Veel belangstelling voor Old-Timers op laatste braderie 'f^i-t/r^' Geef mij woorden voor Uw werken 52e jaargang Dinsdag 7 augustus 1979 No. 4814 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEiniDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLiANDSE EN ZEEUWSE EILANDHN Verschijnt tweemaal per voeékdinsdag- en vrijdagaoond TE VEEL VITAMINES KAN GEVAARLIJK ZIJN VOOR HUISDIEREN Geef mij woorden voor Uw werken want ik weet de woorden niet. Licht mij voor om op te merken, Gteef mij toch een oog dat ziet. Al de werken van Uw handen als ik door Uw schopping dwaal, leer mij voeg- en taalverbanden weef Gij zelf mijn dichtverhaal. Als ik ga langs ruisend koren, langs het zingend oeverriet. Laat mij dan Uw stem daar horen vorm mijn dank en jubellied. M&t de woorden die U eren, met de letters van Uw Naam. Wil mij maar Uw wijsheid leren want Ui zelf ben onbekwaam. LANERTA Ingebroken te Nieuwe Tonge BROUWERSHAVEN: ORGELCONCERT miDDELHARNIS: Uitslag raden waarde fles met munten Ds. E. F. Vergunst nam beroep aan Harlngvlletoversteek te Middelhamis ORGELS PIANO'S enz. ORGELS vanaf 595,— 39,- p. mnd. - aUe merken GITAREN v.a. 75,— VERSTERKERS v.a. 125,-- Dwarsfluiten, blokfluiten, mondorgels, accordeons, saxofoons enz. VERSPUY ZN. Morgen kruukplaetjes op de markt EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN .■»->-',*^ POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelhamis Rek. no. 34 20 01108 ABONNEMENTSPRIJS 8,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per ram. Bij contract speciaal tarief. Vitamines we weten zo langzamer hand allemaal wèl dat ze onontbeerlijk zijn voor een goede gezondheid. Is bij de mens een teveel aan vitamines niet direkt schadelijk, bij huisdieren kan het geven van teveel aan bepaalde vi tamines gevaarlijk zijn en zelfs de dood tot gevolg hebben. Missen kunnen ook huisdieren bepaalde vitamines echter niet. Willen we goed gezonde dieren, dan zullen we enerzijds moeten zorgen voor een minimale hoeveelheid vita mine A en D en anderzijds niet moeten overdrijven. Het voor de vuist weg ge bruiken van het flesje AD-druppels kan voor huisdieren tot een pijnlijk einde leiden, indien de grenzen van het voor het dier toelaatbare overschreden worden. Speciaal op die A- en D-vita- mines gaan we wat nader in. Het bestaan van vitamines en de acti viteit ervan in het menselijk lichaam was iets dat pas eind vorige eeuw op zeer bescheiden schaal naar voren kwam. Voedingsonderzoeken concen treerden zich in het verleden namelijk vooral op eiwitten, koolhydraten en vetten. Pas in 1911 dacht de onder zoeker Punk een stof ontdekt te hebben in het lichaam, die onontbeerlijk zou zijn voor een goede gezondheid. Deze stof was een chemische verbinding met onder meer stikstof (aminegroep met een duur woord). Al snel werd Funk's ontdekking onderkend en werd de naam vitamine (vita in het Latijn: leven) aan deze stof gegeven. Vandaag de dag kennen we hele series vitamines die kernfuncties vervullen In de lichamen van mens en dier. Elke vitamine heeft zijn eigen letter gekregen. In de voeding van kleine huisdieren worden we re gelmatig geconfronteerd met het feit, dat veel baasjes wat extra vitamiaes aan het voedsel voor hun dieren toe voegen. Vooral de vitamines A en D en het zogenaamde vitamine B-complex. Dit laatste schept geen problemen. Geeft men het dier teveel, dan leidt dat niet tot schade. Heel anders is het echter gesteld met de vitamines A en D. Daar mee is het oppassen geblazen! Vitamine A De functie van vitamine A In het menselijk of dierlijk lichaam is nog niet helemaal bekend, althans lang niet alle activiteiten van deze vitamine heb ben we weten te achterhalen. Het gekke van vitamine A is eigenlijk dat het he lemaal geen specifieke functie lijkt te hebben. Toch doet het een heleboel dingen in het lichaam. Een soort ma nusje van alles. Weten we lang niet alles van deze vitamine, wat we er wel van weten is welke ziektebeelden ontstaan wan neer er geen vitamine A in de voeding aanwezig is. Een van de oudst bekende gevolgen van vitamine A-gebrek is het onver mogen om in de duisternis te kunnen zien: nachtblindheid. Wordt het tekort weer aangevuld, dan verdwijnt het ziek tebeeld vanzelf weer. Al in de veertiende eeuw was het verschijnsel bekend, zonder dat men wist wat de oorzaak was. Het eten van geitelever kende men echter al als een „geneesmiddel" hiervoor. Overigens be vat niet alleen geitelever vitamine A; iedere leversoort is een rijke bron van vitamine A. Sommige dierlijke lever- soortèn bevatten zelfs gevaarlijk veel van deze vitamine (bijvoorbeeld ijs beerlever). Blind worden Door tekort aan vitamine A treden direct veranderingen aan de huid op. Deze gaat langzaam verhoomen en veel sneller schUferen. Zelfs het doorzich tige hoomvlies van het oog gaat na verloop van tijd verhoomen, waardoor het gezichtsvermogen verloren gaat. Ook anderszins kan blindheid bij het dier optreden. Tijdens de groei zorgt vitamie A namelijk voor een normale botvorming. Een tekort aan deze vita mine zorgt voor te dikke botten, waar door de zenuwen in de knel raken. Soms is dat waar te nemen doordat het dier blind is geworden of doof door het afknellen van de gezichts- respectievelijk gehoorszenuwen. Pas op met het AD-flesje Iedereen wil zijn-huisdier in optima-. Ie conditie brengen of houden. Men gaat er - onwetend - dan vaak vanuit, dat alles wat voor de mens gezond is ook voor het dier wel gezond zal zijn. Dat is ten dele ook waar, maar hele maal gaat dat niet op. Het flesje met vitamine A D druppels wordt veelal te royaal gebruikt, want tè veel vitami ne A is besUst niet goed voor het huis dier. In te grote hoeveelheden toege diend blijkt het namelijk giftig te werken. De hond kan er - net als de mens - nog het beste tegen, want hij is in staat om de vitamine A langs natuur lijke weg (binding aan een alcohol) via de nier enweer uit te scheiden. Bij een kat is dat niet het geval. Aanvankelijk constateren we een daling van de eet lust, terwijl bij jonge dieren de groei begint te stagneren. Worden deze sig nalen door de eigenaar niet tijdig on derkend, dan treedt een volgende fase in: afwijkingen van het skelet. Het meest kenmerkende verschijnsel is dan een stijve nek. De dieren kunnen niet meer zo goed bukken om voedsel en water op te nemen. Het ziektebeeld kan dan in één keer zo ernstig worden dat de kat vrij snel sterft. Fabrieksvoer Het is niet alleen oppassen met het flesje AD-druppels, bij veel fabrieks matig bereid dierenvoer kan het toe dienen van deze vitaminedruppels zelfs gevaarlijk zijn. De zogenaamde volle dige voeders bevatten voldoende vita mine A en D. Extra druppels betekenen dan een overdosis. Anders ligt het bij zelfgemaakt voed sel. Aan de hand van analysetabellen (o.a. verkrijgbaar bij het Voorlichtings bureau voor de Voeding, Laan Copes van Cattenburgh 44 te Den Haag) kan berekend worden hoeveel vitamine A al in het voedsel aanwezig is. Vervolgens wordt ook de hoeveelheid caroteen be rekend. Deze stof (provitamine genaamd) wordt in het lichaam van het dier au tomatisch omgezet in vitamine A. Rekensommetjes Wie zijn dier evenwichtig wil voeden met vitamines zal regelmatig reken sommetjes moeten maken. We kunnen ervan uitgaan, dat een hond circa 100 internationale eenheden vitamine A per kilo lichaamsgewicht mag hebben. Bij een hond van 15 kilo is dat dus 1.500 eenheden. Bevat het zelfgemaakte voer 800 eenheden vitamine A en nog eens 200 equivalente eenheden in de vorm van caroteen, dan mogen maximaal 500 eenheden extra verstrekt worden. Bij katten gaat het om 300 internati onale eenheden per kilo lichaamsge wicht. Voor een poes van vijf kilo bete kent dat dus 1.500 eenheden. Een kat kan geen caroteen omzetten in vitamine A. Uitgaande van hetzelfde voer als boven (800 A +200 equivalenten in ca roteen) kan dus nog 700 bijgegeven wor den, omdat het caroteen niet omgezet wordt. Op het flesje AD-druppels moet de concentratie per milliliter afgelezen worden. Een milliliter bevat circa 30 a 35 druppels. De concentratie per drup pel is te berekenen. Dan is het een fluitje van een cent, maar houd het bij druppels. Simpel? Ach, er moet wat ervaring opgedaan worden en dagelijks zal zeer consequent moeten worden gerekend. Wie zich die moeite wil besparen houdt zich dan maar Uever bij fabrieksmatig bereid volledig voedsel. Behalve een juiste hoeveelheid vitamine A bevat dit alle stoff endie het huisdier nodig heeft in een evenwichtige samenstelling. Vitamine D Deze vitamine zorgt ervoor dat de kalk en fosfor uit de darm opgenomen worden en aan het skelet toegevoegd. Een tekort veroorzaakt de bekende Engelse ziekte of rachitis. De botten van het dier blijven slap in de groei en onder het toenemende lichaamsgewicht ontstaan de bekende O- of X-benen. Veel minder bekend is, dat de grote hoeveelheden vitamine D giftig zijn. Dat uit zich in eerste instantie niet zozeer door bovengenoemde rachitis- verschijnselen, als wel door pijnsymp- tomen wanneer het dier aangeraakt of opgetild wordt. Deze pijn ontstaat doordat er uit de botten kalk en fosf6r weggehaald wor den, die zich weer op de buitenzijde van het bot neerzetten. Er ontstaat een ruw en rafelig botoppervlak. Als er spieren overheen bewegen (wat bij op tillen zeer zeker het geval zal zijn) ma nifesteert zich die pijn het duidelijkst. Bovendien treedt in en rond de ge wrichten van het dier verkalktng op. Elke beweging zal voor het dier na ver loop van tijd teveel pijn veroorzaken, waardoor het in een hoekje beweging loos blijft liggen. Gevaarlgke bg-effecten Niet alleen op botten en gewrichten treedt neerslag van kalk ep. fosfor op, ook elders in het hchaam heeft verkal- king plaats. De meest gevaarlijke plek vormen de nieren. Zij slibben als het ware dicht en zijn niet meer in staat het bloed voldoende te zuiveren van afvalstoffen. Het is duidelijk dat de concentratie afvalstoffen al snel zo groot wordt, dat er een uiterst giftige werking van uitgaat. Braken en diarree zijn - als deze verschijnselen van niet voorbijgaande aard zijn - de meeste symptomen. Voor hen die hun huisdier „met de pot" laten mee-eten weer een reken sommetje. Honden hebben per dag circa 10 internationale eenheden vitamine D per kilo lichaamsgewicht nodig. Katten 30, waarbij opgemerkt moet worden, dat katten zelf ook vitamine D kunnen vormen als ze regelmatig in de zon kun nen vertoeven. De vitamine D wordt dan in de huid gevormd. Ten aanzien van honden zijn de geleerden het wat dit betreft nog lang niet eens. Eer» klein beetje vitamine D is bij honden dus aanbevelenswaardig, maar blijf vooral een stuk onder de maximaal toe laatbare grens. Het berekenen geschiedt op dezelfde wijze als bij vitamine A. Wordt het dier gevoed met fabrieksmatig bereid volledig voedsel, dan is toediening van extra vitamie D absoluut uit den boze. Ook deze vitamine is in voldoende mate aanwezig in het voer. Rest nog te zeggen, dat toedienen van vitamine D alleen maar zinvol is als gezorgd wordt voor een verhouding tussen kalk en fosfor (1 1 tot circa 1,5 1). Hierover later meer. OUDDORP Hervatting repetities De Chr. Gem. Zangvereniging van Ouddorp begint maandag 13 augustus weer met de repetities om 8 uur in het Ver. Gebouw. Wanneer U al steeds van plan was ook te gaan zingen, zou deze avond, na de vakanties een mooie start zijn. We beginnen dan te werken aan drie ver schillende programma's. Aan een radio uitzending van de E.O., aan een T.V.- uitzending van de N.C.R.V. en aan de Kerstzangavond, die wij u ook dit jaar weer hopen aan te bieden. U ziet, een heel fijn programma. Dames en heren zangliefhebbers denk er eens serieus over na of u ons niet komt helpen bijde mooie repetitie- avonden. Vooral op de heren zouden we een speciaal beroep willen doen. We hebben een prachtig koor, dat bewijst het programma maar het kan altijd nog beter! Het kinderkoor heeft haar eer ste repetitie op maandag 20 augustus. „Hart en Stem" Ouddorp. Vrijdagmorgen is er 's morgens om plm. 10 uur bij de f am. H. ingebroken. Uit de linnenkast werden diverse la kens en slopen meegenomen en een geldkistje met papieren en spaarbank boekje. Tevens werden praktisch alle sieraden ontvreemd die zich in de voor kamer bevonden. Van de daders ont breekt nog elk spoor. Heden dinsdagavond 7 augustus wordt in de St. Nicolaaskerk te Brou wershaven een orgelconcert gegeven door Bram Beekman. Bram Beekman is geboren in 1949. Hij behaalde in 1972 het solistendiplo- ma cum laude voor orgel aan het Bra bants Conservatorium bij Louis Toe- bosch met aantekening Improvisatie en toelating tot de Prix d' excellence. In hetzelfde jaar behaalde hij de akte Schoolmuziek en werd hem door het Zeeuws Provinciaal Bestuur de aan moedigingsprijs „Jong Talent op het gebied van Kunsten en Wetenschappen" toegekend. Vervolgens studeerde hij een jaar in Wenen bij Anton Heiller. Bram Beekman was prijswinnaar. De ouwetjes stonden vrijdagavond in de volle belangstelling op de laatste braderie van dit seizoen te Middelhar- nis, een waardige afsluiting van de vele evenementen georganiseerd door de Middenstandsvereniging van Middel hamis. In totaal vertrokken er 24 old-timers vanaf de sporthal om vervolgens een rit te maken door de gemeente. Na aan komst onder aan het Zandpad werden zij opgesteld op het plein van de open bare school, waar het pubUek die in zeer grote getale aanwezig was naar hartelust kon genieten van zowel de old-timers als van de passagiers gesto ken in klederdracht. Voor de jury die gepresideerd werd door oud-burgemeester van Middelhar- nis dhr. van Es was het een zeer moei lijke opgave, er werd gelet op de oor spronkelijkheid van de wagen en de berijders. Als eerste kwam uit de bus: dhr. Hoogstad uit Zuidland zoals op foto nr. 1 met Citroen b2 uit 1924; tweede werd dhr. T. M. Reemans uit Ridderkerk met Ford aA Town sedan uit 1931; als derde eindigde dhr. S. Karels uit Nieuwe- Tonge met Opel P4 uit 1936. Op de braderie-avonden van 20 juli, 27 juli en 3 augustus kon bij de Alge mene Bank Nederland N.V. geraden worden naar re waarde van de inhoud van een fles met munten. De belangselling was overweldigend. De waarde van de inhoud va nde fles bedroeg 1452,Het dichtst daarbij is gekomen mej. Maud Hameeteman, Emmaweg 1 te Ouddorp met een be drag van 1450,99. Mej. Maud Hameeteman ontvangt een spaarbankboekje met 100, OOLTGENSPLAAT: Zilveren speld voor mevr. C. Neels-v. d. Griend Het jaarlijks organiseren van een kol- lekte is niet zomaar iets dat binnen een paar minuten is geschied. Het vergt in spanning en veel geduld met de vraag „hoe kom ik weer aan een aantal kol- lektanten" en „hoe wordt een en ander ter kennis van het publiek gebracht". Het Prinses Beatrixfonds ten bate van de Poliobestrijding weet uiteraard van de^ vragen af en wordt hiermede regelmatig geconfronteerd. Deze organisatie heeft dan ook het 10 jaar organiseren van de jaarlijkse kollekte een speld laten vervaardigen en reikt deze uit aan diegenen die zich hiervoor 10 jaar hebben ingezet. Vrijdagmiddag kwam de districts-in- spectrice, mevrouw J. Ooms uit Vijf- huizen (N.H.) naar het adres Pr. Hen drikstraat 7 te Ooltgensplaat om deze zilveren speld uit te reiken aan mevr. C. Neels-van der Griend. Met enkele toepasselijke woorden en dank namens het hoofdbestuur werd haar, met nog een bloemstukje, deze insigne overhan digd. Mevrouw Neels heeft 10 achter eenvolgende jaren de organisatie te Ooltgensplaat op zich genomen en ieder jaar ging de kollekte in „Excelsior". Tien jaar geleden was de opbrengst 273,20 en bij de laatste kollekte werd een bedrag van 1.645,overgemaakt. Zij is nu weer bezig met de voorberei ding van de nieuwe campagne en me vrouw Ooms sprak de wens uit dat zij nog vele jaren deze taak, voor een mooi werk, zal mogen helpen organise ren. Deze week Nat. Zwemvierdaagse Vanaf vanavond 7 augustus tot en met zaterdag 11 augustus organiseert men in het Zwembad „De Singel" een Nationale Zwemvierdaagse, telkens 's avonds van 17.00 tot 20.00 uur. Opgaveformulieren zijn verkrijgbaar aan de kassa van genoemd zwembad. De kosten bedragen 5,een en ander inclusief medaille en sticker. Deze wed strijd heeft plaats onderauspiciën van de K.N.Z.B. MIDDELHARNIS: Ds. E. F. Vergunst, Ned, Herv. pred. te Middelhamis sedert 3 november 1974, heeft het beroep van de Herv. Gem. te Ridderkerk (wijkgem. Slikkerveer) aan genomen. Ds. Vergunst vervult hier mede de vakature van ds. P. J. Bos die naar Kierden vertrok. Eerder diende ds. Vergunst de ge meenten van Rijssen, Ede, Polsbroek en Capelle a.d. IJssel. De datum van afscheid van de ge meente Middelhamis en de datum van intrede in de nieuwe gemeente zijn op dit moment nog niet bekend. Op zaterdag 25 augustus organiseert zwemclub de „Schotejil" uif Middel hamis voor de 7e maal de Haringvliet- oversteek. Deze prestatietocht annex wedstrijd gaat van start v.a. het groene kantje, westelijk buiten de sluis van Middelhamis. Om 13.00 uur gaan de zwemmers en zwemsters aan boord van een schip naar de Hoomse Hoofden (zuidelijk van Hellvoetsluis). De start is om 13.30 uur. De deel nemers worden begeleid door schepen van watersporters, o.a. w.s.v. Flacquee, de Tille van rijkswaterstaat en de Rijks politie te water uit Willemstad. Een ie der in het bezit van een boot is uiter aard van harte welkom. Hoe meer sche pen des te veiliger wordt het voor de deelnemers. Voor alle deelnemers die de tocht uitzwemmen is er een herinnering en voor de wedstrijdzwemmers(sters) on der him de wisselbekers en medailles voor de eerste drie plaatsen. Opgave voor dit evenement is moge lijk in het zwembad van Middelhamis Koningin Julianaweg 4, telefoon 01870 - 2903 of door overmaking van de ver schuldigde 5,op rekeningnummer 3420.78.860 t.n.v. z.c. de Schotejil bij de RABO-bank te Middelhamis. De inschrijving sluit op 21 augustus. Voor het publiek is er op de dijk bij het groene kantje ruim voldoende plaats om de deelnemers te zien aankomen. De E.H.B.O. afdeling van Middelhamis zorgt zoals altijd voor de opvang en ver zorging van de deelnemers die dit no dig hebben. DEN BOMMEL Chr. Bibliotheek weer open A.s. vrijdag 10 augustus is de Chr. bi bliotheek weer open van 6.00 tot 7.00 u. Bij aankoop nieuw orgel, 3 maan den gratis les bank en hoofdtelefoon. Westdijk 53, Sommelsdqk (bij bushalte en molen) Tel. 01870 - 4776 SOMMELSDIJK: I.v.m. het mooie weer tijdens de Delta Flora bleek de voorraad kruuk plaetjes aan de royale kant te zijn. De Rest. kommissie van de Herv. kerk te Sommelsdijk besloot daarom morgen (woensdag) op de markt de nog aanwe zige voorraad voor halve prijs te gaan verkopen. U kunt de kraam vinden t.o. Voorstraat 29. Trakteer uzelf of ande ren op overheerlijke kruukplaetjes en help daardoor de kommissie door haar voorraad heen. OUDDORP woensdagavond 7.30 uur ds. R. Boogaard van Leiden. MELISSANT donderdagavond 7.30 uur kand. M. Golverdingen. NIEUWE TONGE donderdagavond 7,30 uur ds. A, Bac van Oostkapelle.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1979 | | pagina 1