Felle brand legt „het Diekhuus geheel in de as 52e jaargang Dinsdag 6 november 1979 No. 4840 C3HR. STREEKBLAD ÖP GEIREFORMEEKDE GRONDSLAG VOOR DB ZUID-HOIaLAKDSE EN ZEEUWSE EELANDEN Verschijnt tvxemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond Oud-senator Vugts (KVP) overleden RAYON- COMMANDANT GROENTEN UIT VOLKSTUINTJES HEDENAVOND VOORLICHTING OVER DE UI. De kuiken-zuiger! IN MEMORIAM P. van Es TWEE BROERS OVERLEVEN NACHT VOL ONTBERINGEN ir 17 uren op de kiel van hun boot Ze hebben het overleefdde beide broers Bas en Gert Slooter, 43 en 33 jaar, resp. uit Oude Tonge en Zuid-Beijerland, maar met name de oudste heeft in de bange nacht van vrijdag op zaterdag de dood van zeer dichtbij in de ogen gezien. Het hachelijlie avontuur, waarin ze verzeild raakten, speelde zich ge durende die nacht af voor de kust en in de monding van de Oosterschelde. EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN GOEDEREEDE MIDDELHARNIS: ff Alle activiteiten zijn daarmee Bijeenkomst voor werkers (sters) in verzorgende be roepen te Dirksland POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Soinmelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Raba Middelharnis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 8,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. DEN BOMMEL 's-GRAVENHAGE Het oud-Eerstekamerlid Nico Vugts is j.l. zaterdag op 71-jarige leeftijd te Den Bommel overleden. De heer Vugts vas op een plezierjacht van zijn schoon zoon, gelegen in de haven van Den Bom mel, toen hij plotseling onwel werd. De plaatselijke arts, dr. A. J. M. P. Jans sen kon slechts de dood constateren. De overleden heer Vugts werd naar zijn woonplaats Leidschendam overge bracht. Nicolaas Franciscus Antonius Vugts werd op 28 januari 1908 geboren in Vught. Van 1934 tot 1964 was hij in dienst van de Katholieke Arbeidsbewe- ging, het huidige KNV. Vugts was secretaris en voorzitter van de afdeling Den Haag en later districts bestuurder van de provincie Zuid-Hol land. In de oorlogsjaren nam hij ontslag bij de vakbeweging en ging hij de illegali teit in. Van '41 tot '44 was hij werkzaam bij de provinciale voedselcommissie. In 1949 werd Vugts gemeenteraads lid voor de KVP in Den Haag. Hij bleef dat tot 1970. In de periode 1953-1957 was hij lid van de provinciale staten in Zuid-Holland. In de jaren 1964-1977 was Vugts lid van de Eerste kamer. Nico Vugts was ridder in de Orde van ■de Nederlandse Leeuw. De begrafenis zal plaats hebben woensdag 7 november op de St. Bar- bera begraafplaats te 's-Gravenhage. DIENSTENCENTRUM-NIEUWS Hierbij nodigen wij u uit op woens dagmiddag 14 november in het Dien stencentrum aan de Doetinohemsestraat te Middelharnis een middag bij te wo nen die geheel verzorgd wordt door het Leger des Heils. U zult o.a. een film over het Leger des Heils te zien krijgen. Iedereen is van harte welkom. j Aanvang 14.00 uwc. Heeft u vervoer nodig bel dan 3366. STELLEND AM: De alhier gestationeerde politieman tot 1 oktober wmr. I A. H. Bijl, is per genoemde datum bevorderd tot opperwachtmeester en aangesteld als rayoncommandant te Stellendam. ------O------- STELLENDAM: Meerdere eigenaren van volkstuintjes, gelegen aan het eind van de Brielse- straat, missen regelmatig groenten uit hun t\unen. Kennelijk heeft iemand uit de omigeving de groenteboer daarom „niet van node". Het bestifur van de Veren, voor Be drijfsvoorlichting G. en O. heeft ge meend bij de aanvang van het seizoen 1979 - 1980 bijzondere aandacht te moe ten schenken aan de ui en in het bij zonder aan de uitgevoerde proeven op praktijkschaal met de biologische be strijding van de uienvüeg in de afge lopen jaren in de omgeving van Nieuwe Tonge. Deze bijeenkomst zal gehouden wor den op heden dinsdag 6 november in de „Schakel" te Dirksland. Zaal open 19.30 uur. Aanvang 19.45 uur. Programma: Vertoning van de film „Uienvliegen bestrijden uienvliegen" door Dr. M. Looosjes van heit Instituut voor Plantenziektekundig Onderzoek te Wageningen. Bespreking van de betekenis van deze methode voor de praktijk. Huidige stand van zaken aangaande de teelt, bewaring en afzet door dhr. J. L. Koert van de S.N.U.I.F. Hoe krijg je 5 piepkuikentjes uit een gat van 3 meter diep als dat gat te smal is om er zelf in te kunnen om het grut op te ha len? Op de boerderij van de fam de Rooij te Melissant diende dat probleem zich vorige week aan. Er werd gedacht aan een schep- netje, maar dat was niet zo gauw voorhanden. Met stokjes dan, werd gedacht, of met een hark, maar die ideeën maakten plaats voor een heel lumineuze gedachte van een gast uit Hilversum... Snel werd de stofzuiger aangesleept en jawel, al spoedig hing het eerste kuikentje aan de zuigstang. Met vier ging het goed; de 5e werd goeddeels naar binnen gezogen. Dat werd opgelost door de slang aan het blaaseind van de stof zuiger aan te sluiten waarna het kuiken snel naar buiten floepte. Op de boerderij had trouwens nog een bijzonderheid plaats. Zondagmorgen had er de geboorte plaats van drie lammetjes, in de wei nog wel. De borelingen en mamma schaap werden fluks in de warme stal ondergebracht. OOLTGENSPLAAT De overledene heeft veel voor de gemeenschap betekend De broers waren vrijdagmiddag uitgevaren om te gaan vissen, vanaf de damaanzet van de Oosterscheldedam. Hun boot is een zeewaardig polyes ter-vlet van 4,75 mtr. lang. Het aanvankelijke stekje bleek weinig vis rijk, waarom ze tegen half zes naar een andere plaats voeren, waar ze een beter resultaat veronderstelden. Bij het uitgooien van het anker is het toen fout gegaan. Het nog zwevende anker werd door een ongedacht sterke onderstroom onder de boot langs meegevoerd, waardoor het kon gebeuren dat de boot in slechts een fractie van tijd omver werd getrok ken. De oudste van de broers kon niet zwemmen, maar het gelukte hem, zo wel als de jongere broer, op de kiel van de omgeslagen boot te klimmen. Wat zich daarna heeft afgespeeld en de ontberingen die het tweetal gedu rende de nacht heeft geleden laat zich nauwelijks beschrijven. De oudste broer was door uitputting dermate ontredderd, dat de jongere broer, die over een betere conditie beschikte, hem tegen zichzelf en een totale over gave heeft moeten beschermen. Toen de overredingskracht tekort ging schieten heeft de jongste kans gezien het ankertouw in te halen om daar mee zijn van kou bevangen broer vast te binden. Irmiiddels werd de omgeslagen boot door de stroming de Oosterschelde binnengedreven om bij eb weer zee op te gaan. De echtgenote van de oudste had om acht uur 's morgens alarm geslagen maar er mocht niet direct worden verondersteld, dat het tweetal in nood verkeerde. Immers hadden zij een langdurige visserservaring en hadden ze als leden van de zeehengelsportvereniging Zuid-West Nederland een zendinstallatie aan boord. Verondersteld mocht dan ook worden dat ze die zouden gebrui ken wanneer er moeilijkheden waren. De praktijk heeft echter geleerd, dat de boot zo snel omsloeg dat er geen tijd meer was noodsignalen uit te zenden. PoUtieman Gaazenbeek, voorz. van de vereniging ging na het alarmerende telefoontje op onderzoek uit van waar het tweetal in zee was gegaan. Toen hij de plaats had gelocaliseerd, voeren op zijn verzoek de reddingsboten uit Burgh en Stellendam uit. De heroïsche strijd die in de ijzig koude nacht werd gevoerd, eindigde zaterdagmorgen rond elf uur, toen ze werden opgemerkt door een Bel gische sportvisser. Al eerder waren vissers voorbijgevaren, maar die had den de broers in hun benarde positie niet opgemerkt. De reddende Belg zette het tweetal af op de damaanzet vanwaar ze zo'n zeventien uur eer der vertrokken waren, waarna een passerende bus hen riobting Zierikzee bracht. Inmiddels was een ambulance gewaarschuwd, die de broers hal verwege overnam en hen naar het ziekenhuis in Zierikzee bracht. De liohaaamstemperatuur van de oudste broer bleek tot 28 graden terug te zijn gelopen. D.m.v. massage probeerden de doktoren verbetering in zijn kritieke toestand te brengen, hetgeen aanvankelijk vruchteloos bleek. Ge- liikkig trad er toch een kentering ten goede in zodat de verzuchting toch nog kon worden geslaakt: „ze hebben het overleefd!" Beiden worden nog in het ziekenhuis verpleegd. Geleerd door deze ervaring overweegt het bestuur van de zeehengelclub het huishoudelijk reglement aan te vullen met een bepaling, die heri" ver biedt met één enkele boot de zee op te gaan. Ook zal moeten worden uitgesloten, wat op de toren van Haamstede, één van de luisterposten, was gebeurd. De wachter had daar de ruisonderdrukker zover omlaag ge zet, dat hij daarmee ook de ontvangst had weggedrukt. In de nacht van zondag op maandag (5 november) is op de leeftijd van '86 jaar in zijn woning Margrietstraat 4 te Ooltgensplaat overleden de heer Pieter van Es, sinds 10 december 1978 weduw naar van mevr Anthonia Cornelia van den Tol. Door de ouderdom namen de krach ten van de heer Van Es de laatste tijd sterk af en maandagmorgen vroeg is hij stil heengegaan. De overledene heeft veel voor de dorpsgemeenschap en ook daarbuiten I betekend. Hij bewoog zich op het gebied van kerk, staat en maatschappij en 3 heeft door zijn gaven van hoofd en hart g veel tot stand weten te brengen. Naast zijn dagelijkse arbeid als landbouwer heeft hij nog tot op gevorderde leeftijd zijn krachten en talenten dienstbaar s mogen stellen op velerlei terrein, s De heer Van Es maakte o.a. deel uit 3 van het bestuur van de Dijltring Flak- kee; zeven en dertig jaar was hij raads- lid van de gemeente Ooltgensplaat als vertegenwoordiger van de A.R.-partij s waarvan 17 jaar wethouder; bestuifrslid van de Drinkwaterleiding en Gascen- g trale Goeree-Overflakkee; secretaris van s het elektriciteitsbedrijf Oostflakkee; be- stuurslid en boekhouder van de Lan- s bouwvereniging ter plaatse; voorzitter g Stichting Gezinszorg; functies in de g Stichting Maatschappelijk werk; be- s stuurslid van de Coöp Boerenleenbank; Dijkraad en vertrouwensman iti land- s bouworganisaties, enz. sVerder was de heer Van Es vele sj jaren lid en voorzitter van de kerkeraad van de Geref. Kerk; voorzitter van de A.R.-kiesyereniging; lid van de Stich ting Veerverbinding Galathee - Dintel- sas; afgevaardigde in de N.V. Brugver- binding Goeree-Overflakkee; bestuurs lid Coöp Koelhuisvereniging; voorzitter polderbestuur Galathe en bestuurslid en mede-oprichter van de Vereniging voor Chr. Kleuteronderwijs. Zijn verdienste vond erkenning door de benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Door burgemeester P. W. Hordijk werd hem deze onderschei ding uitgereikt op Koninginnedag 1954, gelijk met wijlen de heer J. A. van Nieuwenhuijzen, die ook werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nas sau; eveneens voor zijn grote verdien sten op velelei terrein, speciaal op land bouwgebied. De heer Van Nieuwenhuij zen overleed op 12 april 1967 tijdens een studiereis door Zuid-Afrika. De teraardebestelling van de heer Van Es zal plaats hebben donderdag 8 november a.s. op de nieuwe begraaf plaats te Ooltgensplaat, nadat vooraf een Dienst van Woord en Gebed ge houden zal worden in de Geref. Kerk, waarin zal voorgaan ds. A. C. Scher- penisse, Geref. pred. te Zwijndrecht, oud-predikant van Ooltgensplaat. Deze dienst vangt aan om 2 uur. SINT ANNALAND Uienveilmg van donderdag 1 no vember 1979. Uien maat veertig op waarts, Klasse 2 N.L.: 35,80 - 36,—. Uien drielingen, maat dertig/veertig, Klasse 2 N.L.: 28,-----28,10. Uienprijs per kUogram. Aanvoer 120 ton. OOLTGENSPLAAT donderdagavond 7.30 uur student J. J. Tanis-, Sommels- dijk. Wijziging spreekuur burgemeester A.s. vrijdag zal burg. van Velzen zijn wekelijkse spreekuur houden van 10 tot 11 uur 's morgens in plaats van op de gebruikelijke middaguren. Van het „Diekhuus", het honk van de Stichting voor Sociaal-cultureel Vor mingswerk op het Zandpad te Middel harnis resteert nog slechts een gebla kerde voorgevel. Zelfs geen paperclip is uit de felle brand tevoorschijn gekomen die in de nacht van vrijdag op zater dag het pand tot de grond toe ver woestte. Ook de naastgelegen woning, bewoond door oud Gas-direkteur dhr J. Witvliet liep ernstige schade op. Van „het Diekhuus" ging de totale adminis tratie en de gehele inventaris verloren; een schade die op hónderdduizend gul den wordt geschat. Het gebouw was eigendom van de gemeente. Alles is door de brand zo grondig verwoest dat het ook voor de technische recherche onmogelijk is de oorzaak van de brand te achterhalen. In de vroegere nachtelijke uren is het op het Zandpad en omgeving wat rumoerig geweest en zelfs is gepoogd een auto in brand te steken. Het zijn bevindingen die voed sel geven aan het gerucht dat de brand zou zijn aangestoken, mogelijk nadat er was ingebroken. De technische recher che heeft daar overigens geen sporen van gevonden. Wel werd met vrij grote zekerheid vastgesteld dat er geen kort sluiting is geweest. Vrijdagavond om half tien had concierge Kommer de Gans de CV kachel nog gematigd i.v.m. het komende week-end. Dhr de Gans heeft toen niets afwijkends bespeurd. De brand is zaterdagmorgen rond vijf uur uitgebroken. Het vuur heeft zich bijzonder snel door het gebouw ver- D.V. woensdag 7 november a.s. zal er in Dirksland een regionale bijeenkomst gehouden worden voor allen die in de verzorgende beroepen werkzaam zijn. Ds. P. Blok zal in deze bijeenkomst een lezing houden over het thema: „De geestelijke wapenrusting tot het dagelijks werk" Vergaderplaats: Verenigingsgebouw „Rehoboth" van de Geref. Gemeente te Dirksland, Geldersedijk 6. Aanvang: 19.30 uur. Na de pauze waarin koffie wordt aangeboden zal er ruimschoots gele genheid zijn tot het stellen van vragen en onderlinge gedachtenwisseling. Voor zover hun dit mogelijk is ver wachten we op deze avond alle ver pleegsters, zwakzinnigenverzorgsters, ziekenverzorgsters, gezinsverzorgsters ,bej aardenhelpsters, kraamverpleegsters enz. uit de regio Flakkee. Kollega's die niet tot de Geref. Ge meente behoren, maar belangstelling hebben voor deze samenkomst zijn van harte welkom! Graag tot morgenavond! STELLENDAM Dankstond. In de Geref. kerk ^al ï.s. woensdagavond om half zeven een dankstond voor het gewas worden ge houden. Voorganger is dhr A. J. van Noord. spreid. Dat kon gemakkelijk via de houten tussenschotten en de houten zoldering. PTT-personeel dat in het tegenover gelegen postkantoor nachtdienst had heeft de brand het eerst ontdekt. Zij hebben de brandweercentrale gewaar schuwd vanwaaruit de bluseenheid van Middelharnis en Sommelsdijk naar de brand werden gedirigeerd. Toen 'de brandweer bij de bedreigde woning van de fam Witvliet aanbelde waren dhr en mevr Witvliet weliswaar nog binnen, maar zij hadden zelf het gevaar ook al onderkend en troffen de laatste maat regelen om hun woning te verlaten. De bovenverdieping ervan, waar zich ook de slaapkamer bevond, brandde geheel uit. Er kon vandaar niets meer gered wor den en dhr Witvliet zag o.m. zijn bibli otheek verloren gaan. Beneden sloeg de brand niet toe maar daar ontstond veel waterschade. De blusploegen hebben een uur lang jtrijd geleverd. Een grote moeUijkheia /as dat het gebouw niet van achter jenaderd kon worden. Om achter de jrandende woning te komen moest eerst een stevige poort worden gerameid; de brandweerploegen hebben dan ook voor een zeer moeüijke opdracht gestaan. Groot was dan ook de teleurstelling dat de woning niet behouden kon wor den. Het is duidelijk dat alle Diekliuus- activiteiten voor deze week zijn afge last. De staf zoekt, in overleg met B en W, naar tijdelijke ruimten waarin pet werk kan worderi voortgezet. Weke lijks werd het Diekhuus door zo'n acht- Al spoedig bleek dat er weinig meer te redden viel. honderd mensen bezocht; inclusief de bezoekers van de activiteiten buiten het eigenlijke Diekhuus zijn het er zo'n zestienhonderd, In het naastgelegen ge bouw van de EMGO werkt de staf hard aan de opzet van een schema. Men kan daarbij slechts gebruik maken van het geheugen omdat de laatste snipper van de administratie is verbrand. Teamlei der is dhr Bosdijk; administrateur is dhr van Gulik. Er zijn drie culturele werkers en meerdere part-time help sters. O.a. werd in het Diekhuus door oude ren gebiljart, er waren handwerkclubs, 3 groepen peuters voor de peuterspeel zaal, een tiental talencursussen, het vrouwencafé (nu al voor de derde maal tengevolge van brand gedupeerd), kin dergroepen, vergaderingen, kinderfilms e.d. Deze week nog hoopt de Diekhuus- staf over telefoon te beschikken (nr. 2400) via welk nummer tegen het eind van de week informatie kan worden ingewonnen over het voortzetten van de activiteiten. De Stichting viert dit jaar haar 25-jarig bestaan. Daarom had een van de bestuurders een oud notulen- boek thuis in zijn bezit. Het is het enige document dat nog geraadpleegd kan worden. Het gebouw van het Diekhuus dateert uit 1954. Het werd door de Aus tralische kerken aan Middelharnis aan geboden; een gift die nog verband hield met de watersnood die een jaar tevoren had plaats gehad. Dit schoot er van over; de brandweer haalt de restanten uit elkaar.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 1