Wat doet de PTT voor gehandicapten? Woonhuizen warmtefechnisch installatiekdrijf Drukkerii Gebr. de Waal Eilanden-nieuws familiebericliten Drukwerk nodig f FAMILIEBERICHTEN AAGJE STRUIJK weduwe van Jacob Molenaar MAATJE FRANeOSIA CORNELIA TIELEMAN-VAN WAASBERGEN C. KRANSSE AAGJE STRUIJK weduwe van Jacob Molenaar AAGJE STRUIJK Plaatst uw familieberichten in Eilanden-nieuws DANK geboorte kaartje installatiebedrijf lid a.e.i. VIVO VOOGD I Tel. 1686-2376 I 1 hele kilo SCHOUDERKARBONADE 7,98 Vriendelijk verzoek Te koop gevraagd B.V. Handelsmij O.G. Gemeente Oostflakkee BEKENDMAKING bollen- pel Ie rs/sters CONIFEREN HOGCHEM DEENS? OPEL 1900 Ford Transit 100 Scxmmelsdijk kan het u leveren. Unieke bont aanbieding Het Bontpaleis Telefoon- beantwoorders en Telefoon kiezers naaimachines V. d. VLIET- OVERBEEKE IS OOI J. J.WIEilINGA AFWEZIG weduwe of bej. vrouw harmonium HULP Goed idee.. bontmantels De Bontkoning Met dank aan God en grote blijdschap geven wij u kennis van de geboorte van ons dochtertje en zusje ADRIAANTJE JACOBA Janine Gerrit en Thea Wielhouwer- Jordaan Jeroen Martijn Sommelsdijk, 18 oktober 1979 West-Achterweg 37, 3245 BJ Hedenavond 18.30 uur behaagde het de Heere, in het ziekenhuis te Dirksland, in de volle zeker heid des geloofs, uit ons midden weg te nemen onze innig geliefde moeder, groot- en overgroot moeder, behuwdzuster en tante op de leeftijd van 87 jaar en 5 maanden. Rom. 5 5 En de hoop beschaamt niet omdat de liefde Gods in onze harten uitgestort is, door den Heiligen Geest Die ons is gegeven. Ons van uw deelneming overtuigd houdend. Herkingen: L. de Geus-Molenaar Kapelle-Biezellnge C. Molenaar H. Molenaar-van Oostende M. Molenaar C. E. Molenaar-de Geus M. Paul-Molenaar A. Paul A. P. Molenaar T. Molenaar-Treurniet C. de Jong-Molenaar klein- en achterkleinkinderen Heden overleed onze geliefde schoonzuster en tante weduwe van Jacob Tieleman in de ouderdom van 82 jaar. Melissant: 18 oktober 1979 M. A. van Waasbergen- van Hooidonk M. Tieleman-Dale neven en nichten Corr.-adres: Schimmelweg 411, 2524 XB 's Gravenhage. Heden overleed plotseling mijn lieve schoonzoon, onze zwager, oom en oud-oom, de heer sinds 22 juli 1979 weduwnaar van Francina Groen op de leeftijd van 67 jaar. Sommelsdijk: Joh. Groen-Troost Nieuwe Ton ge: Sommelsdijk: A. V. d. Sluys S. T. E. V. d. Sluys-Groen Herkingen: Delft: Delft: Middelharnis Ouddorp, 19 oktober 1979 Hogepad 2 De teraardebestelling heeft plaats gehad heden dinsdag 23 oktober te Herkingen. Heden overleed, tot mijn grote droefheid, mijn geliefde schoonzuster in de ouderdom van 87 jaar en 5 maanden. Herkingen: A. Struijk-v. d. Velde 19 oktober 1979 K. Groen N. Groen-Mierop Hoek van Holland J. Verboom J. Verhoorn-Groen J. Klem L. Klem-Groen J. Kranendonk Joh. Kranendonk-Groen J. Groen G. Groen-Visbeen S. F. Vis H. Vis-Groen L. Groen M. Groen-Hotting neven en nichten Corr. adres Dukenburg 5, 6825 HA Arnhem, 22 oktober 1979 Dé crematie zal plaatshebben in het crematorium Moscowa te Arnhem op donderdag 25 oktober a.s. 's middags om 3 uur. Middelharnis: Amstelveen: Arnhem: Middelharnis Middelharnis: Zacht en kalm nam de Heere in het ziekenhuis te Dirksland tot Zich, onze lieve groot- en over grootmoeder weduwe van Jacob Molenaar op de leeftijd van ruim 87 jaar. Wij hopen haar in liefde te blijven gedenken. klein- en achterkleinkinderen Herkingen, 19 oktober 1979 iiiÉimii—ii^i IiiiiÉiÉMMinwuiimuMiimaiimiiiiiMMMiiiiaaiiii Tot mijn spijt is het niet mogelijk iedereen per soonlijk te bedanken voor het naeeleven, in welke vorm ook, zowel tijdens mijn verblijf in het ziekenhuis, als bij mijn thuiskomst. Omdat ik u allen toch heel hartelijk wil bedan ken, maak ik gebruik van deze in mijn ogen enigszins onpersoonlijke manier. Het heeft mij, alsook mijn man en de kinderen bijzonder gesterkt. C. G. Korteweg-Korteweg Ooltgensplaat, oktober 1979 Uw geluk met de geboorte van uw kleine maakt u met een welverzorgd bekend. DrukkervJ Gébrs. de WAAL, wil er graag voor zorgen. De nieuwste modellen snel leverbaar. Langeweg 13 - Sonunelsdijk voor: ni6uwb@uw reparatie onderhoud van: gas» en oliegsstookte c.v.^insiallaties luchtverwarmings-insialUiiês vloerverwarming - stralingsverwarming warmtepompen - zonnecollectoren kloosterweg 19, schuddebeurs - postbus 81, zierikjee (01110) 3635 IK 500 gram SUPER BBEFLAPPEN 8,99 a 100 gram BIEFSTUK2,49 Dankzij een onderzoek door het Cen traal Bureau voor de Statistiek zijn sinds 1976 gegevens beschikbaar over het aantal lichamelijk gehandicapten in ons land. De resultaten van dit onder zoek zijn vastgelegd in het rapport „Gehandicapten-Wel-Geteld", dat in het genoemde jaar bij de Staatsuitgeverij is verschenen. De daarin vermelde cij fers (over de jaren 1971/1972) maken een globale raming mogelijk van de be hoefte aan speciale PTT-voorzieningen. Uit het onderstaande bericht blijkt dat reeds voor een belangrijk deel is tege moetgekomen aan die behoefte. Het huidige streven naar meer, maar vooral betere dienstverlening en hulp middelen is de logische voortzetting van een langlevende PTT-traditie. Voor de Eerste Wereldoorlog was er al zo ie mand als de „sociale besteller". Vooral op het platteland omvatte de taak van de postbode veel meer dan het rond brengen van brieven en pakjes. En uit de jaren dertig is een regelbare „abon neeversterker" bekend: een kastje aan de muur, dat het telefoongebruik voor slechthorenden mogelijk maakt. Dankzij de gedreven inzet van heel wat PTT-ers werd het assortiment hulpmiddelen gestadig verbeterd en uit gebreid. Deze incidentele hulpverlening is, vooral in de afgelopen tien jaar, geleidelijk aan omgebogen naar een normale bedrij f staak. POST Ruim 650.000 Nederlandse gehandi capten ondervinden problemen bij het gebruik van de publieke voorzieningen van de Post. Veel mensen met loopstoornissen heb ben moeite een postkantoor binnen te komen. Blinden zijn volledig uitgeslo ten van de gebruikelijke vormen van schriftelijke communicatie. Evenals zij hebben ook mensen met arm- en hand- stoornissen problemen bij ogenschijnlijk eenvoudige handelingen, zoals het op plakken van een postzegel. Wanneer vroeger een postkantoor werd gebouwd, kreeg het meestal mo numentale trappen en draaideuren. Ge handicapten konden er niet in en wer den in voorkomende gevallen op straat geholpen. Sinds het einde van de jaren zestig worden bij nieuwbouw en ingrijpende verbouwing van postkantoren voorzie ningen getroffen om deze toegankelijk te maken voor gehandicapten. Ook het interieur wordt dan aangepast. De richtlijnen hiervoor zijn in overleg met de Nederlandse Vereniging voor Reva lidatie bepaald. Waar dat nodig is wor den bijzondere voorzieningen aange bracht, zoals hefplateaus en hellingba nen. Gezien de hoge kosten gebeurt de aanpassing in fasen. Er zijn nu al 520 postkantoren volledig toegankelijk voor gehandicapten. Maar de persoonlijke hulpverlening staat voorop. Aan het loket varieert die hulp van een eenvoudig advies of een handreiking tot het volledig invullen van formulieren. Mensen die immobiel zijn en geen hulp van derden hebben, kunnen de plaatselijke postdirecteur vragen om bediening aan huis. Evenals ieder ander kunnen ook gehandicapten en bejaarden bij het postkantoor schrif telijk voor minstens 10,aan zegels bestellen, die dan bij hen thuis worden afgeleverd. In een aantal tehuizen voor bejaarden en gehandicapten wordt wekelijks zit ting gehouden door een loketambtenaar. De noodzaak van deze hulpverlening wordt mede bepaald door de afstand tot het dichtsbijzijnde postkantoor. Daarbij wordt uiteraard rekening gehou den met de beperkingen van ouderdom en handicaps. Bijzondere dienstverlening geldt de braillestukken. Deze zijn vrij van port en rechten, met uitzondering van het tuchtrecht. Het begrip braillestukken wordt zeer ruim opgevat. Het betreft ook clichés, braillepapier, cassettes, platen en ge luidsbanden die aan of door erkende blindeninstituten zijn verzonden. In Nederland beheersen slechts 3.000 blin den het brailleschrift. Daarom is het van groot belang dat ook auditieve informatiedragers van port zijn vrijgesteld. Dit komt boven dien ten goede aan veel anderszins ge handicapten, zoals chronisch zieken. TELECOMMUNICATIE Telefoneren lijkt zo gemakkelijk. Toch komt er nog het nodige bij kijken. De bel moet worden opgemerkt, dat wil zeggen gehoord. Men moet een nummer kiezen en de hoorn naar oor en mond tillen, en men moet zelf spreken en luisteren naar wat aan de andere kant van de lijn ■wordt gezegd. Meer niet. Zo makkelijk is telefoneren. Maar voor 270.000 gehandicapten gaat dit helemaal niet gemakkelijk. 156.000 daarvan hebben ernstige moeite met horen en 41.000 problemen bij het han teren van de hoorn en bij het kiezen. 39.000 Nederlanders spreken zeer moei zaam of kunnen niet praten en er zijn zo'n 34.000 blinden. Aan een groot aantal van deze men sen kan de PTT, zelf of in samenwer king met andere instanties, uitkomst bieden. Personen met een beperkt gehoor vin den bij het telefoneren naar behoefte baat bij: een telefoonhoorn niet ingebouwde regelbare versterker (-10 dB tot 25 dB) een eigen gehoorapparaat in combi natie met een ringleiding met ver sterker (geleverd door derden, maar aan te sluiten door de PTT) een eigen gehoorapparaat met induc tiespoel, waarmee het lekveld van de telefoonapparatuur wordt opgevan gen en versterkt een clip-on-versterker met een akoes tische of inductieve koppeling (ge leverd door derden) een tweede hoorschelp. Mensen die het belsignaal niet horen, kunnen geholpen worden met een re lais, waarop door derden gloei- of flits lampen worden aangesloten. Andere mogelijkheden zijn: een extra bel, een speciale lage-tonenbel of een signaal met regelbare geluidssterkte. Een teksttelefoon voor doven is een jaar lang in het Voorburgse Effatha beproefd. Het experiment zal op grotere schaal worden voortgezet in verschillen de plaatsen in ons land. Deze teksttele foon werkt als een soort lichtcourant en kan gebruikt voor èn door zowel doven als doofstommen. Aan mensen met een zwakke stem kan een telefoonhoorn met „fluisterver- sterker" worden geleverd. Voor slechtzienden bestaat een ring met extra grote cijfers (2x), die rondom de kiesschijf past. Blinden kunnen ge makkelijker kiezen door goed voelbare merktekens aan de omtrek van de vin gerschijf, of door een puntje op toets- nummer 5 van een druktoetstoestel. Alle nieuwe druktoetstoestellen worden thans van dit merkteken voorzien. Als iemand die blind is, zijn gesprekskosten onder controle wil houden, kan een teller met braillecijfers worden geleverd. Informatie over telefoonnummers geeft 008. Voor talrijke blinden en men sen met arm- en handstoornissen is dit de enige weg, omdat ze de telefoongids niet kunnen gebruiken. Overigens kiezen veel blinden het .beroep van huistelefonist. Het Blindeninstituut Bartimeus te Zeist en 't Loo-erf te Apeldoorn leiden hiertoe op. De PTT levert speciale blin- denbedieningsposten en maakt de tele fonisten vertrouwd met de werking daarvan. De arm- en handgestoorden hebben vooral bedieningsproblemen, bij voor beeld met het hanteren van de hoorn. Een eenvoudige oplossing wordt al ver kregen door de hoorn te bevestigen aan een standaard. Bijzonder praktisch is een kantelbare steun, waarmee ook het haakcontact van het telefoontoestel wordt bediend. Een andere mogelijkheid is een luidsprekend toestel. Ook veel chronisch zieken maken ge bruik hiervan. Helaas wordt daarbij wel eens hinder ondervonden van rumoerige geluiden uit de omgeving. Voor mensen met een lichte stoornis in de arm of hand is het kiezen vaak al makkelijker als het telefoontoestel is vastgezet op een hellende ondergrond. Voor ernstige gevallen kan de PTT ta bleaus met druktoetsen leveren, die via een impulsgever met het toestel ver bonden worden. Voor het kiezen komen meer en meer ook elektronische appa raten in gebruik. Een voorbeeld hiervan is de Autofoon van Het Dorp, die onder andere door blazen of door het aanra ken van een contactplaatje kan worden bediend. Op vrijwel alle gebieden van de tele communicatie wordt vandaag de dag gewerkt aan voorzieningen voor gehan dicapten. Voor Viewdata bijvoorbeeld wordt onderzoek gedaan naar de moge lijkheden van een vergroot beeld voor slechtzienden en een braille-printer voor blinden. Hetzelfde, maar in een heel veel priller stadium, gebeurt ten aanzien van synthetische spraak. Het kan moeilijk zijn een keuze te maken uit het beschikbare assortiment van hulpmiddelen. Ook is het mogelijk dat een gehandicapte in de gedetailleer de folders van de Telefoondienst niet vindt wat hij denkt nodig te hebben. Dan kan hij een beroep doen op een contactambtenaar voor gehandicapten. In elk telefoondistrict werken er twee. Deze specialisten geven ook adviezen over andere hulpmiddelen dan die van de PTT. Bovendien verzorgen zij de kleine aanpassingen die misschien nodig zijn. En zij kennen de wegen voor het aanvragen van subsidie. In de sfeer van publieke voorzieningen ligt nog een heet hangijzer: de telefooncel. De ideale vorm daarvoor is nog niet gevonden. De ge wenste cel zou geschikt moeten zijn voor mensen met diverse handicaps, waaronder rolstoelers, maar ook voor de overige gebruikers. Een principe-ont- Vvrerp voor zo'n cel is kort geleden van de tekentafel gekomen en zal nader worden uitgewerkt met enkel gehandi captenorganisaties en specialisten van Het Dorp. Daarna pas kan de fabricage worden voorbereid. Helaas zal het dus nog enige tijd kosten voordat deze cellen kunnen wor den geplaatst. Wilt u, wanneer u dit nog niet gedaan hebt, het abonnements geld voor het jaar 1979 ad. 34, alsnog aan ons overmaken? Aanschrijven kost ons veel tijd en geld, waar noch u, noch wij mee gebaat zijn. U weet ons giro nr. is 16 79 30 het banknr. 34.20.01.108 Bij voorbaat vriendelijk dank voor uw medewerking. EILANDEN-NIEUWS B.V. afd. Abormementen OUD VOSSEMEER Keurmeester duivensport. De heer A. van Dalen slaagde in 's Hertogen- bosch voor het examen keurmeester in de duivensport. Collecte Nierstichting. De collecte voor de Nierstichting heeft in Oud Vos- semeer 1349,opgebracht. ZENDINGSAVOND IN ARNEMUIDEN Het ligt in de bedoeling om op D.V. 8 november in Amemuiden in de Ned. Herv. Kerk een Zendingsavond te beleg gen om 19.30 uur. Sprekers: Ds. Blom te Ridderkerk, Ds. Wulsleeger te Tholen en Ds. W. L. Tukker te Arnemuiden. Na afloop een boekentafel in het ge bouw achter de kerk. Is het blad voor uw groot en klein, tegen kontante betaling L. van Eyk, teL 01870 - 3427 t t De Burgemeester van Oostflakkee maakt bekend, dat Burgemeester en Wethouders voornemens zijn aan de heer J. van Dijk, Voorstraat 6 te Den Bommel, bouwvergunning te verlenen voor de bouw van een bungalow met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening juncto artikel 50, 8e lid van de Woningwet, op het perceel ten zuiden van de sportzaal aan de Schaapsweg te Den Bommel, kadastraal bekend gemeente Den Bommel, sectie B, nr. 2843 (ged.). Het bouwplan ligt vanaf 30 oktober t/m 12 novem ber 1979 van 9.00 uur tot 12.00 uur voor een ieder ter inzage ter gemeentesecretarie van Oostflak kee te Ooltgensplaat, Voorstraat 31 - 33, Afdeling Algemene Zaken. Een ieder wordt in de gelegenheid gesteld gedu rende deze termijn schriftelijk bezwaren in te dienen bij Burgemeester en Wethouders. Ooltgensplaat, 19 oktober 1979. De Burgemeester van Oostflakkee, W. M. van der Harst. GEVRAAGD: J. Maliepaard en zoon Boomgaarddreef 15 Stad a/h Haringvliet tel. 01871 - 1476 Grote sortering Winterbloeiende hei TUINTURF COMPOST POTGROND DROGE TURF Bloembollen Wij verzorgen ook de aan leg en het onderhoud van, uw tuin. Bloemistery - Tuincentrum Vroonweg 23 Dirksland 01877 - 1354 - 1390 Wie leert mij Henny Holt Oosthavendijk 30 Middelharnis tel. 01870 - 3888 TE KOOP: met schuifdak en trekhaak Bouwjaar 1971 Bouwjaar 1971 tel. 01877 - 1305 MELISSANT Vrijdag 19 oktober slaagde aan de Rijksuniversiteit te Leiden de heer K. van Dijke Doctor in de scheikunde cum laude voor het Doctoraal examen geneeskunde. Het Bontpaleis gaat ook in oktober nog door met prij zen waarvan U zult zeggen: 20»/o a aSVo beneden de normale waarde!! Volle garantie. Credietser- vice mogelijk. Hoogstraat 153 (voetgan gersgebied), Rotterdam-C. Tel. 010 - 14 33 37 Reisgeld v. 2 pers. vanuit geh. Ned. bij koop terug. Donderdags tot 21 uur geopend. Huur, koop of leasing Tel. 01870 - 3985 Voor alle Topmerken ZIG-ZAG v.a. 269,— Molendijk 23-25 OOLTGENSPLAAT Tel. 01873 - 1435 te koop gevraagd voor paarden tel. 01882 - 428 na 6 uur arts Middelharnis van 27 t.m. 31 oktober De praktijk wordt waarge nomen door de overige dok toren. Bej. man, in het Westen des lands zoekt eenv. voor verzorging en gezelschap Werkster aanwezig Brieven onder nr 4444 bur. van dit blad. Te koop prachtig 5V4 spels 20 registers merk Hofberg, met 2 - 16" mooie kast Vervoer mogelijk tel. 05277 - 1671 n.o.z. GEVRAAGD voor 1 morgen per week Mevr. Terlouw Vlasakker 1 Sommelsdijk tel. 01870 - 2114 voor bont eerst kijken bij de Bontkoning!! Enorme sorte ring korte en lange nu nog lage prijzen! Met garantie. Desgew. zeer soepele kredietservice. Hoogstraat 97, Rotterdam- C, tel. 010 - 117117. Parkeren v. zaak. Bij koop reisgeld binnen geh, Ned. V. 2 pers. terug. Koopavond tot 21 uur geopend.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 4