EIIATIDEII - niEUWS Mensen in het oude land Zwemdiploma's „De Gooye" te Dirksland „Onder de Oranjevlag" Vriendelijk l verzoeici 2e Uad Vrijdag 31 augustus 1979 No. 4821 HET KIIKVENSTER Zendingsmlddag in Nieuwe-Tonge Touwtreicken om pand GOIVIAVI KREATIVITEITS- KURSUSSEN KREZ 79 Bruinisse iieft toeristenbelasting ZEEUWSE WANDELIN6EN Vissers ontstemd over schaderegeling Eilanden-nleuws'' INGEZONDEN MEER GELD VOOR OUD PAPIER VKBVOLGVEBHAAL blik op kerk •n samenleving Na de vakantie - De FNV Idealisme en realiteit - De vakanties zijn voor het grootste deel weer voorbij en de meeste men sen zijn met meer of mmder goede moed weer aan de slag gegaan. De velen die zich per auo, boot, trein of vliegtuig naar zonniger oorden hadden begeven, zijn na twee of drie weken weer thuis gekomen en hebben daar dezelfde problemen aangetroffen die ze blijmoedig achtergelaten hadden om de zorgen even kwijt te zijn. Dat geldt ook voor onze regering die voor de ondankbare taak slaat zich voor te be reiden op Prinsjesdag en Bestek-81 zo goed en zo kwaad als het gaat te ver dedigen... Dat laatste vooTal zal niet gemakkelijk blijken te zijn. Ook tijdens de vakanties is de vakbeweging doorgegaan met haar kritiek op het regeringsbeleid. En vooral de suggestie dat de lagere inko mens de tol zuUen moeten gaan beta len ligt velen zwaar op de maag. Of deze voorstelling de werkelijkheid he lemaal dekt is een tweede. Maar men moet toch iets hebben om tegen de regering te kunnen schreeuwen dat het beleid niet deugt! Intussen heeft de FNV (Federatie Ne derlandse Vakbeweging) aangekondigd dat de vakbonden inzake de cao's voor 1980 één lijn moeten trekken. De werk nemersorganisatie is namelijk van me ning dat haar streven naar korter wer ken met volledig behoud van inkomen tot nog toe is mislukt doordat men het onderling niet eens was. Dat is overi gens in flagrante strijd met de reaUteit. De vakbeweging was het daar wél over eens, maar in het onderhandelen met de werkgevers is die eenheid doorbroken. Men is tot inzicht gekomen dat de hui dige economische situatie het gewoon niet toelaat de werktijd te bekorten en toch inzake de lonen geen stap terug te doen. Dat is een weelde die het bedrijfsleven eenvoudig niet kan dragen. Of werktijd en kopkracht moe ten gehandhaafd blijven, 6f de werk loosheid zal alleen nog maar toenemen. Een andere keuze is er niet. Het is in zekere zin nog een ver blijdend verschijnsel dat de achterban van de vakbeweging niet alles slikt wat de voormannen als eisen op tafel leggen. Hët is natuurlijk erg gemak kelijk om aam de onderhandelingstafel een ultimatum te stellen en te zeggen: we willen het zó en niet anders. Maar de arbeiders in bedrijven en fabrieken zijn meestal beter op de hoogte van wat er kan en niet kan. Het beleid moet daarom niet alleen in de top worden bepaald, maar in samenwerking met de mensen uit de praktijk. Het is voor de gezondheid van onze economie te hopen dat deze inzichten doordringen tot de top. Dat kan de voormannen bewaren voor ide alisme en geschreeuw, waardoor ze wel tijdelijk mensen achter zich aankrijgen, maar dat gespeend is aan alle werke lijkheidszin. WAARNEMER Wilt u, wanneer u dit nog niet. M gedaan hebt, het abonnements- H geld voor het jaar 1979 ad. 34,s alsnog aan ons overmaken? g Aanschrijven kost ons veel tijd g en geld, waar noch u, noch wij g mee gebaat zijn. M U weet ons giro nr. is 16 79 30 g het banknr. 34.20.01.108 Bij voorbaat vriendelijk dank g voor uw medewerking. S EILANDEN-NIEUWS B.V. afd. Abonnementen 9 Op D.V.' zaterdag 8 september 1979 zal weer de jaarlijkse Zendingsmiddag gehouden worden in de Ned. Herv. Kerk te Nieuwe Tonge. Aanvang 14.30 uur. Sprekers zullen zijn ds. H. Visser, ds. E. F. Vergunst, ds. W. Arkeraats. Na afloop krijgt u gelegenheid om boeken, platen, cassettes en houtsnij werk te kopen t.b.v. de GZB. De gemeente Bruinisse maakt aan spraak op het gebouw van de failliete visfileer-fabriek Gomavi b.v. Het ge bouw staat op erfpachtingsgrond en volgens de erfpachtsovereenkomst ver valt de grond inclusief de opstallen aan de gemeente bij faillissement. Op het gebouw rust een hypotheek, de hypotheeknemer de Rabobank te Stellendam maakt ingevolge het hypo theekrecht eveneens aanspraak op het gebouw. Een zaak met vele juridische perikelen, aldus burgemeester T. C. Hekman, in de vrijdag 24 dezer gehou den Raadsvergadering. Met algemene stemmen werd beslo ten, middels een kort geding voor de ar rondissementsrechtbank te Middelburg, de eigendom van het gebouw op te eisen. De raad stelde 4000,beschik baar voor de benoeming van een juri disch adviseur. In de maanden oktober en november 1979 zullen op 15 plaatsen, verspreid over Zuid-Holland, kreativiteitskursus- sen plaatsvinden onder de naam KREZ 79. De KREZ-kursussen zijn een aanbod van samenwerkende jeu^dwerkorgani- saties in Zuid-Holland, onder auspiciën van de Provinciale Jeugdraad Zuid- Holland. Deze kursussen, bestaande uit 6 avon den, zijn uitsluitend bestemd voor vrij willigers in het jeugdwerk, die aktief zijn in jeugdverenigingen, kinderinstui- ven, jeugdgroepen etc. Het kursusaanbod richt zich op het werken met papier, karton, verf, textiel en met beeldende materialen, zoals klei, hout en gips. Daarnaast wordt aandacht besteed aan de wijze waarop een en ander in de groep gepresenteerd kan worden. De kosten bedragen 32,50 per deel nemer, inklusief materialen. Inlichtingen en opgave voor deelname vóór 22 september 1979 bij Centrum voor Jeugdwerk Zuid-Holland, Jan van Nassaustraat 7, 2596 BL 's-Gravenhage, telefoon 070 - 24 47 36 In de vrijdag 24 augustus gehouden vergadering van de Gemeenteraad van de gemeente Bruinisse werd besloten tot het invoeren van een toeristenbelas ting en een nieuwe verordening op de heffing en invordering van een woon- forensenbelasting, per 1 januari 1980. In afwijking van wat in andere ge meenten in de regio is bepaald, werd voorgesteld en besloten om ook de wa tertoeristen, aan een belasting te onder werpen en daarom werden drie afzon- lijke belastingverordeningen inge voerd, n.l. woonforensenbelasting, toe ristenbelasting en watertoeristenbelas ting is van toepassing op landtoeristen. Men hoopt door een en ander een meerdere opbrengst aan belastinggel den te creëren van ruim 135.000, De invordering van de Onroerend Goedbelasting op in het recreatiegebied, stuit in de praktijk op moeilijkheden, omdat vele huisjeseigenaren hun huisje hebben ondergebracht in een z.g. poule, waardoor hèt moeilijk is, de eigenaar voor deze laatste belasting aan te spre ken. 11 Zo heet het boek dat verleden jaar verschenen is. Het is geschreven door Marinus Nijsse, bij lezers van Eüan- den-nieuws bekend als oom Ko, die de jeugürubriek verzorgüe. t.en paar jaar geieaen is hij hiermee gestopt, nij is nu overleden, nog vóór zijn boek uitkwam. Het oude land is de omgevmg van Wolphaartsdijk, in het byzonder het gehucJit Oud-Sabbinge, waar de heer iMijsse geboren is. Het had vroeger een kerk, die in de Franse tijd is aigebro- ken. Op deze plaats is later een scnool gebouwd. Volgens he boek is Van der Liaan daar bovenmeester, geholpen door een onderwijzer en een onderwijzeres, een driemans-school dus. Het is een openbare school, er wordt voor en na de lessen wel gebeden, maar niet uit de Bijbel verteld. Als je eind verder op de dijk staat, zie je een stompe kerktoren, een rank stadhuistorentje en een draaiende mo len, lees ik een paar keer. Dat is na tuurlijk Veere, al wordt deze naam niet genoemd. Verder wordt er ge sproken van het grote dorp, dat is Wolphaartsdijk, met een Ned. Herv. kerk. Het verhaal speelt in het begin van deze eeuw. Dat blijkt hieruit, dat bijna niemand toen een fiets had. De ge schiedenis eindigt in 1914, als de mobi lisatie wordt afgekondigd en er ook een paar mensen uit het dorp opgeroepen worden. De gesprekken worden weerge geven in Zuidbevelands dialect Nu weet u iets van „het oude land", dat in de titel van het boek genoemd wordt. We gaan nu de mensen bekijken. Het gezin Nieuwenhuize De hoofdpersonen uit het boek van 30jO bladzijden zijn de leden van het gezin Nieuwenhuize, natuurhjk een ver zonnen naam. Vader Willem en moeder San hebben 5 kinderen: Jan, Krijn, Willem, Marie en Keetje. Vader Willem is boerenarbeider bij Freek de Ronde, een kleine boer in de polder. Zelf werkt deze niet zoveel op zijn boerde rij: hij is wethouder, zit in de kerke- raad en gaat iedere dinsdag naar de Goese markt. Maar hij kan het werk gerust aan zijn arbeider overlaten, een vertrouwde kerel, die de zaken van zijn baas behartigt alsof het die van hemzelf zijn. De oudste zoon Jan gaat ook al uit werken bij een boer. Zoals het de ge woonte was in die tijd gingen de kin deren na 6 jaar van school af met het afscheid: „Meester, je bent be dankt voor hetgeen je me geleerd hebt". Ze moesten gaan meeverdienen, het was in de arbeidersgezinnen geen weelde. Als Krijn van school afgaat, komt meester Van der Laan op een avond eens praten. Hij wil dat Krijn verder leert, hy zal hem wel helpen. Als hij 14 is moet hij toelatingsexamen doen voor de Kweekschool in Middelburg, daar 4 jaar blijven en dan is hij onder wijzer. Dat kost niets, want in Middel burg krijgt hij een kosthuis, alles wordt door het Rijk betaald. Krijn gaat nu overdag werken, 's avonds moet htj studeren in de boeken die de meester geeft. Of alles doorgegaan is, vermeldt het boek niet. De kerk Vader Nieuwenhuize is het met de prediking in de kerk te Wolphaartsdijk niet eens. Met nog enkele anderen uit het dorp gaat hij 's zondagsmorgens naar Goes, ongeveer 2 uur lopen. Tus sen de middag blijven ze er eten. Een paar grote kinderen gaan ook mee, maar moeder San moet altijd met de kleinste thuis blijven. Die kerkgang naar Goes zal wel naar de Geref. Ge meente zijn, al wordt deze naam niet genoemd in het boek, evenmin als van de predikant. Maar dat kan best de bekende ds. Fraanje geweest zijn,die hier enkele jaren predikant is geweest. Ze zingen er de psalmen van Datheen. Een hele prestatie om na 6 dagen hard werken ook nog op zondag enkele uren te moeten lopen. Maar de begeer te naar de zuivere verkondiging van het Woord dreef hen daartoe. Later is daar verandering in geko men. Op dit grote dorp heeft men een eenvoudige kerk gebouwd. Een predi kant konden ze niet bekostigen, die waren er toen bij die kerkgroep trou wens heel weinig, zodat het haast iede re zondag leeskerk was. Dan wordt Willem Nieuwenhuize als ouderling gekozen. Het heeft hem veel strijd gekost om het aan te nemen, maar na het lezen van Jesaja 41 durfde hy niet meer weigeren. God heeft hem gesterkt, ook toen hij een preek moest lezen, bidden en danken. Voordat deze kerk er was, gaf ouderling Reinhoudt catechesatie aan de kinderen, waar van de ouders in Goes kerkten. Nu doet ouderling Nieuwenhuize dat. De eerste keer zat de consulent-predikant er bij en deze vond dat Nieuwenhuize het uitstekend deed. Het dorpsleven Er hebben geen geweldige gebeur tenissen in het boek plaats. Het gewone rustige dorpsleven zien we, zoals dat in werkelijkheid op het boerenland plaats heeft. Tijdens de schooltijd helpen de kinde ren ook al, ze krijgen er soms een paar dagen verlof voor. In de vrijdagnacht vóór Pinksteren heeft Krijn zijn buur man, bakker Van Oosten, geholpen. Ook brengt hy vóór schooltijd wel brood voor hem rond. Hij helpt ook zijn vader op het land: aardappels in putjes gooien, uien wie den, suikerbieten verdunnen, gerst en later tarwe snijden en op stuken zet ten. Willem en Marie brengen dan kof fie en gaan aren rapen, een paar zak ken vol. 's Avonds is heel het gezin bezig met erwten lezen, dat is de slechte er uit halen. Het zijn de gewone bezigheden op landbouwgebied, die nu voor een groot deel door machines zijn overge nomen. Bij hun dorpje staat een oud kasteel van de vroegere heren van Sabbinge, dat erg verwaarloosd is en als boerde rij gebruikt wordt (nu is het geres taureerd). Hier woont Jaap de Jonge, een vriend van Krijn. Hij is opgekweekt door zijn grootouders. Op een avond gaan Krijn en Jan (die is timmermans- knecht geworden) hier op visite, ze mogen het oude huis van onder tot boven bekijken en opa Krijnse vertelt oude verhalen. Krijn droomt er 's nachts van, dat het kasteel belegerd wordt, een benauwde droom. Samen gaan de vrienden met de meester mee om in de kerk te helpen bij het stemmen van de trompet in het orgel. Ze gaan lamsoren snijden op de schorren en praten er met de schaap herder. Ik wil nog even aanstippen: storm met gaten in de dijk, schuur verbrand, Ko Koeman bijgenaamd Ko Vuulte, de kastjesman, steelt een slot met kralen bij vrouw De Ronde, waarvan Krijns moeder verdacht wordt, een begrafenis, de.zaterdagavond in de scheersalon, het onafhankelijkheidsfeest met optocht, al lemaal gebeurtenissen zoals die kunnen voorkomen. Tenslotte nog iets over Willem Nieu wenhuize. Tijdens de bietentijd werkte hij niet op het land, maar als tarreerder bij de haven om de hoeveelheid tarra van de suikerbieten te bepalen. Daar heeft hij leren fietsen op de fiets van de havenmeester, een van de weinige mensen die een fiets had. Een keer is hij met fiets en al in de sloot terecht gekomen, maar dat hoorde nu eenmaal bij de lessen! De fiets werd een groot gemak voor hem, Middelburg L. van Wallenburg Op de zaterdag te Colijnsplaat gehou den Zevibel visserijdag heeft de voor zitter van de vissersvereniging Draagt Elkanders Lasten zijn misnoegen geuit, over de trage gang van zaken en de ma nier van afwikkeling van de schade die de vissers vorig jaar leden door drijvend afval afkomstig van de opgeruimde del tawerken in de Oosterschelde mond. Toen de vaste afsluiting moest worden veranderd in een afsluiting door middel van een pijlerdam, moest een reeds ge maakt gedeelte, worden opgeruimd, waardoor materiaal vrijkwam dat vele keren terecht kwam in de schroef of de netten van de vissers. Bij het indienen van een schadever goedingsformulier moet een belasting aanslag in de Inkomstenbelasting wor den overgelegd. Rijkswaterstaat betaalt dan niet het gehele bedrag uit, maar berekent, welk deel van de schadevergoeding aan de Belastingdienst ten goede komt. De vis sers ontvangen dan een netto bedrag, na aftrek van de Belasting. Zo zou dus volgens dhr. I. Bout, Rijkswaterstaat optreden als Ontvanger der Belastingen. n telt duizenden abonnee's en wordt op Goeree-Overflakliee BO goed als hul«-aan-huia Kelexeal Afannetjesbg, een herenleventje? „Mannetjesbij", is een veel voorko mende vraag in kruiswoordpuzzels. Drie letters, dar. Maar hoe leven darren eigenlijk en welke functie verrichten zij? Wanneer de winter voorbij is en de eerste bijen af en aan vliegen om de drachtplanten te gaan bezoeken ziet de imker daar nog geen darren tussen scharrelen. Naarmate de lente voort schrijdt en het bijenvolk zich intussen f'ink heeft ontwikkeld, verschijnen op e^n dag de eerste darren. De imker vindt dit een gunstig teken. Voor hem is het nu tyd geworden om goed op te letten. Het waarnemen van darren berust n.l. op de eerste zwerm- tekens. Over het zwermen wil ik het echter niet hebben. Het gaat om de darren, die van enkele tientallen tot enkele honderdtallen in een goed ont wikkeld volk voorkomen. Darren hebben geen enkele instinc tieve opdracht te vervullen; in de kast noch daarbuiten. Ze vliegen vrij rond en keren ook weer terug zonder iets uitgevoerd te hebben. Nectar, stuif meel of water worden niet door darren gehaald. Dat laten ze aan hun bijzonder ijverige zusters over. Trouwens, ze kunnen het ook niet halen. Hun monddelen zijn daar niet geschikt voor. Wel kunnen ze in de kast voedsel opnemen dat „op verzoek" van de darren door de verzorgsters wordt afgegeven. Wanneer een natuur- zwerm van een bepaald volk los komt dan gaan er naar verhouding ook dar ren mee. Als dat zover Is, eind mei begin juni, dan zijn er jonge, nog onbevruchte koninginnen te verwachten. Op een stra lende zomerdag kan het dan gebeuren, da zo'n jonge koningin te voorschijn komt en haar „Bruidsvlucht" gaat ma ken. Dan zijn de darren enorm actief en gaan er op af. De darren worden nu pas functioneel. Hoog in de lucht vindt de paring plaats en het is vrijwel zeker dat de sterkst ontwikkelde darren het eerst er in zullen slagen de koningin te be reiken. Vroeger dacht men dat slechts één dar de paring moest of kon verrichten maar dat gebeurt meerdere malen tij dens de Bruidsvlucht die slechts een maal in haar leven door een jonge koningin wordt gemaakt. Darren die er in geslaagd zijn de jonge koningin of „moer" te hebben bevrucht, vallen na hun geslachtsdaad dood ter aarde. Intussen gaat het leven van de overige darren gewoon door. Maar aan dat luie leventje komt toch ook een eind. In september onder gaat het bijenvolk een grote verande ring. Het volk gaat zich opmaken voor de winterzit. Dan zijn er minder dracht- planten te vinden wat weer als gevolg heeft dat er minder voedsel te halen valt. Ook de dagen worden „ziendero gen" korter. Men ziet de darren een wanhopige strijd voeren enkelen al leen om het vege lijf te redden. Ze bedelen nu om voedsel maar krijgen dat niet meer. In plaats daarvan wor den ze zelfs door h\m eigen zusters verjaagd. ledere keer weer proberen de darren terug te komen doch ze worden niet Zaterdag 25 augustus j.l. was er di ploma-zwemmen in Dirksland. Onder toeziend oog van de heer Frerings, na mens de K.N.Z.B., de heer van bon en mej. van Manen namens zwembad „De Gooye" deden 68 kandidaten goed htm best en slaagden allen voor him zwem diploma. De belangstellende ouders en fami lie waren in grote getale aanwezig, wat het geheel een feesteiyk tintje gaf. De verzorging was in uitstekende handen van de dames Hennie de Jong en Anneke StoUb De geslaagden zqh: diploma A: Wilma Brooshooft, Basti Torensma, Kathy Grinwis, Wim Andries, Mar- greet Andries, Arjan de Looze, René de Looze, Johan Visbeen, Ryanne van Dijk, Kalle den Boer, Marina Poort- vUet, Agnes de Waal, Roeland Troost, mevr. J. C. van Drongelen-Tanis, Joke Westhoeve, Corrie Tanis, Esther Nan- niga, mevr. E. Sala-Huizer, Miranda Driesse, Martine Duim, William Ha- meeteman, Bianca de Bruin, Carola Bouwman, Michel Immerzeel, mevr. J. van Spronsen-v. Mourik, mevr. C. van Vugt-Hoppenbrouwers, Elzelien de Jong, Dirk Torensma, Marcel Schaareman, Wouter Bak, Jeroen Visser, Leontien Hoogzand, Jennifer Okker, WUco Kie vit, Erik Brinkman, Miranda van Eys- den. diploma B: Asha V. d. Ree, Kees Boshoven, Petra van Doom, Natasja den Braber, Ray mond Visser, Natalie Chow, Jeroen Le Poole, Eric Kleynenberg, Krijna Luime, Piet Kalle, mevr. N. Padmos-Mierop, Kees Heerschap, Elza van Vliet, Anrik Breur, Rian Dees, Jacco Mierop, Mar tin van Dam, Anja van Dam, Sandra Duim, Maurice Ehbel, Jan Rijnbrand. diploma zwemvaardigheid I Danielle Leenders Jacky Reinhoud, Betty van den Berg, mevr. B. van den Berg-de Raadt, Linda le Poole, Dennie Beyer, Pepijn Kroon, Marijn van Tuyl, Kees Koese, Freddy Hoek, Caroline Pape. meer geaccepteerd. Ze verzwakken met de dag totdat tenslotte de dood er op volgt. Men noemt dit ook darrenslacht of darrenmoord. Zo beschermt het volk zichzelf tegen onnodig voedselverbruik In de winter, wetende dat het volgend voorjaar toch weer nieuwe darren zul len worden geboren. Wie de darrenmoord eens wil zien, kan bij elke imker in zijn of haar woonplaats één dezer weken wel te recht. Met dank aan de redactie, D. Hoogzand, Sommelsdijk Na jarenlange malaise is de oudpapierverwerkende papier- en karton industrie weer volledig met orders bezet door een sterk toegenomen vraag naar nieuw papier. Naast deze ontwikkeling heeft de papierindustrie met succes het aan deel oudpapier, afkomstig uit huis-aan-htiis inzameling, in haar grond- stoffenpakket sterk weten te verhogen. Thans bedraagt dit aandeel reeds SS'/o, waardoor beduidend minder ge- importeerde cellulose hoeft te worden verwerkt. Deze ontwikkeling past geheel in het beleid van de overheid en wordt gepropageerd door de milieuverenigingen. Door bovengenoemde faktoren is de vraag naar oudpapier en -karton zo toegenomen dat de tegenwoordige inzameling onvoldoende is om aan de vraag te voldoen. De marktprijs van oudl>apier, afkomstig uit huishoudens, is dan ook fors gestegen. Voor verenigingen en scholen betekent dit, dat het weer aantrekkelijk is de oudpapierinzameling ter hand te nemen. Ter stimulering hiervan vergoedt de industrie thans voor dit oud papier ca. 1 miljoen gulden méér per maand. De prijs van het ingezamelde oudpapier zal thants, afhankelijk van hoe veelheid en soort, gebracht hij de oudpapierhandel, ongeveer 5 6 cent per kg bedragen. Voor apart gehouden kartonnen dozen wordt over het algemeen een nog iets hogere prijs betaald. Meer dan vroeger het geval was, kunnen verenigingen en scholen te genwoordig gebruikmaken van containers, welke door de oudpapierhandel ter beschikking kunnen worden gesteld. door li. Penning UltgeverU W. M. den HertoE ■Bsg!g!Bai8ig«Bigaaggg«iSi»5ig!gigigg!sa 36 De jongen bleef onbeweeglijk staan. „Draai je dan toch om ik wil je van achter zien!" riep de ritmeester. „De ritmeester wil, dat ge je om keert!" vertolkte Pietersen in de Neder landse taal, en toen draaide de jongen zich om. „'t Is van achter net de veekoopman!" zei de ritmeester: „als twee druppels water! Maar de veekoopman verstond» Frans, en deze jongen niet". De officier legde de pen neer, om zijn gedachten te verzamelen. Toen zei hy, „'t Is goed; we gaan naar Muiden op staande voet. jy, Hollan der, gaat mee; -ik zal je streng in het oog houden, en bij de eerste verdachte handeling schiet ik je neer heb je my verstaan?" „Wat zegt die mynheer?" vroeg An- drie, zich tot de koerier wendend, en deze vertaalde de woorden van de be velhebber. Dat vooruitzicht scheen echter alles behalve in Andries' smaak te vallen. Hij had allerlei bezwaren; de lucht was zwaar betrokken en er scheen geen maan. En hy verzocht dringend, de tocht tot het daglicht uit te stellen. Doch de ondernemingsgeest van de ritmeester was nu eenmaal geprikkeld, en zyn ruiterij was de roes reeds te boven. Hy noemde de bezwaren van Andries zotte uitvluchten; de jongen moest maar goed uit zyn ogen kijken, dan kwam aUes terecht, en aan een flinke beloning zou het niet haperen. De toren van Naarden sloeg het mid- demachteiyk uur, toen de ruiterij, met toortsen gewapend, de Amsterdam se poort uitreed, om Muiden te bezet ten. Ritmeester Moisel reed aan de spits; hy had zich met moeite in het zadel ge werkt, en zyn oog straalde van geest drift „We kunnen wel de zeedyk nemen!" meende de gids, toen zy de poort achter zich hadden. „Die weg is om," zei Pietersen: „luj gaat over de Muiderberg!" „Dan nemen wy de Keverdyk!" meende de jongen. Hij reed tussen twee forse ruiters in. zyn handen waren vrij, maar zyn voeten waren door leren riemen aan het zadeltuig van de beide dragonders vastgebonden, zodat hy niet uit de styg- beugels en nog minder vluchten kon. De ruiterstoet had eerst een korte draf genomen. Toen commandeerde de ritmeester stapvoets, en stapvoets reed de Franse cavalerie aan de noordkant van het Naardermeer voorby. Er dreven zware regenwolken, door het luchtruim. De wind voer in krach tige stoten door het riet, en de vlam men der toortsen sloegen griUig heen en weer. Plotseling hield de ritmeester zyn paard in. „Wat betekent dat lawaai?" vroeg luj, en Pietersen, die vlak achter de aan voerder reed, antwoordde: „Dat zyn eendenkooien; de eenden worden on rustig van het getrappel onzer paarden en maken dat geruis." Ze reden verder. Het licht der flam bouwen zette de knotwUgen, de strui ken, de wieken van een paar watermo lens langs de weg in een fantastische gloed. Grote vogels vlogen verschrikt op uit hun nesten, en van het meer klonk de riemslag van een eenzame visser. De bevelhebber was niet op zyn ge mak. Hy spitste by elk gerucht de oren, en wierp telkens een scherpe, speurende blik naar links, naar het geheimzinnige meer, alsof hy achter dat golvende riet de vyand vermoedde. „Houdt uw vuurwapens gereed!" com mandeerde hy; „denkt er om, myn jon gens, dat het tot nog toe maar een pleziertochtje is geweest; nu is uitldjken de boodschap!" En zich tot een kleine dragonder wendend, die midden in het tweede gelid reed, en door de slaap overmand, zat te knikkebollen in het zadel, riep hy: „Veeg de slaap uit je ogen, Jean! morgen kun je slapen!. Opgepast!" Een kwartier lang reden ze voort, terwyi nauweiyks enkele woorden wer den gewisseld. Maar nu verbrak Pie tersen de stilte. „We zyn thans het Naardermeer ge passeerd, ritmeester!" „Gelukkig! Neemt acht, jongens, en straks kruipt ge in de ganzenveren bedden van de rijke Muider burgers. Die zullen me ook een gezicht zetten!" De ritmeester was vroiyk en opge wekt. Muiden Amsterdam de Re publiek: dat waren de drie schakels, en zijn naam zou een wereldhlstorische betekenis krijgen. „Zeg Hollander moeten we nu links of rechts?" „De ritmeester vraagt, of we nu links of rechts moeten, Andries." „We moeten links." „En waarom niet rechts?" „Rechts komen we aan de trekvaart; we hebben daar de Hakkelaarsbrug, die door de Hollandse soldaten vernield moet zyn." Pietersen was weer gerustgesteld, en de ruiters reden stapvoets voort, naar alle kanten scherp uitkykend, om niet door een mogeUjke vy'and verrast te worden. De ritmeester strekte de hand uit en zei: „Het begint te druppelen!" Het druppelen werd een zware regen. Het scheen als met bakken uit de lucht te vallen, en de flambouwen sisten uit met een zware walm. De stemming onder de miters werd gedrukt. Ze hadden gedacht, dat de tocht korter zou geweest zyn; de paar den lieten de kop droefgeestig hangen, en de ritmeester begon ongerust te worden. Hy riep de biede dragonders, die de wacht van de jonge gids vorm den, toe, dat zy hem terdege in het oog zouden houden. „Halt!" commandeerde hy plotseling met van drift bevende lippen: „daar hebben we weer het Naardermeer; we ryden terug Pietersen! wat denk jy daarvan?" „Ondergelopen land, ritmeester! Dat is nu de beroemde hiundatie van de Hollandse waterlinie, maar ik verze ker u, dat men er met halve laarzen doorheen kan waden, zonder natte kou sen te krijgen!" De ruiterstoet zette zich weer in be weging: onder een stromende regen, die elk ogenblik in kracht toenam. Het scheen, alsof de sluizen des hemels waren geopend, en de schilderachtige imlformen, waarop de ruiters in het vreemde land zo trots waren, hingen htm als natte vodden om het Ujf. Pietersen keek rechts en links, maar hy kon niet ver zien, want de zware wolken onderschepten alle licht, en er kwam een gevoel van onveiligheid by •hem boven. „Ik begryp niet," zei hij, zich tot An dries wendend: „dat wij al maar op dezelfde weg biyven we moeten toch rechts; emders komen we nooit in Mui den." „Aanstonds gaan we rechts," ant woordde de jongen irtet onverstoorbare kalmte: „niet te haastig, man!" De ritmeester geraakte in zyn wre- veligste stemming, en toen de koerier zei: „Het is maar om een half uur te doen!" gaf hy niet eens antwoord. Hy wist niet, hoe hy het met de gids had, maar Jan Pietersen wekte even eens zyn achterdocht. In geen geval was het verstandig geweest, om in het holle van de nacht met een onbekende gids op te trekken een polder In, die bene den de zeespiegel lag, en meer water dan land bevatte: een streek, wel ge schikt voor kikkers en eenden, maar niet voor een Franse edelman, die een trots kasteel te midden van hoge heuvelen bewoonde. Maar alles kon nog goed komen, en met de punt van zyn degen naar een schaduw aan de horizon wijzend, vroeg hy: „Is dat de toren van Muiden?" (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 5