Zwervendoor fotogeniek Nederland Veilig autorijden in lierfst en winter Grote Ford Firma Witvliet Levendige handel in „zwarte'^ icaviaar Amerllianen drisxicen meer wijn OSSEWORST Abonneert U op ;,E:ilanden-nieyws'' Voiieybai INTERiVIEZZO OUDERAVOND Openbare üleuter- scliool Nieuwe Tonge Dam- en ScSiaak- ver. „Ontspanning'^ te INGEZONDEN Leer wordt steeds duurder Tropische vogels in de varkensstal Veren ï£rinsrsraad Oostfiakkee Een team van ervaren demonstrateurs laat u zien waartoe de veel zijdige Ford trekkers allemaal in staat zijn. U zult trekkers met motorvermogens tot 220k W/295 pk in aktie zien met bijpassende grondbewerkingswerktuigen van o.a. Agrator, Krone en Ransomes. Er zal zelfs gedemonstreerd worden met een radiografisch bestuurde trekker, terwijl bovendien apparatuur voor metingen van brandstofverbruik en geluid aanwezig is. Natuurlijk kunt u de trekkers ook zelf proberen. Oude Tonge Volg de Ford pijlen. Aanvang demonstraties 14.00 uur. Het belooft een uiterst nuttige dag te worden, waarbij ter verstrooiing nog enige staaltjes luchtacrobatiek worden getoond. FORD TREKKERS. BETROUWBARE KRACHT ....AL MEER DAN 60 JAAR. Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 2 november 1979. Hebt u wel eens een echte slipjacht ge zien met paarden achter de meute? Zo'n jacht vindt plaats in de maand november in Leusden (gld.) bij het landgoed "den Treek". Bent u wel eens op een ganzen- markt geweest? Dat kan (in november) in Coevorden. Of hebt u meer belang stelling voor de St. Maartensviering, waar de kinderen met zelfgemaakte lam pions dat oude gebruik in verschillende delen van ons land nog in ere houden? Ook dat is iets, dat in de maand novem ber plaatsvindt. HET- HELE- JAAR- DOOR In elke maand van het jaar gebeuren er in alledelen van het land allerlei din- gen.die leuk zijn om mee te maken. E- venementen, waar je bovendien graag de kamera mee naar toe neemt om er foto's of filmacènes te schieten. Daarom was het een goed idee van de Stichting Ama teurfotografie om eens een folder samen te stellen van wat er in Nederland In de loop van het jaar te beleven is. FOTO- EN FILMWEGWIJS Die folder heet "Foto- en filniwegwijs in Nederland" en is bijzonder kleurig uitgevoerd. Er staan maar liefst 113 tips in zoals deze hierboven zijn genoemd Een voordeel is verder, dat ze per maand zijn verdeeld en dat ze bovendien zijn aangegeven op een kaartje van Neder land, waardoor men direkt kan zien wat er in de eigen omgeving voor evenemen ten zijn en in welk seizoen. De lijst werd opgesteld in samenwerking met het Nationaal Bureau voor Toerisme in Den Haag. Wanneer men meer informatie wil over de precieze datum en plaats: een handig lijstje van dé telefoonnummers van provinciale en streek- VWs is in de folder verwerkt. VEEL MERKWAARDIGE DINGEN Wie de folder van twaalf bladzijden doorleest, ontdekt dat er in ons land nog veel oude gebruiken in ere worden gehou den en veel merkwaardige dingen wor den georganiseerd. Die wandeling door het jaar vertelt over het Midwinter- hoornblazen in Twenthe, de Metworst- rennen in Boxmeer, een oud rijtuigen museum in Leek, een geraniummarkt in Den Haag en over de Luilaknacht in Haarlem. J'e kunt met de turfbus door Drenthe, een boerenbruiloft meemaken in Markelo en garnalen pellen in het Zeeuwse Breskens. Wie deze gids raad pleegt, ontdekt pas goed. wat er in ons kleine landje allemaal wordt gedaan, voor een deel om de tradities te hand haven en ook om belangstelling te ver krijgen voor de eigen streek of plaats. GRATIS VERKRIJGBAAR De Stichting Amateurfotografie, die deze folder heeft samengesteld, heeft dat gedaan om mensen, die er een dag of weekend met de kamera op uit wil len trekken, te vertellen waar leuke of mooie of bijzondere foto's zijn te maken of films zijn te schieten. De folder is geïllustreerd met een aan tal kleurenfoto's die laten zien hoe foto geniek ons land is. De folder kan gra tis worden afgehaald in vele fotozaken. Het is ook mogelijk de folder "Foto- en filmwegwijs in Nederland" aan te vra gen bij de Stichting Amateurfotografie - Singel 32 - 1015 AA AMSTERDAM - nyi;ff(T;ffWWffirwfw De Zaanse Schans, een van de mooists ,,uo; goed fotograferen ons land, waar het vooral in het rustige seizoen ook deze foto bewijst. Kaviaar is dit jaar schaarser en duur der dan ooit. Waterverontreiniging en te intensieve visvangst bedreigen de producent van deze lekkernij, de Steur, met uitroeiing. In Russische winkels vindt men dan ook vrijwel geen kaviaar meer. Zijn prijs ca 15ü,per kilo gaat bovendien ver boven de koop kracht van de gewone burger. En waar de regering meer verlekkerd is op vreemde valuta dan op kaviaar, vindt deze snel zijn weg, niet naar Moskou, maar naar het buitenland. Er is dan ook een levendige zwarte handel in kaviaar afkomstig van „steurstropers". Ondanks het risico van de zeer zware straffen die de handelaren oplopen wanneer ze gesnapt worden. In Iran, waar de vangst van steur en de verkoop van zijn kostbare eitjes in handen was van een staatsmonopolie, is sinds het vertrek van de Sjah het hek van de dam. Door de desintegratie van overheid en politie kunnen illegale vis sers ongestoord hun gang gaan. En het is de moeite waard, want de vangst van één enkele steur, die een gewicht van enkele honderden kilo's kan bereiken, brengt de stroper ruim 3.000,op. ,,Als dit zo doorgaat, zal er binnen kort geen steur meer in de Kaspische Zee te vinden zijn", zegt Abbas Kesha- varz, direkteur van een der grootste Staatsvisbedrijven. De Amerikanen hebben schijnbaar de smaak te pakken gekregen van een goed glas wijn. Vorig jaar dronken zij er tenminste gezamenlijk zo'n 130 mil joen liter van. En naar verwacht, zal het wijnverbruik er tot 1990 nog met 9''/o per jaar toenemen. Waar de Verenigde Staten de grootste markt ter wereld vormen, haastten de Europese produ centen zich om er hun deel op te eisen. Maar... de Amerikaanse inkopers leg den geenszins de rode loper uit. De Fransen die altijd wat superieur glim lachten als het ging om Californische wijn, voelden hun glimlach verstarren. Van de totale wijnconsumptie in de VS wordt namelijk ruim 85% in het land zelf geproduceerd. Niet alleen hebben de wijnboeren van de Amerikaanse west kust de kwaliteit van hun wijnen be langrijk weten te verbeteren, zij heb ben die ook aangepast aan de smaak van de Amerikaan, die een goed, ge standaardiseerd product verlangt van constante kwaliteit. Zij hebben boven dien een marketing en distributieorga nisatie opgezet waar de Fransen nog wat van kunnen leren. Het is een ware industrie geworden. De Californische firma Gallo bijvoorbeeld produceert en verkoopt evenveel als de volledige produktie van Bordeaux. De grootste wijnimporteur in de VS is Italië, dan komt Frankrijk op de voet gevolgd door Duitsland, Spanje en Portugal. De Amerikanen hebben mo menteel nog een uitgesproken voorkeur voor witte wijn (57%), maar deskun digen voorspellen dat de toekomstige markt die van een niet te dure rode tafelwijn zal zijn. In Amsterdam ligt bij de slagers osseworst. In cafe's wordt deze worst met wat mosterd of augurk bij de bor rel geserveerd. Het is een typisch Am sterdamse worstsoort, van oorsprong Jiddisch. Osseworst werd vroeger ge- maaKt van mager rundergehakt dat goed werd gekruid. Men gebruikte verse darm om er het gehakt in te stoppen en liet het daarna „op kleur komen". Vervolgens werd de osseworst gerookt. De osseworst zoals hierboven beschre ven ziet men nog maar zelden. Tegen woordig gebruikt men namelijk plas tic darm waarmee niet gerookt kan worden. De worst is dan ook nu een variant op het „tartaartje" geworden. Hij is heerlijk op brood en past uit stekend bij bier of borrel. PROGRAMMA Na een zeer snel afgewerkt thuiswed strijdenprogramma j.l. zaterdag, dat al om 12 uur afgelopen was, spelen de meeste Intermezzo-ploegen a.s. zater dag opnieuw thuis in de Olympiahal. Veel ogen zullen speciaal gericht zijn op de damesontmoeting Intermezzo' - Ceverbo/Orawi, die om 13.30 begint. De nummer 4 van de 3e divisie F ontvangt dan de nummer 2, zodat reden voldoen de is om een boeiende wedstrijd te mogen verwachten. Als men dan ook nog in overweging neemt dat Ceverbo/ Orawi getraind v>rordt door Durk Vis ser, oud-trainer-coach van de Inter mezzo-dames en dat in de Dordtse ploeg twee speelsters uitkomen die vo rig seizoen nog de Intermezzo-kleuren verdedigden, namelijk Willy Visser en Corrie Wilbrink, mag je aannemen dat beide ploegen extra erop gebrand zul len zijn deze wedstrijd te winnen. De heren ontmoeten om 15.45 ook een lastige opponent, Lekkerkerk 2. Al met al kan het een boeiend volleybalmid dagje worden. Het programma ziet er verder als volgt uit: 10.00 uur: Jongens B2 - Vierpolders, Jongens C2 - TOP 11.00 uur: Meisjes B - TOP, Jongens A3 - Volley Quick 12.00 uur: Jongens A2 - Krimpen, Meisjes A - Ibis 13.15 uur: Heren 4 - TOP 5, Heren 3 - TOP 1 13.30 uur: Dames 1 Ceverbo/O 14.30 uur: Heren 2 - HoUemare, Dames 4 - TOP 3 15.45 uur: Heren 5 - TOP 4, Heren 1 - Lekkerkerk 2, Heren 6 - TOP 3, Dames 3 - TOP 2 17.00 uur: Dames 2 - Kangoeroes 2 Maandag 29 oktober werd de jaar lijkse ouderavond gehouden op de open bare kleuterschool „Prinses Marijke". De voorzitter kon vele ouders en ge nodigden welkom heten, waaronder de heer Kievit, loco-burgemeester en wet houder van onderwijs en vertegenwoor digers van de basisschool. Het leerlingenaantal neemt weer iets toe en onder de actieve en prettige lei ding van de leidsters, loopt alles prima op school. Na de gebruikelijke punten afgewerkt te hebben vond de bestuursverkiezing plaats. Gekozen werden de dames M. Dam-Kap, A. Donker-Demoet, I. Sche- perboer en M. Vlijm-Slootweg en de heer A. L. Nelemans (herkiesbaar). Afscheid werd genomen van de dames M. Lüchtenborg-Klok, M. G. H. van Es-van Maldegem en A. M. Noordam- Tegel. Bij de rondvraag ontstond een dis cussie over de wenselijkheid van een schoolreisje en de afstand. De conclu sie was dat haast alle ouders er de voorkeur aan geven met het jaarlijkse Ui\tapje in de buurt te blijven. Na de pauze hield mevrouw A. Kos ter een zeer boeiend verhaal over het spelen van kinderen en kinderspeel goed. Tot slot bedankte de voorzitter alle aanwezigen voor hun medewerking en belangstelling, niet alleen deze avond maar ook getoond tijdens het afgelopen jaar. Uitslagen van 29 oktober 1979. DAMMEN: L. Grinwis - J. ten Hove 2-0 C. Tanis - L. Moerkerk 1-1 C. Akersihoek - J. Moerkerk 0-2 H. Tanis - K. Westhoeve 0-2 P. van Dam - C. Mierop 1-1 J. Visbeen - A. Meijer 1-1 G. Tanis - K. Tanis 1-1 SCHAKEN: E. Santifort - J. Breve 1-0 L. Jongkoen - C. Orgers 1-0 K. V, d. Wende - J. Tanis 1-0 C. Orgers - N. A. L. v. Doorn 0-1 N. A. L. V. Doorn - J. Meijer 1-0 J. Grinwis - L. Jongkoen 1-0 M. Breen - C. Wassenaaf 1-0 C. Orgers - J. Soeteman (reot.) 0-1 OOSTFLAKKEE Verlichtingscontï'ole Wij herinneren nog even aan de ver lichtingscontrole in het kader van de aktie „Goed licht Goed bekeken", georganiseerd door de afdeling Oost- flakkee van de Vereniging Veilig Ver keer Nederland, die heden vrijdag 2 november plaats vindt bij Garage Vis been, Galatheseweg 22, Langstraat (Achthuizen). Tot acht uur vanavond kan men GRATIS de verlichting van auto, vrachtwagen en andere voertuigen vakkundig laten controleren. Het is misschien omdat de consu ment klaagt over de duurte van schoe nen, dat een flakkees schoenliandelaar ons het onderstaande toezond. Daaruit moge blijken dat hij het ook niet kan helpen dat de prijzen stijgen. Schoenen, tassen etc. worden alsmaar duurder, het is helemaal niet verwon derlijk als heel wat consumenten deze verzuchting slaken. Waarom die gestegen prijzen? Over heel de wereld is de vraag naar leder enorm toegenomen. Aan de ande re kant is er in zeer veel landen min der vee beschikbaar, dus komen er ook minder huiden naar de looierijen. Bovendien willen de klassieke leve ranciers van ruwe huiden, zoals Argen tinië, Brazilië en India de levensstan daard van hun eigen bevolking mede daardoor verbeteren, dat zij voortaan hun ruwe huiden zelf gaan looien en er zelf schoenen en laarzen van gaan fa briceren. Tegelijkertijd kopen Japan, China en de landen van het Oostblok alles op wat er op de Wereldmarkt maar aan huiden en leder te krijgen is, tegen elke prijs. In Rusland zijn pas weer 3 enorme lederf abri eken geopend; men wil nog voor de komende Olympisohe Spelen de eigen bevolking een verruimd aanbod Van üetere soorcen schoeisel bieden. India houdt praktisch alle huiden en alle leder vast om voortaan toch min stens een derde deel van zijn 650 mil joen inwoners één paar schoenen per jaar te kunnen bezorgen. China is van plan om binnen 10 Jaar de eigen schoenproduktie van momen teel 90 miljoen op te voeren naar 900 miljoen paar per jaar, zodat over 10 jaar iedere Chinees per jaar één paar schoenen zal kunnen aanschaffen. Ook in de overige landen van de Derde Wereld beginnen de mensen naar betere voetbekleding te verlangen, zodat er voor de landen van Europa minder huiden en minder leer beschik baar blijft. De leerkwaliteiten zoals wij die hier verlangen voor goede schoenen, tassen en lederen kleding etc worden schaar ser en dus duurder, in het economisch spel van vraag en aanbod. De Westerse fabrikanten willen en kunnen hun cliënten géén mindere kwaliteiten aanbieden, zij willen hun kwaliteitsnormen handhaven, omreden een goede lederen schoen en een goede lederen laars altijd nog zijn geld waard is, terwijl hun economische kracht ligt in kwaliteit en niet in prijs, wat bij de z.g. loonarme landen juist andersom Tropische vogels als vliegenvangers. Dat is de spectaculaire en milieuvrien delijke oplossing die de Friese varkens houder A. Wijbenga heeft gevonden voor de overlast van vliegen in zijn stal. "Het is een geweldig succes geworden. Ik heb er alle profijt van en het kost me bijna geen geld. Bovendien, de vo geltjes zingen ook nog. Ik waan mij in detropen," zo onthulde Wijbenga in de Lanttbode, een landbouwweekblad. De heer Wijbenga woont in Wommels. Zijn bedrijf telt zo'n 1400 varkens en biggen. De vliegen bezorgden hem en zijn dieren altijd veel last. "Het was erg, het hele jaar door had ik last van iie vliegen. Ik verspoot voor meer dan ■ïestig gulden in de maand aan anti-vlle- genspray. Op het laatst hielp dat spul ook niet meer," aldus de varkensfokker. De vliegen zaten overal. Als hij zijn Hand in de voerbak stak, dan zaten daar ook meteen een hoop vliegen aan. De biggetjes hadden de meeste last van het ongedierte. Wijbenga heeft lang over een oplossing nagedacht. Zo hoorde hij dat iemand vliegen in de stal bestreed met nachte galen. Maar deze vogels bleken niet goed op hun taak berekend. Toen kwam Wijbenga in contact met een vo gelhandelaar en dat leidde tot de aan schaf van een antal subtropische vogels, zoals Mexicaanse wielewalen en Ame rikaanse spotlijsters. De vogels konden echter niet zomaar in de stal worden losgelaten. Eerst moesten de verblijf- Tulaatsen van de varkens zover worden dichtgemaakt dat de vogels niet zouden kunnen ontsnappen^ Nu zegt de heer Wijbenga: "Op een en keling na zijn alle vliegen verdwenen. De vogels pikten ze zelfs van de ruggen van de varkens af." Het enige wat in de stallen nog herinnert aan de vliegen- invasies is de mest van deze diertjes, die de zolder op vele plaatsen zwart heeft gemaakt. De vogeltjes hebben zich zo grondig van hun taak gekweten, dat Wiibenga nu moet bijvoeren. De wa terbakjes zitten hoog tegen de zolder aan. "In het begin dronken de vogels uit de waterbakken van de varkens, maar dan gebeurde het wel eens dat een varken een dreun verkocht." Wijbenga denkt nu alweer aan de vol gende stap. Hij zoekt een plek waar de vogels hun eieren kunnen leggen. Wij attenderen belanghebbenden op een te houden algemene ledenvergade ring van de verenigingsraad Oostfiak kee op 6 november 1979 om 19.30 uur in het verenigingsgebouw 't Centrum te Ooltgensplaat. De agenda vermeldt o.a.: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en mededelingen 4. a. Financieel verslag, b. kascontrole. 5. Bestuursverkiezing aftredend: mej. T. L. Mijs de heer H. Hazelaar de heerC. W. J. Geerts 6. Rondvraag 7. Sluiting VEILIG AUTORIJDEN Vele weggebruikers zullen zich de slechte weersomstandigheden van ver leden herfst en winter nog kunnen her inneren. Ieder jaar weer blijken mist, regen, ijzel en sneeuw talloze automo bilisten te overvallen en voor proble men te plaatsen. Veelal neemt men niet de nodige voorzorgsmaatregelen de auto „slecht weer bestendig" te^ maken. Ook moet de weggebruiker zélf zich, qua rijgedrag, instellen op een andere weersgesteldheid Veilig Verkeer Nederland, de ANWB en de Algemene Verkeersdienst van de Rijkspolitie houden zich al enige jaren onder andere bezig met het geven van tips met betrekking tot het veilig auto rijden in herfst en winter. In dit infor matiebulletin wordt een aantal advie zen nog eens op een rijtje gezet. Al baren de weersomstandigheden van dit moment misschien nog niet direct zor gen; gebruik dan deze tijd om voor zorgsmaatregelen te treffen. DEFENSIEF RIJDEN Onder alle omstandigheden is het van belang „defensief" te rijiden. Het tijdig taxeren van wat er kan gebeuren, zodat het mogelijk is het eigen rijgedrag aan te passen en noodsituaties te voorkomen is zeker onontbeerlijk bij ongunstige weersomstandigheden. TIPS VOOR HERFST ENWINTER VERLICHTING - Zorg voor goede verlichting, die ook juist is afgesteld. Neem een set re servelampjes mee. - Voer bij dichte mist (zichtafstand van 200 meter of minder) dimlicht (ge dimd groot licht) of indien toege staan groot licht. Het gebruik van zogenaamde mistlampen is alleen toe gestaan, daar waar groot licht ge voerd mag worden. De mistlampen mogen uitsluitend in combinatie met stadslichten gebruikt worden. - Voer bij zeer dichte mist overdag (zichtafstand minder dan 50 meter) groot licht of mistlampen. OOLTGENSPLAAT Vijftig jaar getrouwd Heden vrijdag 2 november herdenkt het echtpaar C. van der Vliet en N. Kammeraad, Meidoornstraat 4, alhier hun 50-jarige echtvereniging. Onze har telijke gelukwensen. Beroepen Ds. A. van der Plas, Hervormd pre dikant te Rijssen (voorheen Ooltgens plaat), ontving een beroep naar Baam, 3e predikantsplaats. Kollekte hoger voor gehandicapten De huis-aan-huis-kollekte voor de geestelijke gehandicapten heeft totaal 2237,45 opgebracht. Dat is 280,— meer dan vorig jaar toen 1957,werd ingezameld. Kollektanten en gevers hartelijk dank. OUDE TONGE Zestig jaar getrouwd Donderdag 1 november j.l. herdacht het echtpaar J, W. Kaslander en E. Donkersloot in „Ebbe en Vloed" te Oude Tonge hun 60-jarige echtvereniging. Onze hartelijke gelukwensen. Alleen bij zeer dichte mist (zichtaf stand minder dan 50 meter) mag een mist-achterlicht gebruikt worden. Na 1 november 1979 mag in dat geval zowel binnen als buiten de bebouwde kom een mist-achterlicht gebruikt worden. - Maak bij zware sneeuwval koplam pen en achterlichten zonodig sneeuw vrij. RIJGEDRAG - Rijd met aange>paste snelheid. - Rem beheerst, pompend remmen ver hoedt slippen. - Voorkom snelle stuuruitslagen, de auto raakt hierdoor snel in de slip. - Ga bij het veranderen van rijstrook geleidelijk naar links, vervolgens ge leidelijk naar rechts. Geef anderen de ruimte - Neem voldoende afstand in acht. - Raak bij het binnenrijden van een mistbank nooit in paniek, rem niet abrupt, verminder langzamerhand snelheid en let op achteropkomend verkeer. - Volg de verkeersinformatie via de radio. Bel de ANWB (070 - 264455) of de Algemene Verkeersdienst Rijks politie (03438 - 4321) voor uitgebreide informatie over de toestand van de wegen. - Houd vooral 's morgens en 's avonds rekening met plotseling opkomende gladheid ten gevolge van nachtvorst bij bruggen en viaducten. - Ook kan gladheid optreden door rot tende bladeren. CONDITIE VAN DE AUTO - Voorkom pech onderweg. Controleer tijdig het koelsysteem op het anti- vriesgehalte. - Vul het waterreservoir van deruiten- sproeier met anti-vries. Neem een ex tra flesje anti-vries mee om eventu eel het waterreservoir onderweg bij te vullen. - Zorg dat de bladen van de ruiten wissers in orde zijn. - Zorg voor een goed ijskrabbertje. Alvorens te gaan rijden dient niet al leen de voorruit, maar ook de achter ruit en de zijruiten schoongemaakt te worden. - Laat op tijd remsysteem en schok dempers controleren, zodat contact tussen wielen en wegdek optimaal is, - Let op de banden. Een profieldiepte van 2 mm is als minim,um nog aan vaardbaar. Toch gestrand met pech langs de weg? Denk dan aan onderstaande tips: - Hinder het overige verkeer niet; zet de auto zoveel mogelijk rechts aan de kant van de weg. - Plaats op een afstand van 30 meter een gevarendriehoek. Zorg dat deze niet kan omwaaien; vergeet hem niet'. - Meld via praatpaal aan ANWB of de Algemene Verkeersdienst Rijkspolitie waar de auto zich bevindt. Deze in stanties waarschuwen zonodig de wegenwacht of garage. - Via de praatpaal is het moigelijk in dringende gevallen familieleden te informeren. - Zorg voor warme kleding, plaids, e.d.; het kan zijn dat er langere tijd in de auto doorgebracht moet worden. - Het is verstandig bij het achterlaten van de auto naam en adres duidelijk zichtbaar achter de ruit te plaatsen. Datum: 3 november 1979 Terrein: De heer C. A. van Peperstraten Prov weg 47 (nabij afslag Zeeland), Oude Tonge Kraayensteinsedijk 4, Sommelsdijk, Tel. 01870-2887

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 10