Wolphaartsdijk 'Mf^'^l^j Zuid-Hollandse Eilanden uit de kerken ZEEUWSE WANDELINGEN Agrarisch kursus- werk op de NIEUWE TONGE Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 7 september 1979. Toen ik het boek van de heer M. Nijsse, dat ik de vorige keer besproken heb, gelezen had kreeg ik zin' om wat meer te weten van de omgeving uit dat verhaal. Ik ben aan het snuffelen ge gaan en het resultaat van dat onderzoek vindt u hier. Een eiland. Wist u dat hier vroeger een eiland lag dat de naam Wolphaartsdijk droeg? Ik schrijf het maar zoals de schrijfwijze is, maar vroeger werd het ook wel Wol- faartsdijk en Wolfertsdijk geschreven. Het zal wel genoemd zijn naar een zeke re Wolfaart, een naam die in vroeger eeuwen veel voorkwam, vooral ook in het bekende Zeeuwse geslacht van Borsselen. Dat eiland was van Noord-Beveland gescheiden door de Zandkreek of Zuid- vliet, van Zuid-Beveland door de Schenge. Het is heel oud, want in een charter van Floris V wordt het al in 1270 genoemd. En dan bestond het al een paar eeuwen. Volgens sommige kro niekschrijvers is dit eilandje al in de 9e eeuw bedijkt. Er waren 4 ambachten, van het wes ten uit eerst Westkerke. Dat lag in de buurt waar nu „de Piet" is, met een boerderij en een stoomgemaal van die naam. Misschien wel genoemd naar het kapittel van Sint-Pieter te Utrecht, dat hier land bezat. Verder naar het oosten komen we bij Oud-Sabbinge, dat nog bestaat. In de Franse tijd (1806) is de kerk afgebroken, ze was zo bouwvallig, dat ze tenslotte voor afbraak verkocht is. Op de plaats ervan werd een school gebouwd. Dit kleine gehucht bestaat maar uit een paar rijen huizen en wat boerderijen. Nog is aanwezig het „Hoge Huis", waar vroeger de heren van Sabbinge hun kasteel hadden. Verwaarloosd, een poos als boerderij gebruikt, is het in 1962 gerestaureerd met 90°/o steun in de kosten van „Mo numentenzorg". Dan komen we aan de derde am- bachtsheerlijkheid van dit eilandje: Oostkerke. Nu noemt iedereen dat Wolphaartsdijk, de naam van het eiland is dus overgegaan op het dorp. Pas in 1960 heeft de gemeenteraad die naam Oostkerke afgeschaft. Het gaf verwar ring: op topografische kaarten en daar van overgenomen door autokaarten stond deze oude naam. En de vreemde ling met de kaart in de hand maar zoe ken waar nu toch Wolphaartsdijk lag! Het vierde ook verdwenen ambacht was Hongersdijk. Het lag nog meer naar het oosten, misschien wel in de omge ving waar nu Wilhelminadorp ligt. Geen eiland meer. U begrijpt wel, wat de oorzaak is dat sommige dorpen zijn verdwenen. De zee is tegelijk vriend en vijand. De zee neemt niet alleen, maar geeft ook. Aan- spoelsels van modder, die steeds hoger worden en dan schorren heten en inge polderd kunnen worden. Zoals ten oos ten van het eiland Wolphaartsdijk, waar men in 1809 ruim 1600 ha vruchtbaar land heeft verkregen, wat nu de Wilhel minapolder heet. Eerst werd dit nieuwe land de Lodewijkpolder genoemd, naar onze koning Lodewijk Napoleon, de broer van de grote keizer. Na het ver trek van de Fransen noemde men dit pas ingepolderde land naar de gemalin van koning Willem I (Frederika Louise Wilhelmina, naar haar laatste voornaam dus). En nu was het eiland Wolphaarts dijk ineens geen eiland meer, het was vastgemaakt aan Zuid-Beveland. Die inpoldering was ook nodig omdat Goes nu zijn havenkanaal kon doortrekken naar de Oosterschelde. Zo is de naam van het eiland overge gaan op het dorp van 26 a 2700 inwo ners. Sinds 1971 is Wolphaartsdijk een deel van de gemeente Goes. Als u de weg rijdt van het dorp via Sabbinge naar de Piet ziet u links nog een overblijfsel van de Schenge, het grenswater met Zuid-Beveland. Gedurende de laatste jaren is er veel veranderd in Wolphaartsdijk. Er is een tijd geweest dat de stoombootdienst van Middelburg over de Oosterschelde naar Zierikzee hier aanlegde. Ook bestond een dienst per pontveer naar het tegen overliggende Kortgene op Noord-Beve land. Toen er een brug over de Zand kreek kwam, werd dit veer overbodig. Nu is de haven een jachthaven gewor den en wordt er druk gevaren en gezeild van hieruit op het Veerse Meer, zoals Veere ook een paar drukke jachthavens heeft. Het dorp heeft een eigenaardig kerk gebouw in byzantijnse stijl, door Mo numentenzorg op de lijst van bescherm de monumenten geplaatst. Een wit ge pleisterd gebouw met een houten toren tje, zoals ik er geen tweede ken in Zee land. Deze Ned. Herv. kerk dateert van 1862, toen de vorige kerk werd afgebro ken. Deze was al 300 jaar oud en was zover versleten dat de herstelkosten te hoog zouden worden. Op de preekstoel ervan heeft de eerste predikant Jan de Crekele (ook wel geschreven Johannes de Creecke) in 1582 in de oorspronkelij ke roomse kerk het zuivere Evangelie gebracht. Deze nieuwe kerk heeft door de stormramp van 1 febr. 1953 nogal gele den, evenals trouwens heel het dorp. Daarom heeft men de kerk zowel van binnen als van buiten opgeknapt, in 1965 is men hiermee klaar gekomen. In het kerkportaal lees ik de mooie woorden: „Rust hier, gij blijden, droeven! Met al uw vreugd en kruis. Waar kan men beter toeven Dan in des Heeren huis!" Ook de Geref. Kerk en de Geref. Ge meente hebben In Wolphaartsdijk een kerk. Deze beide kerken hebben onge veer 300 leden, de Ned. Herv. kerk ruim 1100 (een paar jaar geleden). De korenmolen „De Hoop" is nog vol ledig in werking. Hij staat op een hoge plaats vanwege het bos van zijn buur man, nu kunnen de wieken beter wind opvangen. Vroeger moesten de mole naars een belasting betalen, het wind- recht. Maar Van Strien weigerde het, hij zei: „De wind is van God". In 1927 werd door de zogenaamde Zak van Zuid-Beveland een tramlijn aange legd, die ook doorgetrokken werd naar Wolphaartsdijk. Door de Duitsers zijn de rails gedeeltelijk verwijderd. Een paar jaar geleden heeft men weer een gedeelte in gebruik genomen: van Goes naar Oudelande, hoofdzakelijk voor de toeristen. Er is ook nog een schuttersvereniging in Wolphaartsdijk, die zich bezighoudt met gaaischieten, het mikken op een vogel (geen levende) uit een hoge mast. De toepasselijke naam is: Doel naar ho ger. Het verenigingsgebouw Tavenu is een afkorting van Tot Algemeen Ver maak en NUuttige ontspanning. Je moet het maar weten! Middelburg L. van Wallenburg Boerinnen en tuindersvrouwen op de ZmdhoUandse eilanden die meer willen weten over het reilen en zeilen van het agrarisch bedrijf, zijn van harte wel kom op 1 oktober aanstaande in Vier- polders. Tijdens deze avond, die geor ganiseerd Wordt door de afdeling voor lichting van de standsorganisaties, zal gepraat worden over aktiviteiten voor agrarische vrouwen. Als u komende winter een kursus of gespreksavond over een agrarisch on derwerp wilt volgen, kom dan naar Vierpolders om uw wensen kenbaar te maken. De avond begint om 8 uur en wordt gehouden in het Dorpscentrum, Dijck- potingen 10, Vierpolder. Meer informatie bij M. de Jong, telef. 01100 - 15448. Beroepen. Ds. H. Visser heeft een beroep ontvangen naar de Herv. Gem. van IJsselmuiden en Genemuiden. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-nieuws, postbus 8, Middelharnis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepu bliceerd. DE EERSTE A.O.W. In welk jaar is de A.O.W. begonnen en hoeveel bedroeg het bedrag dat een persoon trok in 1960? Daar hebben wij onenigheid over gehad. Antwoord - Onenigheid is één der oor zaken van ziekten, daarom vertellen wij u maar gauw, dat de Alg. Ouder domswet dateert van 31 mei 1956 en dat de uitkering voor ongehuwden daarin was vastgesteld op 804,— per jaar en voor gehuwden samen op 1338, per jaar. De eerste uitkering werd ech ter pas gedaan na 1 januari 1957 en toen waren de bedragen inmiddels vast gesteld op 746,voor ongehuwden en 1404,voor gehuwden. Nu vraagt u ook de cijfers van 1960. Die waren tot en met 31 maart' resp. 972,en 1584,per jaar en vanaf 1 april 1960 kregen de ongehuwden 1134,en de gehuwden 1794,Als er dergelijke bedragen in uw gezelschap genoemd zijn, hadden alle sprekers dus gelijk. GESTOORDE AUTORADIO Mijn tumolock stoort. Bij het indruk ken van deze toets krijg ik veel storing van de motor binnen. Vooral 's och tends met koude motor is dit het ergst. Hij is doorgemeten en dat was goed. De auto is een Opel Manta 1900 n. Antwoord - Als de radio doorgemeten is en goed werd bevonden, moet de oorzaak worden gezocht bij de bougies. Waarschijnlijk is de vonkvorming daar niet in orde, of ontbreekt de verplichte ontstoring, of is bv. een condensator daarvan lek of doorgeslagen. Is de auto doorgemeten en in orde bevonden, dan wil dat nog niet zeggen dat hij ook ontstoord is. Het kan zijn, dat er een bepaalde afscherming nodig is, in ver band met de plaats van de antenne, of de aangebrachte antenne-invoer. Dat laatste is wel eens het geval als auto radio en antenne door een doe-het- zelver aangebracht zijn na aankoop en na keuring van de wagen. Wij adviseren u de bougies te controleren, of dit aan een garagebedrijf te laten doen, en als de fout daar niet wordt gevonden de condensatoren te laten doormeten. Is er geen ontstoring in de auto aange bracht, dan kunt u dit alsnog laten doen of zelf een zg. ontstoorset kopen bij een handelaar in auto-accessoires of een garagebedrijf. Daar moeten zich speciale bougiekabels en condensatoren bevinden voor inbouw. Is de ontsto- ringsinstallatie wel in orde, dan moet u de antenne-invoer eens laten con-- troleren. Misschien is daarvoor niet af geschermd draad gebruikt. UITEENVALLENDE FRAMBOZEN Ik heb een flink aantal frambozen- struiken, maar als ik de vruchten wil plukken vallen ze a.h.w. tot kralen uiteen. In de winkel zie ik echter gave vruchten in doosjes liggen. Wat is de oorzaak dat het bij mij verkeerd gaat? Antwoord - Dat ligt niet aan de grond of de ouderdom van uw haag (te lang op één plaats geteeld) maar alleen aan het ras. U hebt een zeer ouderwets ras; de nieuwe rassen vallen alleen in kralen als ze onrijp geplukt worden. Ze hebben evenwel het nadeel, dat ze erg zacht zijn en slecht houdbaar. Nu zal dat bij teelt voor eigen gebruik weinig hinderen. U kunt dus volstaan met wat plantgoed te halen bij een collega dat geen last heeft van de door u beschreven kwaal. U weet dan auto matisch dat u een beter soort hebt. OLMENZIEKTE In mijn 70-jarige iepenhagen komt nogal wat zwarte schimmel voor. En kele bomen zijn daardoor reeds afge storven. Wat kan ik doen tegen deze aantasting? Antwoord - Als u besluit tot spuiten over te gaan kunt u thiofanaat-methyl- Topsin-M kiezen of totyl-fluanide. De gebruiksaanwijzing op de verpakking licht u wel verder in. Gezien echter de ouderdom van uw haag zouden wij er weinig kosten aan maken. U kunt net zo goed de aangetaste takken weg- snoeien en verbranden. Wellicht brengt u daarmee de ziekte tot staan en lopen de ingesneoide bomen weer uit en vul len zij de gaten weer op. Als u tot be spuiten over gaat moet u uiteraard let ten op gewassen in de buurt, aangezien de genoemde middelen giftig zijn. ONBEKENDE PLANT Hierbij wat blad van een plant, die 1 - 1,5 m hoog wordt. Hoe heet deze plant? Is het een vaste of eenjarige plant? Antwoord - U verpakte het blad in een plastieken zakje, niet als gevolg dat het totaal verrot bij onze agrarische medewerker aankwam. Daar kunnen wij niets mee doen. U gelieve enkele bladeren te drogen, bijv. in een boek, en deze tussen twee kartonnetjes op te sturen. Voorts dient u een goede beschrijving van de plant te geven en de herkomst te vermelden. Want ook al kunnen wij de soort determineren, dan nog willen wij graag wat verder gaan en ook het ras en de bijzondere eigenschappen daarvan nagaan. Ver meld ook de kleur van de bloemen en de vorm van. het zaad als dat kan. ROTTE KASTANJEBOOM Wij hebben een wilde kastanjeboom van 9 jaar oud. Op een halve m van de grond is een wond en daar loopt wat geel vocht uit. Wij vegen dat wel eens af, maar het komt steeds weer terug. Wat is dat en wat is er tegen te doen? Antwoord - Een kastanje gomt niet zoals pruimen en coniferen dat doen en hij bloedt niet, zoals vele bomen dat doen in het voorjaar. Wij vermoe den, dat er een rottende plek in de stam zit. Inderdaad kan die de stam langzamerhand zo aantasten, dat de boom kraakt zodra er een flinke storm opsteekt. Wilt u dat voorkómen dan moet u voor boomchirurg spelen. Dat is echt niet zo moeilijk. Met hamer en beitel hakt u alle dode hout weg en verwijdert alles wat rot is. Is er nu geen voldoende kemhout meer over om de kroon overeind te houden, dan moet u de boom stutten door vier of vijf palen in te graven en daar de kroon- takken aan te binden. Is er wel vol doende hout over, dan hoeft dit natuur lijk niet. In ieder geval dient u het gat op te vullen met cementspecie. Na derhand zal de boom dit overgroeien met bast en dan kan hij het wel weer zonder steunen. Het is allemaal veel werk, maar wij nemen aan dat u de boom behouden wilt. U kunt hem na tuurlijk ook afzagen en opnieuw laten uitlopen om een stam te vormen. De onderste takken waarover u tevens schrijft, kunt u desgewenst de komende winter afzagen. Als u de wonden af dekt met menie of verf overgroeit de boom die wel. COCCIDIOSE Mijn konijntjes krijgen kale plekken, diarree en vermageren sterk. Enkele zijn al dood gegaan. Wat is dit? Antwoord - Kennelijk zit er een cocci- diosebesmetting onder uw dieren. De verwekker is een darmparasiet die ook de lever vernietigt. Vaak hebben de konijnen een dikke buik, een z.g. wa terbuik. Vandaar dat velen denken dat konijnen de kwaal krijgen door het eten van nat gras, wat echt niet zo is. Uw dierenarts zal u middelen geven om door het korrelvoer te mengen, zoals phenothiazine en nivaquine. Het laatste kunt u beter in de bek stoppen. Zet gezonde dieren meteen apart en ver wijder het strooisel dagelijks. Ook kunt u in het drinkwater wat sulfaquinoxa- line geven. Persoonlijk geven wij er de voorkeur aan, alle dieren op te ruimen, de hokken terdege te ontsmetten en zo nodig enige tijd dieren op gaasbo dems te houden, tegelijk met medicijnen in het drinkwater. De protozo die de kwaal veroorzaakt, sterft dan name- hjk uit. WONDERLIJKE POSTZEGELS Dat postzegels niet altijd rechthoekig zijn wist ik, want driehoekige zijn wel bekend. Maar er is een land, dat er op uit is, gek gevormde postzegels uit te geven. Welk land is dat? Antwoord - De kampioen op dit gebied is Tonga, een groep van 169 eilandjes in de Stille Oceaan, sinds 1970 weer zelfstandig geworden. Vanaf 1963 komt men met afwijkende zegels uit: ronde en hartvormige, hartvormig getande of gekartelde en zelfs vormen die aan sigarenbandjes doen denken. U snapt de bedoeling: aangezien copra en ba nanen de enige uitvoerprodukten zijn en de toeristen van ver moeten komen, zoekt men een bijverdienste in de fi latelie. En dat lukt heel aardig. Men zou zulke landjes postzegelrepublieken kunnen noemen... TEMPEXKEVERTJE In onze stal is de isolatie sterk aan getast door de tempexkever, zodat wij een ontsmettingsbedrijf in de arm heb ben genomen om het ongedierte uit te roeien. Nu wil het er bij mij niet in, dat een insect van kunststof kan leven. Maar waar leeft de genoemde kever dan van? Antwoord - Dit kevert je, Alphitobius diaperinus Panz geheten, leeft beslist niet (zoals in veel boeken staat) van tempex, maar van mest en voerresten. Het graaft wel gangen in die kunststof, maar eet het niet. Ook de larve knaagt zich een weg en maakt een holte om daarin te verpoppen. Zij leeft op haar beurt van schimmels die op mest en voer groeien. Nu zult u zeggen, dat u geen voer op het dak strooit, maar dat doet u vermoedelijk wél, zonder dat u het weet. Het voer 'stuift namelijk, zoals u kunt zien aan de buitenkant van vele stallen en wel vlak bij de ventilatiekleppen. Dit fijne meel dringt óók door in de spleten van het geïso leerde dak en wel aan de binnenkant. Pas als dit naadloos is en stofvrij kan de kever er niets beginnen. GEBAKKEN ZWEZERIK In geen enkel kookboek ontbreekt de geblancheerde, gepaneerde en ge bakken zwezerik. Hoe komt het nu, dat zo weinig mensen hem eten? Maakt onbekend hier soms onbemind? Antwoord - Ja, want hij smaakt voor treffelijk. De kwestie is echter dat op het platteland dit veelal de naam is voor de uitgesneden en opgedroogde penis van een berg (gecastreerd man netjesvarken). Die was altijd erg vet maar minder goed eetbaar en werd daarom gebruikt voor het invetten van gereedschap, vooral zagen. Onze voe dingsdeskundigen wisten dat kennelijk niet. In elk geval gaven zij deze naam aan de halsklieren van het jonge kalf. In het tweede levensjaar van het kalf verschrompelen ze. De verkeerde naam was voldoende om het (in Frankrijk bijzonder geliefde) gerecht afschuwwek- wekkend te maken. NED. HERV. KERK Beroepen te: Zetten; Oude Tonge; Polsbroek en Kamperveen kand. P. de Jager te Sliedrecht. IJsselmuiden H. Visser te Nieuwe Tonge. Vroomshoop L. Romijn te Hardinxveld. Aangenomen naar: Giessendam D. v. Vliet te Papendrecht. Katw^k aan Zee: Wegens vertrek naar Apeldoorn, nam Ds. W. C. Hovius afscheid van deze gemeente met Lukas 4 42 - 44. Het is de tweede maal dat deze predikant afscheid van Katwijk neemt. De vorige maal vertrok hij óók naar de Veluwe, n.l. naar Ede. St. Maartensd^k: Na bevestigd te zijn door Ds. W. op 't Hof te Ouddorp met Jeremia 1:6-8, deed Ds. J. G. v. Loon, gekomen van Aalst, intrede met Jozua 5 13 - 14. GEREF. KERKEN Beroepen te: Workum C. Verhoog te Franeker. Zeist K. Firet leraar godsd. onderw. te De Bilt. Zweeloo E. Zijlstra kand. te Bergum. Klundert P. Lo te Hoogvliet. Uithuizermeeden R. der Ne derlanden te Middenmeer. IJlst C. Wa- ringa kand. aldaar. Den Dolder kand. A. Baas te Kampen. Edam kand. H. Esser te Heemstede. Aangenomen naar: Edam kand. H. Esser te Heemstede. IJlst kand. C. Wa- ringa aldaar. Zweeloo kand. E. Zijlstra te Bergum. Emeritaat: Ds. G. Hendriksen te Ter- neuzen gaat wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd met emeritaaat. Hij werd in Herveld (Betuwe) geboren en in 1940 tot priester gewijd. Tien jaar verbleef hij in een klooster. Daarna werd hij kapelaan te Rotterdam en Am sterdam. In 1957 verliet hij de orde der Dominicanen en werd na voltooide studie leraar in de klassieke talen in Den Haag. In 1968 werd hij predikant te Denderleeuw in België. Vandaar ging hij in 1975 arbeiden in Pretoria en in 1977 verbond hij zich aan de kerk te Temeuzen. Thans gaat hij hulpdiensten vérvullen in Westbroek (U). GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te: Wageningen J. Hey te Amersfoort. Voorburg A. de Snoo te Mussel. Hattem H. Ophoff te Bedum. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te: Toronto (Canada) A. V. d. Weerd te Zeist GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Vlissingen H. Hofman te Rotterdam-Z. Wageningen A. Ver- gunst te Veen. Bedankt voor: Franklin Lakes A. Ver- gunst te Veen. 's Gravenpolder: Na bevestiging door Ds. C. V. d. Poel te Yerseke met Gal. 1:4-5, deed Ds. J. C. Westrate, ge komen van St. Catharines, intrede met 2 Cor. 5 18. Beste jongelui, dat waren me even een paar warme dagen. Ik bedoel de laatste dagen van augustus en de eer ste september. Jammer voor jullie dat de vakantie er net op zat. En de boe ren maar dorsen hé. Waar je ook kwam, het was overal even druk. Het was immers al zo laat, en nu liep het ook nog wat tegen. Er is die enkele dagen heel wat afgewerkt. De combine's draaiden op „volle kracht vooruit". Als het koren vroeg rijp is, dan kan men het nog wel wat uitstellen, maar nu was het „haast je, rep je" om maar zoveel mogelijk binnen te krijgen. Het is nu wel zo, als men kan gaan beginnen, dan gaat het ook heel snel. Dat was vroeger wel enigszins anders. Maar zo is het op ieder terrein. Er is niets meer te vergelijken met vroeger. Jullie weten niet anders, maar de oudjes hebben heel wat zien veranderen. Vroeger was er maar een enkeling die hoger onder wijs kon volgen. De beroepskeuze was ook niet zo moeilijk. Meestal wist je van tevoren al wat er voor je was weggelegd. En toch hebben velen het, door gewoon flink aan te pakken, nog een heel eind gebracht. Voorbeelden zijn er te over van mensen, die zich zelf hebben opgewerkt, zonder een op leiding aan een of andere onderwijs instelling. Aanpakken, ook nu je een hogere opleiding kan volgen. Ook nu nog geldt wat J. P. Heije schreef: FLINK Ja, als 't niet kan, dan kan het niet! Zo hoor ik alle dagen, van flauwerds en van tragen. Maar ik, ik haat dat laffe lied: En, zo mij God de kracht wil gunnen, dan zeg ik, wat er ook geschiedt: „'t Moet kunnen". Kom, haal de handen uit de zak! En steek die uit de mouwen. Gij mannen en gij vrouwen! Staat af van lust en van gemak; En valt er soms wat zwaars te tillen. Denk: „willen" tilt het zwaarste pak, „'k Wü wiUen"! Wat flink en eerlijk is en goed, hoe zwaar het ook moog lijken, zal licht en handig blijken, wanneer men 't pittig wil en doet: Hoe of 't dan lopen mag en runnen. Zeg steeds met ernstig vroom gemoed: „'t Moet kimnen"! Allemaal goed in je oren knopen hoor! SEPTEMBERRAADSEL 1 X X X X X X X X X t A t, m X X 1. bekende boomvrucht. 2. kinharen 3. grond; wereld 4. 's nachts wakker blijven om toe zicht te houden 5. zwemvogel 6. vervoermiddel 7. graan 8. vergrotende trap van goed 9. angst 10. gesponnen draad 11. zwarte lijster 12. plaatsje in N. O. Polder 13. kleine steentjes, gebruikt voor ver harding 14. troep; rommel De middelste letters van boven naar beneden gelezen vormen de naam van iets dat we tegenwoordig niet kunnen missen. BRIEFWISSELING Addy V. d. Velde - Yerseke. Je vond dus raadsel twee nogal moeilijk; maar dat kwam netgoed uit merk ik wel. Nu had je tenminste wat te doen. Ge lukkig zit de vakantie er nu op, Addy, maar je had best nog een poosje vakan tie willen hebben. Dat zal wel leuk zijn om mee te varen op een mossel kotter. Zou ik ook best eens willen. Eens vragen zeg voor oom Ko. Jullie kunnen maar lekker zwemmen, dat gaat niet overal meer. Fijn hoor! „Twee Gezusters" v. d. Velde - Yer seke. Mijn hartelijke dank voor jullie mooie kaart. Ik vond het heel leuk, dat je om me hebt gedacht. Jullie heb ben je tijd nuttig besteed. Het zou wel leuk zijn als je daar later je werk in vond. Kan me voorstellen dat het een leuk werk is, maar het is dan ook wel werken. Vroeg op als je vroege dienst hebt, of laat naar bed bij late dienst. Maar dat went ook wel, een kwestie van aanpassen hé. Wat een genot als je nog kunt zwemmen in het „ruime sop". Was het erg druk op het mossel- feest? Ben je er nog nooit geweest! Dat gratis mosselen eten zou mijn mooi ste programma zijn. Want mossels zijn fijn. Allemaal de groeten in Yerseke! Connie Nieuwenhuize - Yerseke. Wat een mooie cijfers Connie, uitstekend hoor. Nu zit je dus in de zesde klas; nu ook weer je best doen, want straks moet je ook hogerop. Mijn hartelijke dank voor je leuke kaart Connie. Oom Ko was er echt blij mee. Je hebt ook een leuke vakantie gehad, heel Neder land zowat gehad zeg. Je hebt de mooi ste plekjes opgezocht geloof ik. En nu zit je weer al een poosje in de bank, wat gaat de tijd snel hé. Anja Mierop - Ouddorp. Nu zit voor jou ook de vakantie er op Anja. Maar je hebt wel een langere vakantie gehad dan oom Ko. Het was wel een brief met goed nieuws Anja.Een hele fijne fijne verjaardag gehad, veel kado's, en het mooiste... ook nog een broertje. Van harte gefeliciteerd hoor. Wat ben je wel blij zeg. Een broertje van zeven pond! Veel leuker nog dan een hond! En een rapport... geweldig zeg. Bijna allemaal achten. Nu ben ik weer be nieuwd of je je zwemdiploma ook haalt. Maar dat geloof ik vast. De groeten aan je broertje hoor! Jan V. d. Doel - Nieuwe Tonge. Na tuurlijk tellen je oplossingen mee, dacht je van niet Jan? Een mooie vakantie gehad in „Riessen"? Daar is het wel mooi hé. Een beetje anders dan in Nieuwe Tonge. Je durft anders zeg, zomaar in een kar zonder remmen van een heuvel af. Een keurig rapport heb je Jan. Nog een beetje gas geven (net als met die kar) en je vliegt vooruit. Heb je het naar je zin in de nieuwe klas. Maar goed opletten hoor! - André Kastelein - Zeist. Ook al een hele fijne vakantie gehad, nog in Dirks- land geweest. Je hebt daar dus familie wonen André. In Dirksland is het wel een beetje anders dan bij jullie hé. Het is nog steeds niet goed met „opa" lees ik. Wat moet je opa nog veel mee maken op z'n oude dag André. Gaat het goed op school? Heb je ook een nieuwe meester of juffrouw, of heb je nog dezelfde? De groeten aan broer en zus en aan je opa hoor. Tevens beterschap toegewenst. Berend de Boer - Drachten. Dat kwam goed van pas Berend, een splinter nieuwe rode fiets, net in de vakantie. Wat heb je wel heerlijk getoerd. Waar ben je aan zee geweest Berend, dat schreef je er niet bij. Was je niet bang in de grote zee? Ik zou het niet durven hoor. Je moeder trof het maar slecht dat de tafel uit de muur kwam. Alle kopjes kapot natuurlijk, en een boel op te ruimen. Nu is het weer leren Berend; je best doen hoor! Lucretla v. d. Welle - 's Gravendeel. Het zat je dan wel tegen Lucretia. Met het vissen geen visje gevangen; een kikker gehad, en die is weggelopen, een hond gekregen, en die moest ook weer weg. Wat een narigheid allemaal. Maar kikkers zijn er nog genoeg, heb je voor het oprapen, en honden idem. Je hield dus alleen het ponyrijden over. Maar je zal best nog een leuke vakan tie hebben gehad, al zat er dan veel tegen. En misschien toch nog een hond. Nu maar goed blokken in klas zes, want als dat niets wordt; kan je volgend jaar niet naar Dordt. De groeten hoor! ALLEMAAL Alle brieven zijn nu beantwoord, maar niet van allemaal. Want niet allen heb ben een brief geschreven. Maar nu verwacht oom Ko wel van allemaal een brief, en ook nog enkele opstellen. We hopen volgende week de oplossin gen van de augustusraadsels te geven, en indien mogelijk ook de prijswinnaars. Als die er zijn natuurlijk, maar dat zien we dan wel. Allen de hartelijke groeten van jullie OOM KO

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 6