EIIAHDEn - niEUWS Raad Middelharnis maakt kennis met eigen welzijnsambtenaar i KERSTPflKKETTENSHOW Nieuws „Onder de Oranjevlag» 2e blaxi Dinsdag 6 november 1979 No. 4840 SGP bedenking: Welzijn teveel op het materiële gericht. Volleybal Jachthavenplannen in Zierikzee INGEZONDEN; H.H. Zakenlieden, Voor U misschien nog wat vroeg, maar wij zijn al volop bezig. In onze showroom staan ze weer voor U klaar, een schitterende sortering geschenkpakketten. U kunt ze op Uw gemak komen bekijken, dagelijks van 8 tot 12 uur en van 1 tot 5 uur. Zaterdags van 10 tot 12 uur en van 1 tot 5 uur. Na telefonische afspraak kimt U ook 's avonds terecht. We staan voor U klaar. DEN HERTOG B.V. Oost-Havendijk 8 DIRKSLAND Tel 01877 - 1968 of 2544 uit de kerken Good-Luck opnieuw ten onder tegen HKC VERVOLGVERHAAL Hutspot, niet mét-, maar, zonder ste vig klapstuk; zieliier de enig juiste kwa lificatie van het gereclit waarop de ge meenteraad van Middelharnis j.I. don derdag zichzelf en de publieke tribune tracteerde. Het werd een weinig boei ende vergadering die zich elle voorbe spreking in de raadscommissies ten spijt drie en een half uur voortsleepte. Toch werden er ook nog zaken gedaan, heel belangrüke zelfs wanneer men ten minste in de doelstellingen van het Wel zynswerk wenst te geloven. Zeker doet dat dhr Hoekstra, Middelharnis' kersverse welzijnsambtenaar, zó vers dat meerdere raadsleden van s'mans aanwezigheid niet afwisten Dat werd wethouder Krijgsman een tikkeltje kwalijk genomen, maar deze wimpelde die critiek snel af door de raad verbaasd af te vragen of het dan tot dusver te doen gebruikelijk was dat nieuw aangestelde ambtenaren aan de raad werden voorgesteld. Overigens kon de raad waarnemen wie dhr Hoek stra is omdat hij ter vergadering aan wezig was, belangstellend naar het ver loop van de bespreking. Enige infiltratie daarin van de zijde van de Diekhuus-staf was heel duide lijk aanwezig, mede tengevolge van een schrijven dat van die zijde aan de raad was gericht. De Diekhuus-staf nam het het gemeentebestuur kwalijk niet in de opstelling van de thans ter discussie staande nota „decentralisatie welzijns beleid" te zijn betrokken en meerdere raadsleden, met name de heren D. Hoog zand en dhr. de Vries, bleken bereid dat het CoUege te verwijten, bijgevallen door instemmend gemompel vanaf de pubUeke tribune waar de Diekhuus-staf zich verzameld had. Wethouder Krijgsman liet zich daar door echter niet intimideren: „Als wij een welzijnsambtenaar aanstellen moe ten we hem ook de ruimte geven een no ta als deze zelf op te stellen; dat is zijn werk en niet het werk van wie ook an ders", maakte dhr. Krijgsman duidelijk. Hij meende dat de raad toch in moest stemmen met het streven van het Col lege de Raad (als hoofd van de gemeen te) als eerst met de strekking en inhoud van de nota te conformeren. „Het gaat in Middelharnis om een zeventig-tal groeperingen; wanneer we het Diek- huus in de besprekingen hadden betrok ken hadden we ze alle 70 verdedigde dhr. Krijgsman. Hij kon de verontrus ten geruststellen met de verzekering dat het Diekhuus en alle anderen in het welzijnswerk betrokken zullen worden; uit hun midden zal een werkgroep ge vormd gaan worden. Dhr. de Vries had het er moeilijk over dat de nota niet zou getuigen van een visie, al mocht in dit stadium nauwe lijks meer worden verwacht dan het op poten zetten van een werkgroep en een raadscommissie specifiek welzijn, maar dhr. de Vries wilde kennelijk meer. Een wat moeilijk geconstrueerde voor stel zijnerzijds kreeg echter geen enkele steun en kon daardoor zelfs niet worden ingediend. Zo verging hetook het voor stel van dhr. de Vries dat de Voorzitter niet de wethouder zou zijn,zoals voor gesteld, maar een door de werkgroep zelf aan te stellen persoon. Overigens waren er ook complimenten voor het tot dusver gedane werk: „mooi werk!" zo prees dhr. Hoogzand de lijvi ge nota van waaruit nu gewerkt kan gaan worden; „een uitstekende analy- Emstige bedenkingen. Door dhr. J.H. Koppelaar (SGP) wer den ernstige bedenkingen geuit omdat de nota op niets anders dan het materi ele welzijn wordt toegespitst. Uit het SGP program las dhr. Koppelaar dat het materiele welzijn ondergeschikt is aan het geestelijk welzijn, waaruit hij distilleerde dat het welzijnswerk gericht moet zijn op de vervulling van de op dracht God boven alles-, en denaaste als zichzelf lief te hebben. Dat alles vond dhr. Koppelaar niet in de nota te rug en hij verklaarde dat zeer te betreu ren. In vervolg daarop constateerde dhr. Koppelaar dat in de rij van „betrokke nen die in het welzijnswerk dienen te participeren" de kerkelijke verenigin gen niet worden genoemd. „Een zeer belangrijk onderdeel uit ons gemeente lijk bestel!" benadrukte dhr. Koppelaar, wijzend op de zeer vele activiteiten die vanuit de kerkelijke verenigingen wor den ontplooid, „ongesubsidieerd, welis waar", stipte dhr.Koppelaar aan. Hij drong ten sterkste aan op een evenredi ge vertegenwoordiging in de werkgroep van deze niet gesubsidieerde verenigin gen. Weth. Krijgsman meende dat bij de planmatige beleidsvorming zeker ook hetgeestehjk welzijn betrokken gaat worden, doordat de leden van de werk groep hun eigen „inslag" mee brengen. Voor het vormen van de werkgroep wor den een zeventig-tal adressen aange schreven waaronder ook aUe kerkelijke instanties. „We hopen - aldus dhr. Krijgsman- dat van die zijde een in breng geleverd wordt die conform is aan datgene wat door dhr. Koppelaar wordt gesteld opdat ook het geestelijk welzijn in het welzijnswerk wordt inge calculeerd". Gemeenschappelqke regeling Gre velingen. Met grote instemming werd het ont werp „Gemeensohappel. regeHng natuiir en recreatiegebied de Grevelingen" ontvangen, omdat het, zoals weth. Ja cobs duidelijk maakte een eind zal ma ken aan het bestaan van een wirwar van stuurgroepen e.d. om de alleenheer schappij over de Grevelingen in handen van het op te richten Schap te leggen. X)e hoofdzetel van het Schap komt in Zierikzee. In het Natuur- en Recrea tieschap de Grevelingen participeren het Rijk, de Provincies Zeeland en Zuid Holland en de gemeenten Brouwersha ven, Bruinisse, Dirksland, Duiveland, Goedereede, Middelhamis,Middenschou wen, Oostflakkee, Westerschouwen en Zierikzee. Aanvankelijk leek Zierikzee zich ervan te onthouden maar het laat ste nieuws daaromtrent luidde dat B en W van Zierikzee de raad toch tot deel name hebben geadviseerd. Het niet deelnemen van een van de potentiële partners zou het financiële schema in de war brengen. De deelnemende ge meenten moeten samen 5% van de kos ten van het Schap dragen. Meerdere raadsleden bleken erg ge voelig voor het aan de Zuid-Hollandse gemeenten toegekende recht twee ex tra leden te hebben in de Raad van Be stuur van het Schap en de heren van Alphen en de Vries meenden dat Mid delharnis, de grootste gemeente in het gebied, aanspraak op een van die extra plaatsen kan maken, maar anderen, met name weth. Jacobs wilde dat zeker niet als eis ter tafel leggen. „Klein duimpje Dhr. Hoogzand bleek nog zo gerust niet op het effect van de gemeenntelijke bestuurlijke inbreng. „We mogen er als klein-duimpje aan tafel komen zit ten", schatte hij, veronderstellend dat de grootste subsidiënten, het Rijk en de Provincie ook de grootste zeggenschap zullen hebben. Zo dacht ook dhr Kop pelaar erover: „de gemeenten zullen niet anders dan „ja" kunnen knikken", verwachtte hij, „we zullen als gemeente hoogstens wat aan de kant mogen krab belen". Ook dhr. Koppelaar durfde niet als eis stellen dat Middelharnis een ex tra bestuurder af mag vaardigen, te- DIRKSLAND Bouwfonds F.W.V. Bouwvakkers van Dirksland en omstreken: dhr. J. Los, Julianalaan 25, heeft zijn P.V. over gedragen aan dhr. J. v. d. Graaf, Deur- loo 5 te Dirksland. Inlevering van vakantiebonnen voor Kerst en Nieuwjaar zaterdag 17 novem ber van 14.00 - 17.00 uur bij J. v. d. Graaf. meer omdat M'hamis het minste grond gebied aan de Grevelingen heeft. Ove rigens had dhr. Koppelaar bedenkingen anders dan van bestuurlijke, c.q. finan ciële aard. Daarbü dacht hq aan wat in de toekomst in de Grevelingen op re creatief gebied te wachten staat en van uit zijn SGP visie verklaarde hy dan ook niet anders dan „aarzelend" ja te kunnen zeggen en voorts de ontwikke lingen critisch te zullen volgen. Na ampele discussie besloot de raad tot deelname aan de gemeenschappeiy- ke regeling. Overigens niet omdat weth. Jacobs tot solidariteit opriep: „zo als elke werknemer lid van een vak bond zou moeten zijn, zo moeten wfl als gemeenten lid van het Schap wor den", vergeleek hij. Hoe mank dat ver geiyk was onthulde dhr. Hoogzand door op te merken dat de praktijk leert dat slechts 40% van de werknemers geor ganiseerd zyn, de overigen zqn dat niet. Toelating voortgezet onderwgs. M.b.t. de toelating van leerlingen van de basisscholen tot het voortgezet on derwijs kwam een gecompliceerde toe lichting aan de orde. B en W legden de raad zowel een schrijven voor van de Bond van Scholen met de Bijbel op Goe ree Overflakkee als van de ring van O- penbare en R.K. scholen op het eiland. Beiden huldigden een ander standpunt m.b.t. de wijze waarop de leerlingen 6e klassen op hun geschiktheid voor welk soort van vervolgonderwijs getoetst zou den moeten worden. De Prot. Chr. Rayonraad vindt dat een volledig psychologisch onderzoek van alle 6e klas leerlingen het meest ef fect zou sorteren. Wanneer door de ou ders op dat onderzoek geen prijs wordt gesteld ware te volstaan met een schrif telijk onderzoek. Voor het totale psy chologische onderzoek zou een ouderbij drage van 40,— moeten worden ge vraagd. Vanuit de ring van Openbare en RK scholen wordt gesteld dat het onderzoe ken van eO'/o van de leerlingen beslist niet nodig is. Het gaat alleen om twij felgevallen, ca. IS^/o van het totaal. De kring vindt een ouderbijdrage van 40,- echter te veel. Het voorstel dat B en W daaruit dis tilleerden werd het College niet door ieder in dank afgenomen. Ook het Col lege meende dat het eindonderzoek tot de twijfelgevallen beperkt zou kunnen blijven. Voor al die gevallen wil het College het volle pond 70,— beta len, waarom een subsidie van 1330,-- werd gevraagd. De raad stemde daar mee in zij het ook dat er eerst stevig ge discussieerd werd. Het gedane voorstel was overigens niet conform het advies van de raads commissie en dat welkte nogal wat be vreemding: „U hebt een eigenwijs college dat meent het in dezen beter te weten dan de commissie" verklaarde weth. Kievit. Overige besluiten. Dhr. C.W.J. de Vries werd benoemd tot adviserend lid in de vergadering van aandeelhoudsters van de Emgo. Twee nieuwe straten in het bestem mingsplan „Sommelsdijk zuid I" kregen de naam van Reiger en van Meerkoet. Weinig origineel, meenden somigen uit de raad, gedachtig aan het feit dat heel wat meer gemeenten een „vogelbuurt" hebben. Met de beleggingsmaatschappij voor Bedrijfsobjecten te Utrecht werd een grondmaü aangegaan in het Kerkepad Bedoelde maatschappij bouwt daar een supermarkt en door de gepleegde ruil krijgt zowel deze maatschappij als de gemeente -wellicht voor de vestiging van een bebliotheek- een behoorlijk aan eengesloten bouwterrein. In de bespreking ging het nog even o- ver de vraag of het centrum van Mid delharnis niet het gevaar gaat lopen „overbewinkeld" te raken. B en W meenden dat vooralsnog te kunnen ont kennen omdat de vestiging van bedoel de supermarkt met de Middenstands vereniging is doorgesproken. In die kring wordt overbewinkeling zeker nog niet verondersteld. Na nog een reeks hamerstukken te hebben afgehandeld kwam als laatste punt het voorstel tot aankoop van het laatste huis met opstallen in de Middel- hamisse Nieuwstraat, ter voltooiing van het grote parkeerterrein. Van Mevr. Johanna Krijger werd de woning ge kocht voor 95.000,—. INTERMEZZO: Verlies voor dames, winst voor heren Een goed gevulde Olympiahal heeft zaterdagmiddag van aantrekkelijk vol leybal kunnen genieten. De dames van Intermezzo hebben alles geprobeerd om tegen het Dordtse Ceverbo/Orawi tot een goed resultaat te komen, maar winst bleek er niet in te zitten. Orawi bleek aanvallend veel meer variatie in het spel te kunnen leggen en de ploeg bouwde de aanvallen vaak zo snel op dat Intermezzo geen tijd kreeg de ver dediging te organiseren. De niet gerin ge ijver van Intermezzokant werd be loond met winst in de tweede set, maar daar bleef het bij waardoor de eind stand 1-3 in het voordeel van de gasten werd. De heren speelden een goede wed strijd tegen Lekkerkerk 2. Het spel is beter dan aan het begin van de compe titie en in de eerste set van de wedstrijd werd dit duidelijk met een 159 setzege onderstreept. Hierna viel de thuis ploeg terug. De organisatie in verde diging en aanvalsopbouw Idopte vaak niet waardoor de 2e set met 615 ver loren werd en in de 3e set de achter stand tot 614 opliep. Pas toen begon Intremezzo serieus terug te vechten en weer in eigen kansen te geloven. Niet zonder geluk werd de set met 1614 gewonnen. De strijd bleef boeiend maar werd qua scoreverloop evenwich tiger. Lekkerkerk won met 1511 de 4e set en hield in de beslissende 5e set lange tijd een voorsprong. Met ge durfd spel en goede en snelle reacties in de verdedeging wisten de Intermezzo heren de strijd tenslotte met 1511 en 32 in hun voordeel te beslissen. Van de lagere seniorenteams liet het derde herenteam de punten onnodig aan TOP uit Brielle dat dankbaar pro fiteerde van de vele fouten van heren 3 en met 3 maal 1510 zegevierde. He ren 4 won in een regelmatige score van TOP 5. Jongens B2 speelde gelijk tegen Vier- polders. Er werd met twee setover- winningen goed begonnen maar aan het eind van de derde set ging het mis en werd het alsnog 22. Dames 4 kwam tegen TOP 3 met 2O achter door veel fouten en slecht op stellen. Dit was in de volgende sets beter verzorgd. Met de setstanden 9—15, 13—15, 15—10 en 15—12 werd een eerlijke puntendeling bereikt. Meisjes C, vorig seizoen nog twee mi niteams vormend, heeft tegen TOP geen overwinning kunnen behalen. Toch was het spel beter dan in de verlo ren voorgaande wedstrijden. De setstanden waren hier 915,515 en 12—15. Het langgerekte havenkanaal van Zie rikzee, uitmondend in de Nieuwe en Oude Haven, biedt ligplaats (evenals de haven zelf) aan tientallen plezier jachten, want Zierikzee is „in" bij de watersporters. Als oud stadje heeft het dan ook zijn bijzondere bekoring. Ligplaatsen voor plezierjachten heeft men in onze dagen niet gauw teveel en de gemeente Zierikzee mikt al vele ja ren op een uitwijkplaats voor nog meer jachten, een echte jachthaven. Hierbij dacht men wel eens aan de oude haven De Val, waar de veerboten van de dienst Zierikzee Katse Veer (R.T.M.) vroe ger afmeerden, maar die haven is wat ver van de stad gelegen, zodat men nu een jachthaven heeft ontworpen noord westelijk van bovengenoemd havenka naal en westelijk van het z.g. Eerste Weegje, die phn. 300 schejien zou kun nen bevatten. Naar aanleiding van het interessante Taaipraatje over au en ou even dit: Waar je in 't Nederlands schrijft: ou, zeg je in 't Flakkees ook ou: oud, hout, goud, in de rouw, mouw. Waar je in 't Nederlands schrijft au, zeg je in 't Flakkees ook au, zelfs met 'n wat langere a er in: 't eten is laauw, hie komt liaauw, we ete de groente raauw, de katte zit te miaauwen. Wie 't Flakkees kent en daarvan ge bruik maakt bij het schrijven van 't Nederlands, zal weinig moeite hebben met au of ou. Opmerking: Het Flakkeese touteren schommelen op een touter, schrijf je in 't Flakkees met ou. 'n Oud Mellssantenaer NED. HERV. KERK Beroepen te: Zetten kand. J. v. Daa- len te Veenendaal. Kinderdijk en Kame- rik kand. D. Looyen te Zeist. Maartens dijk T. de Jong laatstelijk zendingspre dikant in Rhodesië en thans wonende te Doomspijk. Werkendam P. Drogers te Bodegraven. Akkerswoude J. van 't Ende te Groningen. Baam A. v. d. Plas te Rijssen. Bedankt voor: Tzum en Bant R. Cupe- rus ziekenhuispredikant te Bennekom. Zevenhuizen P. de Jong te Laar (Did), 's Grevelduin-Capelle G. de Knegt te Barneveld. Aangenomen naar: Surhuizum kand. A. Sloof te Papendrecht. Emeritaat: Ds. G. v. d. Kamp te Nes en Wierum gaat om gezondheidsrede nen met vervroegd emeritaat. Hij is thans 64 jaar en werd eerst op 57-jarige leeftijd predikant te Lopik. Ook reeds wegens gezondheisredenen ging hij in 1976 naar de veel kleinere gemeente Nes en Wierum. GEREF. KERKEN Beroepen te: Boksum G. Torenbeek te Gramsbergen. Aangenomen naar: Charlotte Town T. I Ouwehand te Lutten. Overleden: Op 86-jarige leeftijd over- leed Ds. P. de Jong em. pred. te 's Gra- venhage. Hij werd in 1919 predikant te Schoonebeek en is dit dus 60 jaar ge weest. Verder diende hij de kerken van Almkerk, Bunschoten en Zwolle, waar hem in 1959 emeritaat werd verleend. I Stad aan 't Haringvliet: De Geref. Kerk alhier bestaat 125 jaar. Oorspron kelijk behoorde men tot de z.g. Bakke- riaanse gemeenten. Bij de doleantie ging men grotendeels daarin mee. De eerste predikant was Ds. G. Esselink, die in 1906 intrede deed en er in 1916 over leed. Verder stonden er de predikanten J. Vesseur, B. de Graaff, A. v. d. Hoorn, L. Loosman, A. Trapman, A. v. d. Zwaag H. de Valk, Th. Weerstra en G. Smink, welke in 1979 vertrok. Sindsdien is de Kerk vakant. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te: Delfzijl H. Strating, laatst Ned. Geref. predikant te Lange- rak. Hoek J. Kuyper kand. te Zwolle. Jubileum: Ds. W. Vreugdenhil, em. pred. te 's Hertogenbosch is 40 jaar pre dikant. Hij is 75 jaar. Hij diende de kerken van Langeslag, Harderiberg en 's Hertogenbosch, waar hem in 1975 emeritaat werd verleend. GEREF. GEMEENTE Beroepen te: Scherpenzeel M. Mon- dria te Waardenbvirg. Bedankt voor: Scherpenisse J. Kleppe te Woerden. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Bejaardenmiddag De N.C.V.B. afd. Middelhamis-Som- melsdijk nodigt u weer hartelijk uit op dinsdag 13 november 's middags half drie in „de Hoeltsteen". Mr. J. W. Hem- penius, notaris te Middelharnis, spreekt voor ons over: Huwelijksvermogenrecht en erfrecht. Als u vervoer nodig hebt, dit melden bij; mevr C. Bienefelt, telef. 3428 mevr. E. Groeneveld, telef 2773. DBGC kwam zaterdag tegen AKC maar moeilijk tot scoren, de Oude-Ton- genaren verloren met 7-3. Good-Luck moest op bezoek bij HKC 3, de thuisclub stond met 2 punten op de onderste plaats. De Good-Luckers slaagden er niet in de volle winst te be halen. Opvallend is dat HKC nu totaal 4 punten heeft behaald ten koste van het hoog geplaatste Good-Luck. Binnen enkele minuten keek Good- Luck tegen een 2-0 achterstand aan. De ploeg uit Middelharnis kwam via een afstandsschot van Marco Appel terug tot 2-1, waarna HKC erg gemakkelijk uitliep tot 4-1. Vanaf dat moment nam Good-Luck het heft in handen, Ronald Weydema schoot 4-2 in, waarna Joop Verolme een strafworp benutte. In de slotfase van de eerste helft' maakte Rob Rossel de ge lijkmaker. Het was Dittie Grootenboer die op slag van rust via een strafworp haar ploeg op voorsprong zette. Na de thee kwam Good-Luck er niet meer aan te pas. Ria van Oudenaren werd ver vangen door Lenie Jongejan, deze wis sel kon niet voorkomen, dat HKC de stand op 7-5 bracht. Jan Verhage schoot nog 7-6 in, maar de voorsprong van de thuisclub kwam niet meer in gevaar. DBGC 1 ACKC 1 Tot de rust was het een gelijkopgaan- de strijd, de gasten kwamen op 0-1, waarna Lon Löfner 1-1 aantekende. ACKC had een zuiver afstandsschot, wat 1-3 opleverde. Net voor de rust maakte Dick Both nog 2-3. Na de thee gaf DBGC teveel ruimte, hierdoor kreeg ACKC veel kansen, die bekwaam in doelpunten werden omge zet. In de slotfase bracht DBGC de eind stand op 3-7. OUDDORP Verzilvering vakantiebonnen- bouwnijverheid Voor de komende feestdagen kunnen weer 35 dagzegels worden ingeleverd, op vrijdag 16 november tussen 6.30 en 9 uur en zaterdag 17 november tussen 1 en 5 uur bij Joh. van Splunder, Die- pendorst 11, Ouddorp. OUD VOSSEMEER Geslaagd De heer J. C. Vis slaag de te Leiden voor het doctoraal examen Wiskunde en Natuurwetenschappen richting Scheikunde. THOLEN Bromfiets verdwenen De in de Kerkstraat op slot staande bromfiets van mevr. M. J. S., bleek 's nachts door onbekenden te zijn meege nomen. De politie zoekt naar de dader. Te hard gereden Bij een verkeerscontrole op snelhe den in de Kon. Julianastraat, Grindweg en Molenvlietsedijk werden door de po litiemannen heel wat overtredingen ge constateerd ten aanzien van de maxi mum snelheid van 50 km. Tegen 6 auto- bestuuurders en 1 bromfietser werd pro ces-verbaal opgemaakt. De politie zal op verschillende tijdstippen meerdere controles uitvoeren. door L. Penning Uitgeverij W. M. den Hertog 54 Hij wist niets beters te doen dan zijn stellingen te Bodegra ven in de steek te laten en zich met zijn 4000 krijgsknechten en duizenden gewapende huislieden op de Gouwse Sluis terug te trekken, terwijl zijn kolo nel Pain-et-Vin vast van plan was, bij het gezicht van de eerste Fransman op stel en sprong aan de haal te gaan. Voorafgegaan door een voorhoede van twee bataljons en gedekt door ruiterij, trok het Franse leger dwars over het ijs van de Zegvelder Polder. De ter reinkennis van de oude Benjamin, die vroeger als marskramer honderden ke ren deze streken had doorkruist, was opnieuw schitterend gebleken; de sloot, die door een watermolen was openge houden, had de opperbevelhebber niet kunnen teleurstellen, want Benjamin had er hem van in kennis gesteld. En toen deze brede sloot te midden van het ijsveld was overbrugd, werd de tocht voortgezet. Er werd weinig gesproken. De opge wektheid, die de Ucht ontvlambare Franse gemoederen in de morgen had getoond, had plaats gemaakt voor een gevoel van onrust en onveiligheid, nu de onmetelijke ijsvlakte, waarboven een zwerm bonte kraaien heenscheerde, werd overschreden. Te tien uur in de morgen bereikten de Fransen de Slimme Wetering, die door de sterke stroom van het water open lag. En terwijl hier door de genie vlug een tweede noodbrug werd gelegd van de balken en planken, <iie op enige boerenwagens het leger volgden, sprong de generaal udt het zadel, om de omtrek op te nemen. Hij beklom een aarden wal, die boven de ijsvlakte uitstak, en nam, de veldkij- ker voor de ogen, in de klare heldere winterlucht met aandacht de omtrek op. „Jood!" riep hij toen, met de vinger naar een bepaald pimt in het Zuid- Oosten wijzend: „is dat daar Zegveld?" „Ja Excellentie, die lange huizenrij is Zegveld; met mijn blote oog kan ik de kleine kerk met het koepeltorentje op de voorgevel onderscheiden." „Wat beduidt die toren in het Noord- Westen?" „Dat is de toren van Nieuwkoop. Ver volgens komt de toren van Aarlander- veen. Zwammerdam ligt ten Zuiden; dan volgt Bodegraven," Op dit ogenblik zagen 2rij in de verte, in de richting van Nieuwltoop, drie mannen, de mutsen van ottervel over de oren getroliken, op hun schaatsen naderen. Zij reden achter elkander, vlak tegen de Oostenwind in, terwijl de voor rijder zich bukte, om de wind beter te snijden. De generaal wijdde die mannen al zijn opmerkzaamheid. Hij vermoedde, dat het verkenners waren van de Holland se krijgsmacht, en zag hen halt houden, terwijl de voorrijder in een eenzame populier klom, om het ijsveld beter te kunnen overzien. Daarop zetten zij hun tocht onver schrokken voort in de richting van het Franse leger, totdat zij plotseling zwenk ten, in een machtige sprong over de Slimme Wetering gingen, en langs de flanken van het leger voorbij reden. Toen hielden zij weer halt, en stonden daar enige ogenblikken als onbeweeg lijke zullen onder het licht der Decem- berzon op het schitterende, blanke ijs veld. „Ken je die brutale kornuiten?" vroeg Benjamin aan Pietersen, die een veld- kijker bij zich droeg, en deze antwoord de: „Die éne heb ik herkend dat is Andries Dirksen!" „En de anderen zullen zijn beide broers zijn!" meende de oude Benjamin: „Zo zal het wel zijn!" De drie schaatsenrijders hadden zich thans gesplitst. Twee reden terug in de richting van Nieuwkoop; de derde sloeg het Zuid-Westen in, de richting van Bodegraven. Jan Pietersen tuurde de derde nog lang na. Licht als een schaduw gleed de gestalte over het ijs; het werd een stip, en de stip verdween achter het riet. „Die gaat zijn moeder vertellen, dat de Fransen op komst zijn!" mompelde Pie tersen op dreigende toon. „Laat hij zijn rede niet sd te lang rekken, want anders zullen we hem midden in zijn verhaal inoeten storen! Het zal vreemd moeten lopen, als hij deze keer de dans ont snapt!" HOOFDSTUK XXIV Andries had ach heden morgen in de vroegte op de schaatsen naar de Gouw se Sluis begeven, om zijn vader te spre ken. Want baas Dirlcsen was ingedeeld bij de krijgsmacht der gewapende huis lieden, die gisteravond op bevel van graaf van Koningsmarck Bodegraven zonder slag of stoot hadden ontruimd. Die ontruiming zat de huislieden nog dwars. Zij waren verbitterd, en de sol daten niet minder. Verkenners deelden mede, dat de Fransen geen zwaar ge schut meer voerden; onder deze omstan digheden was de terugtocht te smarte lijker geweest, en deze stoere mannen vroegen elkander af, wat die ongeluk kige graaf toch bewogen mocht hebben, om Bodegraven in de steek te laten. Het gerucht deed de ronde, dat de dappere graaf van Hoorn het opgeven der posities te Bodegraven gelijk stelde met een vader- en moedermoord, .en graaf van Koningsmarck, die zijn laf hartig gedrag een jaar later in de loop graven van Bonn door een eerlijke sol- datendood zou verzoenen, werd diep geminacht. Zijn gezag was ondermijnd, en het werd ten diepste betreurd, dat de Prins niet aanwezig was. Maar ook zon der de Prins zouden deze dappere huis lieden het met 's Heeren hulp wel klaar spelen, indien zij maar een krijgsman, een held en een veldheer tot aanvoerder hadden, en dit volk in de wapenen was de ware, trouwe wacht der Hollandse waterlinie geworden. Van de Gouwse Sluis was Andries naar de Mijdrechtse vaart gereden, en daar, bij de eendenkooi van de heer van Nieuwkoop, had iiij de uitlegger: het drijvende fort der zeventiende eeuw ontdekt, dat de weerbaarheid der Hol landse waterlinie zo uitermate zou ver hogen. Op die uitlegger deden Kees en Hannes dienst, en van hier uit hadden de drie gebroeders hun verkennings tocht gedaan. En nu was Andries thuis gekomen. Hij zat daóir in de hoek van de haard, bij het grote koesterende turfvuur, de schaatsen aan een spijker in de schoor steen opgehangen, de laarzen uit, en de voeten op de vuiirplaat rustend. Moeder zat in een andere hoek van de haard, terwijl Klara de huiselijke bezigheden verrichtte. En beiden, moe der en zuster, luisterden met angstige spanning, toen Andries mededeelde, dat de Fransen naderden. De deur werd geopend, en de oude Lutherse predikant trad binnen. Het was dominé Sluiter, die ruim een halve eeuw in Bodegraven had gestaan, en onder de Gereformeerde bevolking een grote achting genoot. De onrust had hem uit de pastorie gejaagd. Hij nam een stoel, en moeder Dirlcsen vertelde hem, dat Andries <3aar straks de Franse krijgsmacht op het ondergelopen land van de Zegvelder polder had gezien. - Het grijze hoofd diep gebukt, de blik peinzend op het vuur gericht, zo zat de leeraar daar aan de haard. „O welke tijden," zuchtte hij: „welke tijden! Kinderen, laten wij het aange zicht des Heeren zoeken!" En in een vurig smeekgebed werd het bezwaarde hart voor de Heere uitge stort. Dominé Sluiter vertrok; Andries volg de hem naar buiten. Het dorp scheen uitgestorven, en na de bedrijvigheid der laatste weken had deze doodse stilte iets benauwends. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 5