Havenkaden weer beschikbaar voor bietenopslag Eiiandeiijice brandweerwedstrüd zorgde voor vele spanningen Spreekrecht voor derden in Oostflakkees' raad? HS-f-qsC 83e Jaargang Dinsdag 11 septennber 1979 No. 4824 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EELANDEJN Verachifnt tweemad per loeekdinsdag- en vrijdagiovond RAAD MIDDELHARNIS: ir Stadse klager moet niet zeuren Geslaagd voor candidaatsexamen ACKC-DBGC ORG ELS v.a. 595, 39,per maand PIANO'S v.a. 3.500,— BLOKFLUITEN v.a. 17,90 Gitaren, versterkers, laccordeons, citers, bladmuziek enz. VERSPUY en Zn. Westdijk 53 Tel. 01870 - 4776 SOMMELSDIJE (bij molen en bushalte) Ook in Barendreclit, Tholen en Zwijndreclit. 1 Tweede orgelfestival Samaritaan Ds. H. Visser nam beroep aan naar Katwijk aan Zee Prov. Ploegwedstrijd in Numansdorp EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN Pan op het vuur; echtpaar bedwelmd Fietser door auto geschept, zeer ernstig gewond Dierenbeschermings Kleine kentekenplaat alleen op goede plaats Z.C. „De Gooye'' hield onderlinge zwemwedstrijden te Dirksland BIJ TWEE ZUSTERS DOOD ONGELUK OP HELLEGATSDAIVI POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Raba Middelhamis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 8,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per ram. Bij contract speciaal tarief. In de donderdagavond gehouden raads vergadering te MiddeUiarnis draaide het bij enkele agendapunten om de suiker biet, in die zin dat de raad werd voor gesteld gedeelten van de Kade te Som- virêlsdük en te Stad aan 't Haringvliet in gebruik te geven voor de opslag van bieten. Voor elk van de gevallen had het College een vergoeding van 275, in het achterhoofd, zijnde 25,meer dan in voorgaande jaren. Op initiatief van dhr J. H. Koppelaar werd echter van een verhoging afgezien. Met succes voerde dhr Koppelaar aan dat het de laatste jaren niet zo best gaat in de landbouw, waarom ook de agrariërs op de kleintjes moeten let ten. Spr. pleitte temeer voor handha ving van het oorspronkelijke bedrag omdat de gemeente voor het gebruik geen voorzieningen hoeft te treffen of kosten hoeft te maken. Dhr Koppelaar diende zelfs een voorstel in tot hand having van de prijs van 250,en dat haalde het met 8-7 stemmen. Hek beschadigd? Ter sprake kwam ook de klacht die banketbakker Nipius te Stad heeft ge uit. De boeren zouden hun bieten te dicht bij zijn afrastering storten, waar door dat wordt beschadigd. Dhr. T. Arensman (CDA) bleek die klacht in 't geheel niet te pikken en hij ging er dan ook stevig tegenaan: hoe durft die man nou te klagen, flau wekul!" In het bietenseizoen wordt een deel van de kade door de bieten telers gebruikt maar er liggen ook maanden lang jachten van o.m. de man die nu klaagt. Aan het hek is niets te zien en bovendien voert hij ook z'n herten met de bieten die er liggen." Desniettemin gaf de raadsvoorzitter, loco burg. L. C. Kievit te kennen dat de Technische Dienst toch nauwlettender toe zal zien op het nakomen van de gestelde voorwaarden. Parkeerterrein Ring Door dhr G. Mijnders, Ring 110 te Middelhamis was geklaagd over de over last die hij zegt te ondervinden van au to's die op de naast zijn woning gelegen parkeerplaats worden geparkeerd. Er zou tegen de zijgevel worden gereden en door uitlaatgassen vormen zich zwar te plekken op de muur. Reden voor dhr Mijnders het gemeentebestuur te ver zoeken een groenstrookje aan te bren gen. Na advies van de Technisch Dienst meende het College de raad voor te moeten stellen afwijzend te beschikken. Dhr. W. Villerius (SGP) voelde daar echter niets voor omdat hij, de situatie kennend, de- bezwaren van dhr Mijn ders kon onderschrijven. Hij stelde dan ook voor d.m.v. paaltjes met een ket ting daartussen e enafscheiding te ma ken. „U hebt meermalen uitgedragen dat de financiële positie van de gemeen te zeer goed is, dan moeten er toch wel een paar van die paaltjes af kun nen", zo legde hij de raadsvoorzitter voor. Dhr. Kersbergen meende dat de over last al een eind zou zijn opgelost wan neer de zware trekkers van trekkercom binaties van de fa. Peeman de toegang tot de perkeerplaats zou worden ont zegd. Weth. Jacobs die de vragen beant woordde voelde niets voor het een zomin als voor het ander en voorshands zal er dan ook geen voorziening worden ge troffen. „Als er regelmatig grote scha de voor zou komen zouden we het op nieuw moeten bekijken", was de filoso fie van dhr Jacobs, nu achtte hij het niet verantwoord enige maatregel te treffen. De politie zal worden gevraagd proces-verbaal op te maken wanneer blijkt dat er trekkers niet binnen de aangegeven belijning staan. Vuilafvoer Het huisvuil zal de eerstkomende ja ren nog naar Bavel worden vervoerd. Voor 1980 werd de afvoer opnieuw op gedragen aan de fa. Boon, het bedrijf dat dat al enkele jaren tot tevredenheid doet. Er was ook ingeschreven door de fa V. Rumpt te Stad aan 't Haring vliet maar dit bedrijf was met een ho gere prijs uit de bus gekomen en kon niet aantonen te beschikken over een stortvergunning. Er werd stevig over gediscussieerd vooraleer het besluit genomen was. Meerderen uit de raad wilden het Stad se bedrijf erin betrekken, maar op aan raden van de voorz. werd daar vanaf gezien. Wanneer in een volgend jaar het bedrijf beter beslagen ten ijs komt, kan een en ander opnieuw worden over wogen. Weth. Kievit deelde de raad nog mee dat Middelhamis opnieuw vergunning heeft gekregen tot vuilstort bij de hui dige verzamelplaats. Het wachten is nog op een cntgrondingsvergunning en een Hinderwetvergunning voor van de vergunning gebruik gemaakt kan wor den. Het verkrijgen van de toezegging is een gevolg van een beroep dat de gemeente tegen de weigering door GS heeft ingesteld. Overigens zal er geen huisvuil meer worden gestort maar zal de stort beperkt worden tot puin e.d. Muziekonderwtj s De raad - minus de SGP-fractie - ging accoord met het voorstel t.b.v. de openbare kleuterscholen per school een crediet van 650,beschikbaar te stellen voor de aanschaf van een be scheiden muziekinstrumentarium. De SGP-fractie wilde zich houden aan de tot dusver gehanteerde regel dat de eerste inrichting door de gemeente wordt betaald, maar dat daarna de school zelf de verdere kosten zal moe ten dragen. De toelichting liet evenwel weten dat er van de Ie inrichting wei nig materiaal meer over is. Het aan te schaffen Orf instrumentarium is aan gepast aan het niveau van de kleuter. De raadsmeerderheid verleende er gaar ne zijn medewerking aan. MIDDELHARNIS: Henk Vergunst (20) oudste zoon van ds. E. F. Vergunst heeft een knappe prestatie geleverd. Na een studie van twee jaar slaagde hij - aan de Eras- musuniversiteit te Rotterdam - voor zijn candidaatsexamen Economie. Al direkt in de eerste minuut schoot de thuisclub van afstand raak. 1-0. De beginaanval van DBGC kreeg ook en kele kansjes, waarvan Longin Löfner profiteerde. 1-1. Er werd door beide slecht gespeeld. B. DBGC werden er nogal wat kansen gemist, terwijl de thuisclub wat geluk kiger met de schoten was, zij brachten na een half uur de stand op 3-1. In de laatste minuten van de eerste helft was het Kees Lambert die geheel vrij kwam en beheerst 3-2 aantekende. Na de rust kwam ACKC nog op 4-2 maar met Longin Löfner meer in de aanval bleef DBGC gevaarlijk. Half in de tweede helft trok ACKC aan de noodrem, de toegekende strafworp werd benut 4-3. In deze fase werd er vaak verkeerd geplaatst, en beide ploegen hadden duidelijk moeite met het benutten van de kansen. Het was opnieuw Longin Löfner die scoorde 4-4. Waarna Dick Both in de slotfase 4-5 scoorda DBGC 2 was op bezoek bij Merioede 3, zij verloren met 7-6. Zaterdag a.s. is de eerste streek- derfay. Om 13.00 uur treden in Oude- Tonge DBGC en Good-Luck tegen el kaar aan. Het is moeilijk te zeggen wie deze wedstrijd zal winnen. Na het sukses van het orgelfestival vorig jaar is besloten hiervan een tra ditie te maken, hetgeen bij een wissel trofee zoals die vorig jaar in het bezit kwam van Paul Kievit natuurlijk ook moeilijk anders kan. Dit jaar is vrijdag 19 oktober 1979 uitgekozen als dag om de orgelkrach ten met elkaar te gaan meten. De jury- bestaat weer uit Arie Gravendeel, Piet Westhoeve en Gerrit Zoon. Ieder die plezier heeft in orgelspelen en mee wil doen wordt verzocht zich vóór 22 september 1979 te melden bij de receptionist(e) van De Samaritaan (01870 - 2500). NIEUWE TONGE: De Herv. Gemeente van Nieuwe Tonge' zal binnen korte tijd vacant worden, daar Ds. Visser gisteren het beroep naar Katwijk aan Zee heeft aangenomen in de vacature van Ds. W. Chr. Hovius, die een beroep aannam naar Apeldoorn. De gemeente Katwijk is slechts 3 we ken "ïicant geweest. Ds. Visser bedankte voor de volgende beroepen: Kinderdijk, Barendreoht, Den Haag, Genemuiden, IJsselmuiden. De afscheidsdatum is op dit moment nog niet bekend. Zaterdag j.l. werden de provinciale ploegwedstrijden van Zuid-Holland ge houden op de Ambachtsheerlijfcheid Comstrijen in Numansdorp. In totaal waren er 16 ploegers ver deeld over twee categorieën. De uitslag van de we(tetrijden was als volgt: Categorie heen- en weergaande ploegen: 1. René Buth, Nieuwe..Tonge, 236 pnt. 2. Hans Vrij, Oudenhoom, 225 pnt. 3. Leen 't Mannetje, Rockanje, 221,5 p. Categorie rondgaande ploegen: 1. Dick Vrij, Oudenhoorn, 237 pnt 2. Arie Wesdorp, Soramelsdijk, 228 pnt. 3. Arie Jongejan, Oudenhoorn 190 pnt De nummers één en twee zullen af gevaardigd worden naar de Nationale Ploegwedstrijden in de Flevopolder op 24- en 25 oktober a.s.. Alle winnaars ploegden met Rumptsitad ploegen. OUDDORP donderdagavond^7.30 uur ds. A. Bac van OostkapeUe. MELISSANT woensdagavond 7.30 uur ds. H. Paul van Rotterdam- Zuidwijk. NIEUWE TONGE woensdagavond 7.30 uiu: (voorber. H.A.) ds. H. Ligten- berg. OOLTGENSPLAAT donderdagavond 7.30 uur ds. P. Blok. SOMMELSDIJK: Het echtpaar J. W. van Oostende afkomstig uit Nieuwe Tonge waar dhr. van Oostende smid was is zaterdag avond door de brandweer uit zijn wo ning in „Het Oudeland" gehaald. Over buren hadden geconstateerd dat er dik ke rook walmde uit de woning van de Fam. van O. en zij waarschuwden de receptie van „de Samaritaan" van waar uit Sommelsdijks brandweer werd ge alarmeerd. Die trof het echtpaar totaal versuft aan, terwijl een pan op het for nuis een enorme rook produceerde. Het echtpaar werd bij buren ondergebracht Qim later, toen hun woning gelucht was, thuis op bed te worden gelegd. DEN BOMMEL: De 28-jarige Dim Borgdorff is zondag avond rond halt elf, terwijl hij op de fiets over de Schaapsweg reed, door een hem achteropkomende auto geschept tengevolge waarvan hij zeer ernstig verwond in het ziekenhuis moest wor den opgenomen. De naast hem fietsen de mej. M. Kornet bleef ongedeerd; zij was dermate overstuur dat ze pas in de loop van gisteren door de politie kon worden gehoord. Zij en haar vriend fietsten zondaga vond in de richting Den Bommel toen het ongeluk zich voltrok. Beiden voer den achterlicht en beide fietsen hadden een reflector, maar desniettemin wer den zij niet opgemerkt door de jonge man M. M. (20), eveneens uit Den Bom mel. Hij schepte de meest linkse fietser, die over de auto werd geslingerd. Daar bij werd de linkeronderarm van het slachtoffer afgerukt. Ook zijn rug werd geblesseerd. Hij werd in kritieke toe stand in het ziekenhuis te Dirksland opgenomen. De bestuurder van de auto was door gereden. Aan de hand van restanten van deel III van het kentekenbewijs, dat op de voorruit geplakt was geweest, viel op te maken dat de wagen eigen dom was van de fa Oosterling te Mid delhamis. De jongeman bleek bij dat be_drijf werkzaam te zijn. De politie trof hem' thuis aan. Het slachtoffer is in de loop van zon dagnacht naar het Dijkzigtziekenhuis vervoerd. De foto brengt treffend in beeld hoe hoog de spanningen in de zaterdag te Den Bommel gehouden eilandelijke brandweer-wedstrijd soms opliepen. Een Ouddorpse spuitgast scheurde uit zijn blusbroek maar de ravage aan dit vitale kledingstuk liet hem kennelijk onverschillig totdat hij zijn rol geheel had vervuld. Ruim 6 weken geleden is bij mevr. Campfens, Essenlaan 11 te Middelhar-' nis, komen aanlopen een rood-wlt ge streept, gecastr. kater. Inl. op boven genoemd adres. OUDDORP: K.W.F. De inzameling t.b.v. het Kon. Wilhelmina Fonds heeft in onze gemeente opgebracht het mooie be drag van 5.507,38. Gevers/geefsters en medewerkenden, heel hartelijk dank. Het kleine model kentekenplaat, dat op sommige auto's mag worden gevoerd, omdat er voor een kentekenplaat van normale afmetingen niet voldoende ruimte is op de daarvoor bestemde plaats, mag voortaan niet meer op een andere plaats op die auto worden aan gebracht. Minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat heeft hiervoor een wijziging in het besluit kentekens en kenteken platen aangebracht. De nieuwe regeling geldt voornamelijk voor auto's met kleine retroflecterende kentekenplaten, die deels aan het oog worden onttrok ken door een trekhaak. Is dat het geval dan dient de kentekenplaat elders op de achterkant van de auto bevestigd te worden. In dat geval mag niet meer de kleine, maar moet de kentekenplaat van normale afmeting worden gevoerd. De regeling geldt voor auto's die na 1 oktober a.s. in gebruik worden genomen. Zaterdag acht september werden in aanwezigheid van een talrijk publiek van ouders, familieleden en andere supporters de onderlinge zwemwedstrij den van z.c. „de Gooye gehouden in het zwembad te Dirksland. De meer dan zeventig zwemmers en zwemsters, die gekomen waren om aan de wedstrijden deel te nemen, spanden zich tot het uiterste in om hun clubgenoten te ver slaan. Dat gebeurde op de onderdelen borstcrawl, schoolslag en rugcrawl. Misschien was hun strijdlust ook een reden, dat de temperatuur in het bad op deze mooie zomerdag opliep tot grote hoogte. De heer de Man, voorzitter van de zwemclub, verzorgde de aankondigin gen. Hij was er verheugd over, dat deze middag zoveel leden waren opgekomen. Niettemin herinnerde hij er aan, dat de vorige maal bij de zwemwedstrijden te Stellendam veel zwemmers en zwem sters het hadden laten afweten. „Dat heeft zeker medailles gekost en misschien wel een eerste plaats", ver zuchtte hij. Om twee uur gingen de wedstrijden van start Onder luide toejuichingen zwommen eerst de kleintjes onder acht jaar hun baantje. Winnaar waren daarbij op alle onderdelen Wanda Jongejan en Harold Sikken. Onze fell- Het is de Verkeersgroep Breda voor alsnog een raadsel hoe het ongeluk, dat zondagmiddag op de Hellegatsdam aan twee vrouwen het leven kostte, heeft kunnen gebeuren. Feit is dat het Dafje, waarin de dames reden, op de linker baan kwam en daar - in de linkerflank - werd gegrepen door een uit de richting Flakkee komende personenwagen. Over het „waarom" van de zijdelingse ma noeuvre van de Daf is nog geen dui delijkheid. Slechts één van de drie in zittenden, een man van 39 jaar, over leefde het ongeval. Hij werd in het ziekenhuis te Dirksland opgenomen. Daar moest ook worden geconstateerd dat de dames, een 50-jarige en 59-jarige inwoonster van Den Haag, eikaars zus sen, waren overleden. De bedoeling was geweest in Zee land, op Beveland, op familiebezoek te gaan, maar het is helaas niet zover ge komen. Op de Hellegatsdam, enkele honderden meters voor de flauwe bocht naar rechts (naar het Hellegats- plein) vond de botsing plaats. Een wa gen met een Rotterdams gezin boorde zich in de linkerflank van het Dafje dat daardoor in tweeën werd gereten. Het voorstuk bleef op de weg, het achter eind kwam boven op het bitumen-dljkje terecht. De Daf was bestuurd geweest door de 50-jarige mevr. T. Oudshoorn. De 39-jarige man die het ongeluk over leefde zat naast haar. De andere wa gen werd aan de voorzijde zwaar be schadigd, maar de inzittenden kwamen er zonder grote verwondingen af. Zij hadden goed in de gordels gezeten, ook de beide kleine kinderen op de achter bank waren met kindergordels vastge- gespt Als het aan het College ligt krqgt de Oostflakkeese burger straks spreekrecht tijdens de raadsvergaderingen. De wens daartoe werd vanuit de PvdA-fractie geuit in de begrotingsvergadering van vorig jaar en thans heeft het College laten weten positief te staan tegenover deze gedachte omdat het verlenen van spreekrecht een middel kan zijn tot het verkrygen van een grotere betrokken heid van de burger by het bestuur van de gemeente. Overigens zal niet iedereen op het tijdstip dat hem of haar goeddunkt van start mogen gaan. B en W stellen de raad voor daar een half uur voor vast te stellen. Het betreft het eerste half uur direct na het openen - door de raadsvoorzitter - van de vergadering. Bij het opstellen van deze „regels" heb ben B en W gebruik gemaakt van richt lijnen van de Ver. van Ned. Gemeenten. De raad zal ook afscheid moeten ne men van zijn nestor, PvdA-vertegen- woordiger dhr A. Both, die om per soonlijke redenen voor het raadslid maatschap heeft bedankt. Dhr Both maakte sinds de gem. herindeling deel uit van Oostflakkees' gemeenteraad en ook heeft hij deel uitgemaakt van de raad van Oude Tonge. In de donderdag avond te houden vergadering zullen de geloofsbrieven van zijn opvolger, dhr A. Luijendijk worden onderzocht. O.m. staat op de agenda de bespre king van het Investerings- en dekkings- plan 1979 - 1982. De raad zal ook hebben te beslissen op een nota van B en W m.b.t. de hoogte van de reinigingsrechten. Het lijkt erop dat die in 1981 en 1982 per jaar met 14,50 zullen dienen te worden verhoogd. citaties! In de groep van acht tot tien jaar wonnen op de schoolslag: Ellen Soldaat en Theo Jan Tanis. Op de borstcrawl waren de besten: Tanja de Geus, terwijl bij de jongens Theo Jan Tanis en Hans Jongejan gelijk eindigden. Op de rugcrawl wonnen: Tanja de Geus en Hans Jongejan. Bij de iets oudere kinderen van tien tot twaalf jaar kwamen op de eerste plaatsen: Annewien Soldaat en Bastiaan de Man op de schoolslag. Op de borstcrawl tikten Annewien Soldaat en Andrea Kardux als eersten aan en bij de jongens Bastiaan de.Man. Met rugcrawl wonnen: Andrea Kar dux en Bastiaan de Man. Bij de twaalf tot veertien-jarigen wonnen op alle onderdelen: Marlies Bestman en Johan Langbroek. Een prachtprestatie! Van de veertien tot zestien-jarigen was er bij de meisjes ook maar één win naar, namelijk Janet van DrieL Jan Willem Leeflang veroverde de eerste plaats bij de jongens op twee on derdelen, terwijl Ab van Driel de school slag won. Bij zestien jaar en ouder was de verdeling als volgt: Hans Jelier won de schoolslag. De borstcrawl werd gewonnen door Henk de Man, terwijl Jaap Verolme op de rugcrawl als eerste eindigde. In deze leeftijdsgroep deden geen meisjes mee. Van Henk de Man moet nog vermeld worden, dat hij met zijn tijd van 1.03.3 op de vrije slag een nieuw clubrecord vestigde. En dat er groei in de vereniging zit, bewijst wel het feit, dat er maar liefst vier nieuwe leden meezwommen. Namens de clubleiding danken wij al le officials voor het zo nauwgezet ver vullen van hun moeilijke en spannende taak. Mede door hun belangeloze mede werking zijn deze wedstrijden een suc ces geworden!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 1