„Op z*n Flakkees gezeit jeugd hoekje 1 1 HET DIEKHUUS f i\ 7 Moderne zitmeubel want schoorvoetend terrein „Eiianden-nieuws" X X X Huishoudelijke 9f Abonneert U op n 1 r( i-^sïï^^rij Zandpad 140 - Middemarnis - Postbus 100 - Tel. 01870 - 2400 OPGAVE TALEI^CURSUSSEN SEIZOEN 79 - '80 EWGELS: beginners enigszins gevorderden gevorderden conversatie. FRANS: beginners enigszins gevorderden gevorderden conversatie. DUITS: beginners enigszins gevorderden. Kosten van de kursus bedragen 80,— per blok van 12 lessen de duur van de gehele kursus bedraagt 24 lessen van 1 uur. Aanvang van de kursussen: maandag en dinsdag 24 en 25 sept. INFORMATIEAVOND op maandag 17 sept. aanvang 20.00 uur. Plaatsin het Diekhuuis- Opgave via onderstaand formulier of op het Diekhuus. Vóór 15 september. Naam: Adres Woonplaats: Tel geeft zich op voor de kursus opsturen aan het Diekhuus, postbus 100, Middelharnis onder vermelding Talenkursus. vergadering streeiccom missie Goeree - Overf iaicicee Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS* Vrijdag 31 augustus 1979. Deze week een verhaal dat zich m Dlrksland beeft afgespeeld. Het werd ingezonden door Mevr. Soldaat-Poort^ vUet. Toen de winterse pleziertjes op een durp nog niet veul anders waere, dan de uutvoering van de zang, de meziek in de gimmestiek, hadde de mensen mêêr beiioefte om us een aevendje ge zellig bie mekoare te wezen. Dan wiere der poters gepoft zoas ze in Dirksland zegge, of poters gesmookt wat Men- heerses is. Wat ze der in de andere durpen tegen zegge, motte ze mar us laete hoare. Afijn dan, bie ons thuus was het dan de geweunte om ooljekoeken te bakken. M'n voader maekte in een grote keulse pot, zo'n róódbrunen brêêjen mit 2 oaren het beslag. Hie zettende de pot op een stoel üi dan mar slaen. Prachtig was dat. Dan wier de pot op het uter- ste end je van de kookkachel gezet mit een schoane theedoek derover. Je rhost dan wel uut de buurt bluve, anders sloeg het beslag neer, zei m'n moeder. Het wier nog met gist gemaekt, zie je. Na een ure wier gekeke of het beslag goed gereze was. Omdat het meestal op zaeterdag was, stonge wiele der mii onze snapschuttel flak bie. Ondertussen waere der 2 nichtjes mit een vriendin gekomme om te hellepen. Moe zette de panne mit vet op het groate vier. In dan begon het. Pa goaide den éérsten der in. Nog niet hêêt genogt. Den tweeden was al wat beter, mar den dorden was pas hele- maele goed. Noe gieng het vlot. Om beurte bakten ze noe, m'n moeder in de andere meisen. Ondertussen wier een kommetje thee gedronke mit een brokke. Zo stapelden de ooljekoeken der eige op op een groate platte schuttel, in een waskomme van het wasstel voor de vesite, nog een paer kleinere schaelen, want der kwamme zo'n stik of 10 mensen, die best konne ete. Om vuuf ure was het eten geblaeze. De meisen bleve oak ete. Daer was dan sesiezebelonje 2) op het broad, in ieder kreeg zijn staepeltje netjes op z'n bord: 2 bootrammen voor den êênen, mar zesse, soms zevene voor een aoren. As je mêêr dan 3 bootrammen mit sesieze belonje gehad had, kreeg je strope of suker in nae den vuufden niks méér behalleve butter. Om zes ure was de boel ofgewasse, de achterdeure op slot gedaen in dan nae de voorkaemer. Die was nog al flienk, duh daer konne der aerdig wat in. De neefs kwamme in een paer ouwe vrinden van m'n voader. Der wier ge- zonge in spelletjes gedaen. De groaste loer was dat Jan, dat was een vriege- zelle kammeroad van m'n voader, een krante an z'n slippe van z'n jas kreeg. Een oaren mit een brandende kaerse der achter. De kunst was om de krante in brand te steken of mit de krante de kaerse uut te slaen. Wiele as kinders vonde dat een machtig féést, zomar mit een brandende kaerse loape in bie een groat mens een krante an zijn jas in brand steke. Nou Jan was zo bedreve in het spelletje, dat hie meestal won in de kaerse uutsloeg. Om half 9 zei moe der: Zalle m'n de ooljekoeken us proeve. Der wiere horretjes op de tafel, die éérst was uutgetrokke, gezet, kraek- suuker in brune suuker op taefel, géén messen of vurkes oor, mit je handen; alléén in de suukerpotten lepels. Noewas wat laeter op den aevend nog een angetrouwde neef, die Henk hiette in dus niet van Flakkee kwam, nog in huus komme valle, kwansuus of een m'n voader mos spreke over 't land. Afijn hie bleef oak hange netuurlijk. Jannetje gieng mee nae de kelder. Even laeter kwam ze vrom: „Tante, waer hei joe de ooljekoeken gezet?" „In de kelder netuurlijk, op het boord onderin." „Jaemar daer staet niks." Moe gieng kieke, nee oor, géén oolje- koeke te vinden. In 't schuurhuus lag der wel één op de grond, ia de achter deure was niemêér op slot. „Gestole, die kostelijke ooljekoeken gestole." Alléén ééne schaele, die moe bie gebrek an plekke in de slaepkae- mer had neergezet, was der nog. De kwaedheid was groat. Wiele as kinders begonne te schreeuwen. „Kom", zei moe, „m'n hoa der nog wel wat voor ieder. Lae m'n an taefel gaen." As de dieven alles gekrege hadde, wat ze toegewenst wier, nou dan hadde ze het niet best gehad. Neef Henk stapte al gauw op, die aevend was wel ge knakt, mar niet gebroke, dus het féést gieng lustig deur. Den oaren ochend gieng m'n voader nae durp. Toen 'en over het bruggetje gieng, zag 'en een ooljekoek legge. In net as klein duumpje gieng een het spoor achter op. 't Was wel niet druk bezoaid, mar de dieven hadde toch zo noe in dan wat verlore. Waer leidde het spoor heen? nae het huus van een getrouwde neef. M'n voader der in. In wat zag een op den anrecht staen? Net zo'n groate schaele as die waer de ooljekoeken op gelege hadde, schoan leeg, keurig ofgewasse. De woorden, die der toen gevalle binne, za'k mar niet herhaele. In Jannetje was nog het hiééste kwaed op Henk, want die had, sint wiele lustig an 't ziengen waere voor neef Leen de- achterdeure ope gedaen; hie in neef Jan hadde in de kelder de ooliekoeken gehaeld in bie neef Sekries hadde ze ze opgegeten. De schoane schaelen kreeg moe vrom, mar de ooljekoeken niet. snapschuttel gezicht, mond. 2) sesiezebelonje saucisse de boulogne - boterhamworst. Alhoewel het rustiek eiken meubel nog steeds in trek is bij de consument, is toch een zekere verschuiving merk- gaar in de richting van bet moderne zitmeubel, dat overigens in combinatie met massief eiken toch een harmonieus interieur kan vormen. Dit mode-element is als verschijnsel waarneembaar op de Internationale Meubelbeurs Utrecht, waar het com plete aanbod van de Nederlandse meu belindustrie en een respectabele inzen ding uit de ons omringende landen gedurende 7 dagen is uitgestald. Het gevoel voor huiselijkheid, de hoge le vensstandaard en het persoonlijk woon comfort van de Nederlandse consu ment, zorgden vorig jaar voor een meu- belafzet op de binnenlandse markt van in totaal 3,5 miljard gulden en het is dus geen wonder, dat vooral de buiten landse inkopers deze Utrechtse vak beurs beschouwen als een soort test case, temeer daar de op de Meubelbeurs 1977 door de deelnemers behaalde om zet van ca. 200 miljoen gulden in feite gerealiseerd werd in 5 beursdagen! Terzake van het eiken meubel kan worden opgemerkt, dat volgens velen in de branche weliswaar een hoge pe netratiegraad is bereikt. Met name het Rotterdamse meubelstoffenbedrijf Deh- nert Jansen B.V. heeft veel verkocht in gobelin voor stijlmeubelen en be drukte velours voor rotan en tweezits- bankjes. De nieuwe collectie van Deja Bekleding is dan ook duidelijk toege spitst op poolstoffen die zich in het bijzonder lenen voor verwerking op het kwalitatief betere meubel, dat ui teraard een goede prijs kent. Toch wint het huidige moderne zit meubel terrein, geruggesteund door die meubelstoffenleveranciers die de mees te aandacht kunnen geven aan het vaak wisselende smaakpatroon van het pu bliek, dat geen „meubel voor het le ven" meer wil, maar meubelen koopt bij andere meubelen en bovendien prompte levering wenst. Deja heeft op basis van deze nieuwe tendenzen, die een toenemende meubelverkoop voor spellen, het assortiment voor 1980 aan gepast. Speciaal de bedrukte velours- typen krijgen veel aandacht, evenals de duurdere wollen platweefsels in berbertinten, waaronder de „Aalsö" die op handweefstof lijkt als gevolg van bijzondere effectgarens die er in ver werkt zijn. Geheel nieuw is tenslotte de aan meubelstofdessins herinnerende „Laif" bekledingsstofzeer professioneel mate riaal dat voor 70''/o bestaat uit katoen met een deklaag van SC/o polyure- thaan, gecoat volgens het coagulatie- procédé. Als gevolg van de structuur is het volledig ventilerend, vochtwe rend en antistatisch en mede daardoor ideaal voor losse kussens, overgestof- feerde bankstellen en andere zachte stofferingen. Bij de reiniging schijnen zich minder problemen voor te doen dan bij de conventionele meubelstoffen, zodat mag worden aangenomen dat met deze jongste loot aan de befaamde Skaistam driftig zal worden geëxperi menteerd. Zeker door bedrijven met een hoog kwaliteitsbewustzijn en de wil om nieuwe impulsen aan de markt te geven wanneer echt leer bijkans niet meer te betalen is... De Meubelbeurs is geopend de week van 10 t/m 16 september. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-nieuws, postbus 8, Middelhamis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepu bliceerd. PALINDROOM In een Duits boek las ik, dat op de rand van een luidklok ia de toren van de Sankt Jakobskapelle te Keulen het volgende stond: In girum imus noctes et consumimur igni. Wat betekent dat? Dat stond er n.l. niet bij. Antwoord - Het betekent letterlijk: wij nachten, gaan in een kringloop en wor- d endoor het vuur verteerd. De bete kenis snapte niemand, maar toen be dacht iemand, dat die klok indertijd was gemaakt Om door luiden het mid dernachtelijk uur aan te geven. Het vuur is natuurlijk de ondergaande zon en nu is de spreuk wel duidelijk. Maar nóg begreep niemand waarom de klok kenmaker zo'n rare spreuk had geko zen. Tussen de fabricage en de ont dekking van het randschrift lagen n.l. 150 jaar... Pas ia 1920 ontdekte iemand, dat de spreuk een palindroom was, d.w.z. dat je hem net zo goed van achteren naar voren als andersom kon lezen! Dat was natuurlijk wel bijzonder ktmstig. Pro beert u het ook maar eens. Toren en klok zijn naderhand in de tweede we reldoorlog vernietigd. Slechts het pa lindroom leeft nog onverdroten voort, als rariteit, in de boeken... BROMMEN ZONDER HELM Ik ben in het bezit van een Honda bromfiets van een jaar of tien oud met de motor aan het achterwiel, waar ik jarenlang niet op gereden heb. Mijn vraag is, of ik nu zonder helm op deze brommer mag rijden als deze niet har der gaat dan 20 km per uur gezien zijn leeftijd. Antwoord - U hebt iets gelezen over een bromfiets die zodanig geconstru eerd is, dat die niet sneller dan 20 km/u kan rijden, hoe graag de berijder mis schien ook een keertje harder zou wil len gaan. Dat zijn dan bromfietsen, die ook nog vanwege het Rijk gekeurd moe ten zijn. Uw bromfiets is gemaakt vóór die regeling afkwam en werd boven dien ■wel degelijk vervaardigd voor het bereiken van hogere snelheden. Dat die tweewieler nu een jaarje ouder is dan andere, zegt niets. Want had u uw voertuig goed onderhouden, dan zou u heus nog wel een flink gangetje kunnen bereiken. De politie heeft uit sluitend te maken met een aantal ia de wet genoemde rijwielen met hulp motor die de rijksgoedkeuring verkre gen. Uw brommer wordt niet genoemd en is niet gekeurd, laat staan goedge keurd. U zult dus toch een goedge keurde bromfietshelm moeten dragen, als u weer op die machine op de open bare weg komt. Beste jongens en meisjes, en alweer maar schrijven, het ene jeugdhoekje is nog niet klaar of het andere vraagt weer aandacht. Soms vraag ik me af waar dat al die medewerkers van de krant toch zoveel inspiratie vandaan halen. ledere week opnieuw hele stuk ken te schrijven, daar komt heel wat voor kijken. Het moet iedere keer weer anders zijn, want je kan niet steeds over hetzelfde blijven doorzagen. Dan lezen de mensen het immers niet meer. Ze zouden hun abonnement opzeggen. Nu is dat met het jeugdhoekje hetzelf de, alleen lezen niet alle mensen dat, begrijpelijk overigens. Een hoekje voor de jeugd lezen alle volwassenen niet. Dat is ook weer niet nodig. Maar het is wel erg jammer dat ook niet alle kinderen het lezen. Ja, misschien lezen ze het ook nog wel, misschien denken ze ook nog wel „toch wel leuk, zo'n jeugdhoekje", maar... ze durven niet die eerste stap te doen. En dat is toch niet zo heel moeilijk. Wat zou het fijn zijn als er eens wat jongens en meisjes die stap zouden durven doen. Een pen heeft tegenwoordig iedereen; papier heeft ook iedereen, en... meer is er al niet nodig. Dan is het immers maar een kwestie van schrijven. De raadsels zijn ook niet zo moeilijk dat ze niet zijn op te lossen. Met een beetje goede wil kan iedereen dat, en zou het een enkele keer te moeilijk blijken, dan is moeder of vader zeker bereid om een beetje te helpen. Bovendien leert men er heel veel mee. Moet je eens vragen aan de meester of de juffrouw op school. Die halen de kinderen er zo uit die veel raadsels oplossen of veel puz zelen. Beste meisjes en jongens die nog niet meedoen met ons jeugdhoekje, probeer het eens. Er gaat echt niet zo veel tijd inzitten. Oom Ko zal het nu maar afwachten, en ziet met belang stelling uit naar splinternieuwe raad selvrienden en vriendinnen. We gaan nu maar starten met het laatste raadsel van de maand augus tus. Dan zijn er vier raadsels geplaatst, en is het ook weer tijd om de oplos singen in te zenden, met een leuk briefje erbij a.u.b. 1 l i 1» 5 13 11 iS 8 d i lé AUGUSTUSRAADSEL 4 1. letter 2. mannelijk beroep 3. zo noemt Paulus de vader van Bile- am (1 Petrus 3) 4. eerste vrouw 5. in deze plaats heeft de Heere Jezus een jongen uit de dood opgewekt 6. afgod van de Babyloniërs (Jes. 46) 7. stad in Benjamin (Joz. 18) 8. hier werd Ahazia door Jehu ge slagen (2 Kon. 9) 9. opperzangmeester (Psalm 88) 10. plaats in Gelderland 11. letter 12. vader van Samma (2 Sam. 23) 13. andere naam voor schors (van een boom b.v.) 14. vader van Gideon 15. vader van Eleazar, één der helden van David (2 Sam. 23) 16. stad in Kanaan, andere naam voor Bethel (Gen 28) Bij juiste invulling van de gevraagde woorden, kan men, vanaf 1 naar be neden en vervolgens vanaf 11 naar bo ven, een tekstgedeelte lezen uit Jozua 14. Het komt dus hier op neer, dat van de linkerzijde de eerste letters worden gebruikt en van de rechterzijde de laat ste letters.. Gevraagd worden dus al de antwoor den op de vragen en het tekstgedeelte. Kilometerteller Een wandelaar vroeg een boer, hoe ver het nog naar de naburige stad was. Deze antwoordde echter alleen: „Loop maar door". „Dat weet ik wel", zei de wandelaar, „dat ik om in de stad te komen, moet lopen, maar zeg me als 't u blieft. GEWOON KASTJE Ik had 2 dochters, waarvan de oudste is overleden. Die oudste liet twee kin deren na, waarvan één naar mij ver noemd is. Nu heb ik een gewoon kastje staan, zoals er nog genoeg in de win kels te krijgen zijn en dat wilde ik haar geven na mijn uitgang. Maar nu wil mijn jongste dochter dat ook heb ben. Wat moet ik nu doen? Antwoord - Uit uw lange brief blijkt ons wel, dat u al heel wat voor uw kinderen gedaan hebt. U hebt o.m. een huis voor ze gekocht, en uw pensioen aan uw kinderen afgestaan. Uw jongste dochter heeft dat gewone kastje dus niet zo nodig, dachten wij, omdat ze al heel veel kasten heeft kunnen kopen van al dat geld wat ze van u kreeg. Bovendien heeft elk kind van uw oud ste dochter ook rechten als t.z.t. de erfenis openvalt, want deze kleinkinde ren treden in de plaats van de vooro verleden dochter. Wat u moet doen is het volgende: u neemt een blad papier en schrijft bovenaan de detum. Dan beschrijft u wat er met uw belang rijkste bezittingen moet gebeuren na uw dood, want u mag een belangrijk suk van uw huisraad, een mooi sieraad, een kostbaar kledingstuk e.d. in een eigenhandig geschreven en ondertekend stuk (dat heet dan met een duur woord codicü) in plaas van een testament vermaken aan enkele met name genoem de personen. Dus u schrijft na de datum L.S. Hierbij bepaal ik (volledige naam invullen), dat na mijn dood mijn klein dochter (naam invullen) uit mijn nala tenschap (en dan omschrijft u nauw keurig dat kastje) zal ontvangen, mijn andere kleindochter (naam) (en dan geeft u op wat die mag hebben) en mijn jongste dochter (naam) krijgt (en daar vult 11 iets in wat voor die dochter bestemd wordt). U moet wel zorgen, dat de waarde van de genoemde zaken ongeveer gelijk is en niet één van hen wordt overbedeeld. En u mag niet alles in dat codicil verdelen, alleen enkele dingen. Wel mag u in de zelfde brief uw begrafenis regelen. Het onderteken de stuk laat u achter in uw geldkist, maar bovenop. HOMEOPATHIE Kunt u mij een adres opgeven, waar homeopatische geneesmiddelen wor den verkocht? Ik had er een goed adres voor, maar dat is opgeheven. Antwoord - Als u een recept van een homeopatisch arts hebt, kunt u daar normaal mee naar een aptheek stappen. Heeft deze apotheek de verlangde medi cijnen niet in voorraad, dan kunnen ze alsnog worden besteld. Er zijn wel apo theken waar men de meeste homeo patische geneesmiddelen normaal in voorraad heeft en dat zeker als er in die gemeente een homeopatisch huis arts gevestigd is. Wenst u bepaalde kruiden zonder recept te verkrijgen, dan kunt u o.m. het benodigde bestel len door een lijstje met de gewenste hoeveelheden te sturen naar „Papillon b.v.", Choorstraat 60, 2611 JH Delft, waar men alles in voorraad heeft. Over de prijzen en de wijze van betaling kunt u tevoren telefonisch kontakt op nemen. Het telefoonnummer is 015 - 140239. YOGHURTIWUESH Wat müsli is weet ieder, maar hoe maak je yoghurtmüsli? Is daar een recept voor? Aniwoord - Hiervoor neemt u 25 g vlugkokende havermout, een halve liter yoghurt, 2 goudreinetten, desgewenst 40 g rozijnen, het sap van een halve citroen en 2 eetlepels honing. U roert de havermout door de yoghurt en raspt dan de appels (al of niet geschild) bo ven de yoghurt. Daarna voegt u de andere spullen toe en roert alles goed om. Het gemak bij dit gerecht is, dat u het heel goed 's avonds klaar kunt maken als u tijd hebt en dan afgedekt in de koelkast kunt bewaren tot 's morgens. De müsli wordt dan wat dik ker en de havermout en de rozijnen zijn zachter geworden dan wanneer u 's morgens alles klaar zou moeten ma ken en meteen opeten. CHEMISCHE SLANG Dit kunststukje heb ik eens zien uit voeren op een stenen plaat buiten. Iemand legde een kartonnen kokertje van 15 cm op die plaat en stak het aan één kant aan. Onder angstaanja gend gesis kroop er toen aan de andere kant een slang uit. Die werd wel 50 cm lang en bleef toen stü liggen. Hij bleek gewoon uit dode stukjes mate riaal te bestaan. Maar hoe deed men dit griezelige stuk? Antwoord - Er is niets griezeligs aan, al is het vaak gebruikt door z.g. fakirs. U haalt bij de drogist 10 g kaliumbi- chromaat (pas op, giftig) en 4 g kalium- nitraat en u mengt dat met 4 g suiker.. Het mengsel wikkelt u in staniool of hoeveel tijd ik nodig heb om daar te komen." „Loop maar door"! herhaalde de boer. De wandelaar vermoedde dat het bij die boer niet helemaal pluis was, en liep haastig door. Nauwelijks had hij een eindje gelopen of de boer riep hem na: „In twee uur kan je in de stad ziJn!" Verbaasd keerde de wandelaar zich om en vroeg, waarom hij hem dat niet dadelijk had gezegd. „Hoe kon ik je dat van te voren zeggen, als ik je niet eerst had zien lopen?" klonk het antwoord. BRIEFWISSELING Tineke van Rossum - Zeist. Het is niet zo eenvoudig om een beslissing te nemen Tineke. Je werkt er steeds naar toe, maar als het zover is, dan blijkt het erg moeilijk. Ben erg benieuwd waar je zal terecht komen. Je rapport ziet er keurig uit, maar er komt nu weer wat meer kijken hé. Je best maar gedaan. Je hebt een fijne vakan tie gehad, dus kan je er nu weer tegen. Cora van Rossum - Zeist. Ook al zo'n keurigrapport, volhouden zo Cora! Je bent een hele baas in rekenen zeg; maar alle vakken geven een mooi cijfer te zien. Ook al een lange en fijne vakantie gehad. In het buitenland geweest maar ook het eigen land nog verkend. Geen wonder dat je voor aardrijkskunde zo'n mooi cijfer had. En nu je best blijven doen hé. Lenie Lodder - Sommelsdqk. Erg jam mer dat je de oplossingen niet kon inzenden Lenie. Maar ik vond het toch fijn dat je een berichtje doorgaf. Heb je een fijne vakantie gehad? Nu had je het weer druk met de snijbonen. Daar weet ik ook van mee te praten hoor. Je zou een „snijboon" worden. Straks mag je je moeder weer helpen aan andijvie en zo, want er komt vast nog meer. Maar vragen aan Je moeder, dan mag je vast helpen. Marga v. d. Doel - Nieuwe Tonge. Je vakantie is een beetje in de war geraakt Marga! Maar wie zal er zo'n fijne vakantie hebben gehad. Van harte ge feliciteerd hoor met je zusje. En wat een goede verjaardag heb je gehad zeg. Ik ben wel nieuwsgierig wat je alle maal zal gaan kopen. Maar rustig aan doen. Je bent toch nog wezen zwem- -men schrijf je. Waar doen jullie dat? In de Grevelingen? Anja Joppe - Dirksland. Ook al een fijne verjaardag gehad, en wat een ka- do's zeg. Ook nog veel kaarten van de raadselvriendinnen. Dat vind ik heel fijn. Dat betekent dat we toch wel een leuke klub hebben, of niet? Bovendien nog heel wat vakantiebelevenissen, en ook Je vader nog geholpen. Dat is al heel fUnk. Je moet altijd je ouders helpen als het nodig is. Die hebben al zoveel voor je gedaan. Nooit vergeten hoor Anja! Corine Vader - Nieuw en Sint Joos- land. Ook al 'geen tijd vanwege de va kantie. Ja, Corine, in de vakantie heb ben we het allemaal druk. Je bent heus de enige niet en ik kan het me nog voorstellen ook. Een mooi rapport heb je zeg; kan haast niet beter. Het werd een leuke vakantie al ben je niet met vakantie geweest zoals je schrijft. Wat voor voorstelling heb Je dan wel van „vakantie", Corine! Dat is niet verplicht reizen of ver weg gaan, hoor! Vakantie houden kan je ook thuis! Klazina Joppe - Dirksland. Als Je dit leest zit je al enkele weken in de schoolbanken, net als dat meisje op je briefpapier, Klazien! En dat vind je ook weer fijn. Wij houden zo van verandering. Als je naar school gaat wil je graag vakantie; en als de vakan tie wat lang duurt wil je ook weer graag naar school. En dat wordt niet anders als je ouder wordt. Met veel grote mensen is het precies zo. Je had toch een fijne dag hé! EUy Voortman - Ouddorp. Mijn va kantie was ongeveer net als Jouw va kantie, alleen hoefde ik na de vakantie niet om een lesrooster. Dat heb ik altijd bij me. Daar is ook niet zoveel verandering in, maar er staan enorm veel vakken op. Leuk hé! Oom Ko wint het in leeftijd van Je vader EUy. Wel jammer hoor. In je vorige brief schreef je: „verder weet ik nog wel iets, maar dat bewaar ik tot de vol gende keer". Ik weet dus niet wat Je daarmee hebt bedoeld, en zelf schijn je het ook niet meer te weten. Zal be slist niet erg belangrijk zijn. Bij ons was het tussen de buien door ook mooi weer. ALLEMAAL Voor van de week weer genoeg. Ver jaardagen waren er niet, prijswinnaars ook niet. Zoals reeds geschreven, het is nu tijd van inzenden. Graag een leuk briefje. Zoals afgesproken kunnen de gemaakte „opstellen" ook worden ingezonden. Enkele zijn er al binnen, en nu is het afwachten of er nog meer zullen komen. Allemaal de groeten van jullie Oom Ko. zilverpapier en u doet dat in de koker. Als u geen koker hebt neemt u wat karton, knipt dat op maat en bindt het vast met ijzerdraad. Dat is alles. Want als u een brandende lucifer bij het ene einde houdt, gaat het karton branden. Door de hitte geeft het kaliumnitraat zuurstof af waardoor de suiker ver brandt en ten dele met bichromaat versmelt. De massa zet daarbij sterk uit en omdat het slechts één kant uit kan perst ze zich in slangvorm naar bulten. Doe dit op metaal of steen want op hout krijgt u grote schroei plekken. KOUDBLOEDIG Ik heb nooit begrepen waarom men van warmbloed en koudbloed paarden spreekt. De lichaamstemperatuur is toch gelijk? Antwoord - Daarin hebt u gelijk, maar men bedoelt met warmbloeds rank ge bouwde paarden met veel tempera ment, bijv. de Arabier en ook vroeger Gelderse en Groninger paarden van het NWP (Nederlands Warmbloed Paar- denstamboek, dat thans een ander type nastreeft). Koudbloeds zijn groot, fors sterk en zeer rustig. Toch zijn dit niet alleen trekpaarden zoals de Zeeuw en de Belg. Ook het Friese paard, dat toch een typisch tuigpaard is, behoort tot de koudbloeds. op 3 september teMIDDELHARNIS in café-restaurant BELLEVUE, ZANDPAD 60, om 20.00 uur. Belangstellenden welkom! Het doel van de streekcommissie is het bevorderen van de mogelijkheden voor de bevolking om mee te doen aan inspraak op het provinciale ruim telijke beleid. De streekcommissie houdt zich onder meer bezig met het signa leren van onderwerpen welke de aan dacht van bevolking en/of provinciaal bestuur verdienen. Daarnaast het op ei gen initiatief - of op verzoek van streek- bewoners of overheid - organiseren van bevolkingsinspraak en het bevorderen van direkt kontak tussen bevolking, provinciaal bestuur en ambtelijke dien sten. Huishoudelijke vergaderingen zijn voor al bedoeld voor leden van de streekcom missie. Hier worden onderwerpen be sproken die nodig zijn voor het functio neren van de commissie, zoals de orga nisatie van de inspraak of het program ma van aktiviteiten. Belangstellenden zijn van harte wel kom om de streekcommissie bij te staan bij het signaleren van problemen, knel punten en ontwikkelingen welke ia hun streek leven. Daarbij gaat het om za ken van regionaal belang, zoals aanleg van wegen, grote recreatie-projekten, openbaar vervoerproblemen en vele an dere. Zij kunnen de vergaderingen als toehoorder bijwonen en krijgen de ge legenheid het woord te voeren. Op de agenda komen onder meer de volgende punten voor: - Signalen uit de streek. Bij dit agendapunt krijgt u de gele genheid om onderwerpen die u be langrijk vindt onder de aandacht van de streekcommissie te brengen. Het gaat hierbij om zaken van regionaal belang die de ruimtelijke ordening betreffen. - Informatie- en discussie-avond Kab- belaarsbank. Stand van zaken van de voorberei ding van de openbare avond op 11 september a.s. - Herziening streekplan Zuid-Holland- Zuid, nota beleidsstrategieën. Organisatie van een discussie-avond over dit onderwerp. Voor nadere informatie kunt u zich wenden tot mevrouw M. Th. van Zuy- dam, contactpersoon voor Goeree-Over- flakkee, tel. 01871 - 1779 en het centrale secretariaat voor streekcommissies in Zuid-Holland: de Provinciale Raad voor de Ruimtelijke Ordening, waar tevens de vergaderstukken te verkrijgen zijn, Benoordenhoutseweg 22 te Den Haag Tel. 070 - 264111 toestel 2800, Elisabeth de Vries.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 6