EIIAftDEII niEUWS Voiksschilderkunst een stukje levend verleden Een hele sjouw, zo'n zware pompoen Rabobank Q kipperchauffeur Algemene vergadering van de Rabobank 3e blad Vrijdag 5 oktober 1979 No, 4831 Boekbespreking: JULIANA REGINA 1979 weer voortreffelijk mooi 1 s JAARVERSLAG Ver. Ned. GIDEONS te Dirksland Hierdoor roept de Coöperatieve Raiffeisenbank „Dirks land" W.A. haar leden op tot het bijwonen van de alge mene vergadering welke wordit gehouden op dinsdag 23 oktober 1979 om 20.00 uur in het verenigings gebouw De Schakel" te Dirksland. Verkorte agenda: 1. Opening 2. Aanwijzing secretaris en st^nopnemers 3. Notulen vorige vergadering 4. Aanwijzing leden, belast met voorlopige vaststeUing notulen 5. Balans en winst- en verliesrekening 6. (en 6a) Bestuursverkiezing 7. (en 7a) Verkiezing Raad van Toezicht 8. Mededelingen 9. Rondvraag 10. Sluiting De volledige agenda, alsmede de jaarrekening over 1978 liggen vanaf heden op het hoofdkantoor van de bank voor de led|en ter inzage. Het Bestuur, D. de Bonte, voorzitter R. van Putten, secretaris OEVRAAGDZ J. OOSTERLING B.V. Molenweg 10 MIDDELHARNIS Tel. 01870 - 2888 (privé 2568) 2649 Kleurige beschildering van meubels, gebruiksvoorwerpen en Ideding: volks- kunst zoals dat werd - en gedeeltel^k nog wordt - bedreven in Assendelft, Hindelopen, Staphorst, Marken en Zee land. Maar ook in Duitsland en Oosten rijk, om slechts twee voorbeelden te noemen. Dat begrip „kunst" in volkskunst is een wat omstreden be'grip. Volkskunst wordt gemaakt door mensen die nooit het predikaat „kunstenaar" hebben ge kregen en daar ook geen belangstelling voor hadden. Het waren ambachtslieden en boeren die in hun vrije tijd - en boe ren hadden die nogal veel in de wniter - houtsnijwerk maakten, leer bewerk ten, of met verf en penseel meubels, dekenkisten, gebruiksvoorwerpen ver sierden. Deze mensen mochten dan geen opleiding gehad hebben tot „kunstenaar" creatief waren ze wèl. Met resolute kwaststrepen, soms ook heel precieus, maakten zij hun decoratie. Zo ontstonden voorstellingen van een primitieve kracht en eerlijkheid, zon der moeilijk te begrijpen symboliek, zonder raffinement. Him gebrek aan theoretische kennis over schaduw, pers pectief of de anatomie werd ruimschoots vergoed door hun „ongekunstelde" cre ativiteit De motieven die we in de volksschil derkunst vinden verschillen van streek tot streek. In de boerenkunst (Bauer- malerei in het Duits) vinden we vaak bloemen, vruchten en dieren - heel begrijpelijk natuurlijk: dat waren de dingen die hen het naast stonden. Maar ook daarin vinden ^we nog grote ver schillen: een wat ingetogen stijl in de noordelijke streken zoals in ons land, en naar het zuiden toe steeds uitbundi ger wordend. Dat houdt enerzijds verband met de volksaard, anderzijds ook met het feit dat het werk van generatie op generatie werd „afgekeken". Van kinds af aan zag men de ouderen werken en het is dan vanzelfsprekend dat men ongeveer in de oude stijl voortgaat. Kenners van de volksschilderkunst kunnen dan ook direct vertellen uit welke streek een bepaald gedecoreerd voorwerp komt. En men hoeft bepaald geen groot ken ner te zijn om onmiddellijk bijv. Stap horster techniek te herkennen. Volksschilderkunst is al heel oud, maar wordt in sommige streken ook van ons land, nog druk beoefend. Op de een of andere manier blijken we ons daartoe aangetrokken te voelen. Misschien wel omdat het iets is dat niet tot de hoog verheven culturele uitingen behoort die is voorbehouden aan een beperkt aantal talentvolle kunstenaars. Bovendien is het levend verleden en als zodanig past het in de nostalgische trend van deze tijd. Hoe dan ook de volksschilderkunst spreekt aan, krijgt weer meer belang stelling. Niet zozeer passief als een ze kere verzamelwoede, maar vooral ook actief. Tal van volksuniversiteiten en creatieve cursussen nemen de volks schilderkunst op in het lesprogramma. Als het „afkijken" van de oudere gene ratie niet meer mogelijk is, dan zullen we echt les moeten nemen. Helemaal vanzelf gaat het niet. Het „geheim" van de volksschilder kunst schuilt in de pensepltpr-hnif^k. Het 31ste deel van de serie „Juliana Regina" mag als de vorige weer gezien worden! Het is de uitgeverij HoUandia b.v. te Baam die jaarlyks met een nieuwe uitgave op de lezers markt verschynt, zeer tot genoegen van de velen die intens meeleven met de vele wederwaardigheden van Koningin en Oranjehuis. Van de meeste gebeurtenissen is een foto opgenomen en geen wonder dat ditmaal meerdere platen zijn besteed aan de 70ste verjaardag die HM de Ko ningin dit jaar bereikte. Bij elk van de foto's is een vrij uitvoerig onderschrift opgenomen en samen met de geschre- Bloemen - vaak het hoofdmotief in de voulkskunst - worden op een geijkte, traditionele wijze geschilderd. Het is niet zo moeilijk deze techniek in de vingers te krijgen, maar.enige oefening is wel nodig. In dit verband is het wellicht nuttig te wijzen op het boekje „Volksschilder kunst uit Nederland, Zuid-Duitsland en Zwitserland" door Michel Spohr, m.m.v. Piet Eskes. Het is voor 6,75 te koop in winkels voor (kunst)schildersmate- rialen, in kantoorboekhandels en waren huizen. In dit boekje wordt vooral de penseeltechniek, stap voor stap, in meer dan dertig voorbeelden duidelijk voor gedaan. Voor het schilderen volgens de tradi tionele technieken is een aantal speciale kleuren nodig. Ook die zijn in de han del: Tal ens levert kleine en grote as sortimentsdoosjes en losse potjes van 50 ml., een aantal specifieke ondergrond- kleuren is er in potten van 330 ml. Volksschilderkunst is niet moeilijk te leren. Onze voorouders zijn er ook ijve rig mee bezig geweest, zonder dat zij een speciale opleiding hadden genoten. We kijken het nu weer van hen af, maar dan moeten we ook wel van hen leren dat we er regelmatig mee bezig moeten zijn. Oefening baart kunst, ook volks schilderkunst Beste meisjes en jongens, we gaan maar direkt beginnen. Het eerste ok- toberraadsel is misschien voor enkelen wel wat moeilijk, Jullie hebben er ech ter de gehele maand de tijd voor om het op te lossen. We plaatsen ook weer een Extra-raadsel. Dat is niet zo moei lijk. Er zijn tien extra punten mee te verdienen. Die zijn zo meegenomen. Dus je best maar gedaan. OKTOBERRAADSEL 1 X i •l 6 7 8 5 10 II II ti, 1. lichaamsdeel aanlegplaats voor schepen. 2. verkooplokaal inwoner van Ier land. 3. klein gedicht rij woorden in een boek of krant. 4. voetwarmer boomvrucht 5. het droge deel der aarde plank van kast of rek. 6. zitstok voor kippen vuile plek. 7. smeerbare kleurstof knoest in hout 8. muziekinstrument kindervermaak 9. vervoermiddel op een kikker ge lijkend dier. 10. niet dichtbij krom trekken. 11. klap neerslag. 12. zuivelprodukt voorwerp om vloei stof in te doen. 13. kurk of dop naaigereedschap. ledere vraag bestaat uit twee woorden die samen een nieuw woord vormen. Op de middelste lijn vertikaal iets dat men nu dagelijks kan waarnemen. EXTRA RAADSEL stom brief knol weger boer kades mier graan Deen steel nest reine Van beide woorden een nieuw woord vormen. De beginletters van het nieuwe woord is de naam van een vrucht die je ook in het wild, vooral langs sloot kanten kan vinden. Een vakantie op en in het water Het begon met een mooie dag in juli. Het was die middag laag water en we gingen naar de plaat. Samen met vrien dinnen en nog anderen gingen we daar op de mosselkotter. We voeren langs de „kijkuit". Daar was het erg druk met zwemmers en zonnebaders. Wij voeren verder naar de derde plaat, waar de boot vastvoer in het zand. Met een lad der lieten we ons af in een klein bootje en vervolgens na een eind door het water te hebben gelopen, kwamen we op de plaat. Er lagen nog meer bootjes bij die plaat. Nadat we ons ontdaan had den van onze spullen gingen we zwem men. Het water was heerlijk. Je kan zoveel doen op een middag op de zandplaat. Met de bal spelen, zonnen en zwemmen. Je kan daar zo diep het water in als je zelf wilt. Het is daar erg diep in de geulen en er stond die dag veel stroom. We zijn nog naar de tweede plaat gezwommen. De helft van de afstand kon je wel lopen, maar dan moest je zwemmen. Je kwam dan in de vaargeul. De plaat liep erg schuin af, zodat je plotseling geen bo dem meer voelde. We moesten nodig weer terug, want het water kwam vlug op. Ook de tijd ging erg vlug. Toen de plaat begon onder te lopen, moesten we snel de boot in en op de kotter. We voeren weer terug naar de haven. Het was een mooie middag ge weest. Licia V. d. Velde JARIGEN Er zijn weer twee jarigen te vermel den n.l. Bea van Oorschot te Den Bom mel en EUy Voortman te Ouddorp. Bea van Oorschot is jarig op 11 okto ber. Haar adres is Ds. v. d. Poelstraat 4, Den Bommel. EUy Voortman is jarig op 18 oktober. Het adrse van EUy is Raadhuisstraat 8 te Ouddorp. Beide dames van harte gefeliciteerd met hun verjaardag. Een gezellige en goede verjaardag toegewenst en des Heeren zegen op jullie verdere levens weg. We hopen dat jullie ook door de raadselvrienden en vriendinnen niet vergeten worden. Ook de ouders onze hartelijke gelukwensen. BRIEFWISSELING Marjoleen de Visser - Middelhamis. Wat een fijne vakantie zal je gehad hebben Marjoleen. In een pastorie lo geren, dichtbij het strand en de duinen. Mooier kan het eigenlijk niet. Wat zal je genoten hebben zeg. Dat was toch zeker wel een hele tippel naar Sche- veningen. Wat jammer dat het strand onder de teer zat. Dat krijg je met al die olie uit de schepen dacht ik. Nu is het weer hard werken, want je krijgt nu wat zwaardere kost hé. Maar goed je best gedaan Marjoleen! Berend de Boer - Drachten. Die nieu we meester bij jullie op school zal wel afkomstig zijn uit Zeeland, daar zijn veel mensen met die naam. Eens vragen Berend. Je hebt dus een oom die met een vrieswagen rijdt? Vandaar dat je zoveel ijsjes eet Pas maar op hoor! Je bent dus al aan het blokfluiten ook. Dat is leuk hé. Je valt dan wel in de prijzen zeg. Eerst een prijs van oom Ko, en nu samen met je vader weer een prijs gewonnen bij de Bank. Nu kan je dan wel lange brieven schrijven ven tekst leveren die een uitvoerige informatie over alles wat in het voorbije jaar geschiedde. We treffen er pracht foto's in van HM de Koningin tijdens de officiële ver richtingen die ze pleegde, foto's van de Prins en van de dochters en kleinkin deren van het Koninklijk Paar. Ook is er een verhaal over het korte leven van de bij weinigen nog bekende Kroon prins Wülem opgenomen, die in 1879 overleed. De nieuwe uitgave kost 9,90 en dat is niet teveel voor een zo fraai Oranje foto-boek! Het werd samengesteld door Fred. J. Lammers de de foto's selecteer de ut de oogst van meerdere fotografen en persbureaus. STELLENDAM Pr. Beatrixfonds De ten behoeve van het Pr. Beatrixfonds gehouden kol- lekte heeft opgebracht 1.440, Gevers en koUektanten hartelijk dank. Wij ontvingen het 31ste jaarverslag 1978 - 1979 van de vereniging De Neder landse Gideons, Sportlaan 976 te 's Gravenhage, postgironummer 53.98.98. Deze vereniging heeft tot doel de verspreiding van de bijbels in hotels, in ziekenhuizen, op schepen en in ge vangenissen. Thans zijn aanwezig in 1951 hotels/motels/pensions 64.776 bijbels 172 ziekenhuizen 12.478 bijbels 51 gevangenissen 1.508 bijbels 15 schepen 4.418 bijbels 2189 83.180 bijbels Bschikbaar zijn de bijbel (Nieuwe Testament en de Psalmen) in het Ne derlands, het Evangelie van Lucas in het Duits, Engels, Frans en Nederlands, en een Engelse uitgave van de gehele bijbel. Uit een geregelde controle blijkt dat de bijbels veel worden gelezen. In 1978 werden 5.360 bijbels geplaatst. Nu in toenemende mate ook de ziekenhuizen van bijbels worden voor zien, is het devies der vereniging niet alleen: In elke hotelkamer een bijbel, maar ook: In elke ziekenhuiskamer een bijbel! MIDDELHARIS - SOMMELSDIJK Uitslag P.V. de Reisduif. Wedvlucht vanuit Bourges d'd. 22-9-79. In concoiurs 250 duiven. Afstand 539 km. J. Groenendijk 1, 5, 24, 30, 31, 40, 58. J. Jongejan 2. J. Vis van Heemst 3, 15, 25, 26, 36, 44, 53, 59. J. Springvloed D. sr. 4, 35, 47. R. van Nimwegen 6. Comb. Polder 7, 8, 9, 12, 23, 32, 60. E. Groenen dijk 10, 13, 48. K. Kieviet 11, 17, 19, 21, 33, 34, 43, 45, 51, 63. P. v.d. Boogert 14. B. v.d. Doel 16, 27, 57. A. de Gans 18, 22, 28, 29, 41, 55. D. W. Kievit 20, 37, 38, 39, 42, 46, 49, 50, 52, 54, 62. Gebr. Groe nendijk 56. L. Looy 61. SOMMELSDIJK Mooi resultaat De voor het Pr. Beatrixfonds gehouden koUekte bracht op 2.504,90. Aan alle gevers/geefsters en koUek tanten heel hartelijk dank. met je nieuwe pen. Allemaal de groe ten hoor. Elly Voortman - Ouddorp. Ze zullen je wel aan het werk zetten Elly, zorg maar dat het in orde komt. Goed aan pakken, dan zal het best gaan. Ook al een prijs gewonnen. Ik ken dat spel niet is zeker iets nieuws. Je had zeker wel graag met Joke mee gewild naar Kenya. Het is wel een hele afstand om daar de vakantie door te brengen. Wat zal die veel te vertellen hebben als ze thuis komt. Inderdaad gaat hoofdpijn wel weer over maar niet altijd hoor. Het is verschrikkelijk als je er veel last van hebt Connie Nieuwenhuize - Yerseke. Dat is weer eens wat anders dan met de auto Connie. Het is wel fijn reizen met de trein, maar je moet in een plaats wonen waar je zo in kan stappen. Die bootreis was ook wel leuk, erg rustig en je kan veel zien. Het werd een gezel- Ige dag zo. Ook nog verjaardagen ge vierd, maar dat zal geld gekost hebben denk ik. Nog gefeliciteerd hoor. Wat voor bloemen heb je verkocht Connie? Je hebt ze lekker verdiend, kon je net goed gebruiken. Jaap Struck - Herkingen. Dat is lang geleden dat ik een brief van je heb ontvangen Jaap. En dit is ook maar een mini-brief! Erg sterk zullen die auto's niet geworden zijn, het waren zeker speelgoedautootjes. Je hebt dus meegeholpen om je kamer te behan gen. Ik denk dat het meeste werk wel voor je moeder is geweest. Het is nu elke avond studeren zeker, want je zal wel veel huiswerk krijgen. Ja, als je wat bereiken wilt, dan komt er van spelen niets meer Jaap. Werk ze hoor! Ingrld Tuinenburg - Middelhamis. Je was laat met je brief, maar oom Ko nog later met het beantwoorden. De vorige keer had ik je brief beantwoord en kwam er achter dat er nog een brief van je was. Deze is dus van juli. Ja, oom Ko maakt ook wel eens een slippertje, hoor! Maar je hebt weer een hele fijne vakan tie gehad Ingrid. Je kan nu maar orgel spelen op het nieuwe orgel. Gaat het al een beetje? Probeer het maar goed te leren hoor, het is erg mooi als je het goed kan. Francina Huysen - Nieuwe Tonge. Je bent van harte welkom in onze raadsel- klub. Oom Ko vindt het heel fijn dat je ook mee gaat doen, en we zullen hopen dat je ook een trouwe raadselvriendin mag worden. Want beginnen gaat wel, maar volhouden Francien! De raadsels van elke maand worden gelijktijdig in gezonden, dus niet elk raadsel apart. Dat kost ook veel teveel aan postzegels. In je volgende brief je geboortedatum eens schrijven. Want je kan goed schrij ven, al dacht je niet. Tot volgende keer Francien en de groeten hoor. ALLEMAAL Alle briev enzijn beantwoord dus oom Ko is „uitgeschreven". Het wachten is nu op een nieuwe zending. Hoop ook dat er veel nieuwe inzendingen bij zul len zijn. Dat zullen we dan maar afwach ten. Allemaal de hartelijke groeten van jullie oom Ko. r«'»ï!»W«!ïarfPW^^^?^*'*'W^''S^ Het was ons onbekend dat de Neder landse Vereniging van Tuincentra re centelijk een wedstrijd heeft uitgeschre ven voor West Nederland wie de groot ste pompoenen zou kunnen kweken. Wellicht heeft Evene Hoogzand het meisje op de foto dat ook niet ge weten omdat ze bij deelname best een redelijke kans op succes zou hebben gehad. De drie pompoenen, die haar vader zaterdag oogstte, verdwijnen nu in de „pompoenenpap", een lekkernij die voor al de oudere huisvrouwen weten te be reiden. Degenen die wel aan bovenge noemde wedstrijd deelnamen, leverden j.l. zaterdag hun pompoenen in bij het Tuincentrum te Renesse. Wogen de e- xemplaren, die de Sommelsdijkse Evene hier met enige moeite aandraagt zo tegen de twintig kilo, in Renesse werdi een reuze-exmplaar van 52,5 kUo aan gesjouwd, beslist ook een kanshebber voor de landelijke wedstrijd. Niettemin leverde Evene een aardig plaatje; we hoeven tenslotte ook weer niet de allergrootsten te hebben! X

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 11