EIIAÜDEn.niEIJWS MANOU klokken Maakhpmefnt Cakebroodje f 0,95 PREDIKBEURTEN 3e blad Vrijdag 2 november 1979 No. 4839 5 verschillende uitvoeiringen vanaf 350^ Ddt is één van de vele soorten klokken uit onze toonaangevende colleotie. Altijd een jaar garantie en blijvende service in öiigen atelier. luwelier J. KEUVELAAR ZANDPAD 32 MIDDELHAKNIS Leerlingen van liet Lager Agrariscii onderwijs s iierlconist en toeicomstpiannen - N.C.V.B. - Jeugdzangdienst in Melissant Top Tien van Sint en Piet Immers, uw eigen ervaring is toch de beste. Maak geheel vrijblijvend een afspraak voor een proefrit in de Volvo van uw keuze. De complete Volvo range staat bij ons voor u klaar. Automobielbedrijf A.A. Blokland B.V. De echte balclcers: JAN TROOST - Stellendam JAN VISSEREN - Ooltgensplaat BART WESDIJK - Middeliiarnis Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kimt u sturen aan: Redactie Eilanden-nieuws, postbus 8, Middelhamls, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepu bliceerd. SCHAT GEVONDEN Ik heb munten, gevonden in mijn tuin. Ben ik verplicht dat op te geven aan de Inkom^stenbelasting? Antwoord - Neen, schatvondsten be- 'hoeft u niet aan te geven voor de in komstenbelasting. Wel bestaat er t.z.t. kans dat uiw totale vermogen door dgl. vondsten ze groot wordt, dat u in de vermogensbelasting komt te vallen. Er is ook geen meldingsplicht voor munt- vondsten. Uit een oogpunt van 'geldge schiedenis is het Kon. Munt- en Pen ningenkabinet, Zeestraat 71b in Den Haag u erg dankbaar als u daar aan meldt wat u aan bijzondere of oude munten uit de grond haalt. ADRES BLOKKEREN Ik ga verhuizen, maar wil van alle (schoon)famiUegezeur af. Kan ik ze be richten dat ik bv. geëmigreerd ben, of kunnen ze me toch via het bevolkings register enz. weer te pakken krijgen? Antwoord - Uit uw uitvoerige brief werd ons wel duidelijk, dat u diverse goede redenen hebt om genoemde fami liebanden te verbreken. U moet dan voor uw verhuizing een schriftelijk ver zoek richten tot Burgemeester en wet houders van de gemeente die u gaat verlaten, dat zij uw persoonlijke gege vens niet aan derden bekend maken en óók aan familieleden geen gegevens meer verstrekken. Als dit wordt toege staan, kan een bloedverwant zelfs uw nieuwe adres niet loskrijgen als hij 'u zou willen verwittigen van een sterfge val of dgl. U moet dan ook een geheim telefoonnummer aanvragen en in uw nieuwe woonplaats andere leveranciers nemen, de oude bankrekening en giro rekening opzeggen en bij een andere bank een rekening openen en bij de giro later een nieuw nummer vragen. An ders kan men door betaling op uw naam via het oude nummer tóch uw woonplaats te weten ko-men. Laat een vertrouwde vriend de evt. nagekomen post ophalen en doorsturen, O'f leen zijn adres als correspondentie-adres voor nota's van vroegere leveranciers, lo pende verzekeringen enz. Naar aanleiding van de na 1972 sterk gegroeide belangstelling voor het lager agrarisch onderwijs, vooral van de zijde van leerlingen uit een niet-agrarisch milieu, heeft het Landbouw-Economisch Instituut een onderzoek naar deze ont wikkelingen ingesteld. Vit -dit onderzoek blijkt o.m. dat in het voorjaar van 1977 SP/o van alle leerlin gen uit de examenklassen van de lagere agrarische scholen niet afkomstig was van een land- of tuinbouwbedrijf. Van alle geënquêteerde leerlingen volgde 42% de vakrichting landbouw, 14"/o tuinbouw en 44"/o een niet direct op het land- of tuinbouwbedrijf gerich te opleiding, zoals bosbouw en groen voorziening, bloemsierkunst en levens middelentechnologie. De helft van het aantal meisjes volgde ,de opleiding bloemsierkunst. Van de jongens had SS'/o en van de meisjes 59»/o éérst een andere vorm van voortgezet onderwijs gevolgd. Voor 24°/o van de leerlingen is het lager agrarisch onderwijs eindonderwijs, 32°/o wil via een leerlingstelsel of een vakschool de de opleiding voortzetten, 32»/o wil naar het middelbaar agrarisch onderwijs en 12i'/o wil niet-agrarisch dagonderwijs gaan volgen. Uit de beroepsplannen van de leer lingen blijkt dat de grotere toeloop naar het lager agrarisch onderwijs weinig of geen invloed heeft op de opvolgingssi tuatie in de land- en tuinbouw. Van de jongens wil SO'/o een beroep in de land bouw, 15% in de tmnbouw, 19% in de bosbouw en groenvoorziening, 16% in de overige verwante sectoren, 15% denkt aan een niet- agrarisch beroep, terwijl 5% nog geen keus heeft gemaakt. De verschillen in de beroepsplannen van de jongens komen voor een deel over een met verschillen in het ouderlijk be roep en in de gevolgde vaikrichting. Van de zoons van landbouwers en tuinders wil 80% in de land- of tuin bouw ,gaan werken. Het grootste deel van de jongens van wie de vader geen agrariër is, denkt aan een beroep in de sector bosbouw en groenvoorziening of bloemist/winkelier. Bij de verschillende vakrichtingen gaat de belangstelling vooral uit naar beroepen die daarbij aansluiten. De meisjes zijn meestal ge ïnteresseerd in een beroep in de bloe menverkoop en in de dierenverzorging. Veel jongens die in de landbouw gaan werken, willen daarvoor eerst nog mid delbaar agrarisch onderwijs volgen. Van de jongens die in de tuinbouw wU- len, geven velen echter de voorkeur aan een opleiding via een leerlingstelsel of een vakschool. De vakken die op de lagere agrarische school worden onderwezen, genieten niet alle dezelfde waardering. Het meest populair zijn de vakken die aansluiten aan de praktijk waarop het onderwijs is gericht. De basisvakken scheikunde en wiskunde genieten min der waardering evenals vakken gericht op algemene vorming. Door 77% van de leerlingen wordt de opleiding van de lagere agrarische school geschikt geacht voor het toe komstig beroep. Vooral leerlingen die later in de land- of tuinbouw willen gaan werken, zijn deze mening toege daan. Leerlingen met toekomstplannen in de niet - agrarische sfeer vinden de opleiding niet zo geschikt voor hun toe komstig beroep. Een oorzaak kan zijn het ontbreken van een of meer specifiek op het beroep gerichte vakken in het leerprogramma. Uit de grote toeloop tot het lager agrarisch onderwijs blijkt dat deze vorm van omiderwijs voor velen aantrekkelijk is. Gelet op de uiteenlopende beroeps plannen van de leerlingen is de vraag van belang of het lager aigrarisch on derwijs zich in de toekomst vooral dient te richten op de algemene vor ming dan wel op de opbouw van vak technische kennis. Landbouw-Economisch Instituut. PIEPSTOELEN Tegenwoordig horen we steeds de stoelzittingen piepen als we gaan zit ten. Moeten de veren gesmeerd worden of ontstaat dat naargeestig geluid door het schuren langs de vulling? Antwoord - Olie veroorzaakt vetvlek- ken en zal hier niet helpen. Dat piepen ontstaat meestal pas na verloop van jaren, wanneer de veren wat van hun spankracht hebben verloren en elkaar beginnen te raken. Het gaat niet over, maar wordt eerder erger. Er is niets anders tegen te doen dan ze te verwij deren en te vervangen door andere veren of een vulling. STOFLUISJES Hierbij enkele zeer kleine insecten, die ik overal in huis tegen kom. Het huis is oud en vochtig. Wat is er tegen te doen? Antwoord: Wat u ons toezond waren psocoptera of stofluisjes. Van dit insec tje komen zo'n 100 soorten voor in ons land, meestal ingevoerd uit andere stre ken. Ze komen voor op alles wat plant aardig is, vooral op papier en hout. Ze malen papier fijn maar toch leven ze daar niet van. Afgezien van de soorten buiten, die van stuifmeel en bladzwam- men kunnen leven, voeden de diertjes inhuis zich met de sporen en de fijne draadjes van schimmels, die op alle plantaardige materiaal groeien, vooral als het huis vochtig is. U kunt uw huis laten ontsmetten, maar ze zulen terug komen. Meestal is vochtig behang de voornaamste besmetting. U moet uw huis dus droog maken: dubbele muren met spouw, deze spouw niet laten vol spuiten maar ventileren d.m.v. lucht- roosters onder en boven aan de buiten kant. Voorts is cv. beter dan gas. U moet uw huis voldoende verwarmen, maar tevens goed luchten. Waar mo gelijk moet u papier vervangen door an der materiaal, bijv. kunststof behang waarop geen schimmel kan gedijen. Bo men die uw huis beschaduwen zijn mooi maar in uw geval niet. Als u voorts een betonnen vloer aanlegt met daarop plavuizen i.p.v. vaste vloerbedekking, bent u al heel ver op weg. Maar meest al is de overlast van deze diertjes zo ge ring, dat men toch niet al deze maatre gelen neemt. U kunt ook zien hoever u komt als u eerst alle behang vervangt, want dat is wel de grote besmettings bron. Vaak stof afnemen op alles wat van papier en hout is helpt ook. ONVERDEELD HUIS Wij kunnen als erfgenamen een klein huis van onze overleden vader heel voordelig verkopen en er een veel gro ter woonhuis voor terugkopen tegen nagenoeg de zelfde prijs. Moet nu eerst boedelscheiding plaatsvinden? En hoe zit het dan met vermogensbelasting als moeder het op haar naam krijgt en met de successierechten als de kinderen het later erven? Antwoord - Het is voor u voordeliger als nu nog geen boedelscheiding plaats vindt, want dan zou die worden geba seerd op de waarde van het huis op de dag van het overlijden van uw vader. U moet de aan- en verkoop zien als een herbelegging van de niet opgeëiste erf delen. Ook de fiscus kan daarmee ac- coord gaan en u behoudt per kind uw recht op één zesde van de waarde van het nieuwe (waardevoller) pand en uw moeder behoudt haar recht op vier zesde daarvan. Ieder heeft dus t.z.t. méér als het nieuwe huis wordt ver kocht, tegen de taxatiewaarde en nog extra voordeel als het geheel vrij wordt verkocht aan een liefhebber. Doordat beide kinderen al voor een zesde be zitter zijn, betalen zij t.z.t. minder suc cessierechten, want zij erven ieder slechts twee zesde erbij. Met de ver mogensbelasting bent u, aangezien het genoemde taxatiebedrag, nog juist vrij. Moeder valt ook binnen het vrijgestelde bedrag. Tenslotte is het allemaal gun stiger ten aanzien van de onderhouds kosten en/of het door de belasting dienst verplichte huurwaardeforfait, want dat ligt bij gedeelde eigendommen anders dan bij bewoning door één eige naar. Als u een en ander bespreekt met de notaris die aan- en verkoop voor u gaat regelen, kan hij u nader advise ren. LEPRAFONDS Vele jaren gaf ik per acceptgiro een bedrag aan het Leprafonds. Na het ge val met prof. Zeegers weet ik niet meer of mijn geld echt wel aan de zieken be steed zal worden. Wat moet ik doen? Antwoord: Gevallen als dit zijn diep te betreuren. Wanneer mensen reeds een zeer hoog salaris hebben zich ver grijpen aan geld dat voor liefdadigheid bestemd is, maakt dat een gew^eldige in druk. U kunt natuurlijk een andere vereniging of ander fonds kiezen. Toch menen wij, dat nu de fraude ontdekt is, de zaak weer gezond is bij het Lepra fonds. Men zal nu wel toezien, dat zo iets nooit meer gebeuren kan. Dat zeg gen alle bestuursleden trouwens. Wel kan men zeggen, dat het gebeuren een reden temeer moet zijn om zeer nauw toe te zien op het geldelijke beleid van ale fondsen en verenigingen met een liefdadig doel. Misbruik komt teveel voor en het Inlichtingenbureau inzake het Inzamelingswezen heeft geen op- sporings- of controledienst. Misschien zou die er toch wel moeten zijn. BLANK OF BRUIN Er is een rage gaande om de radia toren van de cv. bruin te lakken. Dat zou stukken schelen in het stoken. De bruine radiatoren zouden veel meer warmte afgeven. Wat is de waarheid? Antwoord - De waarheid is, dat don ker gekleurde voorwerpen inderdaad iets meer warmte uitstralen dan licht gekleurde of witte. Daaroim maakt men kachels vanouds gitzwart. Maar bruin of blank maakt al heel weinig verschil uit en zeker bij de tem.peraturen van beneden 100 graden! Een Duits insti tuut heeft de zaak onderzocht en vond nog geen procent verschil.' En dat is toch wel logisch ook. Stel dat het ver schil 25 of 30 procent was (dan pas zou u het goed merken), dan zou een óók veel meer gas verstookt worden, want de natuur geeft niets voor niets. Wan neer de radiatoren plotsklaps veel meer warmte gingen afgeven, zou de brander automatisch veel meer warmte moeten produceren en er zou veel meer gas verbrand moeten worden. U ziet echter na de lakrage, dat het verbnmk precies gelijk blijft. En teveel verf op radiato ren werkt zelfs omgekeerd: dat verhin dert de warmte-afgifte. DIRKSLAND: Woensdag 7 november a.s. is de N.C. V.B. voornemens een extra avond te houden over Reformartikelen. Aanvang 7.45 uur in „Onder de Wiek" Gasten hartelijk welkom. Op zondag 4 november a.s. 's middags om 4.00 uur zal in de Gereformeerde Kerk, Nieuweweg te Melissant een jeugdzangdienst worden gehouden. Medewerking wordt gegeven door het interkerkelijk koor „Samen op weg" o.l.v. de heer K. Kleynendorst. Voor ganger is ds. H. Willems, terwijl het orgelspel wordt verzorgd door de jeug dige organist Sjaak Melissant uit Melis sant. Iedereen is van harte welkom! THOLEN Huurwoningen. Het bestuur van dt gemeente Thoien is bezorgd over dt grote vraag naar huurwonmgen. Men wil daarom in 1980 de nadruK leggeii op de bouw van woningwetwoningen in verband hierm.ee zijn voor deze sec tor voor volgend jaar b5 woningen aan gevraagd. Momenteel zijn er 36 wo ningwetwoningen in aanbouw, verwacn. wordt dat men dit jaar nog zal kun nen beginnen met de bouw van not eens 40 huurwoningen en 25 goedkov Koopwoningen. Als de gevraagde 65 wo ningen worden toegewezen kunnen dez in het najaar 1981 aan het woningbe stand worden toegevoegd. Dienstregeling ziekenhuisbu^. Het college van B en W en de gemeenteraad zijn bezorgd over de bezetting van de ziekenhuisbus. In september waren er aanzienlijk minder passagiers. Votgens de heer T. Aarnoudse (SGP) komt dat door een ongunstige dienstregeling. Het college van B en W wil deze vervoers- regehng in zijn geheel herzien als er geen verbetering van de bezettingsgraad komt. OUD VOSSEMEER Gedecoreerde slager. Op de inter nationale slagersvaktentoonstelling te Utrecht kon slager Co Simmers drie bronzen medailles in de wacht slepen. Hij ontving de prijzen in de categorie specialiteiten, de categorie leverworst en de categorie kookworst. OOSTERLAND Ned. Herv. Kerk: 10 uur Ds. J. Plante, Dankstond voor het gewas, 6 uur Ds. L. H. M. de Jonge van Bruinisse Ger. Kerk: Gezcimenlijke diensten met de kerk van Nieuwerkerk, in het kerkgebouw aldaar Ger. Gemeente: 10, 2.30 en 6.30 uur lee^diensten Oud Ger. Gemeente: 9.30, 2.30 en 6.30 uur lees- diensten. SINT ANNALAND Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur en av 6 uur Ds. M. D. Geuze Gereformeerde Gemeente in Nederland: v.m. 9.45 uur, n.m. 2.15 uur en av. 6.15 uur leesdienst. NIEUWERKERK Ned. Herv. Kerk: Ds. W. J. Kolkert Geref. Kerk (N'kerk en O'land): 10 uur Ds. P. J. Moet; 5 uur dhr A. v. d. Schee te Spijkenisse Geref. Gemeente 10 en 3 uur leesdienst Geref. Gemeente in Ned. 9.45 en 3.30 uur leesdienst. Dankdag 7 november 1979: Geref. Kerk (N'kerk en O'land) 10 uur Ds. J. G. Arensman, Kamperland; 7 uur Ds. P. J. Moet Geref. Gemeente 10 en 3 uur student J. J. Tanis, Sommels- dijk Geref. Gem. in Ned. 9.45 en 3 uur leesdienst. SINT ANNALAND XJienveiling van dinsdag 30 okto ber 1979. Uien, maat veertig opwaarts. Klasse twee N.L.: 33,20 - 33,30. Uien drielingen, maat dertig/veertig. Klasse twee N.L.: 25,40 - 25,70. Uienprijs per kilogram. Aanvoer 135 ton. Opbrengst oogstcollecte. De zon dag 28 oktober gehouden jaarlijkse oogstcollecte in de Nederlands Her vormde Kerk te Sint Annaland bracht 14.577,94 op, waarvan 2419,31 be stemd was voor de Diakonie en 12.158,63 voor de Kerkvoogdij. Wel een bijzonder mooi resultaat!! Extra kerkdienst. Voor de Gere formeerde Gemeente van Sint Anna land hoopt D.V. op 8 november a.s. des avonds om 19.30 uur (half acht) voor te gaan in de Dienst des Woords Ds. Th. van Stuyvenberg uit Meliskerke. JENEVER ALS MEDICIJN Een hartspecialist stelde enkele jaren geleden vast, dat ik een begin van ader- vernauwing had. Hij ried mij aan, ter wüle van de bloedsomloop, 1-2 glaas jes jonge jenever per dag te drinken. Dit doe ik dan ook. Nu las ik onlangs een artikel van dr. Mo ens die dit af keurt. Antwoord - Het gebruik van twee glaas jes jonge jenever wordt in ons land zeer algemeen door artsen en specia listen aanbevolen bij lichte hartpati ënten. Alkohol verwijdt de bloedvaten wat en dit werkt zeer gunstig. Daar zal ook dr. Moens het wel mee eens zijn. Jonge jenever heeft voorts de minste bijstoffen die schadelijk zouden kunnen zijn. Voorts zijn twee glaasjes jonge klare medisch bezien zó onschul dig dat ze geen enkele schade aanrich ten in uw lichaam. Er is maar één bezwaar. Bij dagelijks drinken van al kohol kan gemakkelijk verslaving op treden. De twee glaasjes worden er dan drie, de drie vier en zo gaat dat verder. Al gauw is de grens bereikt waarop de schade groter is dan die van de lichte hartkwaal. Dat bedoelde dr. Moens, maar wellicht had hij duidelijker moe ten zijn. Ook zijn er mensen, zelfs art sen, die om principiële redenen elk alkoholgebruik afwijzen. Dit doen bijv. vele Mohammedanen. PTFE Bij pannen waarin het voedsel niet aanbrandt, zag ik onlangs de afkorting PTFE. Wat betekenen die letters? Antwoord - Bekende merken met een anti-aanbrandlaag zijn Teflon en Tefal. Bij de laatstgenoemde gebruikt men wel eens deze afkorting, die eigenlijk PTfE moet luiden met een kleine f, want de letters staan voor Poly-Tetrafluor- Ethyleen. Naast de Curver Uniho-x en de ver rijdbare afvalbak hebben Sint en Piet ook de Rodar hoog genoteerd staan (zitje of opstapje, maar ook teiltje, op- bergbak; in rood, bruin en wit voor 14,75). Pas bekroond in de Brusselse Trade Mart, evenals de opvouwbare jerrycan (6 liter 7,95, 15 liter 9,95) en de afvalbak op wieltjes 57,95). Als vijfje op het lijstje komt dan het bad- kamer-hoekelement in geschenkver pakking (Curver Montacoin, 49,95). Een unieke opvuUer van een lege hoek die met verchroomde pijpen tussen de vloer en het plafond wordt geklemd en die vol zit met schapjes, haakjes en bakjes voor handdoeken, zeep, tanden borstels, enz. enz. Dan is er voor de doe- het-zelver een nieuwe robuuste metsel- kuip (60 liter inhoud, 4 handgrepen, 64 cm 0, hoogte 32V2 cm., met maatverde ling per 10 liter, adviesprijs 22,95). Voor meneer de Knutselaar zijn er natuurlijk nog veel meer geschenken (de combiset, draagbakjes, gereedschap kistjes, enz.), maar ook voor meneer en mevrouw die graag in de keuken hun scepter zwaaien is er nu een combinatie doos met een maatbeker en beslagkom voor samen 11,totaal. Het eindre sultaat is natuurlijk ideaal op te dienen in een Curver taartstolp 12,95) die ook voor de hartige hapjes goed te gebrui ken is. Als nummer tien: de ijzersterke Curver koelbox vanaf 17 liter 26,95 tot en met 36 liter 70,75). Ook Sint en Piet hopen op een mooie zomer in 1980! ■s":v->».^ BEL 2134 Molenweg 14, Middelharnis, tel. 01870-2134. AVI 09

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 9