Stand van N.V.S.H. niet te weren van beroepenmanifestatie Algemene vergadering van de Rabobank Rabobank C3 „Onder de Oranjevlag" ^ItAWDBN-NIBÜWS" Dinsdag 7 augustus 1979 RAAD MIDDELHARNIS: Gemeentehuis wordt gerestaureerd Rijkswaterstaat houdt enquête onder watersporters Herkeuring maten en gewichten Nieuwe stopborden per 1 oktober Rondleidingen voor de jeugd op de Rabobank te IVliddeiharnis Overzicht arbeidsmarkt Rommelmarkt en Indianendorp in Stad aan 't Haringvliet IVliddelenontwikke- ling bij de Rabobank- organisatie in juni OOLTGENSPLAAT Hierdoor roept de Coöperatieve Rabobank W.A. haar leden op tot het bijwonen van de algemene vergade ring die gehouden wordt op woensdag 22 augustus 1979 om 20.00 uur in hotel Hobbel, Kaai 1, Ooltgens- plaat. VERKORTE AGENDA: 1. Opening 2. Aanwijzing secretaris en stemopnemers 3. Notulen vorige vergadering 4. Aanwijzing leden belast met de voorlopige vaststelling notulen. 5. Wijziging statuten. 6. Balans en wins-t- en verliesrekening 7. Bestuursverkiezdng 8. verkiezing raad van toezicht 9. mededelingen 10. Rondvraag 11. sluiting De volledige agenda, alsmede de jaarrekening over 1978 en het voorstel tot statutenwijzigmg Kggen vanaf heden op het kantoor van de bank voor leden ter in zage. Het bestuur, Jac. van Nieuwenhuijzen, voorzitter P. H. van Rossum, secretaris ORGELCONCERT door Feike Asma op het orgel van de Grote Kerk te Maassluis Gevonden en verloren voorwerpen metaal detectors Telefoon- beantwoorde rs en Telefoon kiezers TERVOLGVERHAAL (Wontt iMnioIcidl) Bladz. 2 op een in december te Rotterdam te houden beroepenmanifestatie voor schoolverlaters van LBO, MAVO en HAVO zal ook de Ned. Ver. voor Sexu- ele Hervorming vertegenwoordigd zijn De SGP-fractie heeft op grond daarvan in de donderdagavond gehouden raads vergadering zijn instemming onthouden aan het verstrekken van een bijdrage van 250,aan de organisatie van deze „Wegwijzer". Dhr. K. V. d. Ketterij maakte duide lijk wel accoord te kunnen gaan wan neer de stand van de NVSH geweerd zou worden. Spr. wist dat ook in on- derwijskring bedenkingen tegen deze aanwezigheid zou heersen. „Zo'n stand hoort daar helemaal niet thuis omdat ze niet met een beroepskeuze te maken heeft", meende spr. logischerwijs, maar anderen dachten daar weer anders over, zoals de raadsvoorzitter, loco-burge meester L. C. Kievit: „Van mij mag het best en wij voelen er dan ook niets voor de organisatie verwijdering van deze stand voor te stellen", maakte dhr. Kievit duidelijk. Toch kreeg dhr. v. d. Ketterij twee medestanders, uit de AR/CH-fractie erkenden dhr. Joppe en weth. Krijgs man zich wel in de gedachte van dhr. v. d. Ketterij te kunnen verplaatsen. Zij verklaarden zich - in tegenstelling tot hun fractiegenoot dhr. T. Arensman - met de 4 SGP-leden tegen de gevraagde subsidie mits de NVSH-stand zou wor den geweerd. Verdere besluiten Bij de ingekomen stukken werd ken nis genomen van een schrijven van Gedeputeerde Staten waarin wordt toe gezegd dat in 1981 begonnen zal worden met de aankoop van grond t.b.v. de ver breding van de Staverseweg, Meerde ren uit de raad spraken hun blijdschap uit over dit teken van vordering, maar anderen, met name dhr. de Vries, ging het te lang duren. Hij stelde voor aan GS andermaal een schrijven te richten met het verzoek om spoed, een gedach te waarmee weliswaar enige instem ming werd betuigd, maar door de raads voorzitter wat minder enthousiast werd ontvangen. Dhr. Kievit geloofde niet, dat de brief enig effect zou sorteren, omdat een procedure zoals die afge handeld moet worden zich niet laat forceren. Niettemin verklaarde hij het verzoek van dhr. de Vries in overwe ging te nemen. Het kwam evenwel niet in stemming. Aankoop panden Na aankoop van het pandje Waterweg 35 werd besloten tot een heel wat duur dere aankoop van de grond met opstal len van Breston b.v. te Nieuwe Tonge voor ruim een half miljoen. Breston b.v. vestigt zich op het industrieterrein. In de gebouwen zullen de brandweer, ge meentewerken en de BB een onderko men kunnen vinden. Wat de bestem ming wordt van de gebouwen die door deze diensten verlaten worden is nog in bespreking. Van Nieuwe Tongse zij de werd bij monde van dhr. van Alphen instemming betuigd met het voorstel omdat daarmee wordt aangestuurd op een oplossing voor de woonomgeving zowel als een verkeersoplossing. Des gevraagd verklaarde dhr. Kievit dat nog wordt onderhandeld over verplaat sing van het timmerbedrijf van dhr. Visser. T.b.v. de plaatsing van een noodschool werd aan de Chr. Scholengemeenschap MAVO-HAVO een perceel grond in het bestemmingsplan Sommelsdijk Zuid I verhuurd. De school komt in de omge ving van de kleuterschool „de Regen boog". Gepleit werd - met name door dhr. Koppelaar - de noodschool een ontsluiting te geven via de Dorpsweg om te voorkomen dat de schoolbezoe- kers door de woonwijk zullen moeten crossen. De raad verklaarde zich tenslotte accoord met de restauratie van het ex terieur van het historische gemeente huis. Daartoe werd een crediet van 870.000,gevoteerd. Desgevraagd ver klaarde dhr. Kievit dat een inschrijving op uitnodiging zal plaats vinden. Rijkswaterstaat is momenteel bezig met een onderzoek naar de recreatie vaart in de wateren rond de Zuidhol landse en Zeeuwse eilanden en de Bies- bosch. Bij veertien sluizen en vanaf ne gen boten van Rijkswaterstaat worden aan de watersporters enquêteformulie ren uitgereikt met vragen over de schip per, zijn boot en de tocht die hij maakt. Hij kan er ook eventuele opmerkingen of wensen betreffende jachthavens en andere voorzieningen voor de watersport op kenbaar maken. De uitkomsten van het onderzoek kunnen worden gebruikt bij het zoeken naar oplossingen voor verschillende vraagstukken. Onder an dere het verkeer samen met de beroeps vaart, de uitbreiding van bestaande en het maken van nieuwe jachthavens, voorzieningen bij sluizen en bruggen en de aanlegmogelijkheden bij oever stroken. De enquête is bedoeld om meer inzicht te verkrijgen in deze materie en op basis daarvan, in samenwerking met andere jachthaven- en vaarwegbeheer ders, eventueel tot een beter recreatie- vaartbeleid te komen; het onderzoek houdt geen verband met de eventuele invoering van een vaartuigenbelasting. Een zelfde onderzoek is eerder ge houden in 1971 en in 1975. Bij de inzet ervan is behalve met diverse overheids instellingen ook samengewerkt met de ANWB. Naast het onderzoek worden er, zoals overigens ieder jaar, verkeerstel lingen te water gehouden. De enquête wordt in drie periodes ge houden. De eerste liep van 28 juni tot en met 1 juli. Van de toen uitgereikte formulieren is al ongeveer de helft terug ontvangen. De volgende enquête- periodes zijn van 27 tot en met 30 juli en van 18 tot en met 21 augustus. Het is de bedoeling dat watersporters die in de eerste periode al een enquêteformu lier hebben ontvangen, ook wanneer ze een volgende maal een formulier krij gen, dit weer invullen. Voor de herkeuring van maten, ge wichten en meetwerktuigen zal voor de woonkernen Goedereede, Ouddorp Z.H. en Stellendam zitting worden gehouden te Ouddorp Z.H., in het verenigingsge bouw aan de Stationsweg 3, op dinsdag 7 augustus 1979 en woensdag 8 augustus 1979, beide dagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat heeft de provinciale en ge meentebesturen laten weten, dat het nieuwe achthoekige verkeersbord, dat aangeeft dat men voor een voorrangs kruising of -weg moet stoppen, met in gang van 1 oktober a.s. van kracht zal worden. Het nieuwe rode bord met in witte letters het woord STOP erop, zal het thans geldende ronde bord met omge keerde driehoek en het woord stop gaan vervangen. Het nieuwe achthoekige bord is in andere Europese landen al in gebruik. Om verwarring bij de weggebruikers te voorkomen is het zaak, dat de oude en de nieuwe borden zo kort mogelijk naast elkaar in gebruik zijn. Het stre ven is de gehele operatie ter vervanging van de oude borden in twee weken tij ds uit te voeren. Een ministeriële beschikking, waarin staat dat de oude borden met ingang van 15 oktober hun geldigheid verhezen, is in voorbereiding. Reeds in januari werd de komst van het nieuwe stopbord aangekondigd. Er moest gewacht wor den totdat alle wegbeheerders hun be stellingen konden doen bij de fabrikan ten, zodat alle oude stopborden in het gehele land in een korte periode kunnen worden vervangen. Gedurende de laatste weken van het afgelopen schooljaar hebben een groot aantal zesde-klassers van basisscholen mt Middelhamis, Sommelsdijk, Melis sant en Herkingen deelgenomen aan een speciale excursie naar het hoofdkantoor te Middeüiarnis. De bedoeling was de jeugd te laten zien wat er binnen de bankmuren ge beurd, omdat bankdremp el vrees een uitdrukking is die in deze moderne tijd gelukkig niet meer thuishoort. De jeugd zag een bank in vol bedrijf, terwijl tijdens deze rondleidingen het uitgebreide machinepark werd gede monstreerd en een speciaal voor de jeugd samengestelde film werd ver toond. Van de mogelijkheid tot het stellen van vragen werd enthousiast gebruik gemaakt en zelfs ervaren bankmedewer kers hadden er de handen vol aan deze vragen naar volle tevredenheid te be antwoorden. -De sfeer was opperbest, zodat kan worden gezegd dat zowel van de zijde van de leerlingen als van het bankper soneel het genoegen wederzijds was. Deze rondleidingen zullen in de toe komst dan ook zeer zeker worden her haald. Naar aanleiding van deze excursie werd een wedstrijd georganiseerd c.q. werden opstellen gemaakt, waarvan de prijswinnaars zijn: Elly van der Vliet, Pieterstraat 2, Melissant Ingrid Tuinenberg, Doetinchemse- straat 32, Middelhamis; Susanne Warnaer, Westdijk 3 te Dirksland; Anne van der Welle, Fazantstraat 21, Sommelsdijk; Natalie Tuinenberg, Doetinchemse- straat 32, Middelhamis; Iman Peeman, Bouwdijk 48, Melissant; Cornells van Eek, St. AUsabeth- straat 10, Herkingen; Ina van der Velde, 1 Februariweg 9, Herkingen; Menna Visser, Langeweg 47, Sommelsdijk; Lenie Lodder, Ringstraat 31, Sommelsdijk. De prijzen kunnen afgehaald worden op het dichtstbijzijnde kantoor van de Rabobank. De totale werkloosheid in het gewest steeg in de maand juli van 1461 naar 1561. Voor mannen steeg de werkloos heid van 804 naar 845 (Spijkenisse -8, Middelhamis +38 en Oud-Beijerland 11). Voor vrouwen steeg de werkloos heid in het gewest van 657 naar 716 (Spijkenisse +31, Middelhamis +25 en Oud-Beijerland +3). Het aantal openstaande aanvragen in het gewest daalde van 1040 naar 1023. Voor mannen daalde dit van 958 naar 951 (Spijkenisse -6, Middelhamis -O, en Oud-Beijerland -1). Voor vrouwen daal de het aantal openstaande aanvragen van 82 naar 72 (Spijkenisse -9, Middel- harnis 1 en Oud-Beijerland -2). De werkloosheid onder de jeugd t/m 18 jaar steeg van 307 naar 343 (109 jon gens en 234 meisjes). Verdeeld onder de rayons Spijkenisse, Middelhamis en Oud Beijerland was deze resp. 208, 105 en 30. De vraag naar jeugdigen steeg van 150 naar 156 en was in de rayons lesp. 45, 28 en 83. Het aanbod van schoolverlaters steeg in de verslagperiode in het gewest van 327 (105 jongens en 222 meisjes) naar 357 (106 jongens en 251 meisjes). SINT MAARTENSDIJK Buitenboordmotor gestolen Een buitenboordmotor van A. van H. die in een regenten achter zijn woning was opgeborgen, bleek te zijn verdwe nen toen hij hem nodig had. De poUtie heeft de zaak in onderzoek. SCHERPENISSE Vernielzucht. Op de camping Goris- hoek werd een geparkeerde auto van A. van S. uit Roosendaal flink beschadigd. Bij de camping Oude Hoeve werden douche-cabines opengebroken en auto maten vernield. Voorts werd een Bel gische Oldsmobile meegenomen, die la ter beschadigd op.de ijsbaanweide in de Pluimpot werd teruggevonden. Nog even en het is weer zover, dan worden er weer verschillende aktivitei- ten voor de kinderen georganiseerd door de dorpsgroep Stad a.h. Haringvliet. Op vrijdag 10 augustus is er op het par keerterrein achter het Trefpunt een rommelmarkt/braderie waaraan de mid denstand haar steentje bijdraagt in d» vorm van allerlei lekkernijen, speelgoed enz. Voor de kinderen wordt het dus weer sparen van speelgoed, Meertjes, puzzels, planten en bloemen, boeken en nog veel meer. Er zijn niet genoeg kraampjes voor iedereen, dus neem van thuis een kleedje mee, waar je je spul letjes op uit kunt stallen. Zorg wel dat je je spulletjes thuis alvast prijst, niet duurder dan een gulden. De rommel markt begint om 2 uur en duurt tot half vier. Hierna is er een straatteken wedstrijd in de Oranjelaan. Hieraan kan ieder kind meedoen. De tekeningen wor den bekeken en beoordeelt door Ernst Blok en voor de beste tekenaars is er een prijsje aan verbonden. De kosten voor deze middag is één gulden per kind. Aan de mensen die hun auto par keren op het plein of in de Oranjelaan vragen we of ze de auto deze dag er gens anders willen parkeren. Op dinsdag 14 augustus is er op het veldje bij Koole aan de Zeedijk de hele dag iets te beleven. Om 10 uur begint het al. Dan kun je tenten maken op het veldje, als je tenminste kleden en/of oude lappen van thuis meeneemt. De kleden kun je dan over aanwezige rui ters heenwerpen, zodat er tenslotte een soort indianendorp ontstaat. Het zou na tuurlijk leuk zijn als iedereen dan ver kleed was. (Dit mag natuurlijk ook op de rommelmarkt). Tussen de middag hoef je niet naar huis om te eten, want je kunt dan zelf 1 of 2 broodjes bak ken boven een vuurtje. (Als je meer honger hebt, moet je wel wat meene men van thuis). Na het eten kun je aan verschillende spelen meedoen, zoals: klompenrace, spijker slaan, snoepje hap, zaklopen enz. Als klapper van de middag is er om 4 uur een ballonwedstrijd. De kosten voor deze dag zijn ook één gulden. Voor allebei de dagen geldt, dat als het slecht weer is, de aktiviteiten door gaan in de schuur bij T. Arensman, Molendijk 60. De aan de Rabobankorganisatie toe vertrouwde middelen daalden in juni met 32 min., te vergelijken met een toeneming van 6 min. in juni 1978. De hierin begrepen spaarmiddelen namen toe met 333 min., tegen 403 min. vorig jaar; de privérekeningen daalden met 4 min. tegen een stij ging van 42 min. Deze ont'wikkeling wordt voor een groot deel gecompenseerd door de za kelijke tegoeden; deze namen af met 361 min., terwijl vorig jaar van een grotere daling 439 min.) sprake was. De groei van de toevertrouwde mid delen was in de eerste helft van dit jaar met 3618 min. vrijwel gelijk aan die van de eerste helft van 1978 3614 min.). De geringere groei in de particuliere sector werd volledig ge compenseerd door een sterkere toene ming van de zakelijke tegoeden; deze namen in de beschouwde periode toe met 1096 min., te vergelijken met 668 min. in de eerste zes maanden van 1978. In de particuliere sector, spaarmid delen en privérekeningen beliep de groei in de periode januari t/m juni van dit jaar 2522 min. en in dezelfde periode van 1978 2946 min. De groei van de in deze gelden begrepen spaarmidde len was in de onderhavige periode met 1451 min. eveneens lager dan vorig jaar, waarin de groei 1609 min. beliep. Ultimo juni bedroeg het totaal van de aan de Rabobankorganisatie toever trouwde middelen na toevoeging van rente f 57,1 miljard. „CANTICUM" TE MIDDELHARNIS De zangvereniging „Canticum" van de Geref. Gemeente te Middelhamis hoopt de repetities op D.V. donderdag 9 augus tus al weer te hervatten in de zaal van de kerk. Aanvang 20.00 uur. Nieuwe leden zijn uiteraard van harte welkom. zaterdaga 11 aug. Aanvang 20.15 uur. In afwachting van het ver^oekprogram- ma op 25 augustus a.s. geeft Feike As- ma nog een concert en wel zaterdag 11 augustus met ook een bijzonder fraai progranama. Zeer vele verzoekjes zijn binnen gekomen en het zal helaas niet mogelijk zijn alle verzoeken in te wU- ligen. Voor a.s. zaterdagavond kunt u ook weer rekenen op een goede orgel avond want Feike Asma vangt dit con cert aan met de Toccata over Psalm 146 van zijn grote leermeester Jan Zwart. Van Frescobaldi „Elevazlone" verder de naam van J. S. Bach - van Robert Schuman Fuge nr. 6 uber den name B.A.C.H. Voorts van César Franck Cho ral nr. 2 - van Hendrik Andriessen diens Toccata en tot besluit van Feike Asma zelf Fantasie over Psalm 42. Zoals u kunt zien een programma waarvan u zult zeggen, het was weer goed in Maassluis. De toegang is zoals gebruikelijk 5,p.p. C.J.P. en 65+ 3,50. Parkeerruimte is er voldoende rondom het kerkgebouw. KORPS RIJKSPOLITIE District Dordrecht Groep Middelhamis GEVONDEN: zonnebrU, handdoek met zwembroek, diverse bankbiljetten, inte graalhelm, bruine damesfiets, diverse sleutels, etui met giropas, verzekerings plaatje bromfiets SWW-010, skateboard, bruine portemonnee met inhoud, heren horloge merk Helicon, kinderstep, zwar te rubberlaarzen, plastic tas met inhoud. zilveren kettinkje met naamplaatje „Leo", kinderportemonnee, zonnebril met chrome montuur, bruine damespor tefeuille met inhoud, trouwring met in scriptie „Riet". VERLOREN: plastic tas met overall en gereedschap, dameshorloge merk Ponti- ac, zwarte portemonnee met inhoud, zon nebril met etui, zilver kettinkje, diver se bankbiljetten, bruine knipportemon- nee met inhoud, zilveren kettinkje met zilveren kannetje, donkerrode kinder schoentjes, adresboekje met bankpasje en inentingskaart, diverse sleutels, wit kindervest, gouden damesarmband, groe ne damesfiets, polshorloge merk Prisma, herenfiets merk Gazelle, quartz heren horloge, zwarte portemonnee, gouden armband, giropas, bril met hoornen mon tuur, autosleutels, giropas, bruine porte monnee met knipsluiting, sierkussens, honderiem, leren portemonnee. Inlichtingen omtrent deze voorwerpen iedere werkdag op het groepsbureau der Rijkspolitie van 08.00 - 18.00 uur. Spaniiende vry ety dsbestcdin g voor jong en oud met Gratis brochure. Postbus 573 - VOORBURG TeL 070 - 867240 Huur, koop of leasing Vanaf 20,— per maand Tel. 01870 - 3985 door L. Penning Uitgever^ W. M. den Hertog 29 Wég reed de staf, met de Kapitein - Generaal aan het hoofd, de sporen in de zijde hunner paarden gedrukt. En het leger, dat nog geen vijand had ge zien, volgde in een sombere stemming. In de middag werd Wageningen be reikt. De bewoners snelden op de tij ding, dat het Staatse leger in aantocht was, uit hun huizen, en klaagden, dat Holland hun schandelijk in de steek liet. Zij zeiden, dat men hen aan hun lot overliet; ze noemden het God verzoe ken, en vroegen, waarvoor die soldaten dienden, als ze toch niet vochten. Langs de wegen, uit de hooivelden, van de akker stroomden de landlieden toe, grepen de paarden der officieren bij de teugel, en vroegen, wat hen toch be zielde, om al maar te vluchten. De officieren trokken de schouders op en zeiden, dat de domme boeren niets van de krijgskunst verstonden. Zij trok ken nu op Utrecht aan, en als daar geen water was, dan zouden zij op de Hol landse waterlinie terugtrekken, en de Fransen zouden verdrinken als muizen. De ingezetenen hoorden die uitlegging aan met een schampere lach; zij geloof den er niets van, dat dit oorlogstaktiek was; en evenals in de overige dorpen vluchtten zij naar hun huizen, want ze meenden in de verte reeds het krijgsge- druis der invallers te horen. Zij wierpen hun meubels op de karren, spanden hun paarden en ossen er voor, en volgden het leger. Het leger had een lang ojwnthoud. De officieren zeiden, dat de ruiterij, uit de Spaanse Nederlanden ontboden, te Rhe- nen was aangekomen, en dat daardoor het oponthoud werd veroorzaakt. Het waren de twee duizend ruiters, die door Wirtz gisteravond waren ge noemd. Zij hadden in de grensvestingen gelegen, en waren over de Langstraat en Gorkum naar Rhenen doorgereden. De eenvoudige mensen in Rhenen dachten, dat de terugtocht nu toch gestaakt zou worden, dat men eindelijk front zou maken tegen de vijand, en hem tonen, dat de Republiek der Zeven Provinciën niet ongestraft de onrechtvaardige in val zou dulden. Een uur lang duurde het oponthoud; toen kwam er weer gang in het leger, en het trok voort, Het was een brandend hete dag, even als gister en eergister. Nauwelijks was er een zuchtje wind. Ei) vermoeid van de zware bagage en de lange tocht, nog vermoeider van het staan gedurende het oponthoud, de voeten doorgelopen, wier pen de krijgslieden hun zware geweren en hun kogelzakken weg, om lusteloos voort te gaan langs de rijzende en da lende wegen, tussen de dennebossen door, die van de stUle wegen, een gloed- oven maakten. Waar zij zich onbespied waanden, vormden zich de troepen tot benden maraudeurs, die de wegen onveilig maakten, en als de kans schoon was, vielen zij op de afgelegen woningen aan, om er levensmiddelen te roven. In de nabijheid van Rhenen werd het bivak opgeslagen, en deze vermoeide soldaten zagen daar die schitterende ruiters uit de Spaanse Nederlanden op hun sterke, grote paarden. De ruiters voerden juist voor Zijn Hoogheid een charge uit. Als een stormwind vlogen zij over de vlakte; dan klonk een trom- petsignaal, en zij stonden als een muur van staal en ijzer. Met de grootste minachting zagen deze stoere mannen, die in de grensves tingen voor de eer der Zeven Provin ciën hadden gewaakt, op deze ordeloze benden neer. Zij trokken er hun neus voor op, en bleven afgezonderd in hun eigen kamp. Andries Dirksen maakte een praatje met een luitenant van de infanterie. Het was een man van middelbare leef tijd, met een gebruind gelaat, die in Bergen op Zoom was geboren. De luite nant stond met de rug tegen een scha penstal geleund, en zag naar zijn sol daten, terwijl een stomme smart in zijn ogen lag. „Zijn er al uw manschappen voor het appèl?" vroeg Andries, en hij ant woordde: „Zij zijn met hopen achterge bleven; neen, dat gaat zo niet; de boel gaat naar de kelder". Op het kasteel werd een grote krijgs raad gehouden. De dorpers verwachtten elk ogenblik, dat het bevel tot een voor waartse beweging nu zou worden gege ven, en toen een halve batterij met een zwaar gedreun werkelijk terugreed in de richting van Wageningen, werd het vermoeden bij de inwoners bijna tot ze kerheid. Doch even later maakte de schout van Rhenen, van hogerhand daartoe gelast, bekend, dat de inwoners goed zouden doen, hun kostbaarheden in veiligheid te brengen, omdat de vijand vóór morgenvroeg Rhenen kon hebben bereikt. De junizon ging onder met een schit terende, gouden gloed over het land, dat door de storm ener hevige paniek werd gegeseld. Jammerkreten werden aan geheven; mensen, die anders een be wonderenswaardige kalmte ten toon spreidden, werden thans geheel uit hun evenwicht gestoten, omdat zij geen uit^ komst meer zagen. De krijgslieden genoten slechts een korte slaap. Midden in de nacht werden zy weer gewekt door hun aanvoerders, en voort trok de troep; als slaapwande laars, als spookgestalten, als een leger schimmen, zonder tromgeroffel, zonder hoorngeschal, terwijl slechts de ruiters der grensvestigingen een gunstige uit zondering maakten. En dit leger, dat de troost, de steun, het laatste bolwerk moest zijn van de zinkende Staat, sleepte de verschrik king, de angst, de ontzetting met zich mede. Het was ellendig om aan te zien, hoe de dorpen, die de aftrekkende troepen doortrokken, in de wildste opvwnding geraakten. Vier weken geleden hadden hier rust, vrede en welvaart geheerst; de oogst beloofde volle schuren; een zee van korenhalmen golfde over de velden. Maar dat alles had zijn waarde verloren; nu het toornig gebries van het oorlogsros de lucht vervulde. De vrouwen wierpen van boven uit de luiken de losse planken van een bedstede, het huisraad, een beid; zij haalden de vweg uit de hoek van het woonvertrek, bonden ze vast tussen de poten van een omgekeerde tafel, die reeds op de kar lag; en tegen de stevige kast, die het linnengoed borg, werd een oude dove grootmoeder geplaatst die mt de verschrikkingen van de Tachtigjari ge Oorlog was gered, om grotere verr. sohrikkingen bij te wonen, voordat haar grijze haren droevig ten grave zouden dalen. Tussen Driebergen en Zeist bevond zich rechts van de hoofdweg een kleine woning, weinig beter dan een hut, en op de drempel van die woning stond de huisvader, starend naar die vluchtende regimenten. Plotseling stootte hij een hevige kreet uit, die de jeugdige Kapi tein-Generaal verbaasd ter zijde deed zien, en de gespierde arm uitstrekkend, riep de boer: „Lafaards! lafaards!" Het was hem onmogelijk geweest, op Öe stroom der algemene vlucht mee te drijven. Zijn kleine akker had zijn zweet gedronken, en het deed hem op- steigeren van pijn, de arbeid van zoveel jaren in de steek te moeten laten. Zijn vrouw stond met roodgekreten ogen naast hem, en trachtte de opgewonden man tot bedaren te brengen, maar hij rukte zich los uit haar armen, sprong voor de paarden van de stoet officieren, die de Prins vergezelde, en riep: „Lafaards! lafaards! Willen jullie naar Utrecht? Daar staat de vijand niet, maar achter jullie verstaat ge me niet, lafaards?" „Hoogheid!" zei een jong officier, wie de smaadrede van deze man alle zelfbe heersing deed verhezen: „zeg één woord, en ik leg de schavuit, die Uwe Hoogheid beledigt, het hoofd voor de voeten!"

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 2