EIIATIDEII HIEUWS Dertig procent minder brandstof! ElkgezinsM zh eigen deur. ^WWllBI////^ louwerse de priester b.v: Rumptstad hv. Stad a/n Haringvliet ■CS o y> Peugeot 104. Eenfant terrible. 3e blad Vrijdag 19 oktober 1979 No. 4835 FORD'S ONDERZOEK NAAR AUTO VOOR DE TOEKOMST Afslanken in club verband en met de pot mee-eten FIETSEN VAN PLASTIC Energie-tekort bezorgt Amerika fietsen hausse Terpostbezorging van kerstpakketten voor overzeese bestemmingen RUMPrsrAD Omega keuken in 270,280 of 290 cm. keuze t!ssmisi/imgmisei«xsmif*mmii PLAATJE MAKEN Ons zangkoor heeft het plan opgevat om een grammofoonplaat te laten ma ken. Welke adressen zijn er, wat is de beginoplage, welke kosten zijn er aan verbonden en hoe moet de verkoop ge schieden? Antwoord: Wij zullen u een aantal adres sen noemen van grote grammofoonplaat maatschappijen die over het algemeen wei bereid zijn ook platen te persen voor rekening van particulieren. U moet zich echter zelf voor de kosten en ver dere voorwaarden wenden tot deze be drijven, want de regelingen en tarieven lopen uiteen. De kosten zijn vaak afhan kelijk van het aantal deelnemers, ver eiste tijd dat er nodig is in de studio, benodigde meersporenband, gebruik in strumenten en of een single dan wel een langspeelplaat gevraagd wordt. De verkoop zal men ook zelf moeten rege len. Het is natuurlijk het voordeligste als de koorleden belangeloos medewer ken om een bepaalde afzet te garande ren. Wat dan daarboven wordt verkocht kan de verenigingskas ten goede komen. Hier volgen enige adressen; Ariola, Kenaustraat 1, Haarlem, tel. 023 - 319290; Bovema, Tulpenkade 1, Haarlem, tel. 023 - 319380; C.B.S., Nijverheidsweg 32, Haarlem, teL 023 - 319410; C.N.R., Gouwzeestraat 15, Weesp, tel. 02940 - 15244; Dureco, Pampuslaan 45, Weesp, tel. 02940 - 15321; Inelco, Muyskenweg 22, Amsterdam, tel. 020 - 934824; Eurogram, Gildenstraat 11, Nijkerk, tel. 03494 - 4114; Negram, Bronsteeweg 49, Haarlem, tel. 023 - 280750; Phonogram, Drentestraat 11, Amsterdam tel. 020 - 440888; W.E.A.-Records, Burg. Lambooylaan 21, Hilversum, tel. 035 - 15453. SNEETJE ITALIANO Dit moet een opgebakken boterham zijn. Maar weet u het recept ervoor? Antwoord - Men neme 4 sneden bruin- brood, 4 plakken salami of cervelaat- worst, 1 tomaat, 2 theelepels oregano en 4 plakken volvette kaas. U belegt de sneden brood met salami. De gewassen tomaat snijdt u in plakjes en u belegt het brood ermee. Hieroverheen strooit u de oregano en ten slotte bedekt u alles met kaas. U laat nu het geheel in een hete oven (rond 200 graden) of onder een gril goed heet worden, zodat de kaas terdege smelt. Alsdan is uw sneetje Italiano gereed. Uittraard moet u het warm eten. Deze vraag- en antwoord-nibriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie EUanden-nieuws, postbus 8, Middelliamis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepu bliceerd. JACHTPACHT Ik zou graag een jachtterein huren omdat ik zelf geen grond bezit. Tot wie kan ik mij wenden? Antwoord - U kunt adverteren maar u kunt zich ook wenden tot het Bureau Jachtpachtbemiddeling, Lange Wijden 27, Elbürg, tel. 05250 - 1988. DOKUMENT IN HELIUM Men zegt dat de Amerikaanse Decla ration of Independence (onafhankelijk heidsverklaring) in helium wordt be waard. Waarom? Wij bewaren toch ook geen dokumenten in dat gas? Antwoord - Helium is inert, d.w.z. on brandbaar en geen andere stoffen aan tastend. Bedoeld dokument dagtekent van 4. 7.1776 en werd op perkament ge schreven. Maar men bepaalde, dat het voor iedereen zichtbaar moest worden tentoongesteld. Welnu, als je het open bloot neerlegt, kan het beschadigd of zelfs gestolen worden (denk aan de waarde!). Ook verkleurt het in licht en kan het aangetast worden door stof, insecten en luchtverontreiniging. Men maakte daarom een glazen doos, deed het kostbare dokument daarin en vulde de doos met helium. Het is nu terdege zichtbaar en er kan niets mee gebeuren, zo denkt men. VLIERBESSENJAM We hebben nog zwarte vlierbessen. Kan ik daar wat mee doen? Antwoord: Als u er veel hebt, kunt u er het beste jam van maken. Dat kan op de zelfde wijze zoals u aardbeien-, bessen- of rozebotteljam bereidt. Dus: plukken, wassen, bouwen (prakken), ko ken, opekta en de helft suiker toevoe gen en na het koken, als een druppel moes nog maar traaag uitvloeit, in te voren schoongemaakte jampotjes of weckglazen scheppen, die u afdekt met vochtig cellofaan of plastic folie en met gummi ringetjes of nieuwe elastiekjes afsluit. De typische smaak van de vlier struik moet dan behouden zijn en daar moet u wel van houden, anders smaakt die jam u niet. ROZEBOTTELJAM Mijn vraag is: hoe maak ik jam van rozebottels die we in de tuin hebben? Antwoord: Als u de keuze hebt uit ver schillende rozen, kies dan de bottels van de Rosa canina L, de hondsroos, of de Rosa cinnamomea, de kaneelroos. Deze bevatten tienduizenden eenheden vita minen C en dat betekent circa duizend keer zoveel als andere vruchten. De bot tels van andere rozen bevatten iets min der vitaminen C, maar toch ook altijd honderden malen meer dan overige vruchten die ingemaakt worden. Was de bottels en ontdoe ze van steeltjes en kroontjes. Halveer ze. Zet ze op met ko kend water, maar zo, dat de helft van de vruchten onder water staat. Zach tjes gaar laten koken en door een zeef roeren. Weeg de moes en neem voor elke 500 gram moes ook een pond suiker en het sap van een halve citroen. Breng eerst het sap (of water) met de suiker aan de kook en laat het even indampen. Voeg dan de moes erbij. Roer tijdens het koken. De jam heeft de juiste dikte als een druppel moes op een koud schotel tje nog maar langzaam uitvloeit. Doe de jam in tevoren goed schoongemaakte potjes of glaasjes en sluit die af met vochtig cellofaan of plastic foUe, vast gehouden door een nieuw elastiekje. AUGURKEN INMAKEN Weet u een goed recept om augurken in te leggen en dan zoetzuur, zodat het vocht helder blijft en de augurken niet zacht worden? Antwoord: Op elke kilogram augurken hebt u een fles inmaakazijn nodig en twee kleine spaanse pepers, 3 gram lau rierblad, 3 gram gedroogde gemberwor tel, 5 gram mierikswortel en één takje venkel. Borstel de ontsteelde augurken goed af en spoel ze na. Laat ze een nacht met een zoutlepel bestrooid in ruim wa ter staan. De volgende ochtend kunnen ze uitlekken op een vergiet. Daarna legt u ze gelijk met de kruiden ertussen in tevoren goed schoongemaakte glazen potten en giet er dan de inmaakazijn overheen, zodat uw augurken geheel onder komen te staan. Op deze wijze krijgt u geurige, maar nog zure augur ken. Wenst u zoetzure, dan moet u per kilogram augurken circa 100 gram sui ker toevoegen. Uiteraard kunt u ook zoetmiddel i.p.v. suiker ggbruiken, want dit maakt weinig verschil ten aanzien van de smaak. Na het vullen sluit u de potten met perkamentpapier of liever met cellofaan of geknipte stukken plas tic folie, die u op him plaats houdt met goede gummiringen of nieuwe elastiek jes. Na zes tot acht weken zijn de au gurken voldoende op smaak om ze te gebruiken. Het vocht blijft beslist hel der als u dit recept nauwkeurig opvolgt, en de vereiste hygiëne betracht. De au gurken zullen ook niet zacht worden. We geven u wel de raad. slechts met een schoon lepeltje een augurk uit een aangebroken potje te halen en niet met reeds gebruikt bestek, want dat infec teert het restant. Ook mag u nooit met een vork in een augurk prikken, als u die niet onmiddellijk opeet. ALTERNATIEVE GENEZERS Kunt u mij helpen aan het adres van een of meer alternatieve genezers? Is er een bureau of instelUng die mij er naar kan verwijzen? Antwoord: Op gans Goeree-Overflak- kee bestaat een nauwe samenwerking tussen de huisartsen enerzijds en de fy siotherapeuten en andere therapeuten anderzijds. Daarbij wordt de patient niet gezien als iemand bij wie zich een Als antwoord op de nieuwste trend in auto-ontwerpen en rijstijlen, heeft een ontwerpteam van Ford Amerika een toekomstontwerp ontwikkeld voor de jaren na 1990. Dit ontwerp heeft een sterk doorgetrokken aërodynamische vorm en een volledig nieuwe interieur indeling. Deze wagen. Probe I, zo genoenid vanwege de doelstelling die erachter schuilgaat, is het resultaat van een nauwe samenwerking tussen Ford Aero dynamics Department en de Internatio nale Ontwerpstudio in Dearborn (Verenigde Staten). Door intensieve proefnemingen in de windtunnel zijn de Ford technici erin geslaagd diverse manieren te vinden om de aerodsmamische zuigkracht achter de auto en de luchtweerstand van de ca- rosserie te verminderen. Uitsteeksels, die de lucht kunnen tegenhouden, en plotselinge veranderingen in carosserie- hoeken veroorzaken energie-verspillen de turbulenties. Door deze problemen tot een mini mum te beperken, demonstreert de Probe I dat er een 4-zits auto ontwor pen kan worden met minder compro missen dan de meeste vorige modellen. Door de auto uit te rusten met een slanke, beitelvormige neus, een voorruit die bijna in dezelfde hoek is geplaatst als 'de motorkap, glad 'vveggewerkte ra men, afgesloten wielkasten en een vlak chassis, voorspelt men dat de lucht- weerstandscoëfficiënt slechts de helft zal bedragen van het Europese gemid delde voor personenauto's. Men bere kende, dat hierdoor ongeveer 30 procent minder brandstof wordt gebruikt dan bij de huidige wagens, die met een ge middelde snelheid van 120 kmyuur rij den. Om de technologische snufjes zo' ver m;Ogelijk door te voeren, is de Probe I uitgerust met een ruime variatie aan elektronische hulpmiddelen, van een in formatie-computer en digitale instru mentatie tot een amusementspaneel voor de passagiers. Om alle knoppen en schakelaars bin nen handbereik te brengen, zijn deze ondergebracht in een wegklapbaar in strumentenpaneel, dat naar voren weg- klapt als de deur aan de bestuurders- zijde geopend wordt. Als de deur weer gesloten wordt, glijdt dit paneel weer terug in een van te voren gekozen po sitie, zodat alles steeds onder handbe reik ligt. ledere bestuurder kan deze voorgeprogrammeerde positie naar eigen inzicht instellen. Vóór de passagier is een wegklap baar amusementspaneel in het dash board ingebouwd, waarin o.a. een TV- scherm is verwerkt voor ontvangst van normale TV-programma's, maar waar ook computer-programma's kunnen worden geprojecteerd. Men kan hier mee ook TV-spellen laten verschijnen, er is een aansluiting voor video-cas settes en de mogelijkheid om met ande ren te communiceren, zo gauw deze service beschikbaar komt. De Probe I wordt bediend door mid del van een elektronische identiteits- veiligheidskaart, een vervangend sys teem voor de normale bos met sleutels. De kaart, met een eigen micro-chip, kan deuren openen, de motor starten en men kan er ook benzine mee betalen bij de pomp. De Probe I beeft afmetingen, die on geveer overeenkomen met die van een Ford Mustang of een Europese Taunus en het zou best dé familieauto kunnen zijn waar we over tien jaar in gaan rijden. „Met de Probe I proberen wij te be wijzen, dat wij door nauwkeurig te ont werpen auto's kunnen krijgen met een luchtweerstandscoëfficiënt die onder de 0.3 ligt," zei de heer Robert A. Lutz, voorzitter van de Raad van Bestuur van Ford Europa tijdens de opening van de Autotentoonstelling in Frankfurt, waar deze auto zijn debuut maakte. „Onze 5000 Europese technici werken aan deze en andere projecten zeer nauw sam^en met onze research-teams in Ame rika om tot de meest efficiënte ont werpen voor de toekomst te komen." toevallig ziektesymptoom voordoet maar als organisme in zijn geheel. Vandaar dat ook gebruik wordt gemaakt van nieuwe therapieën, tot de giropraktijk toe. Dit heeft tot gevolg gehad, dat de vraag naar alternatieve genezers (strie- kers, belezers, magnetiseurs, kruidkim- digen enz. enz.) bijna is verdwenen. Wilt u nu tóch iets uit deze groep ge bruiken, dan kunt u zich in verbinding stellen met mevrouw S. Tax, Groene Kruisweg 5, Herkingen, tel. 01876 - 324. Zij werkt nog met kruiden en is de dichtsbijzijnde voor u. Er zijn wel mag netiseurs enz. in Rotterdam, maar wij vinden het beter dat u daarvan slechts gebruik maakt als uw huisarts ermee instemt Wat de bureaus en instellingen betreft: er zijn vele inrichtingen in de alternatieve geneeskimst, bijv. magne tiseurs, acupuncturisten, homeopathie, kruiden, natuurgeneeswijze enz. Elk daarvan heeft wel een vereniging of bu reau. Als u vermeldt welke richting u bedoelt, kunnen wij u aan organisatie adressen helpen. -O- i Tot de vele organisaties die in het na jaar weer met groot enthousiasme hun geregelde aktiviteiten hervatten, beho ren ook de clubs van Summing Inter national, de grootste afslankorganisatie m Nederland. Over het gehele land verdeeld telt Slimming ca. 400 clubs, waarvan de le den één keer in de week bijeenkomen. Daar maken zij dan in een gezellige, ongedwongen sfeer kennis met een nieuw, gezond eetpatroon. Geen inge wikkeld of lastig dieet, maar een eet- wijze, gebaseerd op 1000 calorieën per dag. En daarbij kan dan gewoon met de pot meegegeten worden. Zo'n afslank- club is niet eng. Integendeel, iedereen is tenslotte bezig met hetzelfde pro bleem. Dat geldt evenzeer voor de clubleid- ster, want die heeft ook eens ondervon den wat het is om te zwaar te zijn en wat afslanken volgens het Slimming- systeem inhoudt. Zij heeft'daarom een open oor voor alle problemen van haar leden. Die kunnen bovendien en dat is een uniek onderdeel van de Slimming- club; gediirende een gedeelte van de „les" in kleuie „praatkringen" met an dere leden over het afslanken van ge dachten wisselen. Wie belangstelling heeft, bijv. omdat de vakantie weer voor de nodige extra ponden heeft gezorgd of omdat het tot dusverre alleen maar bij goede voor nemens gebleven is, kan voor nadere mformaties terecht bij mevrouw N. Kas- telein-Both, Voorstraat 45, tel. nr. 01870 2922. Ook kan men meteen naar het clublokaal gaan. Dat is gevestigd te Middelhamis in het Jeugdgebouw R.K. Kerk, Langeweg 48 en men kan er te recht op dinsdag van 18.30 - 20.00 uur en van 20.15 - 21.30 uur. Op woensdagavond van 19.00 - 20.30 uur in 't Haegse Huus te steUendam. Er wordt al vele jaren geëxperimen teerd met het maken van fietsen van kunststof, tot nu toe zonder echt over tuigend resultaat. De Franse uitvinder Boissel heeft nu in samenwerking met het Britse concern ICI een fiets ont wikkeld met geheel plastic frame, vork en stuur; een fiets die ongeveer 20»/o lichter is dan een normale fiets. De Franse fietsenfabrikant France-Loir heeft deze fiets in produktie genomen. De fiets is nog niet helemaal van plastic, maar voorlopig voor 40''/o van het totale gewicht. Men verwacht dat na verloop van tijd dit percentage tot 80 zal oplo pen. De thans in de maak zijjide fiets zal onder de naam Speelo op de markt worden gebracht. Het wordt een fiets met tien versnellingen en een gewicht van tien kilo. Als voordelen worden ook genoemd de sterkte van de fiets en tota le weerstand tegen oxydatie. THOLEN Blinde medemensen. De afd. Tholen van de Plattelandsvrouwen komt 25 oktober bijeen in café De Kroon tijdens een koffie-ochtend. De blinde mevr C. de Korte-Post uit Sint Maartensdijk zal dan spreken over het onderwerp: „Zijn blinde mensen anders?" SPRINGSUKSESSEN VOOR SPARTANEN Afgelopen zaterdag, 13 oktober, werd er voor de 6e keer door S.S.S. in de Olympiahal te Middelhamis springwed- strijden georganiseerd. Sparta Hygiëa had hiervoor met 9 groepen ingeschre ven en viel met 7 daarvan in de prijzen! Er werden 6 medailles (2e prijzen) en een Drachtige standaard fle prijs) gewonnen. De meisjes en jeugdtumsters waren bij de middagwedstrijd ingedeeld en de tumstres kwamen 's avonds aan de beurt. Om precies 3 uur begonnen de wedstrijden en rond 9 uur was de prijs uitreiking. Tegelijk, in 3 banen, werd er gespron gen, t.w. baan 1 voor langemat, baan 2 voor mini tramp/val mat en baan 3 voor kast/oaard springen en de groepen wer den door 4 juryleden beoordeeld. ledere groep van 6-9 deelnemers kon 10 minu ten inspringen, had daarna 10 minuten rust en dan weer 10 minu+en wedstrijd voor de jury. Na een sportieve spring dag werd de ui+slag bekend gemaakt en kregen de afgevaardigden van de winnende groepen, door de heer Moor de medailles omgehangen en standaard overhandigd. Dan de resultaten: Meisies '8 jaar. langemat 10 nnt en ka-ït .13.1 pnt (2e prijsV Meisjes 9 jaar paard/mini- tramn 12.7 pnt (2e priisV Mei-sjeslO laar mini+ramp/valmat 14.5 pnt (2e prijs) Meisjes 11 jaar paard/minitramp 14.8 pnt (Ie priis). Jeugdtumsters paard/mini- tramn 16.0 pnt (2e prijs) en minitramp/ valmat 15 5 pnt (6e plaats). Tumsters paard/mlnitramp 15 0 pnt (2e priis) en mlnitramn/valmat 14.0 nnt f2e prijs). De Snartanen o.l.v. Pla Rentes. Mini Vroegindewei, Janny van Antwemen, Ineke Taaie en met huln van Silvia van BrakPl en .Tnlia Csmnfen'^. behpal- den dus 7 PRI.TZF.N! Heel jammer dat Julia Camnfens, door een enkelblessure voortiidig de wedstrijd moest opgeven. Als herinnering aan deze sportieve springdag kregen alle deelnemende ver enigingen nog een vaantje uitgereikt. Het dreigende energie-tekort heeft in Amerika voor een ware fietsenhausse gezorgd. De verkoop van fietsen zit in dit klassieke land van de auto momen teel op recordhoogte en de voor 1979 verwachte afzet van 9,8 miljoen fietsen was in juli j.l. reeds bereikt; en dat terwijl met een teruggang in de ver koop rekening was gehouden. Opmer kelijk hierbij is dat ook de fietsenre- parateurs hun handen vol hebben en het aanbod van fietsen die een onder- houds- en reparatiebeurt moeten heb ben nauwelijks kunnen verwerken. Het Amerikaanse Congres heeft in juni een bedrag van 20 miljoen dollar beschikbaar gesteld om het fietsgebruik te stimuleren Bij verschillende kantoren en winkels zijn inmiddels fietsenklemmen geplaatst om verantwoord parkeren mogelijk te maken nu steeds meer Amerikanen de fiets niet alleen voor de. recreatie ge bruiken maar ook voor het dagelijks woon-werk-verkeer en om boodschap pen te doen. Ten behoeve van een tijdige verzen ding van zgn. kerstpakketten zijn hier onder voor enige overzeese bestemmin gen (hoofdzakelijk emigratielanden) de data opgegeven waarop deze pakketten UITERLIJK ter post moeten zijn bezorgd teneinde onvoorziene omstandigheden voorbehouden vóar Kerstmis te kun nen worden besteld: Via SAL Per zeepost Australië 28 november 16 oktober Canada 21 november 2 november Indonesië 10 oktober Nederlandse Rntillen 7 november Nieuw-Zeeland 27 november 16 oktober Suriname 6 november Verenigde Staten van Amerika 29 november 16 november Zuid-Afrika 23 november 30 november Zet al z'n portieren open. Klap de vijfde deur helemaal om hoog. Lijkt 't nu niet net of ie vleugels heeft gekregen.' >X'at 'n slimme kleine bolide is die 104 toch! Maar wat nu' Hebt u geen vijf gezinsleden? Ook met als u de hond meetelt? Klap dan de achterbank neer Dan beschikt u over één kubieke meter laadruimte. Kunt u bijna een transportbedrijf beginnen. Vanaf 1^12.995,- mag u 'm aan uw hart drukken. Onze unieke Peugeot service krijgt u op de koop toe. Oude Stad lATel. 01871-1202 Vert. N. de Jong Tel. 01871-1491 in kunststof of eiken frontuitv. kombleet met inb. koelkast, wa- semtap (bruin), elektro-gasfor- nuls en duropal werkblad met ronde spoelbak komDleet.,...,. vanaf r 3181,= in eiken vanaf ^4699,= frontuitvoeringen. ook leverbaar in grotere maten! KOM EENS KIJKEN IN 't KIJKHUIS L&P MIDDELBURG Waldammewe^ 2 Telefoon: 01180-2: OïeH^e vestSBjfigem arada, Crogidljlt SS Tilburg, Piusplem-Koningstfefn,.:, Terneuzen, Mr F.J Haarmanwiöêli!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 9