„Verbrede Hofdüksweg wordt circuit van Ouddorp" Herv. {(erlivoogdU Nieuwe Tonge vraagt gem. subsidie in mortuarium 125^ kerken t.b.v. de bootvluchtelingen Prov. rooide niet Dierenbescherming Dinsdag 4 september 1979 No, 4822 CHR. STREEKBLAD OP GEEEFORMEKRDB GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE ESLANDEN Verschijnt tvoeetncul per voeékdinsdag- en vrijdagavond RAAD GOEDEREEDE Meerderheid kiest tocii voor 5.30 mtr. DEKBED poiydons l-pers. incl. hoeslaken sloop k.r lï i d.^ r LANDSKAiVIPIOEN Hulpaictie Fiakiceese BRANDWEER MIDDELHARNIS werd j.l. zaterdag te Winterswijk LANDSKAMPIOEN!! In zijn vergadering van donderdagavond krijgt de gemeenteraad van Middelharnis een subsidieverzoek van de Kerkvoogdij van de Herv. Ge meente van Nieuwe Tonge voorgelegd. Deze verzoekt het gemeentebe stuur haar een subsidie toe te kennen in de bouw en inrichting van een mortuarium met aula in het in aanbouw zijnde kerkelijke Verenigingsge bouw. Een en ander kost ruim 92.000,zo heeft de Bonwkommissie begroot. EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN OOLTGENSPLAAT I Streekcommissie - nieuws I INRICHTING van de Kabbelaarsbank, I informatie- en discussieavond 1 georganiseerd door de Streekcommissie. 1 I Op DINSDAG 11 SEPTEIVIBER a.s. I wordt er een informatie- en discussieavond gehouden 1 1 over de inrichting van de Kabbelaarsbank, in het ge- i 1 bouw „Oostdam", Jongkoenstraat 1 te Goedereede. 1 1 Aanvang 20.00 uur. I U BENT VAN HARTE WELKOM I Gesproken zal worden door de heren Pinkers - R.IJ.P. over de 1 I inriohting van de Kabbelaarsbank, Dufour - C.R.M. over de 1 f bestuurlijke kanten van inrichting en beheer en bxu-gemeester i 1 Van Velzen over de konsekwenties voor het bestemmingsplan g van. Goedereede. 1 Na de pauze zal er gediscussieerd worden n.a.v. de vragen die 1 i gesteld worden door de aanwezigen aan een pannel. i i Hierin zullen naast de inleiders ook de Prov. Zuid-Holland en de I V.V.V. - (joeree zitting hebben. i i Wüt u meer weten over het inrichtingsplan, komt u dan naar de 1 I bijeenkomst op 11 september. g 1 Ook kimt u een samenvatting van het plan krijgen bij de P.R.R. 1 I O., Benoordenhoutseweg 22 te Den Haag, tel. 070 - 26 4111 m I (toestel 2800) Elisabeth de Vries en bij^ het gemeentehuis van i i Goedereede, Tramlijnweg 2, Goedereede, tel. 01879 - 1500. 1 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Soirmielsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rafao Middelhamis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 8,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Ouddorps fotograten zouden maar snel wat film moeten verschieten op de Hofdijk^weg zoals die nu nog bestaat. Wellicht zullen ze burgemeester van Velzen bereid vinden op hun plaatjes te figureren, treurend over de komen de aantasting van de nu zo fraaie weg. De weg zal in ruilverkavelingsverband worden verbreed en dat wordt door dhr. van Velzen en vijf raadsleden hogelflk betreurd. „Het wordt het circuit van Ouddorp", voorspelde dhr. Nijdam (PvdA) die overigens nog andere in formatie in zijn ransel had. Daaruit zou moeten blijken dat de Provincie voonrnemens is de hand stevig op de subsidiekuip te houden. De gehouden bespreking in de j.l. donderdagavond gehouden raadsverga dering was weinig overzichtelijk. De beide wethouders bleken wel voor de door de Polder Goeree gewenste ver breding tot 5.30 meter, maar dat ook niet helemaal van harte. Onderling verschilden de heren wethouders ook weer van mening al lieten ze dat nu onbesproken, maar „vierkant tegen" was burg. van Velzen die dat met kracht van argumenten duidelijk maak te: „Wanneer de Hofdijksweg wordt ver breed zal dat meer personenauto's aan trekken en wordt de weg een sluip weg", voorziet dhr. van Velzen, ken nelijk doelend op het vooral op zomerse zondagavonden verstopt ziten van de Prov. weg. Ook vreest hij aantasting van het landschapsschoon en hij con cludeert dat de weg voor de functie die ze nu heeft t.b.v. het locale- en het landbouwverkeer toereikend is. De- heren wethouders evenwel con fronteerden de raad met een meer- derheidsvoorstel. Zij meenden dat de gemeente in navolging van „de Polder Goeree" het gedeelte van de Hofdijksweg vanaf de Middeldijk tot aan de Goereese weg ook tot 5.30 meter zou moeten verbreden teneinde te voorkomen dat de automobilisten aldaar in een fuik te recht zouden komen. Ook het kruis punt zou dan worden aangepast. Het meerderheidsvoorstel vroeg een crediet van 54030,50, de berekende netto bij drage van de gemeente na aftrek van de vermoedelijke Provincie-subsidie van 75»/», In de gehouden bespreking was dhr. T. van Dam (SGP) de eerste die stevig van leer trok tegen een verbreding tot 5.80 meter. Zelf al dertig jaar langs Hofdijksweg wonend meende dhr. van Dam vast te mogen stellen dat het landbouwverkeer er gering is en dat derhalve voor die categorie wegge bruikers verbreding' boven de 4.50 meter onnodig is. Dat liet dhr. van Dam ook gelden voor de vele fietsers, waaronder de schooljeugd, die van deze weg ge bruik maken en wier veiligheid in ge vaar zal worden gebracht wanneer de verbrede weg als „snelweg" zal gaan functioneren. Dhr. van Dam betreurde de plannen van de Polder dan ook in hoge mate. In zijn navolging deed dat ook dhr. Nijdam (PvdA). Voor dhr. Nijdam was het logisch dat een grotere breedte uit zal nodigen tot een hogere snelheid en dat vond hij volstrekt ongewenst op een weg waar veel wordt gefietst, door rustzoekenden, scholieren en zon dags ook vele kerkgangers. Bovendien z^l een tot 5.30 mtr. verbrede weg niet aansluiten op de daaropvolgende wegenstructuur en dhr. Nijdam advi seerde de weg dan ook te laten zoals die nu is, het „doodzonde" achtend wanneer de 18 bochten die er nu in liggen eruit gehaald zouden worden. „Toeristisch gezien is het een prima weg en het is voor een automobilist niet zo erg als hij eens even achter een landbouwvoertuig moet blijven". Uit „inside information" wist dhr Nij dam met grote zekerheid dat de Pro vincie een verbreding boven de 4.50 meter niet zal subsidiëren en zou dat al gebeuren dan zou de gemeente moeten voorfinancieren, het geen dhr. Nijdam een te zware last achtte. Wel kan een Provinciale subsidie van 60"/o bij ver breding tot 4.50 meter worden tegemoet gezien. „Een breedte van 5.30 begint al te lijken op een snelweg", meende ook dhr. van Oosterom en ook hij vond dat met 4.50 kan worden volstaan, ze ker terwille van het landschap. Hij meende trouwens dat de Gemeente be ter eerst de beslissing op de door de Polder gevraagde verbreding af had ktinnen wachten: „het lijkt erop dat de Polder de Gemeente nodig heeft om haar verlangen wat harder te ma ken hij de Provincie", dacht dhr. van Oosterom. In zijn beantwoording liet weth. Vis ser weten ook niet zo geporteerd te zijn geweest voor een breedte van 5.30 meter, maar dat er anderzijds toch wel een reeële gedachte achter zit. Het leek dhr. Visser ongewenst en levensgevaar lijk na de verbreding door de Polder een gemeentelijk stuk weg te laten volgen dat aanzienlijk smaller zou zijn. Straks wordt de gehele weg eigendom van de Polder, zo maakte dhr. Visser bekend. N.a.v. de vrees van dhr. Nij dam dat de bochten zouden verdwijnen verklaarde dhr. Visser dat dat niet het geval zal zijn; ze worden alleen wat verbeterd. Heel wat minder gemotiveerd was burg. van Velzen. Hij zou een verbre ding tot 4.50 al betreuren, maar ander zijds begreep hij daarin te moeten be rusten omdat dat in het kader van de ruilverkaveling aldus is vastgesteld. „Het is me in het begin ontgaan anders zou ik me daar ernstig tegen verzet hebben", aldus dhr. van Velzen. Hij betreurde hc-t in hoge mate dat de nu karakteristieke weg aldus aangepakt zal gaan worden zodat er bij verbreding tot 5.30 mtr. van een totale „kaalslag" gesproken kan worden. Dhr. van Vel zen vond het bijzonder spijtig dat de gemeente geen greep heeft op een groot deel van de weg omdat die eigendom van de Polder Goeree is. Overigens waren er uit de raad ook andere geluiden, zoals dat van dhr. A. de Jong (SGP) die er alle vrede mee bleek te hebben wanneer de weg tot 4.50 mtr. verbreed zou worden. „Elke weg zou die breedte moeten hebben, want ruimte is makkeUjk!" was spre kers argumentatie. Ook dhr. J. C. Komtebedde (WD) dacht er zo over. Een breedte van 5.30 zal het mogelijk maken dat landbouw machines elkaar passeren zonder dat steeds de bermen stuk worden gere den. Dhr. Komtebedde legde uit dat het. infinancieel opzicht veel interes santer is de weg boven de 5 meter te brengen omdat de Provincie dan als quartaire weg subsidieert. Met beide voorgaande sprekers waren de voor standers wel geteld. De overigen, met name de heren van Dam en Nijdam volhardden in hun bezwaren, eerst en vooral terwille van de veiligheid van de fietsers die nu veelvuldig van deze weg gebruik maken. „Bij \?erbreding wordt de Hofdijksweg het circuit van Ouddorp en ik sta duizend angsten uit bij het bedenken wat er op het kruispunt allemaal kan gebeuren", voer de dhr. Nijdam aan. Na nog een beantwoording door weth. Visser („we kunnen daar toch geen flessehals laten ontstaan") kwam het tenlotte op stemming aan, waaraan voor af dhr. Komtebedde nog een waarschu wing liet horen: „als de 5.30 meter er niet komt, komt er helemaal geen ver breding. De Polder vindt een verbre ding tot 4.50 meter te gering om daar financieel in bij te dragen". De raad stemde met 7-5 voor de verbreding „maar", zei weth. Visser, „hebt U maar geen angst dat het doorgaat Dhr. Nij dam heeft bronnen die goed met het Provinciebestuur geassocieerd zijn en hij zegt dat er niets van komt!" De vijf tegenstemmers waren mevr. Grinvrts en de heren Noorthoek, van Dam, van Oosterom en Nijdam. WONINGINRICHTING INGEZONDEN: Het is bekend in Nederland. Menheerse is kampioen. Daar kxmnen andre brandweerlui Geen sikkepit meer aan doen. Al was de strijd ook nog zo zwaar Ze hielden moedig stand. En nu dé zege binnen is Zingt men van alle kant. Refrein: Dat zijn de jongens, de brandweerjongens De jongens in hun plicht zeer fit. Dat zijn de jongens, de stoere jongens De jongens waar nog pit in zit. Ze horen nauwlijks het signaal. Of vliegensvlug gaan ze aan de haal Zich volop geven, dat is hun streven De overwinning; hun ideaaL Wie wordt geprezen door 't bestuur. Van het A. B. W. C. Wie houdt van eerlijk en sportief Van vriendschap en van vree Wie geeft niet om een nederlaag. Geleên in goede strijd. Maar wie beschouwt de zegen ook Met kalme vraardigheid. Refrein: Brandweer, moedig voorwaarts dan. Het rood, wit, blauw in top Met mannenmoed en onversaagd Dan komt men hogerop. Dan wordit het straks, alom vermeld Men leest het in de krant. Wie kampioen geworden is. Van heel ons Nederland, Refrein: Met hartelijke felicitatie van een Menheersenaer. Zondag 2 september j.l. werd in vele kerken op Goeree-Overflakkee gekol- lekteerd voor steunverlening aan de bootvluchtelingen uit Zuid-Oost-Azië. Momenteel zijn de kollekte-opbrengsten nog niet bekend. De algemene indruk is echter dat zondag met guUe hand werd gegeven. De bedoeling is dat de opbrengst wordt overgemaakt naar een t.b.v. de aktie geopende rekening bij de Rabo bank te Middelhamis. Na sluiting van de aktie zal het totaal bedrag worden afgedragen aan de be kende Stichting Comité Hulpverlening Zuid-Oost-Azië te Groningen. In de achterliggende dagen hebben verschillende particulieren hun bijdrage gegireerd naar de Rabobank te Middel hamis. Voor allen die op deze wijze alsnog een gift willen overmaken her halen wij de gegevens daarvoor. Rekening 3420.05.715 t.n.v. Hulpaktie Flakkeese Kerken voor de bootvluchte lingen bij de Rabobank te Middelhamis. Giro van de bank 34 61 24. Bij voorbaat hartelijk dank! Rectificatie ingezonden stuk E.N. 28 augustus 1979: „Bacterievuur, te vuur en te zwaard". De inhoud van de zin, waarin in het bovenbedoelde ingezonden schrijven het rooien van meidooms langs de provin ciale weg tussen Dirksland en Stellen- dam genoemd wordt is onjuist geble ken en dus ook de indmk als zou de Provinciale Waterstaat daar onnauw keurig te werk zijn gegaan. Stichting voor Natuur- en Landschap bescherming Goeree Overflakkee. Vereniging voor Natuur- en Landschap bescherming Goeree Overflakkee. j De wedstrijdploeg van de bluseenheid Middelhamis die j.l. zaterdag deelnam aan de in Winterswyk gehouden lande- Iqke wedstrqd heeft aldaar door een uitmuntend succes het landskampioen 3e klasse veroverd. Het was het groot ste 3fiddelhamisse succes ooit behaald en het behoeft geen betoog dat de stem ming er goed in zat nadat de spanning zich de hele middag lang van de man schappen meester had gemaakt. Aan de landelijke wedstrijd werd deel genomen door een twaalftal korpsen die uit eerder gehouden Provinciale- en selectiewedstrijden als de besten naar voren waren gekomen. Naast Middel hamis was in Winterswijk ook Dirks land in de strijd; de beide Flakkeese ploegen hebben elkaar slechts weinig toegegeven. Middelhamis werd eerste met 359 punten, Dirksland werd 3e met 358 punten, slechts één pimt minder dan het zegevierende Middelhamis. Middelhamis' bevelvoerder Leen Jor- daan had waargemaakt wat hij zijn zwager, Dirkslands bevelvoerder J. v. d. Groef steeds had voorgehouden toen Dirksland in de voor-wedstrijden steeds iets boven Middelhamis prijkte. „In de landelijke wedstrijd slaan we toe!" En zo gebeurde het zaterdagmiddag in het ver re Winterswijk. Het was Staatssecreta ris de Jong van Binnenlandse Zaken die de prijzen uitreikte. Aanvankelijk zou Minister Wiegel dat hebben gedaan, maar hij was door ambtsbezigheden verhinderd te komen. In Middelhamis prijken inmiddels de glazen bokaal met gouden penning en de manschappen hebben elk een her innering aan het behaalde succes mee gekregen. Over de hoogte van de gevraagde subsidie heeft de Kerkvoogdij zich ken nelijk niet uitgelaten. In de stukken die de raad zijn toegezonden is daar niets over terug te vinden, evermiin als over de argumentatie die door de Kerkvoog dij wordt gebezigd. Het zal ongetwijfeld deze zijn dat het mortuarium na ge reedkoming door ieder kan woeden ge bruikt zonder dat men aan Nieuwe Ton- ges Herv. Gemeente verbonden behoeft te zijn. De Commissie „Subsidies" heeft de aanvrage inmiddels uitvoerig doorge sproken hetgeen overigens niet tot een eensluidend advies aan de raad heeft geleid. Twee van de vijf leden, de heren v. d. Ketterij en Arensman vonden dat een subsidie zou kunnen worden gege ven op de „kale bouwkosten". De heren van Kersbergen en van Alphen advi seerden geen subsidie te verlenen, ter wijl dhr. de Vries te kennen gaf zijn oordeel op te schorten totdat meer ge gevens bekend zouden zijn. De voor standers vansubsidiëring beredeneer den dat het mortuarium uniek wordt op het eiland en dat het door de hele be volking kan worden gebruikt. Zij vin den subsidiëring reëel wanneer het ge vraagde bedrag in relatie wordt ge bracht met de totale bouwkosten van het complex, temeer omdat naar hun mening de aula op de begraafplaats niet geschikt is voor het houden van rouwdiensten. De heren Kersbergen en van Alphen verwijzen evenwel juist naar de aula op de begraafplaats, de grootste en nieuw ste in de gemeente en zij menen dat het wellicht te overwegen ware in deze aula een mortuarium aan te brengen. Beide bezwaarden voeren aan dat ook parti culieren een dergelijke voorziening heb ben. Dhr. de Vries wilde graag meer in formatie, o.m. over de mogelijke ge- bruiksintensiviteit. Het blijkt dat het aantal sterfgevallen in Nieuwe Tonge jaarlijks 25 a 30 bedraagt. OUDDORP dinsdagavond 7.30 uur ds. H. Ligtenberg. NIEUWE TONGE donderdagavond 7.30 uur ds. W. Hage, R'dam-West. OUDE TONGE idonderdagavond 7.30 uur ds. P. Blok. Het College momenteel bestaand uit drie wethouders denkt er verschil lend over waarom er sprake is van een meerderheidsvoorstel, gesteund door de heren wethouders Jacobs (WD) en Kievit (PvdA). Zij vinden dat de ge meente in dezen geen taak heeft waar om zij dan ook voorstellen het subsidie- verzoek niet in te willigen. Wellicht zal weth. Krijgsman (CDA) met een min- derheidsvoorstel komen waarvoor hij een aanzienlijk aantal medestanders zal weten te vinden. MIDDELHARNIS Toezegging van beroep Door de kerkeraad van de Ned. Herv. Gem. is in verband met de a.s. vakature van ds. E. F, Vergunst een toezegging van beroep gedaan op ds. van Brumme- len te Huizen (N.H.). Bejaardenmiddag. Na de vakantie zal de eerste bejaardenmiddag van dit seizoen gehouden worden op woensdag 5 september des nam. 2.30 uur in „El- thato". Het comité verwacht naast de oude bekenden graag ook nieuwe be zoekers. U bent van harte welkom.. Kerkelijke huwelijksbevestiging •Op vrijdag 7 september a.s. des nam. 2.30 uur zal in de hervormde kerk de huwelijksbevestiging plaats hebben van Kees Heuvelman te Ouderkerk aan de IJssel en Conny van Maastricht, al hier, door drs. R. T. Huizinga, hervormd predikant te Nieuwe Pekela (Gr.). WEGGELOPEN: Siamese gecastr. kater, draagt vlooienbandje Inl. van Eek, St. Elisabethstraat 10, Herkingen, tel. 01876 - 367. |innilllllllllIllllllilll|||||||||l!IIIIII|||||||||||||||||||||||||||IIIIIII|IIIllllllllll|||I|||ill|lllllllllllllllllllll|||||^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 1