EIIATIDEn niEUWS vieux zeat. DUJARDIN 3e blad Vrijdag 12 oktober 1979 No. 4833 TOOGDAG Vrijzwemmen en het Instructiebad van IVliddelharnis Verkoping Herv. Vrouwenvereniging iUARDil' 11 VIEUX *-EXTRy' GELUIDHINDER- CAIVIPAGNE HEEFT SUCCES Ver. voor bedrijfs- voorlichting orga niseert vervolgcursus C^ Een geraffineerde kollektie vol echte vrouwelijke charme die u zelfs in Parijs of Rome niet sjieker kunt vinden. Daarom zijn we een beetje trots dat we zowel in het klassieke als in de jonge mode een grandioze kollektie kunnen presenteren. Kom eens gezellig bij ons kijken. MIDDELHARNIS Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-nieuws, postbus 8, Middelhamis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepu bliceerd. GEKRUISTE BONEN Ik zaaide dit voorjaar bruine bonen. Alle zaden waren gelijkelijk bruin. Maar nu ik geoogst heb, blijkt slechts een derde van het nieuw gevormde zaad bruin te zijn en tweederde is zwart en gespikkeld. Hoe kan dat? Het was aan de peulen al te zien. Antwoord - De fout ligt bij de teler, die uw leverancier van zaad voorzag. Kennelijk heeft deze teler een gewoon partijtje bruine bonen als zaaigoed ver kocht! Bruine bonen zijn echter kruis- bestuivers. Dit wordt door gewone te lers (niet-zaaizaadtelers) gewoonlijk ver geten. Men denkt dan: het is een vlin- derbloemig gewas en dus zelfbestuivend Dat geldt echter wel voor erwten en vele bonen, maar niet voor bruine bonen! Bij de teler heeft dus een veld met zwarte kievitsbonen gelegen en daarvan is het stuifmeel terecht gekomen op de stampers van de bloemen der échte bruine bonen. Aan het zaaizaad was nu niets te zien, maar toch wat dit al een gekruist ras. Door de sterke pigmen- tering kon u deze zomer bij de gekruiste plakten aan de peulen al zien wat er aan de hand was. De NAK (Ned. Alg. Keuringsdienst) schrijft voor, dat brui ne bonen voor zaad alleen op bepaalde afstanden van andere phaseolussoorten mogen worden geteeld. Zo niet, dan wordt het zaad niet goedgekeurd. Uw leverancier zal dan ook van het aan u geleverde partijtje geen certificaat kun nen tonen en u hebt zelf niet gelet of de plombe van de zak nog gaaf was. Overigens is dit gemengde partijtje ge lijk in voedingswaarde aan homogene bruine bonen. Mocht u niettemin menen dat u schade lijdt, dan kunt u uw zaad leverancier in rechte aanspreken voor een vergoeding. HOLLE LEKKERLANDERS Ik woon in Hoogeveen en heb daar een volkstuin. Nu teel ik hier dezelfde soort aardappelen als vroeger op Flak- kee, n.l. Lekkerlanders. Maar ginds wa ren ze altijd goed en hier zijn ze hol en ze gaan gauw rotten ook. Vanwaar dit verschil? Antwoord - De Lekkerlander doet zijn naam alle eer aan, maar dan toch alleen op de klei! Het is bepaald geen aardap pel voor de lichte zandgrond. Wilt u per se deze soort telen (en dat is te be grijpen, want de knol is prachtig rond en heeft vlakke ogen en schilt dus ge makkelijk), dan moet u zo weinig mo gelijk stikstof mest geven. Zandgrond is weliswaar minder vruchtbaar dan de goede aarde van Flakkee, maar u hebt vermoedelijk toch wat teveel van het goede gegeven. Voorts zult u regelmatig moeten spuiten tegen „de" aardappel- ziekte, Fytoftora infestans, die u wel zult kennen. Er zijn tegenwoordig heel goede preparaten voor de volkstuin, meestal op basis van tin, met zeer gerin ge giftigheid. Wilt u niet spuiten, teel dan zeer vroege aardappelen. De Lek kerlander is echter niet vroeg. LANGOOR HEEFT ZEER OOR Mijn konijnen hebben af en toe uit slag in hun oren. Oudere fokkers ken nen deze kwaal niet. Wat is dit dan? Antwoord - Dit kan oorschurft zijn, maar ook bestaat er een virusziekte die huiduitslag in de oren geeft. Daar kan men een vaccin tegen kweken, dat goed helptj maar de kosten zijn zó hoog, dat men liever alle dieren opruimt. Daarom- raden wij u aan, bij uw dierenarts een zalfje te vragen tegen oorschurft. Om te voorkómen dat de dieren daarvan teveel aflikken zult u ze misschien twee dagen individueel moeten huisvesten, maar dan is het ook over. Wel komt de schurft vaak nog een keer terug, maar na een tweedu zalving is het wel afge lopen. Inderdaad is het goed, de hokken dan tegelijk te ontsmetten (zoals u nu al doet) zodat uit het hout geen herbe smetting kan optreden. Overigens gaan de dieren vrijwel nooit dood aan deze kwaal, maar op een tentoonstelling wordt u geweerd. UITTREDING UIT DE LANDBOUW Ik ben 63 jaar en zou graag per 1 jan. a.s. uittreden uit de landbouw. Mijn loon was in het afgelopen jaar 350, netto. Kan ik nu dat loon behouden? Wat moet ik doen? Antwoord - Uit uw loonopgave leiden wij af, dat u landarbeider bent. Tot dusver konden die slechts uittreden op 64-jarige leeftijd, maar per 1 januari a.s. wordt dat 63 jaar. Dat hebt u dus goed gezien. Enkele voorwaarden zijn, dat u in de afgelopen 10 jaar 260 weken in de landbouw moet hebben gewerkt en ook in het thans lopende jaar nog 26 weken. U ontvangt dan een uitkering ter grootte van SS'/o van uw laatst ver diende loon. U dient zich nu schriftelijk te melden bij de Agrarisch-Sociale Fondsen, Willem H-straat 49, Tilburg, tel. 013 - 32 12 91. Bij de antwoordbrief die u dan krijgt is een formulier gevoegd dat u moet invullen en terugzenden. Daarna gaat alles automatisch. Als u uitgaat van 85% van 350,dat is 237,50, kunt u beslissen of u nog zult blijven werken dan wel van uw pensioen zult gaan genieten. OUDE KNOL Ik ben in het bezit van een antiek knoi-zaKnorioge, merit Norton, Loiiaon, mei Sleuteltje. Weike zijn de waarae en het jaartal? Antwoord - Graag wijzen we u er op, dat de benaming „knoinorloge" uit ae volksmond stamt. Men duiaae er een piat nonoge in kast mee aan, maar ook üe ecnte, antieke, bolvormige norioges uit de vorige eeuw. Daar net merk Nor ton bekena is van lb30 tot 19i0 zijn beide vormen onder dit merk verscne- nen en dan zowel in goud als zuver. U zult dus een nauwkeuriger omscnrij- ving moeten geven van uw uurwerk. En is net delect of loopt het nog? Is het geheel origineel of is het al eerder gerestaureerd? In elk geval is het een waardevol voorwerp en de waarde kan gemakkelijk enige honderden guiaens bearagen. DIJKGRAAF EN LOCO Het Buitengewoon Provinciaal Blad van Zuid-Holiand nr. 2135/2885 bepaalt in art. 11, dat de fimktie van dijkgraaf onveremgbaar is met die van burge meester. Nu is mijn vraag: geldt dit ook voor de loco-burgemeester? Antwoord - Uw vraag zal wel voort spruiten uit het feit, dat het reglement van de Polder Goeree hierover geen uitsluitsel geeft. Maar het A.P.R. dat u aanhaalt, somt nogal wat op dat onverenigbaar is met de funktie van dijkgraat: commissaris des konings, lid van üS enz. en ook wethouder. Kn nu zijn wij er, want om loco-burgemeester te worden moet men eerst wethouder zijn. Het gaat dus niet samen. Weliswaar is de funktie van loco slechts tijdelijk, maar de loco oefent toch maar een tijdlang de funktie van burgemeester uit. Vandaar dat ook de wethouders genoemd worden. WASKNIJPERS VOOR DE ZENDING Als invalide heb ik nogal wat tijd over. Deze tijd zou ik graag aanwenden voor de zending. Zou ik bijv. wasknij pers in elkaar kunnen zetten? Waar kan ik dan de benodigde spullen krij gen? Antwoord - De wasknijpersmarkt in Nederland wordt vrijwel volledig be heerst door de fa H. Kok b.v. te Nietap (tel. 05945 - 40 31) die zowel houten als kunststof wasknijpers samenstelt en de wat dichter bij huis zijnde fa Bema Kunststoffen b.v., Deltastraat 14, Zie- rikzee, tel. 01110 - 36 51. Van beide wasknijpergiganten maakt alleen de eerste gebruik van thuiswerkers. Dat zijn echter gevangenissen, sociale werk plaatsen en bejaardentehuizen. Het loont namelijk helemaal de moeite niet, indi viduele thuiswerkers een pakket onder delen (houtjes, plastics en metalen ve ren) te bezorgen om in elkaar gezette eindprodukten weer op te halen of ze vla de post te ontvangen. Dit gaat dus niet. En zo is het, helaas, met tal van andere produkten die best in huisvlijt vervaardigd zouden kunnen worden. Wij raden u daarom het volgende aan. ledere kerkelijke groepering heeft wel een zendingsverenignig of plaatselijke com missie. Stel u daarmee in verbinding en vraag haar, wat u voor hen kunt doen ten bate van de zending. Dat zou bijv. ook best schrijfwerk kunnen zijn. Maar in het produktieve vlak zijn de kansen i erg klein tegenwoordig. VENLOSE KERKGESCHIEDENIS Hierbij een origineel dokument uit 1715. Het beschrijft de „overgang" van Venlo op 23 september 1702 naar de Republiek. De hervormde (gereformeer de) kerk kreeg toen de Gasthuiskerk (St. Joris Kapel) voor haar eredienst, die zij 66 jaar tevoren was kwijtgeraakt aan de roomsen. - Maar wat gebeurde er toen in en rond Venlo? Antwoord - Uw oude en kostbare doku ment is gelukkig duidelijk genoeg wat de kerkelijke gang van zaken betreft, zodat wij ons zullen beperken tot de meer wereldlijke. Wij beginnen dan met de Reformatie. Bij de opstand tegen Filips II deed Venlo mee, maar het werd reeds in 1586 door Parma heroverd. In 1632 werd het weer door Frederik Hen drik bevrijd, maar reeds in 1637 werd het weer heroverd en nu bleef het bij het Spaanse deel van Opper-Gelder tot 1715 toe. In dat jaar kwam het, inge volge het Barrièretraktaat weer bij de Republiek der Zeven Ver. Nederlanden, waarin het Sis generaliteitsland werd opgenomen. U zult dit traktaat kennen, als een poging van de republiek om in de zuidelijke Nederlanden een slagboom te hebben tegen het opdringende, impe rialistische Frankrijk. Dat is maar zeer tijdelijk gelukt, hoewel het traktaat pas in 1782 werd' opgeheven. Over dit alles vindt u veel inlichtingen in: L. J. E. Keuier, Geschiedenis en beschrijving van Venlo (1843) en H. H. H. Uytten- broeck. Bijdragen tot de geschiedenis van Venlo (I - V, dus vijf delen) 1908 - 1931. Deze zeldzame werken kunt u raadplegen in de Koninklijke Biblio theek n Den Haag. KIWI Onlangs kreeg ik een kiwivrucht en daaruit heb ik wat zaadjes gezaaid. Ze zijn opgekomen. Moeten ze later nu geënt of veredeld warden? Antwoord - De kiwi is (behalve een vleugelloze vogel uit Nieuw-Zeeland en als zodanig het zinnebeeld van die staat) ook een vrucht uit het genoemde land. Ze wordt veelal door stek vermeerderd en daaruit ziet u, dat ze op eigen wor tels groeit. U behoeft dus niet te enten. Wel Hjn er verschillende rassen en men kan het ene ras wel op het andere enten. U hebt echter maar één soort omdat u van één vnicht bent uitgegaan. Bninenshuis zal de kiwi het best doen en als u haar de drie zomermaanden buiten zet op een Ibeschut maar zonnig plekje is dat prima. De Bond van Ned. Herv. Mannen- verenigingen op G.G. hoopt D.V. zater dag 27 oktober a.s. haar jaarlijkse Toogdag te houden in de Congreszaal van het Jaarbeursgebouw, Croeselaan te Utrecht. De Toogdag begint om 10 uur en zal worden geopend door Ds. G. H. van Kooten te Delft. In de morgenvergadering zal drs. K. Exalto te Benthuizen spreken over: „Het geloof in Gods voorzienigheid. Kan'dat nog?" In de middagvergadering spreekt drs J. Hoek te Veenendaal over: „Herwaardering van de dood". Ds. H. Visser te Nieuwe Tonge sluit de Toogdag met een opwekkend woord. Belangstellenden hartelijk welkom. Bij het Jaarbeursgebouw is ruime par keergelegenheid. maandag, dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag: 9.30 - 11.30 alle leeftijden. 13.00 - 15.30 alle leeftijden, maandag, dinsdag, donderdag: 19.30 - 21.00 v.a. 16 jaar. vrijdag: 16.30 - 17,30 v.a. 30 jaar. Toegang tot en met 15 jaar 1, Toegang v.a. 16 jaar 2, Opgave voor de zwemlessen, aan de kassa of telefonisch. Tel. 01870 - 2903 (liefst in de ochtenduren). Lees voor eventuele wijzigingen, de mededelingen op het publikatiebord in de hal van het bad. Trim je Fit Zwem je Fit! SOMMELSDIJK: Op woensdag 17 oktober hoopt de Herv. vrouwenvereniging „Liefde vindt werk" haar jaarlijkse verkoopdag te houden in „Vita Nova". - Aanvang half drie. Naast de verkoop van handwerken en dergelijke verkopen we ook dit jaar weer gebakken vis, oliebollen, bloemen enz. Na afloop om 9 uur 's avonds, wo"d* de uitslag van de verloting bekend gemaakt. U bent allen hartelijk welkom. SINT ANN AL AND: Aardappelveiling van dinsdag 9 oktober 1979. Bintjes: 0,20. Bintjes bonken: 0,25 - 0,26. Bintjes drielin- gen: 0,09. Bintjes kriel: 0,40. Irene: 0,33. Eigenheimers: 0,26 - 0,35. Aardappelprijs per kilogram. Aanvoer vijftien ton. Uienveiling van dinsdag 9 oktober 1979. Uien, maat veertig/zestig: 28,10 - 28,40. Uien drielingen: 21,10 - 21,70. Uienprijs per kilogram. Aanvoer hon derd ton. Benoeming. Mejuffrouw C. de Wil de uit Oud Vossemeer is benoemd tot tijdelijk leidster aan de Christelijke Kleuterschool in Sint Annaland. VAN WENNEKER ONDERZOEK WIJST UIT: HARDER OPTREDEN TEGEN LAWAAIMAKERS EN BOETES OPLEGGEN. De Nederlandse Stichting Geluidhin der (NSG) is eind 1977 gestart met een voorhchtingscampagne onder het motto „Laten we zacht zijn voor elkaar", ter bevordering van geluidsbewust gedrag, met name in en om de woning. Een onderzoek, in opdracht van het Ministerie van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne, naar het resultaat van de campagne die dit voorjaar in de nieuws media werd gevoerd, toont aan dat de campapne duidelijk succes heeft. Bij de ondervraagden blijven als voor gestelde maatregelen tegen geluidhinder boetes zeer populair. Men is het er sterk mee eens, dat mensen die onnodig lawaai maken strenger moeten worden aangepakt en concrete maatregelen als het in elkaar laten persen door de po litie van bromfietsen of het in beslag doen nemen van geluidsapparatuur vindt een aanzienlijke steun, uiteraard niet onder de jongeren, die zich hier tegen fel verzetten. Reakties Dit voorjaar ontving de NSG als ge volg van de campagne meer dan 30.000 schriftelijke reakties. Van de afzenders (couponinzenders) werden er in een a- part schriftelijk onderzoek 500 onder vraagd over het voorhchtingspakket (brochure met stickers) dat zij ontvin gen. Hinderbronnen Brommers blijken nog steeds voor meer dan de helft van de Nederlanders een bron van geluidhinder te zijn. Ook andere vormen van verkeer, zoals auto's, motoren en vhegtuigen, blijven de voor naamste vormen van geluidsoverlast. Verder bleek dat één op de vijf men sen last heeft van buurtlawaai, terwijl één op de twaalf opgaf wel eens last van fabriekslawaai te hebben. Slaapstoring Ruim de helft van de bevolking wordt wel eens uit de slaap gehaald door over matige geluiden. Voor ruim een kwart van deze mensen gebeurt dat minstens eens per week. In de meeste gevallen vond men de nachtelijke geluiden on nodig. Publiciteit Een toenemend aantal mensen leest, ziet of praat over geluidhinder. Nog al tijd is een groep van éénderde van de bevolking zich niet bewust dat er aan dacht wordt besteed aan het onderwerp geluidhinder, hoewel een deel van deze groep persoonlijk wel last ondervindt van overmatige geluiden. Krant en tele visie worden het meest genoemd als media via welke men iets over geluid hinder vernam. De stickers, die in de campagne van dit jaar werden geïn troduceerd zijn sterk in opkomst. Met name advertenties worden door een steeds grotere groep waargenomen. Tolerantie Er is een tendens waarneembaar naar grotere passieve en aktieve tolerantie wat betreft de houding die men inneemt ten opzichte van geluidhinder. Bij het zelf organiseren van een tuinfeestje zegt 70 procent, omwonenden van te voren te zullen waarschuwen of uitnodigen. De redelijkheid van een klacht over geluid hinder wordt vaker ingezien en men zegt althans het onmiddellijk wat zach ter te zullen doen als er zou worden geklaagd. De ver, voor Bedrijfsvoorlichting Goeree-Overflakkee organiseert een ver volgcursus voor hen die eerder de E.V. T.O. cursus hebben gevolgd of in het bezit zijn van het diploma Middelbare Landbouwschool. De cursisten die aan de cursus deel gaan nemen dienen ook praktisch werkzaam te zijn op een agra risch bedrijf. De studie ligt in de bedrijfsecono mische en fiscale sfeer. Docenten zijn dan ook medewerkers van o.m. het boek- houdbureau van de HMvL, deskundigen van Vastgoed b.v., van het notariskan- taor te Dirksland en van het LOI en meerdere anderen. De cursus begint op 20 november, nadat de avond tevoren het studiepro gramma zal zijn doorgenomen. De cur sus zal 11 dagen in beslag nemen, uit gespreid van november tot februari. De cursisten moeten er op rekenen dat elke studiedag in Dirksland ook een dag thuisstudie vraagt. De kosten per cursist bedragen 350,Nadere inlich tingen kunnen verkregen worden bij de cursusleider, dhr Beuman, tel. 078 - 135602. Praten helpt Een groeiende groep mensen (was 35"/o, is nu 41"/o) praat wel eens over geluidhinder. De duidelijkste aanleiding voor zo'n gesprek is nog steeds de ge luidhinder die door een derde persoon (dus niet één van beide gespreksgeno- iexi) is veroorzaakt. Aan het voorlichtingscampagnedoel mensen met elkaar over geluidhinder te laten praten, wordt stapje voor stap je voldaan. Een direkte confrontatie tussen lawaaimaker en klager lijkt ech ter nog steeds weinig voor te komen. Over en weer bij elkaar klagen over ge luidhinder lijkt echter wel enigszins toe te nemen. Vergeleken met de situ atie vóór de start van de campagne in 1977 zag de verstoorder relatief vaker de redelijkheid van de klacht in: op dit moment blijkt 67% van de mensen ont vankelijk voor klachten over geluidhin der. Positief De voorlichtingscampagne wordt in houdelijk zeer positief ontvangen. Een steeds grotere groep mensen (87''/o) vindt dat er wat aan geluidhinder moet wor den gedaan, maar denkt daarbij vooral aan concrete situaties in de eigen woon omgeving. Een aanzienlijk aantal men sen (Sl'/o) is bereid mee te doen met de aktie door zich geluidsbewust te gedra gen, maar velen zijn sceptisch ten op zichte van hun medemensen. Men vindt een voorlichtingscampagne een goede zaak die zeker moet blijven. Voldoen de resultaten verwacht men pas wan neer die kunnen worden afgedwongen, met boetes, straf, technische voorzie ningen en een verscherpte wetgeving. U i

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 9