EIIAÜDEti - niEUWS Nieuws Raad Dirkslanil wil geen risico bij aanleg nieuw Woonwagencentrum Burgemeester moet helft van de kosten van zonwering betalen staken hun bedrijf in e<>n nieuwe |as „Onder de Oranjeviag" MiDDELHARNis: BERNARD BERNARD 2e Uad Dinsdag 2 oktober 1979 No. 4830 RAAD GOEDEREEDE: uit de kerken CHR. GEREF. KERBEN Informatie-avond VOS op 4 oktober Herdenkingsuitgave Sempre-Crescendo ir Woningwetbouw te Herkingen aan de Kaaidijk VBRVOLGVBRHAAL De aan de ambtswoning aangebrachte buitenzonwering zal voor de helft door burgemeester van Velzen moeten wor den betaald. By het aanbrengen ervan en eerder nog, het beschikbaar stellen van het crediet, leefde de raad in de verondersteling dat de vernieuwing van de zonwering tot het normale onderhoud mocht worden gerekend, maar dat bleek inmiddels niet meer zo te zyn, terwijl het de vorige keer, toen burg Smith nog in de ambtswoning woonde, pro- bleamloos was verlopen. Nu evenwel berichtten GS dat de zon wering op rekening van de huurder dient te komen. Nader overleg, waarin duidelijk werd gemaakt dat het hier de vervanging van een reeds aange brachte zonwering betrof, maakte GS bereid in te stemmen met een SO'/o ver goeding, wat impliceert dat een bedrag van 2083,29 op rekening van dhr van Velzen komt. Overigens heeft dhr van Velzen daar niet wakker van gelegen, als de raad echter maar wilde begrij pen dat in deze geheel te goeder trouw is gehandeld, onwetend van de wijziging die inmiddels in de voorschriften was aangebracht. „Ach ja... Jan met de Pet hangt ook als hij meent dat de eigenaar het wel zal betalen terwijl het voor rekening van de huurder komt", filosofeerde dhr Nijdam. Weth Visser benadrukte nog eens dat ten gemeentehuize niemand van de wij ziging op de hoogte was geweest. Hij vond het een goede zaak dat de gemeente toch nog SO'/o voor haar rekening mag nemen, omdat de - onwetende - bur gemeester immers geen keus had kun nen maken. Ook dhr Nijdam stemde ermee in: „Staatssecretaris Brockx zegt al dat we 16% van onze inkomens zullen moeten gaan verwonen, de burgemeester krijgt het dus nog kwaad genoeg." „Zo ziet U maar dat het wel eens goed is dat een CDA'er in „de Rooie Haan" komt", grapte dhr Visser n.a.v. de mededelingen van dhr Brockx in het genoemde radio-programma. „Daar kun nen jullie altijd nog wat van leren!" Restauratie korenmolen De raad ging accoord met het voorstel een crediet van 64008,beschikbaar te stellen voor de restauratie van de korenmolen „de Zwaan" van de fam Pape. Overigens betreft het hier een voorfinanciering, in afwachting van de financiële medewerking van Rijk en Provincie. Er zal - op aandringen van dhr Nijdam - een hernieuwde poging worden gedaan het Provinciaal Molen- fonds tot overname van het Rijksge- deelte in de voorfinanciering te be wegen. Met meerderheid van stemmen werd besloten een bijdrage van 100,te verstrekken aan de te Rotterdam te houden beroepenmanifestatie voor l.b.o. mavo en havo leerlingen. Aanvankelijk had het College dat niet zien zitten, maar weth Visser maakte duidelijk nu wel voorstander te zijn na de nodige inlichtingen te hebben ingewonnen. De raad ging met 9-3 aceoord. Ook werd een crediet beschikbaar gesteld t.b.v. een te plegen psycholo gisch onderzoek van leerlingen van de 6e klassen i.v.m. toelating tot het voort gezet onderwijs. De op de begroting aanwezige onder- houdspost t.b.v. het onderhoud van stra ten en bermbeplantingen werd met 87.500,verhoogd. Er zal ook een ter rein worden aangelegd waarop in eigen beheer bomen en struiken zullen worden opgekweekt die later elders in de ge meente ingeplant zullen worden. Een aanvullend crediet van 175000, werd beschikbaar gesteld - zij het hier en daar onder protest - t.b.v. de bouw van een gymnastiekzaal te Goedereede. NED. HERV. ICERK Beroepen te: Rijssen J. v. Wier te Kampen. Barendrecht J. den Hoed te Sliedrecht. Bedankt voor: Vriezenveen R. Kies kamp te Leerdam. Windesheim T. Lek kerkerker te Ede. Meerkerk J. Kooien te IJsselstein. Nieuwe Tonge: Ds. H. Visser hoopt op zondag 21 oktober afscheid te nemen van de gemeente. Op zondag 4 novem ber zal dan de bevestiging in Katwijk geschieden door zijn zoon Ds. A. Vis ser van Nieuwland, waarna om 6 uur de intrede plaats vindt. Ds. J. E. de Groot, laatstelijk predi kant van Middelhamis, zal met zijn vrouw (die inmiddels slaagde voor het kand. examen arts) in een kerkdienst in de Oude Kerk te Zeist worden uitge zonden voor het zendingswerk in Peru. Hierbij zal voorgaan Ds. E. F. Vergunst uit Middelhamis. De dienst wordt ge houden op zaterdag 20 oktober en vangt aan om 7 uur. Hagestein: Na bevestiging door Ds. C. Snoei, directeur van de I.Z.B. met Handelingen 20 17 - 28, deed kand. U. V. Slooten intrede met Handelingen 4 12. GEREF. KERKEN Beroepen te: Goor G. ter Maat te Andel. Laren J. Besmeer te Noordwijk. Aangenomen naar: Winschoten H. Vaartjes te Strijen. Schoonhoven P. Veldhuizen te Roden. Uithuizermeeden R. der Nederlanden te Middenmeer. Sil- volde kand. A. Buys aldaar. Bergentheim (D): Bergentheim ligt vlak over onze oostgrens in Duitsland. Honderd jaar geleden ontstond daar een Chr. Geref. Kerk. In 1892 verenigde zich deze kerk met de Geref. Kerken in Nederland. In 1945 had een scheuring plaats, toen het grootste deel der ge meente zich bij de Vrijgemaakte Ker ken schaarde. De oude Geref. Kerk telt momenteel 489 zielen en de Vrijge maakte 1091. Een vroegere predikant van Middelhamis Ds. G. C. Muntingh diende deze kerk van 1948 - 1953. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beropen te: Driebergen B. Kamphuis te Vlissingen. Doesburg R. Timmerman te Heemse. Aangenomen naar: Hoogkerk K. v. Dijk te Zwijndrecht. Nqega: Wegens verkregen emeritaat nam Ds. J. Poutsma afscheid van deze gemeente met Openbaringen 1 5b - 7. Tweetal te: Naarden kand. J. Boiten en kand. P. Kok. Ermelo kand. P. Kok en kand. D. Quant. Beroepen te: Eemdijk en Soestdijk kand. P. Kok te Wageningen. Drieber gen J. V. d. Vlies te Nieuwpoort. Wor- merveer en Lutten kand. A. Dingemans te Utrecht. Biezelinge en Haarlem-C kand. D. Quant te Apeldoorn. Schiedam kand. J. Boiten te Groningen. Bedankt voor: Apeldoom-Z A. Drechs- ler te Haarlem-N. Aangenomen naar: Katwijk aan Zee D. Slagboom te Barendrecht. Amersfoort: Na ingeleid te zijn door Ds. T. Harder aldaar, verbond Ds. J. Rebel, gekomen van Sassenheim, zich als geestelijk verzorger van het zieken huis „De Ligtenberg" met een predi king over Matth. 9 36. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Brakel en Terwolde A. Moerkerken te N. Beyerland. Leerdam W. Hage te Rotterdam-W. Werkendam J. Koster te Bameveld. Hoogvliet J. Driessen te Moerkapelle. Den Haag (C) K. de Bier te Arnhem (voorheen te Den Haag). Bedankt voor: Katwijk W. Hage te Rotterdam-W. Middelburg-Z J. Karens te Opheusden. Enkhuizen: Na bevestiging door Ds. A. Vergunst te Veen met Matth. 4 19, deed kand. A. v. d. Heiden intrede met 1 Cor. 2 2. In oktober gaat er weer een nieuwe VOSgroep van start. Zoals gewoonlijk wordt er van te voren een informatie avond gehouden. Voor deze nieuwe VOS zal dat zijn donderdag 4 oktober om 8 uur 's avonds in het Diekhuus, Zandpad 140 in Middelhamis. Wanneer zgn we met de VOS in Middel hamis begonnen? Ongeveer drie jaar geleden heeft een medewerkster van het Diekhuus een aantal enthousiaste vrouwen gevonden om samen een eerste VOS te organi seren. Er blijkt in Middelhamis een grote behoefte te zijn aan een VOS omdat er hier weinig mogelijkheden zijn voor vrouwen op dat gebied. VOS wil zeggen: Vrouwen Oriënte ren zich op de Samenleving. Wat doe je op de VOS? Je kiest samen met ongeveer 15 vrou wen een paar onderwerpen uit, waarover je meer wilt weten. Zo'n onderwerp kan zijn „het gezin", „de politiek", „je gezondheid", „je onze kerheid". Je praat er met elkaar over, daardoor leer je de ervaringen van andere vrou wen kennen. Je merkt ook dat je eigen mening de moeite waard is en dat er naar je ge luisterd wordt. Er zijn 2 begeleidsters die de uitge kozen onderwerpen verder voorberei den. De begeleidsters maken gebruil' van allerlei manieren om aan informatie te komen zoals boeken, radio en t.v.- programma's, spreeksters, artikelen ir: tijdschriften en films. Hoe ben je daar in de VOS mee bezig? In elk geval niet zoals vroeger op school: armen over elkaar, schriftje open en mond dicht. Wel door met el kaar te praten en b.v. met je handen bezig te zijn. De VOS vindt dat vrou wen al veel kennis bezitten. Ze bren gen allemaal hun eigen levenservaring mee, waardoor ze MET en VAN elkaar al veel kunnen leren. Wat kost de VOS? z 50,voor 12 wekelijkse bijeenkom sten van 2 uur. Wil je meer inlichtingen over de VOS of wU je je opgeven, dan kun je terecht bij: Ida Wiese, Groene Zoom 14, Sommelsdijk, tel. 4574. Betty Blok, Schoolstraat 40, Middelhamis, tel. 3801. Ter gelegenheid van het 90-jarig Ju bileum is er door G. van Lente Mzn. een rijk geïllustreerd boekje samenge steld over de historie van Sempre. Vele herinneringen worden opgehaald bij het lezen van dit stuk geschiedenis. Tijdens de viering van het Jubileum j.l. zaterdag 22 september hebben velen reeds dit boekje aangeschaft, doch mo menteel zijn er nog exemplaren te koop. De prijs bedraagt slechts 7,50. Ieder die geïnteresseerd is in het verleden van deze Koninklijke Muziekvereniging dient dit te bezitten. Bij onderstaande adressen kunnen boekjes worden afgehaald: J.van Lente, Azaleastraat 58, Sommelsdijk G. van Lente, Groene Zoom 80, Sommelsdijk K.de Gans, Pr. Irenestraat 33, Middelhamis P. Taaie, Schoolstraat 46, Middelhamis. DAM- EN SCHAAKVERENIGING „ONTSPANNING" TE OUDDORP. Uitslagen gespeelde wedstrijden op 24 september 1979 van de Dam- en Schaak vereniging „Ontspanning" te Ouddorp. DAMMEN: C. Mierop - L. Grinwis 2-0 K. Westhoeve - J. Moerkerk 1-1 A. Meijer - J. ten Hove 1-1 J. Visbeen - H. Tanis 2-0 G. Tanis - C. Akershoek 2-0 SCHAKEN: J. Grinwis - J. Meijer 1-0 M. Breen - E. Santtfort 1-0 K. van der Wende - C. Orgers 1-0 J. Soeteman - J. W. J. Breve 1-0 C. Wassenaar - J. .Tanis 1-0 N. A. L. van Doom - L. Jongkoen 0-1 GEREF. GEMEENTEN IN NED. Bedankt voor: Chiliwack (C) F. Mal- lan te Rhenen. OUD GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor: Oosterland M. Mieras tt Krimpen a/d IJssel. Vader en zoon Bernard, sinds vele jaren exploitanten van het bekende speciaal adres voor platen, muziekin strumenten en voor bladmuziek, zorgen er regelmatig voor dat er ook in figuur lijke zin „muziek in de zaak" zit. Recen- telgk deden ze dat door het interieur van de winkel aan de Kade te Middel hamis te verbeteren en te moderniseren. Vorige week donderdagavond ontvingen ze met gepaste trots hun vele relaties die hen met bloemen en geschenken him instemming met het resultaat toonden. Na gedane arbeid was het voor de heren Bernard en him medewerkers/ sters goed rusten. De vernieuwing vond goeddeels in eigen beheer plaats en dat betekende een langere periode van ste vig aanpakken, naast de bedrijfsvoering die toch al de nodige aandacht opeist, maar al die inspanningen zijn inmiddels ruimschoots vergoed. Het is verkwik kend meer ruimte ter beschikking te hebben om de veelheid aan platen en cassettes, zowel in het populaire als klassieke genre te kunnen tonen, maar bovendien werd een aparte ruimte ge creëerd voor de expositie van afspeel apparatuur waaronder het absolute neusje van de zalm, de bekende Bang en Olufsen afspeelapparatuur, een col lectie waarover dhr Bernard Jr. met bezieling informatie weet te geven, maar ook voor de mindere beurs en de De afdeling afspeelapparatuur. man die aan de muzikale weergave minder hoge eisen stelt is er keus te over De afdeling orgels en piano's en blaas instrumenten is nog buiten de verbou wing gebleven, maar dat staat voor de volgende aanpak op het program. De bovenverdieping bergt de afdeling waar de in het vak vergrijsde Bernard Sr in zijn element is. Daar vindt de lief hebber een collectie klassieke platen waarover dhr Bernard heel begeesterd kan praten. Geen beter adviseur dan juist hij die weet wat muzikaal genot betekent. Graag onze gelukwensen en een voortgaand succes! De aanleg van een nieuw woonwagen terrein langs de Stoofweg en de recon structie van de Kaai te Dirksland dreig den wat „oud zeer" te gaan worden, maar in de donderdagavond gehouden raadsvergadering heeft Dirkslands ge meenteraad die knopen doorgehakt die de realisering van deze wensen nog in de weg stonden. Er werd diep in de gemeentelijke beurs getast, overigens in de wetenschap dat daar riante ver goeding van Rflk en Provincie tegen over zullen staan. Het benodigde crediet voor de aanleg van het woonwagencentrum, maar liefst een half miljoen, werd onder voorbehoud vastgesteld. Dat gebeurde op initiatief van dhr Eshuis (PvdA) die d.m.v. een te vragen schriftelijke verzekering het risico wilde uitsluiten dat CRM de hand op de knip zullen houden wanneer door de aanleg van de omleidingsweg om Dirksland de locatie aan de Eerste Stoofweg niet langer acceptabel zou zijn. CRM had die mogelijkheid laten door schemeren, waarom het dhr Eshuis ver standig leek datzelfde CRM schriftelijk te laten verklaren dat ook in dat geval de exploitatievergoeding van 95''/o ge stand zal worden gedaan. Het leek de raad een juiste opstelling waarom de gedachte van dhr Eshuis unaniem werd gevolgd. B en W zouden het trouwens ook zonder die schriftelijke toestemming hebben gedurfd omdat de Provincie aan sprakelijk zou kunnen worden gesteld wanneer die dat wegtracé zouden kiezen dat dan juist langs of over het nieuwe centrum zou moeten komen. Hoe het zij, het crediet werd gevoteerd en wan neer CRM gevolg willen geven aan het gemeentebestuurlijk verlangen dan zal er snel - onderhands - kunnen worden aanbesteed. Reconstructie Kaai Met de reconstructie van de Kaai was het tot dusver evenmin soepel gegaan. Bij de gehouden aanbesteding bleek het beschikbaar gestelde crediet ontoerei kend waarom de raad thans werd voor gesteld een aanvullend crediet van 15.000,beschikbaar te stellen, wat de kosten van het karwei op 732.000, brengt waarin de Provincie overigens 75''/o subsidieert. Er rezen nog wat vragen over straks te treffen voorzieningen, zoals verkeers lichten om een veilige oversteek voor wandelaars en fietsers te creëeren, maar met meerderheid van stemmen werd be sloten dat daartoe een nog uit te bren gen rapport zal worden afgewacht. Reddingsgereedschapset De raad stelde een crediet van 12.000 beschikbaar voor de aanschaf van een reddingsgereedschapsset t.b.v. de brandweer. Het betreft een hydraulische knipschaar die kan worden gebruikt om in autowrakken bekneld geraakte personen te bevrijden. Door de toene mende verkeersintensiteit bestaat er een grotere kans op dergelijke onge vallen, reden waarom de brandweer commandant zich tot de gemeente had gewend. „Het had eigenlijk al tien jaar eerder moeten gebeuren" vond dhr van Prooijen. Met de winter weer in aantocht werd besloten tot aanschaf van een nieuwe zandstrooier, met inbegrip van een hijs portaal met dak en grijperbaksteunen. Een en ander kost 20.500,waarop de inruilwaarde van de oude strooier in mindering is gebracht. Teneinde enidelijk weer eens wat bouwactiviteit in de woningwetsector van de grond te krijgen vond de raad in een vorige vergadering dat er een zestal woningwetwoningen gebouwd moest worden op de braakliggende grond beneden aan de Kaaidijk, de plaats waar voorheen de scholen hebben gestaan. B en W zegden toen toe een dergelijk besluitte toetsen aan de praktische mo gelijkheden en donderdagavond moest de raad horen dat tegen een dergelijke bouw nogal wat bezwaren rijzen, met name van financiële aard, omdat de bouwgrond voor woningwetwoningen te duur zou worden. B en W vroegen de raad zich over een drietal aspecten uit te spreken, t.w. de vraag of de rest waarde van de scholen a 89.000,in de grondprijs doorberekend moest wor den, vervolgens over de vraag of de bouw van woningwttwoningen onder aan de Kaaidijk metterdaad moet wor den nagestreefd entenslotte werd een uitspraak gevraagd of de gronden nabij de Peuterdijk ni het bestemmingsplan betrokken moeten blijven of voorshands buiten beschouwing gelaten moeten wor den zodat B en W zich kunnen beraden op evt. mogelijkheden het aldaar ge vestigde hinder veroorzakende bedrijf te verplaatsen. De reacties waren vele. „Alle aandacht voor de St. Elizabethstraat" was de boodschap van dhr van Prooijen, ter wijl dhr V. d. Velde juist weer snel door wilde werken met de plannen voor gebouwd zou kunnen worden. Dhr. van Dis toonde zich teleurgesteld over de berekende grondprijs, die hoger is dan de prijs die in Dirksland betaald moet worden. Echter noemde hij de prijs door B en W genoemd „misleidend" en sterk afwijkend van de prijs die een maand geleden nog reëel leek. De raadsvoorz burg. H. Bos bleek niet helemaal ongevoelig voor de bere kening die dhr van Dis ten beste gaf, al vond hij de kwalificatie „misleidend" volstrekt misplaatst. Niettemin zegde de voorz. toe een en ander nog eens nauw keurig te herberekenen en ook over het estetische aspect werd m enhet eens. Bepaald was n.l. dat de goothoogte van de aan de Kaaidijk geplande premie woningen 9 meter zou zijn, waaraan in de woningwetsector niet is te voldoen. Nu de raad accoord ging met een ver laging daarvan brengt dat de mogelijk heid tot woningwetbouw dichterbij. Na een ruime discussie kwam men middels een gehouden stemming tot de uitspraak dat de restwaarde van de scholen op de algemene middelen zal worden verhaald en niet op de bouw grond zal drukken. Voorts sprak de raadsmeerderheid zich uit voor de bouw van een twaalftal woningwetwoningen onder aan de Kaaidijk, inplaats van een zestal waarvan aanvankelijk sprake was Ook stemde de raad ermee in de gron den nabij de Peuterdijk nog buiten het bestemmingsplan te laten teneinde mo gelijkheden te onderzoeken en stappen te ondernemen om bedoeld bedrijf te verplaatsen. Benoeming Dhr J. de Waal werd benoemd tot gemeente-ambtenaar A, dit na een proef jaar te hebben vervuld bij Gemeente werken. Dhr de Waal blijkt een uitste kende kracht te zijn die slechts aan één voorwaarde niet kan voldoen... Door het bezit van een eigen woning te Dirks land is het hem niet mogelijk zich in Herkingen te vestigen, zoals de raad dat graag had gewild. „Toch mot er nog eens een vent op Herreken komme!" vond dhr Kalle (SGP). Bij een volgende benoeming zal met die wens rekening worden gehou den door een Herkenaar te benoemen. De vergadering sleepte zich tot tegen half twaalf voort. Enig afwezige was weth. van Rossum die wegens ziekte verhinderd was. door L. Penning VitgeverQ W. M. den Hertog 44 Maar de Prins was eveneens opgere zen. De zonnige lach was verdwenen; somber en dreigend stond hij tegenover de hond. De fijne, bleke hand balde zich, en hij gaf het dier een zó geweldige vuistslag, dat het jankend in de don kerste hoek wegkroop. Toen zette de Prins zich weer neer, en die bleke hand rustte achteloos op de tafel. Ze leek een kinderhand, en toch zou zij door Gods ontfermend bestel de hulk van staat veilig door de donder der branding heen brengen in de veilige haven; deze hand zou met forse ruk de ijzeren weegschaal van Europa in het evenwicht herstellen, en als een sterk en machtig schild de consciëntie- vrijheid, door zoveel stromen kostbaar bloed verkregen, bevestigen. Er trok een schaduw over het naden kend gelaat. Waaraan dacht hij nu? Aan Cornells de Witt, die van een be raamde moordaanslag op de Prins had gehoord, en er geen aangifte van had gedaan? Aan Jan de Witt, de grote geestelijke zoon van Oldenbamevelt, die met zijn broeder als een wüd dier was vermoord? De schaduw op zijn gelaat verdiepte zich; nu zuchtte hij. Maar dan gleed de schaduw voorbij; de rook en de sulfer- damp van zijn toekomstige veldslagen rezen op voor zijn geestesoog. En genia le plannen en scheppende gedachten flikkerden door dat brein, terwijl hij daar zat achter het witte gordijn van het dorpelijk huis. „Welkom, mijne heren!" zeide hij, toen in de namiddag de hoofdofficieren het vertrek van de opperbevelhebber bin nentraden, om de laatste instructies te halen voor de beraamde aanslag op Woerden. Nog eens werden de terreinkaarten nauwkeurig geraadpleegd. „Ik versta dus," zei de heer van Zuy- lenstein: „dat wij heden nacht in drie colonnes uitrukken, en dat ik zal post vatten tussen Kamerijk en de Greven- brug." „Zo is het," hernam de Kapitein- Generaal: „en gij hebt nu te zorgen, dat generaal Luxemburg met geen troe pen de bezetting van Woerden te hulp kan snellen." „Met uw verlof," kwam de graaf van Hoorn tussenbeide, de terreinkaart op lettend bekijkend: „kan de heer van Zuylenstein niet worden omgetrokken?" „Neen," antwoordde deze: „dat is on mogelijk." Van Hoorn fronste even de wenk brauwen, maar zweeg, want de heer van Zuylenstein had een eigen vaste opinie, die hij slechts zelden opgaf. „Gij, mijnheer van Hoorn," hernam de Prins: zult dus op de bestemde tijd te Polanen zijn." De graaf maakte een buiging. „En wij hebben het dus allen goed begrepen: ik zal van hier, de heer van Zuylenstein van 't Noord-Oosten en graaf van Hoorn van het Zuiden tegen Woerden opmkken." Doch kolonel Palm, die een keurcorps van zeesoldaten aanvoerde, was nog niet voldaan. Hij deelde de bedenking, die graaf van Hoorn had geuit, en vreesde dat de stelling van de heer van Zuylen stein van uit Utrecht kon bedreigd worden. Doch deze glimlachte om die vrees. „Met mijn leven sta ik borg, dat mijn stelling niet omgetrokken zal worden." ..Dan is het des te beter!" zei de koloneL Zij verlieten de woning, en bestegen hun gezadelde paarden, om hun strijd machten op te zoeken. „Morgenavond wappert de Oranjevaan van de Woerdense toren!" riep de heer van Zuylenstein, in de stijgbeugel stap pend, met moedige stem. Andries hield de teugels vast, en hoor de die uitroep. Hij hoopte vurig, dat het waarheid mocht worden, maar hij was er niet zeker van. HOOFDSTUK XIX Het Is een donkere herfstnacht; de wolken jagen langs de hemel, en slechts boven de vesting Woerden is een kleine, blauwe plek, waar een paar sterren schitteren. Het' is niet mogelijk, op de smalle, drassige wegen een goed orde te bewa ren, maar de musketiers lopen toch zoveel mogelijk in het gelid. Ze zijn in volle velduitrusting, de sabel op zü, de bandelier gevuld met kruitmaten. De kogeltas, stevig gevuld, bengelt er naast, en op de schouder ligt het zware musket. Er hapert niets aan de uitrusting; de kruitpan, de lont haan, de stamper het is alles door de officieren, voordat Bodegraven werd verlaten, op het nauwkeurigst en zorg vuldigst nagezien. Tamboers en pijpers gaan voorop, maar geen tromgeroffel wordt gehoord, geen muziek, geen pijpgeluid. Stil mar cheert de collone voort; er wordt niet gesproken; nauwelijks gefluisterd. En de vaandrig, die op de pijpers en tam boers volgt, draagt het fiere vaandel, de driekleurige banen opgerold. Op de lange stoet van musketiers volgen de dappere zeesoldaten onder commando van kolonel Palm. Zij hebben bij Solebay gevochten en verlangen, hun strijdbaarheid voor de muren van Woer den te tonen. De Fransen hebben reeds van hen gehoord, maar kennen hen nog niet, en het onbekende boezemt respect in. Maar in deze herfst zullen zij deze zeesoldaten leren kennen en dan zal het ontzag nog klimmen, want voor deze mariniers met hun geduchte bijlen, die los in de leren riem hemgen, is het woord vrees een onbekend, vreemd woord. „Dring niet zo!" mompelt een stem op de flank van een gelid der zeesolda ten: „anders rol ik nog in de vliet!" „'t Is een ellendig nauwe passage!" antwoordt een andere stem op gedemp te toon. De eerste stem is die van Kees Dirk- sen, terwijl de andere stem van zijn broer Hannes komt. Nu volgt het zware geschut. De rade ren wielen diep door de weke grond; het ledertuig der trekpaarden maakt een schurend geluid, en nu en dan klinkt het driftig „voort" van de voerman, die de leidsels heeft. „Zijn we er nog niet?" vraagt Kees op ongeduldige toon, maar op hetzelfde ogenblik wordt het commando verno men: „Op de plaats rust!" De weg is hier veel breder, en uit de duisternis voor hen komt een kleine ruitergroep te voorschijn, die de mus ketiers reeds heeft begroet, en thans de zeesoldaten passeert. „Goeden morgen, kameraden!" „Goeden morgen, Hoogheid!" De Prins rijdt, door een paar stafof ficieren gevolgd, door naar achter, tot voorbij het geschut. Dan komt hij terug, in volle galop, jaagt naar de spits van zijn krijgsmacht, en luistert met inge houden adem. „Wat duurt dat lang!" moppert de vleugelman van het eerste gelid: „we staan hier te blauwbekken van de kou!" „We zijn toch niet verdwaald?" vraagt Hannes. De onrust gaat door de gelederen der mariniers als de wind door het woud. Zij beginnen te stampvoeten van drift, maar kolonel Palm, die zo hoog bij zijn manschappen staat aangeschreven, roept met forse stem: „Staat dan!" en nu staan ze weer. Hoor! daar davert een doffe slag uit de richting van Polanen. „De graaf van Hoorn", zegt de Prins kort en bondig: „een man van de klok!" Daar davert een tweede kanonschot over de vlakte. Dit schot komt uit de richting van Kamerik. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 5