Platenaren huldigden hun „zilveren" dr. Kramers S2e jaargang y Dinsdag 30 oktober 1979 No. CHR. STREEOKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-H0LLA2TOSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschifnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagaoond Ruim zevenhonderd bezoekers op gehouden receptie. Zr. Monica uit Achthuizen speldt de jubilaris de corsage op. De voltallige familie Kramers, v.l.n.r.Henk, Johan, mevr. en dhr. Kramers, Wim en Max. Hurkend: Kees en Marianne. Hervormingsavond IVliddeiharnis Slagerij Buth dlic in de prijzen op „Siavakto'' Volleybal INTERIViEZZO Waterschap „Flakkee" roept hulp van graskarpers in Om de plantengroei in de meest essentiële watergangen bin nen de perken te houden, gaat het Waterschap Flakkee een proef nemen met het uitzetten van in ons land gekweekte chinese grakarpers. De eerste uitzet waarvoor toestemming is ontvan gen van het Ministerie van Landbouw en Visserij zal volgend voorjaar plaats hebben in de Wildemanskreek in de Sommels- dijkse Polder. Vanaf de Armenweg zal nog een andere water gang bij de proef worden betrokken. DIRKSLANDER JAAGT SURINAAMSE VROUW DE DOOD IN. Het is verbijsterend en gruwelijk te horen hoe de Oirkslander N. van L. zondagavond op de Rijksweg tussen de Haringvlietbrug en de Hei- nenoord-tunnel een automobilist zodanig gehinderd heeft, dat die met zijn wagen in de sloot kwam tengevolge waarvan de mede-inzittende echtgenote om het leven kwam. Het Surinaamse echtpaar van middel bare leeftijd woonde in St. Maartensdijk op Tholen. Uitslag verloting „Ons Koor" EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN SCHAKEN „De Zwarte Pion" f/> POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratieLangeweg 13, Sonimelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Raba Middelharnis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 8,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Dokter P. J. H. Kramers heeft de hel pende hand die hq zijn dorpelingen in de voorbye 25 jaar heeft geboden j.l. zaterdagmiddag met meer dan zeven honderd uitgestoken vriendenhanden be antwoord gezien! Zóveel Platenaren kwamen toen naar de in 't Centrum gehouden receptie ter gelegenheid van het zilveren doktersjubileum. Stuk voor stuk „open boeken" voor de Plaatse huisarts, bekend als hij is met aller fysieke en geestelijke omstandigheden. Oprecht was dan ook veler deelname aan de huldigüigsmanif estatie. Dokter Kramers genoot zichtbaar van dit feestelijke iatermezzo, hem bereid door een slagvaardig huldigingscomité dat niet tevergeefs een beroep op den volke had gedaan, zoals tijdens het cere monieel zou blijken. Dhr M. Heykoop had de eer het comité en daarmee het gehele patiëntenbestand van de ju bilaris te vertegenwoordigen. „Het is me een voorrecht!" stelde dhr Hey koop met nadruk vast, vol waardering en bewondering als hij was voor de wijze waarop dokter Kramers zijn ambt heeft opgevat en vervuld. „U bent een dokter die nog dag en nacht voor zijn patiënten klaar staat!" ze luidde spre kers compliment, dat z.i. best eens ge zegd mocht worden in een tijd waarin voor waardering en erkenning nauwe lijks meer plaats lijkt te zijn. Dhr Heykoop had daar evenwel geen moeite mee en met temeer genoegen maakte hij bekend dat de inzamelings actie die was gehouden zelfs het lieve sommetje van 7500,had opgebracht. Het hoefde daarom niet alleen bij wel gemeende woorden te blijven; na aftrek van de kosten Van de receptie was er nog een royale rest voor de aanschaf van een kostbaar „stoffelijk blijk", niet zomaar een kleuren T.V., maar de eerste teletekst kleur-ontvanger. Het kostbare exemplaar werd de dokter van harte aangeboden en aan de jubilaris zelf was de eer het geschenk te „onthul len". Samen met de welgemeende wen sen dat hij nog lang de Plaatse dokter zou blijven, betekende dat een pracht geschenk. Bij dit moment werd door dhr Heykoop in herinnering gebracht dat ook wijlen de vader van de jubilerende dokter Kramers, dokter C. W. Kramers in november 1952 van de Plaatse bur gerij een televisie, de eerste in de Plaat uit dank had ontvangen. Toen ook ter gelegenheid van zijn zilveren doktersjubileum. In 1954 had de huidige arts de praktijk van zijn vader over genomen. Toen al was dokters echtgeno te assistente en zij vierde 2,5 jaar gele den haar 25-jarig artsenjubileum in de Plaat, bij welke gelegenheid zij in het bezit gesteld werd van de zilveren leg penning van de gemeente Oostf lakkee. Het riep bij dokter Kramers een spon tane herkenning op toen ook hijzelf, uit handen van loco burgemeester dhr A. Kroon dat gemeentelijk ereteken mocht ontvangen. Vanuit de betrokken heid bij het Ziekenfonds wist dhr. Kroon van de lichamelijke en geestelijke zwaarte van het doktersambt. Het deed hem daarom genoegen dokter Kramers van de waardering van het gemeentebe stuur blijk te mogen geven: „U komt binnen bij blijdschap wanneer er een geboorte is en bij droefheid wanneer er een sterfgeval is en er wordt van U steeds een grote belangstelling ver wacht hetgeen vraagt om een sterk gestel!" zo constateerde dhr Kroon, de dokter ook dankend voor zijn betrok kenheid als voorzitter bij de Rode Kruis-colonne. Ook uit andere dan de eigen gemeen telijke kring kwam hoge waardering, geuit door de kinderarts dokter van Loo. Dhr van Loo had daarin behoefte aan een persoonlijk woord en ook ver tegenwoordigde hij de Kring Goeree Overflakkee van de Kon. Ned. Mij ter bevordering van de Geneeskunst. Aan dokter van Loo was de enorme toewij ding van dokter Kramers bekend, waar door het in de Kring bekend is hoezeer dhr Kramers zich in de situatie van zijn patiënten inleeft. Voor de collegiale contacten en de contacten van persoon lijke aard dankte dhr van Loo dhr en mevr Kramers uitermate hartelijk. Een rappe prater toonde zich dhr P. J. H. („naar dezelfde grootvader ge noemd") Jonkman uit den Haag, na mens 22 Haagse familieleden. Hij maak te al snel duidelijk dat de Haagse fami liekring veel waardering en bewonde ring heeft voor de aanpak van het doktersechtpaar ia het verre wingewest. „We hebben alle bewondering voor jul lie dynamiek!" ze verwoordde dhr Jonk man, naast een serieus geschenk aan dokter Kramers ook een „pillenteller" voor de huisapotheek aanbiedend. Het LEGO-maaksel bleek tot veler vermaak nog te werken ook. Pastoor de Jong uit Achthuizen was de laatste spreker, zoals hij zelf aan kondigde in de veronderstelling dat dat tot veler opluchting zou zijn. De pas toor betrok in zijn dankwoord ook de dank die ds. van Bennekom tot uitdruk king had willen brengen. Het deed hem goed dat er tussen arts en geestelijken een goed contact is waardoor zij tijdig betrokken worden in die gevallen waar in de dokter geen hulp meer bieden kan. Het deed dhr de Jong goed te weten dat dokter Kramers zijn patiën ten niet alleen maar als geval ziet maar veel meer als mens en die aldus te be naderen dat ze weten in de dokter een vriend naast zich te hebben. „Moge U beiden nog lang onze dokters blijven!" zo hoopte dhr de Jong, de kinderen Kramers feliciterend met zulke ouders. „Beste vrienden!" zo begon dokter Kramers zijn dankwoord waarvan het spreken hem wat moeilijk af ging: ik voel me als een John Travolta die zijn fans toe moet spreken!" weifelde de dokter, kennelijk met wat moeite over deze geheel nieuwe verhouding tot zijn patiënten en kennissenkring. Hij verklaarde zich ontroerd en blij over het getoonde enthousiasme en de uitge sproken waardering. „Wat ik onder U heb gewrocht had ik nooit zonder de hulp van mijn vrouw kunnen doen", erkende de dokter, zijn gehoor vergas tend op enkele vermakelijke voorvallen waarmee de huisarts, naast de ernst van alledag, ook wordt geconfronteerd. Op het punt van een geboorte was dhr Kramers samen met de kraamvrouw met groot tumult door het bed gezakt en heel suggestief wist de dokter ook die vrouw voor te stellen die met de jas over de arm op de weegschaal stapte: „zo... moet ze gezegd hebben, dat ding is zo zwaar, die trek ik maar uit!" Nadat het officiële gedeelte van de receptie besloten was werd aan de be volking gelegenheid gegeven dokter en de zijnen de hand te drukken. Er maak ten meer dan zevenhonderd dorpelin- gen uit Ooltgensplaat en Achthuizen van die gelegenheid gebruik. Onder hen was ook ziekenfondsnummer 63413 met een prachtig gedicht, terwille van de anonimiteit voorgelezen door mevr A. Poortvliet-de Vos. Achter het nummer bleek overigens mevr C. Huijer-den Braber schuil te gaan en zo goed was ze niet of ze werd door de dokter naar voren geroepen. Er werden maar liefst 107 bloemstukken aangeboden plus een reeks geschenken en schiftelijke geluk wensen. De „Kramersen" gaan door, zo mocht ieder horen. Heel misschien staat er al weer een jonge Kramers gereed om t.z.t. de praktijk over te nemen. Twee van de zonen studeren medicijnen Woensdagavond 31 oktober, zal er, uitgaande van de Stichting „In de Rech te Straat" in het kerkgebouw van de Ned. Herv. Gemeente te Middelharnis een interkerkelijke herdenking van de Reformatie plaats vinden. Aanvang: kwart voor acht. Ds. L. W. van der Mey, Chr. Gerefor meerd predikant te Middelharnis zal spreken over het thema „Het branden de braambos". De opening wordt verzorgd door ds. H. Ligtenberg predikant van de Geref. I Gemeente te Middelharnis en de slui ting door ds. A. Beens, Hervormd pre dikant te Sommelsdijk. Medewerkwing wordt verleend door het jeugdkoor „Zing nu den Heer" te Middelharnis onder leiding van P. H. Wessels. I.v.m. de boekentafel zal het kerk gebouw reeds om zeven uur zijn open gesteld. De koUekte is bestemd voor het werk van de Landelijke Stichting „In de Rechte Straat". Het comité veirw^acht dat ook velen van buiten Middelharnis en Sommels dijk deze samenkomst willen bijwonen. Jongeren en ouderen, U bent hartelijk welkom! OOLTGENSPLAAT Bijbelïcring Heden dinsdagavond om 8 uur zal in „Elthato" o.l.v. ds. T. W. van Bennekom de Bijbelkring worden voortgezet, waar artikel 14 van de N.G.B, zal worden be handeld. Gesprekskring Woensdag 31 oktober des nam. 8 uur komt in „Elthato" de gesprekskring bij een. Ds. T. W. van Bennekom zal in leiden het artikel van ds. H. J. de Bie, dat handelt over de „Rechtvaardigheid". OOLTGENSPLAAT Goud, zilver en brons Slagerij Buth B.V. te Ooltgensplaat heeft op de 22ste „Slavakto",, de inter nationale Slagersvakwedstrijd te Utrecht vijf medaille's in de wacht mogen sle pen; één goud, één zilver en drie brons. De gouden medaille, als een eerste prijs, was voor de inzending gevulde varkensbuik; de zilveren medaille werd behaald met een gegarneerde piëtrain- ham. De drie bronzen medailles werden toegekend voor de inzending van een bittergamituur, voor een gekookte ach terham en voor een gekookte worst. Er waren 1215 inzendingen uit vele landen op deze tentoonstelling te bezich tigen. De belangstelling, vooral uit de slagerswereld was groot. Voor de fa. Buth, die veel werk aan deze inzending heeft besteed (aan enkele schalen 30 uren arbeid) van deze plaats van harte proficiat. Dit weekeinde w^as er in de volleybal competitie een inhaalprogramma, waar bij voor Intermezzo alleen een aantal lagere en jeugdteams in actie kwamen. Het programma werd zaterdagochtend tussen 9 en 12 in de sporthal afge werkt. Het 3e herenteam speelde tegen Vier- polders, dat zeer gehandicapt aan de start kwam. Met 15-4 en 15-0 nam In termezzo 3 een duidelijke voorsprong maar daarna nam de ploeg het te ge makkelijk op. De concentratie was weg en van enig maatgevoel was geen spra ke meer. Gevolg was, dat de stand op 14-14 belandde en het de nodige moeite kostte de 3-0 winst te pakken met de setstand van 16-14. Het 3e damesteam speelde een span nende partij tegen Rowido. De ploegen hielden elkaar goed in evenwicht. Ro wido had iets meer aanvalskracht en speelde het spel aan het slot van iedere set iets slimmer, waardoor het met 3-0 en setstanden 15-11, 15-13 en 15-13 won. Data C/DVO leek tegen Dames 4 op een overwinning af te koersen maar na een 2-0 achterstand te hebben opgelo pen, kwam de thuisploeg knap langszij, 2-2. Jongens B2 speelde een spannende wedstrijd tegen TOP 2 uit Den Briel dat uiteindelijk met 3-1 werd „ingeno men". De setstanden waren 12-15, 15-12, 15-10 en 15-9. Meisjes BI verspeelde onnodig de winst tegen Mevo door met 13-15 de 2e set te verliezen en zwak volleybal in de 4e set 3-15. Daar stonden betere Ie en 3e sets tegenover, 15-8 en 15-11 winst, j De doorspoeling van de watergangen, die 's zomers wordt toegepast, heeft een verzoeting van het polderwater tot gevolg, zodanig zelfs dat de plantengroei explosief toeneemt. In de voorbije zomer moesten de water gangen tweemaal geschoond worden, met hoge arbeidskosten als gevolg. Een en ander heeft de Technische Dienst van het Waterschap doen om zien naar een alternatief, dat in het uitzetten van de karpers lijkt te zijn gevonden. Proefnemingen hebben aangetoond, dat het milieu voor de kar pers geschikt is geworden. De karpers worden in ons land gekweekt. Het zijn ware veelvraten, die in de Sommelsdijkse polder een overvloedige hoeveelheid waterpest, draadalg, hoornblad, glad en gekruld fonteinblad en eendenkroos aan zul len treffen; riet eten ze echter niet. De karpers zullen zich overigens niet vermenigvuldigen, reden waarom er met het uit te zetten karperbestand zuinig zal moeten worden omgesprongen. Ze zijn gemakkelijk te vangen, maar het Waterschapsbestuur heeft goede hoop dat de flafckeese sport vissers zich niet op de karpers ziollen werpen. Er zal overigens nauwlet tend op worden toegezien dat dat niet gebeurt. De graskarper is een eet bare vis, die in het land van herkomst in hun 20 a 25 levensjaren een ge wicht van 25 a 30 pond kunnen bereiken. Voor de 2,5 ha water, waarin de proef wordt gehouden, wordt 700 kilo van de vis aangekocht voor een totaalprijs van 7500,De proef strekt zich over 5 jaar uit. Graskarpers mogen niet anders dan met toestemming van vorenbedoeld Ministerie worden uitgezet. Dat geldt ook voor het gebruik in particu liere vijvers. Om de vissen binnen het proefgebied te houden, zullen de dmkers met gaas worden versperd, zodat ze daarlangs niet kunnen uitwij ken. Wanneer de proef slaagt, maar het is nog te prematuur om dat te veronderstellen, dan zullen ook in de andere watergangen karpers wor den uitgezet, echter slechts dan als het zoutgehalte ook daarin genoeg zaam gedaald is om de vissen te doen gedijen. Het conflict begon enkele küometers aan deze zijde van de Heinenoordtunnel. De Surinaamse automobilist zou daar een manoeuvre hebben gemaakt, die de 3 Flakkeeërs, die in de auto van van L. zaten, minder welgevalhg was. Het was niet van L. die op dat moment reed. De wagen werd bestuurd door S. uit Oude Tonge, mede inzittende was B. uit Nie uwe Tonge. Het drietal had in Rotter dam een café bezocht. Beide wagens stopten om het con flict uit te praten. Vanaf dat moment wordt de politie met twee lezingen ge confronteerd. De een gedaan door van L. CS. zegt dat de Surinamer zou hebben gestoken. De Oude Tonge naar S. Ugt inerdaad met een steek- wond in het ziekenhuis te Dirksland. De andere lezing, van de andere au tomobilist, zegt dat de drie uit de flak- keese auto hem met stokken en bier flessen benaderden. Hij heeft zich toen bijzonder bedreigd gevoeld, maar hij ontkent in aile toonaarden te hebben gestoken. Het incident zou nog redelijk goed afgelopen zijn als niet, bij het vervolgen van de rit, van L. het stuur had over genomen. Hij heeft de andere wagen van achter opgeduwd en die tot enkele malen toe in de berm gewerkt. Ten slotte kwam de wagen met zo'n snel heid in de sloot, dat de Surinaamse mevrouw daarbij om het leven kwam. Van L. bekommerde zich niet om de ge volgen en reed door. Een automobilist die van een en ander getuige was, ach tervolgde de flakkeese wagen en wist op de Haringvlietbrug het nummer te noteren. Spoedig had een zoekactie plaats. Later op de avond werd de wa gen in Oude Tonge teruggevonden. Het drietal bleek in een caravan achter de boerderij van F. te verblijven. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Het mannenkoor „Ons Koor" heeft t.g.v. haar vorige week gehouden Jaar vergadering een verloting gehouden. De winnende nummers zijn: 1223; 1606 0586; 0742; 1608; 0947; 0271; 1414; 0419 1393; 0997; 0190; 0535; 0657; 1153; 1827 0670; 1688; 0475; 0751; 1123. Prijzen kunnen vrorden afgehaald bij dhr. KI. van Zielst, Langeweg 45, Som melsdijk. HERKINGEN Opbrengst collecte De collecte die t.b.v. de Blinden werd gehouden, heeft 261,91 opgebracht. De collectantes Mieke van 't Hof en Leonie Verspeeten danken de gevers en geefsters voor dit resultaat. MELISSANT donderdagavond (Herv. dienst) 7.30 uur ds. A. Hofman van Scheveningen. NIEUWE TONGE donderdagavond 7.30 uur ds. P. Blok. OUDE TONGE donderdagavond 7.30 uur ds. G. Mouw van Tholen. OOLTGENSPLAAT donderdagavond 7.30 uur ds. H. Ligtenberg. Uitslagen 29 oktober 1979. Ie afdeling: C. Bakelaar - J. Smallegange 1-0 W. Markwat - G. Doedens 1-0 W. Peeman - J. Boeter 0-1 G. de Jager - M. v. d. Waal afg. A. Stolk - E. Verbeek 1-0 2e afdeling: J. Noordijk - J. Troost Va - V2 A. Robijn - J. Breewer 1-0 C. Groenendijk - C. Littel V2 - Va W, Tieleman - J. v. d. Graaf 0-1 N. V. Bracht - C. v. d. Groef 1-0 P. Lesuis - J. Schreuder 1-0 A. Visser - J. Visser 0-1 J. Minnaar - J. Albrechts 1 - o H. K. Smit - J. Kruik 1 - o DIENSTENCENTRtJM-NIEUWS Hiermede herinneren wij u er nog even aan dat maandag 5 november a.s. de pedicure dhr J. v. d. Meyden weer in het Dienstencentrum vanaf 14.00 uur aanwezig is. Heeft u geen afspraak ge maakt en wilt u toch van zijn diensten gebruik maken dan bent u ook van har te welkom. Heeft u wel een afspraak gemaakt denkt u dan aan uw tijd. MELISSANT Kerkdienst. Voor de Ger. Gem. in Ned. hoopt woensdagavond om half 8 voor te gaan ds. A. Wink van Veenen- dasil.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 1