De eeuwige kroeg ZEEUWSE WANDELINGEN Postzegeluitgifte- programma 1980 Uit ANWB onderzoek blijkt: bijna eenderde van ongevallen vindt plaats op dagtochten l 3 H s 4 7 8 i PREDIKBEURTEN ZEELAND Bladz. 2 JEItiAHDBW-WISüWSi" Vrijdag 10 augustus 1979 Dit opschrift is van een boek, dat ik eens gelezen heb. De ondertitel is „de geschiedenis van het openbaar lokaal". U moet het woord eeuwig niet opvat ten in de godsdienstige betekenis, zoals het in de Bijbel voorkomt. Het betekent eenvoudigweg: langdurig. Zo spreken we ook van de eeuwige student, meest al de uitgaander, die er veel langer over doet dan de normale student. Ik heb pas een boek uit Noorwegen ge lezen: „En eeuwig zingen de bossen". En spreken Nehemia en Daniël hun vorst niet aan met de woorden: „O ko ning, leef in eeuwigheid." Het woord kroeg heeft nu een ietwat ongunstige betekenis, evenals een kroeg loper. Vroeger was het gewoon een her berg, waar een uitnodigende kruik uit hing. Kruik is in het Duits „Krug" en dat spreekt men bijna net eender uit als ons woord kroeg. In dit artikel gaat het nu over her bergen, logeren, hotels, alles wat met reizen te maken heeft. Nu het reissei zoen weer is aangebroken, wilde ik hier over een en ander vertellen. Gastvrijheid De Bijbel is wel geen reisgids of een programmaboek, maar er staat toch heel wat over het reiswezen in, natuurlijk op een heel andere manier dan in on ze tijd. Een van de mooie eigenschappen van de oosterling was de gastvrijheid. Pau- lus noemt dit woord herhaaldelijk in zijn brieven, u moet het maar eens op zoeken in Romeinen 12 13, 1 Timotheus 3 2 en 5 10, Titus 1 8. Het is een van de goede eigenschappen, die een ouderling behoort te hebben. Geregeld wordt er dan op gewezen „want gij zijt een vreemdeling geweest in het land Egypte". Wat is het niet heerlijk voor een vreemdeling als hij goed ontvan gen wordt! En volgens Hebreeën 13 2 hebben daardoor „sommigen zonder het te weten engelen geherbergd". Dat ondervond ook Abraham toen engelen hem de geboorte van een zoon aankondigden (Genesis 18). En Lot, die zijn gasten beschermde en liever zijn dochters aan een bandeloze roep smeer lappen wilde afgeven dan de gastvrij heid te schenden. Als Job zich verdedigt tegenover zijn vrienden, zegt hij (31 32): „geen vreem deling vernachtte buiten, mijn deuren deed ik open voor de reiziger". Ook de Heere Jezus had op zijn trektochten door het land Israël plaat sen, waar hij gastvrij ontvangen werd, zoals in Bethanië bij Maria, Martha en Lazarus. Echter niet overal, hij heeft ook wel eens geklaagd, dat hij geen plaats had waar hij zijn hoofd kon neerleggen. Als hij zijn discipelen uit zendt om te prediken en wonderen te doen, moeten ze maar proberen onder weg onderdak en voedsel te vinden. „Een arbeider is zijn loon waard". Wil len ze hen niet ontvangen, dan zijn de bewoners de vredegroet niet waard en moeten ze het ergens anders zoeken. Ook de Mohammedanen zijn gastvrij, het is een voorschrift uit hun heilig boek de Koran. Als een vreemdeling de tent heeft aangeraakt, voedsel ge bruikt of een of andere formule heeft uitgesproken, zal de gastheer zijn vreemde gast beschermen en verzorgen. In navolging hiervan las ik van Bertha van Heyen, een weduwe uit Gouda, die meermalen Erasmus en kloosterlingen aan haar dis uitnodigde. Op Goede Vrijdag had ze dertien armen te gast, die ze zelf de voeten waste, zoals de Heere Jezus dat gedaan heeft bij zijn discipelen. Een Duits spreekwoord zegt: „Zwei Tage Gast, vom dritten Tag ein Haus- genosse", dat wil zeggen: een vreem deling is de eerste twee dagen een gast, maar vanaf de derde dag een huisgenoot. Oude herbergen Ook in de Bijbel lezen we reeds over deze logeergelegenheden. Wie kent niet de geschiedenis van Jezus' geboorte (Lucas 2), voor wie geen plaats was in de herberg te Bethlehem. Nog veel vroeger wordt in Jozua 2 de herberg van Rachab genoemd, de vrouw die de twee verspieders niet alleen geherbergd maar ook verbor gen heeft. Ze heeft er haar leven door gered. Maar een goede naam had ze niet, ze wordt altijd genoemd in gezel schap van haar bijnaam: Rachab de hoer. Vroeger hadden herbergen dikwijls een slechte naam vanwege de onge regeldheden die er plaats hadden. Dik wijls waren het verdachte huizen, zoals dat van Rachab. Geen wonder dat een zekere Hildebrand in een herberg te Damme van de waard „een wijf van buten" eiste om er de nacht mee door te brengen of anders de dochter des huizes zijn „wille" te hebben. Maar dit was een nette zaak, de herbergier haalde de politie erbij en de veeleisen de gast kwam in de gevangenis terecht. Ook werd er gestolen, gedobbeld om geld, gedanst en veel te veel gedron ken. Spelen als schaken, dammen en kegelen werden wel toegestaan. Op 29 april 1546 werd onder bazuin geschal in Geneve op verzoek van Calvijn bekend gemaakt, dat de burgers der stad geen herberg meer mogen bezoeken, overtreding kostte 10 stui vers boete. De achtergrond van zo'n verbod zal wel gelegen hebben in grote ongeregeldheden en uitspattingen in de kroegen. Reeds in het oude Rome hadden de herbergen een slechte naam. Wanneer een senator, een lid van de regering dus een voornaam persoon, trouwde met de dochter van een waard, verloor hij zijn burgerrechten. In het jaar '79 werd Pompeji, een stadje van ongeveer 25.000 inwoners door de lava van de Vesuvius bedol ven. Nu is de stad weer opgegraven, ik heb er ook een paar keer rondge wandeld. Op een muurschildering in een voormalige herberg zijn twee klan ten aan het dobbelen. Ze hebben waar schijnlijk ruzie gekregen, want op een volgende afbeelding worden ze door de herbergier buiten de deur gezet. De herbergen of taveemen, zoals ze ook wel genoemd werden, kregen de naam „kapel of kerk van de duivel". In sommige plaatsen mochten geeste lijken er niet binnen gaan, die waren ook niet altijd onberispelijk van zeden, ik las van hen deze regel „papen en klerken die des nachts wandelen in tavernen, in bordelen of in stoven on- tamelic onbetamelijk, niet fatsoen lijk)". Een stoof is een badhuis, het had ook een slechte naam vanwege de ge mengde baden en wat daaruit voort vloeide vanwege ,,de vroukens die van lichter munte zijn". Kwade herbergen hadden ook een slechte reputatie door de vagebonden, soldaten en bedelaars die er logeerden. Niet altijd deed de waard open als ze zich voor logies meldden. Soldaten moesten in de herberg hun wapens afgeven, een goede voorzorgs maatregel. Middelburg L. van Wallenburg In 1980 zal de PTT, met instemming van de Staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, mw. Drs. N. Smit-Kroes, weer een aantal bijzondere postzegels uitgeven. Februari: Een serie van drie zegels ge wijd aan bekende, niet meer in leven zijnde Nederlandse politici. April: Een serie van vier Zomerzegels (met bijslag), met als onderwerpen Toerisme en Recreatie. April/mei: Een serie van twee zegels die in het teken staan van Bezetting en Bevrijding, t.w. een Anne Frank- zegel, respectievelijk een zegel met de voedseldropping op 29 aprU 1945 als thema. Mei: Een filateliezegel ter gelegenheid van de 3e N.V.P.H.-show en de 6e Internationale Filatelistische Tentoon stelling voor Jonge Filatelisten „Ju- postex 1980". Juni: Een serie van twee postzegels die de aandacht vestigen op internationa le sportevenementen die in 1980 in Nederland zullen plaatsvinden,t.w. - een postzegel (met bijslag) ten gun ste van de Olympische Spelen voor Gehandicapten, „Paralympics", en - een postzegel ter gelegenheid van de Bridge Olympiade 1980. Augustus: Een serie van drie zegels die de aandacht vestigen op Verkeer en Vervoer. September: Een serie van twee Europa- CEpT-zegels, met als onderwerp „vooraanstaande persoonlijkheden". Gekozen is voor H.M. Koningin Wil- helmina en de staatsman Winston Churchill. Oktober: Een postzegel ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Vrije Universiteit van Amsterdam. November: Kinderpostzegels; een serie van vier postzegels met bijslag en een velletje. De reeds voor 1979 aangekondigde nieuwe luchtpostzegel voor bijzondere vluchten zal pas in 1980 verschijnen. De juiste data van uitgifte, de even tuele verkooptijdvakken en de waar den zullen te zijner tijd worden bekend gemaakt. THOLEN Diensten Ten Ankel: Woensdag 15 augustus 18.45 uur ds. J. Roodzant. HERV. GEREF. EVANGELISATIE TE YERSEKE 12 augustus: 14.30 en 18.30 uur kand. v. Vuren, Amsterdam. 19 augustus: Ontmoetingsdiensten in de Ned. Herv. Kerk: 10.30 uur ds. B. Duisterhof, Yerseke, 16.30 uur ds. L. WüUschleger, Tholen. 26 augustus: 14.30 uur ds. W. J. Goris sen, Stavenisse, 18.30 uiu: ds. J. van Oostende, Oud-Beijerland, 2 september: 10.00 uur kand. Boon, Sliedrecht, 18.30 uur ds. D. J. Bud ding, Scherpenisse. 9 september: 14.30 uur ds. J. Batelaan, Voorschoten, idem 18.30 uur. 16 september: 14.30 uur eerw. heer H. P. Wilstra, St. Anthoniepolder, 18.30 uur ds. H. Stroeve, Hendrik Ido Am bacht. 23 september: 14.30 uur ds. T. W. van Bennekom, Ooltgensplaat, 18.30 uur ds. W. Verboom, Nieuw Lekkerland. 30 september: 14.30 en 18.30 uur ds. R. van Kooten, Zeist. Bijna eenderde (30%) van de onge vallen, waarbij Nederlandse vakantie gangers waren betrokken, die in 1978 met de auto naar het buitenland gingen, vindt plaats in de omgeving van de standplaats, d.w.z. op dagtochten. Dit is een van de belangrijkste conclusies uit een onderzoek, dat de ANWB heeft gehouden naar de oorzaak van 1140 ernstige verkeersongevallen. Het betreft hier ongevallen, die in het zomersei zoen vorig jaar bij de ANWB-Alarm- centrale werden aangemeld. Van de 3,4 miljoen Nederlanders, die vorig jaar met de auto met vakantie naar het bui tenland gingen, koos het merendeel er gens een vaste standplaats op camping, in hotel of bungalow. En vandaaruit werden korte of lange dagtochten per auto gemaakt. Van het aantal ongevallen gebeurde 85% binnen 100 km na het vertrek van de tocht, en was 75% nog niet langer dan 3 uur onderweg. De mensen, die al vaker in het betreffende vakantieland waren geweest, waren meer betrokken bij deze ongevallen dan diegenen die nog nooit in het land hadden gereden. In Frankrijk en Spanje kwam bijna de helft van alle ongevallen voor. Het was opvallend dat meer dan 20% van de ongevallen plaatsvond op vrij stille landwegen en 38% in bochten. Men weet het ongeval vaak (22%) aan slechte wegen en bewegwijzering, en een onjuist voorrang verlenen (22%). Het zijn vooral de jongere bestuurders, die deze ongevallen in de omgeving vn de standplaats overkomen. Uuit deze gegevens kunnen volgens de ANWB en kele conclusies getrokken worden, waar de vakantiegangers komend seizoen extra rekening mee zouden kunnen houden tijdens de autotochten in de omgeving van de vakantiestandplaats: - Rijd oplettend bij dagtochten en andere korte autoritten - Pas uw snelheid ex tra aan in bochten en op stille landwe gen - Let goed op de voorrangsregels Hallo jongelui, daar zijn we dan weer na een afwezigheid van twee we ken. De vakantie van Oom Ko zit er op! Jullie blijven nog een poosje va kantie houden, en dat is jullie van harte gegund. Vroeger kenden wij die weel de niet en daarom ben' ik blij dat jullie een tijdje kunnen genieten. De vakan tie van jullie oom was wel niet zo lang, maar toch erg dankbaar dat hij er eens een poosje uit is geweest. Maar nu gaan we weer werken. Jullie hebben er de tijd voor om een raadseltje op te los sen. We geven maar een heel eenvou dige om te starten, dus doen jullie je best er maar op. AUGUSTUSRAADSEL 1 1 1. 50 als Romeins getalwerk 2. wintervoertuig 3. landpale in het deel van Zebulon (Joz. 19) 4. een dal waarin Nebukadnezar een beeld liet oprichten (Dan.) 5. hier legerden zich de Filistijnen (1 Sam. 28) 6. rivier in Babel (Ezech. 1) 7. Hebreeuwse naam voor Sadrach (Dan.) 8. akker des bloeds 9. plaats waar de richter Abdon werd begraven (Richt.) De beginletters vormen een woord dat ongeveer hetzelfde betekent als streek. Prijswinnaars kunnen we nog niet vermelden, daar er nog maar enkele brieven zijn binnengekomen. Wel zijn er twee jarigen, waarvan er inmiddels al één jarig is geweest. Dat is wel jammer, maar de schuld ligt bij de vakantie. Kan oom dus echt niets aan doen. Lenie Lodder, Ringstraat 31, 3245 CS Sommelsdijk is jarig 12 augustus. Anja Mierop, Molenweg 23, 3253 AM Ouddorp is jarig geweest op 9 augustus. Wij wensen deze dames nog vele le vensjaren toe. De Heere geve hen ge zondheid in het verdere leven, maar bovenal een hart dat naar Hem leert vragen. Dat zou groot zijn, meisjes. Een prettige en goede verjaardag wen sen wij jullie beiden namens alle raad selvrienden en vriendinnen. Ook deze dames zullen het vreselijk fijn vinden als ze een boel kaarten kregen voor, op of na hun verjaardag. Ook de ou ders onze hartelijke gelukwensen met hun kinderen, OPLOSSINGEN JULIRAADSELS 1 postzegel schooltas baroMeter z o n w E r 1 n g zomeRweer rondvaart fotoAlbum schoKland olifAnten tegeNwind zeilTocht verdienen hardErwijk ZOMERVAKANTIE 2 Eliza B a 1 a k E b z a n N a h u m H a n a n Aaron E 1 d a t Z o f a r E n d o r Ruben EBEN-HAEZER 3 „Mijn hart wou nergens tieren, en nergens vond het vree; dan tussen uw rivieren, nabij uw grote zee" De gevraagde woorden waren: wijn auto vriend energie D.V. vrees Bergen aan Zee trouw H.M. grotten tennis sneeuw N.S. rijn heer nu BRIEFWISSELING Tineke van Rossum - Zeist. Dat kan ik me voorstellen dat je het laatste raad sel niet meer kon maken. Je vakantie zal er nu bijna opzitten denk ik, ten minste je vakantie in het buitenland. Maar je houdt nog enkele weken over, kan je thuis ook nog een poosje genie ten Tineke. Hebben jullie goed weer gehad met devakantie? Je hebt je rap port nog even wezen halen voor je weg ging, is het meegevallen? Ziet oom Ko nog wel. Groeten hoor. Cora van Rossum - Zeist. Jij was na tuurlijk ook van de partij. Heb je een goede verjaardag gehad in Oostenrijk, Cora? Je zal in het buitenland je ver jaardag vieren zeg. Toch wel leuk hé. Er zal wel niet zoveel visite geweest zijn, daar is het e enbeetje te ver voor. Maar het kan toch wel een fijne ver jaardag geworden zijn. Je bent nu weer in Holland, dus kan je ook weer raad sels oplossen. Heb je ook je rapport gehad Cora? Elly Voortman - Ouddorp. Je hebt het maar druk gehad in de vakantie Elly. Maar in de buitenlucht werken is o zo gezond. Nou, ik ben niet op die toren geweest, want die klim is wat te zwaar. Dan zou er een lift in moeten zijn, maar zover zijn ze daar ook nog niet. Maar het uitzicht zal wel geweldig zijn. Ook je rapport trouwens. Uit de lucht gezien valt er wel een cijfer op dat er niet bij hoort. Oom Ko heeft ook aardbeien geplukt én boontjes, maar niet zóveel als jullie vermoed ik. Ben erg benieuwd over dat „iets". Wat zou dat kunnen zijn! Simone Voortman - Ouddorp. Dit was dan je laatste brief, Simone. Jammer dat je er mee stopt, maar begrijpen kan ik het wel. Je zal het wel erg druk krijgen, maar dat is niet zo erg. Werken is gezond. Je wist niet hoe lang je hebt meegedaan met het jeugd- hoekje? Precies kan ik het niet na gaan, maar je wordt voor het eerst genoemd bij de prijswinnaars in okto ber 1975. Het zou dus kimnen zijn dat je in januari 1975 bent begonnen. Ook nog even een fijn schoolreisje kunnen pakken en nu afgezwaaid. Ik heb het gelezen hoor. De cijferlijst is meege vallen en nu kan je proberen wat an ders dan cijfers te gaan verdienen. Van harte voorspoed toegewenst, maar bo venal des Heeren zegen, want daar is alles aan gelegen. De hartelijke groe ten en... rnisschien hoort oom Ko nog wel eens wat van je. Het allerbeste Simone! Klazina Joppe - Dirksland. Dat was een uitgebreid verslag over je rapport, Kla- zien. Wat heb je al een berg vakken zeg. Er staan nog wel enkele cijfers op, die veranderd moeten worden. Moet je zo snel mogelijk maar proberen hoor. Want je kan het wel. Een leuk schoolreisje was dat zeg ,naar den Haag. En nu nog zo'n lange vakantie. Flink dat je je vader wil gaan helpen, maar die kan je niet overal bij gebruiken denk ik. Maar je zal je best kunnen vermaken. Je schrijft over nog een reisje, dus heb je nog wat te goed! Anja Joppe - Dirksland. Ook al zo'n enorme lijst met cijfers. Maar ze mo gen er zijn Anja. Zo volhouden hoor, dan komt het dik in orde. Heb je een fijne verjaardag gehad? Wel een leuk schoolreisje zeg, naar Duinrel. Ik heb nog nooit een „kikkershow" gezien hoor. Jij vond het erg grappig merk ik. In Dirksland hebben ze ook wel kikkers, maar die zijn niet zo geleerd hé. Heb je nog verdere vakantieplannen Anja? Dat hoort oom Ko straks wel hé. Jaap Joppe - Dirksland. Wat je van plan ben weet ik niet Jaap, maar je zou er kans over zien de krant vol te schrijven. Met een beetje studie wordt je beslist nog een goede journalist. Waar moet ik nu beginnen en waar moet ik ophouden? Mijn hartelijke dank voor je mooie verslag van de meerdaagse schoolreis. Je hebt er slag van hoor. Je rapportcijfers zijn ook keurig, het kan haast niet beter. En je zag ook nog kans de avondvierdaagse te Middelhamis mee te lopen. Nogmaals mijn dank en de groeten Jaap! Connie Nieuwenhuize - Yerseke. Een gezellige brief Connie! Jullie hebben een fijn schoolreisje gemaakt zeg; naar het vestingstadje Naarden. Dat was een hele belevenis om het afschieten van zo'n oud kanon te horen en te zien. Tegenwoordig zal dat wel een beetje anders gaan geloof je ook niet. Ben je met de vakantie ook nog op reis ge weest Connie, of heb je het maar dichtbij huis gehouden. Daar is trou wens ook genoeg te genieten en te beleven. De hartelijke groeten hoor. André Kastelein'- Zeist. Je bent geluk kig overgegaan schrijf je. Had je daar dan niet op gerekend met zulke mooie cijfers. Want je rapportcijfers mogen gezien worden hoor. Als je zo je best blijft doen, kan je nog wel minister van financiën worden. Dat zou niet zo on aardig zijn hé! Moet je wel om oom Ko denken hoor. Dat is niet zulk mooi nieuws André, dat je beide opa's weer in het ziekenhuis zijn opgenomen. Je moet ze beslist de groeten overbrengen van oom Ko, en vanzelf beterschap toe gewenst. Niet vergeten hoor! Jan V. d. Doel - Nieuwe Tonge. Zo, dus jij gaat al naar de derde klas, dan heb je ook wel mooie cijfers gehad. Moet je eens schrijven! Je schrijft over „de Dam". Dat is zeker de Grevelingendam? Daar is het wel heel mooi hé, maar het kan er wel heel druk zijn. En nog gevaren ook, en niet zeeziek geworden? Oom Ko kan niet „waterskieën" hoor, maar dat vind ik niet zo erg. Ik vind het wel een mooi gezicht als ze daar mee bezig zijn, maar ik sta liefst met beide benen op de grond. Heb je een fiine vakantie gehad Jan. Het zit er bijna op jo! ALLEMAAL We gaan er nu weer mee stoppen. Er ligt nog genoeg te wachten, maar we zullen het eerlijk verdelen, en oom Ko heeft nog zoveel werk. Oom Ko zou er graag weer eens wat nieuwe gezich ten bij zien komen. Welke jongen of meisje heeft zin om ook mee te gaan doen. Probeer het eens, er is niet zo veel werk aan, en er zijn mooie prijzen te verdienen. De ouderen gaan gelei delijk aan vertrekken, en we moeten toch ons hoekje kunnen blijven vullen. Allemaal de hartelijke groeten en nog wat prettige vakantieweken toegewenst van jullie oom Ko! Dese vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-nieuws, postbus 8, Middelliamis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De ^agen worden door deskundigen be antwoord en lullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met ant woord ia deae rubriek worden gepubli ceerd. OUD BOKSJE Hierbij twee tekeningen van een foto camera. Is hier een gebruiksaanwijzing bij te krijgen? Kan ik er ook kleuren foto's mee maken? Antwoord - Ondanks lang speuren kon den wij geen handleiding meer vinden bij dit boxtoestel, dat zeker al 30 jaar oud is. Daar ook de handel geen archief aanlegt van oude folders enz. konden wij ook geen kopie maken. Wat uw toestel betreft, dat is niet zo gebrekkig als velen denken. U kunt er heel goed kleurenfoto's mee maken en ook dia's. Wij kunnen aan uw tekeningen, hoe voortreffelijk ze ook zijn, niet zien wat zoal geregeld kan worden (belichtings tijd, diafragma, enz.) en wat niet. Nu er geen handleiding bij is, raden wij u het volgende aan. U zorgt dat u bij dit toestelletje altijd een klein notitie boekje hebt en een balpen of potlood. U noteert nu na elke opname (of na een reeks opnamen) de gegevens. Later vult u het resultaat in: scherp of onscherp, goed belicht of overbelicht of onderbe licht enz. U komt er dan vanzelf wel achter hoe het toestel gebruikt moet worden. Deze werkwijze is trouwens óók van belang voor alle dure en niet volledig automatische camera's. ZIEKE TOMATEN Het blad van mijn tomaten krult zo erg, dat ze a.h.w. dichtgevouwen zijn. Wat is de oorzaak en wat is er tegen te doen? Antwoord - Tomaten kunnen door vele virusziekten worden aangetast en uw planten hebben er één van. Als het zó ver is, helpt niets meer. Men kan alleen de aangetaste planten verwij deren zodra men het ziet, deze ver branden of begraven en vervolgens de handen wassen, anders brengt u het over op de gezonde planten. Meestal zijn de planten die men koopt al besmet zonder dat dit te zien is. Ook kunnen luizen de kwaal overbrengen aan aller lei planten in de buurt. Als het niet erg is kunt u afwachten of de vruchten normaal afrijpen. Plant volgend jaar uw tomaten zo ver mogelijk van de plek waar ze dit jaar gestaan hebben. Over leg met uw plantenkweker of hij van anderen óók klachten heeft gehoord en of hij een andere kas voor de opkweek kan kiezen of de grond verversen. De oorzaak kan echter ook in uw eigen tuin liggen, zoals wij boven reeds aan gaven. KALFSHUID Wij hebben op tafel een zwartbont kalfsvel. De witte gedeelten zijn vuil geworden. Hoe krijgen wij die weer schoon? Antwoord - U neemt een spons en maakt die tamelijk vochtig in een op lossing van Andy en veegt hiermee over de haren en wel met de vleug mee. De bedoeling is n.l. dat de huid zelf droog blijft. Die kan anders wel eens gaan rimpelen en dat is bijna niet te ver helpen. U kunt het ook proberen met lauw water waarin een scheut ammonia is opgelost. Het hangt helemaal van de soort vuil af of dit allemaal helpt. Ge woonlijk helpt het wel bij norrriaal, huishoudelijk vuil, maar is er vet, olie, boter of iets dergelijks op gemorst dan is chemisch laten reinigen toch de beste oplossing. ZILVER IN BAD Op 22 juni j.l. publiceerde u iets over het reinigen van zilveren sieraden. Maar bij vele juweliers kan men toch Silver Dip kopen? Dit Zwitserse produkt werkt goed en is niet gevaarlijk, meen ik. Antwoord - Inderdaad is dit een bruik baar reinigingsmiddel al is het wat duurder dan wat wij noemden. Maar u moet met Silver Dip wel terdege oppas sen als in het te reinigen voorwerp stenen zitten. Die worden er soms erg door aangetast. Met name bloedkoralen slaan er wit van uit. Er zijn nog wel meer produkten en u doet er goed aan, ze bij de juwelier ter plaatse te kopen. Die geeft er gewoonlijk een handleiding bij en kan u waarschuwen voor wat u zoal niet mag doen met het schoon maakmiddel. PAPEI^LIPKWESTIE In oude stukken, bijv. uit de 20'er jaren, vond ik wat roestige paperclips. Die hadden een verdikking aan de uiteinden. Het voordeel was, dat het papier er niet door beschadigd werd, zoals bij de tegenwoordige clips. Zijn die oude nog te krijgen? Antwoord - Ondanks lang speuren heb ben wij geen winkel meer kunnen vinden die deze clips nog had of kon zeggen waar ze te krijgen zijn. Overi gens was men hier en daar van mening, dat juist die twee knobbeltjes aan de einden krassen en beschadigingen kon den geven. Wij dachten van niet maar hoe dit zijer zijn vele andere modellen clips in de handel, o.a. driehoekige die ook echt geen beschadiging aan het papier geven. Ook zeer grote clips doen dat niet. Voorts zijn er kunststof paper clips te koop, die zo zacht zijn dat ze evenmin beschadigingen geven. Ze zijn er zelfs in verschillende kleuren, zodat men er tegelijk een soort signalering mee kan bereiken. Wij zenden u er een paar. Ze zijn niet groot en niet sterk maar mogelijk kunt u zich ermee red den. OPEN DAGEN LUCHTMACHT Op welke data en plaatsen houdt onze luchtmacht dit jaar haar open dagen? Antwoord - Dat is er elk jaar maar één, wat gezien de energiecrisis ook wel toe te juichen is. Dit jaar is het feest op 15 september en wel op de Vliegbasis Twenthe. Men houdt de open dag beurtelings beneden en boven de grote rivieren, dus volgend jaar mag u er één in het zuiden verwachten; plaats en datum staan nog niet vast. Vorig jaar toen de lawaaimaker 65 jaar bestond, brak men de regel en vierde men het jubileum op Deelen, dus ongeveer in het midden des lands. BEWIJS VAN ONVERMOGEN Voor het aangaan van e.en rechtzaak is mij aangeraden een bewijs van on vermogen te halen op het gemeentehuis. Nu is mijn vraag of men voor het ver krijgen daarvan een eigen huis mag bezitten. Antwoord - Eigenlijk gaat het zo, dat men bij de gemeente een verklaring haalt omtrent de gezinsomstandigheden eninkomen en vermogen en dat men daarmede naar, de rechtbank gaat die dan bepaalt of men voor gratis rechts bijstand in aanmerking komt of voor een bijdrage in de kosten. Daarbij zijn gezinsomvang en inkomen en vermo gen dus van belang en ook het belang dat men heeft bij de procedure. Bij het inkomen wordt eerst rekening ge houden met een aantal vaste uitgaven die men heeft zodat men bij een tame lijk groot inkomen toch al voor bijstand in aanmerking komt. Bij het vermogen telt de eerste 100.000,— van de waar de van een eigen huis niet mee. U kunt het dus altijd proberen. PIOENROZEN In sept. 1975 heb ik twee pioenen geplant, maar tot dusver zijn daar geen bloemen aan gekomen. Wat zou de oorzaak kunnen zijn? Antwoord - Pioenen hebben een hekel aan verplanten en als u het tóch doet bloeien ze een paar jaar niet. Maar ze staan nu al vier jaar op dezelfde plaats en dus hadden ze nu wel moeten bloei en. Hebben ze wel voldoende zon? Halfschaduw kan, maar méér toch echt niet. Voorts moet uw grond voldoende bemest zijn met goed verteerde mest omdat u op schrale zandgrond woont. Nu ze er eenmaal staan moet u kunst mest gebruiken en wel een mengmest die voldoende stikstof en kali bevat. U strooit tweemaal in de groeitijd 25 gram rond elke plant en wel op een kring van een halve meter rond die plant en hakt of schoffelt dat even in. Pas als er goede bossen stengels en blad zijn mag u bloei verwachten. MUNTENBLAD Bestaat er een tijdschrift over oude munten? Antwoord - Ja, de Muntkoerier, Cana dalaan 8a, 7316 BX Apeldoorn. Het verschijnt maandelijks en kost zo'n 40,per jaar. SINT ANNALAND Aardappelveiling 7 augustus 1979 Doré eerste soort 0,65 - 0,68; Doré apart 0,60; Doré drieüngen 0,13 - 0,14; Doré kriel 0,45; Lekkerlanders eerste soort 0,51; Lekkerlanders apart 0,45; Gloria eerste soort 0,39 - 0,41; Gloria apart 0,38 - 0,39; Gloria bon ken 0,62 - 0,64; Bintjes 0,33 - 0,37 Bintjes bonken 0,65. Aardappelprijs per kilogram. Aanvoer: 195 ton. SINT ANNALAND Opbrengst busjes bij de kerktelef. v. de Ned. Herv. Kerk bleken deze een bedrag te bevatten van niet minder dan 2742,80. Hiervan werd 1800,— be stemd voor de kerkvoogdij en 931,80 voor de diakonie. Koll. kerkvoogdij. In de afgelopen maand werd voor de kerkvoogdij van de Ned. Herv. Kerk een bedrag van 3787,74 ontvangen. Schulddelgingsfonds van de Ned. Herv. Kerk ontving 1012, ZONDAG 12 AUGUSTUS OOSTERLAND Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. J. Plante Ger. Kerk Gez. diensten met de kerk van Nieuwer- kerk, in het kerkgebouw aldaar Ger. Gem. 10, 2.30 uur lezen 6.30 uwc ds. J. W. Verwey, H. I. Ambacht Oud Ger. Gem. 9.30, 2.30 en 6.30 uur lezen. SINT ANNALAND Herv. Kerk 10 u. ds. M. D. Geuze, 6 uur ds. A. B. Cy- souw van St. Philipsland Ger. Gem. 9.30, 2 en 6 uur lezen Ger. Gem. in Ned. 9.45, 2.15 en 6.15 u. lezen. NIEUWERKERK Herv. Kerk 10 uur ds. W. J. Kolkert Geref. Kerk (N'kerk - O'land) 10.30 en 5 uur kand. A. A. R. Kamermans te Kamperland Ger. Gem. 10 en 3 uur lezen Ger. Gem. in Ned. 9.45 en 3.30 uur lezen. HERV. GEMEENTEN - THOLEN ZONDAG 12 AUGUSTUS Tholen 9.30 uur ds. L. WüUschleger, 10.30 uur ds. W. Gorissen Poortvliet 10 uur 18.00 uur ds. D. Budding Scherpenisse 9.30 en 14.30 uur ds. D. Budding St. Maartensdijk 9.30 uur hr. C. de Groot, Nw. Lekkerland 14.30 uur ds. M. D. Geuze Stavenisse 10 u. ds. W. Gorissen, 18.00 uur ds. L. WüU schleger St. Annaland 10 en 18.00 u. ds. M. D. Geuze Oud Vossemeer 10 uur kand. M. van Slooten, Ridderkerk, 18.30 uur hr. v. Driel, Nw. Lekkerland St. PhiUpsland 9.30 en 14.30 uur ds. A. Cysouw.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 6