Van suikerbiet tot suikers Volvo's gescheiden remsysteem. "VOIJVO Als u doordenkt Automobielbedrijf A. A. Blolcland B.V. Bted&S In het informatieblad over de land- en tuinbouw „Het kleine Loo", uitgegeven door de Stichting Public Rela tions Land- en Tuinbouw troffen we een interessant artikel over de verwerking van suikerbieten, We nemen het graag over in de veronderstelling dat de inhoud ervan velen zal interesseren. De jaarlijkse bietencampagne is juist weer begonnen. r: n O Zekerheid bij het remmen. Maak een Molenweg 14, Middelharnis, tel. 01870-2134. advertentie lit Eilanden- nieuws heeft altijd succes POPEYE HEEFT BUIKPIJN ,j;iLANDEN-NIEUW!^ Vrijdag 28 september 1979. draaien. De bieten worden In de molens tot dunne reepjes gesneden, de snijdsels. Monsters De aangevoerde bieten worden gewogen. De prijs die de leverancier krijgt uitbetaald, is afhankelijk van het netto-gewicht en van het' suikergehalte van de bieten. Dat suikergehalte wordt bepaald aan de hand van een monster. Per 10.000 kilo bieten wordt ten minste één monster van vijftien kilo genomen. Dat geschiedt met de Rübenprobenstecher, die door niemand zo wordt genoemd, maar beter bekend is als rüpro. De bieten komen terecht op lichtglooiende, betonnen stapelplaatsen, de bieten- gorren. Hierin zijn van beton zwemgoten gemaakt. -■1/P=^ Sapwinning De snijdsels vallen uil de snijmolens op transport banden en gaan naar de voorbroeitrog. Daar worden ze verhit tot rond 75° C. Dan zijn de celwanden van het bietenweefsel doorlatend geworden voor het suikersap, dat er in een diffusietoren Keienvangers De bietentelers besteden uitgehaald. Een zoveel mogelijk zorg aan hun '^'""S'eloren bestaat uit een bieten. Desondanks worden 9^°'^ verticale cilinder van Tarra De restanten bietenloof en de grond die in de partij bieten meekomen-, worden 'tarra' genoemd. In het tarreerlokaal worden de bietenmonsters gewogen, zonodig bijgekopt en ten slotte schoon gewogen. Uit het verschil in gewicht blijkt de hoeveelheid tarra. Suikergehalte De gewassen en gekopte monsters gaan naar het laboratorium. Daar wordt het suikergehalte vastgesteld. veel partijen bieten aan gevoerd, waarin zich verontreinigingen bevinden, variërend van stenen tot vrij grote stukken metaal. Als deze voorwerpen de fabrieken zouden binnen komen ontstaat er aanzien-' lijke schade aan de installaties. Daarom tracht men ze zo snel mogelijk uit de bieten te verwijderen. In de zwemgoten zijn daartoe op verschillende plaatsen keienvangers aangebracht. Dat zijn openingen onderin de goot, waarin de keien bezinken, f^et een soort baggerapparaat worden ze van tijd tot tijd verwijderd. vijf tot zeven meter doorsnee. Hierin draait een wijde binnenpijp waarop vleugels zijn aangebracht, die in de ruimte lussen binnenpijp en Cilinderwand de snijdsels langzaam naar boven oorbrMl tro. (Ji't) Wassen Aan het einde van de transporteren. De snijdsels bewegen zich tegen het verse, warme water in, dat boven in de cil'inder wordt toegevoegd. Op zijn weg naar beneden neemt het waler steeds meer suiker op uit de snijdsels. Als dit vocht, dat ondertussen de naam ruwsap heeft gekregen, onder uit de diffusietoren genomen. Als de kalkneer- slag wordt afgefilterd, worden dus de meeste verontreini gingen uit het sap wegge nomen..Er blijft dan een heldere vloeistof over, die licht goudgeel is gekleurd. Filtratie Het zuiveren van het ruwsap is een belangrijk proces, waaraan een stelsel van filterperseii of trornmel- fillers te pas komt. Nadat het sap de weg van carbonatatie en filtratie heeft afgelegd, volgt een tweede carbo natatie, een tweede filtratie en een nafiltratie. Het ruwsap is dan dunsap geworden. Schuimaarde De kalkneerslag die door de filters wordt opge vangen, heet schuimaarde. Wanneer de schuimaarde op de opslagplaats tot ongeveer zestig procent droge stof is ingedroogd, is het zeer ■bruikbaar voor de landbouw geworden, namelijk een voortreffelijke kalkmeslstof, die bovendien goedkoop is. De schuimaarde werkt sterk en vooral ook snel-structuur- verbeterend op cje bodem. Verdamping Het dunsap, dat veertien procent suiker bevat, wordt in een serie verdamp- lichamen ingedampt tot een geconcentreerde oplossing met zestig procent suiker. Dat geschiedt met stoom uit de machinekamer. stroop uit het kooksel wordt er door het draaien uitge- slingerd-en de suiker- kristallen blijven in de trommel achter. Deze kristallen - de witsuiker- worden door een transporteur naar de droog- en koel installaties gebracht. Bietenadministratie De gegevens die in het tarreerlokaal en het labora torium over de monsters zijn verkregen, worden door gegeven aan de bieten administratie. Daar wordt dan uitgerekend hoeveel bieten en kilogrammen suiker een bietenievering netto bevat. Vervolgens wordt de af rekening met de leveranciers van de bieten hier samen gesteld. zwemgoten worden de bieten wordt afgetapt, bevat het door pompen of door grote schepraderen opgevoerd naar de bietenwasmolens. De grond die aan de bieten kleeft is tijdens het transport in de zwemgoten al voor een deel losgeweekt en wordt in deze molens geheel ver wijderd. Ook worden in de wasmolens de stenen uit de bieten gehaald, die door de keienvangers geslipt zijn. Lossen Op het fabrieksterrein happen grote grijperkranen de bieten die per schip worden aangevoerd uit het ruim. Bieten die per spoor wagon, vrachtauto Of landbouwwagen worden aangevoerd worden vaak met waterkanonnen uit hun vervoermiddel gespoten. De grond die van de bieten afkomt, wordt met het zwemwater en het waswater weggepompt naar bezink- velden. Het afvalwater wordt niet zonder meer geloosd. Moderne installaties zuiveren het en vervolgens wordt het weer gebruikt in het pro- duklieproces Deze gesloten waterhuishouding voorkomt vervuiling van het opper vlaktewater in de omgeving van de fabrieken. Snijden Van de wasmolens gaan de schone bieten via een ontwateringsinstallatie naar de bietenbunkers bovenin de fabriek. Onder deze bunkers staan snijmolens waarin op eén schijf bevestigde messen razendsnel rond- veertien procent suiker. Dat is bijna evenvee! als het suikergehalte van de snijdseis. Sapzuivering Het ruwsap, dat donker gekleurd is, moet gezuiverd worden van de niet-suikers die erin zijn opgenomen. Hiervoor is ongebluste kalk nodig. De ongebluste kalk wordt op de fabriek zelf gemaakt. De kalk wordt opgelost tot kalkmelk, gezuiverd en dan aan het ruwsap toegevoegd Dan begint de carbonatatie: het koolzuurgas, dat bij het branden van de kalksteen ontstaat, wordt door het ruwsap geblazen. Het gas verbindt zich met de opgeloste kalk in het sap tot calciumcarbonaat. Deze verbinding is niet oplosbaar en slaat dus neer, waarbij de verontreinigingen uit het ruwsap worden mee- Koken en kristalliseren Hét diksap wordt naar het kookstation gepompt. In kookpannen wordt het onder vacuüm zover ingedampt, dat zich -■ soms gestimuleerd door toevoeging van heel fijne suikerpoeder - suiker- kristallen uit de vloeistof gaan afscheiden. Doordat er steeds meer diksap in de kookpan wordt getrokken en steeds water uil het kooksel wordt verdampt, groeien de suikerkristallen langzaam aan. Wanneer de kookpan uiteindelijk helemaal vol is, bevinden zich er voldoende kristallen van de juiste grootte in. Het kooksel - een stroperige vloeistof met kristallen - wordt dan afgetapt in een koeltrog of malaxeur. Een roerwerk in deze malaxeur zorgt ervoor dat de suikerkristallen niet aan elkaar koeken en dat zij onder de verdere afkoeling nog aangroeien. Centrifugeren Het kooksel wordt ge centrifugeerd in centrifuges die een wand hebben van zeer fijn kopergaas. De De uit de centrifuge weggeslingerde stroop wordt opgevangen en doorloopt nog tweemaal het kook- proces. steeds gevolgd door een scheiding in suiker en stroop met behulp van de centrifuges. Hierdoor worden tussenproduktsuikers en naproduktsuikers verkregen die een geelachtige kleur hebben. Ze worden weer opgelost en bij het diksap gevoegd, waardoor ze uiteindelijk toch als witsuiker worden gewonnen. De stroop die wordt verkregen bij het derde produkt of naprodukt, is melasse. Melasse Melasse bevat vijftig procent suiker, maar boven dien zoveel eiwitachtige stoffen en zouten, dat de suiker niet meer op econo mische wijze uitgekristalli seerd kan worden. Een klein deel van de melasse wordt gebruikt als toevoeging bij de produktie van gedroogde pulp, die in brokjes wordt geperst. De toevoeging gebeurt in de eerste plaats om een mooiere kwaliteit pulpbrokjes te kunnen vervaardigen, maar boven-^ dien om de brokjes smakelijker te maken voor de koe. Het belangrijkste deel van de melasse gaat naar de B.V. Zuid-Nederlandsche Spiritusfabriek te Bergen op Zoom - eigendom van de Nederlandse suikerindustrie - waar men suiker uit de melasse door vergisting omzet in alcohol. Melasse is ook voedingsstof voor bakkersgist. Suikeropslag De witsuiker wordt gedroogd, gekoeld en even tueel gezeefd, waarna ze gereed is voor opslag in de grote suikersilo's. Pulpdrogeri] Het uitgeloogde snijdsel van de suikerbiet, de pulp, is een goed veevoeder. Vrijwel alle pulp wordt in de suikerfabriek gedroogd in grote trommeldrogers. Meer dan tachtig procent van de pulp wordt tot brokjes geperst. Verpakt in papieren zakken van vijftig kilo gaan de brokjes naar de veehouders Beste meisjes en jongens, dit is dan ■weer liet laatste hoekje in de maand. Er zijn vier raadsels geplaatst, en met dit raadsel is het dus ook ■weer tijd van inzenden. Oom Ko heeft de „opstellen" die zijn binnengekmoen eens rustig doorgenomen. Als ik nu eerlijk moet zijn het is me tegengevallen dat er maar zo ■weinig de moeite genomen hebben om een opstel te schrijven. Er zijn er maar vier binngekomen, dat is niet zo veel hé. In de ontvangen opstellen staan ■wel leuke dingen, maar het zijn meer verslagen, een opsomming van ■wat men heeft gezien en waar men ge^weest is. Dat is natuurlijk niet de bedoeling. We zullen toch proberen er een mouw aan te passen, en indien mogelijk enkele opstellen te plaatsen. Desnoods gedeel ten er van. We gaan nu eerst het laatste raadsel geven. Erg eenvoudig maar. Er is echt niet veel ■werk aan. SEPTEMBERRAADSEL 4 X X X X X X X X X X X 1. zoon van Jered; God nam hem ■weg (Gen.) 2. vader van Samuel 3. ■vToyw van Jacob 4. opvolger van Felix 5. richter 6. discipel 7. zuster van Mozes en Aaron 8. zoon van David; wilde troonopvol ger worden 9. veldheer van David (1 Sam 26) 10. profeet ten tijde van David 11. oproermaker in de ■woestijn De beginletters geven de naam van de tijd waarin we nu leven. MET VAKANTIE IN NUNSPEET Op 28 juli vertrokken wij. We reden eerst naar mijn oma en opa, waar we een „bakje leut" hebben gedronken. Toen begonnen we eigenlijk pas aan de reis. Onderweg ■vroeg mijn vader aan moe der: „Heb je 't geld toch wel meegeno men?" Moeder zei: „Oh, dat ligt nog thuis op het bergmeubel." Maar we hadden een heleboel cheques mee genomen, en die hebben we op de bank ingewisseld. Onderweg zijn we nog een keer ge stopt, hebben wat gegeten en gedron ken en zijn daarna verder gereden. We waren om een uur of twee in Nunspeet. De volgende dag was het zondag. Toen zijn we naar de kerk geweest. De maandag daarop zijn we naar de Flevohof gegaan. Wij waren daar nog nooit geweest. Het was daar heel erg groot en leuk, maar ook mooi. Er waren kassen met bloemen, een vijver met heel grote karpers. Die pakten het brood haast uit je handen als je ze wou voe ren. Er was „wat" waar je zag hoe ze kaas maakten. Je kon er ook kaas ko pen. Ook was er een schuur met koeien en er waren ook varkens. Die varkens hadden allemaal namen. Bijna alle var kens hadden biggen. Er stond bij wan neer ze geboren waren. Ook kon Je er allerlei landbou^wwerktuigen zien. Eén speeltuin was er ook, en een Indianen dorp. Ook was er een meertje met pa len in het water, waar je overheen kon lopen. Er was ook nog een soort huifkar en dat „ding" hobbelde ook zo lekker. Nou ja, er was teveel om het allemaal op te noemen. Eén dag is eigenlijk veel te kort om alles te bekijken. De volgen de dagen hebben we meestal gefietst. We hebben ook het „heidehaantje" ge zien. Ook zagen we bijna iedere dag soldaten, die aan het oefenen waren in grote legerauto's. Er waren ook wel soldaten met takken en gras op hun hoofd. Dat was een grappig gezicht. We hebben ook nog een keer gevaren op het motorschip Cardina in Elburg. Ik dacht dat er zo'n 150 personen op die boot konden. In de bossen hebben we ook nog een wild zwijn gezien. Vader heeft er een foto van gemaakt. De foto's van de jarigen zijn vorige week niet geplaatst I);iiik /i| hrl unieke iriaiigcl gL'scliL'idcii rcnisNsU'cni hclil u in cc.n \ol\o 21(1 cIc /(.'kcrhcKlsim iwoc rempedalen.Wcigon een leriieiiiuil.dan hehouili u mei liei aiulere iiiiijd nog>SO''(.Viin hei leimerniiigen. \(ii)rhelgii)olsle tleeludidl il.Il hep.iaki dooreen eoiislanie leniweg.uaaruopkunl rekenen en aan beiil geweiui. Daarom plaalsi \oKo sehiiliemmen op alle uielen iii de \iiKo21()-sene Daarom ook renihekiaehligmg./oclal u mei geringe inspanning Miei kun l"ea^eren Veirexu'gde liesle manleroni deV(rl\() '4l)-serie Ie leren kennen. kom daarom eens bij ons langs. I en lelelboiuje is genoeg \0()r ons om u op lelialeiuooreenproclnl. CORINE VADEK, Nw. St. Joosland De volgende dag, zaterdag, was het „Inpakken en wegwezen". Eerst zijn we weer aangeland bij oma en opa. Daar kregen we een heerlijke kop soep. Onze vakantie zat er weer op. Het was erg leuk geweest. 's Maandags moesten we weer naar school. Een raadselvriendin We zullen er maar geen naam onder zetten vanwege „het geld op het berg meubel". Je weet maar nooit hé. De in- zendster weet het zelf wel! BRIEFWISSELING Tweelingen - Terseke. Dat mag toch wel zo hé, want zo is het toch? Dus jullie zwemmen gewoon door, ook in september. Ben benieuwd hoe lang jul lie dat volhouden, want nu, in het laatst van september, lijkt het me dat het water erg fris is. Wat een steun zal moeder aan haar dochters hebben. Ko ken en bakken en vanzelf hoort daar de afwas bij en stofzuigen en zo. Wat zal moeder genieten zeg. Jullie hebben nog een aktieve opa hoor. Dat zal wel CAROLIEN HARINCK, Goes mooi geweest zijn zo'n mannenkoor wat buiten staat te zingen. Oom Ko vindt het niet flink van jullie om niet op de combine te kruipen als er gerst gedorst wordt. Wat geef je om een beetje jeuk. Even onder de douche en je bent er weer af. Jammer dat de hond weg moest hé, maar zo kon het niet meer. Allemaal ook vader, moeder en de kleintjes de groeten! Addy V. d. Velde - Yerseke. Dat zal wel een mooi gezicht zijn geweest al die visserschepen bij elkaar. Ben je niet zeeziek geweest Addy? Jullie varen wel meer mee denk ik, en dus ben je het gewend. Er was wel aftrek voor het gratis mosselen eten vermoed ik. Had best mee willen doen. Ben wel belang stellend hoe het afgelopen is met het diploma-zwemmen. Zulke waterratten als jullie halen dat gewoon hé. Groetjes hoor. Wim Boshoven - Spykenisse. Dat is al een tijd geleden Wim, dat oom Ko een brief van je kreeg. Komt door de va kantie, begrijp ik. Je hebt toch een leuke vakantie gehad ,al begon het te regenen. En nu zit je al een hele tijd op school. Hoe gaat het daar, want je Al vele jaren lang wordt spinazie beschouwd als een van de allergezondste groentes. Ijzersterk, vol met mineralen en vitamines. Tegenwoordig wordt spi nazie onder de potentieel gevaarlijke groentesoorten geklasseerd. Vooral wan neer hij door een amateur in eigen moes tuin wordt gekweekt. Mest bijvoorbeeld, die teveel stikstof bevat, of het nu na tuurlijke of kunstmest betreft, is funest voor de spinazieteelt. Hij veroorzaakt een ophoping van nitraten in het blad hetgeen de opname van zuurstof in het bloed belemmert. Omgezet in nitrieten kunnen ze bovendien kanker verwek ken. Te schrale grond daarentegen, of een vertraging van de plantontwikkeling ten gevolge van weersomstandigheden, bevordert de vorming van bepaalde gif stoffen in de bladeren. Deze kunnen allerlei narigheden als irritaties, ja zelfs ontstekingen van maag en darmen ver oorzaken, evenals reumatsche aandoe ningen. Laxerende substanties tenslotten vindt men in het blad van de oudere plant. Alléén jonge spinazie waarvan het blad heldergroen van kleur is, bezit de heilzame, krachtgevende eigenschappen die Popeye steeds tot overwinnaar en toeverlaat van Olive maakten. schrijft er niet over. Op school moet het ook goed gaan, en daar moet je het ook fijn vinden Wim. Hoop volgende keer wat meer nieuws te horen uit Spijkenisse. Dag hoor! Liesbeth Boshoven - Spijkenisse. Wat een fijne verjaardag heb jij gehad Lies beth. Je zal zomaar een splinternieuwe fiets krijgen op je verjaardag. En nu „karren maar"! Goed opletten op de weg want bij jullie in Spijkenisse is het erg druk hé. En ook een fijne vakantie gehad. Je bent een boffert Liesbeth. Gaat het op school ook goed. Moet je eens schrijven hoor. Van de meester of de juffrouw, en wat je zoal doen moet. Niet vergeten hé. Jaap Joppe - Dirksland. Inderdaad heb ik je een keer gemist Jaap, maar ik heb begrepen wat de oorzaak was. Dat waren „ouderwetse dagen" jo. Oom Ko weet er alles van hoor. En toch is het goed voor. een mens, en bovendien gezond. Er is niet beter dan in de vrije natuur. Nu is het blokken van heb ik jou daar. Dat kan wel eens zwaar val len, maar als je van begin af er goed aan trekt, dan valt het best mee. Je bent toch ook nog weg geweest in de vakantie. Op zo'n manier is het dubbel fijn. In afwachting en tot de volgende keer. Studeer ze hoor! Jan Keyzer -Hendrik Ido Ambacht. Heel wat beleefd en gezien in de va kantie Jan. Je bent verder en hoger weg geweest dan oom Ko. Ben nog nooit op de Euromast geweest. Gezien je rapport heb je een leuke vakantie wel verdiend. Dat is keurig Jan en maar zo volhouden hé. Met het vissen heb je weer niet beet gehad. Maar, niet meer doen, of volhouden tot je ■wat vangt. Come is al een heel leuk ventje, schrijf je. Op die leeftijd zijn ze zo leuk hé. Gelukkig meegevallen met je zusje. Allemaal de groeten hoor. Anja Mierop - Ouddorp. Wat een fijne brief heb je geschreven Anja. Je kan het hoor. Ik moet je moeder gelijk ge ven. Dat likken is helemaal niet leuk en ook niet gezond. Maar dat weet dat dier ook niet hé. Proberen af te leren. Gefeliciteerd met het zwemdiploma hoor Nu werk je weer op het volgende aan. Leuk dat je zoveel kaarten hebt gekre gen van de raadselvrienden en vriendin nen. Doe maar goed je best op je huis werk Anja, daar heb je later veel ge mak van. ALLEMAAL Het is nu weer inzenden van de op lossingen. Vanzelf verwacht oom Ko ook ■weer een leuk briefje. Het zou heel erg fijn zijn, als er ook wat nieuwelingen bijkwamen. Er zit niet zo erg veel schot in. We zullen het maar even afwachten. Allemaal de hartelijke groeten van oom Ko. CHRISTELIJKE STICHTING VOOR HULP AAN GEWETENSVERVOLGDEN i.o. Op zaterdag 8 september 1979 is op een ledenvergadering van de Werkgroep Christelijke Alternatieven voor A.I., gehouden in Zwolle, besloten een com missie in te stellen die de taak heeft gekregen voorbereidingen te treffen ter oprichting van een Stichting voor Chris telijke hulp aan gewetensvervolgden. Deze Stichting zal zo nauw mogelijke samenwerking nastreven met de reeds bestaande grote christelijke organisaties op dit terrein, Christian Soldarity Inter national (C.S.I.) in Zwitserland, en de Action des Chretiens pour 1' Abolition de la Torture, de A.C.A.T. in Frankrijk. Ook met andere christelijke organisa ties die zich bezighouden met hulpver lening aan slachtoffers van vervolging en discriminatie, zal samenwerking ge zocht worden. Het uitgangspunt van de Stichting zal zijn de Bijbel als het onfeilbare en door de Heilige Geest geïnspireerde Woord van God. Financiële steun ge^vraagd. Veel christenen willen gaarne iets doen ter verlichting van het lot van hen die om godsdienstige en politieke rede nen vervolgd of gemarteld worden. Amnesty International (A.I.) heeft ja renlang veel voor deze mensen gedaan. Er tekent zich echter in de top van A.I. met name de laatste jaren een poli tieke opstelling af die ertoe leidt dat de situaties in bepaalde landen nogal een zijdig wordt voorgesteld. Ook zijn er gevallen bekend waarbij een beroep van vervolgde christenen op A.I. niet of onvoldoende behartigd werd. Om deze redenen is het van groot belang dat ook in Nedei-land een organi satie wordt opgericht die op christelijke wijze zich bezighoudt met de zaak van de gewetensvervolgden, zodat christe nen daaraan van harte hun medewer king en steun kunnen geven. Vanwege het grote belang van deze zaak vragen we uw financiële steun voor onze werkzaamheden, op girore kening 2.824.939 t.n.v. Werkgroep Chr. Alternatieven voor A.I. te Groningen. Het bestuur van de Werkgroep Chr. Alt. voor A.I. Postbus 17, Groningen DIRKSLAND: START INTERKERKELIJKE BIJBEL- STUDIEGROEP De interkerkelijke bijbelstudiegroep gaat weer beginnen, en roept jonge mensen tussen 15 en 25 jaar op met haar mee te doen. Op een vastgestelde door-de-weekse avond komen ze bij elkaar om te luiste ren wat de bijbel zegt en samen te bidden. Er wordt van de leden (ook van jou?!) verwacht dat ze zich van tevoren ver diepen in het te behandelen gedeelte. Op de bijbelstudie-avond wordt dan gesproken n.a.v. de inleiding (boekje of geluidopname). Men moet hierbij wel bereid zijn de eigen mening(en) te her zien en gehoorzaam te zijn aan Gods Woord. We willen graag dat je ook komt,om samen de Bijbel te gaan lezen en te bidden, om zo ons te laten leiden aan de Heer en Heiland Jezus Christus, Die stierf voor ons allen. Reacties zijn van harte welkom bij: P. de Munck, tel. 01877 - 2494. THOLEN Appèldienst Hervormde kerk In^ de Ned. Herv. Kerk werd een Appèldienst gehouden waarin voorgin gen ds. Th. W. V. d. Heijden uit Oud Vossemeer, ds. W. J. Gorissen uit Sta- venisse en ds. M. D. Geuze uit St. Anna- land. Medewerking werd verleend door de zangkoren: Jeugdkoor uit Scherpe- nisse, Laudate Dominus uit Stavenisse, Maranatha uit St. Philipsland, Hervormd Kerkkoor uit Scherpenisse, V.Z.O.S. uit St. Philipsland en kerkkoor uit Oud Vossemeer. Organisten waren mevr. M. Hage uit St. Maartensdijk en de heer J. Hage uit Scherpenisse. Onderwerp van deze avond was: „Ik zie, ik zie, wat jij... ook mag zien".

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 6