Baptistenvoorganger uit de Sovjet-Unie spreel(t in Middeiliarnis Oanleg van voetbalvelden Ouddorp stagneert al enkele jaren I ffrma Dierenbescherming KORFBAL Good-Luck wint derby tegen Vlos A.S. donderdag weer hoorzitting! Komt zien hoe wij uw aanrijschade repareren 2iateridiaig 6 oktiober houden wij „Open Hids", van 13.00 tot 19.00 uur. Wij nodiigen U uit om het nieuwe en uitgebredida g^ deelte van ons autoschiadeibedrijf te komen bezichtigen Onder het genot van een örankje on een hapje kunt U zien hoe het „richten" van een autoschade in zijn werk gaat, hoe kleuren worden geimengd etc. Om een strak en spieigelglad lakpantser te krijgen is een hypermoidierne spuitcafcine nodiig; bekijkt u hem maar. Een goed auitoschadebeidrijf springt niet achiteloos om met het kostbare bezit van anderen. Het werkt snel en zongvuldig, met aandacht voor ieder detail. Als U alles goed hebt bekeken, kimt U met alle' kans op succes deeilnemen aan onze wedstrijd het bedlriag van een opgestelde schade vast te stellen. Wanneer U het juiste beidraig hebt inigevuM wint U een bon voor een reis waarmee U zelf bepaalt hoe en wanmeer U op reis gaat. Graag tot zaterdag.. Autoschadebedrijf KARELS LAN-GEWEG 22 NIEUWE TONGE FOCWA Blaicte. 2 .^ILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 2 oktober 1979. Op uitnodiging van de stichting „Friedensstimme-Nederland" zal D.V. vrijdagavond 5 oktober a.s. de Rusland- duitse voorganger/evangelist David Klaassen spreken in de Grote Kerk te Middelliamis, aanvang 19.30 uur. Medewerking aan deze samenkomst verlenen ds. L. W. v. d. Mey, ehr. ger. predikant te Middelhamis en ds. T. W. van Bennekom, ned. herv. predikant te Ooitgensplaat, die de sluiting ver zorgt. „RUSLAND-DUITSER" De 52-iarige evangelist der niet-ge- registreerde Evangelie-Christenen Bap tisten, die om zijn geloof vele jaren in strafkampen en gevangenissen heeft doorgebracht, mocht vijf jaar geleden de Sovjet-Unie op grond van zijn duitse afkomst verlaten. Hij stamt af van de duitsers, die ten tijde van Tsarina Ka- tharina de Grote, hun vaderland verlie ten en zich als kolonisten in Rusland vestigden. Hun komst daar heeft het zgn. „Stundisme" tot gevolg gehad waaraan de huidige Evangelie-Chr. Baptisten hun piëtistische trekken ont lenen. Evenals bij de Russische joden is er een geringe kans, dat nakomelingen van deze kolonisten een uitreisvisum ontvangen. Toch zijn er in de loop der jaren enige duizenden naar het westen geëmigreerd. Vooral degenen die een leidende positie in de gemeente bekle den worden nogal eens „uitgenodigd" een uitreisvisum aan te vragen. David Klaassen was in de Sovjet-Unie rond reizend evangelist van de niet-geregis- treerde gemeenten. Overdag oefende hij het beroep uit van timmerman, 's nachts diende hij de gemeente. Als gevolg van deze activiteiten werd hij vier maal tot gevangenisstraffen veroordeeld. NIET-GEREGISTREERDE BAPTISTEN In de jaren 60 scheidden vele groepen Schriftgetrouwe baptisten zich af van de officiële Allunie-Raad van Evangelie- Christenen Baptisten, waarin de door de staat erkende baptistengemeenten ver enigd waren. Door de staat erkend te zijn houdt tevens in door de staat ge controleerd te worden via het orgaan voor godsdienstzaken en het dulden van de volgens velen te grote bemoeienis van de autoriteiten. De zich afscheidende Baptisten, on der leiding van de bekende Gennady Kryoetsjkow en Georgi Vins, riepen op tot terugkeer tot het Woord van God en de vrije verkondiging van het evan gelie. Tevens kwamen zij in verzet te gen de ,,Instructiebrief" en de „Nieuwe Statuten", die onder druk van de staat tot stand waren gekomen en die de staat veel macht gaf over de christelijke gemeenschappen. Deze documenten hiel den voor de kerk zeer ingrijpende en beperkende voorschriften in. Hoewel de omstreden documenten enkele jaren la ter weer werden ingetrokken, zijn de - vaak geheime - voorschriften betref fende de „religieuze verenigingen" niet wezenlijk veranderd. De in juni 1975 in de Sovjet-Unie aangenomen nieuwe godsdienstwet bepaalt o.a. dat: gees telijken naast hun ambt een wereldlijk beroep moeten uitoefenen (mogen dus niet in dienst van de gemeente), offici ële erkenning van een gemeente mag weer ingetrokken worden, geen kerke lijke activiteiten als zondagsscholen, ko ren, evangelisatie, jeugdverenigingen etc Volgens de wet over huwelijk en ge zin van 1969 worden de ouders zelfs verplicht hun kinderen in atheïstische zin op te voeden! Aangezien vele gemeenten hieraan om des gewetens wil geen gehoor kun nen geven, is de registratie voor hen niet mogelijk. Het gevolg hiervan is dat de samenkomsten worden verstoord (ze zijn immers onwettig), goederen ver beurd verklaard, personen gevangen ge nomen en zelfs kinderen bij hun ouders weggehaald omdat ze christelijk opge voed worden. GEMEENTEVORM De plaatselijke gemeente is sterk au tonoom van karakter, wél zijn ze ver enigd in de onafhankelijke Raad der Evangelie-Christenen Baptisten. Men kent geen theologische opleiding; deze is in Rusland voor hen niet mogelijk. In iedere gemeente zijn er enkele „voor gangers", door handoplegging tot ouder ling gewijd, met bevoegdheid tot predi king, bediening van de sacramenten en huwelijksbevestiging. Er is weinig theo logische lectuur. Naast de Bijbel wor den er door de geheime drukkerij pre ken, evangelisatiemateriaal en ook en kele in Nederland bekende werken van Spurgeon en Bunyan gedrukt. De (een voudige) prediking kenmerkt zich door opwekking en toerusting van de gemeen te. Men is zeer sterk gericht op een getuigend leven. Alleen volwassenen worden gedoopt, na persoonlijke ge loofsbelijdenis voor, en onderzoek door de gemeente. LEVENSSTIJL De Evangele-Christen Baptist is duide lijk herkenbaar. Meestal geen voortge zette opleiding, ze zijn immers christen en geen lid van de Partij of van de kommunistische jeugdorganisaties. Een voudig in voedsel en kleding, afwijzing van roken en alcoholgebruik, vrouwen lang haar, vaak grote gezinnen. Hun materiële omstandigheden zijn veelal slecht, vooral wanneer de vader in het strafkamp zit. Zij vragen dringend om uw gebed en medeleven. MISSIONSWERK .FRIEDENSSTIMME' De kontakten, die deze gemeenten met het westen onderhouden, lopen via Missionswerk „Friedensstimme", een or ganisatie van Rusland-duitsers, waar van er in de loop der jaren enkele duizenden naar het westen mochten vertrekken. Aanvankelijk had iedere gemeente in West-Duitsland haar eigen kanalen, waardoor hulp werd verleend aan de Kerk in verdrukking en infor matie werd uitgewisseld.Enkele jaren geleden zijn de krachten gebundeld tot één centrale organisatie n.l. Missions werk „Friedensstimme", der vereinigung heimgekehrter Evangelischer Baptisten- Brüdergemeinden. Het belangrijkste doel van deze organisatie is het bekend maken van de wederwaardigheden der niet-geregistreerde gemeenten en de zorg van God over deze gemeenten. Men vraagt om medeleven en gebed. Onder geschikt daaraan materiële hulpverle ning als: A. Bijbelverspreiding, B. hulp verlening aan de Verwantenraad van gevangenen, die haar werk voornamelijk ondergronds moet verrichten. Deze or ganisatie waarvan Lydia Vins presi dente is doet b.v. veel voor de nood lijdende gezinnen, C. Financiële steun aan de ondergrondse drukkerij „De Christen" die ook afhankelijk is van hulp uit het westen, D. Het verzorgen van radio-uitzendingen voor dié men sen, die van de samenkomsten van de gemeente zijn buitengesloten. Het is eveneens bekend, dat deze uitzendingen door talloze studenten en scholieren worden beluisterd. FRIEDENSSTIMME-NEDERLAND Ter ondersteuning van bovengenoem de activiteiten is onlangs in Nederland een vertegenwoordiging van het duitse missionswerk opgericht, zij organiseer de o.a. de spreekavonden van Georgy Vins in september j.l. De st. „Friedens stimme-Nederland" behartigt de belan gen van het duitse Missionswerk „Frie densstimme" in Nederland en streeft in grote lijnen naar hetzelfde doel. Zij tracht dit te bereiken o.a. door het beleggen van spreek- dia- en filmavon den en het uitgeven van een informa tieblad. Voor spreekavonden etc. kunt u kon- takt opnemen met dhr M. J. Uyl, Ernst Casimlrstraat 38, Vlaardingen, tel. 010 - 74 16 77., Verdere informatie zoals in formatieblad en adreslijsten van ge vangenen, kunt u verkrijgen bij de secretaris van de stichtig, P. Stijnen, Groeneweg 23, 3131 VE Vlaardingen. Meegelopen op de parallelweg tussen Middelharnis en Nieuwe Tonge, jong, zwart hondje, wit befje en 3 witte pootjes. Draagt stalen kettinkje als hals bandje. De eigenaar kan het hondje (teef) terughalen bij mevr. Van Es, Munnekeputseweg 2, Nieuwe Tonge, tel. 01875-1380. Goed tehuis gezocht voor 2 rode lang harige katertjes van V2 jaar. Inl. bij mevr. Mijnders, Blindeweg 2, Dirks- land, 01877-1483. In een thuiswedstrijd heeft Good- Luck revanche genomen op de twee ne derlagen in de micro-competitie tegen Vios geleden. De ploeg uit Middelhamis won na een spannende tweede helft met 43. DB GC moest op bezoek bij koploper GKV, de Oude-Tongenaren verloren met 94. Good-Lucfc Vios Al in de beginfase bleek dat Good- Luck zeer geladen was, dit leidde en kele malen tot onnodige overtredingen, waar scheidsrechter Pors resoluut voor affloot. Na enkele aanvallen was het Sandra Vermeulen, die via een doorloper 1O inschoot. In dezelfde minuut liet Marco Appel de Vios-aanvoerder vfij, wat de gelijkmaker betekende. Na de vakwisseling bracht Ria van Oudenaren de thuisclub op 21, waar na lemke Huizer met een doorloper zelfs 31 inschoot. De Numansdorpers kregen nu meer vat op het spel en kregen enkele kan sen, ook aan de andere kant wankelde de verdediging. In deze fase werd er vooral in het middenvak hard gespeeld, toch was het Vios dat met een doorloopbal terug kwam tot 32. Tot aan de rust bleef het een gelijk opgaande strijd. Na de thee eenzelfde spelbeeld, de thuisclub verdedigde uit alle macht de voorsprong, waarbij de scheidsrechter het nodig vond enkele waarschuwingen te geven. In de twaalfde minuut nam een Vlos- dame teveel risico, w^aarvan L enie Jon- gejan gebruik maakte. 42. Met nog 20 minuten te spelen dik- teerde Vios het spel en nadat zij een strafworp hadden gemist kregen zij nog enkele kansjes, in de slotfase had Good-Luck veel balverlies, waardoor Vios op 43 kon komen. De gasten deden er alles aan om op gelijke hoogte te komen maar zij slaag den daar niet in. GKV DBGC. Koploper GKV heeft tegen DBGC weinig moeite gehad, binnen 20 minu ten nam de thuisclub een 2O voor sprong. De ploeg uit Oude Tonge nam hiermee geen genoegen en via schoten van Lia Löfner en Johan v. d. Welle werd het 22. Toch was GKV de com pleter ploeg en door het vele balverlies van DBGC konden zij de ruststand op 42 bepalen. Na de rust kwam DBGC even terug toen Anja PoUemans zich onder de korf vrij speelde en beheerst 43 aan tekende. GKV liep hierna uit tot 63, waarna Johan V. d. Welle nog 6i aantekende, het verzet van DBGC was hiermee ge broken en kon GKV uitlopen to 94. Zaterdag a.s. speelt DBGC thuis tegen HKC, aanvang 13.00 uur. Good-Luck 1 gaat op bezoek bij AC KC er moet voor de Rood-Witten een ruime overwinning te behalen zijn. Good-Luck 3 speelt thuis tegen Vios 3, terwijl Good-Luck 2 op bezoek gaat bij Vios 2, de ploeg van Leen van Ant werpen zal er alles aan doen om op eigen veld te winnen van de Good-Luck reserves. Een vertegenwoordiger van het Goe- reese college van B en W gaat a.s. don derdag in den Haag andermaal de aan leg van een oefenterrein en een speel veld by de terreinen van de WFB aan de Oosterweg te Ouddorp bepleiten. Een Commissie van Gedeputeerde Staten houdt dan zitting om de beide partijen - de gemeente enerz^ds en de omwo nenden anderzijds - te horen. De terreinen zouden er al lang gele gen hebben, ware het niet dat in 1977 de in uitvoering zijnde aanleg drastisch een iialt werd toegeroepen door de be slissing van de Raad van State, de in stantie bij wie de omwonenenden had den geklaagd. De klagers, vertegen woordigd door mr A. den Hollander kre gen het gelijk aan htm kant en de ge meente werd gesommeerd een wijziging van het bestemmingsplan voor te be reiden. Aanvankelijk was verondersteld dat de aanleg van de beide velden zich verdroeg met het geldende bestemmings plan, maar de Raad van State besliste anders. Eind vorig jaar dec. 1978 stelde de raad de gevraagde partiële herzie ning vast, waarop de procedure van de ter visie legging volgde. Andermaal dienden de omwonenden bezwaren in. Zij voeren aan dat onherstelbare scha de zal worden aangericht aan de in na- tuuirwetenschappelijk, landschappelijk en cultuurhistorisch opzicht waardevol le Middel- en Oostduinen. Tevens wordt een onaanvaardbare toename van ge luid- en parkeeroverlast gevreesd. De klagers menen dat minder schadelijke oplossingen onvoldoende zijn onderzocht B en W zijn echter van mening dat de bezwaarden niet rechtstreeks in hun belangen getroffen worden, terwijl de door hen gesuggereerde alternatieven onmogelijk zijn. De geringe uitbreiding van de voetbalvelden is aldus het college gepland in het minst kwets bare gedeelte van het veel omvangrij ker duingebied: bovendien is het be treffende gebied nimmer dermate hoog gewaardeerd als de bezwaarden stellen. Bij afweging van de belangen van de sportvereniging en die van waterwin ning annex natuurbescherming worden eerstgenoemde belangen thans van doorslaggevende betekenis geoordeeld. De Provinciale Planologische Com missie, de PPC, acht een volledige ver plaatsing van de velden bezwaarlijk en oordeelt met de gemeente, dat uitbrei ding ter plaatse niet om redenen van natuurbehoud achterwege behoeft te blijven. Daar het ledental van de voet balvereniging niet zal toenemen, zal de parkeeroverlast niet worden vergroot. Geluidsoverlast zal, indien aanwezig, niet onaanvaardbaar zijn, gezien de si tuering van de woningen, zo vindt de PPC. Wanneer de gemeente in dé a.s. don derdag te houden bijeenkomst in het gelijk wordt gesteld, dan staat het de omwonenden nog vrij bij de Kroon in beroep te gaan, daarmee een procedu re beginnend, die enkele jaren zou kun nen duren. OOLTGENSPLAAT: Opening winterwerk Heden dinsdagavond 2 oktober om 7 uur zal in „Elthato" met de diverse verenigingen de opening van het win terseizoen plaats vinden. Ook ouders en andere belangstellenden zijn hartelijk welkom. Gesprekskring Woensdag 3 oktober nam. 8 uur zal in „Elthato" de eerste gesprekskring van het nieuwe seizoen beginnen. O.l.v. ds. T. W. van Bennekom zal worden be sproken „Het humanisme", een artikel van de hand van wijlen ds. H. S. J. Kalf. Alle belangstellenden zijn op deze avond welkom. OUD VOSSEMEER Verkopingf Vrouwenvereniging. De Hervormde Vrou'wenvereniging houdt woensdag 10 oktober haar jaarlijkse verkoping van zelfgemaakte handwer ken. Recreatie korfbal Op 13 oktober wordt er in de sport hal te Oude Tonge recreatie korfbal gespeeld. De bedoeling is om oud korf ballers van Delta en DBGC te laten spelen tegen oud korfballers van Thor en Good-Luck. Aanmeldingen voor Oostflakkee 01873 1956 en voor Dirksland en Middelhar nis 01870-3890 of 01877-2370. THOLEN Kollekte Pit. De te Tholen gehou den kollekte voor het Protestants In terkerkelijk Thuisfront heeft 870. opgebracht. Sluiting zwembaden. De gemeen telijke zwembaden De Spetter te Tho len en Haestinge te Sint Maartensdijk waren zaterdag j.l. voor het laatst van het zwemseizoen geopend. Vrijspraak van dodelijk ongeluk. De chauffeur J. W. F. uit Bergen op Zoom, die op 7 aprU j.l. met een vracht auto bezig was met het ophalen van oud papier voor de muziekvereniging Con cordia, is door de kantonrechter te Tho len vrijgesproken van een dodelijk ver keersongeluk. Bij het inrijden van de Garnalenstraat was het moeilijk om de bocht te nemen en moest de auto een keer achteruitrijden en over de stoep rijden. De naast de wagen lopende 4- jarige Danny Jeroense, gleed uit op een hoop zand en kwam onder het achter wiel van de auto terecht en overleed ter plaatse. Botsing met politie-auto. Onder het viadukt op de Grindweg werd een rijks- pol.auto bestuurd door wachtm. Waar dorp, aangereden door een tegemoetk. pers.auto bestuurd door een inw. v. Oud Vossemeer. Deze bestuurder lette niet goed op en keek opzij naar een andere auto op de parallelweg en kwam zodoen de op de verk. wegh. en kwam frontaal in botsing met de afremmende pol.auto. Beide auto's werden flink beschadigd. Nederlandse Vereniging van Camjsseriebedrijven

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 2