Gedenkteken voor "De geesielijke vader van het Deltaplan" htttbroMse 52e jaargang Vrijdag 19 oktober 1979 No. 4835 cam, STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLULNDSE EN ZEEUWSE BELANDEN Verschijnt tweemaal per ioeékdinsdag- en vrijdagavond Groot waterstaatkundige posthuum onderscheiden. SNEEUWKETTINGEN: ONMISBAAR aJs U straks naar de wiatersport gaat. KOOP of HUUR ze bij GARAGE KNöPS MIDDELHARNIS tel. 2222 Doe heit, terwille van Uw veiligheid; RESERVEER ZE Nüü «iniiniuuintRiiittiiiwHHiyflUiansuffinimrafflHnia^^ Drie ganzen verdwenen Loslopend hert geraakt CONCERT GROTE KERK IVIAASSLUIS Dubbele botsing op Haringvlietbrug OVERLAST VAN DE IVIARKT Oimdat het zo'n genoegelijk na-zomers tafereeltje was knipten we vorige week in Oude Tonge een plaatje van een peutertje dat samen met opa de eendjes voerde. Als we even de naam en het adres mogen horen dan sturen we graag die foto's toe voor het album van de kleine meid. vooraMezdteiltad! 3 jaar VOLLEDIGE GARANTIE voor HETZELFDE GELD VIA FLAKKEESE KERKEN 89.a00, VOOR BOOTVLUCHTELINGEN Poes uit de gracht POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Raba Middelharnis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 8,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Nederland heeft een groot water staatkundig man gekend, n.l. dr. ir. Johan van Veen. Hij wordt genoemd „De geestelijke vader van het Deltaplan" omdat zijn onderzoekingen in de vooraf gaande kwart eeuw van de stormramp in 1953 gestalte kregen. Het resultaat van al zqn bevindingen inzake de toe stand van de zeekering bracht hij begin 1953 in een alarmerende nota ter kennis van de Regering. Slechts twee dagen na indiening van deze nota werd de inhoud ervan de grootste actualiteit. In de nacht van 31 januari op 1 februari 1953 vond de ramp plaats. Dr. Ir. van Veen wijdde zich verder aan de verbetering van het systeem van veiligheid in het kader van het Deltaplan. Maar ook Rotterdam deed een beroep op hem voor de uitbreiding van het wereldzeeverkeer, eveneens het Noorden om het Eemsmondgebied van een buitendijkse haven te voorzien. Bij de grote werken die aan de orde waren, werd de naam „Van Veen" voort durend genoemd. Zijn veelzijdigheid trad eerst tóen recht aan het licht en boeide de geesten in breder kring. Van Veen nodigde daartoe uit met zijn werk „Dredge, drain and reclaim, the art of a nation", de kunst van een natie. „Waardering?" Men wilde hem graag sympathie la ten blijken omdat men voelde dat hij niet de waardering kreeg welke hij waard was, althans aanvankelijk. Dr. Van Veen was wat teruggetrokken in bescheidenheid ofschoon hij met de uiterste persoonlijke inzet zijn stand punten wist te verdedigen. Enkele vrienden hebben na zijn heen gaan in 1961 (dus twee jaar na zijn overlijden) een gedenksteen laten met selen in de boerderij op de Hefswal in zijn geboortdorp Uithuizermeeden. De ze steen draagt de inscriptie: Hier woonde en werkte in zijn jeugd en levensavond Dr. Ir. Jo.han van Veen de geestelijke vader van het Deltaplan 21 - 12 - 1893 9 - 12 - 1959 Uit een boek, onder redaktie van de bekende publicist H. J. Stuvel, getiteld: „Dr. Ir. Johan van Veen de som van een leven" blijkt hoe schroomvallig Van Veen zich opstelde tegenover de eer welke men hem wilde bewijzen. Hij ver wees daarbij ook naar zijn naaste mede werkers en de Rijkswaterstaat in welks verband hij werkte. Andere vormen van eerbetoon zijn o.a. het marktplein in zijn geboorte plaats en in Zierikzee een straat die naar hem genoemd zijn en een motorvlet van Rijkswaterstaat dat zijn naam draagt. Gedenkteken Nu, bijna twintig jaar nadat Johan van Veen stierf heeft zich een comité gevormd, dat is uitgebreid tot de „Vriendenkring Johan van Veen". Prof. Dr. I. Boerema uit Amsterdam weet van zijn roeivriend Johan van Veen een verhaal over de zeedefensie van ons land, in het bijzonder die van het zuidwesten. Een verhaal dat werd samengevat met de woorden: „die gaten moeten dicht". Het was een herinnering die hem met groot respect deed opzien naar „de som van het leven" van Johan van Veen en hem het gevoel gaf dat het reeds ver richte eerbetoon toch niet in overeen stemming is met diens betekenis voor ons land. Prof. Boerema sprak er met enkele anderen over en toen bleek dat er ook bij hen als het ware een niet ingeloste ereschuld lag te sluimeren. Hieruit vloei de voort de hierboven genoemde vrien denkring. Uit het gehele land verza melden „de vrienden" zich tot één geheel met als coördinator mr. D. H. Schor- tinghuis uit Den Haag. Voor een waardig gedenkteken bracht men het nodige geld spontaan bijeen en voor het oprichten van dit gedenkteken vond men slechts één plaats, n.l. het land van zqn vader, de Hefswal in Uithuizermeeden. (Hefs wal is de landtong voor het haf van de dichtslibbende Fivelmond.) Onthulling Op het „Johan van Veenplein" aldaar had dan j.l. zaterdagmiddag de ont hulling van het gedenkteken plaats. Uithuizermeeden is voor velen van ons -* eiland, vooral uit het Oosten van Flak- kee geen onbekende plaats. Met de oorlog zijn een groot aantal mensen naar dit dorp en meer andere plaatsen in Groningen geëvacueerd. Mevrouw Oosterhuis-Komelis van het café-res- taurant tegenover het Johan van Veen- plein weet er nog over te vertellen. Er zijn nog mensen bij hun op 't dorp blijven wonen, die niet meer zijn terug gegaan. Anderen zijn hun vrouw of verloofde na de oorlog gevolgd en heb ben Flakkee als woonplaats gekozen. Mevrouw H. van Veen-Aalfs te 's-Gravenbage en de heer J. R. Fortuin te,Pretoria (Zuid-Afrika) bij het monument van echtgenoot en grootvader. Ongeveer 150 „vrienden" waren naar het hoge Noorden getogen en werden door het gemeentebestuur op het Raad huis ontvangen. Met een groot aantal bewoners van het dorp verzamelden ze zich om half vier rondom het monu ment waar de onthulling plaats vond. Bij monde van prof. ir. I. Boerema, initiatiefnemer en voorzitter van de Vriendenkring, werd het gedenkteken overgedragen aan de burgemeester van de gemeente Hefshuizen, de heer J. M. Zandbergen. Hefshuizen is de nieuwe gemeente waarin de voormalige gemeen ten Uithuizen, Uithuizermeeden en Roodeschool door samenvoeging zijn opgegaan. De burgemeester nam dit waardige gedenkteken gaarne onder de hoede van de gemeente, daarmede ook één zijner grote inwoners die eer te bewijzen die hem toekomt. Prachtig monument Het gedenkteken dat een zeer ge trouwe weergave is van dr. ir. Johan van Veen is vervaardigd door de beeld houwer Onno de Ruyter uit Koekange (Dr.). Het is een brons portret geplaatst op een sokkel van bazalt, waarop met bronzen letters is geschreven: DR. IR. JOHAN VAN VEEN 1893 1959 GEBOREN TE UITHUIZERMEEDEN DE GEESTELIJKE VADER VAN HET DELTAPLAN (bazalt is de steen die veel bij water- staatswerken wordt gebruikt). Bij de onthulling was ook aanwezig de echtgenote van dr. Van Veen, mevr. H. van Veen-Aalfs; de commissaris der Koningin in Groningen, mr. Toxopeus; leden van diverse Staten en Raden; familie van dr. Van Veen, waaronder een jeugdige kleinzoon, de heer J. R. Fortuin uit Pretoria (Zuid-Afrika). Na de onthulling werd de thee ge bruikt in de Geref. Kerk „Het'Anker", alwaar Prof. Ir. N. Nanninga uit Voor schoten het woord voerde; Tijdens de onthulling sprak Prof. Boerema o.a.: ,,De figuur die wij hier willen eren, was in de eerste plaats Nederlander, zelfs een Nederlander van uitzonderlijk groot formaat. Hoe zeer ook bewonderd door zijn grote werk, toch dreigde het gevaar dat de naam van deze stille grote man zelve in vergetelheid zou geraken. Hij was een gesloten, vrij zwijgzame man, om wie wat zijn werk betreft een eenzaamheid hing. Maar omdat hij en ik in de jaren 1923 en 1924 veel samen roeiden bij „de Hunze" in Groningen, groeide daar een vriendschap, die de zwijgzaamheid doorbrak en ons nauw tezamen bracht. Hij uitte geleidelijk aan zijn ideeën over de zijns inziens zwakke toestand van onze zeeweringen. Een keer riep hij uit: „die gaten moeten dicht". Toen begreep ik voor het eerst welk een grootheid deze jonge man zou ont plooien voor ons aUen in dit land. Dijken te laag De grote gaten in onze duinenrij, tussen de eilanden en bovendien onze wijde riviermonden, waren duizenden jaren de in valspoort voor de razende zeestonnen bij het voortdurend hoger wordende zoute water. Grote stukken land gingen verloren; de Wadden, de Zuiderzee ontstonden, enorme delen van Zeeland verdwenen. Centraal Holland was er tot dusver aan ontkomen. Onze enige bescherming waren de dijken en onophoudelijk moesten deze onderhou den en verhoogd worden. Welnu, deze dijken waren naar Var Veen's mening onvoldoende. Ze waren te laag geworden en bovendien honder den kilometers te lang. Het was eigen lijk wel bekend dat het zeepeil bij een bepaalde storm hoger kon worden dan onze dijken. Maar de kans daarop was gering en het bleef erbij. Niet echter Van Veen; hij nam dit gevaar wèl ernstig. Het werd de basis van zijn the oretisch werk. Vervolg pagina 2, eerste kolom. Uit de wetering tussen het ter rein van de Verpleeginrichting „De Samaritaan" en het bestem mingsplan „Sommelsdijk-Zuid" zijn drie ganzen verdwenen. Het vermoeden bestaat dat de dieren gestolen zijn, maar personeel van genoemd verpleeghuis is in de woonwijk al eens een wat afge dwaalde gans tegengekomen zodat het ook zou kunnen zijn dat het drietal de omgeving verkent. Ze zijn indertijd ten geschenke gege ven door fruitgroothandelaar dhr Bakker te Middelharnis. MIDDELHARNIS: Ook op Flakkee kan het gebeuren dat een automobilist in conflict koml met een loslopend hert. Het overkwam j.l. dinsdag de automobilist L. H. uil Nieuwe Tonge. Het hert was met twee anderen losgebroken uit de wei bij boer derij Langendam. Het dier raakte dooi de tik wat versuft maar leek geen ernstige nadelen aan de confrontatie te hebben overgehouden. Vrijdag 26 oktober a.s. zal een bijzon der concert gegeven worden door df Chr. Oratorium Vereniging „De Lof- stem" uit De Lier. Jaap Kroonenburg, orgel dirigenl Richard Heidema. Uitgevoerd worden o.a. Twee deler uit Ein Deutches Requim van Joh Brahms, Psalm 150 van César Franck een werk voor groot koor met eer prachtige orgelbegeleiding, wat in df Grote Kerk met het vermaarde orge' zeker tot z'n recht zal komen! De orgelw^erken vermelden o.a. df bekende toccata en fuga in D van J. S Bach en variaties over „lek wil mi; gaan vertroosten" van Jacob Bijster. Toegang 5,CJP'ers en 65-F 3,50 Aanvang: 20. 15 uur. Op de parallelweg van de Haring vlietbrug heeft zich woensdagavond een ferme botsing voorgedaan, waarbij en kele gewonden zijn gevallen. Een Opel Ascona vloog achterop een voor hem rijdende tractor waarvan de achterver lichting waarschijnlijk defect is geweest. De Opel kantelde, om daarmee de baan vrij te maken voor een volgende auto, een Ford Escort die pal naast de Opel de trekker ramde. De trekkerbestuurder kwam er ongeschonden af, maar anders was het met de inzittenden uit de beide wagens, die snijwonden en beenbreuken opliepen. Er waren geen Flakkeeërs bij betrokken. De materiële schade was groot; beide wagens zowel als de tractor waren totall-loss. De onderdelen van de trek ker moesten tot meters ver in de om trek worden teruggezocht. INGEZONDEN: Ondergetekenden zouden graag wil len reageren op een brief die is opge steld en aan het gemeentebestuur verstuurd door bewoners van de Voorstraat te Sommelsdijk, waarin men te kennen geeft overlast te ondervinden van de kramenbouw op woensdagmor gen en het huns inziens te vroege lossen van goederen, plus de nasleep 's mid dags die te lang zou duren. Om met punt één te beginnen: over last door kramenbouw hjkt onzes inzien? te billijken. Misschien is het mogelijk de kramenopbouw wat later te starten Uiteraard zal door de desbetreffende personen daarover moeten worden ge sproken. Punt twee ligt moeilijker daar nogal wat verscheidenheid in branches aan wezig is. De klacht lijkt ons overigens schromelijk overdreven. Er zijn een aantal marktkooplieden die meer tijd nodig hebben voor het uitstallen dan andere collega's, doch dat de lossing hiervan overlast zou bezorgen spreken wij pertinent tegen. Zo ook punt drie; er is geen enkele marktkoopman die langer blijft dan noodzakelijk. Wij doen altijd ons best om de relatie met de bewoners op een zo fijn mogelijke manier te laten ver lopen, doch waar gewerkt wordt vallen spaanders. Wij van onze kant zijn altijd bereid om moeilijkheden op een zo prettig mogelijke wijze op te lossen. Wij hopen in dezen dan ook op weder zijdse samenwerking en begrip. De Marktcommissie MELISSANT Ruilbeurs. De Stichting Melissantse Jeugd belegt op zaterdag 20 oktober een ruilbeurs in „Melishof" 's middags van 2-4 uur. Ieder die iets heeft te ruilen of even binnen wil lopen, is hartelijk welkom. VINGERLING 3 - MIDDELHARNIS -TEL. 01870-2518 Radio - Televisie - Afspeelapparatuur - Elektrische Huishoudelijke apparaten - Electrotechnisch bureau Vanuit de protestantse kerken op Goeree-Overflakkee werd op zondag 2 september j.l. en daarna een gezamen lijke aktie gehouden om gelden in te '.amelen t.b.v. de bootvluchtelingen in Zuid-Oost-Azië. Naar aanleiding van de ontstellende nood onder deze mensen kwam het initiatief daartoe van de Hervormde gemeente van Middelharnis. Door het plaatselijk convent van ker ken in Middelharnis - Sommelsdijk, werd' aan de diverse kerken in onze regio, om medewerking voor de aktie gevraagd. In de publiciteit rond de in zameling werd er op gewezen, dat de ?elden zouden worden afgedragen aan de bekende Stichting Comité Hulpver lening Zuid-Oost-Azië te Groningen. Deze particuliere organisatie werkt lauw samen met dé afdeling hulpver lening van de Christian and Missionary Alliance. De CAMA is een Amerikaanse zendings- en hulpverleningsorganisatie die geestelijke en materiële hulp biedt in een aantal van de vijftien vluchte lingenkampen in Thailand en onder de bootvluchtelingen in Hong Kong en Macao. In de ZOA zitten diverse bestuurs leden uit de kerken behorende tot de Gereformeerde Gezindte. Met dankbaarheid mag worden ver meld, dat zeer veel gemeenten op de genoemde zondag of daarna hebben ge- kollekteerd. De financiële hulpaktie mag daarom goed geslaagd worden geacht. Temeer daar rond die datum ook de landelijke aktie van de Stichting Vluch teling 1976 plaats vond. De gezamenlijke kerken brachten in totaal een bedrag van 89.307,46 bijeen incl. de giften die door particulieren giraal werden overgemaakt op de bank rekening. Het bedrag dat door de Ger. Gemeenten werd gekollekteerd, zal via het Deputaatschap Bijzondere Noden uit deze gemeenten, aan de Stichting Comi té Hulpverlening Zuid-Oost-Azië wor den afgedragen. I Het stemt tot vreugde en voldoening, dat uit de Flakkeese kerken een groot j bedrag naar de Stichting ZOA kon wor- I den gegireerd. Graag willen we, ook langs deze weg, alle kerkeraden danken voor hun spontane medewerking, tot het welslagen van deze aktie. Tenslotte, niet in de laatste plaats, allen, die deze mooie verantwoording door hun bijdrage hebben mogelijk gemaakt. Door Uw steun kan in de zo trieste situatie van de vluchtelingen in de overvolle kampen nieuwe hulp worden geboden. Laten wij hen vooral ook niet vergeten in het gebed tot de Heere, Die aanschouwt al de moeite en het verdriet opdat wij het in Zijn hand zullen geven. Voor eventuele nagiften blijft bank rekening 3420.05.715 t.n.v. Hulpaktie Bootvluchtelingen bij de Rabobank te Middelharnis voorlopig nog opengesteld. Giro van de bank is 346124. DIRKSLAND: Kinderen hebben woensdagavond een jong katje gered dat in de kerkgracht terecht was gekomen en dreigde te verdrinken. Het heertje kwam bij mevr Elvé weer wat op verhaal en is nu on dergebracht bij mevr v. d. Berg, West- dijk 15 Dirksland, tel 01877 - 1232. Het poesje is wit met rood en heeft een opvallend lange staart. De eigenaar/ esse gelieve met bovengenoemd adres contact op te nemen. STAD aan 't HARINGVLIET Eerste prijs. De Chr. Gem. zangver. „Soli Deo Gloria" behaalde op het te Rotterdam gehouden concours, georga niseerd door de Kon. Ned. Zangersborfd, een eerste prijs met 301 pnt. in de afd. Uitmuntendheid. Het concours werd ge houden in de Vrije Evang. Kerk; dirigent was dhr G. C. v. d. Heuvel.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 1