Raad Dirksland weer oneens met B&W over weigering bouwvergunning Voorstel tot invoering van toe ristenbelasting in Goedereede Nieuwe dienstregeling ZWN feesteli|l( ingehaald I Diefstallen in Oude Tonge bootvluchtelingen Bacterievuur te zwaard en te vuur \i IMnsdag 28 augustus 1979 No. 4820 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMESniDfE GRONDSLAG VOOR DB ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Versdüfnt ttoeemaal per ioeekdinsdag- en vrijdagooond ir Wethouder van Rossum: „Bij de raad krijgt ieder z'n zin'V Zaterdag a.s. surf-wedstrijd in Ouddorp Wijziging spreeicuur burgemeester Eiiandelijice Brandweerwedstrijd 8 sept. in Den Bommel In Goedereede ruim twaalfduizend gulden voor EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN Jongeman bij crossen ernstig gewond Koud, nat en winderig tijdens 8e Haringvlietoversteek OOSTFLAKKEE: if 4 processen verbaal bij alcoholcontrole inbraak(je) in Binnenhof Abonneert U op „Ellanden-nieuws" POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redacüe) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelhamis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 8,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mnv. Bij contract speciaal tarief. Het ontwerp van de landbouwschuur en de bijbehorende bedrijfswoning die dhr. M. P. Buth te Dirksland aan de West Havendijk wil bouwen hebben niet de instemming gekregen van de Welstandsdeskundige omdat zowel de schuur als de bungalow een te vlak dak zouden hebben. B en W evenwel zyn m.b.t. de schuur van dat bezwaar afgestapt maar m.b.t. de woning hiel den zij vast aan de beslissing van de genoemde deskundige, waarop ze dhr. Buth bouwvergunning voor de bedrijfs woning weigerden. Dhr. Buth was bij de raad in beroep gegaan en donderdagavond maakte zijn bezwaar deel uit van de agenda. De raad kreeg te oordelen over de argu mentatie van het College dat een bun galow met een nagenoeg plat dak in het open polderland estetisch niet aan vaardbaar is. Vrijwel alle alleenstaande woningen, zowel binnen als buiten de gemeente, hebben een kap en B en W vinden het onjuist dat deze trend door broken zou worden, zeker niet in het landelijk gebied waar het van oudsher de gewoonte is geweest de woningen van een kap te voorzien. Aan de welstandeisen voor de schuur tilden B en W minder zwaar mede omdat daarbij ook bedrijfseconomische motieven een rol spelen. De hoorcom- missie had de instemming met de schuur aangegrepen om als logisch vervolg daarop ook instemming met het type van de woning te veronderstellen. B xon W echter hielden zich aan het inge nomen standpunt, wel bouwvergunning voor de schuur, geen vergunning voor de woning. Een nieuwe aanvrage voor een ander type woning zou uiteraard weer in overweging worden genomen. „Gezond verstand" Vooraleer de raad zijn commentaar gaf was het weth. D. de Bonte die na mens het College een nadere uiteen zetting gaf, appellerend op het „gezon de verstand" van de heren raadsleden. Voor een deel was de beschouwing van dhr. de Bonte een weergave van de schriftelijke toelichting, maar ander zijds voerde dhr. de Bonte ook nieuwe gezichtspunten aan: „wanneer een schuur mnider mooi is dan valt dat minder op wanneer er een mooie woning bij staat". Ten voor beeld stelde dhr. de Bonte twee be- drijfsloodsen aan de Philipshoofjesweg die door de aanwezigheid van twee juweeltjes van bungalows veel minder opvallen. Dhr. de Bonte bevestigde dat het verlangen van B en W dhr. Buth meer geld zal gaan kosten, maar ander zijds betreft dat een investering van blijvende waarde. „Het lijkt voor de fam. Buth een woning voor de oude dag te moeten worden, maar wij heb ben een aanvrage voor een bedrijfswo ning, wanneer we vergunning geven is dat voor een woning die ook als zodanig moet kunnen functioneren", benadrukte dhr, de Bonte, de raad oproepend eraan mee te werken het landelijk gebied zo fraai mogelijk in te richten. Stukje bureaucratie „Een stukje bureaucratie", foeterde dhr. van Prooijen, pas terug uit Canada alwaar hij talloze huizen met een rub- beroid dakbedekking had gezien. Hij meende dat dhr. Buth best vergunning zou kunnen worden verleend zeker wan neer nog eisen zouden worden gesteld aan de beplanting rondom de woning. „Neem nou ■wijlen dhr. Wamaer, die bouwde destijds een soort klooster, maar het is nu bijna de mooiste woning In de a.s. donderdagavond te houden raadsvergadering zal Goerees' gemeen teraad worden voorgesteld om per 1 jan. 1980 een toeristenbelasting in te voeren. In een uitvoerige toelichting beargumenteren B en W de billijkheid van deze heffing via welke de toerist bijdraagt in de kosten die in zqn belang worden gemaakt. Het College meent dat de hoogte van de belasting zodanig is dat het bedrag op het vakantiebud get is te verwaarlozen. Terzake van de aangevoerde billijk heid wijzen B en W op de heffing van de zgn. Kurtax in het buitenland. De in te voeren toeristenbelasting is een „verteringsbelasting" waarvan de op brengst bedoeld is ter bestrijding van de kosten, gemaakt voor het toerisme. Het College doelt daarbij op o.m. de subsidie aan de Ouddorpse Reddings brigade, kosten verkeerslichteninstallatie aan de Vrijheidsweg, exploitatiekosten zwembad, lïosten toezicht kampeerter reinen, kosten aanleg, onderhoud en verlichting van wegen en van het par keerterrein te Ouddorp, de uitbreiding van de riolering, administratieve ver- w,erking enz., zaken die - voor een groot deel ten behoeve van het toerisme - veel geld hebben gekost en waar geen extra uitkering uit het Gemeentefonds tegenover staat. De toeristenbelasting kan alleen wor den geheven van personen die in Goe dereede verblijf houden terwijl ze niet in het bevolkingsregister staan inge schreven. Dat impliceert dat b.v. strand- bezoekers en zwembadbezoekers van elders onder de belasting vallen maar aan die toepassing valt niet te denken omdat ieder zich dan zou moeten legi- miteren. De heffing wordt dan ook beperkt tot degenen die nachtverblijf houden in de gemeente Goedereede. Overigens zal de toeristenbelasting een andere belasting vervangen, met name de zgn. „kampeerleges" waarvan de hoogte werd gebaseerd op de op enkele peildatums aanwezige slaap plaatsen in tenten en caravans. Deze kampeerleges zal vervallen wanneer de toeristenbelasting zal worden ingevoerd. Wel bestaat de mogelijkheid - zo zeg gen B en W - om leges te heffen voor de aangifte van een kampeervergun- ning waartoe in een volgende raads vergadering een afzonderlijk voorstel zal worden gedaan. Een aparte plaats wordt ingenomen door de bezitters van een zomerwoning.. Zij vallen tot dusver onder de woon- forensenbelasting. Die zal nog slechts in incidentele gevallen gehandhaafd blijven, t.w. voor die woningen die niet tot een complex behoren. Wanneer de woningen wel tot een complex beho ren, b.v. staan op een terrein als Jon kerstee, Horrelshoogte en zovele ande re, dan dient de eigenaar een exploita tievergunning aan te vragen en valt zijn woning - of hij die al of niet verhuurt - onder de werking van de toeristenbe lasting. Ook de hotel- en pensionhou ders gaan daaronder vallen. Hun gas ten zijn per persoon per overnachting een belasting verschuldigd van 40 cent. De hotel- en pensionhouders worden verplicht per belastingjaar een door de gemeente kosteloos verstrekt nachtre- gister bij te houden. Het College schat de meeropbrengst op 40.000,per jaar. Daarin is ook een verhoging t.o.v. de huidige woon- forensenbelasting verdisconteerd. Zo wordt het zomerwoning tarief dat 75y was, verhoogd tot 100,De tarieven voor sta-caravans worden - als de raad daar tenminste mee instemt - van 75,naar 80,gebracht en voor toercaravans, tenten e.d. van 38, naar 50,per jaar. Op initiatief van de WV, café „Ha venzicht" en paviljoen „de Punt" zal zaterdagmiddag a.s. op de Grevelingen bij Ouddorp een wind-surf-wedstrijd worden gehouden. Deelname daaraan is mogelijk in drie categorieën, t.w. voor jeugd t.m. 15 jaar; voor 16 t.m. 20 jari gen en voor deelnemers vanaf 21 jaar. Zaterdagmorgen kan vanaf 8 uur tot 11 uur worden ingeschreven f 2,50 per persoon in café-restaurant „Havenzicht" op de Haven te Ouddorp. De start is om 12 uur vanaf Paviljoen „de Punt" nabij de Punt. De tocht gaat naar de dijk nabij „Havenzicht" vanwaar de deelne mers 's middags om 4 uur weer vertrek ken naar de Punt. De besten van eik van de categorieën worden met een prijs beloond. De organisatoren zijn er zich van be wust dat niet de internationale wed- strijdnormen worden gehanteerd. Daar voor is de tijd tekort. Die normen heb ben o.m. betrekking op de grootte van het zeil en het gewicht van de deelne mer. Wanneer de experimentele tocht van a.s. zaterdag slaagt dan zullen bij een volgende gelegenheid de werkelijke spelregels worden gehanteerd GOEDEREEDE: Burgemeester van Velzen zal zijn we kelijkse spreekuur van a,s. vrijdag niet gehouden op de gebruikelijke middag uren maar ditnaaal van 10 tot 11 uur 's morgens. van Dirksland", zo pleitte dhr. van Prooijen voor het wagen van een ex periment. Dhr. D. A. H. van Dis bleek ook niet zo zwaar te tillen aan het welstands advies temeer omdat het wel toegestaan zou zijn dat dhr. Buth een silo van 25 meter hoog zou plaatsen of een nissen- hut zou bouwen. Dhr. van Dis maakte dan ook duidelijk moeite te hebben met het „nee" zeggen tegen de aangevraag de bouwvergunning. Ook dhr. Poortvliet vond de heren van de Welstandcomissie „grillig" en ook hij was niet voornemens er zwaar aan te tillen. Wel hechtte dhr. Poortvliet waarde aan een fraaie beplanting rond om de te bouwen woning. IVfeer rechtszekerheid Na een pleit van dhr. de Bonte over de juistheid van de beoordeling door Welstandstoezicht - zo'n ambtenaar staat verder af van de betrokkenen dan wij dat zouden doen - meende dhr. van Dis dat het toch gewenst zou zijn voor het landelijk gebied duidelijker regels vast te stellen. De burger zou dan beter weten waar hij aan toe is en he zou de rechtszekerheid aanzienlijk vergroten. Het kwam tenslotte op stemming aan. Het voorstel van B en W tot weigering werd door bijna de voltallige raad ge torpedeerd. Dat bleek conform de ver wachting van weth. van Rossum die daar dan ook lucht aan gaf: „Vroeger, wanneer een bouwvergun ning geweigerd werd dan nodigden we de betrokkene uit te komen praten, maar tegenwoordig verwijs ik hem gelijk maar naar de gemeenteraad. „Ga maar in beroep bij de raad, dan krijg je je zin!" De eilandelijke brandweerwedstrijden waarin de brandweerploegen van Goe- ree-Overflakkee jaarlijks hun krachten meten wordt dit jaar op zaterdag 8 sep tember gehouden in Den Bommel. De wedstrijd begint om 9 uur 's morgens en eindigt 's middags plm. half vijf met de prijsuitreiking in de Sporthal aan de Schaapsweg. De Sporthal is ook het verzamelpunt voor de deelnemende ploegen; dat zijn de 13 plaatselijke bluseenheden en de PTT bedrijfsbrand weer uit Middelhamis. In de gemeente Goedereede is vrij dagavond een huis-aan-huis-kollekte gehouden ten bate van de Vietnamese bootvluchtelingen. De kollekte bracht totaal 12.508,14 op; onderverdeeld over de diverse dorpen: Goedereede 2378,98 Ouddorp 5976,70 en Stellendam 4152,46. STAD AAN 'T HARINGVLIET: donder dagavond half acht ds. Rijnders van Giessendam. OOLTGENSPLAAT woensdagavond half acht ds. Ligtenberg van Middel hamis. SOMMELSDIJK: Hervatting repetities Op maandag 3 september hervat de zangvereniging „Ons genoegen" haar repetities weer. Aanvang 7.30 uur. Nieuwe leden zijn van harte welkom. SINT MAARTENSDIJK Kampioen ploegen. De heer C. de Rijke uit Poortvliet werd kampioen bij de jaarlijkse Thoolse ploegwedstrij- den van de Plattelands jongeren ge meenschap Zuid en de ZLM kring Tholen. De uitslagen waren: 1. C. de Rijke, 246,5 pnt. 2. M. v. Tilburgh 231 pnt. 3. M. Oudesluijs, 217 pnt. 4. A. Hage, 213,5 pnt. 5. A. Geluk 213,05 pnt. Er waren 14 deelnemers. In september zal C. de Rijke in Noord Ierland uit komen op de wereldkampioenschappen. THOLEN Hoorzitting Buitenzorg. Woensdag avond houdt het gemeentebestuur van Tholen in de Gasthuiskapel aan de Kerkstraat een hoorzitting over de bun- galowbouw en de wegenstrucuur in het bouwplan Buitenzorg. DIRKSLAND: De 18-jarige jongeman Jan van 't Ge loof A.zn. uit Dirksland is vrijdagavond ernstig gewond geraakt toen hij op feen buitendijks gelegen crossterrein met de auto van zijn vader enkele malen over de kop sloeg. Het terrein maakt deel uit van de Melissantse Gorzen en is te be reiken via de toegangsweg nabij boer derij V. d. Broek achter Melissant. Het ongeluk werd vanaf een halve kilometer afstand gezien door dhr. P. Tieleman uit Melissant die daar elke avond zijn hond uitlaat. Dhr. Tieleman was de enig aanwezige in de verre om trek. Hij trof het slachtoffer een tiental meters van diens auto verwijderd. Na de eerste beginselen van een geïmpro viseerde eerste hulp te hebben toege past snelde dhr. Tieleman naar de fam. V. d. Broek waar telefonisch een dokter werd gewaarschuwd. Het bleek nodig de jongeman met spoed naar het zieken huis te Dirksland en vervolgens naar het Dijkrigtziekenhuis te vervoeren me de i.v.m. opgelopen hersenletsel. Van morgen was het bewustzijn nog niet te ruggekeerd. INGEZONDEN: Goeree-Overflakkee is opgeschrikt door bacterievuur. U hebt uitgebreid in de kranten kun nen lezen, dat deze bacterieziekte van wege zijn besmettelijke karakter, snel om zich heen kan grijpen. Dit heeft dan ook de nodige aktie te weeggebracht bij o.a. de Planteziekte- kiindige dienst. Staatsbosbeheer, Pro vinciale Waterstaat, het Waterschap en vooral bij de fruittelers, want hierbij is vooral het economisch belang van de fruitteelt in het geding. Er zijn echter ook ecologische belan gen, het belang van een natuurlijk evenwicht en de landschappelijke aan kleding. Met name de meidoom is, als be langrijke mede-verspreider van bacte rievuur, in gevaar. Dat er in zieke bomen gesnoeid wordt en dat een aantal bomen wegens vergevorderde aantasting gerooid wordt, is zeer begrijpelijk en noodzake lijk, en wanneer dit met zorg en onder scheidingsvermogen gebeurt, zoals door het Waterschap Flakkee aan de Nieuw- landsedijk te Sommelsdijk en door Staatsbosbeheer in het natuurreservaat aldaar, hebben wij hier vrede mee. Maar als het gebeurt zoals aan de provinciale weg tussen Dirksland en Stellendam, waar gezonde meidoorns met de zieke mee gerooid worden, dan zou men licht de indruk krijgen, dat de soms in de weg staande meidoompopu- latie nu eindelijk, min of meer legaal, verwijderd kan worden. Ook komt het voor, dat fruittelers aan particulieren vragen hun, overigens ge zonde, meidooms maar alvast te rooien en dat lijkt ons evenmin redelijk. In dergelijke gevallen raden wij parti culieren aan, eerst de Plantenziekte- kundige Dienst te raadplegen, tel. 01860 - 7133, alvorens tot ingrijpen over te gaan. Er bestaat een wettelijk voorgeschre ven rooiplicht tot 500 meter buiten een boomgaard, al het overige dient onder toezicht van deskundigen en in overleg met de eigenaren te worden geregeld. Laten we, ondanks de onderkende ge varen voor de fruitteelt, ook ons land schap en haar natuurlijk evenwicht bij de bestrijding van deze ziekte betrek ken en niet de methode toepassen van „wat dood (weggekapt) is, kan geen kwaad meer doen". Vereniging en Stichting voor Natuur- en Landschapsbe scherming Goeree-Overflakkee De 8e Haringvlietoversteek die zater dagmiddag te Middelhamis werd ge houden zal zowel de organisatoren van de zwemver. „de Schotejil" als de deel nemers wel weer een poosje heugen; het was een verregend en winderig evenement. Niettemin begaven zich 37 dapperen van de meerdere ingeschre venen zich te water om de 4 kilometer te zwemmen, maar niet iedereen bracht dat tot een goed einde; van hen moesten er 11 voortijdig afhaken. De overwinning ging voor de 4e keer naar Harry van de Lee uit Mont- foort. Hij zwom de afstand in 57 min. 17 sec. Bij de vrouwelijke deelnemers was de Montfoortse Brigitte van Leer- sum de snelste. Een bijzonder compliment gold de oudste deelneemster, de 62 jarige mevr. Muste uit Hellevoetsluis, ook al was ze dan niet zo snel Ze wist van volhou den, getuige haar tijd van 2 uiu- en 20 minuten. Het gemeentebestuur van Oostflak- kee is dermate ingenomen met de gis teren van kracht geworden nieuwe dienstregeling van de ZWN dat dat gebeuren enigermate feestelük werd ge markeerd. Gistermorgen om half twaalf ging in Den Bommel een gezelschap gemeenteiyke vertegenwoordigers en de airectie en enkele medewerkers van de ZWN op de bus om vandaar een retour tje OoItgensplaat mee te ryden. Aan die vlotte mogelijkheid hecht het gemeentebestuur temeer waarde omdat nu de burgerij meer en beter dan ooit de gelegenheid wordt geboden met het openbaar vervoer naar het Gemeente huis in OoItgensplaat te gaan. Door de jaren heen maakten de burgers via boze brieven hun ontevredenheid over de moeilijke bereikbaarheid van het ge meentelijk bestuurscentrum kenbaar, maar het ontbrak het gemeentebestuur zowel als de vervoersmaatschappij aan mogelijkheden daar verandering in aan te brengen. De nieuwe dienstregeling bood wel die gelegenheid en aldus werd de mogelijk heid tot de instelling van een uur- dienst geschapen. EUc uur vertrekt er een bus uit Den Bommel die via de Zuidzijde - Achthuizen naar OoItgens plaat rijdt en bij Achthuizen aanslui ting geeft op zowel de half-uur dienst die richting Oude Tonge als die richting Rotterdam, rijdt. Op een bijeenkomst in restaurant „de Beurs" gaf weth. A. Kroon namens het gemeentebestuur uiting aan het aldaar heersende enthousiasme: „nadat de brug Flakkee uit haar isolement haalde wor den nu de dorpen van Oostflakkee uit him 'isolement verlost", constateerde dhr. Kroon, daaraan een blik verbin dend in de vroegere karige bediening door het openbaar vervoer. De slechte bereikbaairheid van OoItgensplaat was er ool^ oorzaak van dat een hoorzitting die vorig jaar jimi door het gemeente bestuur was georganiseerd mislukte. In Den Bommel ging een gezelschap „officials op de bus, overwaaierd door de Oostflakkeese vlag. De nieuwe uurdienst die de dorpen onderling verbindt zal zo verwachtte dhr. Kroon een grote verbetering ge ven. De dienst geeft nu ook de kinderen uit de Langstraat straks 30 die in Oude Tonge de lagere scholen bezoeken gelegenheid met de bus te gaan, óf naar Oude Tonge óf naar OoItgensplaat, waaruit volgt dat de ouders een grotere keuzemogelijkheid hebben. Met een blik in de richting van dhr. Goudkamp die in Den Bommel woont meende dhr. Kroon dat ook het gemeentepersoneel terwille van de energiebezuiniging mis schien van de bus gebruik zou kunnen maken. Wanneer er in Oude Tonge nog eens een extra halteplaats komt t.b.v. „Ebbe en Vloed" dan zal de ZWN de ge meente Oostflakkee nimmer meer horen klagen. Ook nu al kon weth. Kroon ad viseren van de uitgebreide diensten ge bruik te maken. Dat zal trouwens nodig zijn wil voor volgend jaar dezelfde intensiteit ge handhaafd blijven. In november zal n.l. vastgesteld worden in welke mate van de diensten gebruik wordt gemaakt welke peiling maatgevend is voor het dienstenpatroon dat vanaf volgend jaar mei gaat gelden. ZWN directeur dhr. Delst sprak dan ook de stelling uit dat de bevolking het nu wéér zal moeten maken. Haar staat nu een snelle en frequente dienstverlening ter beschik king en het is zaak daar goed gebruik van te maken. In dat geval heeft de ZWN een nog grotere dienstverlening in petto omdat wordt gestudeerd op een directe verbinding Hoeksewaard - Goeree-Overflakkee zonder dat Hei- nenoord wordt aangedaan. Ook zal bin nen niet al te lange tijd het zonetarief van kracht worden wat het reizen met het openbaar vervoer goedkoper zal ma ken en ook dat zal zijn gunstige in vloed op het gebruik maken van de bus kunnen hebben. Terwijl de bewoners zondagavond enkele uren op ziekenbezoek waren werd by de fam. K. aan de Magdalena- dijk ingebroken. Uit de woning werd een radio-cassetterecorder, een geldbe drag van 1700,— en enkele sieraden ontvreemd. Uit een auto die nog geen utir ge parkeerd heeft gestaan bij Alberts Cor ner op de Grevelingendam werd een koffertje met een complete duikersuit rusting en een koffertje met 24 bespeel de cassette bandjes meegenomen. De eigenaar, een inwoner van IJmuiden werd voor 2800,— gedupeerd. By de alcoholcontrole die in de nacht van zaterdag op zondag gehouden werd werden 4 automobilisten verbaliseerd wegens het ryden onder invloed. In de Soc. werkplaats „Binnenhof" is vorige week donderdagavond ingebro ken. De daders biyken jongelui die het vooral op snoep hadden voorzien. Ze werden door de politie achterhaald; sommigen van hen bekenden al zes keer binnen te zyn gedrongen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 1