EIIAnPEII flIEUWS Raad Oostflakkee wil kleutervervoer subsidiëren Verdovende middelen NIeuvirs „Onder de Oranjevlag" uit de kerken 2e blad Dinsdag 18 september 1979 No. 4826 Ouders uit de Langstraat dienden verzoek in ZEEUWSE WANDELINGEN Korfbalnieuws Sterker Good-Luck wint van DBGC TBEVOLGVEBHAAL Lezing Reform. Contact inbraken in „Alberts Corner" Kapitaal jacht spoorloos Burg. V. d. Linde viert 40 jarig jubileum Bietenopbrengst op Schouwen matig DE ZOIVIER VAN 1979 Abonneert U op »Eilanden-nieuws'' In een volgende vergadering zal het in Oostflakkees' gemeenteraad gaan over de vraag in hoeverre het een taak van de gemeente is zorg te dragen voor het vervoer van kleuters uit de Langstraat naar kleuterscholen in Ooltgensplaat, Oude Tonge of den Bommel. Die vraag is actueel geworden nu een groep ou ders uit de Langstraat - die voor hun kroost een andere kleuterschool ver kiest dan de meest nabye RK school te Achthuizen - het gemeentebestuur heeft gevraagd dat vervoer te verzor gen. In de donderdagavond gehouden vergadering werd daar al het nodige over gezegd. Uit de raad kwam bij monde van dhr Poortvliet (PvdA) en dhr L. Hokke (PCP) een instemmend geluid. „In een dorp als Ooltgensplaat wordt er nogal wat geld besteed aan creche^ e.d. en tot dusver valt de Langstraat helemaal uit de boot. Als er iets behoorlijks kan worden uitgedacht willen we daarin graag mee gaan," gaf dhr Hokke te kennen. Dhr. Poortvliet kwam al met een kant en klare suggestie, die overigens niet door de raad werd overgenomen. Hij wilde bij wijze van stimulans 50"/o van de vervoerskosten voor rekening van 'de gemeente nemen in ie gevallen dat de afstand groter dan 4 kilometer is en het inkomen van het gezin waaruit de kleu ter komt onder het modale niveau blijft. De constructie werd te ingewik keld bevonden en iemand als dhr de Goeij (WD) wUde van een dergelijk onderscheid in 't geheel niet weten. B en W zullen zich op hét gevraagde be raden. Nu al zegden ze toe niet onwel willend tegenover een tegemoetkoming te staan. Echter mag niet worden ver wacht dat de gemeente het vervoer zal gaan organiseren. Verkeersbrigadiers Misschien zal binnen niet al te lange tijd voor de kleuters een veiliger over steek van de Langeweg en het Wees- pad te Ooltgensplaat worden bereikt. Een groep ouders heeft het plan opge vat om bij toerbeurt als verkeersbriga- dier op te treden teneinde de jeugd veilig de straat over te helpen. De be sturen van de kleuter- en lagere scho len hebben het gemeentebestuur ook op het gevaar voor de veiligheid van de kinderen geattendeerd. B en W hebben een en ander in handen gegeven van de Verkeerscommlssie waarin het ver- keersbrigadiers-plan al in bespreking is. Dhr Poortvliet wilde al gelijk in de gemeentelijke buidel tasten, maar het overig deel van de raad liep niet zo hard van stapel. Eerst de initiatieven I afwachten en dan wellicht een gemeen telijke bijdrage ter beschikking stellen, zo luidde de conclusie. Gemeente-bulletin De heren raadsleden hadden een proef nummer van een evt. uit te geven Ge meente-bulletin ontvangen, maar niet ieder was er enthousiast over. Dhr Jac. Moerenhout vond het zo slecht nog niet en hij voorzag dat de bevolking er veel informatie uit zou kunnen putten, maar dhr de Goeij had er heel andere ge dachten over: „als dit representatief is voor de volgende nummers dan zie ik het niet zo zitten". Burg. V. d. Harst moest dit laatste wel toegeven: „het is geen voorbeeld van redactionele vindingrijkheid", vond hij ook. Al bij de samenstelling van het proefnummer bleek dat de beschik bare hoeveelheid copy niet overweldi gend was. De keus daarin is ook beperkt omdat een gemeente-bulletin voorlich tend moet zijn en niet kan volstaan met een „rubriek van tante Jetje". Een gemeente-bulletin is overigens een gees teskind van de PvdA-fractie. Reinigingsrechten Een deel van de raad en ook de finan ciële commissie heeft zich eerder uit gesproken voor het kostendekkend ma ken van de reinigingsrechten. Dat im pliceert dat de te betalen reinigings rechten zo hoog zullen moeten worden opgetrokken dat alle kosten die t.b.v. de reiniging worden gemaakt daaruit betaald kunnen worden. De tarieven zullen dan ook drastisch omhoog gaan, met uitzondering van eenpersoons-huis- houdens waarvoor het tarief op 75, bepaald blijft. In twee volgende jaren zullen de ta rieven voor het ophalen van huisvuil met 14,50 per jaar verhoogd dienen te worden. Ook de tarieven voor het op halen van bedrijfsvuil en recreatievuil zullen worden verhoogd. Na behandeling van een groot aantal hamerstukken werd de raad nog gecon fronteerd met een aanvullend agenda punt; de beschikbaarstelling van een crediet van 18.000,voor de voorma lige kleuterschool te Oude Tonge, in huur gegeven aan de Muziekvereniging en de peutercreche. De raadsvoorzitter noemde een scala van mankementen die zijn geconstateerd, wat deze en gene uit de raad de verzuchting deed slaken dat het in dat geval veel wijzer zou zijn de boel maar te slopen. Zo kwalijk bleek het ook weer niet te zijn en tenslotte stemde de raad er maar mee in het bedrag te voteren. Zaterdag j.l. werd in Oude-Tonge de streekdierby DBGC Good-Luck gespeeld. Voor Good-Luok was het zaak dat schutter Lon Löfner werd uitgeschakeld dit gebeiwde zeer goed door Rob Rossel. In de beginfase werd er wat nerveus gespeeld, de thuis-club kreeg de eerste goede mogelijkheid op een doelpunt, Jan de Leeuw was de maker hiervan. 10. Het spel van Good-Luck werd gaandeweg beter en zeker in het mid denvak werd veel onderschept, dit bracht lemke Huizer geheel vrij onder de korf en schoot de gelijkmaker in 1-1 Good-Luck bleef nu steeds konobine- ren, hierdioor moest DBGC risico nemen. Rit van Oudenaren profiteerde hiervan en bracht haar ploeg op 1-2. Op slag van rust kreeg Bert Stuur man een droomkans, die hij beheerst be nutte en zo de stand op 1-3 bracht. door Li. Feonlng Vitgevertl W. M. den Hertog 40 Zijn oog rustte met vaderlijk welbe hagen op zijn zoon; zijn roem en zijn kroon. De geschiedenis met de vlag der Friese musketiers, toen Andries moederziel alleen de vlag onder een hoop doden had weggehaald en in vei ligheid gebracht, was zo aangrijpend, dat de stoere man, van wie nog nie mand een traan had gezien, het gelaat afwendde, om zijn tranen te verber gen. Maar het verhaal met de veekoop man was ook machtig; baas Dirksen was in geen vijf jaren zo spraakzaam geweest als vandaag, en toen Andries vertelde, hoe hij met Jan Pietersen de stegen en sloppen van Naarden had man, ging een luid gelach op. afgezocht naar de ontsnapte veekoop man. Zo zaten zij daar rustig te praten, terwijl de baas met geen geringe zelf voldoening vertelde, dat de Prins van In de tweede helft bleek evenals in de eerste heUt dat DBGC meer moeite had met het benutten van de kansen dan de ploeg uit Middelhamis. Het was Lenie Jongejan die melt twee afstandschoten de stand op 1-5 bracht. Bü DBGC werd Jan de Vos ingezet voor Dick Both, terwijl Good-Luck de wissel Marlies Campfens - Els Weyde- ma toepaste. Meer dan 5-1 zat er echter niet in. DBGC-er Dick Both na de wedstrijd: Ik ben blij dat het een sportieve wed strijd was, overigens heeft Good-Luds verdiend gewonnen, wij missen nu een maal te veel kansen, Good-Luck trainer Bd de Jong toonde zich tevreden over liet resultaat van zijn ploeg. Programma zaterdag 22 september: Sen.: DBGC 1 Spido 1 13.00 uiu: Snel 2 Good-Luck 1 Good-Luck 2 PKC 7 16.00 uiir DBGC 2 SKV 1 15.30 uiu: ADO 4 Good-Luck 3 Oranje in dit dorp zijn hoofdkwartier had gevestigd een mededeling, die Andries reeds bekend was. „Zie daar! zei daar!" riep de baas, door het raam turend en naar een bepaald punt over de moestuin wijzend: „daar is hij!" Zijn ogen schitterden van geestdrift; het bloed schoot hem naar de wangen; hij scheen een ander man geworden. „Andries daar is hij! De Jozua van ons volk kijk dan toch, jongen!" Want Andries had van zijn ontmoe ting met de Prins geen woord verteld, en de baas was in de vaste mening, dat zijn zoon de Prins nog nooit had gezien. De aanwezigen verdrongen zich om het raam ja, nu zagen ze hem! De Prins droeg een grauwe mantel, en die mantel en zijn paard waren tot boven toe met slijk en modder bespat. Slechts een adjudant vergezelde hem; hij ging te paard over de sloten heen, en een blos lag op zijn anders zo bleek gelaat. Andries glimlachte. „Zo is dat de Prins?" zei de jon gen, en meer zei hij niet. De buurlui vertrokken, maar de kui per kwam terug, door het raam roe pend: „Ze zeggen, dat de Prins bij de molen is en hierheen komt! Gauw, gauw naar buiten!" Het gezin snelde de deur uit, om de geliefde Prins te zien. Hij reed rake lings langs het witte bruggetje, waar NED. HERV. KERK Beroepen te: Moerkapelle A. v. Brum- melen te Huizen. Meerkerk J. Kooien te IJsselstein. Dubbeldam L. Romeyn te Hardinxveld. Aangenomen naar: Katwijk H. Visser te Nieuwe Tonge. Oude Tonge kand. P. de Jager te Sliedrecht. Bedankt voor: Genemuiden, IJssel stein en 's Gravenhage H. Visser te Nieuwe Tonge, alsmede voor Kinderdijk en Barendrecht. Ommen en Vroomshoop L. Romeyn te Hardinxveld. Kamper veen, Polsbroek en Zetten kand. P. de Jager te Sliedrecht. GEREF. KERKEN Beroepen te: Wommels kand. A. v. d. Dries te Amsterdam. Oostermeer kand. H. Wolters te Kampen. Winschoten H. Vaartjes te Strijen. IJsselmuiden kand. J. Brinkman aldaar. Aangenomen naar: IJsselmuiden kand J. Brinkman aldaar. Oostermeer kand. H. Wolters te Kampen. Wommels kand. A. V. d. Dries te Amsterdam. Klundert P. Lo te Hoogvliet. Emeritaat: Dr. S. J. Ridderbos, zie kenhuispredikant te Amsterdam is met emeritaat gegaan. Hij is een zoon van de vroeger bekende prof. dr. J. Ridder bos van Kampen. Zijn vader bevestigde hem in 1942 te Sleen. In 1945 verbond hy zich aan de kerk van Rotterdam en sinds 1950 werkt hij te Amsterdam, sinds 1965 in het ziekenpastoraat. Heerhugowaard: Een groot aantal ge meenteleden verzet zich tegen de voor genomen kanselruil met de Hervormde predikant ter plaatse, ds. G. A. de Groot, welke communistische sympa- thiën heeft en wiens vrouw laatstelijk lijsttrekster was voor de gemeenteraads verkiezingen van de Communistische party. z GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te: Drachten H. Ophoff te Bedum. Hoogkerk K. v. Dijk te Zwijn- drecht. Katwijk H. Smit te Zaamslag. Bilthoven: Na bevestiging door ds. J. Rijneveld, em. pred. aldaar, deed ds. D. Berghuis, gekomen van Delfzijl, ni- trede alhier met 1 Cor. 1 17. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te: Middelburg E. Slofstra te Broek op Langedijk en J. Starreveld te Delft. Beroepen te: Oud Beyerland H. de Graaf te 's Gravenzande. Dundas (Cana da) A. Baars te Urk. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Bonthuizen J. Koster te Bameveld. Nieuwerkerk B. Reinders te Hardinxveld. Oud Beyerland D. Hak kenberg te Lisse. Bedankt voor: Boskoop J. v. Vliet te Aagtekerke. Haamstede J, v. Raven- zwaay te Temeuzen. Krimpen a/d IJssel: Na bevestiging door ds. K. de Gier van Arnhem met Joh. 3 29, deed kand. J. de Pater in trede alhier met Lukas 22 27. SIRJANSLAND: de baas en Andries stonden, de muts eerbiedig in de hand, en hij zei: „Dag Andries!" De brave mensen waren stom van ver bazing, en de Prins was reeds lang uit het gezicht verdwenen, toen de baas eensklaps vroeg: „Zeg jongen kent ge de Prins?" Toen antwoordde Andries op fluiste rende toon: „Ik ben in zijn geheime dienst." Het klonk de baas als een openbaring in de oren. „Is het dèt?" zei hij: is het dat?" En hij was fier op zijn zoon. Maar het moederhart was vol nieuwe zorgen, en Andries deed zijn best, om haar duidelijk te maken, dat hij toch evenals Kees en Hannes een heüige plicht had, het vaderland te dienen. „Is het niet waar, vader?" „Andries heeft gelijk," antwoordde de baas. „En God, die mijn twee zonen in de zware zeeslag bewaarde, is ook wel machtig, ze alle drie te bewaren!" Diezelfde avond, in de donkerte, ging Andries naar het hoofdkwartier van de Prins en toen de mensen de volgende dag naar Andries vroegen, zei de baas kortaf: „Op reis!" HOOFDSTUK XVII. De herfst was nu gekomen met zijn verwelkend lover en zijn korte dagen. Het was in het begin van October; de huisvrouw en Klara waren reeds ter ruste gegaan, maar de baas zat nog Het A.C. restaurant op de Grevelin- gendam, is bijna wekelijks het doelwit van inbrekers. Deze week werd voor plm. 1600,aan rookwaren en etens waren meegenomen, bij vorige gelegen heden was men ook belust op het t.v.- toestel, stereo-apparatuur enz. die naast andesre artikelen werden meegenomen. Deze Alberts Corner ligt iets bezuiden de grote weg rijksweg 18 over de Gre- velingendam. Inbreken is tamelijk een voudig, door het inslaan van glazen ruiten of deuren. Peek Yachting International B.V. ge vestigd aan de Jachthavenweg te Brui- nisse, het grote verkoopkantoor van jachten enz. aan de Aquadeltahaven te Bruinisse is het slachtoffer geworden van een geraffineerde oplichting. Medio augustus meldde zich aan het bedrijf een Frans sprekend persoon, die interesse toonde voor een groot zee- waardig jacht, dat in de haven lag, eigendom van genoemde B.V. Het betrof een z.g. Fischer jacht, van 34 voet, ter waarde van pkn. 500.000,- Men werd het eens en de papieren wer den gereed gemaakt en aan boord ge bracht, de betaling zou de volgende dag plaats vinden. Men begrijpt de schrik van de be treffende verkopers toen de volgende dag het kostbare jacht niet meer op zijn plaats laig en toen bij navraag bleek, dat het via de enig mogelijke weg, in de vroege morgen door de Grevellngen- j sluis was vertrokken. Maar dit was dan ook het laatste be richt, dat men van het schip ontving, het is sindsdien spoorloos verdwenen. Zelfs een speurtocht met een vliegtuig, waarbij niet alléén de Noordzee werd afgespeurd, maar ook de verschillende havens langs de Nederlandse- Engelse en Franse kust, zonder enig resultaat. j Ook de politie staat voor een raadsel, waar het toch niet kleine jacht kan zijn gebleven. B\u"gemeester C. H. van de Linde, van Nieuwerkerk a. d. IJssel herdenkt vandaag (vrijdag 14 september) zijn 40 jarig jubUeum in Overheidsdienst. Van dlie 40 jaar, was hij 22 jaar op Bruinisse werkzaam, want na zijn start te Leiden als gemeenteambtenaar in 1939 volgde zijn benoeming tot commies ter Ge meentesecretarie te Urk in de tijd van oorlog en bezetting. Op 1 september 1948 werd dhr. van de Linde geboren in Tholen, maar daarna woonachtig in Den Haag, benoemd tot gemeentesecr. van Bruinisse in de va- catiu'e ontstaan door het naar Zierikzee vertrekken van dhr. G. Grolleman, de latere burgemeester van Borger en As sen. Op 1 juU 1959 verwisselde dhr. van dte linde het secretaris-ambt met dat van burgemeester van Bruinisse. Op 16 september 1969 werd hij benoemd tot burgemeester van Nieuwerkerk a. d. IJssel welk ambt hij tot dusver nog be kleedt. aan de vierkante, eikenhouten tafel, by de kleine olielamp, om de gedenk waardige voorvallen van deze buiten gewone tijd bij te houden in het dag boek van zwaar Hollands papier met kalfslederen omslag, dat voor hem lag opengeslagen. Hij pende het belangrijkste van deze dag neer: de hoofdletters met sierlijke krullen, zonder bril, want zijn ogen waren nog onverzwakt, en toen de laatste volzin was neergeschreven, legde hij de ganzenpen peinzend neer op de rand der tafel. Nu las hij het relaas der laatste maan den nog eens over, en de inhoud van hetgeen hij las was als volgt: 22 Juni. De veldwachter vertelde mij zoeven, dat de zoon van de raadsheer van der Graaf, die student te Leiden is, met zijn broeder en nog een paar ken nissen van een vrolijke parij komende, op straat de Raadspensionaris op de Plaats, tussen de Gevangenpoort en 't Groene Zoodje te 's-Gravenhage, te lijf zijn gegaan, en hem hebben vermoord. Zo iets ijselijks heb ik mijn ganse le ven nog niet gehoord. 23 Juni. Er loopt een gerucht, dat de Fransen Oudewater hebben bezet. Het is wel ongelukkig, dat onze veld wachter geen leugen schuwt, om de Oranjepartij een deuk te geven. Zijn verhaal van de aanslag op de Raads pensionaris is natuurlijk weer erg over dreven, want de burgemeester, die het Dit artikel gaat eigenlijk buiten mijn l historische verhalen over Zeeland, zoals ik wel eens een enkele keer meer „buiten de rooilijn" terecht kom en „uit de band spring", maar dan in de nette betekenis van het woord! Hoe ik daartoe gekomen ben? Wel, er gaat haast geen week voorbij of je leest wel eens iets in de krant over deze verdovende middelen, over ver slaving, over de politie die weer wat te pakken krijgt. Onder de lezers zullen er ook wel zijn, die een kind of kleinkind hebben in de gevaarlijke leeftijd dat ze alles voor zoete koek aannemen en gemakke- lijk te verleiden zijn. Dit artikel kan misschien tot waarschuwing dienen om i zich verre van zulk gevaarlijk spul te houden. Wie er maar eenmaal aan ge wend is, kan er moeilijk vanaf raken t en het kan je leven kosten, in ieder 1 geval je gezondheid. Nu kreeg ik een groot geïllustreerd boek in handen: „Het grote boek over de politie". In verscheidene artikelen 1 wordt het vaak moeilijke en ondank- bare werk van de politie belicht en er stond ook een artikel in over verdo- vende middelen. Begonnen in Amerika, T zijn ze sinds ongeveer onder de jeugd in ons land gebruikt. Drugs Ze worden ook wel drugs genoemd. 1 Dat is een Engels woord, dat kan be tekenen: kruid, artsenij, bedwelmend middel. Een drogist en een apotheker heten in Engeland druggist, j Ze worden onderscheiden in Boft (zachte) drugs en hard (harde) drugs. De soft drugs zijn minder gevaarlijk. Het is begonnen met marihuana, dat j is Indische hennep die vrel gerookt j werd vermengd met tabak. Gebruikers j hebben er e eneigen taaltje voor, zoals I een stickie, weed, kif en dergelijke 1 woorden. Een veredeld soort is hashish of hash. Bij kort gebruik voelt men zich ont- - spannen en lekker. Maar bij veelvul- dig gebruik vervalt men tot doffe be- t rusting, men heeft geen zin meer in het werk en verwaarloost zichzelf. Om wat bij tt komen neemt men een ster kere dosis en zo raakt men eraan ver slaafd en kan niet meer zonder, t Volgens de opiumwet is de invoer in ons land verboden en daarom pro- 1 beert men het clandestien in te voe- ren. Het smokkelen ervan is een voor- 1 delig zaakje: de inkoopsprijs van een kilo hash is ongeveer 100,en men kan een kg verkopen voor 1500, i Marihuana en hash zijn soft drugs. Veel gevaarlijker zijn de hard drugs. Hash wordt gerookt, maar er kan ook i hash-olie uit gefabriceerd worden, die t veel en veel sterker is. Om de kwali- - teit te proberen liet iemand eens een druppel van deze vloeibare hash op zijn sigaret vallen, bij het roken ervan ver viel hij 48 uur lang in coma. Of dat dus 1 sterk spul Is! Het wordt dan ook ge- t rekend tot de hard drugs. 5 Evenals heroïne, dat wordt bereidt t uit de opiumplant, de papaver. In ons land wordt ook papaver verbouwd, ze bloeien maar kort met grote witte bloe men waarop blauwige vlekken. Maar onze papaver is niet geschikt om er heroïne uit te halen. Daartoe moet men vooral in Zuidoost-Azië zijn, de streek tussen Birma, Laos en Cambodja noemt men wel „de gouden driehoek". Daar groeit de beste soort. De rijpe bollen worden iets ingesneden, er loopt wat sap uit dat dik wordt en er met een mesje wordt afgeschrapt. Dat is de ruwe opium en hieruit bereidt men heroïne. Opium wordt ook in de geneeskunde gebruikt: de verdunde opiumtinktuur bij maagklachten en de uit opium be reide morfine kan de pijnen verdoven. Dat is dus een goed gebruik ervan. Uit een oud leerboekje over Indië herinner ik me nog een plaatje, waarop een heel magere Chinees op een bank lag met een pijp in zijn mond, er onder stond: amfioenschuiver. Onze Oost-In dische Compagnie voerde wel opium uit Turkije naar Indië, ze werd gehaald uit de plaats Afyon, waaraan de naam amfioen ontleend is. De politie Heroïne wordt opgesnoven en ook in sigaretten gerookt. Eens ontdekte de politie sloffen sigaretten, net als de gewone mooi verpakt in cellofaanpa- pier, maar bij nauwkeurig onderzoek bleken het verkeerde te zijn. In de meesete gevallen wordt vloei bare heroïne ingespoten in de arm of het been. Zeer gevaarlijk, door de in jectienaald kan men infectie krijgen. toch weten kan, heeft mij verzekerd, dat mijnheer de Witt wel gewond maar niet gedood is. Er is een grote gis ting onder het volk. Wij voelen allen, dat het met ons land hollend naar de kelder gaat, als er niet iets groots ge beurt. Ik heb onze beurtschlpper op Rotterdam gesproken; hij was verle den week bij dominé Jacobus Borstius ter kerk geweest, en deze eerwaarde leraar had gepredikt van de kansel, voor de stampvolle kerk, dat wij blind „als blindgeborenen" moesten zijn, in dien wij de tekenen der tijden niet ver stonden, en dat wij verraders aan de heilige zaak des vaderlands zouden zijn, indien wij het Eeuwig Edict niet als scheurpapier aan de wind prijsgeven, en onze geliefde Prins van Oranje niet tot Stadhouder verhieven. Vivat Oran je! 26 Juni. Van der Graaf heeft bekend, dat hij de Raadspensionaris in een ogen blikkelijke opwelling van bitterheid met een mes had willen treffen. Onze mees terknecht zegt, uit Den Haag een schrij ven van zijn zuster gehad te hebben, waarin stond, dat de stoot was afge stuit op een maliënkolder, die de Witt onder z'n borstrok droeg. Met de land oorlog staat het miserabel slecht. Men begrijpt niet, wat de mensen bezielt. De moed is in de schoenen gezakt; de ingezetenen der vestingen lopen de vij and dagen ver tegemoet, om hem de sleutels te geven. O Heere, zend toch 1 ook leveraandoeningen zijn niet zeld- zaam. Bij veelvuldig gebruik vervallen I de krachten, de tanden vallen uit en l men vervuilt helemaal, het kan de ver- slaafden niet meer schelen. Het is ont zettend moeilijk om van de verslaving af te komen. Heroïne is veel duurder dan de soft r drugs. De inkoopsprijs van een kg is - 7000,het wordt verkocht voor 10 x t zoveel. Daarom wordt het verhandeld per gram of een deel van een gram. 1 Verslaafden hebben er dus veel geld voor nodig en wie het niet heeft gaat 3 het stelen. Ik las verleden week nog - van een echtpaar in Zeeland, dat 1 1500,per week nodig had, de vrouw 1 had op een kantoor voor duizenden gul- dens verduisterd, waarom begrijpt u - nu wel. 1 Smokkelen is dus een voordelige zaak r als men niet ontdekt wordt. Vooral uit Hongkong komt er veel. Het is voor J de politie erg moeilijk om de daders r te ontdekken. De grote smokkelaars 1 blijven meestal buiten schot, ze sturen hun koeriers er op af, die het moeilijke r werk moeten doen. Een koffer met dubbele bodem, een uitgehold boek, een conservenblik met aardbeien zijn 1 trucs, die de politie wel door heeft. Soms wordt het moeilijker. Eens kwa men er Chinezen (beruchte smokkelaars) s met een paar kleine kinderen in Wenen, waar ze uitstapten. Ze hadden veel speelgoed bij zich en veel meer verse vruchten dan ze op konden. Er werd 3 25 kg heroïne in gevonden. r In 1973 liep de oude viskotter Sche- veningen 36 de haven van Harlingen f binnen. Het was moeilijk manoevreren 1. om aan de kade aan te leggen. Geen wonder: onder aan de kiel was een t stelletje metalen buizen aangebracht t gevuld met drugs, 1000 kilo. s Bij Callantsoog kwam een schip bij s het strand met 4000 kg hash uit Liba- 5 non. Met rubberbootjes wist men de helft aan land te brengen. Toen werd het ontdekt en de bemanning liet het schip zinken. Later werd het schip met een drijvende bok opgehaald en vond - men nog 2000 kilo en 10 liter hash- 1 olie. 1 Dit zijn een paar voorbeelden, dat de smokkel ontdekt werd. Maar hoeveel blijven er onbekend. De politie spant zich in, zelfs met hash-honden, die r het spul ruiken, maar er zijn nog ge noeg smokkelaars die er door glippen en rijk worden. 1 Middelburg L. van Wallenburg Over het weer in Nederland in de zo mer van 1979 valt zo op het eerste ge zicht niet veel goeds te zeggen. Kou en regen voerden de hoofdtoon. Voor men sen niet zo leuk. Wat vonden de bomen ervan? Die houden wel van regen. Droogte bemoeilijkt de opname van water en de hierin opgeloste voedings stoffen uit de grond, zodat de ontwik keling van de boom wordt geremd. Wa ter in de grond is dus in. het algemeen gunstig, als de omstandigheden maar niet zo zijn dat de wortels er in ver drinken omdat er geen lucht meer in de grond overblijft. Omdat het in ons land op de meeste plaatsen wel dikwijls maar niet veel te gelijk heeft geregend, zijn de meeste bo men daar in dit opzicht wel bij gevaren. De abnormaal lage temperatiiren daar entegen hebben alle levensprocessen, in de grond en in de hele boom, minder snel doen verlopen waardoor de ont wikkeling juist weer geremd werd. De balans zal van plaats tot plaats ver schillen, waarschijnlijk is het gemiddel de resultaat vrij redelijk. Eén lichtpunt is er in elk geval wel. Er is in de afgelopen winter veel zout gebruikt voor de gladheidsbestrijding, in grote delen van ons land veel meer dan „normaal". Dat zou de bomen langs wegen heel veel kwaad gedaan hebben, en de vele regens hebben wat dit be treft ongetwijfeld heilzaam gewerkt doordat het uitspoelen van het zout uit de grond er door bevorderd werd. De vergiftiging van de wortels is daardoor wellicht wat minder en het herstel van de bodemstructuur, die altyd ernstig onder het zout te lijden heeft, wordt er door bevorderd. Dat is althans een goede kant van het slechte weer. (Uit bomennieuws) vuur naar beneden en verpletter alle Fransen en alle verraders! Niet al leen Oudewater, maar ook Woerden is door de vijand bezet. 30 Juni. Andries is hier geweest. De jongen is van een onnozel lam een moe dige leeuw geworden. Hy is in dienst van de Prins, en ik vermoed, dat hem een belangrijke maar gevaarvolle taak is opgedragen. Hy heeft maar één nacht onder ons dak geslapen, en toen ging hy weer de Breede Veertien op. De Heere zy met u, beste jongen! En Hy zy ook met Kees en Hannes en met alle ware vaderlanders, de Prins van Oranje aan het hoofd! De veldwachter zegt, dat de student va nder Graaf ter dood zal gebracht worden. Ik belief het niet te geloven nóóit zou de lange Jan een dommer en wreder streek hebben uitgehaald! De veldwachter meent, dat er op die manier een heilzame schrik onder het weerbarstige volk zal komen, maar ik geloof dat de zaak vierkant anders zou uitpakken. 1 Juli. Van der Graaf is werkeiyk ter dood gebracht; de zuster van myn meesterknecht heeft het geschreven. Hy ging moedig in de dood en zei, dat zyn enige hoop op Jezus Christus was ge vestigd. De regenten hopen op de lange Jan; die arme verdoolde van der Graaf hoopte op onze Heiland ik houd het met van der Graaf. Te Veere is de O- ranjevlag uit de toren gestoken Vi vat Oranje! De eerste lezing georganiseerd door de Ver. Reformatorisch Contact te Sir- jansland van het nieuwe seizoen was woensdagavond zeer druk bezocht. Spreker voor deze avond was Ds. G. H. van Kooten uit Delft, die na het voor lezen van Num. 10 29-3 zyn gehoor be paalde bij de woestynreds van de Israë lieten, nadat zy op de berg Sinai de wet hadden ontvangen. Hy vergeleek daarby dieze woestyn- reis met het menselijk leven en van de kerk die eveneens op reis is, nameiyk naar de eeuwigheid. Tussen verschillende voorvallen uit dfe geschiedenis zoals die in de Bybel is opgetekend, trok hy een paralel met het leven en hy deed dat in vier pun ten die hy nader uitwerkte. De bijeenkomst was geopend door de voorzitter van de vereniging dhr. W. van den Berge, die omdat het de eerste keer was, in het nieuwe seizoen zijn openingswoord ontleende aan Openba ringen 5 1-10. Ds. van Kooten sloot met dankgebed. De volgende byeenkomst wordt ge houden 25 oktober, spreker zal dan zijn ds. van Muilwyk uit Monster. I Als de analyses van de eind dezer maand beginnende Bietencampagne juist zyn, dan krijgt Schouwen-Duive- land daarin geen hoog cijter, want ter- wyi men komt tot een gemiddelde op brengst van 45 ton per ha., schat men die voor ons eiland maar op 44 ton. Goere^-Overflakkee krijgt 47 ton, St. Philipsland en Tholen 45, de Bevelan- den 47 en Walcheren 48 ton. De hoogste opbrengst wordt geraamd voor Oosteiyk en Zuideiyk Flevoland nameiyk 55 ton per ha. De Noord-Oost polder is goed voor 50 ton per ha, Gro ningen, Drente en Overyssel komen het slechtst uit de bus met 39 ton. SCHERPENISSE Collecte bootvluchtelingen. De dezer dagen in de Hervormde kerk gehouden collecte voor bootvluchtelingen heeft 2412,65 opgebracht. ST. MAARTENSDIJK Sloop Bosstraat. Alle saneringshui- zen aan de noordkant van de Bosstraat kunnen nu worden gesloopt door aan koop van pand 31. Volgens bestemmings plan Achter 't Bos komen hier nieuwe woningen voor terug.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 5