniging „Het Kompas" houtsnijwerk aan, gevolgd door dhr J. Osseweijer, de hoofdaannemer die een projector met projectietafel overhandigde. Namens de Vrouwenver. werd een tuinslang met haspel aangeboden door mevr E. Kievit- Los waarna planten aangeboden werden Dhr Vreeswijk diept de hem aangeboden sleutel op. door de Jongelingsver. „Jozef", verte genwoordigd door Marius van der Valk, Jaco Stuut, Henk Brooshoofd en Johan Koert. Namens de kerkeraad van de Ger. Gem. werd gesproken door dhr L. V. d. Doel. Een koraalboek werd aange boden door Adrie Houweling namens de Bibliotheek. Een projectiescherm werd cadeau gedaan door de Meisjes vereniging „DEL" en de Jongensclub „Eben Haëzer", vertegenwoordigd door Corine HoUeman en Wim van Heemst. Mevr. Visser kortgeleden met haar man ds. H. Visser uit Nieuwe Tonge vertrok ken, bood namens het Aktiecomité een cheque van 30.000,aan, in twee jaar tij ds bij elkaar gespaard uit de gehouden oliebollen- en erwtensoepakties. Een klok werd vervolgens aangeboden door dhr A. HoUeman namens de Mannen- vereniging. Dhr, L. Dorsman bood een fotoalbum aan van de gepleegde bouw. Door enkele leden van de bouwcom missie werden de letters van de naam bekostigd. Ds. A. Beens sprak namens kerkeraad en kerkvoogdij een hartelijk dankwoord tot de leden van de bouwcommissie voor hun niet te schatten inbreng, waarna een slotwoord werd gesproken door ds. H. A, Visser. Het gebouw De genodigden konden daarna het prachtige gebouw bezichtigen. Het bevat een drietal zalen, een kleine, een middel-, grote en een grote zaal. Ook is er een mortuarium en een stemmige aula. Het nieuwe Ver.gebouw is een bijzonder waardevolle aanwinst waarvan onge- twqfeld een dankbaar gebruik zal wor den gemaakt. De onthulling van de naam van het gebouw door de knapen die de winnende naam hadden bedacht. (Terwille van een betere zichtbaarheid moesten we de letters wat accentueren; red.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 1