%rH^^ htSbreéhtse Flakkee opgeschrikt door Platina huwelijk van twee Platenaren Aktiviteiten Buurtver. „West'' 52e Jaarg^ang Vrijdaig 10 augusttis 1979 No. 4815 CHR. STREEIKBLAD OF GEREFORMEIEIIDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLIANDSE £31 ZEEIUWSE E3LANDEN Vertddfta ttoeemadl per weekdinsdag- en criidagftoond voor aOe zé^ethaAl 3 jaar VOLLEDIGE GARANTIE voor HETZELFDE GELD Ernstige waarschuwing voor fruittelers Goeree-Overflakkee is opgeschrikt! Er is bacterievuur opgemerkt in meidoorn en perebomen. Dat houdt in, dat men de vinger danig aan de pols moet houden om te voorkomen, dat het zich gaat uitbreiden en dat de bomen met wortel en tak gerooid moeten worden. Al eerder was men bacterievuur tegengekomen in Zeeland en met name op Schouwen. In veel groter mate is het nu geconstateerd op Flakkee, waar het Waterschap Flakkee al bezig is met het rooien van de mei doorns. In totaal zal er aan meidoorn 25 km gerooid worden, waarbij het prachtige gebied van Sommelsdijk naar Dirkslands sas en een gedeelte van het natuurgebied ter plaatse. Snelheid geboden Waterschappen zijn attent Kinderbouwdorp aan de Steiger dijk Het hele eiland Hoe koimt deze ziekte hier? Te weinig onderkend Samenwerking 's-Graveniiage - Ooitgenspiaat s Echtpaar C. van Gent en W. J. Wieihouwer 70 jaar getrouwd. Familie met iiandeisgeest. Op 14 augustus ld09 werd op het raadhuis te Ooitgenspiaat door de ambtenaar van de Burgelijke stand, dhr. A. Hobbel, het huwelijk voltrok ken van Cornells van Gent, van beroep schipper, met Willemtje Johanna Wieihouwer, zonder beroep, beide 33 jaar en wonende te Ooitgenspiaat. Met de familie waren als getuigen aanwezig: Gerard van Nimwegen, van beroep schilder; Johannis Korteweg, van beroep timmerman; Roeland Breeman, van beroep landbouwer en Jacob Gerrit Wieihouwer, van be roep zadelmaker. De drie eerstgenoemden wonende te Ooitgenspiaat, de laatste te Rotterdam, broer van de bruid. Handelsgeest Grossier In rusthuis BEZOEKT ONZE Automobielen-verkoophal OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS - IVIIDDELHARNIS LANGEWEG 113 TELEFOON 01870-2043 Dierenbesciierming Oproep aan alle oud - korfballers Beiaardklanken te Goedereede Aanrijding twee gestolen auto's POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en a&ninistratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 -- Bank Rabo Middelhamis Rek. no. 34 20 01108 ABONNEMENTSPRIJS 8,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bü contract speciaal tarief. DIRKSLAND: De aktivitedten van buurtvereniging „West" is weer in vdle gang, net als vorig jaar zal er weer een feest zijn rond het huttendorp. Het programma gaat van start op maandag 13 augustus en zal duren t.m. vrijdag 17 augustus. De entreegelden voor leden bedragen 2,50 en voor anderen 5,Het een en ander zal plaats vinden op het speel- terrein langs de Philiphoofjesweg, de openingstijden zijn van 's rrnorgens 9 tot 's avonds 5 uur. Het programma ziet er als volgt uit. Maandag 13 augustus: Start met het bouwen van de hutten. Verkiezing van een burgemeester. Ook zal de naam van het dorp worden be dacht. Wie de leukste naam bedenkt krijgt een prijs. Dinsdag 14 augustus: Afbouwen en verven van de hutten. Ook zal men dan beginnen met het maken van een nieuwe attraktie, namelijk zeepkisten. Woensdag 15 augustus: Voor de bewoners zijn er morgen voor groot en klein allerlei sportieve spellet jes bedacht, 's Middags komen de sas- ruitertjes met hun paarden en pony's om een leuke demonstratie te geven. Ook is er voor de bewoners de kans zelf een ritje op een paarderug te maken. Donderdag 16 augustus: De donderdagmorgen wordt benut om de maag wat te versterken, door zelf brood te roosteren, ondertussen gaan de kinderen gewoon door met het maken van de zeepkisten, 's Middags zullen de kinderen en bewoners aangenaam worden bezig gehoiiden door twee clowns genaamd Frans en Berüe Vrijdag 17 augustus: 's Morgens kunnen de kinderen zelf pannekoeken bakken. De zeepkisten worden afgemaakt, 's Middags beginnen We met de afbraak van het dorp, en al les wordt dan netjes opgeruimd. Na het opruimen worden de gebouwde zeepkis ten van stal gehaald. Zij zullen door deskundigen grondig op orginaliteit, aankleding en uiteraard op snelheid. De huttendorpweek wordt 's avonds af gesloten met een groot feest. De muzi kale omlijsting zal worden verzorgd door de mxiziekvereniging AMICITIA met drumband en Majorettepeleton. Ook zal er een groot songfestival wor den georganiseerd, waarbij alle Abba's en Luv's hun beste beentje voor kunnen zetten om de grote wisselbeker proberen in de wacht te slepen. Men kan zich voor het songfestival opgeven bij J. Hoek, Bloemendaal 46, Advies-verkoop en goede reparatie: Broekweg 8 OUDDORP (Z.-H.) TeL 01878 - 2011 of 1295 STAD AAN 'T HARINGVLIET Hervatting repetities De Chr. Gem. Zangverg. „SoU Deo Glo ria" hoopt op dinsdag 14 augustus ajs. haar repetities weer te hervatten, 's avonds om half acht in „Trefpunt". Nieuwe leden zijn hartelijk welkom- Het kinderkoor begint eveneens a.s. dinsdag 's avonds om, 6.15 uiur. Dirksland. Voor verschillende program maonderdelen zijn mooie prijzen te winnen, o.a.: wie de mooiste hut heeft gebouwd, wie de leukste naam voor het huttendorp heeft bedacht enz. enz. VINGERLING 3 - MIDDELHARNIS -TEL. 01870-2518 Radio - Televisie - Afspeelapparatuur - Elektrische Huishoudelijke apparaten - Electrotechnisch bureau eaCTERIEVUUR Er is voor gewaarschuwd, dat aan getaste bomen ten dode opgeschreven zijn zonder tegenmaatregelen. Daarom is het van het grootste belang de ver spreiding van deze besmettelijke ziekte tegen te gaan door de aantasting zo snel mogelijk op te sporen en te ver wijderen. Hiervoor is wel enige des kundigheid nodig. Men kan het ont dekken wanneer men dode bladeren in de toppen ziet. Wanneer men de bo men dan afzaagt 60 cm onder de aan tasting, is er grote kans, dat die boom of tak weer zal gaan groeien en dat het kwaad bezworen is. Deze besmetting heeft gevolgen voor de waterschappen binnen de Flakkeese grenzen. Het Waterschap Flakkee is volop bezig met het rooien. Zij is immers eigenaar van de meidoom langs de wegen. Dijkgraaf en bestuur vinden het een onaangename maatregel, mede omdat het het karakteristiek van het eiland geen goed doet. Zij erkent dit volledig, maar ze doet er alles aan om het meidoombestand in de hand te houden. Daarom was men er zeer snel bij en tot nu toe heeft men eigenlijk niet anders behoeven te doen, dan de bomen een eind terug te snoeien en sommigen zelfs tot even boven de grond, maar men is er zeker van, dat ze prachtig uit zullen lopen, zodat over een paar jaar weinig te zien z£tl zijn van deze ziekte. „Als we er niets tegen doen, gaan ze te gronde en sommigen zijn al vol ledig dood. Bestrijding met chemische middelen is niet of nauwelijks haal baar". Het waterschap wü in ieder geval voorkomen, dat de boomgaarden worden aangetast, maar dat zal ze niet meer kunnen voorkomen, want de fruit telers is er op gewezen, dat het niet ondenkbaar is, dat de ziekte zich ver spreidt en bij drie fruittelers is het reeds ontdekt. Deze mensen gaan twee maal per dag met de zaag de tuin in. Ze zagen 60 cm verder weg dan de aanwezige besmetting. Moeten er hele bomen afgezaagd worden, dan komt er wondbalsem aan te pas en de boom zal weer uit gaan lopen. De fruittelers doen het in hun eigen belang, want het kan een economische catastrofe be tekenen. JEUGDWERK OOLTGENSPLAAT Zoals al eerder aangekondigd orga niseren wij - voor alle kinderen van zes t/m der tien jaar - in de week van maandag 13 aug. t/m 17 augustus - dagelijks van 's morgens 10 uur tot 'smiddags 16 uur - op een terrein aan de Steigerdijk, bij de haven - een KINDERBOUWDORP - waar kinderen onder toezicht hutten kunnen bouwen. Hout, spijkers en plastic folie worden gratis beschikbaar gesteld. Timmerge- reedschap en evt. een schop dienen van huis te worden meegenomen. De deelname kost per dag 1,50 en een weekkaart kost 6.De dagkaar- ten ziJn elke dag op het terrein ver krijgbaar; de 5-daagse weekkaarten zijn vanaf 6 aug, verkrijgbaar bij Si garenwinkel 't Hoekje, Weespad 2. Aan het einde van de bouwweek wordt een prijs uitgereikt aan het küid of het groepje kinderen, dat de mooiste hut of het fraaiste gebouw hebben gemaakt. Daarna, dus vrijdag 's mid dags omstreeks 16 uur mogen de kin deren onder toezicht van de brandweer het bouwdorp aansteken en verbranden. U ziet dat de kinderen volop gele genheid zullen hebben om hun vakan tie met veel pret af te sluiten. Voor waarde is natuurUjk dat er voldoende bouwhout voorhanden is. Belt U even als U iets beschikbaar heeft b.v. palen, latten, planken, balken, deuren, kastjes, kratten, kisten, palets, plastic folie, enz. Als U telefonisch Uw adres doorgeeft aan nrs. 1831 of 2193 halen wij het bouwspul tegen het einde van de ko mende week bij U af. Vanzelfsprekend vinden wij het fijn als U met eigen vervoer spullen naar het terrein aan de Steigerdijk brengt. Tot slot nog dit. Het is de opzet, dat de kinderen tussen de middag overblij ven. Terwijl de bouw even stU ligt kunnen zij pannekoeken bakken, aard appels poffen, enz. Het is toch raadzaam de kinderen een paar boterhammetjes mee te geven. Een blikje limonade kan tegen betaling van 1,op het ter rein gekocht w^orden. Wij hebben van de Gemeente en een aantal plaatselijke bedrijven de steun voor deze bouwweek. Met Uw mede werking en de deelname van uw kind wordt het BOUWDORP beslist een groot succes. Staatsbosbeheer heeft ook een vinger in de pap, want zij ziet er op toe, dat er zeer selectief tewerk wordt gegaan. De Plantenziektelomdigedienst, in de persoon van de heer A. H. Claessen, districthoofd en de heer K. ter Haar, coördinator, die de iepen in de gaten houdt, die plantenziektekundigedienst spoort de zieke bomen op. Het gaat in de eerste plaats om de fruittelers. Op een afstand van 500 meter van een fruitbedrijf worden meidooms vooral, maar ook dwergmispels, lijsterbes en de stranvaesia goed in het oog gehouden en dan ligt het voor de hand, dat het kappen geblazen is. Het is een besmetting, die wellicht overgevlogen wordt door vogels, die een soort liJm meebrengen. Ook insekten kunnen het doen en evenzogoed de wind, maar vrijwel zeker is het, dat het van Scnouwen komt. De lijm gaat over in kristallen, zodat de wind vrijspel heeft. Tot nu toe heeft men de 500 meter vanaf een boomgaard kunnen handha ven, maar met schrik heeft men ont dekt, dat het een explosie geworden is, zodat de gebieden eigenlijk in elkaar vloeien. Waarschijnlijk heeft men verleden jaar de ziekte te weinig onderkend. Bovendien moet men op het ogenblik wat te lang zoeken naar de eigenaar. Deze is op vakantie en men kan niet gaan kappen, aleer deze in kennis is gesteld. En intussen gaat de ziekte door. Het komt voor, dat de boom dEin tot de grond toe moet worden afgezaagd. In de volksmond heet het „pere- ziekte", maar evengoed kunnen appel bomen aangetast worden. Fruittelers zijn verplicht voor hun eigen boomgaard te zorgen. By even tuele weigering, maar dat is niet denk baar in onze gewesten, doet de Planten- ziektekundige dienst het op kosten van de eigenaar van de boomgaard. Voor particulieren, die vruchtbomen hebber^ of één der eerder genoemde sierbomen, ligt het iets anders. Er wordt in de tuinen rondgeneusd en biJ aldien er de ziekte ontdekt wordt, krijgt men daarvan tegelijkertijd melding. De ge meente rooit de bomen met wortel en tak op haar kosten, die ze kan declare ren by de daarvoor bestemde instantie. De Plantenziektekundige Dienst, de plantsoenendienst van de Gemeente en het Waterschap wUlen op deze wijze trachten de boomgaarden, het landschap en het openbaar groen te beschermen, maar voorlopig wordt de bijl geheven en dat houdt in, dat we dit jaar een groot deel van het mooie Flakkee zien verarmen. Het eerste schip de „Willempje Johanna" van het echtpaar Van Gent-Wielhouwer, een tjalk met zeilen en al voorzien van een (rjoitte) roef. De foto werd omstreeks 1915 gemaakt aan de Zuid-Oost-Binnensingel te 'sGravenhage, liggende voor het aardappelbedrijf. De bruidegom was een zoon van Leendert van Gent, ook van beroep sclüpper en van Lena van Putten, die een winkel had op de Molendijk, de z.g. n. „Plaatse-bazar". ComeUs was een van de 14 kinderen uit dit gezin. Hier van is er één, 6 weken oud, overleden. De bruid was een dochter van Krijn Wielhouyer, van beroep schoenmaker (werkplaats bestaat nog aan de Kerk- singel) en van Corneüa van Veen, die een kruidenierswinkeltje beheerde op de hoek van de Voorstraat - Kerksingel. Ook Willemtje Johanna kwam uit een groot gezin: 12 kinderen. Uit het eerste 'huwelijk van haar vader met Niesje Tiggelman werden 4 kinderen geboren en uit het tweede huwelijk met Corne- Ua van Veen zagen 8 kinderen het le venslicht Wielhouwer's eerste vrouw overleed op jonge leeftijd. Zoals vroe ger veel voorkwam zaten zowel vader als moeder in de handel om de vele monden van het nodige te voorzien. Er kwam heel wat kijken om in een gezin van een dozijn en meer kinderen het huishaud-budget draaiende te houden en daarom werd alles gedaan om. zo goed mogelijk rond te komen. Hiervoor moest men toch ook wel een dosis handelsgeest bezitten om een en ander te ondernemen. Bij beide fa mine's was dit zeer zeker aanwezig. Ook het jong getrouwde paar ging in va ders en moeders voetstappen. Kees en Wim werden schipper op het zeilschip, een tjalk met de naam van de jonge vrouw „Willempje Johanna". Veertien jaar werd op de zeilen gevaren en toen werd een luxe motor aangekocht, die onder dezelfde naam de Zeeuwsche en Zuid-Hollandse stromen ging bevaren. Dit motorschip, voorzien van mast en giek kon ongeveer 900 mud aardappelen laden. Door de giek was het uitdragen verleden tijd geworden. Ook met dit schip werd 14 jaar gevaren. Van Gent was, evenals zijn broers, aardapped- sohipper. Hij kocht zijn produkt meestal te Ooitgenspiaat en de losplaats was al tijd Den Haag. Van 1909 tot 1936 werd winter en zomer als het vaarbaar weer en geen ijsgang was het traject De Plaat -Den Haag vele malen afgelegd. Onge veer 1 maand, tiissen de oude- en nieu we aardappeloogst (van 20 juni - 20 juli) lag de „Willempje Johanna" stil in de thuishaven Ooitgenspiaat, waar het schip dan een goede beurt kreeg met schilderwerk tot in alle boeken en gaatjes. In 1937 vestigde het echtpaar zich definitief in Den Haag. Dihr. Van Gent werd aldaar grossier in aardappelen. Dat was aan de Zuid-Oost-Binnensingel waar vóór het bedrijf de schepen ook ligplaats hadden. De handel heeft daar best gelopen. Hard moest er worden gewerkt maar de resultaten bleven niet uit. Dhr. en mevr. Van Gent liregen vier kinderen, waarvan er één (Catrien) op 30-jari.ge leeftijd overleed. Verder be zitten zij 6 kleinkinderen en 3 achter kleinkinderen. De drie kinderen gingen ook in de handel. Dochter Lena heeft haar be staan gehad in twee textielwinkels in oud Den Haag. Is gehuwd met dhr. A. I V. d. Dool en er zijn geen opvolgers. Zoon Krijn heeft een Binderij bedrijf gehad en heeft ook geen opvolgers. Zoon Cor bezit nog steeds een klein warenhuis met meer dan 5000 artikelen. Hij werkt met vrouw en twee zoons die getrouwd zijn en nog een medewerker. Deze zoons hebben nog grootse plannen. Zij zijn de 4e generatie Van Gent. Deze Cor van Gent met zijn zoons zijn echte opvolgers van opoe Van Gent en tante Nees van de Plaatse bazar die na 80 jaar te hebben bestaan wegens sanering is verdwenen. Sinds 6 jaar (op 86-jarige leeftijd) heeft het echtpaar Van Gent zijn intrek in het Haags Hervormd Rusthuis, Goetlijfstraat 5, kamer 107 te Den Haag Op dinsdag 14 augustus a.s. hoopt dhr. en mevr. Van Gent-Wieihouwer, aldaar ,hun Platina-huwelijksfeest te herden ken. Beiden zijn nu 92 jaar. Dhr. Van Gent is nog kerngezond, alleen zeer hardhorend; mevrouw Van Gent is sinds een jaar niet zo best meer ter been en heeft ook last van geheugenverlies. Van beiden ziJn slechts weinig broers en zusters meer in leven, een reden te meer tot dankbaarheid. De ongetwijfeld vele gelukwensen die het echtpaar en him familie zullen bereiken by dit bij zonder en sporadisch voorkomende feit voegen wij gaarne, vanuit De Plaat, de onze. Zeventig jaar getrouwd, het is voorwaar geen kleinigheid De luxe-motor, ook genaamd „Willempje Johanna" in de Haven (Kaai) van Ooitgenspiaat, omstreeks 1925. Het schip vlak aan de wal is de „Rival" van beurtschipper H. van Gent. Het schip geheel rechts is vermoedelijk de paviljoen-tjalk van G. van Nimwegen, genaamd de „Avontuur". OOSTKLAKKEE: Vrijstelling dienstplicht De minister van defensie heeft voor goed vrijstelling van de dienstplicht verleend wegens een bijzonder geval aan Mattheus A, M. Hameeteman te Oude Tonge. Door de politie te Ouddorp werd za terdag j.l. een zwarte poedel (reu) op gevangen. Aan de halsband bevond zich een stuk afgekloven touw, waaruit de konklusie wordt getrokken, dat het dier is losgebroken. Inl. biJ mevr. v. d. Berg, Westdijk 15, Dirksland, tel. 01877 - 1232. Mevr. Qualm, Sluisplein 1 te Stel- lendam meldde een zwarte kat met gele halsband, die zich in haar omgeving in en onder de struiken bevindt. Missdiien wil de eigenaar eens poolshoogte ne men? Op zaterdag 25 aug. a.s. organiseert Ventura-Sport uit Strijen een toemooi voor oud-korfballers(sters). De propagandacommissie van Good- Luck is van mening dat hier met één of meer Flakkeese ploegen aan deel genomen kan worden. De gedachten zijn niet alleen uit gegaan naar de oud-korfballers van de nog bestaande clubs, maar zeer -zeker ook aan de mensen die vroeger speel den bij: DELTA uit Ooitgenspiaat, THOR-Dirksland, ADO uit Melissant en NIKO uit Nieuwe Tonge. T'Vn ieder die aan dit toemooi wil deelnemen wordt verzocht kontakt op ie nemen met: Ina Minheere, tel 01870 - 4418. Bert Jongejan, tel. 01870 - 3890 (na 19 aug.). Op zaterdag 11 augustus a.s. zal er een concert op het carillon gegeven woMen door dhr. R. Ritter uit Delft. Deze zal plaats vinden van 19.00 tot 20.00 uur. Het programma zal o.a. be staan uit: Suite van Delavigne; Ned. volksliederen; Largo en Adagio van T. A. Ame; Marsch van Hartrop; Andate van W. A. Mozart en tot besluit Impro visatie over „Abibe with me" van R. Ritter. SINT PHILIPSLAND: Op de hoek van de Gladiolenstraat en de Deldensestraat kwamen zaterdag twee auto's met elkaar in botsing, be stuurd door de 17 jarige J. van A. en de 23 jarige G. van Z. beiden uit Geertrui- denberg. De auto van A. belandde via een heg in de tuin van de fam. A. K. en raakte hierbij onherstelbaar beschadigd en de andere auto kreeg ook flinke schade. De bestuurders bleven onge deerd. Bij het onderzoek bleek dat beide auto's waren gestolen, die van A. uit de Gladiolenstraat en die van Z. waar schijnlijk in Raamsdonkveer. Beide be stuurders werden ingesloten in het po litiebureau te Tholen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 1