Htubredttse IHA l Bezoekt onze OPEL show t(fi^^cr X^S^f Dirkslands ambteriaren kweken zonnebloem van ruim 4 meter hoog TIP VAN TOYOTA nieuw seizoen Opening nieuw POOTGOED flZe Jaargazig Vrijdag 7 september 1979 No. 4823 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Wenchitta tweemad per loeehdinsdag- en vrijdagavond GRONDPOLITIEK EN VERGEET DE PACHT NIET voontOezéherttetd! 3 jaar VOLLEDIGE GARANTIE voor HETZELFDE GELD 47 deelnemers windsurf-wedstrijd Ouddorp NU 12 maanden volledige garantie op Toyota occasions Ook vrijdagavond open. LIES VAN DER VELDE SOMMELSDIJK PIT vraagt uw steun Wellicht T.V. antenne op hoogspannings mast bij Haringvliet Hengelaarsver. „Krammer'' staat voor ClViK-kantoor in Rotterdam Zaterdag 6 oktober STANDAARD WRAKKEN CROSS a!(^*,AaA kontrakteren bij A. E. Struik Td. 01877 -1243 Vertegenw. C. Meijer B.V. BUITENBOORDMOTOREN VAN2TOT5SPK AQUA-PESCH. IVIosselaanvoer bleef wat achter Interprovinciaal overlegorgaan geïnstalleerd Politie ving de „kikker mobiel'' met zaterdag gratis mosselen (zie advertentie) GARAGE KNöPS B.V. LANGEWEG 113 MTODELHAKNIS POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARmS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redacüe) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelhamis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 8,50 PER KWARTAAL. ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. In tegenstelling tot de prijsontwikke ling op de huizenmarkt blijft landbouw grond riog steeds duur. De grondprijzen zijn (te) hoog en er zit weinig vaart in het grondverkeer. De koopprijzen voor landbouwgrond staan eigenlijk in geen enkele verhouding met de pacht(huur)- prijzen. Wordt het niet tijd dat er ook eens gesleuteld wordt aan de pacht en de pachtwetgeving? Terwijl de huizenprijzen dalen, blijft dte situatie op de grondmarkt zeer ge spannen. Tot voor kort ging het verhaal dat een huis duur was omdat de grond eronder veel kostta Beide markten lo pen uit de pas en het verhaal is ontze nuwd tot een sprookje. De grondkosten (zogenaamde stichtingskosten) zijn bij aankoop van een huis altijd al beperkt gebleven. De aankoopprijzen van landbouw grond zijn de laatste jaren gemiddeld met 30"/o per jaar gestegen. Er is trou wens ook nog verschil tussen koopprij zen van verpachte en van onverpachte grond. Op verpachte objecten rusteri namelijk nogal beperkingen (onder meer voorkeursrecht van de pachter, pachtnormen), zodat de kopersanimo voor verpachte gronden geringer is. In ons land kennen we vooral twee vormen van grondgebruik: eigendom en pacht. In tegenstelling met tien jaar ge leden is minder dan de helft van de cultuvirgrond gepacht. Dat is jammer, want een pachter, heeft minder finan cieringslasten dan een „boer-eigenaar". Nu de grondprijzen zo hoog zijn, tekent dat financieringsverschil zich nog scherper af. De hoge grondprijzen hebben de laat ste jaren veel politieke stof doen op waaien. Het kabinet Den Uyl is zelfs over de grondpolitiek gestruikeld (ont eigening tegen vergoeding op basis van verkeerswaarde dan wel gebruikswaar de). Men wil het grondverkeer wettelijk regelen via een beperking en selectie van de vragers naar grond (de Wét ver vreemding landbouwgronden met de zo genaamde toetsing). Toch is dat maar één aspect want het grondaanbod kan ook beter gereguleerd worden. Een rui mer aanbod is volgens de boeren best mogelijk. Wat bijvoorbeeld te denken van een ruimere uitgifte van polder- gronden ten behoeve van de landbouw, het indammen van niet-agrarische grondaanspraken? Operatie pacht. De grondpolitiek moet veel ruimer en vollediger worden, want de verhouding eigendom - pacht is niet meer zo gun stig, terwijl de pachtprijzen eigenlijk in geen verhouding staan met de grond prijzen. Het instituut pacht moet eens grondig worden doorgelicht en herzien. Via een hernieuwde en aangepaste pachtwetgeving kan de grondmobiliteit (het grondverkeer) worden opgevoerd. Herhaaldelijk heeft men landbouwmi nister Van der Stee gevraagd naar een pachtnota die het grondmarktvraagstuk mee helpt oplossen. De minister heeft zich tot nu toe niet aan die klus ge waagd. Wel heeft hij enkele wijzigingen in de pachtwetgeving toegezegd. Er zijn diverse manieren om de pacht in alle eer te herstellen. De pachtwet geving moet beter aansluiten bij andere wettelijke maatregelen die het grond verkeer reguleren. Je zou bij de toelating van nieuwe pachters een zelfde selectieprocedure kunnen toepassen als bij de grondover- dracht. In dat geval kunnen eisen ge steld worden aan de pachter. Bovendien kunnen dan pachtovereenkomsten ge sloten worden voor zover de gepachte grond van wezenlijke betekenis is voor de inkomensvorming van de boer. Het is ook voor de hand liggend dat jonge pachters betere kansen verdienen dan de ouderen die al de zestig gepas seerd zijn. Als deze laatsten bovendien geen bedrijfsopvolgers hebben, wordt een pachtovereenkomst helemaal pro blematisch. Een goed pachtbeledd moet twee be langen dienen, namelijk die van de verpachter en die van de pachter. De verpachter moet een redelijk rendement uit de grond kunnen halen. Behalve de doorberekening van zijn lasten (de zo genaamde eigenaarslasten) zal er ook een zekere winst moeten resteren. De pachter is gebaat bij de beschikking over grond tegen een redelijk tarief. De pachtkosten moeten passen in de be drijfsplanning en aanvaardbaar zijn. Het pachtinstituut moet zijn levens kansen behouden. Het pachtareaal zal op peil moeten blijven, terwijl de grond mobiliteit via redelijke pachtprijzen verzekerd wordt. Boeren die zich ver zetten tegen redelijke pachtprijzen moe ten bedenken dat het pachters- en ver pachtersbelang in feite niet ver van el kaar liggen. Wat is redelijk? Overheid en bedrijfsleven zullen samen moéten sleutelen aan een goed pachtbeleid. Dat is een beleid dat de hoge grondprijzen in het gareel terugbrengt én de pacht prijsontwikkeling van de laatste jaren (gemiddeld 8% stijging) beter afstemt op de grondprijsontwikkeling. Het ver schil tussen grond- en pachtprijzen lijkt nu in elk geval te groot. Voor de zo zeer gewenste rust op de grond markt zal ook de pacht een opknapbeurt moeien hebben. B, Schouwing. VINGERUNG 3 - MIODELHARNIS - TEL. 01870 -2518 Radio - Televisie - Afspeelapparatuur - Elektrische Huishoudelijke apparaten - Electrotechnisch bureau Aan 'de windsurf-wedstrijd die j.l. za terdag in Ouddorp werd gehouden heb ben 47 sportievelingen deelgenomen. Ze troffen briljant weer en de wedstrijd werd dan ook een plezierig evenement dat volgend jaar zeker herhaald zal worden. Er werd deelgenomen in drie catego rieën, afhankelijk van de leeftijd van de deelnemers. Onderstaand de namen van de winnaars in de diverse categorieën. De woonplaatsen konden ons niet „bij geleverd" worden zodat we die schuldig moeten blijven Categorie A t.m. 15 jaar: 1. Uesbeth Kort 2. Wilco Kroon 3. Erwin Bakker Categorie B: 16 - 21 jaar: 1. Roelof Otten 2. Peter Geleedst 3. J. Stouten Categorie C: 1. Henk Haas 2. J. W. D. de Jong 3. Dick van Dsimme De prijzen werden door burg. van Vel zen van Goedereede uitgereikt. De wedstrijd was georganiseerd door de Ouddorpse VW, café „Havenzicht" en paviljoen „de Punt". Medewerking werd verleend door de Reddingsbriga de en de Watersportver. die de wed strijd van nabij volgden en hulp kon den bieden wanneer dat nodig was. Dorpsweg 28-34 Tel. 01870-4436 OOLTGENSPLAAT In de week van 10 tm, 15 september a.s. zal er een huis-aan-huis-kollekte gehouden worden voor het Protestants Interkerkelijk Thuisfront, het z.g.n. PIT. Er is tegenwoordig heel wat nodig voor onze jongens in militaire dienst. Naast de 37 militaire tehuizen in ons land en 5 in het buitenland, wordt er bovendien veel aandacht besteed bij de bouw van enkele nieuwe tehuizen. De dominees (er zijn er 120) hebben geld nodig voor bijbels en goede lectuur. Verder wordt er veel gedaan aan vormingswerk op „BEUKBERGEN" en vraagt momenteel Libanon veel aan dacht. De militairen krijgen daar alle steun die nodig is. De geestelijke verzorging is nog steeds een groeiende zaak en daarom stuurt de PIT-koUektant niet met lege handen weg. Mocht niemand bij u langs komen: hier Is het gironummer 5163, PIT te Rijswijk (Z.H.). SOMMELSDIJK OPHALEN OUD PAPIER Door de Rest. commissie van de Ned. Herv. Kerk wordt zaterdagmorgen weer oud papier opgehaald, in het oude gedeelte van het dorp. Graag gebundeld gereed zetten s.v.p. SINT ANNALAND Aardappelveiling. Dinsdag 4 sep tember 1979. Doré: 0,82. Bintjes: 0,22 - 0,23. Bintjes bonken: 0,33. Bintjes drielingen: 0,10 - 0,11. Bin tjes kriel: 0.33 - 0,34. Eigenheimers: 0,30 - 0,49. Aardappelprijs per kilo gram. Aanvoer: dertig ton. Op een van de 147 meter hoge hoog spanningsmasten bij de Haringvlietbrug de mast aan de zijde van de Hoekse Waard zal wellicht een centrale an tenne voor T.V.-ontvangst worden aan gebracht. Die installatie komt dan op een hoogte van 100 meter en zal de dorpen Numansdorp, Klaaswaal en Zuid-Beijerland tot centrale antenne dienen. De aanbieding komt van het energiebedrijf te Dordrecht en wordt thans voorgedragen aan de betreffende gemeentebesturen en Gedeputeerde Sta ten, zo lezen we in het Nieuwsblad voor de Hoekse Waard. Metingen onder alle atmosferische omstandigheden hebben uitgewezen dat de electriciteitsmast bijzonder geschikt is en geen enkele storende invloed zal hebben op de beeldkwaliteit. „Wanneer echter de volle spanning (150 KV) op het net wordt gezet dan zal dat mis schien wel het geval zijn, maar dat ge beurt zeker niet eerder dan 1990, terwijl het niet uitgesloten is dat in de bestaan de situatie in 't geheel niets verandert. De Hengelaarsver. „Krammer" heeft voor het komende visseizoen weer een „gevarieerd-program" opgesteld, maar alvorens aan de afwerking daarvan te beginnen wordt op 21 sept., met een feestavond in café Praethuus te Oude- Tonge, het nog lopende seizoen beëin digd. Tijdens deze avond zal de einduit slag van het voorbije visseizoen worden bekend gemaakt en zullen de prijzen worden uitgereikt. Het nieuwe pro gramma loopt van 22 september tot vol gend jaar 21 juni binnen welke periode een achttiental wedstrijden zullen wor den gehouden. Er kan in de diverse wedstrijden gevist worden op witvis (in de binnenhaven van Middelhamis), op gul (24 nov. en 8 dec. te Ouddorp) en de z.g. zoutwater-dijkwedstrijden bij Oude-Tonge. Vandaag, vrijdag 7 september opent B.V. Centraal Makelaars Kantoor CMK (kortweg CMK geheten) haar nieuwe vestiging in Rotterdam. Het CMK is een Makelaarskantoor in onroerende goe deren met vestigingen door heel Neder land en het hoofdkantoor in Eindhoven. De groei is spectaculair; in 1975 open de het CMK de eerste vestiging in Mid delburg en nu in augustus 1979 is Rot terdam het 22e kantoor. CMK Rotterdam had reeds gedurende een jaar een kantoor aan de Bergselaan. Het CMK, waarvan de aandelen voor 100% in handen zijn van de Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Boerenleenbank B.A., verricht makelaarsdiensten in de ruimste zin van het woord. Het CMK hanteert het zogeheten een zijdig tarief, dat wil kort samengevat zfiggen dat slechts één van de partijen waartussen het CMK een transactie tot stand brengt daarvoor courtage aan het CMK verschuldigd is; het CMK komt als zodanig ook voor op de lijst van „eenzijdige makelaars" van de Consu mentenbond en Vereniging Eigen Huis. Het CMK-kantoor te Rotterdam is ge legen aan de Admiraal de Ruyterweg no. 22 (tel. no. 010 - 135385) en is na een grondige verbouwing een complete CMK-vestiging geworden. De kantoren hebben een interieur dat door heel Ne derland qua kleurstelllngen, gebruikte materialen, en het meubilair identiek is. Met de leiding van het kantoor in Rotterdam is belast de heer J. A. Hogen- kamp, terwijl dhr. J. A. Struijk te Me lissant voornamelijk de Zuid-Holland se eilanden tot werkgebied heeft. Op zaterdag 6 oktober zal op het buitendijkse cross-terrein te Herkingen het gebrul van automotoren niet van de lucht zijn. Op die dag wordt een wrak ken-cross georganiseerd waaraan onge twijfeld weer een grote groep enthou siastelingen deel zal nemen, zoals dat ook vorig jaar gebeurde. Aan de wedstrijd wordt met opgelapte wagens deelgenomen, ontdaan van alle glas, maar wel voorzien van een ver steviging omdat het in het heetst van de strijd een botsen van jewelste is. Er kan worden deelgenomen in drie klas sen, t.w. de üchte klasse (tot 1500 cc), de zware klasse (zwaarder dan 1500 cc), en de Speciale klasse, wagens met ver anderde motoren. 't Gaat o uw vrije tijd. Uw plezier. Daar denkt Yamaha niet te licht over. En dat verklaart veel van de konstruktie van alle Yamaha- motoren. Uitmuntend door bedieningsgemak, bednjfs- zekerheid, levensduur, ekonomies in aanschaf en gebruik. En bij jiat alles niet zuinig met prestaties. Kortom: een motor voor uw plezier! Advies-verkoop en goede reparatie: Broekweg 8 OUDDORP (Z.-H.) TeL 01878 - 2011 of 1295 Uit een overzicht van dte mosselaan- voer tot en met 18 augustus blijkt dat de aanvoer er ruim 50,.000 tonnen achter bleef vergeleken bij het vorig seizoen, op dezelfde datum, maar dat nog altijd ruim 35.000 tonnen mosselen meer wer den afgeleverd dan in het seizoen 1976- '77. Het zijn vooral de inleggerijen, die tot nu toe minder mosselen verwerkten, dan vorig jaar, zij namen plm. 20.000 tonnen minder af dan vorig jaar. De laatste weken wordt de achter stand in de aanvoer echter hard inge lopen, gerekend mag worden dat de laatste 14 dagen zeker plm, 80.000 ton nen werden aangevoerd. Om deze aanvoer te stimuleren heeft men het z.g. stukstal tot dusver een on derdeel van de kwaliteitseisen afge schaft. Een partij mosselen die aangevoerd wordt voldoet nu aan de leveringsvoor waarden als het minimum visgewicht 16 kg. is en de partij éOVo mosselen van 50 mm bevat. Uit Zeeland werden tot 18 augustus aangevoerd 33.193 tonnen mosselen, uit de Waddenzee 134.285 tonnen die alle door de handel werden afgenomen. Geëxporteerd werden naar België 38.589 tonnen, naar Frankrijk 2416 ton nen, terwijl het eigen land 9012 tonnen afnam en de inleggerijen 11.310 tonnen Er werden 3870 tonnen mosselen ge ïmporteerd. Het gemiddelde tarrapercentage was 24,3%, terwijl een tarra tussen 15 en 16 normaal is. De gemiddelde prijs is met 74,88 zeer hoog, vorig jaar lag die gemiddelde prijs op 48,37 het jaar daarvoor op 30,55 en het reeds eerder genoemde jaar 1976-'77 op 67,26. Het mosselfonds bevatte per 18 augus tus 916.000,het heeft nu ongetwij feld de 1.300.000,overschreden, want tegenover de inkomsten stond tot woensdag 29 augustus, geen enkele uit gaaf. Op die datum ging de eerste par tij in het fonds. Het vleesgewicht van de aangevoerde mosselen 25,2 is een voor de laatste ja ren goede kwaliteit, het stukstal wijkt ook weinig af van wat de laatste jaren werd geleverd. Wie nog immer in het doorzichtige sprookje gelooft dat ambtenaren een mindere productiviteit aan de dag leg gen dan gewone mensen gelieve met schaamrood op de kaken kennis te ne men van het hiernavolgende. De amb tenaren van de gemeente Dirksland druk als ze zijn met het nameten van dakkapellen, het signaleren van clan destiene bouwsels en het vaststellen van de helling van schuine daken hou den zich bovendien nog onledig met de zorgvuldige kweek van een tweetal zonnebloemen, in de tuin achter het ge meentehuis. In het gedijen van de zon nebloemen zien de heren de ontwikke ling in hun corps weerspiegeld. Over de een valt weinig complimenteus te zeg gen, hij brengt het niet verder dan de roemloze middelmaat, een lot wat ook een van de zonnebloemen beschoren is, maar de ander steekt daar verre boven uit Zo ook de king-size zonnebloem die in een etmaal tien centimeter groeide tengevolge waarvan de bloem nu op een hoogte van 4.15 meter prijkt. Alleen deze bloem geniet de bewondering van velen, zoals dat ook uit de foto blijkt. Gemeentebode van Dijk en de juf frouw van Gemeentewerken kijken naar de bloem die zich op eenzame hoogte bevindt. Vandaag 7 september is door de plv. Directeur-Generaal voor de Landbouw en de Voedselvoorziening van het Mi nisterie van Landbouw en Visserij, de heer dr. ir. M. P. M. Vos, het Interpro vinciaal Overlegorgaan voor de Akker- bouwaangelegenheden in het Zuidwes ten geïnstalleerd. Het overlegorgaan is in 1979 inge steld door de drie Raden voor de Be drijfsontwikkeling in de Landbouw in de provincies Noord-Brabant, Zeeland en Zuid-Holland. De doelstelling is, als gespreksforum te fungeren voor de drie Raden en de landbouw organisaties in de provincies op het terrein van tech nisch - economische problemen in de akkerbouw van het Zuidwesten. Het overlegorgaan is samengesteld doordat ieder van de drie Baden een lid heeft aangewezen. De gezamenlijke landbouworganisaties per provincie eveneens, terwijl voorts de gezamenlij ke vaktechnische organisaties ook een lid hebben afgevaardigd. De drie akker- bouwconsulenten van het Ministerie van Landbouw en Visserij te Baren- drecht, Goes en Zevenbergen maken deel uit van het overlegorgaan. OOSTPLAKKEE: De RijkspoUtie te Oude Tonge heeft woensdag een merkwaardig soort kik ker tot zwijgen gebracht. Het betrof een clandestiene zender die zich in de ether aankondigde als „de Kikker mobiel", in tegenstelling tot de ook wel gehoorde „kikker". Een politionele speurneus, speciaal met de opsporing van amateur zenders belast legde verband tussen belde „kikker"zenders en woensdag volgde dan ook de ontknoping toen op Rijksweg 18 nabij den Bommel de Bom- melse chauffeur H.A. werd aangehou den. In de vrachtwagen vond de politie inderdaad de verboden zender. Wanneer uit de vrachtwagen werd uitgezonden was er sprake van de kikker-mobiel, thuis was het gewoon de kikker. De zen der werd in beslag genomen. J.l. zondag werd eveneens in den- Bommel een geheime zender in beslag genomen, eigendom van de jongeman A. K. Omwonenden hadden bij de po litie geklaagd omdat de zender de T.V.- ontvangst in de omgeving zwaar stoor de. Het betrof een vrij zware 35 Watt FM-zender.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 1