Op z'n Flakkees gezeit iW.Rikkenbvt BERGEN OF ZOOM: Korte Mecsir. IT l| teL 01640 SSsra BOOSENDAAL: Nleowe Markt 48 V Un trouwerieë 99 ff 9 10 ?."^«r Conservenfabriek ,,HERBA'' failliet GROTER KNMI ACTIVITEIT liV ZIERIKZEE Bla<te. 3 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 26 oktober 1979. Klaosje in Arjaon zouwe gae trouwe, dat wier un iieeie drukte. Der was van tevoren zoeveul IcLaer te maeken. Adres sen opzoeke voor wie der een kaertje mosi noa, die wel en die niet. Arjaon zijn naom waer un naer hie- tende niet vergete, daer kon un wel us un graot kadoo van kriege. Zou niciitje Mienye van meutje Sanne een kaerye moue Inoa of niet, dan motte die aore nicntjes aok een kaertje hoa, aores krieg je ruuzje, in dat wouwe zu hèèiemaexe niet. Dan aol de broers in zusiers nog, nou, dat wiere d'r dan wel vuuf en zeven tig, dat was un diere lietliebberieë oor. Mar jae allo, as je het goed doet, dan trouw je mar èène kèèr in je leven, dus de kaertjes wiere besteld, de koekjes zelf gebakke, bruudsuukers gekocnt, zakjes om zu in te doewen, enz. enz. dat was dan klaer. Der moeder had der jurk aok haest klaer, un maoien oor, zoen leverkleure, niet zoa opzichtig in toch maoi. De sloense most er nog in, in nog sleepband Der keuvel lei klaer mit een prachtige maoie breeë kante dur an. Der goud had zu alles gekrege mit der verjaerdag dus dat was aok klaer. In Arjaon zijn moeder had aok aoles kantje levantje, dus daer hadde zu gèèn zurgen mèèr over. Zoa kwam dan den graoten dag, dadde ze inoendertrouw zouwe gae, dat dede ze geweun mit der zondagse goed an. Ze wazze allebeië wel zenewachtig oor, noe het er op an ging komme, mar jae alia, ze lachende mar us un beetje nae mekaore in jae, zouwe ze mekaore noe zoemar op un geweune deurde- weekse middug een aerm geve of niet. Zo los laope was toch aok raor, dus vooruit mar, mit een raoie kleure gaf Klaosje Arjaon dan toch mar een aerm. De buren keke ze us stilletjes achter op; in dochte, het is toch mar een net span in ze zalle het strak best goed ha, azze ze getrouwd binne. Arjaon heit een goed baentje, kontreleur of zoiets bie juim, jae 't is aok zoen vreemde naem, aol die nieuwigheid tegenworig. Intussen wazze Klaosje in Arjaon op het gemèèntehuus, in zatte netjes neffen mekaore in gavve antwoord op de vrae- gen die gesteld wierre, mar toen aolles dan klaer was mosten ze nog vuuf gul den betaele aok. „Zo", docht Arjaon, „d'r is nog al wat an vast èèr ik mun Klaosje ha." Toene ze thuus kwamme, zat het huusje haest al vol. De ouwers van weerskante, de broers in zusters mit de kindertjes, in ging het op un felesiteren. Dur wazze stoelen tekort, in moste ze dur nog bie de buren gae lèène. Eerst wier dur thee gedronke, mit een lekkere bruudsuuker, in kwamme de meisjes zachtjes anzette, dun eenen nae den aoren, aok mit dur zondagse goed an, om de kaertjes weg te briengen. Dat wazze dan de bruudmeisjes. Nou dat was echt leuk oor. Eerst krege ze een glas ranja in bepraetende ze hoe of ze zouwe laope. De kleinste voorop, viere gelieke, dan weer viere, dan nog us viere in de graotste achteran. De kleinste hadde een maoi bruudmandje mit lint jes in strikjes, aok nog wel un waoiertje van zuiverpapier an het hingseltje, in de graote die hadde un zakje geplakt van goud- of zuiverpapier, daer zatte de kaertjes dan in, in de lieste mit aol de naemen derop, waer ze weze moste. De kleinste krege aok wat kaertjes in der mandje, in mochte die dan roend brienge, wat ze buutengeweun leuk vonde. Kwamme ze dan bie iemand an de deure riepen ze: „Volluk", in dan kwam de vrouwe naer voren, die vroeg dan: „Wie is ter oenderboon?" in keek gelieke op het kaertje, in zeit: „O, is Klaertje van Bette Kee oenderboon, bel, bel nog an toe, zoen graot huushouwen geweest, in noe binne ze zoemar inèèns mit der beien over. Affein, bedankt voor het kaertje, doet ze de groeten mar, in zeit mar, dat ik van de weke wel us an- komme." Toen de stemming bie de meisjes der un beetje in zat in ze al kittig kaertjes kwiet wazze (ze moste zoewat deur het heele durp) gieng èèn zienge in sprienge in volgden de aore aok al gauw. Dat is ter ere (3x) van de bruid en bruidegom (3x) Ze moste der zelf hard om lache, in hadde graote lol, de kaertjes wazze op, In gienge ze op huus an. Ze wazze noe toch wel moe oor, eerst der schoenen mar uut in het voorhuus, in lekker op kousje. Het wazze toch aolemaele zwar te gebreide kousen, die konne der wel tegen. Ze krege eerst nog wat te drinken, in een paer bruudsuukers in een koekje, dat hadde ze wel verdiend. De visite gieng zachtjesan weg, in mochte de meisjes bluve ete. Nou, dat was een fèèst appart, want dat gebeu rende naoit, dat je bie een aore mocht bluve ete. Een graote uuttrektaefel, een paer bankjes der om heen, in ieder had een plekje. Toen krege ze lekker braod mit wat er op, in nog een krentebol toe. Het smaekende best oor, nae zoen hèèlen middag laope, in het was nog waerm aok. Nae het eten gienge de meisjes aok nae huus in mochte ze dim aoren mid dag weer vromkomme, om de zakjes weg te briengen. Die wierre zelf ge- maekt, tenminste de maoie zakjes wierre gekocht en zelf wier de bruudsuuker der in gedae, in mit een maoi lintje dichtgeknaopt. De meisjes krege ze dan in der mandje, in wier der bie gezeit, bie wie ze gebrocht moste worre, het was gelieke een uutnaodiging offe ze kwamme, in dan brochte ze natuurlijk aok een kadootje mee. Aok krege ze dan asse dat zakje of- gawe un kwartje of vuuftien centen, die de bruudmeisjes dan bie mekoare deeë in daer kochte ze dan zelf een kadootje voor, voor het bruudspaar; een pannetje, of een petroliestelletje mit net eendere kleure koffiepot der bie dat was echt maoi oor. lederen aevend was het een beetje fèèst bie Klaosje, aol die veertien dae- gen, dat ze oenderboon stienge, den èè- nen aevend kwamme de meutjes en de aoms, den aoren aevend de buren, in verders de kennissen in vrienden in vriendinnen, ze wierre het in het leste wel zat oor, in wazze blieë, dat de veer tien daegen om wazze, in dat den grao ten dag angebroke was, dat ze voorgoed aolebeië de deure uutgienge, in nae der eige nestje trokke. Dat kostende nog wel traenen, mar jae, waerom eigenlijk. Ze wazze nog jong en gezond, ze hadde aoles wat der hartje begerende, mar jae ze moste der toch mar niet an dienke, dat noe straks der thuus der thuus niet meer was, en wazze der toch aolebeië van angedae. Zoe kwam dan den graoten dag. Het was gelokkig maoi weer, dat is voor aoles fijn. Gien slikvoeten in huus. In zoe trokke ze mit de familieleden ach terder an laopende naer het gemèènte huus. Het was jammer dat het zoe duchtebie was, zongde van der maoie jurk. Jae, in de kerke trouwende ze niet, dat was nog niet zo'n mode zie je al gienge ze dur aolebeië trouw twèè keer op een zoendag naer toe. Mar jae, 't is dan net of dat je je beter voor wil doewe as dat je bint. 't Was aores wel jammer van der jurk, mar alia, mar hope, mit daopen, as het aoit zoevaore zou komme, dan hopende ze om un dan weer mar an te doewen. De plechtigheid was zoedoende gauw ofgelaope. Mit zen aolen nog un bakje gedae, een borreltje brandwien mit suuker of allixer. De ouwers bleve nog ete, in 's aevens was aoles weer bie der eige. Klaosje mit Arjaon zeie aok om een ure of negene, dag moeder dag vaoder, welterusten bedankt voor aol de goeie zurgen an oens besteed, in zoe gienge ze nae der eige huusje. Ze zatte nog wat te bekommen van de drukte van veer tien daegen visite. Arjaon zat aok zoe mar een beetje stilletjes te suffen, toen zeit Klaosje ineens: „Zeit Arjaon, houw je nog veul van men?" „Natuurlijk", zeit Arjaon „Mar hoeveul dan wel?" zeit Klaosje. „O," zeit Arjaon, „van hier vandaen tot de kaoie." „Gekke vent," zeit Klaosje, „zeit het noe es echt." „Nou dan," zeit Arjaon, „kom dan mar us hier." En hie gaf ze un graote klappert op der raoie kaonen in op der haar. „Geloaf je het noe, meid," zeit un, ,,ik hope men heele leven bie joe te bluven, in net zoeveul van je te houwen as noe." „In dan hoop ik kommende jaere mit joe mit de kinderwaegen te gae kuieren. Merrege mag joe koke wat joe graeg lust; ik ete aoles wel op of ik het lek ker vinde of niet, mar dan wil ik mer- rigaevend wel een lekkeren bokkum bie men braod ha. Een lekkeren vetten met kiet, is dat goed?" Zao genote ze nog pasjes om in de ronte te kieken nae der maoie nieuwe boeltje. Ze dochte aolebeië, is dat noe zoemar van ongs saeme?. In zoe trokken Klaosje in Arjaon blieë en wegemoed de nieuwe onbeken de toekomst tegemoet. COLIJNSPLAAT In de gemeente Colijnsplaat zijn deze week een aantal geweren en alarm pistolen in beslag genomen, annex de bijbehorende munitie. De inbeslagneming gebeurde door de recherche in samenwerking met de Rijkspolitie. Er werd op een achttal adressen huiszoeking verricht, maar de politie is zeer terughoudend in het doen van mededelingen over deze zaak. Beste jongelui, het is nu dan wel herfstweer geworden. Vorige week hoor de je alom wat is het toch benauwd weer, en nu is het „wat is het toch koud" Het zachte weer was niet goed en nu is het al weer niet goed. Het is wel een heel groot verschil in temperatuur en het gaat nu wel energie' kosten. En dat is nu juist wat eigenlijk niet zo best is. Wij moeten allemaal bezuinigen op ener gie, maar oom Ko heeft toch maar een beetje gas gegeven. Het baat immers toch niet als oom Ko alleen kou zit te lijden. Dat beetje haalt toch niets uit. En met een dikke jas aan een jeugd- hoekje typen lijkt me ook niet zo aange naam. Het nieuwe raadsel is misschien voor een enkeling wat moeilijk, maar het zal met behulp van vader of moeder toch best meevallen. OKTOBERRAADSEL 4 1. deze letter is ook een vijf. 2. speelgoed, maar op de Zeelandbrug moet je het betalen. 3. een Europees land, de inwoners daarvan en de uiteinden der aarde, het mag alle drie. 4. het kan dit doen, maar het kan ook dooien. 5. centen, dubbeltjes, kwartjes, dat is 6. zo noemt men een inwoner van deze plaats in Noord-Holland. 7. laat een ander die maar uit het vuur halen. 8. dit kan je beter nu maar in een zwembad doen. 9. dit jaargetijde is reeds voorbij. 10. dit dier is ook een kip. 11. deze letter kan je lekker laten rollen! De middelste letters van boven naar beneden gelezen is hetzelfde als bij vraag 6. JARIGEN Op 2 november D.V. hoopt Morjoleen de Visser te MiddeUiamis haar verjaar dag te vieren. Wij wensen haar een pret tige en een goede verjaardag toe, en dat de Heere nog vele jaren aan haar leven mag toevoegen. Ook de ouders van harte gefeliciteerd met de verjaar dag van hun dochter. Wij hopen dat onze raadselvrienden en vriendinnen haar ook niet zullen vergeten. Het adres van Marjoleen is: Hof laan 59, 3241 GK Middelhamis. Dit is dan het laatste raadsel van de maand oktober en het is dus weer tijd van inzenden. Er zijn dus vier raadsels geplaatst. Graag weer een briefje erbij, dan blijft oom Ko een beetje op de hoogte met de stand van zaken. Heel graag ook wat nieuwe deelnemers, want zoals jullie kunnen lezen is er weer een afgezwaaid en we zouden toch graag ons hoekje op peil willen houden. Zoals reeds eerder gezegd, er zijn mooie prij zen mee te verdienen. De spelregels hebben jullie laatst kunnen lezen. Het is dus slechts een kwestie van een pen pakken en schrijven. BRIEFWISSELING „Twee Gezusters" - Yerseke. Dat wordt nu niets meer om in het „buiten water" te zwemmen. Het is trouwens al vroeg donker, en dan zou je verplicht worden om verlichting te voeren. Dat zou niet zo eenvoudig zijn. Jammer dat Con ja niet heeft meegedaan met diploma zwemmen. Maar ik merk wel dat jullie de avond toch wel gevuld krijgen met huiswerk. Wat zal jullie moeder het fijn vinden dat haar dochters zo goed kun nen koken en bakken. Als jullie ze maar niet te bruin bakken. Het lijkt me fijn om op school het eigen produkt te kun nen verorberen. Als je het zelf moet consumeren zorg je wel dat het in orde is, maar anders?? Wederzijds van oom Ko de hartelijke „groenten" en de ver dere familie de „groeten". Klazina Joppe - Dirksland. Je merkt wel Klazien dat er heel wat te leren is. Het gaat al maar moeilijker worden. Maar dat gaat niet ineens, want dan kwam er niets van terecht. Aardrijks kunde is een heel mooi vak hoor. Moet je beslist goed leren. Als je goed oplet als de sommen worden uitgelegd, dan gaat het altijd. En weet je het niet, dan maar vragen hé. Dat geeft echt niets. Kan je beter doen dan fouten maken. Jaap Joppe - Dirksland. Het was toch een lange brief Jaap, alleen niet voor jouw begrip, daar je gewend bent heel lange brieven te schrijven. Ben wel erg benieuwd wat je dan allemaal te vertellen zal hebben. Een foto-puzzel- tocht is erg leuk, maar kan erg moeilijk zijn. Het zal je nu ook niet aan huiswerk ontbreken dacht ik en toch nog tijd voor een lange brief aan oom Ko. Er zal wel geen tijd overschieten om in het land wat te helpen, maar dat gaat toch allemaal machinaal. Sterkte met de stu die en tot volgende keer Jaap! José Koppenaal - Ooltgensplaat. Ook al bijles José. Ja de tijd gaat snel. Het is maar even meer en je moet ook naar de hogere school. Daarom is het wel zaak dat je het opgegeven huiswerk goed maakt. Een goed begin is 't halve werk, dat geldt ook voor de studie. La ter zal je er veel gemak van hebben. Je hebt inderdaad leuk postpapier en het is een fijne brief geworden. Een tarief hoeft echt niet lang te zijn. Soms kan je in een korte brief meer schrijven dan in een lange brief. Anne v. d. Welle - Sommelsdyk. Die Anne v. d. Welle, kan al schrijvend vertelle. Heus waar hoor! Je zit dus in de tulpenhandel? Ik hoop ook voor je dat je er veel verkopen mag, want het is voor een goed doel. Er is echter wel een moeilijkheid Anne. Er zijn zoveel goede doelen, en ze komen zo dikwijls aan de deur. En dan kan het wel eens gebeuren dat je aan een deur je neus stoot. Maar ik denk dat je je „zegje" wel kan doen. In elk geval succes met je handel en mijn hartelijke dank voor de „versiering". Lenle Lodder - Sommelsdyk. Wat heb je een boel aan je hoofd Lenie. Ook al met bollen „venten", orgelles, huiswerk, catechesatie en dan nog Jeugdvereniging Dat is allemaal nuttig, mooi, noodzake lijk, onmisbaar en noem maar op. Maar Lenie. Niet al teveel hooi op je vork je zal er toch tijd voor moeten hebben nemen hoor. Aan de andere kant moet ik weer zeggen: je bent een aanpakker. Het is heel flink van je Lenie. Jammer dat je nu oom Ko in de steek laat, maar ik heb er alle begrip voor. Gods onmis bare zegen toegewenst op je verdere levensweg en hartelijk dank voor de vele gezellige briefjes. Ook de groeten aan vader en moeder! Ingrid Tuinenburg - Middelhamis. Is het klasseavondje gezellig geworden In grid. Het gaat er nu heel anders aan toe dan je gewend was. En veel repeti ties, dus ook volop werk. Nog even een leuk reisje gemaakt met de M.V. Ik geloof dat je graag reisjes maakt Ingrid. Je hebt al veel van de wereld gezien zeg. Ben je met de herfstvakantie ook nog op reis geweest of heb je het maar dicht bij huis gehouden? Het lijkt me inder daad wel een „grootscheepse" aktie met die bloembollen. Dat kan me een fleu rig en kleurig voorjaar worden. Jan Keyer - Hendrik Ido Ambacht. Ze zijn daar bij jullie de zaak aardig aan het omwroeten Jan. Het is of men nooit meer klaarkomt. Want waar je ook komt men is altijd bezig met graven, rioleren, herstraten en noem maar op. Het heeft je vader niet aan belangstelling ont broken op zijn verjaardag. Oom Ko wenst er ook zijn felicitatie nog aan toe te voegen. Jan en dat je je vader nog meer vele jaren mag bezitten. Er zijn er zoveel kinderen die hun vader of moeder nooit hebben gekend. Allemaal de groe ten hoor! ALLEMAAL Zo kan het weer wel voor van de week, jongelui. We hopen de volgende week weer verder te gaan, misschien komen er nog enkele brieven achter aan, want nog niet allen hebben inge zonden. Allen de groeten van jullie oom Ko! Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-nieuws, postbus 8, Middelhamis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepu bliceerd. KLEIN HANNEKE In mijn jeugd hoorde ik een gedicht, dat „Klein Hanneke" heette. Ik herin ner mij alleen de beginregels: Moeder ter linker en vader ter rechter, loopt klein Hanneke tussen hen beiden. Maar hoe is de rest? Antwoord - In de bundel „Voordrachten verzameld door een hoofdonderwijzer" van 1920 komen wij de volgende lezing tegen van W. van Diepen: Klein Hanneke's zondagmorgen Moeder ter linker en Vader ter rechter, Loopt IClein Hanneke tussen hen beiden. Over het pad, dat tussen de struiken Hen naar het dorpje daarginds moet leiden. 't Is zomer, 't is Zondag. En door het lover Zendt hier de zonne reeds haar goudene stralen, Fonk'lend in duizenden schitteringen Die over het wandelend drietal dalen. Hanneke vertelt van wel duizend dingen. Van wat ze beleefd heeft, de laatste dagen. Vader en moeder geven antwoord op alles. O, wat kan zulk een kind toch veel vragen! En dan onderweg is zoveel te beleven. De struiken, de bomen, de vlinders, de bloemen. De mensen die voor en achter hen wand'len. De vogels die zingen teveel om te noemen. Maar hoor, daar klinkt opeens, ijl door het lover, 't Gebeier van klokken over de bladeren, 't Is alsof alles verstilt op het zomerse kerkpad, Nu ze weten, dat ze Gods Huis thans hier naderen. Klein. Hanneke zwijgt. En ze luistert bij 't lopen. O, is zelfs dit kind van de boodschap doordrongen: 't Is Zondag, Gods Dag. Dan zijn er andere dingen! Dat is wel de boodschap die de kerkklokken zongen! Natuur! O, gij kunt met uw schoonheid nog pralen! Want de schepping, al is zij gebroken, geschonden. Toont ons Gods grootheid. Zijn goedheid, Zijn luister, Maar zij zegt niets van de mens, zijn val en zijn zonde. Klein Hanneke zwijgt. Ook de kerkklokken zwijgen. Over het dorpsplein schuifelt men 't kerkgebouw binnen. Zoekend de plaats, waar geslachten reeds zaten. Dan zet het orgel in en de dienst gaat beginnen. Buiten de zon, maar een andere zonne gaat schijnen. Die van Gods trouw en gerechtigheid hier beneden. Klein Hanneke zingt mee. Zal ze er iets van begrijpen? 'k Zal eeuwig zingen van Gods goedertierenheden. Vermoedelijk zijn er méér coupletten geweest, want het gedicht eindigt hier op een ogenblik dat nog wel enige toe lichting nodig was. Maar méér is niet vermeld. Wie Van Diepen was konden wij evenmin nagaan. ADRES Kunt u mij helpen aan het adres van dhr. A. Pronk, de bekende dirigent van Deo Cantemus? Antwoord -, Ja, want hij woont in Kortenhoef, maar omdat hij in dienst is bij de E.O. zult u daarheen moeten schrijven (Postbus 565, 1200 AN Hilver sum) tenzij het om strikt persoonlijke zaken gaat. GIF IN FL-BUIS Kan ik fluorecentiebuizen die niet meer werken stukslaan, of moet ik ze in hun gehele lengte aan de vuilnisman meegeven? Antwoord - Past u maar op met dgl. lampen. In sommige buizen is nl. berylliumoxyde (BeO) verwerkt van wege de fluorescerende werking en dat is volgens deskundigen nog giftiger dan arsenicum. Een concentratie van 1 mil ligram per kubieke meter lucht zou „bij na zeker dodelijk" kunnen zijn, aldus een vakblad. Maak dus zelf geen FL- buizen kapot en waarschuw ook de vuilnisman zodat deze ze niet argeloos in een kraakwagen of onder andere zaken gooit. Maak zelf ook nóóit zgn. halfgeleiders, transistors, thyrystoren, dioden, kathodestraalbuizen (t.v.) of röntgenbuizen open. Sla ze niet stuk, kom er niet met zuur of vuur bij en veeg of zuig de inhoud niet op. QUIZ-TWIST Ik heb grote onenigheid met een quiz-master die mij vroeg hoeveel sta ten de V.S. vormden. Ik zei 51, omdat ik zeker weet dat er onlangs twee sta ten bijgekomen zijn en daarvóór was 't 49. Hij blijft volhouden, dat er 50 staten zijn, en daardoor kreeg ik mijn prijs niet. Wat kan ik doen? Antwoord - Bij uw krant aankloppen, en dat deed u nu. Inderdaad zijn er twee volwaardige staten aan de V.S. toegevoegd, namelijk Alaska en de ei landengroep Hawaii. Dat gebeurde in 1959, maar daarvóór telden de Ver. Staten niet 49 maar 48 staten. Mogelijk is het misverstand over dit aantal ont staan, omdat het afzonderlijk ingestel de gebied van de hoofdstad Washington het zg. District of Columbia (D.C) geen volwaardige staat is. De ingezetenen hebben bijvoorbeeld geen vertegen woordigers in het Congres enz. Wel mogen zij sinds 1961 deelnemen aan de presidentsverkiezingen, maar het blijft een federaal district. Het getal 51 is wel eens ter sprake gekomen, maar dan in verband met de mogelijke toelating van Puerto Rico (kleinste en meest oostelijke eiland van de Grote Antillen in de Caribische zee) als 51ste staat tot de V.S. Maar voorlopig is het bij een voorstel gebleven en is het bestuurlijk gezien nog de vrij-geassocieerde staat met een eigen Grondwet. De Puerto- ricanen zijn wel burgers van de U.S.A., en kunnen dus ook vrij naar andere staten verhuizen, zijn ook dienstplich tig, maar betalen geen federale belas tingen, hebben geen stemrecht bij de presidentsverkiezingen en Amerikaanse federale verkiezingen. De Amerikaanse vlag telt derhalve nog steeds vijftig sterren en geen 51. cazna «cL 01SS9 33548 A B Vraagt gratis foldetst m ITVa-CENTS POSTZEGEL Op een brief met poststempel Leeuwar den 1906 bevindt zich een violette post zegel met afbeelding van koningin Wil- helmina en waarde-aanduiding 17V2 c. Wat zou die nu waard zijn? Antwoord - Gelukkig vermeldt u het jaartal uit het poststempel erbij, want er zijn in die tijd twee zegels van I7V2 cent met afbeelding van koningin Wil- helmina in omloop geweest, maar de tweede serie dateert van 1910 en was uitgevoerd in ultramarijn en bruin. De waarde van uw zegel ligt thans voor verzamelaars rond de 30, BANDEN WISSELEN Na zo'n 18.000 km rijden moest ik een achterwiel verwisselen wegens een lekke band. De buitenband moest gelijk wor den vernieuwd. De reserveband was nog ongebruikt. Waar moet ik nu het wiel met de nieuwe banden monteren? Ik heb voorwielaandrijving. Antwoord - Het wiel met nieuwe bui tenband links voor, het pas in gebruik genomen reservewiel rechts voor omdat het van rechts achter komt, de meest gesleten band gaat naar de reserve- plaats en de beide overige wielen kun nen het best als achterwielen worden gebruikt, zo mogelijk in de zelfde draai richting. KOELKAST BEKLEDEN Ik wil de ijzig witte koelkast, diep- vrieskist, wasmachine enz. van een fraai ere buitenzijde voorzien. Wat raadt u aan, er fineer op aan te brengen of iets anders? Antwoord - U kunt natuurlijk wel fineer aanbrengen, maar het is de vraag of dat lang houdt. Allereerst wisselt de temperatuur van de metalen vlakken nogal en dat bij een verschillende uit zettingscoëfficiënt van het fineerhout. Ten tweed zijn er randen, waar (veel) huisgenoten dagelijlcs tegenaan stoten of schuren. Daar kan fineer gemakke lijk afbrokkelen of beginnen los te la ten. Bij zelfklevend linnen of een stevige kwaliteit (afwasbaar) behang hebt u daar niet zoveel last van. Voor het lij men van grote oppervlakten moet u geen tweecomponentenlijm gebruiken, want dat is te duur, en geen rubber- harskit of perspexlijmsoorten, want op elkaar klemmen is hier ondoenlijk, maar een goede kontaktlijm. Daarin bestaan verschillende merken.Tenslotte kunt u een goed dekkende lak gebruiken. Om dat u daarmee gemakkelijker voorbij de hoeken kunt komen, lijkt ons dit in deze omstandigheden beter dan fineer. MODALE LOON Waarom praten ze tegenwoordoig steeds over modale inkomens en niet over gemiddelde of minimumloon? Antwoord - Het modale inkomen is heel iets anders dan het minimumloon of een gemiddelde van alle Inkomens. Modaal drukt een wijze of modus uit en onder „modale werknemer" wordt verstaan: een gehuwde loon trekker met twee kinderen en met een inkomen Juist beneden de laagste premiegrens van de sociale verzekering. Omdat de inkomens zo uiteenlopen naar het kalenderjaar, naar bedrijfstak en naar de aard van het werk en diverse bijkomstige facto ren, worden er liever geen bedragen genoemd, maar gebruikt men gemaks halve de genoemde term. Dat spaart ellenlange en ingewikkelde omschrij vingen uit. Het modale loon is dus het bruto inkomen van deze modale werk nemer. DE STELTKLUUT Waar vind ik de vogelwacht „De Steltkluut"? Antwoord - Die is gevestigd aan 't Zand 52A, 4576 CC Koewacht en dat ligt bü Axel in oostelijk Zeeuws-Vlaande- ren. WAAROM EEN HAMER Kunt u mij vertellen, waarom voor zitters altijd hamers moeten hanteren om de aandacht te vragen? Antwoord - Dat is niet altijd het geval. In andere landen worden vaak een tafelschel, een gong of ander voorwerp gebruikt en men tikt ook wel met de vingers op tafel of tegen een glas. Vroe ger stampte men met een schoen op de grond, militairen gebruikten de laars of een lans. In de 18e eeuw kwam hier de voorzittershamer in gebruik. Er zijn publicaties, die er op wijzen dat men vroeger de hamer zag als een bijna bovennatuurlijk voorwerp. De germaan- se (en andere) goden als bv. Donar hamerden immers op de wolken als het onweerde. De hamer is ook gebruikt als strijdhamer om op helmen en schil den te beuken, of tegenstanders de sche del in te slaan. Er waren werphamers en als men die naar het hoofd kreeg geslingerd, was men wel enige tijd (zo niet voorgoed) uitgeschakeld. De hamer is ook een belangrijk onderdeel van klokken en andere constructies. Peter Auer uit Eupen (België) komt in zijn boek „Der Hammer und seine Geschich- te" tot de conclusie, dat het volk aan een hamer bovennatuurlijke krachten toekende. Ook de etymologie van het woord wijst daarop. Het voorwerp was in elk geval een zinnebeeld van macht en van kracht. Geen wonder dus, dat de voorzitter hem in handen kreeg, toen de mensheid geleerd had ordelijk te vergaderen. De conservenfabriek Herba te Krab- bendijke, een ongeveer 20 jaar bestaand familiebedrijf is failliet verklaard. Dat betekent ontslag voor 40 werknemers. Hoewel het bekend was dat Herba reeds enkele jaren worstelde met betalings moeilijkheden, komt dit faillissement toch onverwacht, niet in het minst voor de vakbonden. Wellicht is de bedrijfsleiding te opti mistisch geweest wat betreft de krediet waardigheid van het bedrijf en vorige week is een nieuwe directeur benoemd de heer H. Bok uit Groesbeek. De heer Bok ziet nog wel mogelijk heden voor Herba, dat nog orders heeft tot eind 1979. Men wil deze orders als nog afleveren en daarna met een schone lei beginnen. De lonen voor de werkne mers zijn dan ook de eerste maanden veilig gesteld. De nieuwe directeur gaat zich vooral toeleggen op de betere kwaliteit conser ven en mogelijk is het dan ook dat na de faiUissementsafwikkeling de fabriek opnieuw kan gaan draaien. -O- De KNMI-vestiging in Zierikzee wordt uitgebreid in verband met de intensi vering van de werkzaamheden met be- trekkmg tot de Oosterschelde-afsluiting. Tussen beide instanties bestaat al jaren een nauw contact. Het nauwkeurig werk dat identiek is aan het afzinken van de peilers, maar ook andere werk zaamheden door de Deltadienst kunnen geen storm incalculeren. De werkzaam heden moeten gebeuren bij stil weer waarbij men alleen rekening heeft te houden met de stroom die onophoude lijk nauwkeurig wordt gemeten, want het komt bij het op zijn plaats brengen van onderdelen van de afsluiting op centimeters nauwkeurig aan. Zeven waarnemers en vier meteoreologen ver werken nu de binnen gekomen gege vens en geven adviezen die daaruit voort vloeien aan de Deltadienst. Men gaat het weerstation in Zierikzee nu continu bemannen. Het hoofd van de KNMI, Ing. Donker speelt met de gedachte, dat ook na 1986 de KNMI in Zierikzee een belangrijke rol kan blijven vervullen, gezien het aantal klanten dat naast de Deltadienst van de gegevens van de dienst gebruik maakt. Dat zijn waterschappen, aan nemers in Zeeland, alsmede de land bouwers. Wil men deze dienst voor Zeeland behouden, c.q. met de weergegevens zijn fmancieel voordeel blijven doen dan zal daarvoor echter ook wel een financieel offer moeten worden gebracht aldus de heer Donker SINT ANNALAND UienveUing van dinsdag 23 oktober 1979. Uien maat 40 opwaarts, klasse 2 .a' i P'~- drielingen maat 30 - 40: 20,90. Aanvoer: 120 ton Colloquium. Kandidaat J. van Pope- ring uit Ede, afkomstig uit Sint Anna- land deed donderdag 18 oktober in U- trecht zijn colloquium en werd toege laten tot de Evangeliebediening in de Nederlands Hervormde Kerk en stelt zich met ingang van voornoemde datum direct beroepbaar. Zijn adres is: Nieuwe Maanderburgtweg 830, 6717 BD Ede Telefoon 08380 - 34769

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 6