^Sl Auto-cross te Herkingen werd andermaal een spektakelstuk Kon. zilver voor 40 jarige jubilaris Rien Nootebnnm J 52e jaargang Dinsdag 9 oktober 1979 No. 4832 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE Ea^ ZEEUWSE ETT.ANDEN Verschifnt ttoeemaal per toeekdinsdag- en orijdagfivond Burgers van Middelharnis en Sommelsdijk: LET OP UW ZAAK!! „COLLEGE B. EN W. MIDDELHARNIS HANDELT VOORBARIG IVI.B.T. GEBRUIK HOTEL SPEE''. Zaterdag opening nieuwe school Dirksland Vader en zoon in het ziekenhuis Diefstal uit woonhuis IVIelissant NIEUWE TONGE: EERSTE PAAL VOOR NOODSCHOOL-COIVIPLEX CHR. MAVO IVIIDDELHARNIS POSTBUS 8 3240 AA MIDDEUiARIvriS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk TeL (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelhamis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 8,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per ram. Bij contract speciaal tarief. Met welk een profetische visie kon Ons Eiland in het artikel van 21 juni j.l. schrijven over het gewenste gebruik van hotel Spee. „Er zal nog heel wat water door het Haringvliet moeten stromen aleer ook Middelhar nis en Sommelsdijk hun eigen gemeenschapshuis hebben." Reeds vele jaren is er een steeds dringender wordende behoefte aan een gemeenschapshuis te Middelhamis-Sommelsdijk. De bewoners van beide dorpskernen zijn de enigen op ons eiland die niet over zo'n ruimte kunnen beschikken. Daarom, en daarom alleen, is de groep Sommelsdijk-Centrum van start gegaan met een actie hotel Spee als zodanig in gebruik te krijgen. Tal van inwoners van Sommelsdijk-Centrum hebben ^un handtekening geplaatst op lijsten om het gemeentebestuur aan te sporen eindelijk eens wat te ondernemen op dat gebied nu deze kans zich voordeed. En zie, het gemeentebestuur kocht hotel Spee aan om er, naar velen in Middelhamis en Sommelsdijk meenden, een echt gemeenschapshuis van te maken. Maar helaas, weer moeten we meemaken dat ons gemeentebestuur de eigen in woners in de kou laat staan, want wat dreigt er te gebeuren? Men wil hotel Spee aan het Diekhuus in gebruik geven en de andere verenigingen en groepen belangstellenden mogen dan eventueel de bene denverdieping nog wel gebruiken, al zou het Diekhuusbestuur die ruimte ook willen beheren. Zo lijken nu de kaarten te liggen. Het lijkt wel of men de inwoners niet serieus wenst te nemen; of men gerechtvaardigde verzoeken alleen maar als hinderlijk ervaart. Een raads lid van de V.V.D.-fractie vroeg zich zelfs in een openbare vergadering af, met welk reoht een groep als de groep Sommelsdijk-Centrum zich tot de gemeenteraad wendde Hij vond het maar „eigenmachtig". Wellicht kan dat lid eens bedenken, dat deze groep niet voor zichzelf strijdt maar voor een geméénschapsihuis (lijsten met handtekeningen liggen op het ge- meentehms). Gelukkig werd de groep om de activiteit ook geprezen door enkele andere raadsleden, onder wie de heren De Vries, Koppelaar, Tiggel- man, Joppe en Hoogzand. Toch lijken de plannen te wijzen op een toewij zing van het gebouw aan het Diekhuus. Het Diekhuus zal ongetwijfeld nuttig werk verrichten en veel ruimte nodig hebben, maar zo langzamerhand neemt het alle beschikbaar komen de ruimte in en de vrees is zeer gerechtvaardigd dat er ook nu weer niets gedaan wordt oiji tot een echt gemeenschapshuis te komen. Wij vinden, dat hotel Spee beschikbaar moet komen voor iedere groepering in onze dorpen, zodat we nu eindelijk eens niet meer zijn aangewezen op andere dorpen om onze bruiloften en vergaderingen te houden of andere activi teiten te plegen. - Het Diekhuus kan dan uiteraard als ieder ander, met evenveel, maar niet met meer recht, ruimten in Spee gebruiken als deze vrij zijn. Maar indien het Diekhuus altijd het grootste deel, (de hele „boven") in beslag neemt, heeft de gemeenschap en hebben de talloze andere groepen in onze ge meente binnen zeer korte tijd weer, niets. De actiegroep „Hotel Spee" beschikt niet over middelen om huis aan huis stencils en drukwerken te laten verspreiden en moet zich op deze wijze tot u, inwoners van onze gemeente, richten. Moge de gemeenteraad zich nog eens bezinnen en onze dorpen eindelijk geven waar we al zo lang recht op hebben en waar we al zo lang op wach ten: een echt gemeenschapshuis voor iedereen. Mw. van Heemst, Binnenweg Mw. Verhoef, Voorstraat Dhr. v.d. Berg, Voorstraat Dhr. Bol, Marktveld Dhr. Knape jr., St. Joris Doelstraat Dhr. Meijer, St, Joris Doelstraat Dhr. Vijfhuizen, Enkele Ring Het voornemen van het College van B en W van Middelhamis om op donder dag 18 oktobek' een hoorzitting te hou den over het toekomstige beheer en de exploitatie van het gebouw „hotel Spee" bleek donderdagavond bij de raad niet in goede aarde te vallen. De raad wen ste als hoofd van de gemeente eerst zelf de denklieelden van College en raadscommissie dienomtrent door te ne men en te toetsen. Middels een nog te plaatsen adver- teniie gaan B en W bekend maken dat het de bedoeling is dat voor het beheer en de exploitatie van het gebouw een Stichting/Vereniging te vormen. Vereni gingen en Stichtingen die belangstelling hebben voor gebruik en beheer van het gebouw worden uitgenodigd bovenge noemde bijeenkomst bij te wonen, zo zal de loco burgemeester dhr L. C. Kie vit laten weten. Donderdagavond werd hem dat niet in dank afgenomen. Het gehoorde protest leidde er echter niet toe dat de bijeenkomst zal worden afge last om eerst de raad aan het woord te laten. Kennelijk heeft de raadscommissie er zijn instemming mee betuigd dat de bovenverdieping van het gebouw be stemd zal worden voor activiteiten van „het Diekhuus" terwijl de benedenver dieping het karakter van een Ver.ge- bouw zal krijgen ten dienste van de bevolking van Sommelsdijk, ,,maar...", zei donderdagavond dhr G. C. Joppe, „mogen we dan niet aannemen dat het College daar eerst mee bij de raad komt?" Raadsvoorz dhr Kievit wees erop dat de te beleggen bijeenkomst slechts tot De nieuwe openbare basisschool zal a.s. zaterdagmorgen door burg H. Bos geopend worden. Burg Bos hoopt de openingshandeling te verrichten nadat de genodigden zich om kwart voor tien op het schoolplein aan de Beatrixlaan verzameld zullen hebben. Na de ope ningshandeling volgt de bezichtiging van de school waarna de genodigden in „de Schakel" worden verwacht, 's Middags wordt open huis gehouden bij welke gelegenheid ieder de school kan bezoeken. Om 3 uur wordt de school via de oudercommissie een cadeau van de ouders aangeboden. „Amicitia" zal al musicerend door het dorp trekken met achter zich de school jeugd op versierde fietsen. De lucht van tonnen rottende uien was zaterdagmiddag op de crossbaan aan de buitendijk te Herkingen nauwe lijks bezwaarlijk omdat die al snel werd verdreven door olie- en benzinedampen van de rondsnorrende crossauto's die samen zorgden voor een spektakelstuk! Het werd door vele enthousiastelingen bijgewoond, benieuwd als ze waren naar de verrichtingen van de „courreurs" en van de wagens. De meeste karren hebben al een lang werkzaam leven achter de rug en het is slechts de genialiteit van de ploeg die de ouwetjes nog aan de praat houdt. Terwille van de veiligheid zijn de ruiten verwijderd en zijn de wagens van een kantelbeugel voorzien. Bovendien zitten de rijders vastgegespt in de gordels waardoor er weinig fout kan gaan, zo als de praktijk bij herhaling heeft be wezen. Forse buitelingen brengen de karren wel even tot staan maar wan neer ze weer op de wielen terecht komen vervolgen ze de rit alsof er niets gebeurd was. In het „rennerskwartier" heerst een niet geringe spanning. Druk wordt nog gesleuteld vooraleer de wagens aan de start verschijnen om vandaar in slagorde het circuit op te stormen. De wagens springen als hinden door de kuilen, maken soms vervaarlijk slagzij maar met wat tegenstuur lukt het veelal de zaak weer onder controle te krijgen. Onderling worden er stevige tikken uit gedeeld en wie na tien of meer rondes pruttelend aan de finish komt boven die anderen die halverwege staan uit geteld heeft een slim spel gespeeld. Zaterdag werd gereden met wagens van de lichte klasse, voornamelijk VW kevers, Kadettjes, een Datsim en enke le lichte Fords; vervolgens de zware klasse en de Speciale klasse, wagens waaraan gesleuteld was. Onder die laat ste bevond zich een VW kever die als een zucht over de baan joeg en de ande re verre achter zich liet. Een monstertje op wielen waaraan maar niks kapot wilde gaan. De cross werd besloten met een achteruitrij-wedstrijd, een on derdeel waarbij alles te hoop liep en verreweg de meeste puin werd gereden maar dat mocht. De wagens gaan na het gedane werk toch direkt naar de schroot hoop. 's Avonds werden in „Huize gezellig heid" te Herkingen de prijzen uitgereikt. De winnaars zijn; in de lichte klasse: 1. W. Lugthart, Dirksland 2. C. Kooijman, Zierikzee 3. H. Polder, Oude Tonge Zware klasse: 1. J. Polder, Oude Tonge 2. Anco Mast, Den Bommel 3. Hans Voshol, Zierikzee Speciale klasse: 1. Lies Struijk, Herkingen 2. Joost Kik, Herkingen 3. Ton de Graaf, Middelhamis Ook werd er een rit door de dames gereden. Daarbij werd eerste J. de Vrieze uit Haamstede, 2e Edith Wes- dorp uit den Bommel en 3e Aat Struijk uit Middelhamis. i doel heeft te bezien of het zinvol is een Stichting te formeren en of überhaupt de animo daartoe aanwezig is. „Het zal op die bijeenkomst blijken of het zinvol is in die richting verder te denken", argumenteerde dhr Kievit, de raad toe zeggend dat in de novembervergade- ring verdere voorstellen gedaan zullen worden. Dhr Joppe attendeerde erop dat de Dorpsgroep Sommelsdijk noch Vereni ging noch Stichting is waarom ze niet in de beheersgroep opgenomen zou kun nen worden. „Haar gerechtvaardigde verlangens moeten echter wel zeer goed in de gaten gehouden worden!" riep dhr Joppe op. Van de zijde van de PvdA, bij monde van dhr P. Tiggelman, werd daar niet zoveel waarde aan gehecht: „het gebouw komt er in het belang van alle vereni gingen. Er wordt wat gedaan voor groot Middelhamis en het zou daarom niet juist zijn het gebouw in handen te ge ven van de dorpsgroep Sommelsdijk", oordeelde hij. Dhr. Tiggelman vond dat Sommelsdijk ook via het Diekhuus in het beheer vertegenwoordigd zal worden. De raadsvoorz. vond het evenmin no dig dat de Dorpsgroep Sommelsdijk lid zou zijn. „Er zijn vele groepen die geen ander doel hebben dan er iets door te drukken", argumenteerde hij. De voorgenomen bijeenkomst op 18 oktober zal dan ook door gaan, ten spijt ook van de bemerking van dhr Koppelaar die het allemaal voorbarig vond zolang er nog geen uitspraak van de raad is. MIDDELHARNIS: Vader Dick de Blok en zijn 12-jarige zoon Jaco zijn zaterdagavond gewond in het ziekenhuis opgenomen, nadat ze op de kruising Steneweg - Julianaweg - Pr. Marijkestraat door een auto wer den aangereden. Dhr de Blok fietste daar met zijn zoontje achterop, op weg naar een verjaardagsbezoek in het Rust huis. De auto werd bestuurd door J. D. P. R.; hem werd een bloedproef afge nomen. De beide slachtoffers blijken vrij ernstig gewond. Uit de woning van de fam R. aan de Pieterstraat te Melissant is in het week end heel wat ontvreemd. De dief kwam binnen door een raam te forceren. Weg zijn een kleuren t.v., een video-recorder, een platenspeler, 23 video banden, een filmcamera en een projector alsook een geldbedrag. Middelhamis - Sommelsdijk N.C.V.B. De NCVB van de afdeling Middelhar nis - Sommelsdijk hoopt op D.V. 11 oktober 1979 haar vergadering te houden in de „Hoeksteen", Ring 13 te Middel harnis. Spreker voor deze avond is Ds. C. v. d. Bosch uit Gorkum met het onder werp: „Eens komt de grote zomer". De zusterafdellngen Dirksland en Den Bommel zullen bij ons te gast zijn. Ook belangstellenden zijn van harte welkom! Aanvang 19.45 uur. EXTRA KERKDIENSTEN GER. GEMEENTEN Melissant. Woensdagavond 7.30 uur ds. P. Blok (bed. H.D.). Ooltgensplaat. Donderdagavond 7.30 uur student J. J. Tanis. NIEUWE TONGE: CONCOURSSUKSES Op het zaterdag 6 oktober gehouden concours te Aerle Rixtel behaalde de gem. Zangveren. „APOLLO" onder lei ding van dir. G. Zoon een prachtige eerste prijs met 337 punten 'in de afd. Uitmuntendheid. Na dit sukses kunnen zich weer leden aanmelden omdat we weer aan een nieuw seizoen beginnen. Het koor heeft dringend versterking nodig van heren. Het bestuur OOSTFLAKKEE: Dhr P. Noordermeer stopt raadslidmaatschap. Het VVD raadslid dhr P. Noorder meer heeft te kennen gegeven om per soonlijke redenen zijn raadslidmaatschap te willen beëindigen. In de donderdag avond te houden raadsvergadering zul len de geloofsbrieven worden onder zocht van zijn opvolger, dhr G. van den Boogert uit den Bommel. OUDDORP: Bovenverdieping woonhuis uitgebrand. Bij een brand die gistermiddag uit brak in de woning van mevr F. Venne- man aan de Geleedstraat zijn de boven verdieping en de vliering uitgebrand. Mevr. Venneman ontdekte de brand toen ze van buiten kwam om boven het strijken te vervolgen waarmee ze bezig was geweest. Ze kon toen de trap al niet meer op vanwege de rookontwik keling. De brandweer die via omwo nenden werd gealarmeerd was snel aan wezig. In afwachting daarvan werden nog wat spullen in veiligheid gesteld. De benedenverdieping heeft aanzien lijke waterschade opgelopen. Sinds vrijdagavond wordt de rever van 't zondagse pak van de Nieuwe Xongse Marjnus Nooteboom door Ko- niniuijk Zilver gesierd. Op de door de weekse overall biyft die decoratie ach terwege maar de jubilaris vond er snel wat op om zyn status te handhaven. „Voor mij de trekker mét cabine", zei hij tegen zyn werkgever in een scherts die de puike verstandhouding zonne klaar typeerde. De uitreiking van het Eremetaal vond vrijdagavond plaats ten huize van be- venbedoelde werkgever, dhr M. G. van Nieuwenhuijzen, waar „Noot" met de zijnen gastvrij werden onthaald. Ook was daar het voltallige college van B en W en 't laat zich verstaan dat het al snel ging over de voorbije 40 jaren waarin dhr Nooteboom dit landbouwbe drijf heeft gediend. Aanvankelijk deed hij dat bij de fam Kardux om aan het bedrijf verbonden te blijven toen dat door zijn huidige werkgever werd over genomen en voortgezet. „Noot" was en bleef, enkele ongewilde intermezzo's daargelaten.... Loco burgemeester L. C. Kievit voer de met zichtbaar genoegen het woord en de humor van de jubilaris bleek aanstekelijk te hebben gewerkt: „Nieu we Tonge is dan niet de grootste onder de steden maar er kwamen grote man nen als Generaal Snijder en Cor Verol- me en heel goeie wethouders uit voort", zo gedacht hij zijn geboorteplaats, ove rigens ook dhr Nooteboom in de „rij van groten" betrekkend. Dhr Kievit releveerde voorts hoe dhr Nooteboom als 13-jarige op het bedrijf gekomen was waarna de oorlog, de militaire dienst met meerdere Indië-jaren en de ramp hem slechts tijdelijk hadden kunnen verdrijven. Dat hij steeds weer op de basis was teruggekeerd getuigde zo constateerde dhr Kievit van een uitstekende verstandhouding en het deed de loco burgemeester deugd de jubilaris mee te kunnen delen dat diens Dhr Kievit speldt de jubilaris de onderscheiding op. trouw en verantwoordelijkheidsbesef gewaardeerd werden met de Zilveren Eremedaille behorend bij de Orde van Oranje Nassau. Namens de eilandelijke afdeling van de HoU. Mij van Landbouw was het dhr Heemskerk die de onderscheidene toe sprak, eveneens met waarderende woor den voor de bestendiging van het dienst verband. Inhakend op de mededeling van de jubilaris dat „verder leren" er niet bij was geweest bezag dhr Heems kerk dat de jubilaris boven anderen al vroeg aan het werk had gekund, nu constaterend dat hem dat kennelijk voldoening gegeven heeft. Hij bood hem namens de Mij een mooi diploma aan. Een enveloppe met inhoud werd „Noot" aangeboden door dhr van Nieu wenhuijzen als blijk van erkentelijkheid voor de vele goede jaren. Dhr van Nieu wenhuijzen had vernomen dat de 13-ja- rige aanvankelijke nauwelijks langs de koeien durfde terwijl hem thans het voormanschap gerust in handen kan worden gegeven. „Laten we hopen dat we voorlopig zo door kunnen gaan", sprak dhr van Nieuwenhuijzen uit. Dat dat geen vanzelfsprekendheid is illus treerde dhr van Nieuwenhuijzen aan de hand van de pratijk: het oorspronkelijke bedrijf van 27 hectare telde 4 man per soneel; nu het driemaal zo groot is ge worden kan men het met 3 man af; zelfs is dhr' van Nieuwenhuijzen de enige in de omgeving die nog twee vaste krachten in dienst heeft! STAD AAN 'T HARINGVLIET Opbrengst kollekte De kollekte voor de Nierstichting heeft opgebracht 1.300,Allen, die hieraan meewerk ten, hartelijk dank. Wanneer zich geen grote tegenslagen voordoen dan zal in 't prille begin van volgend jaar de Christelijke HAVO een eigen honk kunnen betrekken in de vorm van een houten noodschool die in de komende maanden geplaatst zal worden. De lokalen verrijzen nabij de chr. kleuterschool, helemaal aan het zuideiykste randje van de Sommelsdijk- se nieuwbouw. Gisteren werd met het heien van de 83 benodigde palen be gonnen. Het was vorig jaar dat de Christelijke HAVO eindelijk van start kon gaan na dat het Ministerie jarenlang was be stormd om de daartoe vereiste toestem ming. Toen die vorig jaar kwam was de vreugde groot maar de Ministeriële toestemming plaatste de bestuurderen tegelijk voor de primaire vraag waar de scnool een onderkomen zou kunnen vinden. Momenteel zijn de leerlingen verspreid over een aantal lokaliteiten in „de Hoeksteen", het oude Postkan toor te Middelhamis en de Chr. kleuter school te Sommelsdijk. De HAVO is opgenomen in de Christelijke Scholen gemeenschap voor HAVO en MAVO „Prins Maurits" die momenteel zo'n zeshonderd leerlingen telt. Er zullen t.b.v, de HAVO een twaalf tal nieuwe houten lokalen worden ge plaatst in 8 waarvan er lessen zullen worden gegeven. De overige lokalen zijn tekenlokalen, een overblijflokaal en ruimten voor administratie en directeur en leraren. Nu al is duidelijk dat er volgend jaar een uitbreiding plaats zal moeten hebben omdat dan ook het vijfde leerjaar aan de school zal wor den toegevoegd. De flakkeese 5e klasse HAVO'ers die een Christelijke HAVO bezoeken gaan daarvoor nog naar Rot terdam. Wanneer volgend jaar de 5e klas zal worden toegevoegd zal er op nieuw behoefte zijn aan 4 lokalen. Het bestuur van de Scholengemeen schap is zeker niet ontevreden over de gang van zaken, al kan die niet snel genoeg gaan. Inmiddels worden pogin gen aangewend om op Flakkee ook een Christelijk Atheneum te stichten voor welke onderwijsvorm eveneens een grote belangstelling van jongelui van christelijken huizen mag worden ver wacht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 1