Investerings- en dekkingsplan geeft slechts een BANDENMONTEUR hofka^sampermans bandenspecialisten m^ „Sempre Crescendo" Middelharnis viert zaterdag 90 jarig bestaan RIEN VONDER VEER A Interprovinciaal overlegorgaan voor de akkerbouw- aangelegenheden in het Zuid-Westen RAAD OOSTFLAKKEE ic Weinig animo voor uitbreiding gemeente-iiantoor Wegens uitbr eédinig van ons dienstenpakket zoeken wij met spoed een voor onze vesta'ging te Nieuwe Tonga 3244 EH Langeweg 32 Leeftijcl±2ajaar on bezit van ri^wijs B.B. Wij leiden U •op: teciiniscih en commercieel, voor montaige, balanceren, uJÉignen, verkoop en bezorging. Tevens Meiden wij U: aantrekkelijk salaris, vakantie-toeslag 8% eindejaars-Uiiitkering 5% Gratis werkkleiding (incl, onderhoud) Bent U geïnteresseerd in een opleiding tot specialist, in kon- takt met mensen, bei dan voor ©en afspraak met onze filiaalohefdihr. Jaap v. d. Velde, Tel. 01875 - 1474 - 1247 (zaak) Tel. 01875 -1559 (privé) Samen zoeken naar oplossingen voor de problemen VAKANTIE VOORLICHTING voorlichtingsmiddag neem nou bijvoorbeeld MAGERE RUNDERLAPPEN 500 GRAM 6 50 RUNDVLEES HEERLIJK, OOK OP HET BROOD CORNED BEEF loodram 1.50 deze week extra aanbevolen MAGERE SPEKLAPJES 500^r;2.5O HAMBURGERS 4stuks4.00 GEBRADEN GEHAKT 100^r. 1.20 DUBBELE RING 2 - SOMMELSDUE TELEFOON 01870 - 2727 Spreekuur burg. Goedereede Dierenbescherming Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 18 september 1979. Het Investerings- en dekkingsplan 1979 1982 zoals dat in de donderdag avond gehouden raadsvergadering door de gemeenteraad van Oostflakkee werd vastgesteld is niet een beleidsstuk waarvan onder geen voorwaarde meer mag worden afgeweken. Integendeel, het geeft slechts een indicatie van de waarschijnlijke begrotingspositie in de komende jaren, terwijl het evengoed mogelijk is dat er „als een bliksemstraal een grote financiële aderlating plaats zal vinden", waardoor de cijfers weer overhoop worden gehaald. Het investerings- en dekkingsplan be doelt ook een beleidsplan voor de eerstkomende jaren te zijn, redenen voor de raad om er de meest serieuze aandacht aan te besteden. Over meer dere zaken bleek het College met de raad van mening te verschillen, maar geen nood. Er werd niet meer beslist dan over de vaststelling van het plan, de daarin genoemde plannen zullen elk aan een apart raadsbesluit onderwor pen zijn. De door B en W voorgestane uitbrei ding van het Gemeentekantoor was zo'n onderwerp waarover de meningen bots ten. Meerderen vonden dat de twee ton, die met zo'n aanpassing gemoeid zullen zijn beter besteed kunnen worden. Dat is trouwens ook de mening, van de finan ciële commissie die het plan eerder heeft besproken, maar desniettemin hielden B en W zich aan hun oorspron kelijk ingenomen standpunt dat de uit breiding door zal moeten gaan. Donder dagavond werd duidehjk dat een t.z.t. in te dienen voorstel weinig kans van slagen heeft. De PvdA-fractie - bij monde van dhr Poortvliet - liet duide lijk weten een andere oplossing voor te staan en veel eer te denken aan de bouw van een nieuw Gemeentekantoor, zij het ook dat dat pas op langere ter mijn mogelijk zal zijn. Dezerzijds wordt er ook op gehoopt dat de sociale diens ten van de 4 eilandelijke gemeenten zullen worden samengevoegd waardoor ook weer ruimte vrij zal komen. De door B. en W. voorgestane verbouwing ontmoet ook weinig begrip bij de VVD, getuige de bemerkingen die dhr de Goeij te kennen gaf: „wat we ook doen aan het gemeentekantoor, het blijft een rom melig geheel", vatte dhr de Goeij sa men. Hij zou de bouw van een semi permanent gebouw preferen dat zo'n 15 a 20 jaar in gebruik zou kunnen blijven totdat een nieuwe definitieve en centrale voorziening aanwezig is. Kantoorcontainers op het dak van de huidige archiefruimte", was nog een suggestie van dhr Poortvliet, maar met ■hoeveel overtuiging ze ook werden aan gevoerd, B en W hielden zich aan de te boek gestelde verbouwing. Het was overigens de klacht van eerder genoem den - de heren Poortvliet en de Goeij - dat B en W niet de moeite genomen hadden de consequenties te aanvaarden van de bemerkingen die de fianciele commissie had gemaakt. De heren meen den dat daar een aanpassing van de inhoud van het plan uit voort had moe ten komen terwijl het nu, een kleine uitzondering daargelaten, ongewijzigd bleef. Dat gold ook de gedachte op de zolder van het raadhuis een tentoonstellings ruimte te maken waarvan de kosten op 50.000,worden begroot. Meerde re raadsleden zien dat in 't geheel niet zitten en zij bereiken dan ook dat de post „pro memorie" werd geraamd, het geen betekent dat de idee zeker niet verlaten wordt maar dat de tijd van realisering niet wordt vastgesteld. Dhr V. d. Harst maakte desgevraagd wat duidelijker waartoe de ruimte evt. zou gaan dienen. Er kunnen - wanneer de raadszaal bezet is - evt. gezelschap pen op worden ontvangen en er kunnen kaarten van allerlei aard (b.v. met be trekking tot uitbreidingsplannen) wor den tentoongesteld, zowel als het werk van kunstenaars, fotomateriaal e.d. Voor het overige waren er geen gro te verschilpunten meer en het Inves terings- en dekkingsplan ging zonder grote averij in zee. „Prachtig als het allemaal zou luklten" was de groet die dhr Hokke het plan meegaf. De plv. directeur-generaal voor land bouw en voedselvoorziening, dr. ir. M. P. M. Vos, heeft 7 september jl. te Roo sendaal het Interprovinciaal Overlegor gaan voor de Akkerbouwaangelegenhe- den in het Zuid-Westen geïnstalleerd. Het overlegorgaan zal fungeren als ge spreksforum voor de drie Raden voor de Bedrijfsontwikkeling en de land bouworganisaties in Zuid-Holland, Noord-Brabant en Zeeland. Hierbij zal aandacht worden geschonken aan de technisch-economische problemen in de akkerbouw. Het twaalf leden tellende overlegor gaan is als volgt samengesteld: elk der drie Raden heeft een lid aangewezen, de gezamenlijke landbouworganisaties deden per provincie hetzelfde, terwijl voorts de gezamenlijke vaktechnische organisaties per provincie eveneens één lid afvaardigden. Tenslotte maken de drie akkerbouwconsulenten deel uit van het orgaan. In zijn installatiérede memoreerde de heer Vos de aandacht die de relatief ongunstige inkomensvorming en finan ciële positie van de akkerbouwers in het Zuid-Westen reeds wordt gegeven. Samen met vertegenwoordigers van de landbouworganisaties is getracht de problemen op een rij te plaatsen en een aantal maatregelen ten behoeve van de landbouw in het zuid-westen van het land, te treffen. Zo wordt o.m. gepoogd inzicht te krij gen in de factoren, die verantwoordelijk zijn voor het feit, dat de opbrengststij ging van de gewassen in het zuid-westen achterblijft bij die elders in den lande. De STICHTING BEJAARDENWERK „OOSTFLAKKEE" organiseert in sa menwerking met de woongemeenschap „Ebbe en Vloed" een op woensdag 26 september a.s. om 20.00 uur namiddags in EBBE en VLOED te Oude Tonge. Het betreft voorlichting over een drie daagse reis per bus en boot vanuit Kiel in Duitsland naar Zweden. De middag wordt verzorgd door de Stena lijn, met films en inleidingen. Als U gebruik maakt van de bus be dragen de kosten 3,50 per persoon. Verder is de middag gratis. De vertrektijden van de bus zijn als volgt: Den Bommel 13.00 uur, Dienstencentrum „Westerlicht", Oranjestraat. Ooltgensplaat 13.15 uur, 't Centrum, van Weelstraat 10. Achthuizen 13,45 uur. Dienstencentrum Past. V. Luenenstraat. U wordt verzocht U vèdr maandag 24 september op te geven bij onderstaan de adressen: Den Bommel, Mevr. v. d. Berg-Vijfvin- kel 01871 - 1545 Ooltgensplaat, kantoor Stichting Be- jaardenwerk 01873 - 1676 Achthuizen, Mevr. v. d. Klundert 01873 - 2117 THOLEN Geslaagd. De heer C. Boender slaagde te Rotterdam aan de Erasmus- universiteit voor het doctoraal examen Econometrie. Groene Kruis. Nu de verbouwing van het Groene Kruisgebouw aan de Molenvlietsestraat is voltooid, wordt er van af maandag 17 september het ge bouw weer in gebruik genomen. Diensten in Ten Anker. Woensdag 19 september ds. A. G. v. d. Stoel. Woensdag 26 september ds. G. Mouw. Legaat voor kerkvoogdij. De kerk voogdij van de Ned. Hervormde Ge meente ontving dezer dagen uit de nala tenschap van de heer Joh. L. Deurloo een legaat van 5000, Kerkelijke collecten. De in de Her vormde Kerk gehouden gewone collec ten brachten in augustus 3031,— op en de extra collecte voor de kerkvoogdij 1457,De collecte voor het Bouw fonds bedroeg 740,75 en die voor H.G.I.B. 736,25. Verkoping Dameskrans. De her vormde dameskrans houdt 3 oktober a.s. haar jaarlijkse verkoping van eigen ge maakte en ingekochte goederen. Schoonmaken waterleidingnet. De Watermaatschappij Zuid-West-Neder land is woensdagnacht begonnen met het schoonmaken van het waterleiding net. Begonnen werd met de toevoerlei ding Halsteren-Tholen en vervolgens worden de leidingen van Tholen (stad) onderhanden genomen. Daarna komen Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartens dijk, Stavenisse, St. Annaland en Oud Vossemeer aan de beurt. Collecte Kon. Wilhelminafonds. Voor de kankerbestrijding heeft de col lecte te Tholen 4505,opgebracht. Laat 200 gr, margarine bruin worden en schroei de lappen daarin zeer donl<erbruin. Strooi er zout en peper op en doe ook een ui in de pan. Afblussen met water, pan sluiten en het vlees gaar stoven in 1 Vi uur. DEZE WEEK SLECHTS rOPSUBER Gezamenlijke aanpak Een gezamenlijke aanpak van de pro blemen wordt in de toekomst van steeds groter belang. Toekomstige problemen in de landbouw als geheel; van onze hele akkerbouw; van die in het zuid westen des lands of van bijv. onzeuien- telers, kunnen alleen dan doeltreffend en snel tot een oplossing gebracht wor den wanneer een ieder die bij de desbe treffende bedrijfstak is betrokken, over oplossingen wil nadenken en mee zal werken om de voorgestelde oplossingen te realiseren, aldus de heer Vos. Het is duidelijk dat ook de landbouw in de toekomst geconfronteerd zal wor den met een stijging van de kosten. Deze stijging kan in principe goedgemaakt worden door: - verhoging van de prijs voor de land- bouwprodukten; - verdere stijging van de produktiviteit per arbeidskracht; - vergroting van de bedrijfsgrootte; - optimalisering van het produktiepro- ces op de bedrijven. Op het gebied van de prijzen van land- bouwprodukten, in elk geval voor zover zij in Brussel worden bepaald, moeten geen hoge verwachtingen gekoesterd worden. Ook voor een aantal „vrije produk- ten" zijn de vooruitzichten, wat prijs verhogingen betreft, niet zo erg hoop gevend. Verhoging van de produktiviteit per arbeidskracht door vergroting van de bedrijfsgrootte biedt eveneens nauwe lijks soulaas. Rest dus, dat de kosten stijgingen grotendeels opgevangen zul len moeten worden door een verdere optimalisering van de bedrijfsvoering. Om dat te bereki enulzlen akkerbou wers, voorlichting, onderzoek, toeleve rende en afnemende bedrijven, handels organisaties gezamenlijk alle schakels in de produktie, de verwerliing en de afzet van onze produkten aan een kri tische beschouwing moeten onderwer pen. Activiteiten van studieclubs hebben bewezen dat de opbrengsten per ha om hoog kunnen, dat de kwaliteit van de produkten verbeterd kan worden, dat de kosten kan worden bespaard. Een en ander zal geen gemakkelijke zaak zijn, maar samenwerking maakt macht en alleen al de wil tot een ge zamenlijke aanpak van de problemen, biedt perspectief op resultaten, aldus de heer Vos. Burg. van Velzen van Goedereede heeft een wijziging aan moeten bren gen in het spreekuur voor a.s. vrijdag. In plaats van 's middags wordt het a.s. vrijdag gehouden van 10 tot 11 uur 's morgens. Goed tehuis gezocht voor zwart/wit gevlekt katertje, 12 weken oud. Fam. J. Hoek, Nieuwstraat 49, Oude Tonge; tel. 01874 - 2104. Zoals kindertjes saampjes verlekkerd aan één zuurstok kunnen likken, zo on geveer hebben negentig jaar geleden de eerste leden van Middelharnis' „Sempre Crescendo" samen geprobeerd aan één instrument enig geluid te ontlokken. Dat was in december 1889, enltele maanden na de oprichting op 27 september in hotel Meijer. Na dat primitieve begin zijn vele miljoenen noten gekraakt en heeft „de Koninklijke Muziekver. Sem pre Crescendo" zich diep geworteld in de Middelhamisse samenleving. A.s. za terdag 22 september zal het 90-jarig jubileum worden gevierd, gesteund door heel wat meer muzikale kennis dan waarop in de kinderschoenen kon wor den geboogd. Begrijpelijk ook, de eerste leden wa ren meer „werkkrachten" dan muzikan ten die er vanuit gingen dat er primair gewerkt moest worden en dat er „op den duur wel eenige muziekkennis en dragehjke muziek zou kunnen worden voortgebracht". Onderwijzer M. M. J. Vletter was mede-oprichter en hij werd Sempre's eerste directeur. Deze en heel wat meer informatie over de negentig jarige staat te lezen in de herdenkins- uitgave die werd samengesteld door een van de oudste leden, dhr G. van Lente Mzn. Het boekwerkje, geïllustreerd met tal van interessante foto's zal a.s. zater dag op het dan te houden concert te koop worden aangeboden. Ongetwijfeld een kostelijk bezit voor hen die met de muziek hebben meegeleefd. „Sempre" zorgde er overigens wel zelf wel voor dat ze in de belangstel ling bleef. Het herdenkingboekje ver haalt in woord en beeld de bezoeken aan tal van concoursen; al in 1895 zat er voor Sempres muzikanten een bui tenlandse reis in. Aanvankelijk werd nog gespot met het verzoek uit het Bel gische Dinant maar toch werd na ampe le overwegingen de reis ondernomen. Ze kwamen met een rijke ervaring en een eervolle vermelding terug, de man nen van „Sempre" die in Dinant hadden moeten ervaren dat ze niemand konden verstaan en daarom op handgebaren en pantomime over waren gegaan. Prachtig gecalligrafeerd zijn de aankondigingen uit de tijd van de uitvoeringen die „Sempre" grote verm.aardheid hebben gebracht. Interessant is ook de „lijst van inteekening voor aandelen, groot tien gulden, als renteloos voorschot" waarmee de eerste kosten gefinancierd werden. Stad en land werden afgereisd naar concoursen en steeds kwamen de muzi kanten met nieuwe, amusante ervarin gen terug. Concoursbezoek was toen nog een ware belevenis; in 1902 werden de heren vergast op een rijtoer door het Westland en een bezoek aan 's Graven- hage, waarna ze in Overschie de 2e prijs wegnaalden. Die zege was Vi^eer goed voor een ontvangst üoor de leden van de commissie van bijstand in Mid delharnis, waarna samen het glas werd geheven. Sommige concoursen liepen wel eens minder plezierig af, zoals dat in den Haag waar de directeur weigerde de derde - z.i. te lage - prijs in ont vangst te nemen. Het herdenkingsboek herinnert ook aan de intocht van bur gemeester den Hollander op 28 septem ber 1921 waarbij Sempre voor de muzi kale noot zorgde en in het boekje trekt een stoet van jubilarissen voorbij bij wier jubileum „Sempre" acte de pre sence gaf. Een zwarte bladzijde in het boek is het overlijden van directeur Vletter op 20 oktober 192Y. Voorafge gaan door omfloerste vaandels werd hij door de leden van „Sempre", de „Volks zang" en „Zanglust" ten grave gedra gen. Elke bladzijde van het jubileumboek tintelt van de liefde voor de muziek en de samensteller ervan komt dan ook een groot compliment toe voor de manier waarop hij dat aan anderen weet over te dragen. De lezer gaat zich al gauw interesseren voor de verrichtingen van „Sempre" en leeft als snel mee met de veroveringen die werden gepleegd zo wel als met de teleurstellingen die even zo moesten worden geboekt. Er ont stonden enkele directeurs-vacatures maar die werden steeds weer met elan vervuld, zo ook door dhr A. Boogerman, de penningmeester van de Ver. Dhr Boogerman sleepte „Sempre" door de eerste revue heen t.g.v. het 45-jarige jubileum en dat' werd een gebeuren waar nu nog met een glimlach over ge sproken wordt. Sinds 1938 is de naam van dir. W. Vernooijs gedurende tientallen jaren niet meer weg te denken. Er volgde ook voor „Sempre" «en trieste periode toen de Duitsers binnenvielen. Drie van „Sem pre's" leden kwamen niet meer terug, zij stierven door het oorlogsgeweld. Aldus gehavend, maar met nieuwe moed mocht „Sempre" na de oorlog weer de trommen roeren en ze deed dat, getuige de foto's met veel ambitie. Het leven ging nadien weer zijn gewone gang en dat betekende voor de „Sempre"-leden dat ze nogal eens aan moesten treden. „Sempre" werd ook groot in het spelen van revues waarvan er in het herinne ringsboekje een letterlijk is weergege ven. „Sempre" verkreeg het predicaat „Koninklijk" bij de viering van het 60 -jarig jubileum. Dat vond plaats op woensdag 22 februari 1950. Tijdens het toen gegeven concert in de Veiltnghal- len waren zo'n duizend bezoekers aan wezig. Een hoogtepunt uit het bestaan is ook het moment waarop het corps zich voor het eerst in uniform kon presenteren, ruim 64 jaar na de datum van oprich ting. Het herdenkingsboek laat op een foto de trots zien van de in groen met goud gestoken mannen. Voorts zien we oude bekenden in de persoon van dhr S. van Eek toen hij Kon. werd onder scheiden t.g.v. zijn 40-jarig voorzitter schap van de Ver. Een grote schade liep „Sempre" op toen in juni 1965 tijdens de brand in de openbare lagere school te Middelharnis ook het repetitielokaal met instrumenten en bladmuziek in vlammen opging. Maar het zou allemaal weer in orde komen. Er werd dra een comité tot steun aan het populaire „Sempre" opgericht. Het boekje geeft ook een uitvoerige kijk op de gebeurtenissen van de laat ste jaren. De come-back van Willem Vernooijs en diens afscheid, het gouden jubileum van Gerrit van Lente en diens Koninklijke Onderscheiding, hoogtepun ten uit „Sempre's" recente geschiedenis. Ook op muzikaal terrein beleeft „Sem pre" nog immer goede successen, nu onder leiding van dirigent Jaap Jonge- jan die de dirigeerstok van dhr Vernooijs overnam. Het herinneringsboekje geeft zo goed als een totaalbeeld van de po pulaire fanfare, „een vereniging van hoge leeftijd, maar met een jong hart", zo wordt verzekerd. Momenteel zijn er 55 leden, waarvan 38 bij het muziek korps en 17 bij de drumband. Bijna de helft is jonger dan 20 jaar en dat biedt perspectieven voor de toekomst. „Sem pre Crescendo", steeds krachtiger, het is tot op heden zo uitgekomen! A.S. zaterdag zal het 90-jarig jubile um worden herdacht. In de Meerpaal op „Hemesseroord" zal een receptie plaats vinden en zal 's avonds worden geconcerteerd. Om ieder in de vreugde te laten delen maakt „Sempre" 's mid dags vanaf 2 uur een rondgang door de gemeente, met medewerking van „Apollo" uit Nieuwe Tonge, E.M.M. uit den Bommel en de drumband en ma- jorettenkorps „de Somi Girls" uit Mid- delhamis/Sommelsdijk. Beide genoemde muziekkorpsen en „de Hoop" van Stel- lendam en Brassband „Concordia" uit Ouddorp zullen aan het avondconcert hun medewerking verlenen. Groepsfoto 1926 voor de muziektent aan het Burg. Bouwmanplein Zittend v.l.n.r.: A. Boogerman, F. van Zetten, Jac. Verbrugge, M. M. J. Vletter, L Blok G v r. i c, J. Blok. 2e rij: J. Otto van Maastricht, Jac. Noordijk, D. v. d. Waal, T. van Sloften A v d ^T„ r V M. Blok, A. de Koning, J. van der Slugs, G. v. d. Waal. W. van Baaien, H. Mackloet,'W. Zulddiik j 'v' F.u'^f trap: D. Horseling. M. J. Noordijk, A. Schipper. L. van Gelder, K. J. Meijer. M. Boer, l! Smitlï A. Zal'er

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 2