Afscheid ds. H. Visser van Herv. Gem. Nieuwe Tonge Nieuws KERSTPAKKETTEMSHOW Totale opheffings uitverkoop Dirk Verkerke „Onder de Oranjevlag" uit de kerken ver. „Ontspanning'' te if: ffde Heere iieeft gegeven; de Heere iieeft genomen'^ Dam- en Scliaak- Ouddorp Stichting Bej. werk „Oostflakkee'' - Vooriiciitingsmiddag Volleybal 3-2 nederlaag voor intermezzo H.H. Zakenlieden, Voor U misschien nog wat vroeg, maar wij zijn al volop bezig. In onze showroom staan ze weer voor U klaar, een schitterende sortering geschenkpakketten. U kunt ze op Uw gemak komen bekijken, dagelijks van 8 tot 12 uur en van 1 tot 5 uur. .m^'^mm» Zaterdags van 10 tot 12 uur en van 1 tot 5 uur. Na telefonische afspraak kunt U ook 's avonds terecht. We staan voor U klaar. DEN HERTOG B.V. Oost-Havendijk 8 DIEKSLAND Tel. OIS'Ï'Ï -1968 of 2544 Alles moet weg - NU 10% KORTING Grijp uw kans IJzerwaren - Gereedschappen MIDDELHARNBS SUPERMUIZEN IN OPMARS NIET UIT HET OOG TE VERLIEZEN VffiBVOLGVKRHAAL BlBdat 3 „EILANDEN-NIEUWS' Dinsdag 23 oktober 1979. „De Heer, 't zü 'g in of uit moogt gaan, en waar 'g u heen moogt spoeaen. Zal eeuwig u behoeden"; üe Hervorm de Gemeente van Mieuwe ïonge heeft het zonuagmidaag in een pracncig ge dragen zaïig toegezongen aan haar siihei- denue preumant, as. H. Visser aie naar KatwijK aan Zee vertrelct. Een vone kerK, gevuld met genouiguen van elders en een trouw opgejsomen gemeente was getuige van een gevoelig aisciieia, waar uit as. Visser overigens alle sentiment traentte te weren om het volle hcni op de Christus Gods te laten sch\jnen. Samen met de Gemeente maakte ds. Visser de balans op van de ruim 4 jaar waarin iiij in Nieuwe Tonge heeft ge werkt. Daarbij herinnerde hij aan d.e woorden waarmee hij destijds inirede had gedaan, onileend aan wat in Eze- chiel 34 gescnreven siaat: „...op een goede weiae zai Ik ze weiden, heï ver lorene zal Ik zoeken en het weggedre vene zal Ik wederbrengen, het kranke zal Ik sterken". Ds wist het in de voorbije jaren vervuld, zowel ook als de dreiging die in de tekstwoorden volgt: „maar het vette en het sterke zal Ik verdelgen, Ik zal ze weiden met oordeel. Hoofd voor hoofd werd door ds. ge- conironteerd met de beslissende vraag van welk nut hem of haar de gebrachte prediking is geweest. Het deed ds. goed te weten dat de goede Herder ook in de gemeente van Nieuwe Tonge een spoor getrokken heeft. Tot hen die nog slechts tot het horen, maar nog niet tot het zien van de Herder gekomen zijn, sprak ds. een troostvolle raad: „Ga achter Hem aan; de afstand is slechts een open oor. Slechts één woord en U bent behouden". Ds. Visser baseerde zijn afscheidspre- diking op Joh 10 vers 27 en 28 waarin God zegt Zijn schapen niet verloren te laten gaan maar hen het eeuwige leven te geven: „zij zullen niet verloren gaan in der eeuwigheid en niemand zal ze uit Mijn hand rukken." Achtereenvolgens bezag ds. het merk teken van de schapen, de kenmerken van de schapen en de verzekering aan de schapen. Merktekenen zijn dat de schapen van de Vader gegeven zijn; dat ze niet gestolen zijn maar met kostbaar Middelaarsbloed zijn betaald. Als ken merk noemde ds. dat ze naar Zijn stem horen, die herkennend uit duizenden stemmen die in de wereld opgaan, we tend dat alle Halleluja geroep van vrede vrede en geen gevaar hen niet tot voedsel dienen kan. Sprekend over het derde punt, de verzekering aan de schapen dat ze eeu wig leven zullen hebben waarschuwde ds. tegen een voorgewend „leven". „Al leen die in de Zoon gelooft die heeft het eeuwige leven!" verzekerde ds, ze ker betuigend dat de schapen die de Zijnen zijn niet verloren zullen gaan, te midden van de wolven en alle aanval len ten spijt. Niemand zal ze uit Zijn hand rukken, twee doorboorde handen houden de schapen vast", predikte ds. Dat zeker wetend kon ds. Visser de gemeente gerust in die handen leggen: „Hij zal Zijn kudde weiden gelijk een herder; Hij zal de lammeren in Zijn schoot dragen en de zogenden zachtjes leiden". Ds wenste de gemeente toe de on verderfelijke kroon der heerlijk heid te mogen behalen, met welke wens hij zijn prediking besloot. Toespraak In een toespraak die ds. daarop liet volgen richtte hij zich tot meerderen met wie hij in de voorbije wier jaar contacten had gehad. O.m. dankte ds het College van B en W voor de onder vonden medewerking waarvan het in aanbouw zijnde verenigingsgebouw een tastbaar bewijs is. Hij wenste het colle ge bij haar zware en verantwoordelijke werk de zegen toe van de Allerhoogste God tot Wiens dienaresse zij geroepen is. Ds. sprak ook woorden ten afscheid tot classis en ring, de vertegenwoordi gers daarvan dankend voor de onder vonden steun in het werk ten behoeve van beiden gedaan. Ds. wenste zijn Ring-coUegae toe het wapen van het Woord recht te hanteren bij alles wat hen te doen en te wachten staat. Voorts werden hartelijke woorden gericht tot de vertegenwoordigers van de Ger. Ge meente, de organist, koster en hulpkos ters, verenigingen, Chr. scholen en zon dagschool, kerkeraad, kerkvoogdij en het college van notabelen. Ds. was de kerkeraad erkentelijk voor de open wijze waarop men elkaar wederzijds had benaderd. „Dat kan zo zei hij in het besef dat we in de dienst van de Koning der kerk niet onszelf maar de gemeente hebben te dienen". Ds droeg de kerkeraad dan ook met vertrouwen de herderlijke zorg over de gemeente op. Van de gemeente zei ds met weemoed afscheid te nemen. „Ik wil emoties achterwege laten en van mijn vertrek naar Katwijk niet meer zeggen dan dat de bedoeling van God naar die Gemeente ligt". Ds kon van de gemeente scheiden in de wetenschap haar het Woord te hebben gepredikt, wetend ook dat de verkondiging van het Woord voort zal gaan. „Wat ik U voorts te zeggen had, heb ik U gepredikt", zo eindigde ds, de gemeente als „laatste woord" wijzend op Hem.Die gezegd heeft: „Ik ben de Alpha en de Omega, het begin en het einde, de eerste en de laatste. Houdt wat gij hebt, opdat niemand Uw kroon neme." Sporen nagelaten Het was ds A. Beens van Sommels- dijk die namens Classis en Ring een afscheidswoord sprak. Daarin verklaar de ds. Beens dat zijn scheidende collega in beide verbanden zijn sporen heeft nagelaten en hij dankte hem daarvoor hartelijk. Ds. Beens wist weliswaar hoe zwaar het consulentschap zal kunnen zijn, maar hij nam dat op zich, hopend dat hem daarvoor van God de kracht gegeven zal worden. „Het is kostelijk bij het scheiden van een gemeente het geweten zuiver te mogen stellen", aldus ds Beens; „het is geen geringe taak om kruisgetuige te zijn; dat is een stuk zelfverloochening die Hij U heeft willen schenken". Zich richtend tot de gemeente sprak ds Beens de hoop uit dat spoedig de leeggekomen predikantsplaats vervuld zal worden door een nieuwe dienaar die de volheid van de Schriften verkon digt zodat hij tot rijke zegen moge zijn. Gegeven en genomen Namens de gemeente sprak ouderling P. Vreeswijk gevoelvolle afscheidswoor den. ,,We hebben U destijds op wonder lijke wijze van God ontvangen", zo zag dhr Vreeswijk op het begin van ds' Nieuwe Tongse periode terug, vervol gens stilstaand bij het punt waarop ds de gemeente bijna ontvallen was toen hij door een hartinfarct getroffen werd. De Heere heeft ons U gegeven, Hij heeft U rijke zegen gegeven op Uw arbeid die U verrichtte in de wetenschap gezon den te zijn door de enige Herder; maar nu heeft de Heere ook genomen", zo bezag dhr Vreeswijk. Spr doelde voorts op de grote troost dat het Woord des Heeren blijft waarom hij de gemeente ernstig opriep in de vacature tijd de diensten niet te verzuimen. Spr sprak ook woorden van dank jegens mevr Visser, met name ook voor haar ver schenen pennevTUchten voor de jeugd, om tenslotte de gemeente te verzoeken ds Visser als een laatste bede de verzen 3 en 4 van Psalm 121 toe te zingen. De dienst werd daarop door ds Visser met een kort dankwoord en het uit spreken van de zegenbede beëindigd. NED. HERV. KERK Beroepen te: Papendrecht T. Lekker kerker te Ede. Vriezenveen C. v. Steeg te Dussen. Aalst kand. P. v. Trigt te Papendrecht. Surhuizum kand. A. Sloof te Papendrecht. Meerkerk G. Voordijk te Oldebroek. Aangenomen naar: Werkhoven G. Jan sen te Voorthuizen. Rijssen J. v. Wier te Kampen. Nijkerkerveen H. Jonker te Lekkerkerk. Beaankt voor: Baam J. Wieman te Vlaardingen. Barendrecht J. den Hoed te Sliedrecht. Hereniging: Op de j.l. gehouden ge combineerde synode der Ned. Herv. Kerk en de Gereformeerde Kerken is una niem besloten om op de weg die naar hereniging leidt, verder te gaan. Het meest opmerkelijke hierbij was, dat ook de afgevaardigden, behorend tot de Ger. Bond zich hiervoor verklaarden. Voor heen en zelfs vlak vèór de synode, had het hoofdbestuur zich hiervan gedis- tancieerd. GEREP. KERKEN Beroepen te: Charlotteville (C) T. Ou- wehand te Lutten. Den Helder J. Meyer te Erica. Aangenomen naar; Breda G. Kerssies te Ommen. Bedankt voor: Uithuizen G. Termaat te Andel, die een beroep naar Goor heeft ontvangen en aangenomen. GEREF. KERKEN Vrijgemaakt Beroepen te: Hoogeveen P. Groenen- berg te Stadskanaal. Assen R. Timmer man te Heemse. Kampen A. Hendrikse te Amersfoort, Burlington (C) W. Pou- welse te Bergentheim. Bedankt voor: Doesburg R. Timmer man te Heemse. Brunssum A. Kooy te Enschede. Driebergen en Zaandam B. Kamphuis te Vlissingen. CHR. GEREP. KERKEN Beroepen te: Groningen J. Starreveld te Delft. Zuidland kand. J. Boiten te Zeist. Aangenomen naar; Driebergen A. v. d. Vlies te Nieuwpoort. Haarlem-C D. Quant kand. te Apeldoorn. Bedankt voor: Biezelinge, Deventer, Emmen en Ermelo kand. D. Quant. Bundas (C) A. Baars te Urk. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Apeldoorn C. v. d. Poel te Yerseke. Gorinchem J. Koster te Barneveld. Scherpenisse M. Kleppe te Woerden. Uitslagen 8 en 15 oktober 1979. Schaken: L. Jongkoen - M. Breen 0-1 J. Breve - Kr. v. d. Wende 0-1 J. Meijer - C. Wassenaar 0-1 N. A. L. v. Doorn - J. Soeteman V2 - V2 J. Grinwis - J. Tanis 0-1 C. Orgers - J. Grinwis 0-1 J. Soeteman - J. Meijer 1-0 N. A.: L. V. Doom - J. Breve 0-1 M. Breen - C. Orgers 1-0 ------O------ Op woensdag 24 oktober 1979 komt notaris M. A. Korbijn te Oude Tonge een inleiding houden over testamenten, erfenissen enz. Tijdens deze inleiding worden u 2 folders verstrekt over „familierecht" en „funktie en werkterrein van de notaris". Deze inleiding vindt plaats in; Oude Tonge, Dienstencentrum Bemhardstraat 27. Datum en aanvangstijd: woensdag 24 oktober a.s. om 14.00 uur. Voor eventueel vervoer kunt u op bellen: 01873 - 1676. STELLEND AM: CONCOURSSUCCES Op woensdag 17 okt. nam de Chr. Gem. Zangver. „Soli Deo Gloria" te Stellendam deel aan het concours uit geschreven door de afd. Rotterdam van de Kon. Chr. Zangersbond in de Vrij Ev. Kerk te Rotterdam. Zij kwam uit in de ere-afdeling met als verplicht werk: lek seg adieu, oud Ned. Volkslied van een anonyme com ponist en als vrij nummer: Das ist je ge- wiszlioh wahr (naar 1 Tim. 1 15 en 16) van W. Lüderitz. Ze behaalde met deze werken met 339 punten een mooie Ie prijs. En en ander werd uitgevoerd o.l.v. de dirigent C. C. v. d. Heuvel. Bedankt voor: Hoogvliet J. Driessen te Moerkapelle. Hilversum, Bodegraven, Werkendam en Gorinchem J. Koster te Barneveld. Leerdam W. Hage te Rotter dam-W. St. Catharines (C) A. Vergunst te Veen. Terwolde, Middelburg en Em- meloord A. Moerkerken te N. Beyerland. Oudemirdum A. Hoogerland te Krab- bendijke. THOLEN Bekwaamheid vishandel. De Stich ting Vakopleiding Vishandel (Stivavi) is dinsdag met 30 cursisten een cursus begonnen voor het vakdiploma. De cur sus wordt gegeven in de huishoudschool en moet volgens de leraar G. M. J. Geeraerts, indien mogelijk, een blijven de cursusplaats blijven voor Zeeland en Brabant. Het praktij konderricht wordt gegeven in de bedrijfshallen van de firma P. J. Deurloo aan de Contri Escarpe. De deelnemers aan de cursus, mannen en vrouwen, komen uit Wal cheren, de Bevelanden, Zeeuws Vlaan deren, Schouwen Duiveland, Tholen en Brabant. Snelheidscontrole. Bij een snel- heisdcontrole van de rijkspolitie werden op Tholen 9 en op Sint Philipsland 6 bekeuringen afgegeven. Dertien perso nen betaalden direkt de boete, de ande re twee willen hun zaak voor het kan tongerecht bepleiten. Mutaties politie. Wachtmeester Ie kl. van de rijkspolitie H. Krijger uit St. Maartensdijk is dezer dagen over geplaatst naar de recherchedienst te Middelburg. Wachtmeester J. Joosse wordt per 1 november rayoncomman dant te Aagtekerke. Zoals reeds eerder gemeld is wachtmeester Ie kl. J. de Wever naar Sint Jansteen vertrokken. In hun plaats komen nu bij de groep Tholen de wachtmeesters J, C. Binnema uit Twello, F. v. d. Scheen uit Rhenen en C. N. van der Dielen uit Brouwers haven. Welzijnscommlssie. Nadat de wel- zijnscommissie een inventarisatie heeft gehouden onder de 120 verenigingen op Tholen, gaat zij een aantal inspraaka vonden houden. Dat wordt dan op 23 oktober Scherpenisse in Holland Huis; 24 oktober Sint Maartensdijk in Halstin- ge; 25 oktober Oud Vossemeer in De Vossekuil; 30 oktober Sint Annaland in het dorpshuis; 1 november Poortvliet in 't Ouwe Raed'uus en 6 november Tholen in Gasthuiskapel. Alle inwoners van de gemeente Tholen krijgen een brief thuis waarin het welzijnsbeleid nader wordt beschreven. ST MAARTENSDIJK Zang in het bejaardentehuis. Het Oud Vossemeerse Christelijk Gemeng de Zangkoor had op in het bejaarden tehuis De Maartenshof. Het koor stond onder leiding van de heer A. Ridderhof, organist was de heer C. Droogers. De dames van Intermezzo hebben in Oudenbosch met 3-2 verloren van de Zebra's. De ploeg van Ton Friederichs draaide tamelijk stroef en kwam pas ap dreef toen een 3-0 nederlaag nog een kwestie van één punt was. Bij 9 - 14 in de 3e set kreeg Intermezzo plotse ling de wind weer in de zeilen. De thuisclub moest de 3e set inleveren evenals de 4e. Intermezzo had weer kansen. Bij de veldwisseling halverwe ge de 5e set stond het met 8-5 voor. Toen hervond De Zebra's zich weer en zakte Intermezzo w^eer terug waar door het toch nog 3-2 voor de thuis ploeg werd. Het 2e damesteam leed de tweede achtereenvolgende nederlaag. In Zierik- zee werd het 3-1 voor Mevo. Het 3e damesteam stuitte op Beursgroep/Apollo 2. In Numansdorp werd het 3-1 voor de thuisploeg, die het snel net iets slim mer speelde want van krachtsverschil was nauwelijks sprake. Het 4e damesteam verraste met een overwinning. Werd vorige keer de 4e set met 15-0 verloren, dit keer lieten de dames het niet zover komen. Holle- mare 3 uit Zwartewaal won duidelijk de Ie set, maar daarna gaf Intermezzo de toon aan hoewel de ploeg de zege bepaald niet cadeau kreeg. De setstan den waren 7 - 15, 15 - 13, 15 - 5 en 15 - 12. De heren 1 van Intermezzo waren zaterdag vrij. Het 2e herenteam won in een aantrekkelijke wedstrijd uit in Strijen van Volley Quick, een debutant in de 2e klasse die de eerste nederlaag in twee jaar te slikken kreeg. Het 3e en 4e herenteam gingen vrij dagavond naar Zierikzee om tegen resp Mevo 1 en 2 te spelen. Beide teams moesten met een 3-1 nederlaag huis waarts keren. Heren 3 verloor tegen Mevo 1 de eerste en tweede set met 15-7, waarna het met 15-8 goed terugkwam. Mevo 1 was echter sterker en onderstreepte dit door de 4e set weer met 15 - 'T te winnen. Heren 4 speelde tegen MevO' 2 een erg spannende wedstrijd die maar op het nippertje verloren werd. De setstanden waren hier 10 - 15, 15 - 13, 15 - 11 en 15 - 13. 3 - 1 voor Mevo 2 dus. Door een internationale firma voor het verdelgen van schadelijk ongedierte werd geconstateerd dat een groeiend aantal van onze huismuizen (de muis musculus) resistent is geworden tegen de gebruikelijke bestrijdingsmiddelen. Deze supermuizen, die in uiterlijk niet verschillen van de gewone muizen, zijn al in grote getale onder ons en ver meerderen zich snel. Zij zijn in staat grote doses anticoagulanten te veror beren zonder hieraan te sterven. De doeltreffendheid en veiligheid van deze produkten was zo groot dat ze vrijwel universeel als enig verdelgingsmiddel werden toegepast. De huismuis is een zeer schadelijk knaagdier dat de gezond heid van de mens in gevaar kan bren gen door met hun uitwerpselen en urine etenswaren te besmetten en in sommige gevallen door ziekten over te brengen (trichinose bijvoorbeeld, een kleine soort worm dat zich in ingewanden en spieren vastzet). Bovendien kunnen ze met hun geknaag grote schade aanbrengen aan woon- en bedrijfsruimten. Uit ervaring is gebleken dat bedrijven, vooral die waar voedingsmiddelen worden gefabri ceerd, opgeslagen, verkocht of opge diend, al ernstige schade ondervinden van de supermuis. Het ongeluk wil dat hij zich zo buitengewoon snel kan ver menigvuldigen. Jonge muizen zijn na tien weken al geslachtsrijp. Zij kunnen tot acht maal per jaar jongen. Zodoen de kan een muizenf amilie, uitgaande van één enkel paartje, binnen een jaar 2.700 leden tellen. Een van de meest veilige middelen om de muis in de woning te lijf te gaan is nog altijd de huiskat. Daar wordt hij beslist niet resistent tegen. De katten dienen ech- Ongeveer SO'/o van alle onderwijs vereist een goed zicht. Leren lezen, schrijven, rekenen enz. zijn in normale Scholen onmogelijk zonder dat het kind zowel op zijn schrift als op het school bord goed kan zien. Geen wonder dat sommige kinderen die moeilijk leren, later blijken een bril of kontaktlen- zen nodig te hebben. Goed zien is echter meer dan alleen van ver of dichtbij kunnen lezen. Vroe ger werd in de regel bij een onderzoek alleen gelet op de funktie van het oog als camera, als optisch apparaat. Maar het is goed mogelijk dat een bijziend kind een bril heeft om ver te zien en toch blijft het klagen over hoofdpijn en vermoeidheid. Dan is een volledig optometrisch onderzoek noodzakelijk. Daarbij wordt niet alleen het vermogen om op afstand en van nabij te zien getest, maar ook de accomodatie van de ogen, dat wil zeggen het gemakkelijk van ver naar dichtbij zien of omge keerd; het stereoscopisch zien, met an dere woorden het schatten van afstand en het waarnemen van reliëf; de kon- vergentie; het vermogen beide ogen op een en hetzelfde punt te richten en nog tal van andere aspekten. Pas na de analyse wordt uitgemaakt of het kind een bril, kontaktlenzen en/ of visuele training nodig heeft. Eén op de vijf kinderen ziet slecht... weet u zeker dat uw kind daar niet bijhoort? ter wel gesteriliseerd, opdat we bin nenkort niet een wilde kattenplaag krijgen. door Ik Penning Vitgevert) W. M. den HertoE 50 „Ik vrees, dat uw doel Gravesloot is, en daarom wil ik u waarschuwen". De kolonel fronste de wenkbrauwen, hij met grimmige stem. „Daarvoor, dat u te Gravesloot een allergemeenste strik wordt gespan nen". Het was er uit, en de jongen haalde diep adem. „En de gids, die ge daar by u hebt, is de man, die aan de troepen van generaal Luxemburg de weg wees over de Kame- rikse kaden". „Halt!" riep de kolonel met donde rende stem, en de gehele troep stond stil. Allen waren verbaasd, en boer Ten nissen keek nog het meest verbaasd van allen. „Ik begrijp die jongen niet", zei de boer: „hij raast". „Kolonel", ging Andries voort: „daar liggen te Gravesloot duizend Fransen met geschut, en ziet u die twee hoeren hof steden ginds? Daar schuilen er ook nog vijfhonderd het is de doortrapste hinderlaag, die denkbaar is". „Dat zijn zware beschuldigingen", antwoordde de kolonel op langzame toon: „Teunissen, wat zegt ge daarop?" „Ik heb immers reeds gezegd, dat die jongen raast. Hij is gek stapelgek. Dit is het derde voorbeeld, dat ik binnen twee dagen aantref van mensen, viae de oorlog in 't hoofd is geslagen". „Heet de kerel nu Teunissen?" vroeg Andries. „Toen hij aan de ruiterij van Condé de weg wees door de Rijn, liet hij zich Jan Pietersen noemen. En gister avond onderzocht hij de kaden nu herken ik zijn regenmantel". Maar de boer had al weer zijn gemoe delijke bedaardheid herwonnen, en de kolonel geraakte in twijfel, wie hij nu toch eigenlijk moest geloven, toen daar plotseling een licht als een bliksem straal opflikkerde van Gravesloot, en een kanonskogel op dertig pas afstand van de kolonel in de modder smoorde. Het was een voorbarig schot. De kom- mandant van Gravesloot had blijkbaar gevreesd, dat de buit hem zou ontgaan, en dat voorbarig schot was voor de ko lonel een openbaring. „Grijpt de spitsboef!" was zijn eerste woord. Maar glad als een aal wist de spion zich aan de greep te ontwringen. Hij sprong over de brede sloot, waar het struikgewas hem schuiling bood. Hij keerde zich echter nog eenmaal om, en de vuisten ballend, riep hij met een grimmige vloek: „De afrekening komt later, veekoopman van Naarden!" HOOFDSTUK XXII De aanslag op Woerden was mislukt, omdat Gravesloot en de Grevenbrug door omtrekking in 's vijands handen waren gevallen. Reeds in de voormiddag van de 12de October gaf de Prins het bevel tot de aftocht. Hij werd gedekt door een levendig geschutvuur van de graaf van Hoorn, die op Linschoten terugtrok, terwijl de strijdmacht van de Prins weer op Bodegraven marcheerde. De Nederlanders trokken eerst terug, toen de Kapitein-Generaal het bevel daartoe gaf. Het was een geregelde te rugtocht, geen vlucht; slechts met weer zin keerden de Nederlandse krijgslieden aan de vijand de rug toe, en generaal Luxemburg waagde het niet, die terug tocht te bemoelijken. Het was de eerste keer in deze oorlog na de rampspoedige Junidagen, dat de Nederlanders de vij and in een geregeld gevecht hadden ontmoet, en deze ontmoeting had hem respect afgedwongen. De Prins zag in de Freinse overwinning een Pyrrhusoverwinning. Zijn leger was hem werkelijk meegevallen. Zelfs ves tigde zich bij hem de overtuiging, dat dit leger niet alleen in staat zou zijn, de Hollandse waterlinie met succes te verdedigen, maar ook een tocht tot in 's vijands land te wagen. En op die te rugtocht naar Bodegraven, terwijl de ingezetenen met teleurgestelde gezich ten het leger zagen voorbij trekken, rijpte reeds in dat geniale brein het plan, in een stoutmoedige, snelle tocht door de Spaanse Nederlanden heen Maas tricht te ontzetten, de Franse grenzen over te trekken, en Charleroi met zijn gevulde krijgsmagazijnen te overrom pelen. Het bleef niet bij een plan. Met de voortvarendheid, die de Prins kenmerk te, bracht hij de zaak vijf dagen later op een krijgsraad te Gouda, in tegen woordigheid van admiraal de Ruyter, in behandeling. Hij zette zijn plan door, en reeds in de eerste helft van Novem ber rukte de Prins aan het hoofd van een flinke krijgsmacht op naar het Zuiden. De stoute tocht wekte bij vriend en vijand een algemene verbazing, en de meningen over de onderneming liepen in het vaderland ver uiteen. De voor zichtige mensen verklaarden, ter wereld niet te kunnen begrijpen, hoe de jonge Kapitein-Generaal de vermetelheid zo ver durfde drijven, om op een ogenblik, dat de vijand zijn krachten concentreer de, ten einde bij de eerste krachtige vorst over het ijs de provincie Holland binnen te dringen, met 30.000 man de Hollandse waterlinie te verlaten. In elke stad en tot in het kleinste dorp van Holland werd de onderneming druk besproken. In de barbierswinkel kregen er de bur gers de hevigste twist over, terwijl de geheime aanhangers der oude regenten partij het God geklaagd noemden, het lot van land en volk in de onbedreven handen van een twee-en-twintigjarige waaghals te leggen. Baas Dirksen dacht er heel anders over dan deze bedillers. Hij zei, dat de beste stuurlui aan wal staan, dat de vrees een slechte raadgeefster is, en dat een stoutmoedige aanval op de hartader des vijands de beste verdediging is. Men begon intussen te merken, dat de Fransen, nu de Prins met een belang rijk deel van het leger naar het Zuiden was getrokken, vermeteler in hun op treden werden. Zij volvoerden aanhou dend strooptochten; elke avond was de horizon verlicht door de vlammen, die uit de een of andere boerenhofstede sloegen, en de Staten van Holland, die de tocht van de Prins hadden goedge keurd, werden dringend aangezocht, om aan die Franse buitensporigheden door het nemen van krachtige maatregelen paal en perk te stellen. De Prins had reeds alles in de hoofd punten geregeld. Veldmaarschalk Jo- han Maurits van Nassau was comman dant der stelling Muiden-Nieuwerbrug; graaf van Koningsmarck in het kwar tier te Bodegraven, en veldmaarschalk Wirtz in de stelling Goejan-Verwelle- sluis Schoonhoven Gorkum. De beide in de krijgsdienst vergrijsde veldmaarschalken Nassau en Wirtz had den de Prins bij het afscheid verzekerd, de vijand met mannelijke moed te zul len weerstaan, en in goede eendracht met de gedeputeerden te velde van de Staten van Holland gaven zij zich met volle toewijding aan hun taak. Tussen de vijf hoofdposten der beroemde water linie werden op verschillende punten bakens opgesteld, teneinde elkander te kunnen seinen omtrent het voortdrin- gen van de vijand. De Hollandse steden, met Amsterdam voorop, dat als een onneembare reuzenburcht oprees boven de grauwe wateren, verzorgden de mili tairen van proviand, winterkleren en brandstoffen, en te Bodegraven werd als een der belangrijkste plaatsen een flmke krijgsmacht bijeen gebracht. De 13de December werden de bur gers en de boeren van Bodegraven en omstreken bij trommelslag opgeroepen, om tegen twaalf stuivers dagloon in die tijd een hoog loon aan het opwerpen der aarden verschansingen te werken. Amsterdam en Gouda waar borgden de levering der nodige bouw stoffen en gereedschappen; te Alphen zouden de stormpalen worden gereed gemaakt, en reeds de 16de December kon graaf van Koningsmarck aan de Staten-Generaal berichten, dat de in genieurs bezig waren met het kielspit- ten van de werken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 2