„Op ïa Flakkees gezeit..." De bijbel moet op rantsoen! Braadstukken 10.90 ^Mbrdlidvande bijbelper^fJUaand-Club Karsameijers, BON Teiefoontarieven ZEELAND De Nederlandse zeevisserij in 1978 Graanoogst is binnen VICON FRONT-KUILVOERSNIJDER L.T.C. „IVieiissant" opent ciubliuis Posttarieven omiioog omlaag poelier en zuivelhandel WOERDEN Tel. 03480 - 11639 Sinds kort op de WOENSDAGMARKT in SOIVIIVIELSDIJK TOPPEES VAN DE WEEK per 2 kilo KUIKENFILET 14,80 per kilo BORRELHAPJES 4,50 per kilo Bij aUe kip GRATIS Ia-uiden Tot ziens aan onze kraam. Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 7 september 1979, „Die wrotte rieve" M'n jongeren broer had evenas ik 'n meisje van de overkante opgedae. Ik bin echter over waeter motte gae, in verband mit mien waerk. Hie bleef op 't eiland en zie zou daer dus oak motte verlende. En noe w^as 't dan de eerste keer dat ze bie ons thuuS kwam. Wat had m'n moeder d'r vreselijk tegen opgezieë heur te ontvangen. Al had ze volgens heur gedachten 'n kelf boeltje, dat er best weze mog, voor zo'n, overlander was 't toch mar 'n ouwerwets zaekje. En dan de tael! Misschien ken ze me geeneens verstae! docht ze. Ze had er oak erg tegen opgezieë mien meisje, de eerste keer te ontmoeten. Mar dat was erg mee- gevalle, want ik ha gezeit: „Moeder, zit daer mar niet over in, joe hoef je as ouwer maens niet an heur an te pas sen, mar zie zoveul meugelijk an joe". Ik praete as ik hier bin geweun Flak kees en dat mot joe oak doeë, en zie mot dat dan mar lere verstae". „Sjuust", zei m'n voader toen: „spreek je moerstael as je hier bint. Bei jule saeme dan is 't wat oares." Mar kiek: m'n broer Pietekees was van plan z'n eige helemael an heur an te passen en zou dat graeg oak van m'n moeder hoa. Ze heit toch op schole Hollans geleerd en in kerke hoart ze 't oak en as ze leest, is dat toch oak Hollans. Je heit as Flakkeeënaer zelfs last om iets in 't Flakkees te lezen. Joa, 't is allemael waer, mar m'n moeder voelende d'r eige alleen mar op d'r gemak as ze d'r eige in 't Flak kees uutdrukke kon en mocht. M^r dat begreep Pietekees noe eenmal niet. En voader zei: „Hie heit wat dat angaet 'n bord voor z'n kop". En: „Hie kan z'n eige niet in een oare verplaetse". „Hie doe mar wat 'n nie laete ken". Nou, en Maartje, zo hietende ze, kwam. En... ze viel erg mee. Moeder kon niet oares zegge, as dat 't 'n be stendig meisje was, waer je helemael niet tegen op hoevende te zieë. Mar jae, Pietekees praetendeammar Hollands tegen d'r in 't biezijn van vaoder en moeder. Nae de kofje, ging voader nog 'n hertje naer 't hof. Daer is noe eenmael altied wat te doeë. Voader was 't paedje wat an 't bie- harken, mar toen en 'tenden 't hof, dat mit draed ofgeschote was, ineens 'n jong paerdje over den draed zag rekke om in ons hof wat of te vreten, goaienden de rieve neer en mit te tanden naer boven lag die daer in 't pad, de stele in de volle lingte in 't paedje in voader ging 't paerdje weg- jaege en bleef toen daer nog even wat tuie En ziedaer! daer kwamme Pietekees en Maartje 't paedje op. Pietekees liep druk te praeten, natuurlijk in 't Hol lans, mit Maartje. „Dat zijn uien", zei hij, dat andijvie, dat is rabarber, dat zijn kroten, en dat...." Z'n voader was twint naeder gekom- me hoarende de keurige Hollandse be- naemingen, waer niks an mankerende. „Die jóön toch", schuddende voader z'n hoad! Mar dan hoart 't in eens in onver valst Flakkees: „Die vrotte rieve!" Pietekees had op de tanden van de hark getrapt en de stele sloeg tegen z'n kwibbe en mond an, z'n lippe lelijk kepot en 'n tand er haest uut! „Dat is 'n hark!" zei voader toen mit naedruk. Die kon Pietekees in z'n zak steke! Of 'n voelende wat voader mit zijn Hollands op dat moment wou zeggen, 'k weet het niet. Want Pietekees gieng onvervaerd met z'n Hollands deur en zei, toen 'n begreep wat de oorzaek van voaders onbedachtzaemheid was: „Dat paardje is de oorzaak,Maartje!" ('t Was 'n goeie joon, in z'n harte. Voader mocht niet door Maartje as de schuldige an- gezieë worre). En laeten die leste woorden, die zo mooi riemenden, noe net deur 'n buur jongen V. Pietekees in 't belendende hof opgevangen worre! 'nOngelok komt zel den alleen! Jae, zo wazze ze noe op Melissant. Ze riepen Pietekees laeter nog al es nae: „Dat paardje ,o Maartje!" Laet 't flauw weze, mar men kon een mael niet uutstae, dat iemand z'n tael voor 'n meid verloochende. Neen, dat is niet roe bedoeld. Ze zegge net zo goed: „Hei je al een meid voor Paese?" (Ze gebruke 't verkleinwoord meisje niet in zo'n geval). NIEUWERKERK Ned. Herv. Kerk: 10 uur Ds. Kolkert Geref. Kerk (N'kerk O'land) 10 uur Ds. Moet, bev. ambtsdragers, 6.30 uur de heer Smouter, Rhoon Geref. Gemeente 10 en 3 uur leesdienst Geref Ge meente in Ned. 9.45 en 3.30 uur leesdienst. OOSTERLAND Ned. Herv. Kerk: 10 en 6 uur Ds. J. Plante Ger. Kerk: Gezamelijke diensten met de kerk van Nieuwerkerk, in het kerk gebouw aldaar. Ger. Gemeenteo 10, 2.30 en 6.30 uur leesdiensten Oud Ger. Gemeente: 9.30, 2.30 en 6.30 uur leesdiensten. SINT ANNLAND Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur en av. 6 uur Ds. M. D. Geuze (v.m. Voorbereiding Heilig A- vondmaal) Geref. Gemeente: v.m. 9.30 uur, n.m. 2 uur en av. 6 uur leesdiensten Geref. Gemeente in Ned.: v.m. 9.45 uur, n.m. 2.15 uur en av. 6.15 uur leesdiensten. HERV. GEMEENTEN THOLEN ZONDAG 9 SEPTEMBER Tholen 9.30 uur hr. Veldhuizen uit Herkingen. 18.30 uur ds. L WüUschle- ger - Voorb. H. A. Poortvliet 10 uur ds. L. Wüllschleger. 18.00 uur ds. D. Budding. Scherpenisse 9.30 uur en 14.30 uur ds. D. Budding St. Maar tensdijk 9.30 uur en 14.30 uur ds. J. van Loon Stavenisse 10 uur en 18 uur ds. W. Gorissen St. Annaland 10 uur en 18 uur ds. M. D. Geuze Oud Vossemeer 10 uur en 18.30 uur ds. Th. V. d. Heijden St. Philipsland 9.30 uur en 14.30 uur ds. A. Cysouw. Van 'n overlander vergde men heus geen Flakkees, mar wie hier gewonne en gehore was, mos mar geweun doeë. 't Wier as hoogmoed beschouwd as m'n z'n moerstael niet gebrukende op 't ei land. Wat wier 'n meisje, dat an de overkante dienende, en dan mit 'n mond je vol en dan nog verbasterd Hollans, weer es op 't durp kwam, naegerope: „'k Heb ook in Den Haag gedeind." Laete we eerlijk weze: uut 't geval, dat Pietekees dat „wrotte rieve!" uut z'n mond liet valle, bliekt toch dudelijk dat 'n maens, as z'n ten diepste geraekt wordt, en hie zichzelf is, z'n eige utert in z'n eige tael! In de eige tael spreekt 't harte 't beste. En dan komt er dit nog bie: lemsmd, die altied dialect spreekt, voelt z'n eige niet alleen niet op z'n gemak in 't Hol lans, mar oak voelt en z'n eige as 'n taelbederver, naemelijk 'n bederver van 't Hollans, en dat maekten weer onze ker in z'n Hollands spreken. En dan nog iets: Je tongval ken je toch noait verlegge. Dat ken Verolme zelfs nie.. 't Is an z'n uutspraek te mer ken, as en voor de radio spreekt, dat 'n „van de eilanden" komt, zoas men in de rest in Nederland zeit. Ik sprak es op 'n vergaering en in de pauze kwam iemand naer m'n toe en zei: „Je aksent klonk me als muziek in de oren." Hie was oak van Flakkee of- komstig. „Je spraeke maek je openbaer", zeije ze al tegen Petrus. Ze hoarende dat en uut Galilea kwam. En 't Flakkees zou soms best as 'n Schibbibbolot kenne diene. Spreek 't as 't pas geeft. En dan onvervalst. Zo oak 't Hollans as 't noadig is. En dan zuver. Geen mingelmoesje van je tael maeke. 't Mot geen koeterwaals weze. Noe nog wat antekeningen: 1. Je ken op schole bie 't spreken van 't Hollans soms last hao van je Flakkees. Ikke tenmiste wel. In de eerste klasse mos ik al schole bluve omdat ik in Frans, Hans, mans, dan sen 'n, ng zei in plaes van 'n n. En dan zei ik de e van pet, zet niet zuver, mar meer naer de a toe. En oak de ei, wat as ai. Mar daer staet tegenover dat je oak voordelen van 't Flakkees had. Mit behulp er van kon ik makkelijker uutmaeke wat 't weze mos: ee of e, oo of o, au of OU, ei of ij. In de stikjes: wat voor KLANK hoar je? hoop ik daer nog wel op vrom te kommen. Oak kon ik makkelijker bepaele of 'n woord mannelijk of vrouwelijk was. (Dat „sexen" is nóg noadig om te weten of je mot zegge; ze of hij, haar of hem, haar of zijn). 2. 'k Geloave niet dat 't Flakkees op schole onderweze mot worre zoas 't Fries in Friesland. Op schole mot de kinders wel eerbied voor d'r tael biegebrocht worre. Op de verschillen tuusen 't Nederlans en 't Flakkees mot ammar geweze worre. Dat is voor beide taelen bevorderlijk. .En zo noe en dan mot es voorgeleze worre uut Flakkeese lectuur, en kan- ne de kinders ies in 't Flèkkees voor- draege. 3. De tweetaeligheid bevordert het zu ver schrieven van 't Nederlans, want 'n leerling mot dan heel bewust Nederlans schrieve. Hie mot z'n eige emmers ammar rekenschap geve, wat 'n op papier zet. Het onderwies in Ned. Taal heit op scholen in streken waer Hollans gesproken wordt, geen aesje beter resultaot as op scholen in gebieden waer 't dia lect nog volop in gebruuk is. Om 't mar es mit 'n huidig Nederlanse term te zeggen; 't tweetaelige kind is meer Nederlans bewust as het kind dat enkel Hollans spreekt. 4. Mar hoeveul mensen in Nederland spreke der inkel Nederlans? Dat per- centaozje is heel klein. Vaoreweg de grootste meerderheid houdt er 'n streektael op nae. Het spreken van 't zgn. „algemeen beschaafd" is géén algemeen verschiensel, het spreken van een dialect is dat wél. 't Nederlans is slechts de algemene tael omdat 't overal gesproke en verstae wordt in Nederland. Mar dat woord „beschaafd" motte we mar noait in dit verband gebruke. Het dialect is niks minder beschaefd. 5. Het Flakkees is geen tael, hoar je wel van 'n Flakkeeënaer. Mar dan is en toch abuus. 't precies zo'n tael as 't Hollans en 't Fries. Het Neder lans is oarspronkelijk de tael van een of meer Hollandse steden. Die tael is algemeen geworre deur de over heersende pesiesjes van Holland in de 7 Verenigde Nederlanden; deur de Hollanse lectuur en literatuur en vooral oak deur de tael van de Stae- tenbiebel en de prediking. Zodoende hei je buten- Holland deze situaosje. Spreekt iemand daer Nederlans dan is die tael dichte mar de boven- stroam èp de onderstroam van de eigen tael, of aares gezeit: 'n dun bovenlaegje Hollans op 'n dikke on- derlaege: eigen tael. En in zo'n ge val van Pietekees komt die onder- laege in eens boven. En 't Flakkees en 't Hollans bin dus tael, of 't is allebei dialect streektael, waervan dan 't Hollans streektael slechts al gemeen gebruukt wordt. 6. Hao we 't over het Flakkees dan weten we wel dat je daer eigenlijk niet van spreke ken. Want wat 'n verschillen in tael op dat 1750 één eiland geworre Goeree Overflak- kee. Mar voor 't gemak spreke we toch mar over het Flakkees. Waer we kenne, zalle we op plaeselijke verschrillen wieze. En reacties uut verschillende plaesen bin heel wel kom. 7. 't Zuver houwe en van 't Flakkees en van 't Hollans is volgens mien eis. 'k Stae niet op 't standpunt dat op taelgebied „alls goed is". Daer gelde oak nurmen, al bin ze niet in vaste regels gefurmeleerd en hou je je er an zonder dat je ze kan omschrieve. Tael is een kwestie van doeë. En voor 't lere van tael geldt evenas voor rekene: Eerst kunnen, dan ken nen. En as 'n overlander vraagt: Mar waerom zei je noe d' ene keer „ao" en d' aore keer „ae" („jao" en „jae", Klaosje en aesje), en tegen 'n veulentje: kacheltje en spreek je van „m'n rimmetiek beejn is toch van- daege weer zo haetelijk", dan kan je en dan hoef je daervan geen ver- klaering te geven, zoas je van zoveul dingen die je geweun doet, oak 't waerom niet uut de doeken kan doeë. We motte over de tael mar niet te rationalistisch spreke, niet te intellectualistisch. Je kan niet alles mit je verstand klaer maeke; past dat noe oak es toe, as je 't heit over je tael. 'n Oud-MeUssantenaer. Uit gegevens, gepubliceerd door de afdeling Visserij en Bosbouw van het Landbouw-Economisch Instituut 1), blijkt dat in 1978 de kleine zeevisserij voor het eerst sinds 1973 in totaal weer zonder verlies heeft kunnen varen. Een vloot, die even groot was als in 1977, bracht 15% meer vangst aan wal. De totale besomming bedroeg 353 miljoen gulden, 16"/o meer dan in 1977. Door de ze hogere besomming waren de netto resultaten per schip over de gehele Unie beter dan Ln het voorgaande jaar. In Bijna alle groepen schepen werd een netto-óverschot behaald, maar daarmee kon slechts een deel van de verliezen in de afgelopen vier jaar worden goedge maakt. Gezien de huidige problemen op het gebied van de olievoorziening, is het de vraag of de resultaten van de kot tervisserij in 1978 kunnen worden ge handhaafd. De grote zeevisserij heeft nog meer dan in voorgaande jaren, compensatie moeten zoeken voor de decimering van de haringvangst als gevolg van vangst beperkingen in de Noordzee en de wa teren ten Westen van de Britse eilanden. De totale aangevoerde hoeveelheid kon weliswaar worden verhoogd tot 81 mil joen kg - 17»/o meer dan in 1977 maar de aanvoerwaarde was door de vervan ging van hoogwaardige haring door vis soorten die veel minder opbrachten, 12''/o lager. Het gevolg was dan ook, dat het kleine netto-overschot in 1977 af gleed naar een klein tekort in 1978. Dat dit tekort niet groter is geworden is te danken aan veelvuldig stilliggen van de vloot, hetgeen kostenbesparend heeft gewerkt en bovendien een door de Staat verleende stilligpremie opbracht. Voor de visserij op alternatieve soorten makreel, horsmakreel, blauwe wijting lenen zich de grote vriestrawlers het beste; het netto-resultaat van deze schepen was dan ook niet ongunstig. De kleinere hektrawlers en zijtrawlers le den daarentegen grote verliezen omdat zij voor alternatieve visserijen minder geschikt zijn. Bij voortgaande vangstbe perkingen op haring in 1979, ziet de si tuatie voor de grote zeevisserij er som ber uit. De garnalenvisserij ondervond de weerslag van een slechte garnalenstand in de eerste helft van 1978. Alleen die schepen die in staat waren om te scha kelen op plat- en rondvisvisserij konden in dat halfjaar een redelijke besomming besomming behalen. In de tweede helft van het jaar werden zeer veel garnalen gevangen, doch als gevolg van prijsda ling mede veroorzaakt door grote aanvoeren door West-Duitse vissers bleven de besommingen achter bij die in 1977. De garnalenvisserij op zichzelf heeft geen winst opgeleverd, doch de vloot als geheel kon toch een netto- Anders dan in Midden-Zeeland waar deze week nog heel wat graan „vast" stond, kan men op Schouwen-Duiveland wel rekenen, dat de combines hun werk hebben kunnen stoppen, de oogst is er af, op misschien enkele percelen na. En Flakkee was Schouwen Duiveland op dit gebied nog iets voor, omdat men daar kon profiteren, van wat minder buiïgheid, midden augustus, men kon daar enkele dagen werken, toen dat op Schouwen nog problemen gaf, voor de laatste week van augustus. De resultaten van de graan en peul vruchten-oogst vallen wat de gerst be treft wat tegen, hier is de opbrengst duidelijk onder het gemiddelde, maar wat de tarwe betreft is het juist anders om. De tarwe-opbrengst per hectare valt mee, al boekt men natuurlijk geen re cords zoals in 1978 het geval was. Maar de opbrengst ligt boven het middelmati ge. Jammer dat de tarweprijs in E.E.G.- verband lager is dan vorig jaar, elke cent telt wanneer het om de opbrengst van de tarwe gaat, want een vetpot is de graanteelt al lang niet meer. Terwijl de opbrengst van de kleine groene erwten beslist aan de matige kant was, blijkt de schokker-oogst mee te vallen. Ook de prijs van de schokkers, is re delijk al liggen op dit terrein altijd ma nipulaties van „grootmachten" op de loer, men probeert altijd ten nadele van de telers, de prijs zodanig te beïnvloe den, dat op enige stabiliteit van de prijzen, niet altijd valt te rekenen. Naar aardappelen en uien is mo menteel niet meer die vraag, die begin augustus kon worden geconstateerd, maar insiders menen toch, dat het er voor de aardappelen dit seizoen niet al te slecht uit ziet. Voor de landbouwer in het Zuid- Westelijk kleigebied, een tijd van span ning, zowel wat de opbrengst van de producten per h.a. als de opbrengst in geld betreft. Maar toch een seizoen, dat aan het begin met enig vertrouwen te gemoet mag worden gezien. overschot boeken dank zij de nevenvis- serijen. Hoe de vooruitzichten voor de garnalenvisserij zijn valt moeilijk te zeggen daar de bedrijfstak sterk afhan kelijk is van een vrij wisselvallig pa troon van vangsten en prijzen. Voor kotters die naast de garnalenvisserij ook op verse vis kunnen vissen, lijken de vooruitzichten niet ongunstig. 1) Deze publikatie kan uitsluitend wor den besteld door overschrijving van 9,op giro no. 41 22 35 ten name van het Landbouw-Economisch In stituut te Den Haag. Vermeld dient te worden: „Zend publikatie No. 5.59". Door toepassing van betonnen sleuf silo's zijn er kuilen die tot 3 mtr. hoog gevuld zijn. Het probleem is vaak om deze silo's uit te halen en dan Uefst nog zonder verlies door broei etc. Vicon heeft thans een kuilvoersnijder in het programma, die m de voorlader gemonteerd kan worden. Het voordeel hiervan is: zowel zper hoc^ alq lao-p Vnilpn Vnn- rien probleemloos gesneden en uit gehaald worden, broei van het kuilvoer wordt, door dat er vierkante blokken gesneden worden, voorkomen, de blokgrootte is aangepast aan het gemiddelde hefvormogen van de voorlader en bedraagt 175 x 80 x 80 (1,12 m^). Tijdens de beproevingsperiode van 2 jaar hebben de gebruikers de gesneden deponeerd, waarna ze het kuilvoer ver deelden voor de koeien. Zowel mais, kuilgras als bietenkop- penkuilen kunnen probleemloos gesne den worden. Dit komt doordat er een zogenaamde zaag als snijmechanisme wordt ge bruikt.. Omdat op grote hoogte gewerkt wordt en er vrijwel geen zicht op het werk is, is voor dit zaagprincipe gekozen. De bediening is geheel automatisch en vanuit de trekkercabine. Eventueel kan dit type kuilvoersnij der ook aan de normale driepunts-hef- 14.-i NIEUWERKERK: 25 jaar in het zondagschoolwerk Zondag 2 september was het 25 jaar geleden dat mevrouw Goudszwaard- Wandel als jong meisje haar mede werking ging verlenen aan het zon dagschoolwerk te Nieuwerkerk. In de kerkdienst zondagmargen, zon gen alle klassen mee, terwijl Ds. W. J. Kolkert tijdens de dienst bij dit zeld zaam jubileum stüstond. Na de kerkdienst kregen alle kinde ren een tractatie. De ouders en oudleer- lingen kwamen in gebouw „Rehoboth" bijeen, om mevr. Goudszwaard te feli citeren. Ds. Kolkert bood, naast goede woorden, namens de Ned. Herv. Ge meente, een kadobon aan. Namens de andere leidsters en mede werksters bood mevr. Marja Jansen-de Valk een prachtig bloemstuk aan staan de in een koperen bak en een fraaie Kinderbijbel. Vele goede woorden werden nog ge sproken. Tenslotte sprak Ds. Kolkert de hoop uit dat mevr. Goudszwaard nog vele jaren dit werk mag blijven doen. Voor het vele in woord en daad, dankte zij, mede namens haar man. OOSTERLAND: Beroepen. De Oud Ger. Gemeente alhier heeft dezer dagen een beroep uitgebracht op Ds. M. A. Mieras, pred. der Oud Ger. Gemeente te Krimpen aan de IJssel. De gemeente is vacant geraakt door het vertrek van de vorige predikant. Ds. A. van der Meer naar Rijssen. Deze woonde in een tijdelijke pastorie aan de Molenweg. Nu heeft men echter nadien een flinke pastorie gebouwd naast het kerkgebouw aan de Burg. van der Havestraat, die gereed gekomen is. En nu zou men graag zien dat door de komst van een eigen pre dikant dit huis bewoond werd. SINT ANNALAND: Collecte steeg Met inbegrip van een aantal nagiften steeg de in de Nederlands Hervormde Kerk te Sint Annaland gehouden col lecte ten bate van de bootvluchtelingen tot een bedrag van 5427,20. Tentoonstelling duurt tot 1 oktober De tentoonstelling „Zo maar een jaar 1906" en „Merklappen" in het streek museum „De Meestoof" te Sint Anna land duurt tot 1 oktober a.s. Deze ten toonstelling is dagelijks, behalve op zondag en maandag geopend op de be kende uren. Zaterdag 15 september a.s. wordt voor de tennisclub „Melissant" een feestelij ke dag. 's Middags om 3 uur zal door burg. Bos van Dirksland het nieuwe clubhuis worden geopend. Verder hoog tepunt van deze middag is de tennisde- monstratie door de landskampioene Marianne v. d. Torre (17) en Mariëtte Pakker. Belangstellenden zij bij deze demonstratie van harte welkom. Het nieuwe clubgebouw is gebouwd naast het Ver. gebouw „Melishof" waar ook de tennisvelden te vinden zijn. BiJ de bouw ervan hebben de leden een grote zelfwerkzaamheid getoond. Het gebouw is van een chalet-achtig model. Het be vat een kleedruimte, douche en toilet ten. Middelhamis - Sommelsdijk Uitslag P.V. de Reisduif. Wedvlucht vanuit Strombeek d.d. i - 9 - 1979. In concours 428 duiven. Afstand 95 km. H. de Vos 1, 2, 4, 9, 10, 12, 20, 28, 30, 35, 39, 46, 51, 64, 70, 74, 83, 88; C. Vroeg- indeweij 3, 22, 31, 32, 62, 67, 68, 105, 106; J. Springvloed D. Jr. 5, 15, 90, 100; Comb. Polder 6, 14, 37, 41, 53, 56, 73, 95, 102; K. Kievit 7, 27, 42, 44, 48. 49, 85, 94, 103; A. de Gans 8, 11, 13, 16, 18, 24, 40, 55, 60, 66, 80, 97, 98; A. Bakelaar 17, 19, 33, 45, 58; J. Jongejan 21, 25, 43, 101; B. V. d. Doel 23, 29, 36; P. v. d. Boogert 26, 75, 93; W. de Vos 34, 57; A. Human 35; C. Looij 47, 65, 87; E. Groenendijk 50; J. Groenendijk 52, 59, 81, 86, 89, 91, 96, 99, 107; J. Vis v. Heemst 54, 78, 79, 82; R. v. Nimwegen 61, 71; J Springvloed D. Sr. 63, 77; Gebr. Kievit 69, 72; W. v. d. Mast 76, 84, 92; D. W. Kievit 104. De ministerraad is accoord gegaan met een voorstel van de staatssecreta ris van Verkeer en Waterstaat, mevrouw Smit-Kroes om met ingang van 14 janu ari 1980 de posttarieven te verhogen en tegelijkertijd de telefoontarieven te ver lagen. Het tarief voor een brief gaat om hoog van 55 naar 60 cent, voor druk werk van 45 naar 50 cent, voor een briefkaart van 40 naar 45 cent. Het ta rief voor een postblad blijft gehand haafd op 50 cent. De tarieven voor de partijenpost gaan gemiddeld met 12i'/o omhoog. Bij de telefoon gaat de prijs voor een tijdseenheid omlaag van 15 naar 14 cent. Ook de intercontinentale tarieven en het verhuistarief worden verlaagd. Het ligt in de bedoeling om tegelijk met de tariefverlaging bij de telefoon over te gaan tot invoering van tijdtel ling voor interlocale gesprekken in ba sistariefgebieden. Tot dusver kon men niet alleen binnen de eigen woonplaats, maar ook in het gebied daar om heen, het zogenaamde basisgebied, onbeperkt bellen voor de prijs van één tijdseen heid (16 cent wordt 14 cent). Dit wordt nu beperkt tot het lokale gebied. In het gebied daar om heen, waarvoor tot dusver ook het basistarief gold, wordt een tijdlimiet van 5 minuten per een heid ingevoerd. Voor elke vijf minuten bellen betaalt men dan 14 cent. Deze beperking geldt niet voor de uren waar op het vrije tijdstarief van toepassing is. Het opheffen van de tijdtelling in basistariefgebieden in de periode van het vrije tijdstarief is vooral gedaan met het oog op de veelal 's avonds en 's nachts plaats vindende oproepen van de S.O.S.-diensten. O De bijbelgenootschappen kunnen het niet meer bijhouden, ze komen aan het eind van hun financiële mogelijkheden. Vorig jaar verspreidden ze méér dan 400 miljoen bijbels of bijbelgedeelten. Dit jaar vragen nog meer christenen om een bijbel in hun eigen taal. Dat betekent: vele handen blijven leeg, want de bijbel moet op rantsoen. Laat het zover niet komen! Dat kost u f 5,- per maand (meer mag natuurlijk ook). Met dit bedrag steunt u elke maand een bijbelproject ergens in de wereld. Om onze plannen voor dit jaar te kunnen verwezenlijken hebben we nog heel veel nieuwe leden nodig. Bent u iemand die blij is met de bijbel en deze ook graag aan anderen doorgeeft? Laat het dan niet bij „graag willen". DOE HET NU! Vul onderstaande bon in en word lid. Dan kunnen we samen het ideaal verwezenlijken: Voor iedereen een bijbel, in zijn eigen taal voor een prijs die hij kan betalen. Ondergetekende geeft zich op als lid van de Bijbel per Maand-Club Mijn maandelijkse bijdrage is: f (Bedrag van uw keuze invullen, minimaal f 5,-.) Naam Adres Plaats Over de wijze van betaling ontvangt u nader bericht. EN 1 Deze bon zenden aan BIJBEL PER MilAND-CLUB Nederlands Bijbelgenootschap, Antwoordnummer 86,2000 VC Haarlem, Postgiro 343808 (Postzegel plakken is niet nodig.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 10