Op z'n Flakkees gezeit Rabobank .JEILANDBN-NIEUWS* Vrijdag 12 oktober 1979. ff Den butendiek SCHAKEN „De Zwarte Pion'' RUIM DE HELFT VAN BENZINEPRIJS VOOR DE OVERHEID s RABOBANK „Stellendam en Goedereede'' w.a. De RABOBAJSTK te SteUendam vraagt een IVIEDEWERK(ST)ER Op de afdeling kas en kantoren van onze bank is de dienstverlening aan de balie geconcentreerd. De essen tiële schakel tussen de bank en onze cliënten is de balie- medewerk (st) er. Hij of zij informeert en adviseert deze relaties omtrent alle bankzaken die zich via de balie af spelen en helpt hen bij al hun geldhandelingen. Kortom: het hele scala van baliediensten kan tot zijn/ haar functie worden gerekend. Van kandidaten vragen wij een voltooide opleiding op HAVO/MAVO-niveau met handelsvakken in het exa menpakket. Ze moeten ook het vermogen hebben om zakelijke con tacten met onze cliënten op te bouwen en in stand te houden. Leeftijd ca. 18 jaar. De Rabobank biedt U naast een goed salaris, prima se cundaire arbeidsvoorwaarden zoals een studiekosten vergoeding en een premiespaarregeling. Schriftelijke sollicitaties worden gaarne ontvangen door de directeur van de Rabobank, postbus 2, 3250 AA Stellendam voor 20 oktober a.s. Met haar vele vestigingen staat de Rabobankorganisatie overal in ons land midden tussen de mensen. Zij behartigt op zeer betrokken wijze alle bankzaken van haar cliënten. Is dus bij uitstek de persoonlijke bank. geld en goede raad De watersportafdeling van fa. W. A. Pesch te Ouddorp vertegenwoordigt om. Yamaha buitenboordmotoren, Etap zeüjachten met Volvo Penta diesel, Mator boottrailers zij heeft plaats voor een met een goede technische achtergrond en interesse. Hij ziet zelf zijn werk liggen, weet dat onze kliënten in hun vrije tijd hun hobby willen bedrijven. Hij handelt in nauw overleg met en onder verantwoording van de verkoopafdehng, neemt zelf kliëntenwerk aan en zorgt dat het gebruikte materieel iti optimale staat ten verkoop kan worden aangeboden. Hij werkt ook minder aangename zaken snel en nauwkeurig af en beseft dat een bedrijf winst moet maken om te kunnen blijven bestaan. Sollicitaties gaarne telefonisch bij: de heer C. Breen of W. A. Pesch 01878-1295/2011 (Privé 01878 - 2496 resp. 1565) ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦5 Blatta. 9 In de zeumer van 23, een prachtige zeumer, kon ik lederen aevond naer den butendiek en gieng daer zwemme, mit 'n hele kro jongers, en inkele mannen, in de eerste karreplt. Al stieng er mit leeg waeter (ebbe) nog wel waeter genog in, mit hoag waeter was 't veul fijner zwemme, om dat 't d'r dan niet alleen veul dieper was, mar oak veul frisser: deur 't vorse waeter dat over de uutgestrekte slikken kwam opzette mit 'n wat zacht geruus. Bie 't begin van de kreke, die in de karreplt uutliep, was 't niet zo diep as in de pit en daer bleve degene, die mar boompje krauwe konne: zwembe wegingen maeke terwijl ze mit 'r han den net den boom (bodem) konne raeke. Trouwens ze warre oak wel 'n beetje benauwd voor de groatere, die-je zo onbarmhartig onder konne douwe, zo lange dat je docht te stikken. Mar zo'n vaert liep dat niet, want die ouwe sloe- ven wiste wel hoe vaore dat ze gaen konne. ledere naevend was 't weer fijn om hier te wezen. Op de kante bleve de meeste nog 'n hort naepraete en 't was heus niet altied even moai wat gezeit wier. Soms rennende je mekaore nog wat nae over 't gors mit z'n grippen waer je over sprienge mos, en nae 'n stuit pakkende je je fiets en gieng 't op huus an. Eerst ree je tegen de helling van den diek op en over z'n krune kwam je dan bie 't hekken dat dicht was en daerom geopend mos worre en dat je as je er deur was opnieuw achter je dicht liet valle. Op 'n aevend bleef ik daer 'n hortje stae en dan keek ik van dat punt de wieë horizon of. 'k Zag daer vandaen den Dom van Goeree, den Dom van den Briel en den Dom van Zierikzee. Een uniek vergezicht had je daer! 'k Zou niet wete, waer je nog meer die drie Dom- men tegeliek zou kenne zieë as op den diek bie de Stelle. Goeree, de ouwe stad van 't eiland. Goeree, dat pas 1750 mit Overflakkee verbonden was bie Stellendam, zo dat de Hond zonder poaten was gevurmd met z'n Hals, waer Halszicht op uut kiekt; Goeree, waer 'n stried zich of- speulende waeran de naem Bekof her innert omdat de vroljes toen bek of warre, waer de enige Nederlanse Paus Adriaan, pastoor was (De Gouwe Leeuw wor nog genoemd as de plekke, waer 'n weunende), waer vaoder Cats plei tende voor 'n toaverekse en ze vrie Ie: G. de Jager - M. Verolme Va - V2 J. Boeter - M. de Waal 1-0 G. Doedens - C. Bakelaar 1-0 A. Stolk - J. Smallegange 0-1 W. Markwat - E. Verbeek V2 - Va 2e: W. Tieleman - J. Schreuder 1-0 N. V. Bracht - J. Albrechts V2 - Va A. Visser - H. K. Smit 1-0 J. Troost - C. Littel 0-1 J. Noordijk - J. Kruik 1-0 A. Robijn - C. v. d. Groef 1-0 J. Groenendijk - J. v. d. Graaf 1-0 P. Lesuis - J. Breewer 1-0 kreeg, waar stadhouder-koning Willem III anlandende... Ja 'k kan d'r oak niks an doeë dat alles wat ik wete uut de historie van eeuwen her, bie m'n opkwam bie 't zieë van dien Dom. De historie komt as ik mar iets zieë, dat die wakker maekt, voor mien geest... en begint dan in m'n te leve. Dan zou ik er nog veul meer van of wille wete. Op den Brielsen Dom daer zie ik Maria Stuart stae uutkieke naer de vloot van der man die op de Noordzee zeilende naar Ingeland toe om daer Koning over te worre... Bie 't zieën van den Zierikzeesen Dom kwam er niks bie m'n op, mar wel dat m'n groatvaoder van m'n moeders kante van Ouwerkerk kwam en 'n oudoom van m'n vaoders kante uut Bommenee ieder jaer z'n familie hier wat van 't vaerke liet toekomme om den band wat an te houe. Overigens was er weinig gemeenschap mit Zee land. 't Breeje, vlakke waeter maekt 'n groate scheiding. As je er komme wou, mos je mit een roeiboot bie Herken over, of wier je bie den Hoek van St. Jaepe overgezet of mos jt mit den trem eerst over Rotterdam 'n waereldreize maeke. 'k Kon van dat uutzicht dien aevend niet genog kriege en ik zettende m'n fiets tegen 't heKken en gieng over 't ofscheidende draed weer den diek op, en gieng op de krune ervan zitte. Wat 'n heerlijke stilte heersende hier. Op die slikken daer, as ze droag gevalle warre wier vroeger zeekrael geplekt, deur de aermste der aerme en ze wier dan per komme verkocht. Oak wiere er krukels (alikruiken) geraept, die oak te koap wiere angeboje an de liefheb bers van die wurmpjes. Lamsoren, in bloei staende liekenend op heiblommen, wiere van de gorzen meegenome om ze in een vaeze te zetten. En zeegras wier opgeschreut om er 'n zeegrasbed mee te vullen. In op 't gors en an den diek liepe de koeien terwijl 'n koeiwachter op de beesten lettende. Ds. Makkenzie, vertellende m'n vaoder, is hier nog koei- ewachter geweest. Hie kon as jong ven tje zo klein en fien schrieve, dat 'n op een blaedje papier, in de vurm geknipt van 'n rieksdaelder 't Onze Vader schreef Wat 'n dominee is dat laeter geworre! 'k Zag 'n daer loape mit m'n vaoder, an wie 'n 't papiertje liet zieë. En ik zag oak 'voor m'n geest den ouwen Herder mit de schaepen 'n ende vaor- der loape. Jae deze zoetjes an schemerig worrende lege uutgestrektheid wier ver vuld mit mensen. Vrimd, over den diek zag ik den ouwen Siemen die er op mos lette, dat mollen den diek niet beschae- digden. En... 'k zag verrieze wat ver dronken was! Oud-Herkingen gunter vaore en de Blauwe Kaemer, 'n groep huzen, die nog deur m'n naom ofgebro- ke binne. Mar oak zag ik an 'n de polder, m'n vaore voorvaoder, uut Braebant hier heen gekomme, as diekwerker bezig. Hie is toen nog in een proces gewik keld wegens het feit, dat 'n polderwer- kergeld, dat 'n gestole had, in 'n kisje onder z'n bed had staen üi m'n voor vaoder z'n huis, waer 'n in de kost lag. Hie is biena wegens heling veroordeeld, mar er kon annemelijk worre gemaekt, dat 'n nergens van wist. Wat is hier in de zwaere, kwaeje, Beste jongelui, daar zijn we dan weer. We hebben weer twee nieuwe deelneem sters in kunnen schrijven. De vorige week ook één, dat is dus drie nieuwe raadselvriendinnen. We zouden het heel fijn vinden, als er nog meer kwamen. Ik zou hen die toch ons hoekje wekelijks lezen, willen aanraden, het ook eens te proberen. Niet geschoten is altijd mis. Het is een leuk werkje om de raadsels op te lossen, bovendien erg leerzaam, en... er is immers ook mee te verdienen. Regelmatig kan je de prijswinnaars lezen, en er zijn er die al heel veel prijzen hebben gewonnen.Klim gerust eens in de pen. Schrijf alles wat oom Ko mag weten. Stel gerust vragen, en indien je er kans voor ziet, stuur gerust eens een raadsel in dat je zelf hebt gemaakt. Denk er eens ernstig over na, praat er over met je ouders, en probeer het eens. Het nieuwe raadsel is erg een voudig. We gaan maar direkt beginnen, want er is nog meer werk aan de winkel. OKTOBERRAADSEL 2 X X X X X X X X X X X 1. naar dit land vluchtte Absalom (2 Sam 13) 2. sterrenbeeld (Job 9) 3. dal, bekend om de grote druiventros die de verspieders meebrachten 4. afgod van de Filistijnen (denk hier bij om de ark) 5. Filistijnse stad waar de ark een tijd heeft gestaan (1 Sam. 5) 6. hier werden de Israëlieten door de Amelekieten verslagen (Num. 14) 7. legerplaats van de Israëlieten in de woes Lijn (Ex. 13) 8. dienstmeisjt dat Petrus opendeed (Hand. 12) 9. afgod van de Efeziërs 10. een der vrienden van Job (Job 32) 11. voor deze stad sneuvelde Uria (2 Sam. 11) De beginletters vormen een Naam van de Heere Jezus. „De Heilige Landsticliting We waren aan het logeren in Dode- waard en we zouden dinsdagmiddag naar de Heilige Landstichting gaan. Dat is dicht bij Nijmegen. Het is een plaats met een openluchtmuseum van de Bijbel. De tas werd ingepakt en we vertrok ken met z'n zessen naar Nijmegen. Daar werd de auto geparkeerd en we liepen naar de ingang om te betalen. Eerst volgden we route A. Daar zagen we eerst een weiland, met daarin Re- bekka bij de waterput; Abraham en de ontmoeting van Izak en Rebekka. Ook een grote tent van aan elkaar genaaide dierenhuiden. We liepen verder en zagen hoe ze in een herberg overnachtten. Ook zagen we stallen voor de rijdieren. Ook zagen we herders, die, spelend op hun fluit, onder een afdakje zaten, en vandaar het wei land met daarin de schapen, goed kon den overzien. Vervolgens zagen we de beek Kidron, Gethsemane. Daar was een standbeeld met drie mannen. Eerst konden we er maar niet opkomen, wie dat konden zijn. Maar toen zei mijn vader; „het stelt Petrus, Jacobus en Johannes voor, die alsmaar sliepen". Toen zagen wij het ook. Daarna hebben we route B gevolgd. We liepen door de straten van Jeruza lem, wat net echt leek. Daarna naar het rechthuis van Pilatus. We klommen vele trappen op en dan keek je zo over het plein met daar rondom muren. Mijn zus heeft nog een foto gemaakt van mijn broertje die tussen twee uit gebeelde Romeinse soldaten ging staan. Toen ging het naar het Sanhedrin, waar we veel uitgebeelde Sadduceeën en Fa rizeeën zagen zitten. En ook Ka j af as die zijn klederen scheurde. We liepen naar de synagoge en zagen daar de preek stoel en de banken voor de mensen. We hebben ook nog dia's gezien van het meer van Galilea en van het land Ka- naan. We zijn ook nog op Golgotha geweest en ook was er het graf van de Heere Jezus. Dit was dan het einde van route B en ook van ons bezoek aan het openluchtmuseum. Bij de uitgang kregen we nog een ijsje. Toen gingen we naar huis. Het was toch een fijne dag. Connie Nieuwenhuize BRIEFWISSELING Marina van Rossum - Melissant. Dat is een vakantie geweest om nooit te vergeten Marina. En zo lekker rustig op een schip, geen gejakker. Zo kan je op je gemak alles bekijken, en je leert er veel mee. Zo kwam je in Duitsland en in België, en op plaatsen waar je anders nooit zou komen. Alleen zal je je goede kleren niet hebben aangehad, want het is meestal een vieze boel met het lossen en laden. Zo'n reisje zou oom Ko ook wel eens willen doen, maar niet stugge klei onmenierlijk (geweldig) ge- waerkt tot opbouw van 'n polderleven uut waeter en slik. Dan hao de mensen ommendebie Oud- durp 't wat dat betreft makkelijker ge had. Daer is 't geschaepe grond, waer de maens niks an te doeën heit om ze te kriegen. Trouwens oak niet om ze te behouwen. (Overigens zal die oak wel in 't zweet des anschiens motte werke). Mar ja... den tied gieng duer 't gieng al schemere en de beelden uut de historie verdwenen zo zoetjes an. Daer kwam nog 'n stelletje opduke, dat had legge grazze. 'k Docht: Die zalle an 't heden genog gehad hao, en niet zo diep in de historie gedoke weze. Of misschien hao ze in de toekomst gekeke. Ik docht vaorder: M'n vaoder leit al in bed, die houdt z'n eige an 8 uur-heit-de klokke (wat niet gezeit wordt deur 'n nacht- waeker mar geluijd wordt). Hie mot er merge ochtend vier ure uut, net as Pietekees.. M'n moeder zal nog wel op- zitte. „Wat bei je weer lange an den buten diek gebleve", zei ze. „Gloaf je wel da'k haest ongerust wier?" Jae moeder heit altied mar dien angst voor den butendiek bie d'r. Geen won der oak. Toen ze 10 jaer was, gieng d'r neef Aobrara van 8 jaer voor 't eerst mee mit de kroo, naer 'n polder vlak onder den butendiek. In schofttied gieng 't ventje den diek over, terwijl de groa te venters sliepe op 't veurhoat en 't aerme kind (want 't was nog mar 'n kind) is noait meer levend vromgekomme. Hie kwam moederziel alleen in 'n draoi- kolk terecht. En Abram is niet den eni gen geweest. Trouwens 't versje van Roosje (van Bellamy) spreket oak van 't gevaer van de zee. Dat voorval hei m'n moeder altied bie d'r gehouwe; ze kon 't eenmaal niet van d'r ofzette. Ze is oak an 't verledene gebonden, 't zie 't dan in 'n aoren zin as ik. Bie mien speulende die bepaelde voor vallen neit zo'n groate rol, mar meer wat uut de historie, zoas ze op schole verteld wier, hier gebeurende. Laet Flakkee 'n eiland weze, mar die historie drong er net zo goed deur en in die zin leefden de maensen hier niet op 'n eiland. Saeterdags 's middags daemae gieng ik weer es 'n rondje doeë op de fiets langs den Butendiek, in de richting van Herken, en gieng halverwege 'n pasjes an den diek legge mit 't volle onbelem merde gezicht op de stille waeteruut- gestrektheid. Wat 'n diepe vredigheid kwam d'r toen over me, en noe zonder beelden uut 't verleden. M'n geest was noe net zo rustig as die wieje waetervlakte. Ik kon zo wel uren bluve legge, praktisch zonder gedachten. En op 't lest viele m'n oagen van zelf dicht. Slaepe dee ik niet. 'k Kwam in 'n stemming zoas die In 'n woordenloze, gedachten-loze mystiek, waerbie de oagen geslote bin ne of in ieder geval niks zieë en de aoren niks hoare, en waer je in jezelf en geliek in 't al om je heen verzonke bint. Mar... mocht m'n totstand daer veul van weggehad hao, ik verzonk niet in 'n Al, waarin ik God begrepen ach tende. Tot zo'n verzinke in God, zoas de mystieke zegge te kommen, kwam ik niet. Toen ik weer uut deze toestand ontwaekende, zou ik haest zegge, kwam- me juust de woorden van Ps. 95 bie me op: „Zijns is de zee (en iets van die zee zag ik mit ope aogen!) z'is door Zijn kracht, met al 't droge voortgebracht, 't Moet alles naer Zijn wetten hoaren. Komt, buigen w' ons dan biddend neer. Komt, laat ons knielen voor de HEER". Komt, laat ons knielen voor de HEER, Die ons gemaakt heeft en verkoren". Dien butendiek die kan ons hiertoe brienge. Noe üc dit alles jaeren laeter neeschrie ve, dink ik an de ramp van 1953 en de verandering deur de Deltawerken. Deur die werken is den butendiek bie Melis sant den butendiek niet meer. Daerom wou ik dit toch even vastlegge in dit stikje. Laet noe de tegenwoordige jeugd mar es beschrieve hoe ze de nieuwe situoasje beleeft. In het beeld van dien „ouwen" buten diek zit oak bie mien de beschrieving van de opkommende mist over 't waeter die 'n jongen insloot, zó dat 't z'n eige totaal verlore voelde in die grieze ver- laetenheid. En dan oak „De Duutsers komme as rotten an den Butendiek anzwemme!", wat 'n Melissantenaer in de Groate Kerke mit 'n groate kele en de schrik in z'n stemme kwam roepen, wat volgens mien as waerheid verteld is. En in dat beeld zit nog wel meer, mar 'k zal dat niet naeder vertelle. Ik zegge alleen: O, as-tien diek es praete kon! Wat zou 'n dan te zegge hao. Antekeningen: 1. Mystiek is ofgeleid van 'n woord, dat de oagen-sluten betekent. 2. 't Drienke van opkommend zeewae- ter wier wel angeraeie tegen zweren. 3. Slaepe op 'n zeegrasbed wier oak heilzaem geacht. 4. Mit de Zeeuwen voelende we ons totoal niet verbonde. 'k Durf 't haest niet te zegge, mar... wiele sprakke van „'n valse Zeeuw". En dan op schole mar zinge: Ronde Zeeuwen. 'k Begriepe nog noait hoe men an zo'n gezegde kwam. 'k Hao van de Zeeuw die 'k meemaekende noait enige valsigheid ondervonde. Dat de moeilijke verbinding oorzaek was van dat gebrek an verbondenheids- gevoel, betwufel ik. Want mit Voor- ne en Putten hadden we 'n veul makkelijker verbinding en daer voe lenden we ons evenmin mee ver bonde. We levende geloaf ik geweun op ons eige. En toch heit 't Flakkees veul overeenkomst mit 't Zeeuws. 5. 't Gors in 't Zeeuws schorre in Groningen kwelder is butendieks land, dat alleen met héél hoag wae ter onderstroamt. Wanneer er één van de vuve vort is, zeit men oak wel: Een van de vuve loapt op 't gors. Vroeger gienge de kinders uut de zesde klasse mit 30 april van schole. De jongers waerkende dan in de zeumer meest op 't land en mochte 1 november weer op schole vrom komme. Die jongers noemende we de „gorsbeesten". 6. Voor we gienge baoje op 't slik in 't hoage waeter dat zo wat tot je mid del kwam, gienge we oak graeg eerst 't opkommende waeter tegen. Je kon wel biena 'n ure laope tot je an de geul kwam, die dudelijk was ange- geve. Je mos oppasse voor de krabben en kon zeesterren bewondere. Een leesachtige kon al boaiende leze. 7. Er wordt wel verteld, dat 'n mens die 'n hele dag al op sterven lag, pas stierf toen 'n wist, dat 't hoag wae ter was. D'r kon wel es 'n nauwere band mit de natuur weze, dan wiele dienke, al weet ik niet wat ik van dit geval mot dienke. 'n Oud Melissantenaer. iedereen komt daar voor in de gelegen heid. Maar ik vind het fijn voor je hoor! Max van Rossum - Melissant. Ja, het gaat nu snel aan het aftakelen in de natuur Max. Je kan nu al goed door de bomen heenkijken hé. En toch is de herfst ook zo mooi. Er zijn ook nu nog veel mooie bloemen in de tuin. Er is nog van alles te zien. Alleen die mist 's morgens vroeg is niet zo mooi, als je er door moet, want dan is het extra uitkijken. Het gaat zachtjesaan ook al wat kouder worden. Dat zal je ook wel merken als je naar school gaat op de fiets, Max. Corine Vader - Nieuw St. Joosland. Daar gaat 'ie dan Corine; „Carolien Harinck wordt vriendelijk bedankt voor haar mooie kaart, en tevens van harte gefeliciteerd met haar verjaardag, van Cornie Vader". Zelf een fijne verjaar dag gehad en een goede verjaardag. Met oom Ko gaat het gelukkig ook heel goed. Dat is ook een „groot kado" Cori ne, als een mens gezond is. Mooier kado is er niet denkbaar. Hoe gaat het nu op school? Veel werk natuurlijk, maar dat is heel goed voor je. Hoe staat het met de „veestapel"? Jan en Come v. d. Doel - Nieuwe Tonge. Oom Ko had ook kimnen schrij ven „De Twee Gebroeders", dat lees je ook wel eens op een schip hé. Als jullie nog eens een schip kopen, kunnen jullie dat zo noemen. Goed onthouden maar. Het buiten spelen 's avonds is nu wel klaar jongens. Maar met Lego kan je je heel best vermaken. Daar kan je veel mee doen hé. Schepen, vliegtuigen, hui zen en torens. Dat is heel fijn speelgoed en je kan zelf ook veel ontwerpen. Een brandweer en politie hebben jullie al. Als die kastanje, die jullie gepoot heb ben nu maar een boom wil worden, dan komt oom Ko vast eens kijken. Wim Boshoven - Spykenisse. Ze heb ben maar aardig aan je jasje getrokken op school Wim. Driehonderd vragen en maar vijftien fout. Dat heb je heel goed gedaan. Maar goed je best blijven doen Wim. Je weet dus nog niet naar welke school je wilt om verder te leren. Je zal dat toch spoedig moeten weten, want de tijd gaat snel en het is spoedig zo ver. Het is wel erg moeilijk, dat ben ik met je eens. Oom Ko is al zo oud, en die zou het ook nog niet weten hoor. Er zijn zóveel mogelijkheden, dat je er niet meer uit kan komen. Liesbeth Boshoven - Spykenisse. Dat is niet zo leuk dat jullie school weg moet. Dan krijgen jullie een nieuwe school of moet je naar een andere school? Je gaat zo'n beetje aan een school en omgeving wennen Liesbeth. Dan vindt je het niet leuk om te veranderen. Maar ook dat went weer wel. Je bent dus ook op het zangkoor. Een mooi en goed werk is dat. Zingen is altijd mooi, als, er goed gezongen wordt. Maar goed' leren hoor. Vroeger hoorde je overal- zingen, tegenwoordig alleen maar opj een zangvereniging. Jammer is dat! g Annemarie v. d. Veer - Herkingen. Fijn zeg, weer een nieuweling in onze raadselklub. Van harte welkom Anne marie. Wij hopen allemaal dat je een trouwe raadselvriendin mag worden. Je zit dus in klas vier, ja, daar krijg je al moeilijke sommen hoor. Ook aan het blokfluiten. Dat moet je beslist goed leren, want dat is heel mooi en ook nuttig. Jullie school staat ver weg, schrijf je, maar Herkingen is toch niet zo groot? Volgende keer je geboorteda tum eens schrijven Annemarie! Marleen v. d. Veer - Herkingen. Nog een nieuwe raadselvriendin, een zusje van Annemarie. Fijn zeg dat jullie ook mee gaan doen. Oom Ko hoopt maar dat jullie nu ook vol houden. Ja, er zijn wel eens erg moeilijke raadsels bij, maar je ouders mogen gerust een handje helpen hoor. Dat doen er wel meer. Een goed teken dat jullie allemaal zijn over gegaan op school. Ook al een broer op de Technische school. Maar goed je best doen Marleen. Volgende keer ook graag je geboortedatum, en indien mo gelijk zou oom. Ko graag een pasfo tootje van jullie hebben. ALLEMAAL We gaan er weer een punt achter zetten, want oom Ko heeft nog het een en ander te vertellen. We zullen nu eens de spelregels vermelden, dan weten jul lie hoe het gaat. 1. iedereen die kan lezen en kan schrijven kan met ons hoekje mee doen. 2. iedere week wordt een raadsel ge plaatst. 3. zoveel mogelijk wordt eens ui de maand een Extra raadsel gegeven. 4. de oplossingen worden met punten gewaardeerd. Net als op school dus. 5. voor de Extra raadsels worden extra punten toegekend. Hoeveel, dat wordt er bij vermeld. 6. iedere goede oplossing geeft 10 pun ten. Dat is dus per maand bij 4 op lossingen 40 punten en bij 5 oplos singen 50 punten, plus een cijfer voor schrijven-netheid. 7. de oplossingen worden eens in de maand ingezonden. Als er meerdere deelnemers uit een gezin meedoen, dan kunnen die in één enveloppe worden ingestuurd. 8. bij 400 punten wordt een prijs toe gekend. Overblijvende punten wor den overgeschreven naar de volgen de maand. Een tegoed dus voor de volgende maand. 9. al heb je een raadsel niet helemaal af of goed, dan toch insturen, want dan krijg je toch een cijfer, dat dus weer meetelt. 10. bij iedere Inzending een briefje, anders weet oom Ko ook geen ant woord te geven. Dat was het dan voor deze week. Je ziet dus dat je met een extra raadsel erbij wel 60 tot 80 punten kan behalen. -In afwachting, hoogachtend, oom Ko! Nadat de prijs van superbenzlne per 1 augustus met vier cent werd verhoogd, kwam er met ingang van 1 september wederom een prijsverhoging en wel met twee cent per liter. Het lijkt daarom nuttig te laten zien hoe de hui dige prijs van 1,25 is opge bouwd. - Pompprijs per liter superben zlne (aan pompen met bedie ning) 1,25 - B.T.W. 0,20 - Accijns 0,49 - Handelsmarge van de dealer 0,09 Bruto-opbrengst voor de oliemaatschappij en 0,78 0,47 Uit de bruto-opbrengst moet in de eerste plaats de (sterk geste gen) prijs van ruwe olie betaald. De officiële OPEC-prijs varieert tussen de 18 en 23,50 US-doUar per barrel (159 liter), hetgeen over- eenltomt met een prijs per liter van tussen 23 en 29 cent. Op de zogenaamde vrije oliemarkt is de prijs van ruwe olie nog aanmerke lijk hoger. Voorts dient de bruto- opbrengst ter dekking van de kos ten voor transport, verwerking en opslag. Ook moeten hieruit de investeringen en de verkoopkosten (pompen, tanks, verkooppersoneel, reclame, onderhoud e.d.) worden betaald. Van de prijs van iedere liter benzine vloeit dus 0,69 dat is meer dan de helft aan de overheid toe, ze berekent de Stich ting Weg. iiiiniiiiniiiiiiininiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiii»iiiiiiiiiit{iiiiniiiniuiitiiiiiiii!niiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!niiiniiiiiiiiiiii!iiii^^ t flQUO-PESCH MONTEUR

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 6