Het reizen wordt gerieflijker „Onder de Oranjevlag" ZEEUWSE WANDELINGEN Zwemwedstrijden in Stellendam om de yyEiiandbeker'' Organiste uit Zwitserland con certeert in Dirksland uit de kerken GEREF. KERKEN Kennismakingsdagen Hervatting repetities S.D.G. Stellendam DUiVENNIEUWS IVlilieuvrlendelijker Woningtextielshow in Sommelsdijk ANWB: Aantal miskopen van tweede hands auto's nog steeds schrikbarend ILJ RVOLGVKRHAAL Bladz. 2 „E I L A N D K N - N I E U W S» Dinsdag 14 augustus 1979 De bevolking nam toe en daardoor ook het reizen. Er ontstonden ook be tere gelegenheden om te logeren on derweg. Wie het goedkoop wilde doen, kon in Parijs gratis terecht in een hotel, maar hij moest staande slapen, hangend over een touw! Net als de paarden dus. De slaapbaas (waard) moest alleen voor de verteringen be taald worden. Dit gebeurde niet in de zogenaamde donkere Middeleeuwen, maar in de 16e en 17e eeuw. Meer reizen In de tijd toen heel Europa nog rooms was, trokken er veel pelgrims door de wereld. Vrome lieden, die graag Rome of Jeruzalem wilden bezoeken. Of een andere plaats, dichtbij of verweg, waar volgens de overlevering een of ander wonder gebeurd was. Er waren ook minder vrome mensen bij, die een mis daad of overtreding hadden begaan en voor straf een pelgrimstocht moesten maken. Zo'n reis duurde dikwijls ver scheidene weken, de tocht ging meest al te voet. Ze moesten dus onderweg overnachten. Dat konden bedevaaart- gangers gewoonlijk in kloosters doen. De handel nam toe en de kooplieden deden zaken in andere plaatsen. Dik wijls persoonlijk of door hun agenten, want post en telefoon bestonden nog niet. Ze moesten dus logeren, als het niet bij kennissen kon in een herberg. Een nette gelegenheid natuurlijk, maar die kwamen er steeds meer. De her- bergnering stond niet achter bij de am bachten, maar was „van goeder estime ende eerlicke conversatie". Het was geen schande meer om „kroegbaas" te zijn, zelfs burgemees ters en schepenen der stad hielden soms een herberg. Het waren ook niet allemaal vrouwen als Rachab die een herberg hielden. Er waren fatsoenlijke vrouwen bij, die de kreet van onze dagen „blijf van mijn lijf" ook toe pasten. Omstreeks 1560 was dat In Rome Marieke van Mechelen, een Ne derlandse van afkomst. Onder de „reijsende ende weghveer- dige luijden" behoorden ook de stu denten. Als deze hun studie in ons land hadden afgemaakt, gingen ze meestal nog e enpoos aan een buitenlandse universiteit studeren, soms promoveer den ze daar. Met handwerkslieden was het ook zo. Om ervaring op te doen en van ge zel tot meester op te klimmen werkten ze bij verschillende bazen. Vroeger had je ook de rondreizende zangers, de minstreels. Ze trokken van de ene' stad naar de andere, meestal van het ene kasteel naar het volgende om er hun liederen te laten horen. Ook vorsten en edellieden gingen nu en dan bij elkaar op bezoek, altijd ver gezeld van een grote aanhang. Om dicht bij huis te blijven, op het kas teel Zandenburg bij Veere had men bijna altijd gasten, die er ook logeer den. Vergeten we ook niet de troepen bedelaars en landlopers, de afgedankte soldaten uit de huurlegers, de mars kramers met hun waren in een kist op de rug. Aardig wat drukte op de weg, op rustiger manier dan tegenwoordig. En al die bewegende mensen moesten 's nachts ergens ondergebracht worden, hoewel de armsten in de zomer ook wel eens in een hooiberg, een bos of een schuur zullen geslapen hebben. Beter logies Sommige herbergen hadden geen slaapgelegenheid. Dan was de gelag kamer de enige manier om er te over nachten. Waren er veel gachten, dan lag daar alles door elkaar te slapen zonder onderscheid van sekse en leef tijd, in dekens gerold. Grotere gelegenheden hadden aparte logeerkamers, die ook wel door een paar elkaar vreemde personen moes ten worden gedeeld. De herbergen waren ook plaatsen waar men feesten of vergaderingen hield. Tegenwoordig heeft bijna ieder dorp hiervoor een dorpshuis, waar ook wel geschonken wordt. Maar vroeger was men op de herberg aangewezen. Daar werden de doopmalen gehouden: „als het gedoopt was, brachten ze het in de herberg, waar ze het kind ver dronken", dat betekent hier: ze dron ken er veel, op de gezondheid van de pasgeborene! Ook het begrafenismaal had daar plaats, evenals de familiefeesten. Veel gedronken werd er vroeger, bier door de eenvoudige mensen, wijn door de adel. Ook wel sterke drank, zo onmatig dat ,,de brandewijn vaak de plaats van het avondgebed innam", las ik ergens. In het midden van de 17e eeuw kwa men er de koffiehuizen bij. Amsterdam had in 1663 het eerste. Hiernaar is ons woord café genoemd. Eerst werd koffie, en ook thee, als een geneesmiddel beschouwd. „'t Zwarte watervocht, dat alle kracht bezit. Om 't ziekelijke lijf gezondheid weer te geven. Dat elke kwaal verdrijft, het koude bloed verhit, En 't dichterlijke brein vervult met jeugdig leven." Koffie moet zwart en heet gedronken worden. De waard of herbergier kan nu in 't vervolg caféhouder genoemd worden. Een andere naam is kastelein, die nu uit de mode is. Het is een veeleisend beroep, met lange werkdagen en weinig huiselijk leven. Ook een moeilijke baan. Ik las ergens dat hij zeker de volgende eigen schappen moet hebben: mensenkennis, geduld, tact, soepelheid, overwicht, be grip, kalmeren als dat nodig is. De reislust wordt ieder jaar groter. Het zijn niet alleen de reizigers die vanwege hun beroep onderweg zijn, het zijn de toeristen die voor ontspanning op reis gaan. Dagjesmensen zoeken het niet ver van hun woonplaats. De mees ten zoeken het verder. Op allerlei ma nieren: kamperen, met een karavan, in een jeugdherberg, of in een hotel, en dan liefst er een met alle moderne gemakken. Overal verrijzen grote ^lo- telpaleizen, vooral langs de kust. zoals bijvoorbeeld in Spanje en Italië. De zee lokt altijd, vooral bij kinderen. Dat zien we aan de kust van Zeeland en verder noordwaarts en naar het zuiden. In de laatste oorlog waren de Duitsers hier als onze onderdrukkers, nu zijn het onze gasten. Graag gezien zelfs, vooral als ze nog wat meer willen be talen dan de landgenoten. Ze vinden de weg wel, overal staan er bordjes: „Zimmer zu vermieten". Iemand zei eens tegen me, dat hij zijn kamer aan een Duitse familie „vermieterd" had! De Calvinistische dichter Jacobus Re- vius (1586 - 1658) vindt dat we bij het reizen niet enkel aan ontspanning moe ten denken: „Wat baat 't veel gereisd in landen wijd gelegen. Zo gij niet in en gaat des Heeren smalle wegen? Wat baat 't te bezien zo menig schone stad. Zo gij het hemelrijk in 't herte niet bevat? Wat baat 't dat gij roemt van veler hande spraken. Indien des Geestes taal u niet en akn vermaken? Reist vrij ter plaatsen daar gij vreemde dingen ziet. Maar wacht u en vervreemdt van uwen Schepper niet! Middelburg L. van Wallenburg Op zaterdag 18 augustus a.s. wordt in het Stellendamse zwembad de strijd om de een meter hoge „eilandbeker" gehouden. In dit zwemspektakel zullen de snel ste zwemmers en zwemsters aan de start komen van Z.C. „de Gooye" uit Dirksland, Z.C. „de Schotejil" uit Mid- delharnis en Z.C. „de Stelle" uit Stel lendam. Het programma voor dames en he ren bestaat uit: 100 mtr. schoolslag, 50 mtr. borstcrawl, 50 mtr. rugcrawl en 4 X 50 mtr. vrijeslag-estafette. Tot nog toe heeft „de Schotejil" de beker 5 x gewonnen en „de Stelle" 3 maal. Hoe de uitslag er dit jaar uit zal zien, is moeilijk te voorspellen. Zeker is, dat Middelhamis over een sterke herenploeg beschikt, dat Dirksland door z'n tijden van afgelopen winter, getoond heeft o- ver snelle zwemmers(sters) te beschik ken en dat Stellendam, als gastheer, zich zeker niet zomaar weg zal laten zwemmen. Welke zwemploeg uiteindelijk met de hoogste eer gaat strijken, kan men zien op zaterdagmiddag 18 augustus a.s. v.a. kwart voor vijf in het verwarmde open luchtbad te'Stellendam. De wedstrijd staat onder controle van zwemofficials „Goeree-Overflakkee". Zaterdag 18 augustus a.s. zal er een concert gegeven worden in de Ned. Herv. Kerk te Dirksland door de be kende organiste Marie Dufour uit Lau sanne (Zwitserland). Zij begint hier mede haar concerttoumee door Neder land waar zij nog de orgels van o.a. de Grote Kerk te Dordrecht, Utrecht, Lei den en Alkmaar hoopt te bespelen. Marie Dufour is zeker geen onbekende in de orgelwereld. Zij behaalde eerst het pianodiploma aan het conservato rium in Lausanne maar het orgel had toch een grotere aantrekkingskracht op haar. Zij voltooide haar orgelstudie in Parijs bij niemand minder dan de be roemde André Marchal. Terug in Lau sanne werd zij daar organiste en con centreerde haar activiteiten op de ere dienst en het lesgeven. Ook geeft zij nog regelmatig concerten in Zwitserland, Duitsland, Frankrijk en Holland. Marie Dufour is lid van de Commissie voor de Kerkmuziek wat betreft de opleiding voor organisten van de Protestantse Kerk in Zwitserland. Vrij kort geleden maakte zij een grammofoonplaat met werken van oude Franse meesters en Buxtehude. Deze plaat zal na afloop van het concert verkrijgbaar zijn. Het programma voor dit concert heeft Marie Dufour uitstekend uitgekiend voor het orgel in Dirksland: geen hele grote werken maar prachtige variatiewerken o.a. de partita „Wat God doet, dat is welgedaan" van Pachelbel, het schitte rende Concerto del Signer Meek van Walther en een volunary van Purcell. Marie Dufour besluit het concert met de Partita „O Gott, du frommer Gott" van Johann Sebastian Bach. De aanvang van het concert is 20.00 uur (Kerk open 19.30 uur). De entree is incl. programma 4, (scholieren 2, NED. HERV. KERK Beroepen te: Nijkerkerveen enMoer- kapelle F. Luitjes te Kootwijk. Gies- sendam D. v. Vliet te Papendrecht. Aangenomen naar: Slikkerveer E. F. Vergunst te Middelhamis. Evangeli satie te Vriezenveen kand. A. Egas te Waarder. Evangelisatie te N. Leusen D. Heykamp, hulpprediker te Drie dorp. De benoeming als geestelijk verzorger van „de Wendhorst" te Heerde J. W. de Bruyn te Harderwijk. Bedankt voor: Stolwijk P. Kolijn te Krimpen aan de IJssel. Overleden: Op 78-jarige leeftijd over leed Ds. W. Kranendonk, em. pred. te Leerbroek. Hij werd op gevorderde leeftijd predikant te Ochten in 1946. Van hier vertrok hij in 1949 naar Hagestein; in 1951 verbond hij zich aan Driesum en in 1957 ging hij naar Westbroek, waar hem in 1966 emeri taat werd verleend. BleskensgraafDe collecte ten bate van de bootvluchtelingen uit Vietnam in de Herv. gemeente alhier gehouden, bracht de respectabele som op van 36.000,—. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar: Westzaan kand. H. de Haan te Dokkum. Assen kand. J. Zuur te Apeldoorn. Woerden kand. P. V. Dam te Putten. Bedankt voor: Aalten; Biezelinge; Naar den; Schiedam; Soestdijk en Zuidland kand. H. de Haan te Dokkum. Emmen en Wormerveer kand. J. Zuur te Apel doorn. Zaamslag P. Beekhuis te Noor- deloos. Jubileum: Dr. J. C. A. v. Loon, em. pred. te Ede staat 50 jaar in het ambt. Hij werd op 31 juli 1904 te Den Bom mel geboren en in 1929 predikant te Purmerend. Van 1945 - 1948 diende hij Delft als studentenpredikant. Van 1948 - 1951 stond hij te Huizum en van 1951 - 1969 te Rotterdam. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Franklin Lakes A. Ver- gunst te Veen. Bedankt voor: Kalamazoo A. Moerker ken te Nieuw Beyerland. Middelburg: Na een verblijf van 16 jaar, nam Ds. G. A. Zijderveld, wegens vertrek naar Hoofddorp, afscheid met Deut. 30 19. GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Bedankt voor: Temeuzen F. Mallan te Rhenen. Voor (toekomstige) studenten. Wanneer je je dit jaar (voor het eerst) laat Inschrijven aan één van de universiteiten, hogescholen of leraren opleidingen kom je terecht in een om geving waar veel kritiek op jou en je christelijke levenshouding zal worden uitgeoefend. Er zullen vragen op ethisch, maat schappelijk en geestelijk terrein op je afkomen. Dan is het prettig als je deze problemen kunt bespreken met mede-studenten bij wie deze vragen ook leven. Daarom willen we je attent maken op de Civitas Studiosorum in Funda- mento Reformato (C.S.F.R.), wat niet anders betekent dan Studentenvereni ging op Gereformeerde Grondslag. De C.S.F.R. heeft als grondslag de Heilige Schrift, en aan vaardt als daar op gegrond de Drie Formulieren van Enigheid. Haar leden zijn voornamelijk uit de Gereformeerde Gezindte afkomstig; door een lidmaatschap van de C.S.F.R. kun je de band met het „thuisfront" bewaren. Als C.S.F.R.-lid bezoek je een bij belkring, waar een gedeelte uit Gods' Woord wordt besproken. Verder zijn er kringen met onderwerpen als; be lijdenisgeschriften, filosofie, de Institu tie van Calvijn, medische ethiek en landbouwethiek. Ook worden er lezingen van allerlei aard gehouden door leden en gastspre kers van buiten de C.S.F.R. In het bij zonder op de weekends en konferenties, die georganiseerd worden, nemen de persoonlijke kontakten en de gezellig heid een grote plaats in; ook buiten de direkte studie-sfeer spelen zij een belangrijke rol op deze studievereni ging. De kennismakingsdagen van de CS. F.R. zijn op de volgende dagen: Delft: 27 - 31 augustus Utrecht: 20 - 23 augustus Amsterdam: 20 - 24 augustus Rotterdam: 28 - 29 augustus Leiden: 1, 3 en 4 oktober Wageningen: 28 - 30 augustus Groningen: 14 - 22 augustus Ale je meer wilt weten over de CS. F.R., neem dan kontakt op met één van de onderstaande personen: Sola Scriptura (Utrecht): Hfinnie Blokland, Aurorastraat 13, 3581 LT Utrecht, tel. 030 - 514137. Deï Gratia (Wageningen): Margreet van Belzen, Vossenweg 68, 6721 BP Bennekom, tel: 08389 - 8717. Joh. Calvijn (Delft): Onno van de Kaa, Raamstraat 92, 2613 SG Delft, tel: 015 - 123026. Amstelodamense (Amsterdam) Piet Oskam, Ie Helmerstraat 281 2e etage. 1054 EA Amsterdam, tel: 020 - 163889. Yir'at Adonai (Groningen): Egbert Dijkgraaf, Duindoomstraat 381, 9741 PS Groningen, tel: 050 - 773505. Ichtus (Rotterdam): Wim Kalkman, Boveneindselaan 19, 2924 BA Krimpen a/d IJssel, tel: 01808 - 1876 Panoplia (Leiden): Marijke Boele, Dorpsstraat 88, 2631 CV Nootdorp, tel: 01731 - 9212. Landelijk: Maarten Lok, Elzenhof 21, 2411 HM Bodegraven, tel: 01726 - 13039 SINT MAARTENSDIJK Laadscfiop op da?c van auto Bij werkzaamheden aan de zeedijk bij Gorishoek kwam de bak van een laad- sohop terecht op het dak van de auto van de heer A. J. v. Z. De schade werd onderling geregeld. SINT ANNALAND Extra kerkdienst Vrijdag 17 augustus n.m. 2.30 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk in een extra kerkdienst voor te gaan ds. M. D. Geuze waarin het huwelijk bevestigd zal wor den van Kees Heijboer (Tuinstraat) en Marja Nieuwenhuijzen. Vrije giften. Voor de kerkvoogdij van de Herv. Gem. te St. Annaland kwa men twaalf vrije giften binnen met in totaal een bedrag van 165, Uienveiling van 9 augustus 1979 Plantuien, maat veertig opwaarts: 0,41 Plantuien drielingen 0,22. Uienprijsp. kilogram. Aanvoer: twintig ton. Aardappelveiling 10 augustus 1979 Doré eerste soort 0,67 - 0,69; Doré tweede soort 0,64; Doré apart 0,61; Doré drielingen 0,12 - 0,13; Doré kriel 0,43 - 0,44; Lekkerlanders apart 0,42; Gloria eerste soort 0,42 0,44; Gloria apart 0,35 - 0,40; Gloria bonken: 0,69 - f 0,70; Bintjes 0,28 - 0,39; Eigenheimers 0,45 - 0,52; Aminga 0,31. Aardappelprijs per kilogram. Aanvoer: negentig ton. Op D.V. woensdag 15 aug. hoopt de Chr. gem. Zangver. „Soli Deo Gloria" haar repetities weer te hervatten^ voor wat het kinderkoor betreft om 18.30 uur en het gemengde koor om 20.00 uur. Uiteraard hoopt het bestuur, dat aUe oude leden weer trouw op hun post zullen zijn. Maar daarnaast hopen wij dat nieuwe leden zich zullen melden, vooral de herenpartijen kunnen wel wat versterking gebruiken. Natuurlijk zijn nieuwe damesleden ook van harte welkom. Er staan voor het komende winterseizoen verschillende activiteiten op het programma. Op 12 oktober werkt ons koor mede aan een zangavond ten bate van het nieuwe orgel waar ook de bekende zangeres Reinate Heemskerk enkele soU zal zingen. Op 17 oktober nemen we deel aan het Bondsconcours te Rotterdam. Op 7 december maken we met de E.O. in de Ned. Herv. kerk te Dirksland een radio-opname voor het bekende pro gramma „Laat ons de rustdag wijden" en der traditie getrouw wordt op een nader te bepalen datum een Kerst zangavond gegeven. Wil ons koor met een en ander goed voor de dag komen, dan is een s^'-ieuze voorbereiding zeer noodzake lijk. Daarom is het nu het geschikte mo ment als lid toe te treden. Komt, zang minnaars, neemt dit artikel nu eens niet voor kennisgeving aan. Wilt u eerst eens nader kennis maken, kom dan gerust eens een keer naar de repe titie, u bent daar van harte welkom. U kunt zich ook meteen aanmelden bij onze secretaresse: Mevr. P. van Huizen-van Dam, Willem de Jagerstraat 9, tel. 2554. Zullen we dus maar afspreken, tot ziens in „De Rank" op D.V. 15 aug.? Middelhamis - Sommelsdijk Uitslag P.V. de Reisduif wedvlucht vanuit Compiegne d.d. 4 - 8 - 79. In concours 542 duiven. Afstand 276 km. Comb. Polder 1, 3, 11, 31, 32, 33, 41, 49, 72, 78, 89, 101; K. Küevit 2, 4, 68, 80, 83, 84, 85, 93, 104, 117, 118, 121, 125; L. Verolme 5, 50, 70, 81, 122, 130; J. Springvloed D. jr. 6, 21, 71; R. v. Nim- wegen 7, 65; E. Groenendijk 8, 39, 95, 126; H. de Vos 9, 35, 37, 54, 57, 58, 74, 113, 136; A. de Gans 9, 14, 29, 45, 51, 59, 75, 77, 79, 91, 92, 103, 107, UI; A. Human 12, 47, 96; C Vroegindeweij 13, 40, 52, 97, 127, 131; Gebr. Groenendijk 15, 16, 19, 27, 69, 82, 90, 106, 132; A. v. d. Linde 17, 23, 55, 98, 100; J. Springvloed D. sr. 18, 38, 88; B. v. d. Doel 20, 25, 36, 56, 108, 109, 120; Gebr. Kievit 22, 46, 63, 67, 119; W. de Vos 24, 26, 43, 61, 73, 86, 87; A. Bakelaar 28, 34, 123; P. v. d. Boogert 30, 102, 105; Joh. Groenendijk 42, 53, 78, 99, 110, 129, 134, 135; J. Jon- gejan 44, 115, 116, 124; D. W. Kievit 48, 60, 114, 133; J. Vis v. Heemst 62, 64, 66, 128; C. Looij 94, 112. Rhenen Aan het eind van de twee de week van de bouwvakvakantie heeft de heer Quint, tuinchef van Ouwehands Dierenpark op de Grebbeberg, zijn di rectie de vreugdevolle melding kunnen doen, dat het door het talrijk bezoekend pubUek achtergelaten vuil aanmerke lijk minder was dan in voorgaande jaren. Men heeft uitgerekend, dat er per drie dagen 80 m^ vuil in de containers wordt geperst. Na die persing blijft er dan nog 10 m3 over. Dat betekent een verdich ting van zo'n 12"/o. In plaats van vijf maal behoeft men nu maar viermaal per twee weken vuil af te voeren naar de verbrandingsovens in Duiven. In velerlei opzichten vLndt men dat bij Ouwehand prettig. Er behoeft min der te worden verzameld, er behoeft minder te worden afgevoerd en het beeld van het park wordt schoner. Drie positieve zaken. Men heeft de indruk, dat de bezoekers veel minder wegwerpartikelen mee op vakantie nemen dan voorheen het ge val was. Het scheelt de schoonmaak ploeg van het dierenpark nu al elke dag een half uur werk om de tuin weer een fraai aanzien te geven. Ouwehand vindt heft een prachtige bijdrage tot verscho ning van het milieu, alhoewel 80 m^ vuil altijd nog 80 m^ te veel is. Maar Aken en Keulen zijn nu eenmaal ook niet op één dag gebouwd. In elk geval geeft dit bericht de bur ger weer moed en hoop voor de toe komst, dat de mensheid toch wol dege lijk milieubewuster gaat worden. En die kant moet het tenslotte toch op. Interieurverzorgers die om de een of andere reden geen kans zien om een bezoek te brengen aan de internationale vakbeurs voor woningtextiel Inter Decor (van 23 t/m 28 september in de Utrecht se jaarbeurshallen) worden door het Rotterdamse groothandelsbedrijf Deh- nert Jansen B.V. in de gelegenheid gesteld dichter bij huis kennis te nemen van het laatste nieuws op het gebied van vloerbedekking, gordijnstoffen, ve lours, vitrage enz. Deze noviteiten zul len, tesamen met speciale aanbiedingen in het kader van Deja's 60-jarig jubi leum, worden gepresenteerd van maan dag 20 tot en' met vrijdag 24 augustus a.s. in „Vita Nova", Van Aerssenstraat 5 te Sommelsdijk. THOLEN Diefstal in de haven Van de in de Endracht liggende vis- en plezierboten is er de laatste dagen veel gestolen. Dhr. J. B. deed aangifte van vermissing van een zeehengel en twee molens. Dhr. G. v. A. miste een verre kijker, een hengel en gereedschap en dhr. M. was twee werphengels met molen kvirljt. En zo gaat dat maar door. Ook dhr. J. v. O. deed aangifte van vermissing van klein gereedschap. Daar de boten zo goed als zonder toezicht liggen wordt een ieder aangeraden alles zo goed mogelijk af te sluiten. Werkloosheid Bij het Arbeidsbureau Tholen zijn thans 101 mannen en 85 vrouwen als werkzoekenden ingeschreven. Vorig jaar juli waren deze cijfers resp. 105 en 68. Een groot aantal Nederlanders koopt nog steeds een tweede hands auto zon der hem eerst aan een technische keu ring te laten onderwerpen. Het aantal miskopen is hierdoor nog steeds schrik barend. Uit gegevens van de afdeling juridische ledenservice van de ANWB is gebleken dat ruim 15 procent van de juridische conflicten in Nederland, waarmee deze afdeling wordt geconfron teerd, de transactie met gebruikte auto's betreft. Een onbekend percentage mis kopen dat niet bij de ANWB wordt aan gemeld komt daar nog bovenop. De mo gelijkheid deze conflicten tot een voor de koper goed einde te brengen is vaak gering. Uit deze gegevens concludeert de Bond dat men zich nog te weinig realiseert dat een transactie, waaraan geen technische keuring is voorafge gaan, kan leiden tot onoplosbare pro blemen. Wanneer men tot de aanschaf van een tweede hands auto wenst over te gaan, zo waarschuwt de ANWB, laat de auto dan eerst keuren, betaal vooraf geen handgeld, teken geen enkele akte, or derbevestiging of kwitantie en doe geen mondelinge toezeggingen (anders is de koop gesloten). De Bond adviseert ver der aan dè hand van het technorapport de auto indien nodig te laten repare ren en eveneens alvorens tot aankoop over te gaan een door de ANWB uit te voeren hercontrole op de verrichte werkzaamheden te bedingen. Pas dan is men goed op de hoogte van de staat waarin de aan te schaffen auto verkeert. Vanzelfsprekend dient elke transaktie vergezeldte gaan van een gedegen ga rantiebewijs. De ANWB ervaring leert dat het er bepaalde sectoren in de autohandel veel aan gelegen is de potentiële koper ervan te weerhouden vooraf een keu ring te laten verrichten bij een van de ANWB technostations. Als argument hanteert men de lange wachttijden die daarvoor zouden gelden, waarbinnen men de betrokken auto allang verkocht kan hebben. De ANWB wijst met klem op de on juistheid van dergelijke argumenten, aangezien er in het algemeen van lange wachttijden geen sprake is. Met het oog op de vakantieperiode en het groot aantal mensen dat in die tijd een tweede hands auto aanschaft, heeft de Bond er alles aan gedaan het probleem van de wachttijden op te lossen en is daarin geslaagd. Ook uit oogpunt van ver keersveiligheid waarschuwt de ANWB juist in deze periode tegen de malafide autohandel en het risico van een mis koop. door L. Penning XJitgevertJ W. M. den Hertog 31 Toen echter het Staatse leger reeds zijn legertenten bij Utrecht had opgerold en op mars was, om de respectieve stellingen van de Hollandse waterlinie te bezetten, kwam nogmaals contra-order, en zou het leger Utrecht mogen verdedigen! Dat deed de deur dicht. Eerst het besluit, dat de Prins verlof gaf, om Utrecht te verdedigen, mits de Staten van Utrecht het goedkeurden; toen het besluit, om Utrecht op te ge ven; en daarna een nieuw besluit, om Utrecht te verdedigen; drie besluiten binnen twee dagen, die elkander op hieven de poorters van Utrecht ke ken elkander met stomme verbazing aan, en zij begrepen, dat de Hoog Mo gende Heren van Den Haag waren ver bijsterd door de schrik. Het bevel, om zich te Utrecht te handhaven, bereikte het Staatse leger intussen te laat. En het zette zijn troos teloze terugtocht voort, een smartelijke blik achterwaarts werpend naar de oude Bischopsstad, die weerloos aan de vijand werd overgelaten. Naar die Dom hadden de blanke de gens der officieren gewezen, als de sol daten in de verslagenheid van het ogenblik hun wapenen hadden willen wegwerpen. Van dat Utrecht zou, zoals honderd jaar geleden van Alkmaar, de victorie beginnen; aan die sterke muren zouden de hoge golven van 's vijands geweld machteloos afspatten. Het was een illusie geweest, een her senschim, een zeepbel, die uiteenspat in de lichtste tocht Het leger was ontsteld; de burgerij was als verpletterd, en op de pleinen, in de straten schoolde het volk van Utrecht samen, om in de hevigste opwinding te schimpen op de Provinciale Staten, die toch niets anders hadden gedaan dan hun plicht, en met onheilspellende ge baren werden de grote karossen opgeno men, die bij de huizen der voornaamste ingezetenen voorreden. Men begreep wel, wat déze reiskoet- sen betekenden. „De ratten verlaten het zinkende schip!" werd er geroepen. Men sprong voor de paarden, en greep de teugels. Wilde kerels met woeste baarden en vrouwen in geha vende kleren kwamen uit de stegen en sloppen, om het volk nog meer op te ruien. Zij schreeuwden, dat het niet te pas kwam, om enkel het lief en niet het leed met de bevolking te delen. Zij vloekten op de rijken, die hen voor de ellende lieten zitten; zij begonnen de rijtuigen met stenen te bombarderen, en er zou bloed zijn gevloeid, indien de Overheid met de voortreffelijke burge meester Booth aan het hoofd geen krachtige en afdoende maatregelen had genomen. Nooit was Utrecht een somberder toekomst tegemoet gegaan. De meeste poorters schenen hun dood vonnis ontvangen te hebben. De smid wierp zijn hamer neer, en de koopman schoof de grendel voor de winkeldeur. De rechtbanken werden gesloten, want vreemdelingen zouden recht spreken, en de Academie gaf vakantie, omdat de katheders leeg stonden. Het volk, dat daar straks door een golf van opwinding in de straten was gedreven, werd door een nieuwe golf van ontsteltenis naar binnen gejaagd, om de kostbaarheden, het geld, het goud en zilver onder de vuurplaat, achter het huis, in de tuin, onder de wortelen van een grote struik te begraven. De lands- obligatiën, die pari hadden gestaan, daalden tot 30 procent; de Oost-Indi sche aandelen, voorheen voor 572, verkocht, werden tevergeefs voor de helft ten verkoop aangeboden. En uit die chaos van verwarring en ellende, van schrik en angst, uit die poel van achterdocht en wantrouwen, waarbij de naaste gebuur niet meer werd ver trouwd, rees de droeve klacht op: „De regering radeloos! het volk redeloos! het land reddeloos!" HOOFDSTUK XIII De morgen begon te schemeren, toen een veekoopman, met een flinke stok gewapend en een paarse doek om de hals, de richting naar Hilversiim in sloeg. Hij liep rustig en bedaard, met jeug dige tred, en keek door de grote bril naar het Oosten, waar een purpere tint als een lange, vurige streep de dageraad aankondigde. Maar de sterren, die de nacht verlichtten, waren nog niet afge lost van haar taak; zij schitterden met zachte glans, terwijl de morgenster ze alle overtrof in de luister van haar Ucht. Uit de grienden en de moerassen klonk de scherpe kreet der watervogels; het heir van vogelen scdiudde de dauw van de vleugels, om straks uit te barsten in een jubellied, terwijl over de velden ter weerszijden van de weg een witachtige damp lag uitgespreid. „Het zal weer heet worden vandaag!" zei de man met de grote bril t<yt zichzelf, en hij wierp een blik achterwaarts, want hij meende het gerucht van hoef getrappel te hebben gehoord. Maar hij had zidh blijkbaar vergist. Er heerste een diepe stilte, en terwijl de damp langzaam optrok, zag hij in de verte de blauwe rook uit de schoorste nen van een,paar boerenwoningen kaarsrecht oprijzen naar de wolkeloze hemel. Hij bleef even staan, om te luisteren. Nu hoorde hij het hoefgetrappel werke lijk; het geluid kwam van het Zuid- Oosten, en terwijl de dag elk ogenblik sterker werd, konden zijn ogen reeds onderscheiden, dat het een afdeling rui terij was. Een ogenblik scheen dte jonge vee koopman de lust te bekruipen, achter een wilgenstruik weg te kruipen. Hij had de bundel, die hij in een bruingerui te zak over de schouder droeg, reeds neergezet, maar toen bedacht hij zich, nam de bundel weer op de rug, en schreed, zonder om te zien, rustig voort, totdat het gehinnik der paarden hem in de oren klonk. „Hallo!" schreeuwden de voorste ■ruiters in het Frans, met een paar Hol-, landse stopwoorden er tussen die ze reeds hadden geleerd: „aan de kant, slungel, of we rijden je onder de voet!" De veekoopman week vlug ter zijde, naar de stoep van een boerenhofstede. En de boer stond daar, de bonte slaap muts met lange pluim op de ongekam de haren, met angstige nieuwsgierig heid over de onderdeur te kijken. De ruiterbende, honderd en dertig paarden sterk, bood een prachtig schouwspel in de zomerse Junimorgen. Het waren flinke ruiters met krijgs haftige gelaatstrekken; de meesten kwamen uit Normandië. Enige officieren reden voorop, de zwierige hoeden met gouden lissen op- getoomd, terwijl de rand met de prach tigste vederbossen was versierd. Hun Wapenrokken waren belegd met gouden borduursel; him vesten waren van de fijnste damast, terwijl de laarzen, waaraan de zilveren sporen waren vastgegespt, met kanten en linten ge tooid waren. De ruiters hadden blijkbaar veel schik. Hun vrolijke scherts weerklonk door de stilte van de zomermorgen, en toen de bonte slaapmuts plotseling vol benauwdheid wegdook onder de boven- rand van de onderdeur, ging er een scshaterend gelach op. De ruiterij was nu voorbij, en de vee koopman zette de muts, die hij met onderdanige eerbied had afgezet, weer op, toen een rijtuig snel achter de rui terstoet volgde. Hij had er geen flauw vermoeden van, dat deze karos bij de ruiterstoet behoorde, maar een der beide dragonders, die ter weerszijden van het rijtuig reden, sloegen met de stompe kant van de sabel naar hem, om de man te beduiden, het hoofd te ont bloten. (Wordt tMTUOlfiKl)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 2