l/Cr^fr Aktie yyBootvluchte- Burgemeester op fcezoek in ,Huttendorp' 82q jaaz^sine Dinsdag 21 augustus 1979 No. 4818 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOIJLAM>SE EN 2:EEUWSE EELANDEIN Verschifta iweevaaal per xoeékéUnsdag- en orijdagaoond Stellendam: 3 slachtoffers van verkeersongeluk teraardebesteld De teraardebestelling van vader en moeder van Buren en hun bijna 14 jarige dochter Jeanet die j.l. maandag op vakantie in Nunspeet bij een verkeersongeval om het leven kwamen is j.l. vrijdag een diep-droeve plechtigheid geworden die werd bijge woond door vele belangstellenden, begaan als zij waren met de slachtoffers en de 4 overblijvende kinderen uit het getroffen ge zin. Varkensmesterij in Herkingen geeft overlast Bootreis met flakkeese bejaarden IVlinder winst maar reserve's gegroeid Leningen met ruim een miljoen gestegen lingen" in de gem. Goedereede N.M.B, verkeersquiz op braderie Middelharnis GRATIS 3 mnd. les en bank en hoofdtelefoon bij aankoop NIEUW ORGEL al vanaf 595, f 39,per maand Alle merken. GITAREN v.a. 75,— VERSTERKERS v.a. 125,- Dwarsfluiten, blokfluiten, mondorgels, accordeons, saxofoons enz. VERSPUY ZN. MIDDELHARNIS Openluchtconcert Ibij de Samaritaan Plaatselijk nieuws OOLTGENSPLAAT EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN HENRY DUNANT donderdag in Stellendam 5-tal zonder verblijfsvergunning uitgewezen Opper Littel jubileert Dienstencentrum- nieuws POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en adiministratie "Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redacüe) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelhamis Rek. no. 34 20 01108 ABONNEMENTSPRIJS 8,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per inin. Bij contract speciaal tarief. Aan de teraardebestelling vooraf werd in de Herv. Kerk een rouw dienst gehouden die werd geleid door ds. Oorschot. „Alle mensenwoorden zijn arm en leeg in deze wel zeer droeve omstan digheden", aldus ds. Oorschot, zijn gehoor bepalend bij het 14e vers van de voorgelezen Ps. 10: „Gij ziet het immers; want Gij aanschouwt de moeite en het verdriet, opdat men het in Uw hand geve, op U verlaat zich de arme, GiJ zijt geweest een Helper van de wees". Ds., wetend van de vele „waaroms?" benadrukte dat niet dé mens zelf die vragen tot zwijgen kan brengen maar dat God Zelf daaraan te pas moet komen. Het vragen „waarom?" is zo belichtte ds. een Bijbelse vraag, zelfs gesteld door Christus toen Hij vroeg „Mijn God, Mijn God, waarom hebt Gij Mij verlaten?" Ds. hoopte dat ook de bedroefden met hun „^yaaroms" bij God terecht zullen komen zoals ook de dichter van Ps. 10 mocht ervaren toen hij vroeg waarom God van verre stond en Zich verborg in tijden van benauwdheid. „Gij ziet het immers!" zo mag de dichter in het 14e vers ervaren en ds. gaf dat houvast aan de bedroefden mee: „bij ons mensen houdt het bij het zien van de moeite en het verdriet' op, maar Grod „aanschouwt" het, Hy blikt er in en Htj weet wegen waar langs Hij u verder wil ledden. De Zone Gods is afgedaald in de diepte om te kunnen zeggen: „Mijn genade is u genoeg". Ten besluite van de dienst werden gezongen de verzen 4 en 5 van Ps. 42. Leden van Üe Rode Kruis afdeling Stellendam droegen de kisten uit waarna een lange stoet zich naar de dodenakker begaf waar de plechtige teraardebestelling plaats had. Daar werd het woord gevoerd door dhr. B. L. Noorthoek namens de afdeling en door dhr. L. Visser namens de Chris telijke Huishoudschool „Westvoome" te Ouddorp van welke school het omgekomen dochtertje leerlinge was. Door ds. Oorschot werd nog een korte meditatie gesproken n.a.v. Joh. 11 25: „Ik ben de Opstanding en het Leven", zijnde Jezus' antwoord op de woorden van Martha toen zij zei: „waart Gij hier geweest, zo ware mijn broeder niet gestorven", een overlegging die zo meende ds. ook nu zal ziJn gedaan. Met het uit spreken van de geloofsbelijdenis werd de droeve plechtigheid beëindigd waarna de genodigden nog in de kerk terugkwamen waar door dhr. van Vreeswijk werd geëindigd. Een bewoner van de St. EUzabeth- straat te Herkingen, dhr. J. de Boed, heeft het gemeentebestuur gevraagd maatregelen te nemen tegen stankover last die hem wordt bezorgd door het varkensfokbedrijf van dhr. J. M. van Eek. Het College is, blijkens de raads stukken voor donderdagavond, voorne mens daar snel op te reageren. Door het College is de eigenaar van het fokbedrijf gelast binnen 14 dagen de vereiste Hin derwetvergunning aan te vragen. Aan de hand van de aanvraag, de adviezen van de arbeidsinspectie en de inspectie Volksgezondheid en de in te brengen bezwaren zal dan door het College wor den bezien of het verlenen van de ver gunning onder zeer strenge voor waarden mogelijk is of dat misscliien tot weigering van de vergunning moet worden besloten met alle gevolgen van dien. De klachten over stankoverlast zijn overigens al langer bekend. Getracht is d.m.v. wijziging van het bestemmings plan een verhuizing van het bedrijf naar het landelijk gebied te bewerk stelligen, maar de eigenaar, dhr. van Eek, heeft inmiddels laten weten geen voldoende mogelijkheden tot verplaat sing van het bedrijf te hebben kunnen vinden. Thans wordt tot een'hardere aanpak besloten, Flakkeese bejaarden kunnen in de week van 8 t.m. 13 oktober deelnemen aan een boottocht die door een deel van Nederland gehouden zal worden. Het schip vertrekt de 8e vanuit Rot terdam en meert de 13e oktober weer aan in Middelhamis waar de bus ge reed staat om de flakkeese deelnemers naar huis te brengen. De deelnemers, worden overigens ook voor de aanvang van'^de reis met de bus naar Rotterdam gebracht; de ritten ziJn bij de prijs inbe grepen evenals het volledig pension aan boord en de koffie en de thee. De totale prijs bedraagt 395,per deelnemer. Daarvoor krijgt men een ruime ver warmde hut met grote ramen en gelijk vloerse bedden. Er worden aan boord ook gezellige avondjes georganiseerd zodat men aangenaam wordt bezig ge houden. Opgave tot deelname kunnen tot en met 27 augustus worden gericht aan een van de volgende adressen: Mevr. Arensman, Vrouwtjeswég 15, Stad aan 't Haringvliet, tel. 01871 - 1617 of mej. N. V. d. Klundert, Past. van Luenenstr. 11 te Achthuizen, tel. 01873 -, 2117, RABOBANK OOLTGENSPLAAT: Het winstsaldo over 1978 van de Coöp. Rabobank te Ooltgensplaat is te genover 1977 achteruit gegaan, waar te genover staat dat de reserve's niet on belangrijk zijn gegroeid. Volgens het juist verschenen jaarver slag is over 1978 een winst gemaakt van 71.254,wat 43.736,— minder is dan in 1977 toen een winst werd geboekt van 114.990,—. In dit verband liep de Vennootschaps belasting ook belangrijk terug van 99.139,— in 1977 naar 66.615,— in 1978. De algemene "reserve groeide van 1.178.704,— in 1977 naar 1.384.254,— in 1978. Idem zo de herwaarderingsreserve die in 1977 genoteerd staat voor 112.365,— en in 1978 op 130.977,—. Bij de post bedrijfskosten inzake perso neel, beheer, huisvesting, administratie en publiciteit 389.052,in 1977 en 473.361,in 1978) neemt de post sala rissen en sociale lasten het leeuwen aandeel. In 1977 was dit een bedrag van 256.526,— en in 1978 totaal 323.935,—. Spaarmiddelen. Het bedrag aan spaarmiddelen is iets opgelopen: van 19.651575,— in 1977 naar 20.019.932,— in 1978. Ook de de posito's gingen naar boven. In 1977 staat hiervoor een bedrag van L234. 414,en in 1978 een bedrag van 1.726.096,—. Bij de activa liep de post liquide mid delen terug van 7.060.942,— in 1977 naar 5.616.074,- in 1978. Evenzo de post effecten, van 3.007.827,— in 1977 naar 2.643.375,— in 1978. De post de biteuren maakte een flinke sprong om hoog, n.l. van 1.583.686,— In 1977 naar 2.757.160,— in 1978. Ook zat er een stijging in de leningen; in 1977 stond hiervoor een bedrag op de balans van 11.990.480,— en in 1978 een bedrag van 13.118.739,—. Het balanstotaal steeg van 26.513.918,— in 1977 naar 27.132.080,— in 1978, Kerncijfers. Nog even enkele kerncijfers: aan toe vertrouwde middelen heeft de bank een totaal van 24,700.000.— (in 1977 24,245.000,—); aan uitgezette middelen 15.471.0Ö0.— (in 1977 13.260.000,—). Het aantal leden groeide van 415 naar 436; het aantal rekening-courant hou ders van 847 naar 860. Met aantal spaarrekeningen liep op vdn 2823 naar 2846, terwijl het aantal leningen iets terugliep van 366 naar 3Ö1, Zelden heeft enig vluchtelingenpro bleem ons sterker aangesproken dan dat van de bootvluchtelingen in Azië. Velen verdronken bij een poging een ander land te bereiken; anderen werden teruggestuurd naar zee, toen zij meen den aan land te kunnen gaan. Begin deze maand wachtten 187.000 bootvluchtelingen op een land, dat hen wil opnemen. Ook 210.000 over land gekomen vluch telingen leven in Thailand tussen hoop en vrees. Ook zij wachten op een land, dat hen zal willen opnemen. Om deze bootvluchtelingen en de in Thailand verblijvende landvluchteUn- gen te helpen, gaat het bij de grote na tionale aktie, die 20 augustus van start gaat. Het is eigenlijk een internationale aktie, want in 10 andere landen: België, Denemarken, Duitsland, Engeland, Fin land, Luxemburg, Noorwegen, Oosten rijk, IJsland en Zweden vindt in deze maand een soortgelijke aktie plaats. Het geld van de Nederlandse aktie zal buiten Nederland worden besteed. Het Nederlands hulpplan voorziet in eerste hulp (aanvullende voedselhulp, kleding en medische hulp) aan vluchte lingen in de volgende landen: Indonesië, Maleisië, Hongkong, Macao, Thailand en de PhiUppiJnen. Het voorziet voorts in onderwijs- en welzijnsprojekten in de vaak lange pe riode, dat vluchtelingen moeten wach- 'ten op emigratie naar een derde land. Het voorziet tenslotte in hulp in die landen van vestiging, waar de financië le middelen voor een behoorlijke op vang van de vluchtelingen ontbreken en niet kunnen worden opgebracht. Met dit hulpplan zal zeker een ber drag van 'meer dan tien miljoen giüden zijn gemoeid. In de GEMEENTE GOEDEREEDE zal met medewerking van o.a. brandweer en Rode ICruis en bliksemaktie worden gehouden op VRIJDAGAVOND 24 AUGUSTUS A,S. Op deze avond zal een huis-aan-huis kollekte worden ge houden. Op de inmiddels afgelopen braderie- dagen te Middelharnis werd door de N.M.B., het Middelhamisse filiaal van de Nederlandsche Middenstandsbank N.V. een verkeersquiz georganiseerd met als hoofdprijs een gouden tientje en nog 6 andere prijzen. Onderstaande winnaars ziJn: Ie prijs: L. Joppe, Fa zantstraat 13 te Sommelsdijk; 2e prijs: Mevr. Th. v. d. Berg-Vroegindewey, J. W. Frisostraat 17 te Middelhamis; 3e prijs: Mevr. E. Veldhuizen, Herderstasje 6 te Nieuwegein; 4e prijs: K. v. d. Ma- rel, Voorstraat 41 te Sommelsdijk; 5e prijs: Lutine Moei, v. d. Lekstraat 34 te H. I. Ambacht; 6e prijs: Gerry Bruin- ooge, Schuurkerckstraat 30 te Breda; 7e prijs: Freddy Bruinooge, Schuurkerck straat 30 te Breda. NIEITWE TONGE Beroepen. Ds. H. Visser ontving be roepen naar de Herv. gemeente van Ba- rendrecht, een nieuw gestichte Gëref. Bonds gemeente, en naar Katwijk aan Zee in de a.s. vacature van Ds. W. Chr. Hovius die een beroep aannam naar Apeldoorn. Wcstdyh S3, Sommelsdyk (by bu<ihalte en molen) TeL 01870 - 4n6 GOED GESLAAGDE ROMMELMARKT T.B.V. WOORD EN DAAD Vorige week woensdag hielden de kinderen de Visser in de Hoflaan te Middelhamis een verkoping van ont vangen goederen ten bate van de Re formatorische hulpaktie „Woord en Daad". Begunstigd door het mooie weer is bijna alles verkocht. Met enkele ont-' vangen giften kon de verkoop worden afgesloten met het mooie bedrag van 400,Dit bedrag is inmiddels aan de sekretaris van het comité Goeree- Overflakkee, de heer C. M. Visser, afge dragen. Het geld zal bestemd worden voor hulp aan noodlijdende kinderen. Allen die aan het welslagen van de rommelmarkt/verkoop hebben bijgedra gen, worden hartelijk dank gezegd! Het begint nu langzamerhand ge woonte te worden, dat er in de zomer enkele malen een openluchtkonsert ge geven wordt, welke georganiseerd is door de welzijnszorgkommissie van het verpleeghuis De Samaritaan. Op don derdag 23 augustus zal biJ gunstige weersomstandigheden het konsert verzorgd worden door de muziekvere niging „Burg. van der Harst" uit Oolt gensplaat met 2 majorettenkorpsen. De aanvang is 's avonds half acht. Iedereen is hartelijk welkom en de toegang is gratis. MELISSANT Ophalen oud papier Woensdagavond wordt weer oud papier opgehaald. Graag weer gebundeld ge reed zetten s.v.p. OOLTGENSPLAAT Brand aan het eind van de Steigerdijk Door een bewoner van de Slikdijk werd zondagavond even voor acht uur de brandweer gealarmeerd met de mede deling dat aan het eind van de Steiger dijk vermoedelijk iets brandde. Een sterke rookontwikkeling wees hierop. De uitgerukte brandweer con stateerde dat matten van stro, die daar worden gebruikt voor de dijkverzwa ring, in brand stonden. Ook een luchtbandenwagen had vlam gevat. Getracht werd het vuur met poe derblussers te doen, wat niet geheel lukte. Er moest nog water aan te pas komen wat daar vanzelf ruimschoots aanwezig is (Hellegat). Aan één kant liep de bandenwagen nOg al schade op en ook de op de wagen liggende stromatten gingen verloren. De oorzaak van de brand is onbekend. OOLTGENSPLAAT Vrijstelling dienstplicht De minister van defensie heeft voor goed vrijstelling verleend wegens per soonlijke onmisbaarheid aan J. M. van Dis te Den Bommel. OUDDORP Heden (dinsdag)avond 7.30 uur ds. B. Reinders van Hardinx- veld-Giessendam. HERKINGEN woensdagavond 7.30 uur ds. Th. van Stutjvenberg van Me liskerke. OOLTGENSPLAAT woensdagavond 7.30 uur ds. J. Driessén van Moerka- pelle. Het Rode Kruisschip de „J. Henry Dunant", op doortocht met vakantie vierende patiënten, hoopt donderdag middag om 4 uur in de Delta binnen haven te Stellendam aan te komen. Door de Rode Kruis afdeling Stellen dam wordt die avond een ontspannings programma geboden. MIDDELHA,RNIS: Door de politie is vorige week een eind gemaakt aan het illegaal verblijf in Middelhamis van een vijftal buiten landers. Hion aanwezigheid was al enige tijd bekend voordat vorige week werd ingegrepen. Het ging om een Maleisiër, 3 Chinezen en een Surinamer, onder wie één vrouw. Ze zijn op het vliegtuig naar huis gezet. Eén ervan ging eerst met de boot naar Engeland omdat ziJ Chine se in het bezit was van een Brits pas- poortj De ruim honderd kinderen die vorige week hebben deelgenomen aan de bouw van het huttendorp aan de Steigerdijk hebben vrijdagmiddag in hun veste de burgemeester en zijn echtgenote op be zoek gehad. Dat was voor het jonge volkje al een heel gebeuren, maar te spannender werd het omdat dhr. v. d. Harst samen met mevr. Geerts-Quispel en dhr. P. Kamp de bouwsels zou be oordelen. Bii het officiële bezoek droeg de bur gemeester de echte ambtsketen en dat maakte geen geringe indruk bij de „huf'bewoners bij wie de burgemeester naar binnen gluurde om zo de inrich ting en de kwaliteit van het gebouwde te kunnen beoordelen. Terwijl de jury zich voor nader beraad terugtrok werd er voor de jeugd een balonnenwedstrijd gehouden. Later zou burg. v. d. Harst een versterker nodig hebben om zich voor het nimoerige volkje verstaanbaar te maken. De eerste prijs was voor huize „koepelzicht", gebouwd door Louis Ver maat, Johan van Veen en Wim van Gu- lik. De tweede prijs was voor „de Leeuwhut" van Eddie Eykmans, Leo Leest, Bart Kamp, Corinne Vervloed, Petra Luth, Asjha v. d. Ree en Dennis V. d. Ree. De derde prijs ging naar het „Praathuis" en een eervolle vermelding was er voor de „Tijger", gebouwd door Burgemeester W. M. v. d. Harst by het „Stadhuis" met de pseudo ambtenaren, de heer P. Kamp en geheel rechts mevrouw Van der Harst de jongsten van het dorp. Er werden ook prijzen gegeven voor de best aan gelegde tuinen. De bewoners van „De groene hut" gingen met de eerste prijs strijken, die van de „Rovershut" met de tweede en die van „Robin Hood" met de derde prijs. Ook de nam.en werden beoordeeld. De beste naam werd „de mooie maffe toffe tent" bevonden, van welke naam de eerste letters de beginletters vorm den van de bewoonsters. Tweede prijs voor „het Stadhuis" en de derde prijs voor „hotel de botel". De prijzen wer den door burg. v. d. Harst bekend ge- masikt. De vijf dames die zich al de bouwdagen lang hebben ingespannen om alles goed te laten verlopen kregen elk een fraai boeket bloemen aangebo den. Veel dank werd ook uitgesproken aan hen die het huttendorp op welke wijze dan ook mogelijk hebben gemaakt De jeugd verspijkerde maar liefst 60 kilo spijkers. Er werd ook gezorgd voor het natje en het droogje en voor het beno digde hout. Het was ook ditmaal weer geweldig! STAD AAN 'T HARINGVLIET De poUtie-rayonscommandant Opper Littel viert vandaag dinsdag het feit dat hij 40 jaar in Overheidsdienst is. Aanvankelijk verbleef dhr. Littel in militaire dienst waarna hij na de oor log toetrad tot het korps Rijkspolitie. Dhr. Littel hoopt op 1 dec. a.s. de dienst te verlaten. NIEUWE TONGE Doorgereden na aanrijding Te middernacht, van zondag op maan dag werd op de Prov. weg te Achthui- zen de auto van een Rotterdamse auto mobilist door een hem tegemoetkomen de wagen geschampt en ernstig bescha digd. De dader, die was doorgereden, C. V. uit Nieuwe Tonge werd thuis aan gehouden. Hem werd een bloedproef af genomen. Een getuige van het gebeur de had het autonummer kunnen note ren. Allen die meedoen aan het volksdan sen en de bejaardengymnastiek op de donderdagmiddag in het Dienstencen trum, wordt meegedeeld dat de aktivi- teiten donderdag 23 augustus weer be ginnen. De dames die afgehaald worden kun nen de auto weer verwachten. Tevens delen wij mee dat de pedicure dhr. J. V. d. Meijden er weer zal zijn op maandag 3 september vanaf 14.00 uur. ------O----- SCHERPENISSE Mishandeling. De 64-jarige P. van A. werd donderdag door de politierech ter te Middelburg veroordeeld tot een boete van 150,voor mishandeling van een oudere broer. DIRKSLAND: Hervatting repetities De zangver. „Soli Deo Gloria" der Ger. Gem. zal a.s. donderdag 23 au gustus haar repetities weer hervatten. Nieuwe leden, zowel dames als heren, zijn hartelijk welkom. Wij repeteren elke donderdagavond van 8-10 uur in het verenigingsgebouw „Rehoboth". SINT-ANNALAND RAADSLID ABR. J. SCHERPENISSE VERLAAT GEMEENTERAAD THOLEN Sint-Annalander was zestien jaar wethouder Het Thoolse V.V.D.-raadslid Abr. J. Scherpenisse uit Sint-Annaland zal zijn raadslidmaatschap na bijna 18 jaar be ëindigen. Hi) doet dit wegens gezond heidsredenen. Ztjn opvolger wordt de heer J. W Hübron. De heer Scherpe nisse begon zijn politieke carrière in de gemeenteraad van Sint-Annaland, waar hij op 4 september 1962 tot derde wethouder gekozen werd. Hij bleef wet houder (na 1970 ook van Tholen) tot 4 september 1978. Toen werd zijn plaats ingenomen door het CDA-raadslid J. Versluijs. De heer Scherpenisse zegt hierover: „Dat was een hele teleurstel ling voor me. Ik was wel van plan deze zittingsperiode nog als wethouder mee te maken en er dan mee te stop pen. Bij de wethoudersverkiezingen vie len we echter als VVD uit de boot. Ondanks de telturstelling moest ik daar natuurlijk overheen stappen. Maar het valt niet mee om 16 jaar als wethouder in de keuk envan het college te kijken en je moet dan ineens aan de andere kant van de tafel gaan zitten. Daarmee is mijn interesse voor het raadslid maatschap wel gedaald". Na een hart- aandoening deze zomer kreeg de heer Scherpenisse van de dokter de raad om het wat kalmer te gaan doen. Dat was voor hem aanleiding om met het werk als raadslid te stoppen. De heer Scher penisse was ook voorzitter van de stich ting welzijnsorgaan maatschappelijk werk en gezinsverzorging op Tholen. Verder zat hij als wethouder en later als raadshd gedurende 10 jaar in tal rijke commissies. Daarnaast was de heer Scherpenisse vertegenwoordigd in vele plaatselijke organen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 1