Aflossing van de wacht voor dir. BLO.-school, dlir. J. Groene veld Brie v. d. Veer Middelharnis winnaar van de „Gouden appel" Verkiezingen Vrijdag 12 oktober 1979 No. 4833 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DB ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEIN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond GOEDEREEDE: VIETNAMESE VLUCHTELINGEN IN MOTEL „OOSTDUIN'' Waarschijnlijk al in het begin van de komende November- maand zal het vakantie-motel „Oostduin" in de Oostdijk door Vietnamese vluchtelingen betrokken worden. J.l. dinsdagmiddag zijn de besprekingen daartoe met het Mi nisterie van CKM afgerond en is de komst van de vluchtelingen definitief geworden. l SNEEUWKETTINGEN: t ONMISBAAR als U straks naar de wintersport gaat. X X KOOP of HUUR ze bij I GARAGE KNöPS X MIDDELHARNIS tel. 2322 X i X Doe het, terwüle van Uw veiligheid; RESERVEER ZE NU!! X Werkloosheids cijfer bleef stabiel MIDDELHARNIS: Waterscliap Flakkee OOLTGENSPLAAT - ACHTHUIZEN - LANGSTRAAT: Landbouw maakt de balans op POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratieLangeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redacüe) tel. 01870-3392 Giro 167930 v— Bank Rabo Middelharnis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 8,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Het is nog niet exact bekend hoeveel er zuUen komen, maar hun aantal zal tussen de 60 en 70 liggen. Ook de preciese datum is nog niet bekend, omdat het motel, op zomergebruik ingesteld, nog van een centrale verwar mingsinstallatie zal moeten worden voorzien. De a.s. bewoners krijgen de beschikking over de in het hoofdgebouw aanwezige appartementen, die van een eigen kookgelegenheid zijn voorzien. Ook de vakantie-woningen, die er zijn op het achtergelegen terrein, zullen worden betrokken.- In dit stadium is het nog niet gekomen tot de oprichting van een op- vangteam., dat de Vietnamezen gedurende de eerste periode zal bege leiden, zoals dat ook in Middelharnis gebeurt, maar ongetwijfeld zal dat ook in het Goereese spoedig gestalte krijgen. De vluchtelingen om wie het gaat, zijn nog niet in ons land. Ze verblijven nog in Maleisië. GOEREE-OVERFLAKKEE: In de maanden augustus en september Is het werkloosheidscijfer op Goeree- Overflakkee vrij stabiel gebleven. In augustus stonden 203 mannen als werk loos geregistreerd, in september 198, resp. 3,1 en 2,7°/o van de nml. beroeps bevolking. De geregistreerde vraag naar mnl. arbeidskrachten bedraagt 58. Ver gelijking van de lijst van „vraag" en „aanbod" blijft voor buitenstaanders verrassend. Er staan 34 bouwvakkers als werkloos te boek terwijl er 25 ge vraagd worden. Er staan 28 metaalbe werkers als werkloos ingeschreven, ter wijl er 18 worden gevraagd. Geen vraag is er naar losse arbeiders en naar land- bouwpersoneel. Onder de werklozen voorts 14 man landbouwpersoneel, 6 man handelspersoneel, 17 man transport personeel, 24 man kantoor/onderwijzend personeel, 29 losse arbeiders en 46 uit overige beroepen. Onder de 198 mnl. werklozen bevinden zich 21 jongeren t/m 18 jaar. De werkloosheid onder vrouwen en meisjes is iets gestegen. Er staan er nu 179 te boek waaronder 79 jeugdigen t/m 18 jaar. De onderverdeling luidt als volgt: winkelbedienden 39; kantoor/on derwijzend personeel 44; huishoudelijk personeel 16 en overigen 80. Er blijkt geen enkele vraag naar vrl. personeel al is dat iets teveel gezegd; er worden er 2 gevraagd in de rubriek „overige beroepen". MIDDELHARNIS: N.C.V.B. bejaardenmiddag uitgesteld De N.C.V.B. bejaardenmiddag wordt een week verzet. Ze wordt nu gehouden op 23 oktober op de gebruikelijke plaats, het Ver.gebouw „de Hoeksteen". Alle aanwezige energie ten spqt heeft dhr J. Groene veld toch voortydig af moeten haken als directeur van de Chr. B.L.O. school te Middelharnis. Overi gens werd hem, als 60-jarige, daartoe van Overheidswege de gelegenheid ge boden. Dhr Groeneveld accepteerde die na de school zo'n 28,5 jaar metg rote inzet te hebben gediend. Dinsdagavond werd gelegenheid gegeven van hem af scheid te nemen tijdens een gehouden receptie in „de Hoeksteen" te Middel harnis. Velen, van Ondorp tot Ooltgens- plaat hebben de scheidende directeur daar dank gebracht voor wat hy voor een deel van de Flakkeese jeugd gedaan beeft. Voor dat deel dat juist wat extra zorg behoeft, maar ook de ouders van deze kinderen konden op de morele steun van dhr Groeneveld rekenen. Geen ge ringe verdienste voor de man die de school mede heeft opgebouwd en er zodanig aan verknocht raakte dat hij er niet meer van scheiden wilde. Be gonnen in 1960 kon dhr Groeneveld tot maart 1978 actief blijven, rond welke tijd hij met ziekteverlof op reces ging. De vervroegde uittredingsmogelijkheid kwam hem derhalve goed te pas al ging dat niet van harte. Het was moeilijk scheiden van de school en de leerlingen voor wie in het hart van dhr Groeneveld zo'n grote plaats was ingeruimd. Een wetenschap die de pil niet weinig ver guldt is die dat de opvolging bij mevr Kik-van Maurik in goede handen is. Het gaat de school goed, in tegenstelling tot de jaren waarin dhr Groeneveld er heel hard voor moest vechten! Over de verdiensten van dhr Groene veld die tot de acceptatie van de school hebben geleid werd dinsdagavond door meerdere sprekers met waardering ge sproken. „Een man die alles voor de school heeft gedaan!" zo karakteriseerde hem dhr J. J. C. la Fleur die het hele schoolgebeuren als bestuurslid heeft ge volgd en destijds deel had aan de be noeming van dhr Groeneveld. De huidige directeur van de Eleos- school, dhr W. Veldhuis, schoonzoon van dhr Groeneveld verheelde niet heel veel van schoonpapa te hebben kunnen leren en dhr Veldhuis sierde dhr Groe neveld dan ook met hem als „expert" te erkennen, hem waarderend voor de wijze waarop hij de minder begaafde kinderen toch de 'nodige kennis eigen wist te maken. Zelf vervaardigde dhr Groeneveld menig hulpwerkstuk en het rekenen werd het meest aanschouwelijk mtt beschuiten! Het nieuwe schoolhoofd, mevr Kik bleef al niet achter in de gesproken waardering waaraan ze letterlijk uit drukking kon geven door namens de kinderen en het personeel een fraaie staande schemerlamp aan te bieden. Het was niet moeilijk geweest het geld daarvoor bijeen te halen omdat „mees ter Groeneveld" voor de Jeugd een be grip geworden is. Ook de goede onder linge verhouding werd door mevr Kik hoog aangeslagen en zij dankte dhr Groeneveld voor zijn aandeel daarin. Ook van gemeentebestuurlijke zijde werden hartelijke woorden van afscheid en dank gesproken, vertolkt door loco burgemeester L. C. Kievit, erkentelijk als hij was voor het vele dat dhr Groe- Dhr en mevr Groeneveld namen vele goede wensen in ontvangst neveld voor het minder begaafde kind heeft willen betekenen. In zijn dankwoord bracht dhr Groene veld dank aan God, Die hem de kracht gegeven heeft het werk dat hem lief was zoveel jaren te hebben mogen doen. Meerdere malen zo zag dhr Groene veld terug was hem de kans geboden elders benoemd te worden, maar nu, aan het eind van zijn loopbaan ver klaarde hij blij te zijn dat nooit te hebben gedaan. Spr. besloot met een woord van dank aan allen die hem daarbij hebben geholpen, zeker ook de collega's op school met wie het goed werken is geweest. De bijeenkomst werd gesloten door dhr G. C- Joppe, voorzitter van het bestuur. Spr. had ook het openings woord gesproken waarin hij de onder wijzersloopbaan van dhr Groeneveld belichtte. De woorden van grote waardering die dhr Joppe sprak waren welgemeend. „U hebt zich volledig ingezet voor de kinderen die de school bezochten!" waardeerde dhr Joppe, wetend hoeveel inspanning dat heeft gekost. De heer Joppe onderstreepte de dank van het Bostuur met de aanbieding van een en velop met inhoud. De bijeenkomst werd met dankgebed gesloten, uitgesproken door ds. H. Ver heul, schoonzoon van de fam Groene veld. 4 Als elk van zgn collega's etaleert ook fruithandelaar Arie van der Veer zyn fruit in royale vitrines, maar eigenlijk zint hem dat niet. Het liefst zou hij zqn hele voorraad met zorg in showstukjes verdelen, want dat gevoel tintelt hem in de vingers! Periodiek stort hy zich vol overgave in vakwedstryden om daar zyn vakmanschap te laten exploderen. Beladen met trofeeën keert hij daarvan terug, vorige week zelfs met de meest begeerde prijs, de „Gouden Appel", die hij onder de neus van zijn verbouwe reerde concurrenten „wegplukte"! In de zaak aan de Middelhamisse Westdijk staan de getuigen van de zege die dhr van der Veer op de „Femina" in Rotterdam behaalde. Hij streed daar met de besten uit den lande om zich tenslotte als „de beste" te laten kennen, waardig om „de gouden appel", beschik- i baar gesteld door het Centr. bureau v. TuinbouwveUingen, een jaar in zijn be zit te hebben. Voorts wordt de trofee- enkast gesierd met bekers, schalen en herianeringsplaquettes, beloningen voor de behaalde eerste prijs, twee 2e prijzen, twee 3e prijzen en 7 eervoUe vermeldin gen. Dhr V. d. Veer ging dan ook talent vol te werk, terwijl de opdrachten zeker niet eenvoudig waren. Voorwaarde was dat elk van de ingezonden werkstukken dozen, schalen, manden en showstuk- ken zouden bestaan uit 75"/o Hollands fruit. Heel smakelijk trouwens maar niet uitmuntend in een veelsoortig kleu- renpallet. Dhr. v. d. Veer ving dat op met geraf- fiaeerd kleurige achtergronden of met het schilderspallet van Rembrandt, waarbij de mand rustte op een van druivenranken gewrochte schildersezel. De winnaar met zyn mooiste creatie; in de hand de „gouden appel". Het kreeg de hoogste waardering. Kleu rige klompen en rode boerenzakdoeken sierden andere stukken en de vinding rijkheid van de jonge fruit-kunstenaar vond tal van verrassende variaties. Thuis past hij die toe op de fruitman den die steeds veelvuldiger de deur uitgaan naarmate de roem zich ver spreidt. Laatstelijk werd zelfs een stuk van vele honderden guldens besteld. Het werd een opdracht waar dhr v. d. Veer veel eer mee heeft ingelegd, maar aan een geringer opdracht zal hij niet minder zorg besteden. Hij wacht ze graag af, want we zeiden het al, het tintelt hem in de vingers...! Op 1 oktober j.l. zijn in district III en op 8 oktober j.l. zijn in district IV periodieke verkiezingen gehouden. Als hoofdingelanden (met tussen haakjes hun Ie en 2e plaatsvervangers) zijn gekozen: District III (opkomstpercentage SS'/o) I. D. van Loon (P. W. Vogelaar, A, B. van Vugt) II. A. L. van Vugt A. Tzn. (D. van Es, C. H. Gebuijs) ÏII. D. J. A. Dees (P. C. H. Noordermeer, W. Buijs Czn./P. van Schouwen*) IV. P. J. M. de Wit (A. J. Mijs, A. L. van Vugt Thzn.) V. J. A. van Loon (Jb. v. d. Velde, K. v. d. Doel Ezn.) Aangezien voor deze plaats niemand de volstreke meerderheid van stemmen behaald, zal tussen de heren W. Buijs Lzn. en P. van Schouwen op 22 oktober 1979 een herstemming worden gehouden. Distriet IV (opkomstpercentage 30»/o) I. J. A. Breure (G. M. J. van Oorschot D. F. Schilperoort) II. C. van Rossum (L. C. Korteweg, P. v. d. Giessen) III. Th. Jacobs (Jac. Mijs Wzn., A. Lokker Azn.) IV. Adr. Wesdorp (Abr. Jongeling B. Czn., J. W. Custers) V. W J. Rosmolen (J. Wagner, L. J. Mijs) Bovenstaande personen zullen, nadat zij zijn toegelaten, met ingang van 1 januari 1980 de districtbesturen vormen en de hoofdingelanden zullen in de Verenigde Vergadering zitting hebben. Ook de gemeenteraden van Dirksland en Oostflakkee zullen nieuwe hoofd ingelanden en plaatsvervangers aan moeten wijzen ter vertegenwoordiging van de gebouwde eigendommen in de Verenigde Vergadering per 1 januari 1980. Jubileum dr. Kramers Gaarne maken wij u attent op een advertentie in dit nummer betreffende het 25-jarig arts-jubileum van dr. P. J. H. Kramers. Op 27 oktober a.s. zal er in het verenigingsbouw „'t Centrum" een receptie gehouden worden voor alle inwoners van Ooltgensplaat, Achthuizen en Langstraat. Voor bejaarden, die geen vervoer hebben, kan een regeling ge troffen worden. Zie verder voor nadere gegevens genoemde advertentie. Nu de aardappelen gerooid zijn, en de suikerbieten eigenlijk de laatste vruchten zijn, die van het veld worden gehaald kan de landbouwer in het Zuid Westelijk kleigebied de balans gaan op maken over het oogstjaar 1979, zij het dat nog niet in geld kan worden gere kend, want een wat oplopende prijs voor verschillende produkten zou zeer welkom zijn. Toch staat het er beter voor dan vorig jaar. De graanoogst was goed, met moeite kon een kleine verhoging van de basisprijs voor graan in EEG-ver- hand worden verkregen (2 cent per kg) maar nu blijkt, en iedere landbouwer knippert toch wel even met de ogen, dat men nog minder uitgekeerd krügt dan vorig jaar, dit is dus een negatieve uitkomst bij vorig jaar, want loen was de oogstopbrengst zodanig dat van re- cord-opbrengsten werd gesproken. Het zelfde geldt eigenlijk voor de suiker bieten. Vorig jaar een grote opbrengst, in gewicht en een hoog suikergehalte zodat een groot overschot aan suiker ontstond. Dit overschot gaf toen als C. suiker 35,per ton) wel teleurstelling maar het was toch meegenomen. Dit jaar zullen de suikerfabrieken veel minder moeite hebben om de op brengst van de bieten redelijk en eer- liik te verdelen. De matige oogst en het matige suikergehalte zullen weinig of T en C. suiker (overschot) doen ontstaan Wel wordt een hoge tarra aftrek toeg- past. Anders staat het met de andere pro dukten, de aardappelen konden onder zeer gunstige omstandigheden worden gerooid en dat drukt de produktiekos- ten, de reeds in het begin van de oogst (begin augustus) gesignaleerde hogere prijs, bleef aardig op niveau en deze prijs ligt toch zeker 20»/o hoger, dan vorig jaar direct na de oogst. In sterkere mate geldt dat ook voor de uien. Kon men die voor 3 cent per kg vorig jaar niet kwijt, men kan ze nu verkopen voor 15 cent per kg of meer voor de middelgrote soorten nog iets meer. Alweer iets eigenaardigs omdat meestal de grovere soorten het meeste op brachten. Wie aardappelen ^fnl leveren op ter mijn (leverhig april) kan dat nu al doen, op een prijs die SO'/o hoger ligt dan de nu geboden prijs. Een speculatieve mo gelijkheid (wat iedere boer graag doet) zit er toch wel in. En een optrekken van de aardappelprijs zou menige land bouwer, om nog wat beter uit de kosten te komen, graag zien. Bij de peulvruchten viel, na de toch wel goede erwtenoogst, de opbrengst van de bruine bonen wel iets tegen." De gladiolentelers, die eveneens gun stig weer nodig hebben om hun gewas te rooien, zat op een klein beetje regen te wachten. Wat een neerslag van enkele milime- ters regen kan doen, is goed te zien op de graanpercelen, die direct na de oogst met gras bezaaid zijn om een goede grondslag voor de teelt van het volgend jaar (groenbemesting) te verkrijgen als alternatief voor kunstmest en stalmest. Vorige week nog een kale stoppel, nu een veld met golvend jong groen. OOLTGENSPLAAT: „Martha" gaat een verkoop houden voor de zending. De Zendingskrans „Martha" van de Geref. Gemeente is voornemens op woensdag 17 oktober a.s. een verkoop middag en -avond te houden voor de Zending. Deze verkoop vindt plaats in „Elthato" van 2.30 tot 5 uur en van 7 tot 9 uur nam. De dames hebben weer een ongekend aantal mooie handwerken gemaakt die in verschillende stands te zien en te koop zijn. Verder is het assor timent uitgebreid met veel huishoude lijke artikelen en etenswaren voor het dagelijks gebruik. De koffie staat klaar en voor de jeugd is er frisdrank, etc. Vanaf 2.30 uur bent u hartelijk welkom. Kollekte Nierstichting De huis-aan-huis-kollekte voor de Vereniging tot steun aan de Nierstich ting Nederland heeft opgebracht 1975,—. Vorig jaar 1845,45. Kollektan- ten en gevers hartelijk dank. Oud papier voor drumband Heden, zaterdag 13 oktober zullen de leden van de Drumband weer een rond gang door' het dorp maken voor het ophalen van oud papier. Men gaat 's morgens om 9 uur beginnen. Zet s.v.p. alles gebundeld en vroegtijdig gereed. ZIERIKZEE: Aanbesteding nieuwbouw Het nieuwe gebouwencomplex van de Rijks Scholen Gemeenschap te Zierik- zee, zal 20 november worden aanbesteed. De huidige schoolgebouwen aan de Manhuisstraat zijn al meer dan een hal ve eeuw in gebruik en sterk verouderd, al was er in de loop der jaren wel ver groting en nieuwbouw. De R.S.G. telt momenteel 950 leerlingen uit de regio. Het nieuwe complex komt in de nieu we wijk Poortambacht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 1